TIERDE BLAD, STADSNIEUWS. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. BEHOORENDE BIJ HAARLEM'S DAGBLAD VAN Maandag 17 November 1890. Haarlem, November 1890. In verband met eene advertentie in het eerste blad, van de Afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers, meenen we velen lezers geen oadienst te doen, door in 't kort den inhoud weer te geven van de Komische Operette; INCOGNITO of De Vorst tegen wil en dank. Het stuk speelt in een kleine Duitsche stad, Schoppen8tadt, omtrent het midden der 17de eeuw, en zal ook in het kostuum van dien tijd opgevoerd worden. De solopartijen worden vervuld door den Burgemeester (bas), den Vorst (bariton), zijn Hofraad (tenor) en Hans Winkel- maas (tenor), die de titelrol vervult. Bij het opgaan van het scherm ziet men een koor van burgera, raadsleden en soldaten, de eersten in werkmanscostuum. Allen zijn zeer nieuwsgierig de reden te ver- Demen, waarom ze op het raadhuis ge roepen zijn. Zij gestikuleeren druk. Plotseling verschijnt de eerwaarde bur gervader, geheel in feestdos. Hg is zeer gejaagd en wordt door het koor, dat hem met vragen bestormt, schier tot wanhoop gebracht Hij doet mededeeling van de komst van dea Allerdoorluehtig- sten Vorst, wijst op de noodzakelijkheid dezen op feestelijke wijze te ontvangen en draagt ieder zijne taak op. Het koor vertrekt om zich in feestgewaad te kleeden. De Vorst reist incognito, de burge meester heeft nooit zijn aangezicht aan schouwd, doch hij zal zich weten to redden met behulp van een portret, hem toegezonden door zijne dochter, die ïn de residentie vertoefd heeft. Hij draagt den korporaal, die de wacht aan den Rattetoren heeft, op de kanonnen te lossen, zoodra het orgineel van het por tret den Rattetoren passeert. Daarna volgt eene aria van den Burgemeester, waarin hij zgne rol bestudeert. Hij hoort kanonschoten, ijlt naar de deur, doch komt in onzachte aanraking met den Vorst, die, gevolgd door den Hofraad, juist binnentreedt. De burgemeester is ten hoogste verbolgen, dat de bestaande regeering, vertegenwoordigd ïn zijn per soon, omvergeworpen wordt door een vreemdeling, want daarvoor houdt hij den Vorst. Doch hij hoort opnieuw het afgesproken sein en vergunt dus den Vorst en diens metgezel het raadhuis in oogenschouw te nemen, waarna hij haastig vertrekt, om, zooals hij zegt, den Vorst te begroeten. De Vorst ver heugt zich in deze kostelijke vergissing en is nieuwsgierig, wie zijn Allerdoor- luchtigste persoon zal voorstellen. In een aria geeft hg uiting aan zijn gevoel. Als de Vorst zich den terugtocht af gesneden ziet, plaatst hij zich met dea Hofraad ïn een schuilhoek, vanwaar hg de gansche komedie bespiedt. Het koor, ïn feestdos, met vaandeldrager en muzi kanten, komt op. De burgemeester sleept don tegenstrevenden Hans, een reizend timmerman, die ten onrechte voor den Vorst wordt gehouden, mede en drukt hem op den troon. Of Hans al- beweert timmerman te zijn, de burgemeester ge looft hem niet, en toont hem ten slotte met triomfantelijken blik het portret. Groote verbazing van Hans als hij 't portret, dat hij zijne beminde schonk, herkent en in den burgemeester den vader zijner liefste ziet, om wiens toe stemming hij kwam vragen. Deze, die hardnekkig blijft vasthouden aan 't idee den Vorst vóór zich te zien, werpt met het grootste genoegen zijne dochter in de armen der gewaande Doorluchtig heid. Inmiddels is het koor verdwenen de zorgzame burgervader dringt Han3 rust te nemen. De Vorst is uit zijn schuilhoek te voorschijn getreden en is ten tweeden male oorzaak, dat de drif tige burgemeester het evenwicht verliest, 's Mans woede raakt alleen tot bedaren, als de Vorst ziGh en zijn metgezel als reismaarschalk en ceremoniemeester van den Vorst voorstelt. Nu volgt een van de aantrekkelijkste deelen der operette, 't komisch trio namelijk, waarin over *t eten en drinken van den Vorst be raadslaagd wordt. De burgemeester verbergt zijn eer zucht niet, maar verzoekt om de voor spraak van 't Reismaarachalkje bij den Vorst, want hij zou graag een ridder orde hebben, desnoods een heel kleintje of een, die al een weinig afgedragen is. Na 't vertrek van den burgemeester draagt de Vorst zijnen kamerdienaar op, zijn tegenvoeter, de nieuwbakken Hoog heid, in 't idee te sterken, dat hij de Vorst is. Da kamerdienaar volgt trouw de bevelen van zijn heer op. Hans laat hem begaan. Hg is overgelukkig, nu hg de schrifte lijke verzekering heeft zijne Lucie te zullen krijgen. In een schoone aria be zingt hij zijn geluk. Daarna wordt hij weggeleid om zich door den kamerdie naar in gala te doen kleeden. Het koor komt weer op om getuige te zijn van do feestrede, die de burge meester tot Hans, dia wezenloos voor zich ziet, zal richten. In den aanvang echter komt de vorstelijke rijknecht binnen om te berichten, dat de reiskoets weer hersteld is. Daar hij echter ontkent, dat Hans de vorst is, maakt hij de woede van den burgemeester zoo zeer gaande, dat deze hem wil doen arresteeren. Nu komt de vorst tusschenbeide en gebiedt stilte. Maar de burgemeester is met blindheid geslagenhij beveelt den soldaten den indringer te verdrijven. De hofraad houdt de soldaten tegen eu wijst den burgemeester op zijn Heer, den wezenlijken Vorst. Algemeene ont zetting. Nu keert do bedrogen burger vader zich in zijn woede tot den onge- lukkigen Hans om rekenschap te vragen. De voorspraak van den Vorst zelfs is niet in staat zijn toorn te stillenhij weigert zijne toestemming te geven tot het huwelijk. Eerst als de Vorst hem een schitterende ridderorde om den hals hangt, bekeert hij zich plotseling en geeft luide zijne blijdschap te kennen. De Vorst neemt met zgn gevolg afscheidkoor, Hans en burgemeester zingen hem een Lang leev' de Vorst toe. Uit Nieuwediep wordt ge meld Vrijdagochtend strandde in deZuider- haaksgronden het engelsehe stoomschip County of Salop, geladen met rijst en van Rangoon naar Bremerhaven bestemd. Zoo spoedig mogelijk vertrokken Stad Amsterdam en IJ muiden, benevens een aantal vletterlieden en visschers, van hier ter asssistentie. Aangezien het stoom schip echter met hoogwater was vastge- loopen, en er voorshands weinig kans bestond dit vlot te sleepen, is men on middellijk tot het lossen der lading overgegaan. Deze wordt met vischschui- ten hier aangebracht. Thans zijn, be halve de genoemde, ook de sleepbooten Simson en Adsistent bij het schip men hoopt dit met hoog water af te kunnen brengen. Het ongeluk bij de harddra- verij te Nijehorne moet niet te wyten zijn aan eene onvoorzichtigheid van het overreden kind, maar aan de balddadig- heid van een der omstanders. Deze gaf een voorbij dravend paard een slag, ten gevolge waarvan het dier een zijsprong maakte, en het arme kind er onder kwam. Het werd voor dood opgenomen; volgens later bericht is het nog wel in leven, doch onder smartelijk lijden, met zeer weinig hoop op herstel, daar het aan borst en hoofd zwaar gewond is. De 64-jarige landbouwer J. Grolleman te Wapenvelde (gem. Heerde kwam Donderdag op treurige wijze om het leven. Met zijn schoonzoon uitgereden om een wagen vol hout on der de gemeente Zwollerkerspel te halen werden de paarden eensklaps in de na bijheid van Wije schichtig, en viel G. van den wagen. De paarden renden nog eenigen tijd door, maar kwamen al spoedig in een doornheg terecht. Naar Wije vervoerd vond dr.Kroneman G's toe stand niet zeer gunstïg.Toen hij nu per rij tuig naar zijne woning, te Wapenvelde, zou vervoerd worden, gaf hij reeds onderweg den geest. Do politie te Par ij s heeft aldaar een speelhuis ontdekt en wel op de place de la Rópublioue. De inrich ting ging, onder den naam van Café Parisien, door voor een koffiehuis en was voorzien van spreekbuizen en elec- trische schellen, welke don kellner in de benedenzaal in de gelegenheid moes ten stellen de spelers boven te waar schuwen, wanneer er onraad dreigde, Deze laatsten verborgen zich, toen de politie den kellner overviel en hem be lette het sein te geven, ïn een kelder, nadat zij rumoer gehoord hadden zij werden echter spoedig gevonden. Tegen den kofiiehuishouder is proces-verbaal opgemaakt. Volgens het in het Vr ij dag verschenen extra-nummer van den Deut- scJien MediziniscJién Woclienschrift opge nomen opstel van prof. Robert Koek, getiteld; Verdere medeelingen over een geneesmiddel togen tuberkulose," is de gewichtigste eigenschap van het middel zijne specifieke werking op tuberkulose processen van eiken aard. Het middel is buiten de geneeskrachtige werking ook gewichtig voor diagnotïsche doel einden. Volledige genezing wordt be reikt bg lupus, tuberkulose der klieren, beenderen-tuberkulose. Ook beginnende longtering ia door het middel te ge nezen. Over de samenstelling en de wijze van bereiden van het middel doet net opstel nog geen mededeeling. Uit Armenië worden weder tal van gruweldaden gemeld. De zoon van Moussa-bey moet, het voorbeeld van zijn vader en grootvader volgend, met zijne Kurden in de omstreken vat) Moosh schandelijk huishouden, en de turksehe autoriteiten laten hom rustig begaaD. Te Mogsa waren vier armenische bruiden geschaakt, en toen de bruidegoms zich daarover bij de rechtbank beklaagden, verklaarden de rechters eenvoudig, dat Armeniërs niet langer geloofd konden worden, omdat de regeering hen als opstandelingen beschouwt. In de gevan genis van Moosh moet een Armeniër zijn gestorven tengevolge van de onder gane martelingen. De man werd met gloeiende gzers gebrand en zijne tong werd doorgestoken.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 11