vallen was, de afstand naar het schip was toen dus veel kleiner. De bemanning van het barkschip heeft zelf verklaard, dat, was de sloep aan boord in orde geweest, de schipbreuke lingen op het tijdstip, dat de redding- boot van IJmuiden ben kwam halen, geen hulp meer noodig hadden gehad. Uit het stuk, dat van IJmuiden is ingezonden, blijkt, dat het bestuur der reddingboot van IJmuiden reeds om 10 uur des avonds op het strand aanwezif was en zelfs teekenen van die aanwezig heid gaf. Daaraan zal het in nood ver- keerende vaartuig weinig gehad hebben. Het was dus beter en hoogstwaar schijnlijk de plicht van het bestuur der reddingboot van IJmuiden geweest, om het schip met de boot langs het strand te volgen, om zoo spoedig mogelijk hulp te kunnen vcrleenen. Of dus de lof die aan het bestuur der reddingboot van IJmuiden wordt toege zwaaid, wel zoo geheel en al verdiend is, is hoogst bedenkelijk. Het is te wenschen, dat de couranten, die het onjuiste bericht uit IJmuiden hebben opgenomen, het bovenstaande zul len overnemen, opdat men een juist oor deel krijge over de redding van de ekwi- page van het barkschip F. H. von Lindern waarbij de Zand voortenaars zulk een schoone rol hebben gespeeld. Men meldt ons uit Sloten Door den raad dezer gemeente werd in de jongste vergadering besloten Afwijzend te beschikken op het ver zoek van den Raad der gemeente Nieuwer' Amstel om voor gemeenschappelijke kos ten een ziekenhuis voor behoeftige lijders te bouwen en de door den heer Holsten te Amsterdam aangevraagde concessie voor het leggen van een stoomtram langs den Sloter8traatweg niet te verleenen. Letteren en Kunst. Vrijdag geeft Lamoureux te Amster dam zijn afscheidsconcert tegen eene entrée van ƒ2.50 op alle rangen. BINNENLAND. De minister van Justitie heeft de volgende circulaire gericht aan de procureurs-generaal bij de gerechts hoven In den laatsten tijd is meermalen te mijner kennis gekomen, dat in gevange nissen veroordeelden waren ingebracht, in wier extract-vonDis litt. der bizon- dere renseignementen (vroeger onder gane straffen) niet was ingevuld. Het gevolg daarvan was, dat het register van inschrijving niet volledig kon wor den ingevuld, zoomede dat bij verdee ling der betrokken personen in klassen uitsluitend op hunne eigen verklaring moest worden afgegaan. Wijl een en ander aanleiding geeft tot wanorde in de administratie en in den gang van zaken, heb ik de eer U WEG. te verzoeken de ambtenaren van het openbaar ministerie in uw ressort te wil- aanschrijven, voortaan de aan de ver oordeelden medegegeven wordende ex tract-vonnissen geheel naar behooren in te vullen. De volledige uitslag van het dit jaar gehouden notarieel staats examen is als volgt: Tot het afleggen van het examen had den zich aangemeld 372 adspiranteD, waarvan zich terugtrokken 22, zoodat geëxamineerd werden 357 adspiranten, waarvan 158 voor het lste ged., 103 voor het 2de ged. en 141 voor het 3de ged. Voor het lste ged, slaagden 49 en werden afgewezen 109; voor het 2de ged. slaagden 54 en werden afgewezen 49 en voor het 3de ged. slaagden 72 en wer den 69 afgewezen. Yan de 4 adspiran ten, die zich hadden aangemeld voor het geheele examen, slaagde niemand geheel. Ten gevolge der veelvul- dige klachten over onveiligheid van schietterreinen en over bezwaren bij het gebruik van oefeningsterreinen, is door den minister van Oorlog een schrijven aan de plaatselijke- en garnizoenscom mandanten gericht, waarbij aan dezen verzocht wordt om vóór den len Nov. aan zijn departement in te zenden over zichten van ligging en toestand dier ter reinen benevens vluchtige schetsen daarvan. Men schrijft ons: De Kolfvereeniging „Noord-Holland*, op initiatief van den heer W. M. v. Vliet, societeithouder te Krommenie, dit jaar opgericht, hield haar eersten wed strijd op 20 en 21 dezer in het Noord- hollandsch Koffiehuis van den heer Kos, te SehageD;119 liefhebbers namen hieraan deel. De eerste prijs, 70 gulden, benevens een kunstvoorwerp aangeboden door den heer Kos, werd behaald door de heer P. Koopman van Nieuwe-Niedorp met 121 punten, de tweede prijs 30 door den heer A. Kist te Zuid-Scbarwoude met 114 punten, de derde prijs f 15 door den heer G. Swartszenburg te Nieuwe- Niedorp met 111 punten, terwijl de vierde prijs, een nieuwe kolfbal, aangeboden door den heer Barendts vau Amsterdam, met 108 punten aan den heer J. Koste lijk te St. Maarten ten deel viel. Do heer van Vliet, die met een gepast woord dezen wedstrijd geopend had, bracht na afloop bij het uitreiken der prijzen dank aan de leden voor de be langstelling (het ledental bedraagt reeds 207), waarin deze vereeniging zich reeds mag verheugen. Daarna deelde ZEd. eenige zeer eigen aardige en belangrijke zaken omtrent het ontstaan en de geschiedenis van het kolf spel mede, die blijkbaar zeer in den smaak der aanwezigen vielenwaarvoor dan ook een welverdiend applaus zijn deel was. Uit den Bredaschen meenteraad De heer De Booy: Mijnheer de voor zitter, ofschoon het reglement van orde ten duidelijkste voorschrijft dat ieder lid van den Raad zijne zienswijze en gevoe lens m?g blootleggen, gaat er bijna geen raadszitting om of ik wordt onthaald op phrasen als deze: „Mijnheer is buiten de orde," Mijnheer kent de wet niet*, „Mijnbeer dwaalt af van het onderwerp*, „Mijnheer kent geen onderscheid tus- schen roerend en onroerend goed* en dergelijke, waarmee men mij in de wie len tracht te rijden. Ook die satire van daar straks, mijnheer de voorzitter, is daarop berekend. Dat is een van die aan vallen, die ik aanhoudend heb te verdu ren. Enfin, ik zal er mij op voorbereiden tegen de behandeling der begrooting. Wanneer men het altyd er op toelegt om iemands gevoel van eigenwaarde te kwetsen en zich niet stoort aan de regle menten, die voorschrijven dat iedereen vrijuit zijne opinie mag zeggen, dan zou ik eene vraag moeten stellen, die ik maar bewaren zal tot geschikter tijd. Thans wensch ik alleen te weten waarom die commissie niet bijeengeroepen is om een rapport op te maken? De voorzitter: „Ik ben niet van plan die commissie samen te roepen. Met de afkeurende woorden van den heer De Booy ben ik zeer vereerd. Ik heb het altijd als een eer beschouwd het niet met meneer De Booy eens te wezen en ik zal dat als een eer b 1 ij ven beschouwen.* De heer De Booy: „Dat is een insulte De voorzitter: „Je kunt het beschou wen zooals je wilt!* (sensatie). Het monument voor den dichter W. J. Hofdijk, opgericht op zijn graf op het kerkhof te Rosendaal bij Arnhem, wordt 28 October, 's namiddags te 2 uur, door het Hofdijk-comité aan de familie Hofdijk overgedragen. Woensdag is te Amsterdam een aanvang gemaakt met de afbraak van de overblijfselen van den stads schouwburg. Het plan bestaat, in de Plan tage-Middellaan te Amsterdam een nieu wen schouwburg te bouwen, waartoe zich eene combinatie gevormd heeft, vertegenwoordigd door den architect Bombach. Wordt het benoodigde kapitaal voor aankoop en bouw gevonden, dan zal reeds spoedig met de uitvoering van het plan worden begonnen. Volgens het Handelsblad zou het spoorwegongeluk bij Wormer veer te wijten zijn aan do onoplettend heid van den machinist van den perso nentrein. Het signaal stond op onveilig, zoodat de trein het station niet mocht binnenrijdende machinist schijnt dit niet te hebben opgemerkt. Te Middelharnis viel Dins- dagmiddag een vierjarig kind in de polder wetering en werd onmiddellijk met het stroomende water door de in de nabijheid zijnde sluis medegevoerd in de havenkom. Toen men het kind opmerkte, had men het spoedig uit het water opgehaald, doch het bleek reeds dood te zijn. Men deelt ons mede: Wie in de Protestantsche kerk te Heumen komt, ziet daar een muurvak, van boven geboogd, hoog pl. m. 5 M, broed pl. m. 3 M. Dit vak is ontdaan van de kalklaag en is gecementeerd; daartegen wordt opgericht het marmeren nationaal monument, gewijd aan de gra ven Lodewijk en Hendrik van Nassau, bestaande uit zinnebeeldige voorstellingen 15 a 16 cent per KG. Haring 10 per tal (200 stuks). Het stormachtige wedec werkte de visscherij zeer tegen. Heden bedroeg de vangst van 2 tot 4 tal per span. Prijs f 8 per tal. ^Landbouw en Veeteelt. Overgedrukt uit De Économist, is een brochure verschenen vaD den notaris W. J. N. Landré te Vlijmen: DeLand- bouw-Enquête. „De indruk zegt de schrijver die de Landbouweommissie door het ingestelde onderzoek omtrent den toestand van den Nederlandschen land bouw in het algemeen heeft gekregen is bepaald ongunstig, en bijna eenparig worden daarvoor dezelfde oorzaken aan gegeven. Waar het hier of daar iets beter gesteld is, kan dit slechts worden toegeschreven aan bizondere plaatselijke omstaadigheden, niet daaraan dat de al gemeen gevoelde bezwaren daar niet zouden drukken en, dit in aanmerking nemende, moet - ihjuiouuu muon worden erkend, dat de de overwinning, van den moed en r ,u *7 j v Landbouweommissie in haar oordeel en de trouw, voorzien van het Nederlandsche Wapen, en dit alles beheerscht door een engel, die op een lint de bekende spreuk te lezen geeft: „Plustót mort que vaincu, généreux sang de Nassau.* Onder dit alles eene inscriptie. Het zal een schoon kunstwerk zijn. Mochten er van buiten zyn, die tegen woordig willen wezen bij de onthulling (midden-December, dag nader te bepalen, te één ure), enkele toegangskaartjes op naam, maar uiterst beperkt, daar de kerk te klein is, zullen te verkrygen zijn bij den predikant-kerkvoogd. (V. R. Cl.) Te Maastricht heeft in de kazerne Les Dons Fmfants een soldaat, die sinds eenige dagen van de klasse van discipline was teruggekeerdmet een geweer alles wat zich in de slaapkamer bevond stukgeslagen en een tiental ge weren onbruikbaar gemaakt. Vervolgens heeft hij een geweer geladen en daar mede door de zoldering geschoten. Met veel moeite werd de woesteling in ver zekerde bewaring genomen. Bij den landbouwer P. v. d. Braak te Kromvoort werden Dinsdag verschillende gouden sieraden, alsmede drie rijksdaalders ontvreemd. Van dezen diefstal wordt verdacht een gedeserteerd huzaar I. van D., die zich de vorige week bij zyn broeder te Vucht, onder een gezocht voorwendsel, in een burger- stak en zich bij bovengenoemden landbouwer als knecht verhuurde. Hij moet de wijk hebben genoden naar Antwerpen, waar hij iu betrekking staat met eene zekere vrouw A. B. uit 's-Bosch, die ook reeds een maréebaussée tot desertie verleidde. De politie te Harderwijk nam Woensdag aan het station aldaar drie manden in beslag, inhoudende on geveer 800 spreeuwen, welke bestemd waren voor Luik. Men meldt uit Assen, dat in de ingewanden van het te Roden zoo plotseling gestorven meisje, een groote hoeveelheid arsenicum gevonden is. Ook werd ten huize der moeder een fleschje met dat goed ontdekt. Een vrachtrijder had het voor haar uit Groningen mee gebracht. In den nacht van 19 op 20 October ji. is ten nadeele van den laöd bouwer J. Brinkhofï, te Rhedersteeg, uit eene weide te Havikherwaard, ontvreemd eene 7-jarige vette koe van omstreeks 300 K.G. uitspraken hoogst gematigd en bezadigd is*. Daarna gaat de heer Landré de uit komsten, die de commissio heeft ver kregen na, om zijn betoog te eindigen i volgt „Zooals meermalen geschiedt, wanneer eenige zaak lang is verwaarloosd en men wil dan zoo spoedig mogelijk het ver zuimde herstellen, wordt door de over haasting wel eens gedwaald in de goede keuze der middelen en in de wijze van toepausing. Hetzelfde verschijnsel hebben wij ook op landbouwgebied. De met de beste bedoelingen bezielde re- geeriog hoeft zich gehaast voldoening te geven aan de wenken van de eveneens goedgezinde landbouw-commissie, beide verkeerden onder den drang der publieke opinie. Welnu, wat eenigszins overhaast geschied, kan spoedig in de goede richting worden geleid, maar om nu te voorkomoD, dat noch geld noch tijd min der nuttig zouden worden aangewend, zij de eerste zorg om te verkrijgen een vast bestuur, een afgerond stelsel en een degelijk en vertrouwbaar toezicht voor en op alle landbouwaaDgelegenheden. „De taak der landbouw-commissie is trouwens nog niet ten einde en zij is het best op de hoogte om goed gemoti veerde voorstellen aan do regeering voor te leggen. Moge haar dit gelukken en zij daarby krachtig gesteund worden, opdat het vaderland vele vruchten plukke van den ijver en de toewijding van zoovele zijner beste zonen.* VISSCHERGJ. Nieuwediep, 22 October. Door 60 korders en beugers werden heden 10 tot 60 groote, 10 tot 100 kl. tongen, 3 tot 60 roggen, 10 tot 30 schelv., 2 tot 10 mandjes kl. schol, 1 tot 4 manden schar en 1 tarbot cn door trekkers 115 tal haring aangevoerdgr. tong gold 45 h 65 c., kleine id. 20 c., rog f 1.10 a 1.20, schelv. 40 a 50 c. per stuk, kl. schol ƒ2 a 2.80 per mandje, schar 1.50 per mand, de tarbot f8 en haring 4.50 a 5,20 per tal. Lemmer, 21 October. In de afgt loopen week werden hier aangevoerd 350 KG. bot en circa 5t,al haring. Bot pet. Finaiicieele mededeelingen. Het Weekblad van Broekman on Hon ders bevat o. a. de volgende opgave van minder couF&nte of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 21 Oct. loopende, door hun tusséhenXomst ver handeld. Oblig. Straatw. langs de Zuiderz. Amersf.-Z wolle. Aand. Amstel Hotel-Mij. Aand. Expl. van Waterl. in Nederl (Mpij tot) Aand. Goudschc Waterl. Mpij. te Gouda. Aand. Leidsche Duinw.- Maatschappij. Aand. Utr. Bankvereen. Aand. Amst. Koffie-Cult. Maatschappij. Aand. Biliiton Mpij. 2e rubriek te 's-Hage. 2650. 106 95 95 121 150 105 121X Aand. Landb.-Mij. Getas Aand. Oost-Java Calt.- Maatschappij. Scrip. Boxtel-Wezel spw. (van le Hyp. Oblig.) Aand. Kon. Ned. Locaal Spw.-Mij. te Apeldoorn. Opricht.-Aand. Kon. Ned. Paketvaart-Mpij Aand. Zuider-St.tramw. Maatschappij. 110 120 n 25Jé f 97-98% 40 KOLOniEN, (Uit de bataviasche bladen van 1512 en de Deli Cl. tot den 20en September.) Batavia18 September. Te Atjeh is een begin gemaakt met de oprichting van het korps ma- aldaar. De kapitein der in. fanterie Notten is benoemd tot comman dant van dat korps. Er zijn op dit oogenblik in Indië 480 ambtenaren en geëmplooieerden op wachtgeld, onderstand of tijdelijk zonder betrekking en wel: a. 24 ambtenaren op nonactiviteit, van verlof uit Nederland teruggekeerd; b. 45 ambtenaren, wier betrekking bij een reorganisatie is ingetrokken c. 203 ambtenaren, die buiten hun schuld of toedeen genoodzaakt zijn ge- weest hunne betrekking te verlaten; d. 208 ambtenaren, die op verzoek of wegens pliohtrerzuim, malversatiën, on geschiktheid als anderszins uit hun be trekking zijn ontslagen. De laatste categorie buiten rekening latende, blijven er nog 272 over, die naar eene herplaatsing gelijkstaande met hun vorig genoten traktement dingende zijn, dan wel, reeds in eene mindere betrekking tijdelijk herplaatst, in hunne vorige betrekking moeten worden be« noemd. De heer Leenderts, leeraar aan de H. B. school te Samarang, heeft met den heer Eicke het plan opgevat, een cursus te openen voor jongelieden, die zich wenschen te bekwamen voor fa- briekascheikundigen. De cursus zal gesplitst worden in een theoretisch en een practisch gedeelte en zal tvree jaren duren. Het eerste jaar wordt onderwijs ge geven in eiemeHtaire chemiehet tweede jaar zal den candidaten, die daarvoor genoegzaam gevorderd zijn, gelegenheid gegeven worden, zich practisch te oefe nen in het verrichten van analyses, vooral met het oog op onderzoek van suiker, meststoffen enz. De heer J. D. Kobus, onderdirec teur van het proefstation „Oost-Java", door de regeering belast met eene zending naar Bengalen, om daar op aanwijzing van den directeur van 's lands plantentuin dr. Treub, verschillende gezonde soorten van suikerriet te ver zamelen, ten einde die op Banka te telen. Het suikerriet zal door een goeverne- ments stoomschip van Singapore afge haald en naar Toboali gebracht worden. Daarheen zijn al vast 200 koelies ver trokken, om den proefaanplant onder toezicht van een speciaal door den heer Kobus aaugewezen opziener te helpen aanleggen. Herhaaldelijk worden van mindere militairen bij het legerbestuur verzoeken ontvangen tot plaatsing bij een der de partementen of inrichtingen van civiel bestuur. Is op dergelijke verzoeken in sommige gevallen gunstig beschikt, dan is dit geschied meest in hot belang van den staatsdienst, maar dikwijls bestaat het vermoeden, dat deze militairen op allerlei wijzen zich aan den militairen dienst willen onttrekken. Daar het ech ter niet aangaat, om het dienstnemen in Nederland bij het indische leger het middel te doen zijn om op gemakkelijke en voordeeligo wijze in eenige civiele be trekking geplaatst te wordon, is sedert door het departement van oorlog in beginsel op grond van steeds toenemend incompleet van Europeanen als beginsel aangenomen, op dergelijke verzoeken steeds afwijzend te adviseeren, tenzy werkelijko dienstbelangen, waarin op geen andere wijze door de departementen van burgerlijk bestuur kan worden voorzien, het wenschelijk maken, op deze verzoe ken gunstig te beschikken. Omtrent een sedert te Soerabaia onschadelijk gemaakten oplichter, thans in de gevangenis te Weltevreden, meldt het Soer. Hbl. Een sedert 3 maanden van Singapore te Batavia gearriveerde jeugdige Zwitser van nauwelijks 20 jaar oud, de 4 mo derne talen vloeiend sprekende, met een voorbeeldeloozen tact en geslepenheid in het aannemen en tentoonspreiden van airs, welke, al naarmate het te pas komt, imposant, nederig, voornaam, los, zwierig, dandy-acktig enz. kunnen zijn, is gepasseerden Zaterdag door de justitie gearresteerd, wegens verschillende te Batavia gepleegde oplichterijen. Spoedig na zijne aankomst wist hij een geraen- wenschte ik wel van de door mij vrijwillig opgenomen taak ontslagen te zijn. Om mevrouw B.... alleen naar huis te laten gaan, daarvan was natuurlijk geen sprake en nog, nog daargelaten mijn belangstelling in uw liefdesavontuur, was Let zeer kwetsend voor mijn eergevoel van inspecteur van politie, om door een gelukkig toeval de dame te vinden, naar wie ik reeds overal had gezocht en dan niet bij machte te zyn om het gevonden spoor te volgen. Het was om woedend te worden. Daar schoot mij iets te binnen. „Verontschuldig mij voor een oogenblik, mevrouw, ik moet hier iemand aan het station noodzakelyk spreken. Ik ben in een ommezien weer terug.* „Zeker, mijnheer Bland, ga uw gang, maar pas op, dat wij niet te laat komen.* „Daarvoor behoeft gij niet bang te zijn, binnen twee mi nuten ben ik terug,* en ik liep haastig langs het perron, totdat ik den trein naar Hawsthorn had bereikt en waarin ik ongetwijfeld miss Fowler zou vinden. Ik liep langs den trein en keek in iedere coupé en vond weldra haar, die ik zocht. Zy was het, daaraan viel niet te twijfelen en zij zat in een wagon tweede klasse. Ik kwam nog juist bijtijds, want de trein moest 9.45 vertrekken en het was nog slechts twee mi nuten voor den tijd. Ik trad op het portier toe en zeide op beleefden toon tot haar„Zoudt gij zoo goed willen zyn, dame, om mij uw kaartje te laten zien Ik hoopte, dat zy mij voor een beambte van het station zou aanzien, daar ik in uniform was. Mijn hoop werd vervuld, want zij haalde oogenblikkelijk haar kaartje te voorschijn. Ik nam dit van haar aan en zag aan den achterkant, dat het een maande- lijksch kaartje tweede klasse voor East Richmond was. Ver rukt over het welslagen mijner poging, gaf ik het met een buiging aan haar terug en keerde mij juist om, toen een hatelijke stem mij in het oor beet„Inspecteur Bland, ik zou wel eens willen weten, of het de plicht is van een dienaar der politie, om de kaartjes der reizigers na te zien Toen ik keek in de richting vanwaar de stem kwam, zag ik, tot mijn grooten schrik, dat deze toebehoorde aan een zekeren Raspe, die vroeger smid was geweest en in dezelfde coupé met miss Fowler zat. Hij is een van de invloedrijkste afgevaardigden en is bovendien in de laatste zitting van het parlement tot voorzitter benoemd. Ik stond verplet. Ik was niet bij machte een woord uit te brengen, nu deze ex-smid mij in tegenwoordigheid van zulk een schoone dame op zoo ruwen toon op mijn plaats zette. Toen de trein zich in be weging zette, stak hij zijn leelijk hoofd buiten het raampje en riep mij toe„Inspecteur, ik zal er Boully over spreken.* Of hij het doen zei of niet, kan ik niet zeggen. Boully is> zooals gij weet, de hoofd-secretaris en het zou mij volstrekt niet verwonderen, als hij zijn bedreiging volvoerde, want bij is een verwaande, hatelijke volksredenaar en de bluffer komt er openlijk voor uit, dat hij het in zijn maeht heeft om den secretaris uit het parlement verwijderd te houden of hem er in op te nemen. Deze man behoort bovendien geen tweede klasse te reizen, want hij is verbazend rijk. Hij gelijkt in vele dingen op zijn vriend, deD hoofd-secretaris, en gij kent natuurlijk Boully's karakter. Ik ben dus tot deze gevolgtrekking gekomenuw aange bedene woont in East Richmond en zal daar nog wel een maand bMjven, want ik ben er van overtuigd, dat zij te arm is om vijf shilling meer voor een maandelijksch kaartje te betalen, wanneer zy dit niet denkt te zullen gebruiken. Ik zal dus tijd genoeg hebben om haar spoor te volgen en zon der overdrijving denk ik in staat te zijn, haar voor het einde van deze maand te vinden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2