NIEUWS- EN ADV EKTENTIEBLAD. AGENTEN. Vrijdag 7 November 1890. No. 2255. ABONNEMENTSPRIJS: 1 fiÈjfe Twintig Cents BINNENLAND. FEUILLETON. BS vboïïw a BE® mim Jaargang". |pp||||p Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het g-eheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verecbijDt dagelijks, behalve op Zon- on Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. H HÜ MBt JSPTOBL 1 Ui ïw if% ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advörtentiëu worden aangenomen door onze agenten en door allo boekhandelaren en eourantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Fuhlïcilè Etrangère G. L. DAVBE Sg Co., JOHN F. JONES, Succ., Farijs 31 bis Faubourg Montmartre. Bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsver slag van 5 November. Directeuren-Uitgevers berichten dat zij tot Agenten tooi* Mn Blad hebben aangesteld de Heeren Boekhandelaars II. X. MUL, Kruisstraat. I). J. VAX BE21 WULK, Groote Houtstraat 105» C. VAX BUIJX, Anegang' I zoowel voor het aannemen van Ad ver fentiën als Abonnementen. Het doet ons genoegen, aan onze Ge- abonneerden te kunnen mededeelen, dat wij ook dit jaar weder een FRAAIEN als PREMIE ©4) ons Blad kunnen aan bieden. De zeer groote deelneming van vorige jaren geeft ons de zekerheid, dat wy ook ditmaal onzen Geabonneerden een dienst bewijzen, door hun een werkeliyli Praaien SCHEURKALENDERmet boeienden inbond en keurig' gedecoreerd Schild, een waar sieraad voor iedere huiskamer, aan te bieden voor den prijs van slechts per exemplaar. In ons Nummer voor Maandag' 10 November a.s., dat Zaterdagavond ver schijnt, zullen wij een ZOC513L afdruk ken, tegen aanbieding waarvan en beta ling van 20 Cents, een Ex. van dezen Scheurkalender aan ons Bureau van Maandag 10 November af verkrijgbaar zal zijn. SET Wij vestigen er de aandacht op, dat uitsluitend aan Geabonneerden en aan hen, die vóór den 8sten dezer, op ons Blad inteekenen, deze Scheurkalen der voor den genoemden, zeer lagen prijs, wordt afgegeven. Aan Abonné's buiten dc stad volgt franco toezending na ontvangst van BON on ZES BLAUWE POSTZEGELS (twee voor frankeering). Directeuren- Uitgevers ,1. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. STADSNIEUWS. Haarlem 6 November 1890. Aan P. J. Vasen is door het gemeente bestuur vergunning verleend tot ver andering van eene kleerenwasscherij door stoom gedreven in het perceel aan het Zuider-buiten Spaarne, ka<1. sectie F No. 6267, door het bestaande stoomwerk tuig te verplaatsen. De heer C. P. W. Kriens, de geachte directeur van ons Gemeentelijk Muziek korps, heeft de uitnoodiging ontvangen 0111 met zijn korps ter gelegenheid van de electro-techaische Tentoonstelling welke in Augustus 1891 te Frankiort a/M. zal worden gehouden, aldaar een reeks eoncerten te geven. Dit mag zeker wel gelden als een be- wys, dat de heer Krions in't buitenland, waar hij vroeger zulk een schitterende loopbaan heeft afgelegd, niet vergeten is. Voor ons muziekkorps zelve mag de uitnoodiging ook zeker als een onder scheiding gelden. Deze winter zullen in de R. K. Lees- vereeniging te dezer stede als sprekers optreden de heerenProf. L. J. J. Ha- geraats, te Voorhout; mr. E.Gompertz, te Amsterdam; Justus van Maurik Jr., te AmsterdamJ. R. van der Lans, te 's-Hertogenboschdr. H. J. A. M. Schaepman, te Rijsenburg. Ter aanvulling van het in ons vorig nummer medegedeelde aangaande do graphische voorstelling van de uitkom-; sten der koepokinenting, wordt ons door den heer dr. Frank nog medegedeeld dat deze staat ontworpen en uitgegeven is vanwege de Vereoniging van Koepok- inrichtiDgen in Nederland en behoort bij het adres, dat ingezonden is door die Vereeniging aan de Tweede Kamer. Gp het verzoek van het bestuur der Vereeniging heeft de hoer Frank, directeur van het pare-vaccinogène alhier, zieh in deze gemeente met de verspreiding belast. Woensdagavond zyn door de politie alhier aanhehouden drie personen van 16 tot 20 jaren, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van eenige stukken lood, waarmede de telefoonpaal in de Korte Poellaan was bekleed. H. M. de Koningin zal, naar wij vernemen, in een op Dinsdag 18 Nov. te houden plechtige vereenigde vergadering der Staten-Generaal den eed als Regentes afleggen, nadat vooraf de daartoe strekkende wet door de Re> geering voorgedragen en door de Staten Generaal aangenomen zal zijn. Deze inlichtingen wordeu bevestigd door de Dinsdag in de vergadering der afdeelingen van de luxemburgsche Ka mer door den Minister Eyachen gedane mededeelingen. Volgens een telegram uit Luxemburg las de Minister daarbij ook een aan H. M„ onze Koningin ge- richten brief en het daarop ontvangen antwoord voor, waarin H. M. verklaart in te stemmen mot de voorgenomen in stelling van het Regentschap in het Groothertogdom. V ad Uit Luxemburg wordt van 5 November gemeldDe hertog van Nassau, aan de grens door de regeering begroet, inspecteerde het detachement gendarmerie. Hij droeg dezelfde Nas- sausche generaal-nniform als verleden jaar; de erfprins droeg deoostenrijksche huzaren-uniform. Aan hot spoorwegsta tion werd de hertog door eene onafzien- bar® menigte toegejuicht, welke door hem minzaam begroet werd. By hunne aankomst passeerden de hertog en do erfprins de compagaie vrijwilligers. Voor het station zoowel als langs den gehee- len weg naar het paleis stond bet publiek opeengehoopt, dat met eerbiedige en aanhoudende vivats de vorstelijke per sonen begroette. De hertog verscheen op het balkon, waarop de troepen defileer den, daarachter muziekkorpsen en ver schillende vereenigingen, onder de onaf gebroken geestdrift en toejuichingen der menigte, die het plein en de aangren zende straten vulde. Bij de receptie heeft hertog Adolf aan den voorzittsr der Kamer verklaard Ik heb niets anders te zeggen, dan dat ik het gevoel heb, als war© ik gekomen te midden van mijn gezin. Tot den voor zitter van den Raad van Sfiate sprak de hertog de bevolking heeft mij eene warme ontvangst bereid, waardoor ik zeer getroffen ben. Bij kon. besl. van 4 Nov. zyn bij het wapen der infanterie be noemd tot 2e-luitenantbij het le reg., de sergeanten-volontairs J. Brunsting, W. van Son, G. A. de Reede en S. Gal bij het 2e reg., de serg.-volontairs G. van Olden, J. H. Borel, D. Postma, D. J. van Leer, J. O. Maenhoudt, J. L. E. Franssen, A. H. de Balbian Verster en B. H. Franssen bij het 3e reg. de serg.-volontaira L. B. G. van Asperen en M. F. Goldenberg bij het 5e reg., de serg.-volontair T. B. van Lelyveldby het 6e reg., de serg.- volontairs L. M. Leezer, J„ R. van der Moer, J. W. Schifï en H. Ketting allen van het 4e reg. infanterie. Bij besluit van denzelfden datum by het wapen der art. benoemd, tot 2a-luit. bij het 1ste reg. vesting-art., de serg.- volontairs Th. J. Marx, F. E. M. Dick- liof, F. A. Pannekoek en J. M. A. Nicolaibij het 2de reg. vesting-art., do serg.-volontairs G. G. van Everdin- gen en C. W, A. baron van Haersolte van den Doorn by het 3de reg. ves ting-art., de serg.-volontairs W. P. F. Schutz, J. Ottens, R. Reitsma, J. M. van der Meer en A. H. de Koning bij het 4de reg. vesting-art., de serg.- volontairs J. W. F. Bothof, M. J. M. Willems, A. P. van Nahuijs, J. D. Berkhout en J. A. van Beek allen van het 2de reg. vest.-art. De gewone wintervergade- ring der gewestelijke vereeniging Noord- Holland van het Nederlandeche Onder wijzersgenootschap zal plaats hebben op Maandag den 29sten December, in het lokaal //Eensgezindheid", te Amster dam. Op de agenda komen o. a. voor Voordracht van den heer K. Broese, te HaarlemDe denkbeelden van Spencer over de zedelijke opvoeding. Lezing van den heer dr. P. H. Rit- ter, predikant te Utrecht. Bespreking van het onderwerp: Aan- kweeking van taalgevoel in de neder- landsche volksschool. Inleider de heer W. Leeksma te Purmerend. Bespreking van de vraag: op welke wijze zijn de nadeelen van het schrap pen der vormleer als leervak het best to voorkomen? Inleider de heer A. van Wamel, te Amsterdam. Te Oudshoorn is benoemd tot hoofd der school de heer C. Wieringa, hoofd der school to Ruinen. Door het bestuur der Ver eeniging van Nederl. Scherpschutters is aan den minister van Oorlog een adres verzouden om te verzoeken, aan de scherp- schuttersvereenigingen, die zulks ver langen, enkele geweren klein kaliber ten gebruike af te staan, benevens eene groo- tere hoeveelheid munitie dan thans ver kregen kan worden. Zeer zeker zullen een groot aantal personen, die door de kosten van aan schaffing van een eigen geweer thans worden teruggehouden om zich bij eene Vereeniging aan te sluiten, daartoe wel overgaan, wanneer zij van rijksgeweren en munitie kunnen gebruik maken. De besturen van scherpschuttersvereenigin- gen, die met het gedane verzoek instem men, zijn verzocht, door toezending van een adres van adhaesie aan den minister van Oorlog van hunne belangstelling te doen blijken. Woensdag was het 50 j aar geleden, dat de hoofddirecteur der poste rijen en telegraphic in Nederland, de heer I. P. Hofstede, zijne op zoo eer volle wijze afgelegde loopbaan in den staatsdienst, in het bizonder bij het vak der posterijen, later vereenigd met het telegraafwezen, aanving. Proviuciale Staten Tan Noord-Bolland. In de heden voortgezette vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland werd rapport uitgebracht door de com- missiën in wier handen de verschillende aan de orde zijnde voorstellen werden gesteld. Gunstig werd o. a. geadviseerd op de voordracht van Ged. Staten tot het ver- leenen van subsidie over 1890, ten be hoeve der zeevaartkundige school in het Zeemanshuis te Amsterdamop de voor dracht van id. tot het weder verleenen van subsidie ten behoeve der maehinis- tenschool te Amsterdam, evenzoo werd gunstig geadviseerd op de nadere voor dracht van id. tot het verleenen van on- steuning bestaande in een renteloos voor schot van ƒ200,000, voor den aanleg van een lokaalspoorweg tusschen Alk maar on Hoorn. Ongunstig werd geadviseerd op het adres van het bestuur der Vereeniging van Nederlandscfae scherpschutters, om subsidie ten behoeve der in de jaren 18911894 in Noord-Holland te houden nationale schietwedstrijden. Vrijdagmorgen te 10| ure voortzetting der vergadering. De brand van den Stads- schouwburg te Amsterdam, die op 20 Februari jl. voorviel, zal den Raad der hoofdstad nog eenmaal bezighouden. De heerAltes wilde namelijk,bij de behandeling der begrooting, de verhooging van f 3000 voor extra-toelage aan de brandwachts niet toestaan, op grond der blijvende geruchten, dat de oontrdle in den och tend van 20 Febr. onvoldoende was. Thans vragen de commandant der brand weer en twee zijner officieren een nader grondig onderzeek. De brandwacht moet ©m de uren al de vertrekken van den Schouwburg bezoeken en ia al de lokalen een onge sloten kastje ©penen, waarin zich een stempel bevindt, dat in een zakboekje wordt afgedrukt, waardoor juiste con- tréle kan wordeu aangeweaan. De vraag blyfthoe kan de Schouw burg, ia de onmiddellijke nabijheid van een commissariaat en eene brandweer kazerne, met de onfeilbare rondes der politie, eensklaps in lichtelaaie staan Naar men verzekert, zou een nauw keurig onderzoek naar de afdrukken der genoemde stempels wel eenige op heldering brengen. Naar het engelsch JAM E S W Y T T O N. 46) HOOFDSTUK XXVII* Ontsteld over de uitdrukking van zijn gelaat en zijn stamelende uitspraak en verwonderd over de hardnekkigheid, waarmee hij vermeed van zijn vrouw en kinderen te Bpreken, aarzelde ik een oogenblik en zeide toen, inplaats van hem op zyn vraag te ant woorden //Hoe houdt uw vrouw zich onder dien vreeselijken slag en hoe gaat het met uwe kinderen?" Walters geraakte oogenblikkelyk in hevige drift. //Drommels, Fowler, kwel mij nu niet langer. Is het niet ge noeg, dat ik de ellende van myn huisgezin voor oogen zie en moet ik er dan nog ieder oogenblik aan herinnerd worden Als gij mij het geld niet wilt leenen, zeg het mij dan dadelijk. Gij zijt dan als alle anderen, die mij kwamen bezoeken, en onder mijn dak steeds gastvrij werden ontvangen. Nu ik na twintigjarigen dienst tijd mijn ontslag heb gekregen en als een hond ben weggejaagd, word ik door al mijne vrienden gemeden, alsof ik de pestziekte heb. Zoo gaat het in deze wereld. Ik wil u niet langer van uw kostbaren tijd berooven. Het spijt mij, dat ik het u heb gevraagd, maar ik dacht, dat gij niet zoudt zijn als de rest gij waart zoo verzot op mijne arme kleinen," zeide hij en trachtte aandoe ning in zyn stem te leggen, „en in den tyd van mijn voorspoed waren wij zulke goede vrienden; dit doet er echter niets toe, de tyd en zyn veranderd en ik heb het recht niet om u in uw voor spoed te verzoeken, mij in mijn armoede te steunen en daarom wensch ik h goeden dag, mijnheer Fowler." Toen hij deze woor den had uitgesproken, maakte de arme vent een deftige buiging en wendde zich naar de deur. Ik sprong voorwaarts en legde mijn hand op zyn schouder. z/Gij miskent mij, Walters, als gij denkt, dat ik het zou zyn vergeten, met welke weldaden gij mij hebt overstelpt. Die zal ik nooit kunnen vergeten. Gy hebt vijftig pond noodig. Ik zal u die som dadelijk en met het meeste genoegen ter hand stellen en dan blijf ik u nog veel verschuldigd voor de gezellige avondjes, die ik bij u heb doorgebracht, voor de weldaden, die gij en uw vrouw mij hebt bewozen, en voor de hartelijke ontvangst, die mij steeds werd bereid. Ga een oogenblik zitteD, terwijl ik een cheque zal schrijven. Zijn vijftig pond voldoende? weet gij zeker, dat gij u daarmee vooreerst uit den nood zult kunnen redden Kom, beste vriend, wat ik u bidden mag, ga weer zitten. Ik wil niet tot uw geldelyken toestand doordringen. In betere tijden zullen wij daar over nog wel eens spreke»." Walters ging zitten zonder to antwoorden en mijn ckèque-boek ter hand nemende, vulde ik er een in, terwijl ik overluid zeide 1 //Vijftig pond voor mijn vriend Walters, vijf en twintig voor zijn lieftallig vrouwtje en vijf en twintig voor zijne kinderen dat is tezamen honderd pond. Is dat genoeg, beste vriend zeide ik en overhandigde hem de chèque. Walters nam deze gretig van my aan en met van ontroering bevende stem, antwoordde hy z/Ik dank u, Fowler, gij zijt een brave kerel. Dat wist ik ook wel. Er is een tijd geweest, dat ik mij geschaamd zou hebben, om dit aan te nemen, maar waartoe ben ik nu niet gedwongen Ik heb geen cent op zak en ik sterf van honger. Vaarwel. Mijn hart loopt over. Later zal ik u alles misschien wel verklaren nu, vaarwel, Fowler," en in koortsachtige haast snelde hij het kantoor uit. HOOFDSTUK XXVIII. Dien middag verliet ik het kantoor om half zes en begaf mij oogenblikkelijk naar het station, waar ik de treinen, die in de richting Hawthorn vertrokken, nauwkeurig in het oog hield, daar ik wilde wachten tot miss Fowler zou komen, om dan te weten met welken trein zij huiswaarts keerde. „Ik zal ditmaal beter op passen," zeide ik bij myzelf. //Nu moet en zal ik te weten komen, waar zij woont." Terwijl ik het perron op en neer wandelde en alle treinen

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1