BINNENLAND. maar gevangenisstraf op te leggen en requireert de veroordeeling van Willem S., fabrikant te Be*erwijk, wegens het toebrengen van den slag (het overige ten laste gelegde acht de officier niet bewezen) tot veertien dagen gevangenisstraf.» Uitspraak heden over 8 dagen. Thans staat terecht H. v. H., laatste lijk arbeider te Broek in Waterland. Daar heeft hij aan zijne meesters ont stolen een oliejas, een vaatje zwartsel, bindtouw en kipeierea. Aanvankelijk had deze bekl. aan den subs. off. v. just, een valschen naam opgegeven, klaarblijkelijk omdat ook de justitie te Arnhem hem zocht voor ees misdrijf, diefstal van vee uit de weide. Een rechercheur uit Arnhem, die voor heen wachtmeester der cavalerie was ge weest te Deventer, toen bekl. daar ook diende, herkende hem als H. van H. Het requisitoir luidtveroordeeliag tot 1 jaar gevangenisstraf. Mr. H. J. D. D. Enschedé, als ver dediger ambtshalve toegevoegd, roept voor den beklaagde de clementie der rechtbank in. Uitspraak heden over 8 dagen. vuld) in „Een wereld waarin men zich verveelt," van Pailleron. Van dit debuut hangt af of mej. De Vries bij het ge zelschap der Vereeniging zal worden opgenomen. Inhoud Sempervirens no. 43Een bamboe-bosch op Java, II (Slot.) Onze afbeeldingen: Een Makart-bouquet. Solanum capsicastrum. Gaura Lind- heimerii, Enget GrayNicotiana co- lossea. - Vroegbloeiendo Chrysanthe mum Mrs. Bur roll. Lapageria's. De aanstaande Chrysanthemum-Tentoon stelling te Amsterdam. Een chinee- sche tuin te Batavia. Een engelseh liefhebber en zijn ideaal van een tuin. Groote Palmen in 's Lands Plantentuin te Buitenzorg. Middel tegen bladlui zen. Ingezonden. Viola Blue Bell. Weeknieuws. Verschillende mede- deelingen. Zaterdag is er te Zandvoort niets lost uit de F. H. von Lindem, het onstuimige weer. Het schip ia een weinig gedraaid met de voorsteven naar den wal en is dichter aan het strand gekomen. De kluiverboom is weggeslagen. De stoompomp kon niet werken. De kapi tein heeft getracht aan boord te komen, maar daar de boot vol water sloeg door de hooge zee, kon men het schip niet bereiken. Men meldt uit Maassluis van 25 dezer omtrent de F. H. von Lindem De stoompompen kunnen het indrin gende water geregeld voorhouden. Riggers zij a bezig ra's enz. af te ne men om het schip zoo stijf mogelijk te houden. Staaltrossen en ankers zijn gereed om bij de eerste gunstige gelegenheid te worden uitgebracht. Over den toestand van het schip kan nog niets met zekerheid worden gezegd, doch voor zoover zichtbaar, is van groote schade of ontzetten aan- en van het schip weinig te bespeuren. De nog aan boord zijnde lading kan gemakkelijk uit het schip worden gebor gen, doch was er te veel deining om vaartuigen langszijde te beladen en moest men zich bepalen tot het aan dek wer ken der lading. Letteren en Kunst. In verband met de belangrijke wets ontwerpen, die thans aanhangig zijn, er de verkiezingen in het aanstaande voor jaar, zal eerstdaags een nieuwe reeks Staatkundige Brieven van mr. S. van Houten het licht zien by de firma's H. D. Tjeenk Willink te Haarlem en Mou- ton Co. te 's-Hage. Het plan tot oprichting van een nieu wen schouwburg in de Plantage Midden laan te Amsterdam, gaat uit van den heer Louis Bouwmeester. Het theater zal zijn genaamd „Bouwmeester's Theater," met ruim 1000 zitplaatsen. De kosten van dezen schouwburg, inclusief grond, decoratiën, tooneel-inven- taris, ameublementen, is begroot op 180,000. Hiermede wordt rekening gehouden, dat nimmer de uitgaven de begroeting over treffen wat het minder zoude kunnen zijn, zal aan kunstig aangebracht deco ratief worden besteed. Aan hypotheek als aan obligatiën is geplaatst 120,000. Er zijn dus nog te plaatsen 60 obli gatiën ƒ1000, rentende 4% pet. onder hypothecair verband, af te lossen binnen 15 jaar, bij uitloting ieder jaar, van 5 aandeelen, beginnende 1 October 1896. Hedenavond zal mej. S. de Vries, de dochter van mevr. Sophie de Vries, bij bet //Nederlandsch Tooneel" debu- teeren in de rol van „Susanne de Villiers" (indertijd door mej. Jos. de Groot en mevr. Rössing-Sablairolles ver- De ministers Mackay en Ruys zijn, vergezeld van dr. Vinkhuy- zen, 's Konings geneesheer, Zaterdag voormiddag andermaal naar Het Loo vertrokken. Dit nieuwe bezoek op Het Loo staat in verband met de mededeelingen, a. s. Dinsdag in de vereenigde vergadering der Staten-Generaal omtrent den toestand des Konings te verwachten. TOESTAND DES KONINGS. Het door de hoeren prof. Rosenstein, dr. Vinkhuijzen en dr. Vlaanderen Za terdag afgeven bulletin luidt De lichaamskrachten des Konings zijn, hoezeer een weinig verzwakkende, vol doende. De stoornis der geestvermogens blijft aanhouden. De Indepen dan Ge meent to weten, dat verscheidene der voornaamste enropeesche regeeringen thans officieus vriendschappelijke pogingen bij de neder- landsche regeering aanwenden, om haar te bewegen zich met het voorstel tot heffing van inkomende rechten in den Congostaat te vereenigen. De De li- Courant van 2 4 Sept. jl. bevat het volgende telegram van denzelfden datum, uit Batavia Kapitein Van Hoogstraten bij keuze tot majoor bevorderd. Volgens telegram aan de Javahode is gezondheidstoestand troepen op Flores gunstig; na 22 Augustus geen vijande lijkheden meer gepleegd. Zaterdag ia de als schrijver van den Open brief aan den minister Lohman vervolgde mr. Spin, op eene geneeskundige verklaring, dat hij in staat van krankzinnigheid verkeert, op bevel der justitie ter verpleging opge zonden naar 's rijks krankzinnigenge sticht te Medemblik. Twee rijksveld wachters waren met zijne overbrenging belast. De heer Spin had zich Vrijdag ver voegd bij een hooggeplaatst rechterlijk ambtenaar te 's-Hage, die zich verplicht zag hem uit zijne woning te doen ver wijderen. Op straat gekomen, maakte hg kabaal voor het huis van bedoelden magistraat, waaraan de politie een einde maakte. {N. R. G.) De heer P. R. Westerhoff, geneesheer te Eelde, heeft de betrekking van directeur-geneesheer aan het op te richten asyl voor drankzuchtigen, hem door den Volksbond" aangeboden, aan genomen. Den lsten Januari aanstaande wordt het gesticht voor opname van patiënten geopend. De bond van beambten werk zaam aan de kantoren van 's Rjjks be lastingen in Nederland hield I hare jaarvergadering te Nymegen. De bond was in het afgeloopen jaar in leden' tal fiink vooruitgegaan. Als bestuursleden werden her- of gekozen de heerenE. B. Brand te Amsterdam, H. H. v. Asch te Haarlem, P. H. Tonnaer te Roermond, L. J. Vallentgoed te Haarlem b.g., en H. Wijsman Jr. te Amsterdam. Naar de P r o v. GrCt. ver- neemt is het bericht, in sommige bladen opgenomen, als zou de bekende zaak tu8schen den heor Dorhout Mees en de Maatschapaij tot exploitatie van staats spoorwegen, na het uitbrengen van rap port door de benoemde deskundigen, in dor minne zijn geschikt, geheel on juist. Dezer dagen was in enkele dagbladen de volgende advertentie te lezen z/Zij, die wenschen in aanmerking te komen voor een buitenlandsche decoratie of buitenlandschen adellijken titel, kunnen, onder verzekering van algeheele geheim houding, de gewenschte inlichtingen ver krijgen. Op brieven van tusschenpersonen wordt geen regard geslagen. Brieven franco, onder letter enz." Naar aanleiding daarvan deelt De Echo mede: Een onzer, begeerig te weten op welke wijze deze vreemdsoortige industrieel zijn zaakjes dreef, schreef op de advertentie kreeg spoedig de verlangde inlich tingen. Het bleek, dat de steller der advertentie te Amsterdam en wel buurt Y. Y. woont; zijn naam, dien wij wenschen te verzwygeia, is niet in het adresboek te vinden. Hy schreef o. a. Wanneer het u aangenaam is, ben ik gaarne bereid per soonlijk ten uwent te komen, om u mon deling alle inlichtingen te geven, di« gij wenscht, wat stellig beter gaat dan per brief. „Op mijn discretie kunt gij geheel rekenen. Reeds vele personen zijn, door mijn tU83chenk©mst, hier te lande ge decoreerd geworden en nooit is er iets van uitgelekt, op welke wijze zij de decoratie ontvangen hadden. By dit verlokkend schrijven was ge voegd een circulaire met het opschrift Vertrouwelyk", en die o. a. de vol gende treffende medeelingen bevatte: Allereerst tracht de steller der circulaire, die wal begrijpen kan, dat meD voor zijn „affaire", en terecht, den neus op trekt, de pil te versuikeren. Het geldt hier niet het verkoopen van ridderorden, pleit hij in geenendeele, maar men begrijpt, niet waar, dat het hoofd van den staat niet alle personen kent, die voor een onderscheiding in aanmer king komen. Er moet dus een tusschen- persoon gevonden worden, die zich tegen I betaling van item zóóveel er toe leenen wil, om zijn souverein de „hoogst ver dienstelijke" personen, die te Amsterdam zeker bedrag gestort hebben, te laten ridderen. In den stijl der circulaire heet dit oneerlijk geknoei: Om gedecoreerd te worden is het noodig dat men daartoe otficieel wordt aanbevolen, en nu is het mij mogelijk, door mijn jarenlange onder vinding ea uitgebreide connection, zulks te bewerkstelligen". Aangezien nu de kwaaddenkende men- schen zouden kunnen meenen, dat de 1800, die bijv. voor een ridderorde van Simon Bolivar moet worden gestort, tusschen Buurt Y. Y. en Venezuela in de zakken der „uitgebreide connectiën" verdwijnen, komt de circulairesteller plechtig verklaren„dat dit bedrag voor het grootste gedeelte gebruikt wordt voor militaire of weldadige doeleinden, ten einde daardoor de attentie van den sou verein op dengene, die gedecoreerd wenscht te worden, te vestigen" (sic). Vooruitbetaling eischt de man niet. Alleen vraagt hij, dat men de gelden zal deponeeren bij een niet-genoemd duitsch bankiershuis, waarmede hij reeds lange jaren zaken doet. Ziehier de prijscourant van ridderor den' daarin komt o. a. voor San MarinoRidderkruis 2000, Of ficierskruis ƒ2500, Kommandeurskruis ƒ1:500. Tunis'. Orde van Niftan-El-Iftikar Ridderkruis 1800, Officierskruis 2500, Kommandeurskruis ƒ3000. Persnè'x Orde van de Leeuw en de Zon, Ridderkruis 3500, Kommandeurs kruis ƒ6000. TurkijeOrde van Medjidie 6000. Spanje Orde van Karei III en Isabella la Catholica. Ridderkruis ƒ4000, Kom mandeurskruis 2e klasse ƒ6000, Kom mandeurskruis le klasse mei ster 7500. (Het lint der Iaabellaorde is volkomen gelijk aan dat van den Rooden Adelaar van Pruisen) Portugal-. Orde van Jezus Christus ea Villa Vieosa, Ridderkruis ƒ4000, Kom mandeurskruis met ster ƒ6000. (Het lint der Christusorde is gelijk aan dat van het Legioen van Eer van Frankrijk). Italië: Kroonorde, Ridderkruis 5000. ServiëOrde van Tokowa. Ridderkruis ƒ3000, Kommandeurskruis ƒ5000. Roemenië: Orde van de Ster van Roe menië. Ridderkruis ƒ4000. V&nezuelaOrde van Simon Bolivar. Ridderkruis 1800. Officierskruis 2500 Kommandeurskruis 3000, Grootofficiers kruis 4000. Liberia Orde de la Rédemption Offi cierskruis ƒ1600. ZwedenOrde van St. Olaf Ridderkruis ƒ5000. DenemarkenDanebrogsorde. Ridder kruis ƒ5000. OostenrijkHet Ridderkruis van de IJzeren Kroon ƒ60,000. DuitschlandHet Ridderkruis van een zeer gezochte Orde, door eea Duitschea staat verleend. De Boorten op het lystje voorkomende schijnen de courante merken te zijn, maar bovendien „kunne» nog vele andere orden veraehaft worden." Adel-diploma'sbaron- en graventitels mits van enropeesche States, levert het huis tot prijzen varieerende tusschen 18,000 en ƒ60,000, Nobile van een italiaansche stad is men voor ƒ2000 en baren van zoo'n stad voor ƒ6000. Titels en Eerekruisen van Academies én Stichtingen kan men voor een bagatel bekomen. Bijv. Een vereeniging ter beoefening vaa kunst, wetenschap, handel en landbouw to Parijs, verleent een gouden medaille aan veelkleurig lint 450. Een vereeniging voor Kunsten en We tenschappen te Napels (Earevoorzitter de minister Depretis), «en dergelijke medaille aan een blauw en ameraathkleurig lint 250. De „orde van den Verlosser van Jeruza lem" in drie graden Officier, Groot-officier en Kommaadeur, 350, ƒ600 en 800. Diploma in de latijnaehe taal voorzien van het wapen vaa de» Grootmeester der Orde, vorst Karei van Monsines. Eerekruis eeaer Vereeniging van Oud Militairen te Graz. Het lint ea Kruis gelyk aas het pruisisehe ijzeren Kruis, Prijs 200. Verdienstelijke musiei en letterkundi gen kunnen benoemd worden tot lid der Koninklijke academie te Rome ƒ600. „Bovenstaande, niet-officieele onder scheidingen, zegt de koopman, zijn voor kunstenaars, geleerden, fabrikanten enz. van voel belang, daar zij op hun visite- of adreskaarten, op de etiketten vaa hun fabrikaat, of op den titel hunner werken, de door hun bekomen onderschei ding kunnen vermelden." Voor de echtheid der diploma's staat „het huis" in, maar het waarschuwt tevens tegen aanbiedingen van eoncur- renten, die uitteraard /wende- laars zijn. Alléén „het huis" v m buurt Y. Y. is te vertrouwen. De arme Nederlandsche Maagd heeft zooveel „standjes" te ver duren, dat zij wel eens een pluimpje mag hebben. En dit krijgt ze thans met milde hand van don hoer L. van Riet, onzen consul te Buenos-Ayres. De nederlandsche afdoeling ter Ten toonstelling, in Mei van dit jaar in Ar gentinië gehouden, was de besto, prachtig, onovertroffen. Ook Nederlanders werden bekroond. Zij verdienen genoemd te wor den. Het zijn Met een eersten prijs: L. W. Heil en Zenen te Haarlem (kaas), Van Berckel en Co. te Schiedam (jenever), Bloemen- daal en Laan te Wormerveer (rijst), C Kamphuis te Zaandam (rijst), Erven Lucas Bols (likeuren), Wijnand Fockink (idem), Hollandsche Suikerraffinaderij (suiker), Deli-brouwerij (bier), Jacob Ankersmit en Zonen (tabak), allen te Amsterdam. En verder met een tweeden prijs: Ulrummer Strookartonfabriek, Et O. de Burlett, Rotterdam (strookarfcon) en de Amsterdamsche Suikerraffinaderij (suiker), beiden te Amsterdam. Van de vee-inzendingen was het aantal schapen 414, waaronder 7 uit Nederland. Hiervan verkreeg een ooi van S. P, Koning te Texel een derden prijs, een ram en ©en ooi van H. A. Pauwen te West-Pannerden verwierven twee derde prijzen en een ram van K. V. Kuperua te Marsum werd met een tweeden prjjg bekroond. In de groep paarden, die 284 stuks telde, werd o. a. bekreond de merrie „Louise" van K. A. Meyer te Warffum. Het aantal tentoongestelde runderen bedroeg 370, waaronder 68 van Neder landsch ras. Een eereprijs in de afdeeling melkvee viel ten deel aan den holland» schen stier „Columbus II", ingezonden door den voorzitter der tentoonstelling dr. Zeballo8. Een buitengewone eereprija werd aan het Nederlandsch Landbouw- comité toegekend voor de collectie stieren en koeienvoorts een 2e prijs voor koe „Hibma IV" van M. H. Greben, te Hennaarderadeel, ea 3e prijzen voor de „Arabi's Geertje" van J. van der Maer, te Beemster, en den stier „William I" van L. Magnée, te Horn. Maar toen het op verkoopen aan kwam, werden op de dieren belangrijke verliezen geleden. De heer Van Riet heeft dan ook de beste verwachtingen voor de toekomst, maar raadt, summa summarum, alle vee-exporten naar Ar gentinië voorloopig af. Ook uit Amsterdam is eea adres van gelukwenschiDg aan Moltke opgezonden. De verkoop van loterij- briefjes door daartoe niet gerechtigden verboden. Een Amsterdammer, wien de vergunning tot debit8eren van loten ontnomen, verzon nu het volgende middeltje om toch loten aan den man te brengen. Hij bood lederen zak portefeuilles te koop aan met een loterijbriefje er in, roeg dan voor dat artikel een prijs, waarmede gelijktijdig de waarde vaa het lot betaald werd. Op die maniar verkocht hij verscheidene loterijbriefjes, ook aan personen te 's-Hage. Uit dien hoofde heeft de politie aldaar zich met deze ak bemoeid. Een treurig voorval had Vrijdagavond te Amsterdam in het Con certgebouw plaats. Even vóór het begin van het concert Lamoureux werd een violist, de heer Dnbowisch, een Rus, plotseling krankzinnig. Den gehaelen dag en voornamelijk op de repetitie had hij zich reeds vreemd gedragen. Met moeite werd de ongelukkige door sup poosten naar het Buitengasthuis ver voerd. De heer Dubowisch heeft to Pa rijs vrouw en kinderen. Uit Wormerveer schrijft men aan het Eblad De machinist van den op 21 dezer verongelukten trein, D. J. Oudennise, wordt nog steeds in het ziekenhuis alhier verpleegd. Zijn gelaat en handen zjjn deerlijk verbrand, De stoker, J. Kramer, is naar het gasthuis üe Amsterdam over gebracht. Al herstelt hij, dan zal hij toch volgens verklaring der g verminkt blijven. Over de het ongeluk is men het niets eens. De machiaist, stoker ©n conducteur beweren dat het seinlicht op „veilig" stond, doch dat het sein is omgegooid op „onveilig" toen de trein het sein was voorbijgere den. De onderchef (de clisf was afwezig) en het parronpersoneel blijven verzeke ren dat het seinlicht op „onveilig" stond. Er loopen te Rotterdam eenige jongens en mannen rond, die het op gemunt hebben, honden, welke onbeheerd langs den openbaren weg loopen, door een of ander middel tot zich te lokken en dan op te vangen. De heer M., te Rotterdam, was Vrydag daarvan de dupe. Nadat hij van het vermissen van zijn hond aan da politie had kennis gegeven, werd het dier te Schiedam gevonden, waar het verkocht was. Het dier is door de politie in be slag genome» en ter beschikking gesteld van den eigenaar. NRC&) Vr ij dagavond, omstreeks uur, had te Dordrecht de 69-jarige schip persknecht Willem Franssen, op het friesche tjalkschip De Hoopgeladen met beetwortelen en liggende op de rivier voor die stad, het ongeluk uit den mast, waarin hij zat te werken, te vallen. De thorn gisteravond met geweld hebt gedwongen u haar kaartje te laten zien. Wie gaf u het recht tot zulk eene onbeschaamde handelwijze „Mag ik u eerst vragen, mijnheer, wie de aanklager is." „Ik vertrouw, dat gy het toch niet zult willen betwijfelen, dat men een aanklacht tegen u heeft ingediend, wanneer ik dat zeg „O, neen, zeker niet, maar toch zou ik gaarne den naam van mijn beschuldiger willen weten." „Welnu, het is mijn plan niet, u dien te noemen. Het doet hier volstrekt niets ter zake, wie de aanklager is. Hebt gij gisteravond een jonge dame in den trein gedwongen u haar kaartje te toonen, ja of neen P" „Ik ontken, dat ik dit met geweld heb gedaanik heb een dame in den trein gevraagd, of zij mij haar kaartje wilde laten zien, anders niet." „En wie gaf u het recht om de bezigheden van een conducteur over te nemen? Gij behoort toch niet tot de detectieven." „Iedere dienaar der politie is krachtens zijn ambt een defectieve," antwoordde ik, op kalmen toon. De driftige Boully verloor ©ogenblikkelijk zijn bedaardheid. Zijn opgezwollen gelaat en hals werden donkerrood gekleurd en hij zeide: „Yoor den drommel, mynheer, ik hoop niet, dat gij twist met mij zult willen zoeken. Wie meent gy wel te zijn om een minister zoo verwaand te durven toespreken leg uw pet neer, mijnheer. Gij behoort die niet in uw hand te houden, wanneer gij tot mij spreekt." Toen mij dit op zulk een beleefden toon werd bevolen, David, legde ik mijn pet op de tafel vlak voor hem neer. Dit was niet verstandig van mij, dat moet ik toegeven, maar ik gevoelde, dat mijn bloed begon te koken bij die onverdragelijke onbeschaamd heid van dien vent; bovendien begreep ik, dat ik de uitverkorene was om als zoenoffer te dienen voor Raspe en daarom meende ik, dat ik de zaak maar tot het uiterste moest drijven. Ik legde das mijn pet op de tafel vlak voor hem neer. „Daar niet, onbeschaamde rekel," schreeuwde hij en de hoofd commissaris fronste de wenkbrauwen en keek mij met een waar- schuwenden blik aan. „Waar dan, mijnheer?" vroeg ik op kalmen toon, zondereven wel acht te slaan op de waarschuwende blikken van den hoofd commissaris. „Leg ze buiten de deur in de gang, hoort gij," bulderde hij en trilde van woede, want hij zag, dat ik nog aarzelde. „Mijn geduid was op, David, dat kan ik u verzekeren. De Blands hebben nooit bekend gestaan als zeer deemoedig en gedwee; mijn kalmte was dan ook verdwenen." „Mijn pet ligt daar goed, mijnheer Boully," zeide ik en keek hem strak in het gelaat. Er was iets in mijn handelwijze, dat hem ongetwijfeld buiten zichzelf bracht van woede, want hij stond van zyn stoel op, greep mijn pet en wierp die door het open raam naar buiten op het grasveld. „Ziedaar," zeide hij, zich weer tot mij wendende, „ga uw pet opzoeken, mijnheer, en als gy terugkomt, leg haar dan neer in de gang. Ik zal n voor den duivel die manieren wel afleeren." Ik sprak geen woord, David, maar deed een stap voorwaarts en greep den edelen Boully vast, met de eene hand bij zijn kraag ©n met de andere bij zijn broek en beet hem in het oor: «Ga haar zelf halen, lafaard I" en al mijne krachtos inspannende, wierp ik hem uit het raam mijn pet achterna. En ziet gy, David, ik heb nog nooit van myn leven zoo iets grappigs gezien.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2