NIEUWS- EN ADVERTENTIE! W/% nHr BIBLIOTHEEK. irgaog Milan dag 1? November 1890» 2263, ABONNEMENTSPRIJS: ?Sï ^Simt& «iff - uA; f 4 Y ADYEBTENTllN: liter totaal ait VIER Mei. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. AdvertentiëM. Afdesling HAARLEM, Bied. Protestantenbond. FEUILLETON. BI VBGÏÏW ¥41 111 SFELEB. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad versckynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. «o i a i"> iyr /j'jr - van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten|en door alle boekhandelaren en courantiere. Directeuren-Uitgevers J. C. PEER-EB OOM en J. E. AVIS. Hoofdagenten voor liet Buitenland'. Compagnie Générale de Bublicitè Etrangére G. Z. BATJBE f CoJOHN E. JONESj SuccBarijs 31 bis Faubourg Montmurtre. KERSTJS BLAD. STADSNIEUWS. Haarlem 15 November 1890. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag den 19en November a. 8., des namiddags ten 1 uur. De tentoonstelling van speelkaarten, welke in het Museum van Kunstnijver heid alhier gehouden wordt, is thans tot een vijftigtal verschillende soorten aan gegroeid. Niet alleen geeft deze verza meling dus een beeld der eigenaardige industrie van het vervaardigen van speelkaarten, maar men ziet er tevens de meest verschillende opvattingen van teekening en kleur. Naast de exemplaren die door artis tieke teekening uitmunten, vindt men voorstellingen van naïven en onbeholpen aard, die meer archeologische dan artis tieke waarde bezitten en slechts voor de geeehiedens dezer industrie belangrijk zijn. Onder de tentoongestelde beviaden zich japansche en chineesehe, spaansche, italiaansche, zwitsersche, duitsche en fransshe exemplaren, die door de wel willende bijdragen van verzamelaars uit Amsterdam, 'e-Hage, Brussel, Utrecht, Leiden, Middelburg, Noord-Scharwoude en Haarlem werden bijeengebracht. Daar de tentoonstelling eenige weken zal duren, worden nog steeds toezendin gen van bizondere of oude speelkaarten in ontvangst genomen. is de toegang vrij. sohn zal spelen en de «Fantaisie" van Popper zal worden uitgevoerd door den heer Blazer, den uitstekenden cellist van het korps. De entrée-prijs is zoo laag mogelijk gesteld. Blijkens achterstaande kennisgeving zal het R. K. Parochiaal Armbestuur Woensdag 19 November a. s. zyne ge wone jaarlijkschö turfcollecte houden. Naar ons wordt gemeld zou het plan bestaan te Houtrijk en Polanen een flinke katholieke kerk te bouwen, waar door dan tevens het hulpgebouw in den Houtrak polder kan vervallen. Door den ryksveldwaehter J. Hooger- heide zijn te Haarlemmermeer bij het fort Schiphol aangehouden J. B. en S. de H., gesignaleerd in het politieblad van 30 October jl. Beiden waren gezeten op een dogcar, bespannen met een schimmel, welke op 24 October jl. bij een stalhouder te Rotterdam was ge huurd en niet terugbezorgd. Volgens hunne verklaring hadden ze paard en rijtuig van twee onbekende personen te Leiden gekocht. Bij de vele concerten, die dezen win ter alhier zullen worden gegeven, zal men ook kunnen hooren het orkest van het Concert-gebouw te Amsterdam, onder leiding van den heer W. Kes, dat eenige concerten zal geven in de muziekzaal der sociëteit Vereeniging alhier, tegen een zeer geringen entrée-prijs. Woensdag 19 Nov. zal blijkens achterst, adv. het eerste concwt-Kes plaats hebhen. Bij welslagen van het eerste zullen neg vier andere concerten volgen. Met een enkel woord willen wij nog verwijzen naar het volksconcert, dat Zondagavond door ons Gemeentelijk mu ziekkorps in de «Vereeniging" wordt gegeven Het programma is zeer uitge breid en bevat tal van de schoonste nummers, terwijl een leerling van den heer Kriens het «Concert" van Mendels- Met ingang van 20 November a. s., zal, naar aanleiding van een deswegen gedaan verzoek trein 5 ook te Halfweg, stoppen. Letteren en Kunst. Mej. S. de Vries is, naar men ver neemt, definitief bij het Ned. Tooneel geëngageerd en zal binnenkort te Am sterdam in «Het Fabriekskind" van Wildenbruch optreden. Uit Amsterdam wordt bericht, dat voor den «Bouwmeester-schouwburg" thans voor f 160.000 geteekend is het benoodigde kapitaal bedraagt f 180.000. Inhoud Sempervirew no. 46 s Onze Rotstuin, XI. (Slot.) De Arve (Pinus Cembra.), De echte Treurwilg, Salix babylonica, L., met een afbeelding. De Roos Maréchal Niel. Nieuwe Rozen. Een nieuwe Begonia, Bego nia Baumannii. Plectranthus fruthi- c08us. Een model-Catalogus. Een tuin van Pampasgras. Groote Palmen in 's Lands Plantentuin te Buitenzorg. Druivenkassen. De Chrysanthe mum-Tentoonstelling te Amsterdam. Verschillende mededeelingen. mmmm. Nieuwediep, 14 November. Door 39 korders werden heden 5 tot 30 ton gen, 125 roggen, 2 tot 10 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aange voerd tong gold 55 a 60 cent, rog 1 per stuk, kl. schol ƒ2 a f3 per mandje en schar 1.25 per mand. Had men verwacht, dat de Tines een omstandig en duidelyk verhaal zou ge ven van de beschuldigingen, die tegen de ofiicieren van Stanley, Jameson en Barttelot, zijn ingebracht, dan komt men thans deerlijk bedrogen uit. In eenige vage bewoordingen geeft het city-blad het beoogde nieuws. De mededeelingen berusten op de verklaringen van zeke ren Assad Farran, die de Stanïey-expe- ditie als tolk terzijde stond. Niet alleen de twee genoemden, maar alle ofiicieren te Yamboeya worden door dezen van allerlei wreedheden beschuldigd. Ofschoon Farran een opgesmukte kannibalenge- schiedenis ten beste geeft, zegt de Ttmes zelf dat zyn verhaal met omzichtigheid onderzocht moet worden, ook omdat hij later zijne verklaring weer introk! Weliswaar weigert de Times de laatstge noemde geheel waardeloos te noemen, aan gezien intrekking plaats vond onder s' erken druk van het Emin-comitë en ook om dat Farrans getuigenis bevestigd wordt door andere getuigenissenwaarmede blijkbaar die van Stanley en Bonny woitden bedoeld, maar toch komt het ons voor, dat er door die weifelachtige verklaringen niet veel gewicht in de schaal wordt gelegd. Bonny gaat thans nog verder. De Times publiceert van hem eene nieuwe interview. Bonoy zou gezegd hebben, dat de ambtenaren van den Congo-staat Jamesons kannibalen-historie kenden en naar Brussel opzonden. Dit zou Barttelot en Jameson zoozeer Gntrust hebben, dat beiden alles deden om het uitlekken van het schandaal te verhinderen en zouden volgens Bonny Barttelots waanzin en Jamesons doodelijke ziekte aan de daar door verwekte gemoedsspanning moeten geweten worden. Deze laatste uitlegging is niet onaar dig, maar laat ons toch zeer oubevredigd. Het schijnt thans dat Engeland en Portugal het eens geworden zijn in de bekende kwestie, althans volgens inlich tingen uit officieu8e bron is de modus vivendi tusschen beide landen bekrachtigd. Het pruisische Collegia voor Land huishoudkunde heeft met nagenoeg een parige stemmen een voorstel aangeno men van den heer Hammerstein, strek kende tot bestrijding van eene verlaging der invoerrechten op granen en vee, en van de opheffing der grensafsluiting. De voorsteller deed in zijne toelichting uit komen dat de minister Von Lucius zijn ontslag genomen heeft omdat hij ten aanzien van de verlaging der invoer rechten en de opheffing der maatregelen tot afsluiting van de grenzen, het niet eens is met do staatsregeoring. In Duitschland z a 1 d in i- litaire muziek een hervoruiiii oitder- gaaii. De pruisiseho minister van Oor log is voornemens in de muziek, welke aan het leger verstrekt wordt, alle uit- heemsohe benamingen af te schaffen. Uitdrukkingen als crescendo, piano, enz. worden vervangen door duitsche woorden van dezelide böfceekenis. Yooriis moet in het vervolg de muziek gedrukt worden met notenbalken van zes lijaen, in plaats van vijf, opdat de muzikanten die ge makkelijker kunnen lozen. SÏ00KWAA8T8EB1C»TEII. Het stoomschip Noord-Hollandvan Batavia via Marseille, arriv. den 14den Nov. te Rotterdam. Het stoomschip Coenvan Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Nov. van Suez. Het stoomschip Soenda, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Nov. van Suez. Het stoomschip Voorwaarts arriv. den 13en Nov. van Amsterdam te Cardiff. Het stoomschip Conradvan Amster dam, arriv. den 14en Nov. te Batavia. Het stoomschip Maasdamder N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam, passeerde Vrijdag 14 Nov., des namid. 2 u. 35 m., Lezard. Het stoomschip Bataviavan Java naar Rotterdam, arriveerde 14 Nov. te Marseille. FAfóüllESÉRieSITEN uit db VERSCHILLENDE DAGBLADEN. GEBOORTEN 13 Nov. M. G. BrandsmaMeijer d. Brummen. - N. C. HeijmanKoning z. Roermond, - A. G. TellegenTetrode d. Groningen. - H. P. BruinBriedé d. Groningen. - 14. B. J. H. Pflug- hauptBriels z. Hilversum. GEHUWD: 13 Nov. F. H. Olland en J. W. Ham. Utrecht. - W. C. F. Lohof en M. W. van Eijk. Amsl. - L. K. A. Marsais en C. M. Spaink, wed. van G. J. Slag. N.-Amstel. - 14. J. C. Stein en C. L. Verwohlt. 's-Hage. OVERLEDEN 8 Nov. F. JongbloedBieeker 70 j. IJlst. - 12. C. de Ruijter 26 j. Amst. - J. Vlam 58 jWijchen. GtCBOORTEN 12 Nov. G. Ruijsenaars-Veenstra z. 14. B. M. Snijder-Boling z. - C. A. Kuipers-Zwaan d. 15. J. J. Adelaar- Heesemans z. OVERLEDEN 13 Nov. G. Tiemens 6 m. z. Lange Heerenstr. 14. A. Garritsen 47 j. Korte Zijlstraat. Zie vervolg Advertentiën, in het Tweede, Derde en Vierde Blad. Heden overleed tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, mijn geliefde Echt genoot JOHANNES VANDEN BOGAERDE, na een kort maar smartelijk lijden, in den ouder dom van 51 jaren. VAM Alkmaar, 14 Nov. 1890. Heden overleed te Alkmaar tot onze diepe droefheid, in den ouderdom van 51 jaren, na een smartelijk lijden, onze g'eliefde Zoon en Broeder, JOHANNES VAN DEN BOGAERDE, diep betreurd door ons allen. Namens de familie C. van den BOGAERDE. Haarlem14 Nov. 1890. van den De Bibliotheek is des Zondags geopend, van des middags twaalf tot éen uur, in het lokaal aan de Gravinnesleeg No. 15. De boeken en de Catalogus wor den kosteloos veratrekt. Naar het engelsch van JAMES WYTTON. 54 HOOFDSTUK XXX. Was het 't noemen van dat tooverwoord «betalen," of be merkte hij aan mijn uitspraak, dat ik geheel iemand anders was dan hij verwachtte, ik weet het niet, maar zijn houding was eens klaps veranderd. //Gij waart ongetwijfeld vermoeid, mijnheer, wanneer men langer wandelt, dan men gewoon is te doen, dan is men spoedig afgemat. Ik behoef er volstrekt geen vergoeding voor te hebben, dat gij °P de sofa zyt gaan liggen. Gij zult het mij hoop ik niet euvel duiden, mijnheer, dat ik zooeven wat ruw was er komen er kier zoo velen, die ik liever zie gaan dan komen, en daar het kier zoo donker is, en ik uw ademhating hoorde, meende ik dat d ook tot die soort van menschen behoorde. Ik zal oogenblikkelyk een licht halen ga zitten, mijnheer. Hij keerde weldra met een brandende kaars terug zoodat hij mg nu kon zien mijn uiterlijk scheen hem geheel gerust te stellen, want hij werd nu voor mij de dienstvaardigheid in eigen persoon. Na mijn slaap en het langdurige vasten begon de honger mij hevig te kwellen, en ik vroeg hem of hy iets voor mij te eten had wat hy maar in huis had; een broodje met kaas of vleesch en een flesch bier was voldoende. De man ging zijn vrouw roepen, die mij na korten tijd wat eten bracht, voldoende om er mijn honger mee te stillen, en het welk ik met behulp van een flesch bier vlug naar binnen werkte, Daarop betaalde ik mijn vertering, stond op en hervatte mijn wandeling. Alvorens ik echter vertrok, keek ik op mijn horloge en zag tot mijn verwondering, dat het reeds over tienen was. Toen ik mij op weg bevond kwam de wensch bij my op om het tooneel van mijn avontuur van den vorigen nacht weer op te zoeken, om nog een blik te werpen op dat armoedige huis by die woeste plek, waar de uitverkorene mijns harten woonde met haar snooden echtgenoot. Mijn hart was geheel van medelijden voor haar vervuld, wanneer ik er aan dacht, dat haar lot nog duizend maal ongelukkiger was dan het mijne, want zij was door de on verbreekbare banden des huwelijks aan een grooten schurk ver bonden aan een man, die haar slechts afkeer kon inboezemen. Wanneer ik terug denk aan de gebeurtenissen van dien nacht, dan vraag ik mijzelf dikwijls verwonderd af, waarom ik er geen oogenblik aan gedacht heb om met den trein te gaan, terwijl ik vermoeid en moedeloos vcas en mijne voeten mij pijn deden. Wellicht voelde ik mij tot een wandeling aangespoord, daar de maan helder scheen, of wel wilde ik met myn smart alleen zijn en schrikte mij de gedachte aan de met reizigers volgepropte treinen af; misschien maar dit alles doet niets ter zake. Ik sloeg Chapel-street in, welke kruist met Brighton-street, liep deze straat geheel door, tot voorbij Prahran, ongeveer een halve mijl van mijn huis verwijderd, en nadat ik twee uur gewandeld had, na het hotel te hebben verlaten, stak ik bij Church-street de rivier over. Welk een vreemdsoortig verlangen bekroop mij dien avond om het huis weer te zien waar zij woonde rondom deze armoedige woning te dwalen. Ik sloeg rechtsaf, en liep langs den oever der rivier, totdat ik eindelijk na verloop van een half uur vermoeid en met pijnlijke voeten op de uitgestrekte vlakte aankwam. De hoop sterft nooit in het menschelijk gemoed, en ofschoon ik afgemat en moedeloos was, scheen mijn moed weer eenigszins te herleven, toen ik op een afstand, hoewel nog zeer onduidelijk, den omtrek van het bewuste huis zag, waarvan de deur op een kier stond, hetgeen ik zien kon, daar een lichtstraal naar buiten viel. Dit wekte mijn verwondering op, daar het reeds aoo laat in den nacht of liever zoo vroeg in den morgen was. Daar ik het huis van den rivierkant naderde stuitte ik op dat gedeelte van de steengroeve, welke het diepst uitgehold wasdeze was daar OBgeveer veertig voet diep. Drie der wanden van dezan reusachtigen kuil waren steil, maar de vierde vormde een zachte glooiing naar beneden, zoodat de zwaarbeladen paarden daarlangs de reusachtige steenen naar boven konden slepen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1