NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD si vbqïïw bh mm. 8e Jaargang. Vrijdag 31 October 1890. No. 2249. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIËN: II J.ABIIsME m Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijt, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Tan 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantïers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B„ AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publicitè Etrangere G. L. BAUBE 8g CoJOHN E. JONES, SuccParijs 31fo's Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem 30 October 1890. Door den heer G. J. Droste alhier, is vergunning gevraagd tot epriehting van eene ch©69ladefabriek in het per ceel aan de Groete Houtstraat, get. no. 75, welke door ga&krackt zal worden StÉksn vin den Raad. De 3 afdeelingen van den Raad zijn het in hunne rapporten over de begroo ting voor 1891, er over eens, dat het aantal wethouders kan worden uitgebreid tot vier. Wat de verhooging hunner traktementen aangaat, zoo wenschte de lste afd. hun 1500, de tweede 1200 jaarwedde toe te kennen de derde afd. verwacht over het cijfer een voorstel van de comm. van fln. In de eerste afd. vroeg men, of het niet wensckelijk ware den ambtenaren, belast met de invordering der plaatselijke belasting, tot prikkel, een percentsge wijze belooniiag toe te kennen zij geelt verder in overweging, een onderzoek in te stellen naar de koeten van aanleg ea onderhoud eoner asfaltbestrating. Men besprak de wenscholijkheid, om de inspecteurs en adjunet-inspeeteurs van politie van een wapen te voorzien. Ie de 2e aid. stelde men voor, het traktement van den gemeente-architect te verhoegen en, met inbegrip van de vergoeding voor huishuur, te brengen op 3000verder om dat van den op zichter over de werken en gebouwen te verhoogen met 400, hiertoe wenscht ook de 3de afd. over te gaan verder, om de wensohelykheid te doen onder zoeken van de vervanging der centrale verwarming in de scholen door kachels. Men deed de vraag, of het niet raad zaam was, een som uit te trekken voor verbouwing van het Stads-Armen- en Ziokershuis (Buitenhuis). ÜDe derde afd. zou een doorloopend trottoir in de Kruisstraat bonoorden de Ridderstraat willen maken. Al de afdeelingen zeggen hunne opinie over het heffen van evenredig schoolgeld en het sluiten van contracten met andere gemeenteD voor kinderen daaruit, die de haarlemsche scholen bezoeken. De le afd. acht het eerste punt niet gewenec'at, omdat een goede grondslag ontbreekthet tweede punt echter wél de 2e afd. geeft in overweging, eene Onze medewerker „Fidelio" liet in eene fantasie onlangs het wensehelijke i hiervan doorschemeren. herziening der schoolgelden te doen plaats hebben, in verband o. a. met het be zoeken dier scholen door kinderen uit naburige gemeentende 3e afd. acht het denkbeeld ernstige overweging te verdienen, om met naburige gemeenten eene overeenkomst te sluiten. Wat aangaat de verhooging van trak tement der politie-agenten, wenscht de le afd. het advies van B. en W. te ver nemen stelt de 2de afd. voor die trak tementen bij voldoend gebleken geschikt heid, na verloop van eenige dienstjaren, te verhoogen terwijl de 3de afd. eene verhooging niet onbillijk zou achten, op grond der vele van hen gevorderde diensten. Voor de Dinsdag, 28 October, gehou den verkiezing ter verruiling van 21 vacaturen in het kies-oollega der Ned. Herv. Gemeente zija uitgebracht 1227 stemmen, 2 billeiten waren blanco inge leverd en 1 was van onwaarde. De meerderheid bedroeg dus 618 stemmen. De kandidaten van den Nederl. Protes tantenbond werden alien gekozen en verkregen vaa 617 tot 639 stemmen. Da kandidaten van „Evangelie en Belij denis" verkregen van 580 tot 600 stem men. Eén kandidaat, door beiden aanbevolen, verkreeg 1169 stemmen. Naar aanleiding van eene bespreking bij gelegenheid van de eerste vergadering der Algemeeae Nederlaadsche Wereld taal-voreeniging „Balil mekom valüdi", te Haarlem gehouden, hebben de heeren dr. H. van de Stadt en D. Feikcma, met welwillende medewerking van, eenige wereldtaalvriendeno. a. Me vrouw Zwaauswyk, dr. T. C. Winckler e. a., een wereldtaal-scheurkalender voor het jaar 1891 samengesteld. Deze kalender, die by genoegzame deelname verschijnen zal, belooft in ieder opzicht de beoefenaars van het Volapük ten volle te zullen bevredigen. Uitgever zal zijn de firma de Muinck en Co., te Arnhem. De voorzitter van //Volksbelang" verzoekt ons mede te deelen, dat de da tum waarop prof. Pierson voor die ver- eeniging zal optreden, veranderd is van 10 in 6 Nov. e. k. Men leest in de Een practisch denkbèéld. Beveiliging der arbeiders tegen ongelukken, ep hunne werkplaatsen, is een der veelbe lovende troetelkinderen van onzen tijd. Door aanschouwelijk voorbeeld en leer rijk geschrift tracht men het groote nut ervan en de zedelijke verpiiahting daar toe bij de werkgevers in te scherpen. Maar hoe onvolledig, hoe vaag, aan hoeveel dwaalbegrippen en onhandigheid i3 het gewichtige vraagstuk onderworpen, op welke wijze //de eerste hulp" bij een on geval moet verleend worden Den leek staan do handen, bij een plotseling ongeval verkeerd. De groote massa dient middelen toe, vaak erger dan de kwaal" 1 Te Haarlem gaat men thans voor met een uitstekend deakeeld. Dr. Haremaker, oud-offtoier vaa gezondheid bij de Marine, geeft voor belangstellenden een cursus in de wetenschap, hoe bij een ongeluk moet gehandeld worden. Hij licht op duidelijke, populaire wijze in hoofdtrekken de constructie van het Menschelijke lichaam, het beenderstelsel, enz. toe. Hij geeft goede en behartigings- waardige wenken omtrent de behande ling van kwetsuren. Het gemeentebestuur helpt den heer Hareaaaker door modellen enz. te zijner beschikking te stellen. Dat het denkbeeld ingang vindt, be- wyzen de propvolle zalen en de ge spannen aandacht, die de geneesheer vindt. Zoelang de ideale toestand nog niet is ingetreden, dat ongevallen tot het schier onmogelijke behooren, mag dit voorbeeld van de Spaarnestad ter navolging wor den aangeprezen. Een arbeider te Santpoort, met de zijaen aan rafel zittende, had het ongeluk, dat een stukje vleesch hem in de keel bleef vastzitten, waardoor eerst eene vreeselzjke benauwdheid ontstond, en weinige oegenblikken daarna do man stikte. Hy was een zeer oppassend werk man en laat eene weduwe na met vier onverzorgde kinderen. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer: Tus8chen de forten te Uithoorn en Kudelstaart zal een bedekte gemeen- 8ohaps\reg (tevens iuandatie-keering) worden gemaakt. Het nieuwe kerkgebouw der doleeren- de gemeente te Sloterdijk is thans afge werkt en zal a.s. Zondag door den pre dikant Geesink van Amsterdam worden ingewijd. Het gebouw is netjes afge werkt, terwijl een van eenige geloofsge- nooten ontvangen spreekgestoelte een sieraad der kerk mag genoemd worden. Door de politie te Sloten (N.H.) is ingovolge do wapenwet zekere S. uit Zaandam aangehoudendie, gewoon zijnde strooptochten te maken, met een geweer en zonder acte rondliep. De wapenwet blijkt voor stroopers een geduchte bolemmering to zijn in do uitoefening van hun verboden be- li rijf. BINNENLAND. Een Woensdag, 29 dezer, verschenen Staatsblad bevat de volgende afkondiging: De voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Overwegende, dat de Staten-Generaal heden in vereenigde vergadering hebban genomen het volgende besluit z/De Staten-Generaal in vereenigde //Vergadering verklaren, dat het in wart. 38, lste lid, der Grondwet //omschreven geval aanwezig ia." Gezien art. 40 der Grondwet Gelast, dat dit besluit door plaatsing dezes in het Staatsbladwordt afgekondigd. 's-Gravenhage, 29 October 1890. Be voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Van Naamen. Uitgegeven den negen en tzointigsten October 1890. l)e minister van justitie, RUIJS VAN BEERENBROEK. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Enkhuizen zijn 3521 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer J. Zijp Kz. D q hoer H. A. Van V asse», stationschef der H. IJ. S. M. te 's Hage, benoemd chef van het centraalstation te Amsterdam, is Woensdag door de com missie voer de arbeidsenquête gehoord over het spoorwegwezen en spoorweg vervoer. Het dertigste versjag van den staat der kweekschool van onderwij zeressen te Arnhem is in druk versche- ned. Het aantal kweekelingen bedroeg (hoogste cijfers) 78 inwonende en 32 uitwonende. Voor het esamen van on derwijzeres slaagden 30 dames. Eene afzonderlyke akte voor de nuttige hand werken voor meisjes verkregen 22 dames. Het examen voor de franscho taal (1. o.) werd met goed gevolg afgelegd door 7 dames. Slechts eene bizonderheid van gewicht deelt het verslag medeIn antwoord op het request tot herstel der rijkssubsidie sinds 1 September 1889 aan de school ontvallen vroeg de minister van Binnenlandsche Zaken verscheidene inlichtingen, blijkbaar met het doel om wederom een po&t voor aan de kweek school te verleenen subsidie op de be grooting te brengen, in verband met art. 12 der nieuwe wet op het 1. o. Het bestuur vleit zich, dat in dezen steun der hooge regeeriug wederom zal ver leend worden aan de zoo nuttige inrich ting. Met dankbaarheid vermeldt het ver slag het legaat (ƒ250), door wijlen mr. H. Volleahove te 's-Hage, aan de school vermaakt. In den heer mr. H. J. Kro nenberg verloor de schooi door dions dood een warm bevorderaar. Een financieel overzicht is niet in het verslag opgeaomen. Als een bewijs zegt de Bakkers Ct. hoe met de patentbelas ting wordt omgesprongen, kan blijken uit het feit, dat de firma wed. J. de Jonge te Amsterdam, vroeger aangesla gen veor ƒ38, dit jaar in de hoogste klasse der patentbelasting voor 83 is aangeslagen, gelijk dus met de grootste broodfabrikanten, terwijl ook nog voor de winkelbedienden, in de verschillende winkels werkzaam, thans voor het eerst een patent gevorderd ie. Uit Transvaal. Het is zegt de tranvaai8che Volksstem tegen woordig een tijd vaa panieken I Binnen slechts weinig weken hebben we gehad twee Bank-panieken, ééa cholera-paniek en eenige roovers- en iabrekers- paniek - jesop dit oogenblik heerscht, naar wij vernemen, onder de staatsambtenaren een ontslag-paniek Wij vermoeden dat die ontstaan is uit eene missive, welke dezer dagen uit het kantoor van het myn- wezen verspreid is geworden, en het verzoek aan de hoogere mijn-ambtenaren inhoudt, om op te geven de namen van onder hen staande klerken en adsistent- kleFken, wier diensten zij meenen in het vervolg te kunnen missen. Sommi gen hebben in die missivi een voorlooper gezien van eene afdanking op groote schaal van staatsambtenarenen bij velen is de schrik om het hart geslagen omdat zy hunne zoo veilig gewaande positie bedreigd zagen. Wij gelooven evenwel dat dia angst OBgegrond is. W ij erkennen gaarne dat er departementen zijn, bij welke de veranderde tijdsom standigheden zieh hebben noen gevoelen ten opzichte der werkzaamheden van het ambtenaars-personeel, speciaal bij het departement van het mijnwezen, zoodat er goudvelden gevonden worden, waar bijna niet meer gearbeid wordt.... althans niet door gouddelvers. Vandaar dat meergenoemde missive ons geenszins verbaastimmers het is niet vreemd noch laakbaar, dat de regeering weuscüt te vernemen, waar op dit oogenblik ambtenaren kunnen gemist worden. Dit wil daarom niei zeggen, dat men die overtollige ambtenaren //aan den dijk" wil zetten. Dat men in een tijd als dien FEUILLETON. Naar het engelsch van JAMES WYTTON. 41) HOOFDSTUK XXV. Toen hij binnentrad, toonde mij Blands gelaat, dat het verras sing No. 2 voor hem was. Hij vertelde mij later, dat hij nooit had durven droomen, dat ik de vermetelheid zou hebben om hem in het hol van den leeuw te brengen. //Ik meende," zeide hij, „dat daar een sehatryk persoon woonde, waar miss Whitehead slechts tijdelijk was." Zij» verbazing nam nog toe, toen ik, nadat hij den heer Whitehead de hand had gedrukt, zeide//Ik ben zoo vrij geweest om mijn vriend Bland mee te nemen en hem aan u voor te stellen. Hy blijft slechts één nacht in Sydney en ik meende, dat ik hem geen gunstiger indruk van Sydney kon doen opvatten, dan door hem hier te brengen," en ik maakte een buigiDg, terwijl ik een blik wierp naar miss Whitehead. De oude heer bracht door zijne hartelijke ontvangst Dick ge heel en al \an streek. //Het doet my zeer veel genoegen u te ontmoeten, mijnheer Bland, en als Samuel Whitehead dat zegt, dan meent hy het." Terwyl hij deze woorden sprak, greep hij Dicks hand en drukte die met warmte. Hoewel Dick het zich volstrekt niet kon verklaren, dat men hem zoo vriendelijk ontving, gelukte het hem, op de beleefde woorden van den ouden heer een gelukkig gekozen antwoord te geven; vervolgens namen wij allen weer plaats. Whitehead en ik waren weldra in een druk gesprek gewikkeld over de vooruitzichten van do kolonie. Evenals alle rijke kolonis ten, was hij naijverig op de met Nieuw-Zuid-Wales wedyverende kolonie Victoria en met vuur en met een beslistheid van toon, die dikwyls logische redeneeringen kan omverwerpen tenminste volgens zyn oordeel trachtte hij de mogelijkheid van een ver val van Victoria en de opkomst van Nieuw-Zuid-Wales aan te toonen en te bewijzen. In dien tusschentijd waren Dick en miss Whitehead in het an dere gedeelte der kamer, blijkbaar tot hun beider genoegen, aan elka&r overgelaten. Geheel toevallig nam hij een boek ter hand en dit was juist het album van miss Whitehead, dat hij werktui gelijk ging doorbladeren. Ik zag hem dit doen en onmiddellijk was mijn aandacht afgeleid van de woorden van Whitehead; dit deed er evenwel niets toe, want de oude heer was in geestdrift geraakt en voorspelde den ondergang van Melbourne met zulk een beslistheid, dat tegenspraak onmogelijk was. Ik hield Dick voortdurend in het oog en zag, dat hij op een der bladzijden vooral zijn aandacht gevestigd hield en toen iets tot zijn bekoorlijke gastvrouw zeide; tevens bemerkte ik, dat een hoogrood hare wangen bedekte. Hij wierp een blik naar mij, en ik beantwoordde dien met een veelbeteekenenden glimlach. Hy scheen te begrijpen, dat er iets zou gebeuren, waarvan hij vol strekt geen vermoeden had, vestigde zyn blik weer op het album en sloeg weer een bladzijde om. Uit de plotselinge achterwaart- sche beweging van zyn hoofd en uit het samentrekken zyner oog leden, toen hij zich vervolgens weer over het album boog, bleek mij, dat hy de plaats had bereikt, waar ik de twee portretten vis-d-vis had geteekend. Ofschoon het gelaat van miss Whitehead weer vuurrood werd, hield zij zich goed en Dick was zoo verbaasd de tweo portretten naast elkaar te vinden, dat hij haar verwarring niet opmerkte, of ze niet wilde opmerkeD, zoodat zij in de gelegenheid werd gesteld om haar kalmte te herkrijgen. Toen Dick de twee teekeningen nauwkeurig had bekeken, richtte hij zyn blik naar mij en balde zijn vuist; uit dit gebaar moest ik kunnen opmaken „dat is uw werk." Vervolgens zeide hij iets tegen miss Whitehead, hetgeen zij, on danks haar verwarring, met een glimlach beantwoordde, daarna wendden beiden hunne blikken naar mij en Dick dreigde mij voor de tweede maal met zijn vuist. Al dien tijd moest ik natuurlijk den schijn bewaren alsof ik vol aandacht was voor de woorden van den ouden heer en daarom kon ik maar een gedeelte van het gesprek opvangen, dat govoord werd tusschen Bland en raiss Whitehead, maar ik hoorde toch ge noeg om te weten, dat miss Whitehead hem verklaarde, op welke

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1