NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Dinsdag 28 October 1890. No. 2246. ABONNEMENTSPRIJS ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. IATHAH DER WEISE. Nationals ScMetwsdststrijd, Palels van Justitie. E E U i T O L\. 1 TiO'ÏÏW ¥41 on sum HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Tclefoouuummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE f Co., JOHN E. JONESSuecParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem 27 October 1890. De heer mr. A. A. van der Mersch heeft zijne benoeming tot lid van dan aangenomen. Naar wij vernemen zal de jaarlijksche schietwedstrijd van den Nedorlandschea Scherpsebattersbond waarsehijnlijk het volgende jaar alhier plaats hebben. Evenals in andere steden heeft zich ook alhier ©en afdeolingebosiuur gevormd van de Vereeniging „Moed, Beleid Trouw", die voor eenigen tijd onder de hooge bescherming van Z. M. den Ko ning opgericht is geworden om de be langen te bevorderen vaa de ridders van de Militaire Willemsorde, beneden den rang van officier. Het afdeelisgsbestuur bestaat uit de navolgende heeren mr. E. A. Jordens, voorzitter, jhr. J. W. M. van de Poll, vice-veorzitter, C. J. M. de Wilde, pen ningmeester, L. J. J. Michielsen, J. C. Joekes, J. A. K. H. W. Vogel, mr. W. Jager Gerliügs, S. R. A. van der Meulen, S. J. Graaf van Limburg Stirum, mr. S. J. A. van Walchron, G. J. van Dieren Bijvoet, dr. D. de Haan en mr. Job. Enschedé, secretaris. De commissie stelt zich voor dezer dagen door het aanbieden eener inteeken- lijat, ook de ingezetenen van Haarlem in de gelegenheid te stellen van hunne sympathie met het streven der Vereeni ging te doen blijken. Schillers bekend dramatisch gedicht „Nathan der Weise" werd Zaterdag in den Schouwburg ten tooneele gevoerd met Possart in de titelrol. Nathan is een der beste creaties van dezen kunstenaar en met onveranderde bezieling gaf hij dien persoon thans weder te aanschou wen, zooals men zich den ouden aarts vaderlijken Israëliet na de lezing van het stuk denkt. Gebarenspel en dictie waren voortreffelijk, aiet weinig gehol pen door de uitmuntende grime, waar van de heer Possari zich bediende. Niet minder voortreffelyk was de jonge Tem pelier, die door den heer Drach werd vertolkt, wolken acteur wij thans weder meer hebben leeren waardeeren. Zyn spel sloot zich uitmuntend by dat van zijn grooten kunstbroeder aan. Wat de overigen betreft, zelden zagen wij „die deutsche Gesellschaft" zeo goed spelen als in dit stok. Het zou ons te ver voe ren het spel van ieder te beschrijven wij willen slechts volstaan met de op merking, dat het een zeldzaam schoon geheel leverde«neindig beter dan in „de Moor" waarin wij het onlangs zagen. Ook was ditmaal aan costumes on mise- en-scène, uitgenomen enkele kleine ver keerdheden (met ridderwapens beschil derde ramen ia het paleis van Sultan Saladin en, in een ander bedrijf, hol- landsche gordyntjes voor de ramen) alle zorg besteed. De opkomst van het publiek was redelijk. uitgeschreven door de Sehietelub „Willem III" en do Seliietvereeniging „Vieit vim Virtus", te Haarlem. Zondag nam het concours op de flo bert-buks, uitgeschreven door bovenge noemde vereenigingen, een ©inde en werd des avonds de uitslag bekend gemaakt. Het concours is den 14den September begonnen en geregeld dagelijks voortge zet. Uit alle oorden des lands kwamen vereenigingen eu particulieren herwaarts om hunne krachten te meten, en het is ook by deze gelegenheid weder gebleken, dat ons land tal van goede juistheid- schutters bezit, althans om de prijzen werd fel gestreden en menigeen, die ge wend was om op wedstrijden een prijs te behalen, moest ondervinden, dat het „baas boven baas" bij 't schieten niet slechts niet een ijdele spreuk is, maar dat het «baas" zijn op den eenen nog niet de zekerheid geeft dat men het ook op een anderen wedstrijd zal zijn. Over 't algemeen mag gezegd worden dat er prachtig geschoten is, waartoe zeker wel heeft medegewerkt de uitmun tende inrichting der banen en schijven, welke laatste naar het denkbeeld van den heer C. A. Louis Lasanca, presi- it van „V. v. V." was uitgevoerd door de directie der //Phoenix", die ver der ook zorgde dat deze permanente baan aan alle gestelde eischen van vei ligheid en verlichting zoowel bij dag als by avond, kan voldoen. Zooals gezegd, was de avond van gis teren aan de plechtige uitreiking der prijzen gewijd. Van te voren was be paald, dat ongeveer de helft van de opbrengst van den wedstrijd daarvoor was bestemd, en hoe die afloop geweest is zal men, zonder cijfers te noemen, kun nen nagaan, wanneer men verneemt dat er kunstvoorwerpen waren tot f 70 waarde en het aantal 80 bedroeg, be halve nog de eer«metalen, die slechts in de hoogere klassen van den wedstryd werden uitgereikt. Wij laten hier volgen een overzicht van den uitslag van den wedstrijd. Rorpswedstryd (4 medailles). 1. //In 't Centrum," Abcoude, 121 pun ten, verg. zilv. med.2. „Koainkl. Stud. Scbietv.," Amsterdam, 118 p., zilv. med. 3. /Zwolle," Zwolle, 118 p., zilv. raed.; 4. //Willem III," Haarlem, 117 punten, bronz. med. Personeels wedstrijd (47 kaarten) 8 pryzen met diploma's. 1. H. L. du Pon, //Zwolle" 127 pun ten 2. J. C. Klinkenberg, Nds. Bur- gerw." Amsterdam 123 p.3. M. Mei- gatier, «Zwolle" 122 p.; 4. Kluvers, //Zwol le" (5.5.4.) 121 p.5. J. H. Hillerström, //Nds. Burgerw." Amsterdam (4.5.4.) 121 p.; 6. P. Veerkamp, //Nds. Bur- gerw(5.6.) 120 p.; 7. J. D. L. Ocker, /,Io 't Centrum" (6.5.) 120 p.8. A. Smits, //Willem 111", 119 p. Dagmedailles (zilv. draagmedaillee). 5 Oct. J. D. L. Ocker Amsterdam, 27 punten12 Oct. Boonzaayer Bode graven, 27 p.19 Oct. I. H. Hessels Amsterdam, 27 p.26 Oct. Helleman Breda, 28 punten. Vrije Baan Wèistrijd. 1. A. van Oppen, part. Haarlem 29 p.2. A. C. Balabrega //Willem III," Haarlem 28 p.8. Holleman, Breda, lid van de Wageningsehe Schietvereen.," 28 p.4. J. D. L. Ocker, //In 't Cen trum," Abcoude 37 p.; 5. Jhr. mr. H. B. Smisaaert „V. v. V." Haarlem 27 p., bij loting met 6 A. Smits //Willem III" Haarlem 27 p.7. I. H. Hessels „N. B." Amsterdam 27 p.8. H. G. Koster, z/In 't Centrum" 27 p.9. P van Rhijn //Willem III" Haarlem 27 p.10. Boon zaayer Bodegraven, 27 p.11. Hijne- kamp Bodegraven 27 p.; 12. Fd. Veer kamp ,/N. B." Amsterdam 27 p.13. M. Meigatter, //Zwolle" 27 p. 14. W. Bartels Zwolle 27 p.15 J. Ph. Klin kenberg wN. B." Amsterdam 26 p.; 16. J. W. Koopman „V. v. V." Haarlem 26 p. 17. J. Droste //Willem III" Haarlem 26 p.18. C. A. Louia Lasance V. v. V. Haarlem 26 p.19. G. Grip- peling, //Willem III", Overvaen 26 p. Ravestein Sckuttij. Rotterdam 26 p. 21. J. W. de Haan, „Cl. Civ." Amsterdam 26 p.; 22. N. Ypma, „K. St. Sch.vg." Amsterdam 26 p.; 23. W. F. H. Stark, „N. Bcht." 26 p.; 24. L. Mok. part. Amsterdam 26 p.; 25. I. H. Hillerström, „N. Bcht." 26 p.; 26. H. W. Meursing, Baarn 25 p.; 27, J. W. v. d. Steur, „Voor Vaderl. qb Kon." Haarlem 25 p.; 28. C. E. Wolff, „Cl. Civ." Amsterdam 25 p.; 29. J. H. de Wilde, „Cl. Civ." Amsterdam 25 p.; 30. Kluvers, „Zwolle" 25 p. Er werd geschoten met flobert-geweer van 6 m.M., afstand 15 M., op een schijfkaartwaarvan de witte roos 8 m.M., de zwarte roos 36 m.M., en de cirkel-wijdte 184 m.M. bedroeg. De tel ling was 6 1. Aan den korpswedstrijd werd door 14 vereenigingen uit verschillende oorden des lands deel genomen. In 't geheel zijn er 1430 patronen verschoten. Als eene merkwaardigheid kan worden gemeld, dat het eerste schot en ook het laatste witte rozen waren, resp. geschoten door de heeren Jb. Droste, pres. van „Willem III" te Haarlem en den heer Hillerström vaa „N. Bcht." te Amsterdam. Toon het ©ogenblik van de uit deeling der prijzen was gekomen nam de lieer Jb. Droste het woord. Het was hem zeide hij bij de slui ting een aangename taak, een woord van welgemeenden dank te mogen bren gen aan allen, die aan het welslagen van dezen wedstryd hadden medegewerkt, en de vereenigingon in staat hadden ge steld om zoowel de materieelo als fiaan- cieele bezwaren uit den weg te ruimen. Reeds vele jaren zeide hij hadden wij het plan voor een dergelijken wed strijd opgevat, maar daartoe ontbrak nog steeds een geschikte baan. De „Phoenix" echter, als uit hare assche verrezen in den vorm van een sportterrein, had in die behoefte ep de meest doeltreffende wijze voorzien, door de inrichting van een flobert-baan, en thans had men zich gehaast een wedstryd in 't leven te roe pen. Dank bracht spreker toe aan allen voor de trouwe opkomst, waardoor het welslagen was verzekerd. Hier was ge bleken, dat NederlaBd onder het helaas kleine aantal beoefenaars van het juist- schieten vele uitmuntende scherpschut ters telt, en in deze tijden, nu men zoo vaak hoort spreken over onze defensie, s dat een verblijdend verschijnsel. Nogmaals bracht hij dank aan alle dedingersvoor hunne medewer king en den aangenamen toon dien zij steeds wisten te bewaren. Ook aan de directie van „de Phoenix" werd een warm woord van hulde gebracht voor de aangename ontvangst en haar streven om het succes van den wedstrijd te verze keren, waarvoor haar gaarne een deel van dat succes werd afgestaan. Spreker drukte ten slotte de hoop uit, dat alle aanwezige deelnemers met een aangename herinnering aan dezen wedstrijd huis waarts mochten keeren en beval zoowel „Yicit vim Virtus" als illem III" in hun aller sympathie aan. Vervolgens werden de pryzen aan de winners uitgereikt. De heer Bom, lid van de Koninkl. Studenten-Schietvereeniging, te Amster dam, dankte de besturen der beide haar- lemsche vereenigingen voor de keurige wijze van ontvangst en bracht een woord van lof uit voor de uitmuatende regeling van den wedstrijd. Nog dient vermeld te worden dat aan de medailles is toegevoegd een fraai bewerkt diploma, ontworpen e kend door onzen stadgenoot den heer W.B. IJzerdraat. Het stelt voor een scherp schutter op Haarlem's duinen, het oog gevestigd houdend op de Bavo-stad, die ia flauwe nevelen in 't verschiet ver rijst. Onder hem bevindt zich het wapen van Haarlem, omgeven door de woorden „Nationale Schietwedstrijd voor Flobert buks, te Haarlem." Door den heer van Breemen, mede bestuurder van „do Phoenix", werd erop gewezen, dat de baan dagelyks is open gesteld en dat het der directie steeds aangenaam zou zijn aan do wenschen van ieder tegemoet te komen, die er ge bruik van wilde maken. Kosten nog moeite zouden worden ontzien om haar voor een ieder steeds aan haar doel te doen beantwoorden. Tevens zou het volgende jaar door haar een wedstryd om „het champioaaat" op de baan van „de Phoenix" worden uitgeschreven. Nog geruimen tijd bleven de aanwe zigen gezellig bijeen. Zaterdag (heden) verscheen voor de rechtbank Willem S., fabrikant te Bever wijk, ter zake dat hij op den 21sten Augustus j.l. eene der arbeidsters op zijne fabriek, heeft geslagen, gestompt en geduwd. Op dien morgen n.l. kwam de arbeids ter, vrouw M., te laat op de fabriek, waar de eigenaar haar mededeelde, dat zij een kwartje boete had. Daar de vrouw slechts 7 cents per uur verdiende en bij toepassing dier boete dus in de morgen uren niets zou hebben verdiend, ver klaarde zij dat zij niet voor niemendal wilde werken en liever heenging. Daarop, zoo verklaarde zij, had de heer S. haar een slag gegeven, geduwd en gestompt. Zy wordt gehoord buiten tegenwoor digheid van den beklaagde, daar hare verklaring niet klopt met die, welke zij vroeger deed aan den veldwachter. Beklaagde erkent den slag te hebben toegebracht, maar verklaart die daad door de bewering, dat de vrouw weigerde om heen te gaan. Toen heeft hij haar, naar zyn zeggeD, de poort uitgezet. De subs. off. v.just., requisitoir nemende, geeft zijn leedwezen te kennen, dat hij dezen man, die van goede familie is en eene flinke positie in de maatschappij bekleedt, ter verantwoording heeft moeten roepen. Het feit noopte spreker daar echter toe. Beklaagde is, hij heeft het zelf gezegd, zeer driftig. In zijn en anderer belang ial hot dus zijn, zoo de Rechtbank hem straf oplegt. Daar bekl. aan den veld wachter heeft gezegd, dat het hem niets kon schelen, omdat hij toch geld genoeg bezit, om de boete te betalen, acht de subs. off. v. just, het gewenscht, den bekl. Naar het engelsch van JAMES WYTTON. 38, HOOFDSTUK XXIII. Ik bracht een zeer onrustigen nacht door. In angst verkeerende omtrent het lot van Dick en terneergeslagen omdat ik niets van miss Fowler hoorde, dwaalden mijne gedachten rond zonder zich op één punt te kunnen vestigen, daardoor werd my dan ook het slapen belet. Tegen den morgen dommelde ik echter in en sliep aog een paar uur, waardoor ik beter in staat was dien dag mijn werkzaamheden te verrichten, dan anders het geval zou zijn geweest. HOOFDSTUK XXIV. Dick kwam des avonde met den trein. Ik wachtte hem af aan station en wij drukten elkaar met warmte de hand. De eerste woordeD, die fay tot my zeide, nadat wy elkaftr verwelkomd hadaen, waren Drommels David, ik zit danig in de klem, maar toch was het een grappige geschiedenis, en gij zult het mij niet euv«l duiden, dat ik moet lachen, wanneer ik er nog aan denk, en hij lachte dat de tranen hem over de wangen rolden, terwyl ik dacht dat er nooit een einde aan zou komen. Gij moet echter niet denken, bes e vriend, dat ik er zoo goed ben afgekomen omdat ik lach zeide hij, maar het is ook zoo belachelijk, en neem mij niet kwalijk en hij barstte weer uit in een lachbui, die zoo aan stekelijk op mij werkte, dat ik ook begon te lachen en met hem instemde, ofschoon ik niet het flauwste vermoeden had wat de oorzaak hiervan kon zijn. Toen ik hierover dan ook nadacht dwong ik mijzelf kalm te blijven, en ik zeide: Dick, myn beste vriend, zonder eenige reden heb ik met uw lachen ingestemd. Wees zoo goed en vertel mij eens waarom wij zoo luidruchtig lachen, terwijl ik een paar minnten geloden nog niet anders dacht dan dat gij meer reden tot schreien dan tot lachen zoudt hebben. Dat heb ik ook, oude jongen ja dat heb ik, hot is een drommels lastig geval, dat verzeker ik u, maar het is en een krampachtig lachen belette mijn vriend verder te spreken; hij drukte zyne handen in zijn zijden, eu zyn bovenlijf bewoog zich heftig op en neer. Neem het mij niet kwalijk David, ik kan er niets aan doen ha, ha, hal maar ha, ha, ha, ha, ha ha! ik zal het u wel vertellen, wanneer wij op uw kamer zijn. Ha, ha, ha, hai Ik had in het hotel een diner besteld, en daar Dick bekende een honger te hebben als een paard, zetten wij ods oogeablikkelijk aan tafel en gedurende het middagmaal vertelde hy mij de gefaeele „Gy hebt natuurlijk mijn brief ontvangen, David?" „Ja zeker, ik dank u nog wel zeer." „Welnu, Ra8pe, de duivel hale hem, heeft over mij geklaagd bij den hoofd-secretaris. Het eerste wat die wraakzuchtige smid den volgenden morgen deed, was naar het bureau van Joseph Boully te stappen en hem over myn handelwijze te spreken, dat ik namelijk een jonge vrouw met een aardig gezichtje had belee- digd en haar had gedwongen mij haar kaartje te laten zien. Ik geloof, dat de gansche geschiedenis niets anders was, dan dat de aanzienlijke smid zich beleedigd gevoelde, dat ik hem niet gezien en niet eerbiedig had gegroet. Wanneer ik maar zoo verstandig was geweest om met mijn hand aan myn pet te komen alvorens miss Fowler om haar kaartje te vragen, dan zou hij hoogstwaar schijnlijk geen woord hebben gezegd. Er was nu echter niets aan te veranderen; ten elf ure werd mij per telegraaf meegedeeld, dat ik my ten twee ure bij den minister moest bevinden, waaraan ik gehoorzaamde reeds het een of ander gevaar duchtende. Toen ik binnentrad, zat naast Boully de hoofdcommissaris; deze behoort tot een der minzaamste menschen, die ik ooit heb ontmoet. „Dat voorspelt niets goeds," dacht ik bij nayzelf, terwyl ik eerbiedig voor beide heeren boog. „Gij zijt inspecteur Bland van de politie der hoofdstad," aldus begon de groote man op ruwen toon. Ik antwoordde eerbiedig, dat ik die nederige persoon was. „Mijnheer, men heeft een beschuldiging tegen u ingebracht, da t gy namelijk een vrouwelijke passagier van den trein naar Haw-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1