„ieMiisÉiiS «aar l'srsapa" BINNENLAND. visscbsj. POLITIEK OVERZICHT. to vinden legersteden en oorkussens,' waar we op kunnen rusten, zeggende ,/hier hebben we het gevonden." De Zoon des Menschen, gij weet van wier» ik spreek, had geen plek waar hij het hoofd ter ruste kon leggenhij die brak met de meeningen van zijn volk, hij die zeide //gij zijt allen broeders." Hem moeten we volgen, maar dan ook afre kenen met dien vijand der verbeelding des harten. Ik wil eindigen met een amerikaan8ch gezegde z/Als gij gosd ploegen wilt, moet gij uwe ploeg «astinakoQ aan een ster." Gedurende de afgeloopen maand zijn door do politie alhier 52 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand October van het vorige jaar was dit getal 51, dus 1 minder. Gelet op de artikelen 37, 38 en art. 45, 6de en 7do lid van de Grondwet; Heeft goedgevonden en verstaan lo. to bepalen dat door de ministers van Koloniën en van Justitie, in eeDe openbare vercenigdo vergadering der Staten-Gencraal zal worden aangeboden eon ontwerp van wet tot. benoeming van eene regentes van het koninkrijk, zoo lang het in het eerste lid van art. 38 der grondwet omschreven geval Diet heeft opgehouden te bestaan 2o. de leden der beide Kamers uit te noodigen zich op Woensdag 12 Novem ber 1890, des namiddags te 3 nur ter behandeling van genoemd wetsontwerp in de vergaderzaal van de Tweede Ka- :ner der Staten-Generaal to vereenigen Afschrift van dit besluit zal worden gezonden aan den Raad van ministers vacaturo te worden overgeplaatst bij do j gelijken arbeid op den algemeenen ge- zondheidstoestand heeft, blijkt het best uit eenige cijfers, door den schrijver mee- Bij de Vereenigiog hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Eon voor schrijver. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een vour behanger. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars knecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor opzichter. - Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burger naaister.- Drie voor breister. - T wee voor mangel werk. - Een voor strijkster Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni- ging te richten, (bus Stadhuis of DoelenV beide Kamers der Staten-Generaal. Gravenhage, den 6den November 1890. Be Minister van Staat, Vice-President van den Raad van State VAN REENEN. Be Minister van Koloniën MACKAY. Be Minister van Justitie RUYS VAN BEERENBROEK. Het voornemen bestaat, H. M. de Koningin, na bare benoeming tot Regentes, op den dag van hare beëedi- girg in eeno plechtige vereenigde ver gadering van de beide Kamer3 der Staten-Generaal, met hetzelfde ceremo nieel als voor eene opening der Kamers is vastgesteld, van het koninklijke paleis naar do Kamer en terug te begeleiden, TOESTAND DES KONINGS. Men meldt aan de Het Loo dd. 6 dezer De toestand van Z. M. den Koning wordt ongunstiger. De krachten nemen merkbaar af. De Koning verkeert sinds heden ochtend in nog al opgewonden toestand. Na eene langdurige ziekte is overle den de heer dr. W. Coert, 2de genees heer aan het krankzinnigengesticht z/Meerenberg" te Bloemeudaal. Hij was een zeer verdienstelijk arts, die in zijne moeilijke betrekking met veel ijver ton bate van do arme ongelukkigen in het gesticht werkzaam was. Wegens het toegenomen zielental te Haarlemmermeer, wordt het getal raads leden in het volgend jaar van 15 op 17 gebracht. Te Haarlemmermeer is in den ouder dom van bijna 80 jaren overleden, de oudstvijder van 1830, Karei Lamboo Men schrijft ons uit Zandvoort van 6 November Met het lossen der lading van het ge strando barkschip F. R. von Bindern, wordt weder voortgang gemaakt. De stoom pompen werken aanhoudoud door. Het schip is eenige voeten gerezen, zoodat het water er niet meer over heen slaat. Ook is men steeds bezig met he bergen der tuigage. Ir 3 Staatscourant is op- genomen het volgend kon. besluit 6 Nov. no. 6: In naam van Zijne Majesteit Willem III, bij de gratie Gods koning der Ne derlanden, prins van Oranje-Nassau Groothertog van Luxemburg, enz., enz. enz. De Raad van State, krachtens artikel 45, 2o. van de Grondwet, waarnemende het koninklyk gezag; Gezien de voordracht, van den Raad van ministers, van den 5dcn November 1890; regimenten veld-artillerie. De b ij het 3 e r e g. v e s t.- a r t. tot 2e luit. benoemde volontairs-sergeanta W. P. F. Sckutz, J. Ottens, A. H. de Koning, J. M. van der Meer ea R. Reitsma worden ingedeeld bij de eom- .gnieën van dat korps, te Gorinchem in garnizoen. In de heden voortgezette vergadering van de Provinciale Staten werd aange nomen de 3e suppl. begrooting van het gesticht Meerenberg. Toegestaan wordt overeenkomstig het an Koloniën* en"vaiT"jiiatitio"en *aaD de advies van de comm. het subs, owr 1890, ten behoeve der zeevaartkundige school in het Zeemanshuis te Amsterdam. De voordracht van Ged. Staten tot het weder verleenen van subsidie ten be hoeve der machinistenschool te Arnster dam wordt evenzoo aangenomen Omtrent do aanvrage van het bestuur der vereenigirig van Nederlandseho Scherpschutters om subsidie ten behoeve der in de jaren 18911894 in Noord Holland te houden natijnale schietwed strijden, wordt besloten een subsidie te verleenen van 500 voor het volgend jaar, onder voorwaarde dat de wedstrijd zal worden gehouden in Noord-Holland. Het voorstel omtrent het verleenen van oen renteloos voorschot ad 200.000 aan een lokaalspoorweg AlkmaarHoorn wordt uitgesteld tot de volgende ver gadering. Aangenomen wordt de voordracht van Ged. Staten tot het verleenen van sub sidie voor do verbetering van de Ooster buitenhaven te Medemblik. Vastgesteld wordt eeue wijziging in het reglement van deu polder Kijnland, betreffende de bepaling der jaarwedden van dijkgraaf, secretaris en rentmeester, die re6p. worden vastgesteld op f 5000, f 3500 en f3000. De vergadering wordt morgen voort- gedeeld. Van 1078 kinderen, in de spinnerijen van Engeland werkzaam, hadden niet meer dan 22 hun 41ste jaar bereikt; slechts 9 werden 50 jaren oudvan de 100 meisjes tusschen de 5 en 6 jaren in de blondes- en tullefabrieken van Frank rijk waren reeds meer dan do helft ge bocheld. Ook uit de statistieken der lote- lingen blykt het. Over het algemeen wa ren in Frankrijk van de 186 dienst plichtigen 100 voor den dienst geschikt. Om dit aantal te verkrijgen behoefde men echter te Rijsel 300, te Rouaan 266, te Mulhouse 210, te Elbeuf 268 te Niuses 247 dienstplichtigen. In een volgend artikel zal de schrijver behandelen, wat gedaan is om in dezen toestand uit de tweede helft der vorige eeuw verandering te brengen. Do directiën van de Maat- schappij tot exploitatie van staatsspoor wegen en van de Hollandsche IJveren Spoorwegmaatschappij hebben in gemeen overleg de heeren Van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, Van den Wall Bake, spoorwegdirecteur ta Amsterdam en Van Bolhuis, advocaat te Utracht, uitgenoodigd, om bij geschil tuisehen genoemde Maatschappijen over het gemeenschappelijk gebruik van spoorwe gen, te willen optreden als scheidslieden. De he*r Van Kerkwijk heeft voor de betrekking van scheidsman bedankt. De minister van Justitie heeft aan den agent van politie en on bezoldigden rijksveldwachter H. A. Eijkelboom te Schiedam zijuo bizondere tevredenheid te kennen gegeven, wegens zijn beleidvol en moedig gedrag bij het den nacht van 9 op 10 Mei jl. op hecterdaad ontdekken en aanhouden van twee personen van welke de een met eene geladen revolver was gewa pend die zich toegang hadden ver schaft tot een der handelskantoren te dier stede. De onderteekenaars a 1- thans eenige van het adres aan den minister van Waterstaat betreffende den handel in nederlandsch spek, zijn uit genoodigd tot eene bijeenkomst in het departement van waterstaat op Donder dag 13 Nov. Met hen zal dan eene ge- dachtenwi8seling worden gehouden om trent de wijze waarop aan de bezwaren, in dat adreB uiteengezet, kan worden tegemoetgekomen, zonder over te gaan tot het merken van buitenlandsch spek en varken8vleesch, waartegen overwe gende bezwaren zijn gerezen. (Arnk. Ct.) In verband met de vraag, in het voorloopig verslag over de be grooting van Ned.-Indië in de Tweede Kamer gedaan, [in hoever de commissie voor het ontwerpen van een nieuw strafwetboek voor Europeanen thans met hare taak gereed is, verklaart het W. v. h. R., goede redenen te hebben, om te onderstellen, dat het vertrouwen van //sommige leden" (dio geloofden,dat het rapport spoedig zou verschijnen) niet zal worden teleurgesteld. Den lOden Oetoberll. heeft de president der Zuid-Afrikaaosche Re publiek, de heer S. J. P. Kruger, zijn 65sten verjaardag gevierd. De kapiteins jhr. J. Ortt en P. G. L. baron Qaarles de Quarles. resp. van het 4e en 3e reg. vesting-art,, heb- Eene der dames-chefs in het magazijn Hirsch aan het LeidscHe- plein te Amsterdam is in bewaring gebracht wegens diefstal van vele voor werpen nit het magazijn, die in hare woning terug zijn gevondeD. Haar echt genoot, ook bij de heeren liirsch werk zaam, klaagde voortdurend over vermis sing van goederen. Een rechercheur kwam ongemurkt toezicht honden en zijn vermoeden, dat de thans gearresteerde de daderes moest zijn, werd spoedig bewaarheid. In de Tij d spie q el van deze maand komt een eerste artikel voor van dr. S. Sr. Coronel, over den ontwikke lingsgang van de gezondheidsleer, toege past op de nijverheid in do voornaamste landen der beschaafde wereld. Reeds bij de ouden gaf het staatsbe stuur algemeene regelen ter bevordering van de gezondheid. Var. ziekten, door het beroep ontstaan, wordt evenwel in de geschriften der beroemde artsen Hippo- krates, Celsus, Plinius e. a., slechts bij uitzondering melding gemaakt. Het gil dewezeri kende vele bepalingen, die het bedrijf ten goede moesten komen, doch tevene den werkman beschermden tegen overmatigen en nadeeligen arbeid. Bij het verval der gilden en de toenemende concurrentie werd aau die bepalingen hoe langer hoe minder de hand gehou den. Het eerste werk dat den sociaal- hygiëniechen toestand van den arbeider behandelde, was van Bernardino Rama- zinni te Modena: //De Morbis Artificum diatribe", 1705. De grootste ellende voor den arbeider brak echter aan op het einde der 18e eeuw, toen door de verdeeling van arbeid, het machinewezen en de al- geheele vrijheid van werken door de op heffing der gilden ontstaan, een concur rentie ontstond, die tot de grootst mo- gelijxe exploitatie van den arbeider leidde. Dr. Coronel geeft daarvan bedroevende voorbeelden. Kinderen van 5 en 6 jaar werden met medewerking van diakenen en beatuurdors van vondelingen- en werk huizen tot den meest ongezonden en zwaren arbeid gedwongen. Zoo moesten kinderen van 7 jaar van 's morgeus 5 tot 's avonds negen, met 2 uren rust, den geheelen dag niets anders doen dan de spoel den wevers toewerpen. De werktijd voor kinderen was soms 18 uren met 3 uren rust. En al die gruwelen en zede loosheid werd nog overtroffen door den arbeid in mijnen, waar de stakkerds we ken, soms maanden bleven zonder het ben aangevraagd om bij voorkomende i daglicht te zien. Welk een invloed der- Naar ra o h aan het Rb I a d mededeelt, moet do«r den heer Van der Drift, stationschef ie Wormerveer, uit gedacht zijn een toestel, waardeer de machi nisten van spoortreinen, door middel van do by de spoorwegen voorhanden knalsoinen, gewaarschuwd worden, in dien zij door een onveilig signaal rij den. Op eenvoudige wijze wordt door da verticale beweging vau den draad, waarmede de seinarm bewogen wordt, eene horizontale beweging overgebracht op eene zich in eene geleiding bewegoa- de ijzeren lat met dwarsatuk (do vorm van een teekenhaak). Op het dwarsstuk zijn knalseinen geplaatst. Geeft nu de seinpaal //onveilig" aan, dan ligt het dwarsstuk op de spoor staaf, waardoor de daarop geplaatste knalseinen zullen ontploffen, indien een trein er over rijdt. Wordt het soin echter op veilig ge steld, daa wordt het dwarsstuk terugge trokken naast de spoorstaaf. Ook moet door den hoor Van der Drift het bezwaar zijn opgeheven, dat dit toestel niet zou kunnen dienen voor banen mot enkel spoor, waarbij somrai ge seinpalen op onveilig blijven staan. Door eene wijziging werkt bet toestel alleen dan, wanneer het noodig is. Het moet geschikt zijn voor alle trei nen, terwijl het daarbij zeer eenvoudig en weinig kostbaar iö. Door de inspecteurs en on der-inspecteurs van politie te Rotterdam is Woensdagavond de eerste vergadering gehouden, ten einde eene vereeniging tot stand te brengen om in geval van overlijden aan de nagelaten weduwen eD weezen eeue geldelijke uitkeoring 6e kunnen doen. In het militair hospitaal te Amsterdam wordt verpleegd de gewezen militair van het ipulischo leger E. B. Bosert. Ter zake van zijne dapperhoid op Sumatra's Oostkuat zal hem, op ver zoek van den minister van Koloniën, door generaal Den Beer Poortugael de gouden kroon met brevet worden uitge reikt, als bewijs van eervolle vermelding zoodra zijn toestand gedoogt dat hij het hospitaal verlaat. De in de Noordzee op 5 6.10 graden N.B. gezenken kolenbrik was <ie uit Bartb, provincie Pommeren. Omtrent de redding der bemanning, waarvan reeds met een enkel woord be richt is, kan nog het volgende gemeld worden De wacht op de sloep Pollux, ie Per- nis tehuisbehoorende, meende eon schip te zien dat in nood verkeerde. Dadelijk kwam de stuurman aan dek, en werd besloten op de brik aan te zeilen. Op het vertoonen der noodvlag werd van de sloep jol overboord gezet, on nemen daarin plaats de matrozen Jan Antho- nie Roobol, Jan Hans, WilUm Molenaar en Jan Verhagen. Ofschoon er zeer hooge zeëen liepen, hielden zij met hun klein vaartuig op de brik aan en bereik ten die des namiddags 1 uur. Viermaal roeide* deze wakkere mannen terug, totdat al de 7 epvarend&n op de sloep war»n gebrachtzelfs eenige duiven werden van hel wrakke schip gered. Te 5 uren hadden zij hunne gevaarlijke taak volbracht. Tijdens de redding was de storm een weinig bedaard, om na ifioop daarvan met hernieuwde woede op ta steken. Do bemanning had 48 uren gepompt om het schip boven water te houden, en ai dien tijd werd gegeten noch gedron ken. De matroos Roobo' gaf reeds dikwijls op zee bij het redden van schipbreuke lingen bewijzen vau moed, en 19 o. a. in het bezit van oen loffelijk getuigschrift, hem door de deonsehe regeeriug ge schonken. In het zuiden van Limburg wordt geklaagd over de verwoeatingen, die de konijnen op de akkers en velden aanricht»». De te Maastricht versehij- ne&da Grembode, die zich tot echo van die klachten maakt, dringt aaa op wet telijke boscheruaisig van den landman, waar door de eigenaars der door konij- riaa overbevolkte bosschen niets tot uit roeiing va* do zo plaag gedaan wordt. Een van de t w e heilsolda ten te Ierseko, die voor eenige weken zoo deerlijk mishandeld werden, een ongavoer 21 jarig jongeling, die nog mifet geheel hersteld was, ondervindt daarvan op bet ©ogenblik naweeën, die nog erger zijn dan lichamelijk lijden. Verleden week op reis zijnde, meende hij plotseling beterschap in zijn zieken arm to bespeuren geen half uur later deden zich verschijnselen voor van hereen- krenking. Sedort zijn deze dermate ver ergerd, dat men voor verlies van zijn levo* of voor volslagen krankzinnigheid vreest. Van tijd tot tijd krygt hij vlagen van ylhoofdigheid, waarbij hij zijne aanvallers meent te zien, ®n waarbij zoodanige zenuw-agitatie ontstaat, dat z*s man nauwelijks in staat zijn hem in badwang to houden. Nieuwediep, 6 Nov. Door 15 bougers werden heden 25 tot 40 schelv. en enkele kabelj., door 5 korders 2 tot 15 tongen en door trokkers 300 tal ha ring aangevoerd schelv. gold f 72 a f 81 't honderd, kabelj. 3.20, tong 90 cent per stuk en haring f 3 a 8.50 per tal. In de Vereenigde Staten hebben de aangekondigde verkiezingen plaats ge had, eu Inidens de jongste berichten is de overwinning der democraten, de tegen standers der M'c Kinleywet, verzekerd. Zeer hevig was vooral de strijd te Canton in Ohio, waar M'c Kin ley zelf in het strijdperk trad. Alle fabrieken waren gesloten en de gewone zaken stonden geheel stil. Het weer was zeer keurig heb gadegeslagen en niets verdachte heb kunnen ontdek ken. Ik vlei mij met de gedachte, dat, wanneer bij weet, dat mijn nog op hem gevestigd is, de vrees hem bekruipt, om valsch te spelen. Ik moet evenwel tegelijkertijd bekennen, dat ik het ver moeden heb opgevat, dat hij drommels handig is met de dobbel- steenen. Misschien is hij mij dan nog te slim af. Laat eens zien," hij bleef staan, in gedachten verzonken, terwijl hij zyn duim en wijsvinger tegen zijn neus legde. //Ik ben er," riep hij eindelijk uit en sloeg met zijn vlakke hand op zijn dij. //Ik ben er. Ik heb gehoord, dat Andrews een afspraak maakte met een jongen land eigenaar uit het Riverina-di8trict. Zij zouden van avond om acht uur naar het speelhol gaan. Andrews was straks tamelijk aange schoten, hetgeen ik niet van hem gewoon ben, want ik moet hem tot zyn eer nazeggen, dat hij zich niet schuldig maakt aan een overmatig gebruik van sterken draak. Walters dwong hem, om het eene glas voor het andere na met hem te drinken. Wanneer hij dus met Walters valsch heeft gespeeld, dan zal bij het van avond met den landeigenaar wel weer beproeven en daar hij meer gedronken heeft dan gewoonlijk, zal hij waarschijnlijk niet zoo voorzichtig zijn als anders. Hebt gij voor van avond ook de een of andere afspraak z/Neen, dat heb ik niet," antwoordde ik. //Tenminste niet voor half tien." Ik bedacht, dat ik den trein van 9.45 moest inspectee- ren, omdat Bland miss Fowler in dien trein had aangesproken; daarom had ik dan ook het plan gemaakt, om mij tegen dien tijd weer naar het station te begeven, daar zij er dan wellicht toe vallig ook kon zijn. z/Ga dan met mij mee theedrinken; het is nu zeven uur. Wij zullen eerst wat gaan eten en ons dan ongeveer om half negen naar de club begeven. Wij zuilen den schurk dan misschien kun nen betrappen." z/Met genoegen. Ik heb diep medelijden met Walters en ook vooral met zyn vrouw en kinderen. Ik sta met hen op zeer vriendschappelijken voet." Terwijl wij bezig waren voor den inwendigen mensch te zor gen, legde Bruce, die steeds merkwaardig kalm blijft, mij met de slimheid, welke hij van zijne iersche voorvaderen had geërfd, zijne plannen bloot, waarnaar wij zouden moeten handelen, om, naar hij hoopte, Andrews te ontmaskeren, wanneer deze zich tenminste aan valsch spelen schuldig maakte. Ik keurde zijne plannen oogenblikkelijk goed en beloofde hem te zullen handelen, zooals hij het wensehte. Het was half negen, toen wij met ons beiden het speelhol bin nentraden. Aan den linkerkant van de kamer, zag ik den armen Walters op een sofa liggen; de brandewijn had nog niet uitge werkt, want hy sliep nog. Wij moesten hem voorbij om de smalle tafel in den veraten hoek van het vertrek te kunnen bereiken; aller aandacht was op die tafel gevestigd, want daaromheen zaten verscheidenen, allen in verschillende houding, de een met dearmeu op de tafel geleund, een ander met de knieën op een stoel, allen met een pijp of een sigaar in den mond, het dobbelspel tusschen den joegen landeigenaar en Andrews gade te slaan. Behoedzaam, zonder gerucht te maken, traden Bruce en ik naderbij en gingen vlak achter Andrews staan. Allen, zoowel de toeschouwers als de spelers, waren zoozeer in het spel verdiept, dat zij onze komst niet hadden opgemerkt. Wij sloegen ook oogen blikkelijk het spel aandachtig gade, ik over Andrews linker schou der en Bruce over zijn rechter. Het bleek mij alras, dat Andrews te veel gedronken bad, of schoon hij oog bij zijn volle verstand was en drommels goed zijn eigen voordeel kon begrijpen; ik bemerkte het, omdat zijn tong nu en dan dubbel sloeg hy antwoordde van tijd tot tijd op do uitroepen van drift van den jonge landeigenaar, of wel op de kreten van verbazing der toeschouwers, die zich verwonderden over zijn voortdurend geluk; nu en dan maakte hy ook een fout in het optellen van de oogen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2