Begrafenis-fondsen. vangen van de door den Congo-staat verlangde invoerrechten door heffingen op den uitvoer. De mogendheden zullen, heef, het verder, in hare afwachtende houding volharden ea hebben te's-Hage doen weten dat het tot een lager bedrag terugbrengen der inkomende rechten het eenige praetische middel zou zijn om de bezwaren op te heffen. „Daarentegen wordt in de Berlijnsehe staatkundige kringen de hoop nog niet opgegeven dat het mogelijk zal zijn met Nederland tot een vergelijk te komen; doch wordt tegelijkertijd onvoorwaarde lijk toegestemd, dat indien Nederland zijn verzet niet opgeeft, dit een onoverko melijk beletsel voor eenige wijziging ia de Berlijnsehe Congo-akte opleveren en diensvolgens alle door de brusselsehe conferentie genomen besluiten nietig en geener waarde maken zou/' (iV. R. C.) van Hedenmiddag 12 uur werd de najaars zitting der Prov. Staten van Noord- Holland geopend. De Voorzitter jhr. mr. J. W. M. Schorer deed het gebruikelijke gebed, waarna hij het woord nemende aldns Mijne Reerenl Met leedwezen zult ge allen hebben kennis genomen van het besluit door onze hooge regeering genomen om Z. M. onzen geëerbiedigdenKoning wegens voort durende ongesteldheid, buiten staat te verklaren om te regeeren, een besluit nog te droeviger omdat de toestand van den Hoogen Lijder weinig uitziehs geeft op beterschap. Ieder rechtgeaard Neder lander zal gevoelen wat dit zeggen wil, gehecht als hij is aan den Koning en aan het Huis van Oranje. Niet dooreen partij toch kwam deze Vorst aan het bewind, zoodat slechts achting en geen liefde zijn deel zou kunnen zijn, maar ons Huis van Oranje is reeds drie eeuwen door één geweest niet het Volk, er be staat tusschen beiden een band, laat ik zeggen een verbond, gezegeld door bloed dat in den loop der tijden door hen vergoten is, voor de vrijheid en on afhankelijkheid van ons bestaan. Het is hier de plaats niet om daarover thans in beschouwingen te treden en de feiten uit de geschiedenis aan te halen. Den grootsten bloei bereikte het Vader land onder de regeering van het Huis van Oranje, onpartijdige handhaving van het recht der burgers was steeds het streven des Konings en niet alleen dat, maar naar 't Buitenland is hij de vertegenwoordiger der Natie en het schild, waarop de aanvallen afstuiten die tegen haar vrijheid ea onafhankelyk heid mochten worden gericht. Maar nog is 't Huis van Oranje niet uitgestorven. Wij hebben een Prinses als erfgename van de Kroon, wanneer 't eenmaal zoover zal zijn gekomen, eene Prinses die het beste belooft, onder do bescherming van haar alom geachte Moeder, die eenmaal Haar de taak zal leeren vervullen die voor Haar is weg gelegd. Laat ona van alia kanten samen werken om die taak te verlichten, met terzijdestelling van onze partijschappen, veeten vergeten en houw en trouw zijn aan de traditiën van Oranje!" Eenige punten der agenda worden voor kennisgeving aangenomen en de overige in handen gesteld van com mis siën tot het uitbrengen van rapport, waarna de vergadering wordt verdaagd tot Donderdagmiddag te half een. Door den heer W. v. d. Vliet c. s., te Amsterdam, is aan de regeering een subsidie aangevraagd voor de droog making van het Wieringermeer. Door het bestuur van de afd. ziekenverpleging vaa de amster- damsche afdeeliog van de N. H. Ver- eeniging „Het Witte Kruis" is het diplo ma als ziekenverpleegster uitgereikt aan de dames H. E. Hartmann, H. E. Stoffers, G. F. J. Eggeling, C. B. Ruijgrok, IJ. B. Peiger, S. Stanlen, A. van Versendaal, G. C. E. Saalbach en A. G. J. Haije, alle vorpleegsters in het BuitengasthuisC. E. van Drim- melen en M. Besselaar, ia het Binnen- 18 en M. C. van der Held, in het Burgerziekenhuisen dat van verpleger aan J. Hoekendijk, mede in het Bui- tengasthuis. Aan Aafk o Kaypors is ken nis gegeven door den officier van justitie dat de instructie tegen haar gesloten is. De rechtbank zal nu in raadkamer omtrent de resultaten der instructie be raadslagen. Als haar verdediger zal mr. Th. Heemskerk optreden, die reeds een onderhoud met haar heeft gehad. Uit de cellulaire gevang^- nis te Amsterdam zijn twee gevangenen wagens krankzinnigheid naar 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik ter verpleging opgezonden. Het wrak van het tjalkschip Be Vrouw W likelmina dat de vorige week met stormweêr verging, en naar men meende verloren zou ziju, is ge licht en te Enkhuizen binnengebracht. Zondagavond is op den we tusschen Laren en Naarden eene onge huwde vrouw door de stoomtram over reden. Niemand van het personeel of de reizigers hadden haar opgemerkt. Het ongeluk had plaats op ongeveer 100 meter van de woning van haar aanstaanden echtgenoot, bij wien zij een bezoek had afgelegd. Zondag 2 dezer had teUtrecht in eene vergadering van Turners boven de 30 jaar, Leden van Gymn. Vereeni gingen, Lid van het Ned. Gymn. Ver bond, de oprichting plaats der Neder landsche Mannen-turnvereenigiug. Zij beoogt de bevorderingen van het op rij peren leeftijd voortgezette turnen. U't Amsterdam, Haarlem, Wormerveer, den Haag, Dordreeht, Roozendaal, Roermond, Maastricht, Tiel, Sneek en Harliugen waren adressen van adheasie ingekomen. De statuten werden ontworpen en de Kou. goedkeuring zal daarop worden aangevraagd. De contributie bedraagt voor leden van het N. G. V. 1.50, voor niet-leden van het verbond 2.50. Het secretariaat is gevestigdN. Z. Voorburgwal 100 te Amsterdam. Zaterdagnamiddag onge veer half zes werd het tjalkschip Ben- dracktgroot 67 ton, schipper M. Leij- ben, komende van Ellewoutsdijk, gela den met beetwortelen en bestemd naar België, in he6 Nauw van Bath, bij Bath aangevaren door eene van Antwerpen ko mende zeestoomboot. De aanvaring was zóó hevig, dat het vaartuig bijna door midden werd gesne den. De knecht had het geluk in hunne roeiboot te komen en slaagde er in den schipper en zijne vrouw en een kindje van twee jaren, die allen reeds te water geraakt waren en zich aan drijvende stukken hout trachtten boven te houden in de roeiboot te halen. Ongeveer te 6.30 kwamen zij doornat en verkleumd van de koude bij den commies te water Constandse te Bath aan, waar zij wer den opgenomen en door genoemden Con standse en den rijksontvanger van droge kleeren voorzien en verder verpleegd werden. Het stoomschip is onbekend en stoomde, zonder zich op te houden, door naar zee. Het vaartuig was niet verzekerd. niet aan te wijzen, waarbij winsfczucht, door het begrafenis-fonds te voldoen, in het spel was. En hoe deerlijk is de im- moreele invloed van het speculeeren op den dood des verzekerden, met de pen ningen van het fonds als lokaasEen sprekend staaltje geeft thans weer een bericht uit 's-Hertogenbosch: „Dezer dagen i3 ©p den Uilenburg aldaar eene vrouw overleden, op wier dood door familieleden en buren in niet minder dan vier fondeen was gespecu leerd. De bedroefde verwanten en vrienden gaan na met eon sommetje van 750 strijken Dezelfde berichtgever weet te vertellen dat een dier bedroefden dergelijke zaakjes „en-gros" voert. De «aan heeft zoowat de geheele buurt „verzekerd". Als ergens scherpe controle en beperking van de te verzekeren premie dringend noodig is, dan hier. En hoevele weerzin-wekkende feiten, hoevele misdaden zullen er nog te melden zijn, eer men het ongezonde van den bestaanden toestand gaat inzien en veranderen selen verzenden naar Londen en Huil. De paliogvis8cherij leverde onbevredigende uitkomsten de paling gold van 20 tot 65 c. per kg. Voor de rookerijen werd slechts ©ene kleine partij scharren aangevoerd tegen 2 of 2.25 per mand. De Noordzeevisachers besomden van f 20 tot 50 per schuit. De vangst van zeebaars was ook hoogst onbevre digend. De prijs liep van 30 tot 35 ct. per kg. Letteren en Kunst. In de laatst verschenen aflevering no, 44, van de Nederlandschc Illustratie ge ïllustreerd Nieuws van den Dag worden de navolgende onderwerpen behan deld, t. w. Een Razzia van de parijsehe politie (met 2 illustraties). Oude hruiloftsge wooate in Polen. Postzegels. Uit het leven van Lamartine. De mooie zuster van José (vervolg met 2 illustraties) Het eerste duitsche koloniale muntstuk (met illustratie). Hoe men een stuk suiker op het water doet dry ven (met illustratie), O wreed bedrog(met illustratie). Een bereisde briefkaart (met illustratie). Het eerste spoorwegongeluk. Gadstone als houthakker en redenaar (met 2 illustra ties). Een belangrijk bouwwerk (met illustratie). De londensche brandweer (met illustratie). Spelen van de engelscho ruiterij (met 4 illustraties). Voor ciames, Wekelijksch kijkje. Humor en satyre (met 2 illustraties). Schaakrubriek. De Avondpost wijdt een vlijmend arti keltje aan het bovenstaande onderwerp, naar aanleiding van het op den Uilen burg te 's Bosch voorgevallene, waarvan wij dezer dagen melding maakten. Wij lezen in het blad Kon men in de annalen der rechts pleging eens nagaan welke treurige rol de begrafenis-fondsen daarbij spelen, men zou wellicht tot schrikwekkende onthul lingen geraken. De geschiedenis der leidsche giftmengster ligt nog verseh in het geheugen. En hoevele gevallen, buiten bereik der justitie vallende, zijn visscherij. Enkhuizen, 2 November. Gedu rende de afgeloopen week werd alhier aangebracht 1500 kg. bot, 550 kg. paling en 32 manden garnalen, bot gold 23 24 c. per kg., paling 40 c. per kg. en garnalen 75 c. per mand. Door onze Noordzeevisschers werd van 70 tot 100 per vaartuig besomd. Nieuwediep, 1 November Door 72 borders en beugers werden heden 10 tot 80 tongen, 3 tarbotten, I tot 10 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol, 1 tot 2 manden schar en 30 tot 60 schelv, en door trekkers 350 tal haring aange voerdtong gold 55 a 70 c., tarbot a 11, rog ƒ1.20 per stuk, kl. schol per mandje, schar ƒ2 per mand, schelv ƒ34 h 48 het honderd en haring ƒ3.25 a 3,50 per tal. 2 November. Door 20 korders en beugers werden gisteren-avond nog 10 tot 30 tongen, 3 tot 20 roggen, 20 60 schelv. en 11 mandjes kleine schol en door trekkers lOötal haring aange voerd tong gold 55 cent, rog 1.20 per stuk, schelv. 33.50 a 40 't hou derd, kl. schol 2.50 per mandje en haring 2.80 a 3 per tal. 3 November. Van de groote vis- scherij kwam heden binnen de Pernis (P. R. 7), seh. Meijboom met 1500 schelv, waarvaa 200 levenden ter wijl door trekkers 260 tal harii werd aangevoerd schelv. gold ƒ31. 't honderd en haring ƒ3.15 a 3.30 tal. Twee egmonder bommen, sch. Glei groen en sch. C. Prins besomden aan tong, schol en schar respectievelijk ƒ70 en 55. T e 8 s e 1, 2 November. De vloot ondervond door ruw weer veel be lemmering in de afgeloopen week, doch kon t.och nog flinke hoeveelheden mos 50 per KOLONIES (Uit bataviasche bladen van 30 spt.2 Oct. jl. De vorige mail liep tot 27 September; de tusachenliggeade bladen ontbraken.) BATAVIA, 2 Oetober. De Locomotief schrijft: Het is, naar wij meenen, nog weinig bekend hoe ei- genlyk de vork van het ontstaan der Fiores-verwikkelingen in den steel zit, daar ons dit dezer dagen ter oore willen wy hot mededeelen, ook wijl het, zoo al niet het optreden der regeering geheel rechtvaardigt, dan toch eene natuurlyke verklaring er aan geeft. Reeds vroeger is vermeld, dat eene concessie-aanvrage van een Duitscher, den heer Langen, om op Flores myn- bouwkundige ontginningen te doen, door regeering werd geweigerd, o. a. op grond der verplichting, die zij daardoor zou op zich ladeB, om dien vreemdeling tegen do bevolking te beschermen, bij niet nakoming van welke taak zij wel licht tegenover Duitschland in moeilijk heden zou kunnen geraken. Er kwam echter nog eeno andera con cessie aanvrage, en wei naar aanleiding vau de zending van den ingenieur R. van den Broek, die voor het Aardrijks kundig Genootschap onderzoekingen op Flores zou gaan doen. Ten vorige jare kwam de heer Van den Broek, te Se marang, hield hier een dag of wat ver blijf, en besprak met eenige heeren het- hem van Flores bekend was, o.i dat er waarschijnlyk een ryk veld braak voor mijnbouw en bosch-exploitatie. Het gevolg dier besprekingen was, dat een viertal heeren, met den heer Van den Broek, een rekwest aan dea Goev.- Generaal zenden, waarin do wensch werd to kennen gegeven om op Flores verschillende ondernemingen, in de eer ste plaats mijn- ea bosok-exploitatie, maar voorts ook cultuur van verschil lende gewassen (kaneel, notenmuskaat, kruidnagelen enz.) op touw te zetten. Rekwestranten wezen echter op het ge brek aan juiste gegevens voor het aan vragen van bepaalde perceelen, gaven daarom in het algemeen de voor huuua plannen weaachelijke uitgestrektheid gronds op als 100,000 bouws, en ver zochten den steun en medewerking der regeering tot een onderzoek, o.a. om uit te maken welke rechten de bevolking op eventueel aan te vragen terreinen mocht bezitten. Het rekwest kwam dus ten slotte neer op het vragen dar toezegging van eene concessie voor 100,000 nader aan te wijzen bouws, waartoe het noo- dige voorbereidende onderzoek zou plaats hebben door rekwestranten zeiven met medewerking der regeering, o.a. door den ambtenaren van den resident van Timor te gelasten de daartoe uitgezon dene personen in alle opzichten te steu nen. Op dit rekwest moet eenvoudig tea antwoord zijn gekomen, dat er „nader op zou worden beschikt." De Regeeriüg achtte zich intusscheu verplicht, naar aanleiding dezer concessie-aanvragen een onderzoek op Flores te gaan instellen, waartoe ook wel zal hebben bygedragea dat de heer Van den Broek met in vloedrijke regeeringspersonon te Batavia goed bekend en zelfs verwant was, wel licht ook hot feit dat ten bureele van het mijnwezen te Batavia sedert tal van ja ren een fleechje is te viuden, met het opschrift „tin van Flores," zooder dat iemand met zekerheid weet te zeggen hoe het daar gekomen is. De berichten van den ingenieur Van den Broek zei ven, die et een paar volgelingen e<.Q zeer vredelievend bezoek aan Flores heeft gebracht, waren vrij gunstig, hetgeen zich echter gereedelijk laat verklaren doordat ky zich meer in de goedgezinde omgaving schijnt te hebben opgehouden naar wij meenen hoofdzakelijk in de om. streken onzer katholieke missiën Laren- toeka, Maumerie, Sikka. In ieder geval de zendiug van den heer Van Schelle naar de Rokka-streek, tegen het einde des vorigen jaars, is het gevolg van een en ander geweest. Dezer dagen heeft zich onder de militairen van het garnizoen te Meester- Cornelis een cholerageval voorgedaan. De aangetaste is een jong soldaat niet lang geleden in dienst getreden en wiens krachtig gestel hoogstwaarschijnlijk de overwinning zal behalen. In verband met dit geval zijn deor de militaire au toriteiten de noodige bevelen uitgevaar- d, ten einde zoo eenigszins mogelyfc de verspreiding van de ziekte tegen te Het blijft ondertusschen de vraag of, door net invallen van do regens de terreinen rondom Batavia vrij dras en onbegaanbaar worden, het geen tijd wordt, om voor 1890 de manoeuvre-ma- manie te staken. Men meldt ons dat de werving van Niassers niet veel resultaten ople vert niet alleen, maar dat dezo landaard zich ook niet bizonder eigent voor den indiechen militairen dienst. Vooreerst toch zijn de fuseliers van Nias bijna zonder uitzondering klein van stuk e» niet sterk, doch wat hen vooral ongeschikt maakt is hunne zeer geringe intelligentie. Wy hooren dan ook, dat die werving in do toekomst wel is waar niet geheel gesloten, maar toch ook Diet bi zonder aangemoedigd zal wordeD. De majoor der genie op non-acti viteit A. J. J. Staal is door do regeering aangewezen, om in vereoniging met een ingenieur van den waterstaat of van het mij n wezen, opnemingen in do Preangcr- regentschappon te doon tot hot uitzoeken van geschikte plaatsen, om in de toekomst groofe troepenkampementen te bouwch. Op het dezer dagen alhier gehou den zoogenaamde klein-ambtonaarsexa- raen slaagden van 12 candidaten 2 en heden van 10 candidaten 4. De namen 'der gelukkigen zijn: N. H. de Graat, voldoende, L. E. F. La Valetta, voldoende, A. A. F. v. d. Doss de Bije, goed, F. Loth, S. J. Corneiaau en J. R. L. Boers, alle drie met voldoende. Do Montagues Russes te Batavia worden voortdurend druk bezocht, en alleen de regen maakt dat de wagentjes nu en dan niet rijden. Zondagavond was het er bizonder vol, zoodat een achthonderd gulden ontvangen werd. Ten einde gedrang te voorkomen by het insfcappeu ia de wagentjes, heeft meD oene bouten afscheiding gemaakt, zoodat men achter elkaar zijn beurt moot af- wachtee. Trouw-, Geboorte- *n Doodberiehtm. (Uit de ind. bladen van 28 Sept. tot 2 Oct.) GEBOORTEN: E. H. Abkoude- Kloër d. Sedajoe. Do Lean z. Soe rabaja. - G. C. FritzSleebos z. Pame- kassan. - L. A. LoosBolck d.Padang. - B. de ValLaehat z. Batavia. - W. J. MeijerJansen d. Soerabaja. GEHUWD M. J. Kleier en L. van Spall. Batavia. - A. Akoewan en 8. A. B. E. Aesikin. Samarang. - B. R.R. G. G. baron de Girard de Miolet vau Coe- hoorn en C. M. van Leeuwen. S larabaja. OVERLEDEN: J. Olive 31 j. Sema- raag. - J. Moormann Sinkel. Redjo- sarie. - F. H. Evers 51 j. Tegnl. - Wed. T. de GraveVan Rhee 55 j. Laran- toeka. - Wed. R. Mazzoni. Padang. P. Pakaila 70 j. Batavia. - J. J. C. H. Knijpers. Tjiamis. - J. C. Meelhuijsen 57 j.J. A. van Keuken 36 j.F. Baier 46 j.F. Voss 35 j.J. A. Hutter 24 j. allen Soerabaja. - Z. E. C. Bras- singaMierop 28 j.C. D. J. Bijl de Vroe 2 m. N. Deltour.I. Pieters 52 K. Pielhoff 28 j. allen Semarang. mijn stoel op, om hem te begroeten en hij drukte mij met warmte de hand. „Goeden morgen, Fowler. Het doet mij genoegen u weer te zien. Reeds druk aan het werk zie ik. GoedeD morgen, Jones," dit was tot den eersten bediende gericht. „Ik wil u niet storen, heeren, maar wanneer uw onderhoud afgeloopen is, zou ik u gaarne willen spreken, Fowler." „Ik ben nu reeds tot uw dienst, mijnheer, zoo gij dat wenscht. Jones en ik bespraken het een en ander met elka&r, wach tende op u." „O, Been, volstrekt niet; het is nog wel vroeg genoeg, wanneer gij eerst met elka&r hebt afgehandeld. Ik moet neg het een en ander in erde brengeB, waarover ik u had willen spreken." Toen ik de kamer van Smith was binnengetreden en hij op be leefden toon had verzocht plaats te nemer, begon hij oogenblik- kelyk met de bespreking der zaken. Hij sprak mij over de veranderingen, die zij beoogden; een daarvan was, dat naen mij het volle derde aandeel in de zaak te Sydney aanbood en men my tevens mijn salaris wilde laten be houden, omdat ik do direeteur van deze zaak was. Ik was niet weinig verwonderd over dit prachtige voorstel, want Hearty had er met mij geen woord over gesproken, toen hij mij in Sydney kwam vervangen. Deze firma had mij reeds zoo vele weldaden bewezen en mijne positie was in korten tijd zoo aanmerkelijk ver beterd, dat ik Smith met geestdrift bedankte. Het had my nog geen oogenblik berouwd, dat ik een betrekking bij de firma Brown, Smith en Hearty had aanvaard. Gedurende het onderhoud, dat nu volgde, besprak Smith met vuur de wreedheid van de gebeurtenissen van Asehdag. Zooals mijn lezers reeds weteB, was ik in Sydney, toen deze politieke coup plaats vond, en ofschoon ik er alles reeds van had gehoord, was ik volstrekt niet voorbereid op het vuur, waarmee de anders zoo kalme Smith deze gebeurtenis besprak. Hij zeide, dat deze laffe misdaad alle zaken zeer had gedrukt en het geld het land was uitgezonden tengevolge van de ongerustheid der kapitalisten. „Is het niet vreeselijk, Fowler, om te moeten denken, dat het goevernement zijn getrouwe dienaren beloont door hen uit hunne betrekking te ontstaan, vooral als men weet, dat hunne werkzaam heden het hua onmogelyk maken, op andere wijze in hun onder houd te voorzien. Een man, die zijn levenlang ambtenaar is ge weest, kan niet, evenals een man van zaken, elders een betrekking vinden; evenmin kan hij in een soortgelijke betrekking als hij ge had heeft, geplaatst worden. Hij kas geen schatkamer of tolkan toor voor eigen rekeniBg oprichten. Het is een groot schandaal. Trouwe dienaren zijn op reeds gevorderden leeftijd ontslagen, niet omdat zij voor hun werk ongeschikt zyn, maar omdat de eene partjj in het bestuur de andere bestrijdt en ze in alles ir&eht tegen te werken." „De ontslagen beambten hebben toch immers een vergooding ontvangen, nietwaar, mijnheer Smith „VergoedingJa, een armzalige vergoeding. Een man vervulde reeds twintig jaar lang dezelfde betrekking en was vijftig jaar oud; alvorens hy overbodig was geworden (zoo luidde de officieele uitdrukking) verdiende hij, laten wy zeggen 400 pd. st. per jaar. Welnu, zoo iemand ontvangt als vergGeding voor ieder dienstjaar het salaris van een maand, dus dat is ongeveer 650 pd. st. Een aardig sommetje zou men zeggen, maar wat kan hij er mee doen- Hij kan het niet zoo voordeelig beleggen, dat hy met den interest in de behoeften van zijn huisgezin kan voorzien. Hy kan het evenmin in een zaak steken, want hy heeft geen verstand vaQ zaken. Ik voor mij geloof niet, dat de arme man iets met zijn geld kan doen. God behoede de slachtoffers van den Asehdag met hunne vrouwen en kinderen," zeide Smith, op droeven toon. „Bovendien hebben zij hunne vergoeding nog niet OBtvangeni Fowler, ofschoon zij drie maanden geleden reeds hun ontslag heh- ben gekregen." Wordt

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2