Last eo beveelt, dat dit besluit n het Staatsblad zal worden geplaatst oa afschrift daarvan zal worden toegezon- een aan de beide Kamers der Staten- Generaal, aan ieder der Ministerieele Departementen, aan de Hooge Colleges van Staat en aan het Kabinet des Ko- nings. 's-Gravenhage, den 30sten Oct. 1890. De Minister van Staat, Vice-Fresident van den Raad van State, Van Keenen. De Minister van buitenlandse/ie zaken, tl ARTSEN. De Minister van justitie, Kuïs van Belresbroek. De Minister van binnenlandse/ie zaken, De Savornin Lohman. De Minister van marine, DYSERINCK.. De Minister van financiën, Gown de Beaufort. De Minister van oorlog, J. VV. Bergansius. De Minister van waterstaat, handel en nijverheid, Havëlaar. De Minister van koloniën, Mackaï. Uitgegeven den derligston Oct. 1890. De Minister van justitie, itUYS VAN ÜEERENRROEK, Op last van den Raad van State, krachtens artikel 45, 2o. der Grondwet waarnemende het konioklyk gezag, brengt de directeur van het Kabinet des Konïngs ter algemeene kennis dat alle stukken, voor den Raad in voornoemde hoedanigheid be3temd, aan het Kabinet des Konings moeten worden bezorgd. 's Hage, den SOen October 1890. VOOGDIJ. Na het besluit der Vereenigde Ver gadering van de Staten-Generaal, waar bij, in overeenstemming met het voor stel van den Ministerraad, Z. M. de Koning buiten staat is verklaard om de Regeering waar te nemen moet art. 35 der Grondwet (voorschrijvende dat in zoodanig geval in het noodige toezicht over Zijn persoon wordt voorzien naar de voorschriften omtrent de voogdij van den minderjarigen koning) worden toe gepast. In Vereenigde Vergadering zullen de Staten-Generaal dan een voogd of voog des hebben te benoemen en de voogdy te regelen. Wordt H. M. de Koningin tot Voogdes aangenomen, dan wordt Haar een Raad van Voogdij toegevoegd. Daartoe is eene nieuwe wet noodig. Volgens de wet van 1883 werden als leden van dien Raad aangewezende vice-president en het eerstben. lid van den Raad van State (thans dus de hee- ren Van Reenen en jhr. rar. W. A. C. de Jonge), do voorzitter der Algemeene Rekenkamer (thans de heer E. A. A. J. de Roy van Zuidowijn), ea de presi dent en de procureur generaal by den Hoogen Raad (thans de heeren mr. J. G. Kist en mr. C. Polis). De wet beveelt bovendien, dat nog vier leden van den Raad van Voogdij door den Koning zeiven worden be noemd, Dadat de Raad van State is ge hoord. Z. M. heeft daartoe reeds twee jaren geleden aangewezen de heeren mr. W. baron van Golatein van Oldenaller (oud-minister vaa Koloaiën), A. baron Schimmelpenninck van der Oye, com r. des Konings in Utrecht, jhr. mr. J. Roëll, lid der Tweede Kamer, en A. N. J. M. baron van Brienen van de Groote Lin d In de Dinsdag a. s. te li ou den Vergadoring van de Provinciale Staten van Noordholland zullen de vol gende punten aan de orde worden ge steld 1. Opening der vergadering; 2. Sa menstelling der afdeelingen; 3. Mede- deeling van de resumtie der notulen van het verhandelde in de bijeenkomt van 10 Juli 1890; 4. Mededeeling van 's Konings besluiten van 7 Augustus 1890 no. 11, hou dende goedkeuring van de besluiten der Staten, betreflende de bizondere regle menten van bastuur voor de banne Oadijk, het ambacht Geeatmerambacht, den polder Assendelft, de Strijkmolens van de Schagerkogge, den polder de Zeevang en de banne Hoog en Laag Zwaagdijk van 9 Augustus 1890 no. 21, hou dende goedkeuring van de besluiten der Staten, betreffende de bizondere regle menten van bestuur voor den Zuid-Wij- kermeerpolder, de banne Westwoud en den polder Katwoude; van 10 Augustus 1890 no. 16, hou- pende goedkeuring van het besluit der Staten tot wijziging der jaarwedde van den ambtenaar op het bureau van den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat; van 22 Augustus 1890 no. 27, hou dende goedkeuring van de besluiten der Staten, betreffende de bizondere regle menten van bestuur voor den Meuni- kenmeer en don Bennebreekerpolder van 23 Augustus 1890 uo. 19, hou dende goedkeuring van bet besluit der Staten tot vaststelling van het bedrag der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgavee over 1888; van 25 Augustus 1890 no. 32, hou dende goedkeuring der begrootiag van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1891; van 13 September 1890 no. 23, hou dende goedkeuring van het besluit der Staten tot het doen eener af- en over schrijving op de begraoting voor 1890. 5. Opgaat der commissiën by Gede puteerde Staten; 6 Brief van Gedepu teerde Staten, ten geleide van den staat der geraamde kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is, gelijk die op de Staatsbegrooting voor 1891 ziju gebracht; 7. 3de Suppletoire begrootiag van het gesticht //Meeren- berg" voor 1890; 8 Voordracht van Ge- deduteerde Staten tot het verleenen vaa subsidie over 1890, ten behoeve der zeevaartkundige school in het Zeemans huis te Amsterdam; 9. Voordracht van Gedeputeerde Staten tot het weder ver leenen van subsidie ten behoeve der machinistenschool te Amsterdam10. Adres van het bestnur der Vereeniging van Nederlandsehe scherpschutters, om subsidie ten behoeve der in de jaren 1891 94 in Noordholland te houden nationale schietwedstrijden; 11. Nadere voordracht van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van ondersteuning voor den aanleg van een lokaal-spoorweg' tusschen Alkmaar en Hoorn; 12. Voor dracht van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van subsidie voor de verbete ring van de '(Oo8terbaitenhaven te Me- demblik; 13. Brief van Gedeputeerde Staten betreffende het ontwerp-besluit tot wijziging van het reglement voor het Hoogheemraadschap van Rijnland, waar omtrent in de zomervergadering van dit jaar nog geene beslissing is genomen 14. Voordracht van Gedeputeerde Sta ten tot wijziging van het bizonder reg lement vau bestuur voor het heemraad schap Wormer, Jisp en Nek 15. Voor dracht van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het bizonder reglement van bestuur voor den Diemerpolder16. Overzicht van den toestand der zeewe ringen; 16. Opgaaf van door Gedepu teerde Slaten goedgekeurde of ter goed keuring ontvangen keuren van Water schappen; 18. Rekening van den arron- dissoments-betaalmeester, wogens diens beheer der provinciale fondsen over 1888; 19. Overlegging van gedrukte stukken, t. w. a. Algemeen jaarlyksch verslag van de Maatschappij voor den Werkenden Stand over het jaar 1889. b. Afdruk van een adres van genees' kundigen, bestaursleden enz. der Ver eeniging van koepokinrichtingen Nederland aan de Tweede Kamer der Staten-Geueraal, over de voorgedragen wijziging der wet van 4 Dec. 1872 (Stbl. no. 134.) Tot hoofdingeland van de Hondsbo8sche en Duinen tot Petten is benoemd de heer C. Oorver van Wessem of hetzelfde bedrijf in Velp werkzaam zijn geweest, getuigschriften uit te reiken. De burgemeester van Am sterdam heeft van iemand, die onbekend wenscht te blyven, ƒ1000 voor het universiteitsfonds in de hoofdstad ont vangen. De Amsterdam8che Raad is doorgaans een ernstig redeneerend col lege; maar een enkele maal, als er wat heel veel stof voorhanden is, komt een sprankje luimige scherts de dorheid der debatten wat opvroolrjken. Woensdag heeft de Raad der hoofd stad de gemeentebegroting in behande ling genomen. En ditmaal schenen de h6eren in eene bizonder opgewekte stemming, zoover zelfs en dermate zonder aanzien van het voorwerp hunner joligheid, dat de tribune zich verplicht zag, teekenen van afkeu ring te geven. Zoo vond men de sluiting van de koopmansbeurs op Prinsessedag niet be paald noodig. En deze opmerking gaf aanleiding tot groote hilariteit. Het lid de heer Heemskerk was van oordeel, dat de beurs dau ook op 's Ko nings verjaardag diende gesloteD te wor den, //want de Koning gaat vóór de Prinses". (Uitbuudige vreugde in dea Raad, op de tribune.) De heer Korthals Altes voegde er de fijn-kiesche opmerking aan toe: //Als het nu nog gold den intocht des Konings of zijne begrafenis en werd overstemd door het gelach der raadsleden en het rumoer van de tribune-klanten, waar onder niettemin eokelen hun walging te kennen gaven over zulk eeae houding. Nog verraste de heer Gerritsen zijne collega's door hen te onthalen op een betoog voor de vaststelling van een maximum van werkuren en een mini mum van loon voor arbeiders aan ge meentewerken, slechts //pro memorie" in het midden gebracht. Nadat men den wensch van algemeene asphalteering had geuit en het zonden register van de onsterfelijke Beurs, die niet mag gesloten wordeD, had opge maakt, werd het hierbij gelaten en kwam men overeen, de verdere beschouwingen over de begrooting tot den volgendon dag uit te stellen. Uit Utrecht wordt gemeld: Sedert weinige jaren heeft zich hier een jong kamerbehanger uit Den Haag gevestigd. Zijn optreden maakte hier, naar het schijnt, ee» geweldigen indruk, vooral in sommige aanzienlijke kringen en bij dames. De haagsehe heer wist zich zoo slim in te dringen, dat hy spoedig niet alleen aller vertrouwen bezat, maar zelfs bij een fancy fair aan welks regeling hij een groot aan deel had gehad, de hooge eer genoot, dat eene der voornaamste dames met h&ren chiquen kamerbehauger het bal opende. Dit moet oen zeer duur dansje zijn ge weest voor die danae. Men spreekt van drie kwart ton Heden wordt het overschot van den kamerbehangerboedel onder den hamer gebrachthy zelf vertoeft buitenslands, waarheen hij zich met vrij veel bagage bijtijds heeft teruggetrokken. Behalve de dansende (lame, hesft hij ook nog verscheidene meer rustige dames voor kolossale sommen bij den neus ge had. En niet alleen dames, maar ook vele heeren, van wie men anders waar lijk nog nooit gehoord heeft, dat zij het geld over den balk goeien, hebben dezen oolijken Hagenaar hun vertrouwen ge schonken. Iq het geheel noemt mea een bedrag van vier a vijf ton, dat het ver blijf van den haagsehen kamerbehanger aan den commuaalen rijkdom zou ge kost hebben. Het departement Yelp (Geld.) der Maatschappij tot Nut van het Al gemeen heeft besloten aan personen, die minstens 25 jaren in denzelfden diensthet nieuwe gebou Woensdagavond is door de politie te Rotterdam een persoon aange houden, die uit de gevaugenis te Fulda ontvlucht is, en, in het bezit van val- sche papieren, zich aldaar ophield met het doel, naar Amerika te vertrekken, waartoe hij reeds een contract gesloten had. In den loop der vorige week had te Governelle onder Gouda het vol gende plaats. Jaar en dag maakte een bui- gengewoon groote snoek de wateren on veilig nabij en rondom de aldaar staande boerenhoeven. lederen dag werden er eenden gemist, als een rooverhoofdman had hij aan eene der landzijden een gat gewoeld, waarin hij zich ophield. Verleden Don derdag zag eon boerenknecht, dat de snoek eene eend kaapte en daarmede ia zijn hol ging. Gezegde bergplaats werd gestopt en na veel inspanning en dubbel gezette netten werd hij gevangen. Zyne wicht was 16% kilo. Uit het 31e jaarverslag van het Nederl. gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht, blijkt, dat de rekening f 18,224.21 als ontvangsten, 17,817.79% als uitgaven vermeldt, zoodat zij met een saldo van 426.41% sluit. In het afgeloopen jaar zijn er 3392 lijders behandeld, van welke er 454 ter verpleging werden opgeno men. Van dezen waren er uit die ge meente reap. 1366 en 41. Uit de pro vincie Utrecht resp. 599 en 43. Het aantal patiënten uit de stad en de pro vincie steeg 9 pet. Er werden 5526 oogen onderzocht en 1862 brillen voorgeschreven. ƒ25,285.71)! is door het dames-comité en 22,331.81% als opbrengst van de fancy-fair gestort voor de oprichting van JPinancieele mededeelingen. In de Donderdagmiddag te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders der //Singkep Tin -maatschappijen vorslag over het eerste boekjaar uitge bracht. Daarby bleek dat in den loop der maand Maart het werk werd begonnen aan de eerste mynontginning, waartoe een gedeelte van de Zuidoostelijke kust- streek en het gansshe stroomgebied vau de beek Dabo cn zytakken behoort. In April kenden die werkzaamheden worden aangevangen in de tweede mijn. Het resultaat van het grondverzet is gunstig. De voornitziehten van deze ontginningen zijn goed. Over den stand der zaken der onderneming kan de directie als resul taat van het eerste boekjaar rapporteeron, dat teH aanzien van de ertsrijkhoid van het eiland Singkep, de besebotiwiBgen van den directeur in zijn verslag van 22 Januari 1890 door hei grondonder zoek bevestigd zya. Buitengewone moei lijkheden zijn niet ondervonden. Alleen werd bij het grondonderzoek meer van het personeel en van de instrumenten gevergd, dan gehoopt was. De winst en verliesrekening sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 94,708. Verslag, balans en winst- en verlies rekening werden goedgekeurd. Het be stuur werd gemachtigd een nador contract aan te gaan met den sultan van Lingga, tot wijziging en verlenging der concessie. De minister van fiaanciëa maakt be kend, dat van den eersten November 1890 at, bij de Associatiekas te Am sterdam betaalbaar zull-n zijn de op dien dag verschynende coupons der 3£ percent leening, groot f 15,080,000 in 1886 door de Nederlandsehe Rijaspoor- weg-maatschappy aangegaan, en krach tens eene bij de wet van 22 Juli lö90 {Staatsblad no. 134) bekrachtigde over eenkomst door het rijk met genoemde maatschappij gesloten, ten laste vaa den staat gebracht. POLITIEK OVERZICHT. Het //rad van avontuur" is in Grieken land aan het draaien geweest, met het gevolg dat de oppositie thans meester van den toestand is en de heer Tricou- pis zijn ontslag heeft moeten nemen. Reeds terstond bleek bij de verkiezï»g«u dat de partij van den heer Delyannis krachtij stond, en nu overal do uitslag bekend is geworden, kan zy op een aan zienlijke meerderheid wijzen, zij behaal ie twee derden van het aantal uitgebrachte stemmers. Zelfs voor den geringsten twij fel is dus geen plaats gebleven en de keniag heeft dan ook den heer Delyan nis met de vorming vaa een nieuw ka- binst belast. Ziedaar in korte woorden gewag ge- mankt van een gebeurtenis, die zeker van groot gewicht is en dan ook ie da op de europeesche geldmarkt haar in. vloed heeft doen gevoelen. En dit be hoeft niemand te verwonderen, want, terwijl de heer Tricoupis het vredeli> vend element in het Oester» verlogen- woordigde, staat de heer Delyannis juist eett tegenovergestelde politiek voor. Kon Turkije in den laatsfen tijd rustig blij ven slapen, het kabinet te Coustaniino- pel zal thaas de oogea wijd geopend moeten houden, want de gevoelens van den heer Delyannis ten opzichte van de Porte zijn maar al te goed bekend. En juist hieraan zal het voor een dool wel toegeschreven moeten worden, dat verre weg do meeste kiezers in Griekenland hun stem aan den vijand van den Zie ken Man gegeven hebbea. Da heer Tricoupis toch is, in spijt van al het goede, dat zijne regeering voor Grieken land heef6 gewrocht, van zwakheid jegens de Porte niet vrij te pleiten. Het is nog kort vóór de verkiezingen geble- ken uit den strijd tusschen de Grieksche Kerk ea Turkije. De vraag iutusschen, of het optreden van dan heer Delyannis aan het hoofd vaa het grieksche kabi net voor den algemeenen toestand Europa heilzame gevolgen zal hebben, zouden wij niet gaarne toestemmend beantwoorden. Aan den anderen kant echter dient men te bedenken, dat de nieuwe minister-president zijn land niet zal wagen aan avonturen, hoe weinig hij dan ook met Turkye opheeft. Hot i3 hem namelijk, evenzeer als allen ande ren staatslieden van dezen tijd, bekend, hoe weinig er noodig is om geheel Europa in vlam te zetten en hoo teer juist do oostersche kwestie is. Wie het eerst de handen steekt in dis wespen nest, laadt ongetwijfeld een reusachtige verantwoordelijkheid op zich. De heer Delyannis zal zich du3 wel wetun te matigen, wat echter niet wegneemt, dat men fe Londen waarschijnlijk zeer ontevreden zal zijn over den afloop der verkiezingen in Griekonland. In het deon8che Folkething heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, op eeee vraag van een d6r leden omtrent het opriohten van internationale scheids gerechten, geantwoord, dat de decubChe regeering bereid is daarop betrekking hebbeade voorstellen in overweging te nemen. De zaak zou echtor by de groote mogendheden ongetwijfeld verzet ontmoe ten, en Denemarken is overigens een te kleiae staat om in dezen bet initiatief te kunnen nemen. Het bezoek van den koning van Bel gië te Berlijn trekt, buiten de holkrin- gen, weinig de aandacht. De koning heeft o. a. met den bankier Bleiehröder een enderhond gehad, waaruit wordt af geleid dat financieele zaken betreflonde den Congo behandeld werden, daar in goed ingelichte kringen het vermoeden bestaat dat Bleiehröder nog veel Congo- papieren in portefeuille heeft. In de Temps komt ten artikel voor, gewyd nan Nederland en hot Dedailand- scke volk, waarin gezegd wordt, dat Frankrijks sympathie, hetwelk eet bied heelt voor de herinneringen van Hollands verleden en belangstelling in zyn toe komst, aan land en volk verzekerd i3 op hot oogenblik dat zij genoodzaakt wor- dun den band met hun scheon vorleden te zien verbreken. In de Kamer heeft de minister president, Freycinet, de begrooting ver dedigd en de terugzending aaa ds begrotingscommissie bestreden. De motie tot terugzending, door Derou- lède voorgesteld, werd daarop mot 345 tegen 53 stemmen verworpen, waarna eene motie van Gaillard, vertrouwen uit sprekende in de regeering en haar uit- noodigende eene hervorming der grond slagen voor belasting te bestud6eren, aangenomen werd met 356 tegen 41 lei* te vinden, en daar ik van uit bet station East Richmond met mijne casporingen kan beginneD, geloof ik zeker, dat ik haar zal vinden." z/Ik weet het, dat gij het zult kunnen, Dick. Drommels," zeide ik en keek op mijn horloge, //het is reeds na twaalven. Ik zou u aanraden, om nog eenige uren te slapen, want de trein vertrekt reeds ten vijf ure. Ik zal den portier waarschuwen, dat hij ons moet roepen. Goeden nacht." //Goeden nacht," zeide Diek en wy scheidden van elkaar. Den volgenden morgen bracht ik hem naar het station. Zijne laatste woorden waren//Wanneer gij over een paar dagen in Melbourne komt, hoop ik voor u ook een verrassing of liever een reeks van verrassingen te hebben. Vaarwel, waarde vriend Hoe weinig kon Dick vermoedeD, welke zonderlinge avonturen in de volgende raaand over ons beider levenslot zouden beslissen. Er verliepen twee dagen, zonder dat ik het door my zoo vurig verlangde telegram ontving, waarin hij mij zou melden, dat miss Fowler gevonden was. Eindelyk ontving ik twee brieven; een daarvan was van Dick en luidde als volgt //Waarde David, Mijn straf bestaat hierin, dat ik verplaatst word naar het land der struikroovers. Het is de wraak van Boully. Gij hebt wel gelijk gehad. Hij is een listige, wraakgierige hond. In de gewone omstandigheden zou ik het volstrekt niet als een straf beschouwen, maar wat zeer onaangenaam genoemd moet worden, is, dat men mij bevolen heeft vanmiddag reeds te vertrekken, zoodat ik niet in staat ben iets voor u te doen, wat betreft de opsporing van miss Fowler; en dat juist kwelt mij, vooral nu gij zooveel voor mij hebt gedaan. Natuurlijk weet gij met welk vooroordeel men de politie in het district der struikroovers beschouwt cn dat de beroemde vogelvrij- verklaarden Foggarty, Jeppo, Williams en Ellis de algemeene sympathie bezitten. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat men mij daarheen gezonden heeft met het oogmerk, dat ik mij daar aan de een of andere nalatigheid, aan machtsover schrijding of aan een daad van lafhartigheid zal schuldig maken, om mi] daarvoor dan de gerechte straf toe te dienen. De bewoners van het woeste, bergachtige district, dat door de vogelvrij verklaarden onveilig wordt gemaakt, zijn aan hun genade overgeleverd en laatstgenoemden tellen vele aanhan gers onder de onwetende bewoners, die hen beschouwen als martelaars van het tiranniek geweld en beschermen hen dus zooveel mogelijk tegen de politie. Het gevolg daarvan is, dat de rooverbende omtrent alle handelingen van de politie wordt ingelicht, terwijl deze daarentegen op het dwaalspoor wordt gebracht, van allo kanten valsche inlichtingen ontvangt en door Toggarty's spionnen overal heen wordt gelokt. Ik aarzel niet te bekennen, dat het in deze omstandigheden onmogelijk is, die rooverbende uit te roeien, wanneer zij tenminste on derling geen twist krijgen. Foggarty, hun aanvoerder, is een man met zeldzame bekwaamheden, die in elk gedeelte van de uit gestrekte bosschen bekend is; bovendien stellen zijn persoon lijke moed en groote lichaamskracht hem in staat om een ieder te trotseeren en vrees aau te jagen en de onder een strenge tucht te houden. Het is zeer voor de mannen van de pers, die kalm en veilig op l»ua stoel achter hun lessenaar zitten, om de politie in hunne kran tenartikelen met verwijtingen te overladen over haar lafhar tigheid en gebrek aaa tucht, maar het is alles behalve gek scheren, om die tot wanhoop gebrachte mannen te vervolgen in het woeste land, met zijne bergen, diepe ravijnen en on doordringbare kreupelboschjes, daar zij niets anders behoe ven te doen dan op den uitkijk te gaan liggen en de polific- agenten als honden neer le schieten er. dön te verdwyneii door openingen in het kreupelhout, die zij alleen kennen. Ik moet echter vanavond vertrekken, David, en zal trachten mijn plicht te doen. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2