POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD MElittS. gedragen. Ook het Lsidsche etudontenkorps haoft den rouw aangenomen wegens 'a Konings dood. Aan de Kon. Academie vac beeldende kunsten te VGravcnhago hebben de jonge dames, leerlingen der drie hoogste klassen, den rouw aangenomen wegens hot overlijden des Konings. Daar tot heden geen order van het gemeentebestuur was ontvangen om de iouwviag uit te steken, heeft eenó de putatie van twee dames zich tot den burgemeester begeven, om namens de leerlingen hem daartoe het verzoek £e doen. Vrijdag aanstaande wordt de zuster van dan overleden Koning, de Groot hertogin van Saksen-Weiraar, verwacht, terwijl eerstdaags ook de groothertog Johau Aibrecnt van Mecklenburg op het Loo zal komen. Ook hertog Adolf van Nassau, groot hertog van Luxemburg, is voornemens aan het stoffelijk overschot van zijnen hoogen aanverwant de laatste eer te komen bewijzen. In het Hotel den Ouden Doelen" to 's Hage worden salons en vertrekken in gereedheid gehouden op last van den Groothertog, die op 1 December er zijn intrek zal nemen, met een talrijk ge volg van luxemburgsche autoriteiten, onder welke graaf' De Villere, secretaris voor de zaken van het groothertogdom bij wijlen Z. M. Naar men mededeelt, zal koning Umberto van Italië zieh door een d^r prinsen uit zijn Huis bij 's Konings begrafenis doen vertegenwoordigen. Het oosteorijksssho regiment infanterie no. 63, waarvan de overleden Koning kolonel was, zal eene deputatie van officieren naar de begrafenis afvaardi gen. Voorts was de Koning chef van het regiment russische grenadiers van Kiew no. 4 en van het 2de regiment pruisisahe huzaren van Weatfalen no. 11. Ook deze korpsen zullen bij ue begrafe nis vertegenwoordigd worden. De kunstschilder De Josselin de Jong is Maandag van 2| tot 4 uur in de sterfkamer bezig geweest met het maken van oene houtskoolteekening van het gelaat van Z. M. den Koning, wiens lichaam in den toestand was gelaten van het oogenblik, toen Z. M. den laatsten adem uitblies, namelyk met het hoofd rustende in het kussen. De jeugdige kunstenaar hoopt binnen enkele dagen met zijne, hem door de Koningin-Weduwe opgedragen taak gereed te zijn. [ding, thans jhr. Van der Poll, houdt bij tV liilr flii wofiKr Ia mofhl: ïnnrnf. ttat1 - het lijk de wacht. De wacht wordt ver wisseld om de twee uur. Jfcr. DeRanitz, do schilder De Josselin de Jong, een kamerdienaar en een lakei, wien het vergund is een laatsten blik te slaan op de gelaatstrekken huns meesters, zijn in het vertrek aanwezig. Door een kleine deur komt men uit de sterfkamer in een nog ruimer ver trek, ook uitziende op het park, waar de Koning nog voor drie weken geleden kon vertoeven en dat gedurendo den gebeelen langen tijd van zijn laatst ver blijf op Het Loo hem tot werkkamer heeft gediend. In deze zaal heeft H. M. de~ Koningin-Weduwe nachten achtereen gewaakt en heeft zij ook den ban gen nacht dooi gebracht, waarin de Koning den geest gaf, telkens weder naar öe sponde ijlend. In de kamers is de lucht van een of ander ontsmettingsmiddel waarneembaar. ©e nieuwe orde van «aken. ©P IET LOO. Door de stille gangen van het Paleis van welks tinnen halverstok de konink lijke standaard wappert, meldt een verslaggever van het A. H. heb ik mij zooeven begeven naar de sterfkamer van Koning Willem III. Een oogenblik moest ik in een klein uevenvertrek toeven, daar H. M. de Koningin juist in de sterfkamer was. Na weinige mi nuten kon ik binnentreden. Daar zag ik in een vrij ruim vertrek het lijk des Konings. Het gelaat is woinig verma gerd. Het in italiaanschen stijl, met mozaïk bearbeide rustbed is bedekt, met witte bsdkleederen, terwijl een deken van geelachtig peluche aan het voet einde ligt. Ter zijde van het lichaam liggen palmtakken, door B. M. de Ko ningin daar neergelegd. Op een kastje naast het bed staat een waterglas met een handjevol eenvoudige bloemkens, door Koningin Wilhelmina daar ge plaatst. De wanden der kamer zijn van enkele aquarellen en eenige schilderstuk ken voorzien. Links van het bed hangt een groote photographie van Koningin Emma. Groote ebbenhouten kasten staan links, recuts de schoorsteen mot garni tuur, in het midden een met een geel peluche kleed bedekte tafel; tusschen de beide op het park uttziende vensters staat een toilettafel, voor een der ven- Het regentschap van li. M. Koningin Emma, als plaatsvervangster des Konings. die buiten staat waa geraakt de Regee- ring waar te nemen, is met den dood van Koning Willem III geëindigd. De dochter des Konings, H. M. Wil helmina, is thans Koningin der Neder landen. De wet van 2 Aug. 1884 (Staatsblad No. 188), de Koningin-Weduwe //gedu rende haren weduwlijken staat" benoemd hebbende tot Regentes voor de minder jarige Koningin, ia dus van toepassing geworden. Volgens art. 43 der Grondwet van 1887, luidende Bij het aanvaarden van het Regentschap legt de Regent in eene vereenigde ver gadering van de Staten-Generaal in han den van den voorzitter den volgenden eed of belolte af, enz." aanvaardt de Regentes de waarneming van het Ko ninklijk gezag dus eerst door het afleggen van den eed. In den tijd, die verloopt tusschen het overlijden des Konings en de eedsaflegging der Regeates, kan nie mand het Koninklijk gezag waarnemen. De Raad van State treedt alleen op, „zoolang voor den minderjarigen troon opvolger geen Regent benoemd is, of de Regent afwezig is. Thans is ook de wet van 14 Sept. 1888 (St. hl. no. 150) in werking getre den, regelende de voogdij over de miu- jarige Koningin, namelijk het toezicht op haar persoon en het beheer barer goe deren. H. M. de Koningin-Moeder is Voog des over de minderjarige Koningin Wil helmina. Haar is een Raad van Voogdij toegevoegd. Leden van dezen Raad zijn vier door den Koning aangewezen Ne derlanders, benevens den vice-president en het eerstbcu. lid van den Raad van State, de voorzitter van de Alg. Reken kamer en de president en de procureur- generaal by den Hoogen Raad. De Koning heeft zijnerzijds benoemd de hoeren mr. W. üaron van Goltstein van Oidenailer, A. baron Schimmelpec- ninck van der Oye,jhr. mr. J. Roëli en A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Linde. De vijf door de wet aangewezeu hooge ambtenaren zyn jhr. mr. Van Reenen, jhr. mr. W. A. C. de Jonge (Raad vaa State), E. A. A. J. de Roy van Zuidewijn, mr. J. U. Kist en mr. C. Polis. Eik der leden moet, evenals de Voogdes, in een ver eenigde zittiug der Staten-Generaal den eed afleggen, lntusschen is H. M. de Voogdes bevoegd, voorloopig het bewind te voeren onder hare verantwoordelijk heid. De zorg voor de persoon der minder jarige Koningin is opgedragen aan de Moeder-Voogdes. De Raad van Voogdij wordt gehoord by de keuze van de op voeders en de onderwijzers zijn goed keuring i3 noodig voor ieder buiten- laudseh verblijf der minderjarige Koningin. diepen r©uw, maar ook in een toestand van vrijheid, onafhankelijkheid en voor spoed. De geschiedenis zijner veertig jarige regeering zoo luidt het verder getuigt van ruime binnenlandsche autonomie, van vrijheid, vooruitgang en onafhankelijkheid. De dankbaarheid en de zegen des volks zullen hem in het graf bijblijven. Met Willem III is do oudste mannelijke lijn van het roemrijke Hui3 van Nassau uitgestorven, waarvan de kroon thans met volle recht op Her tog Adolf van Nassau overgaat. Met vast vertrouwen ziet het land de be scherming zijner belangen en geheiligde rechten in handen van hertog Adolf overgegaan. Het verleden van den sym pathieken en fleren hertog doet alien gedenken aan de ridderlijke toewijding, waarmede de regent zijne moeielijke plichten vervuld, en heeft hem aller harten doen winnen. Luxemburg ziet kalm en vertrouwend de toekomst te geraoet. Met de kroon zal de Hertog de getrouwheid, den eerbied en de onwrik bare genegenheid erven, welke de Luxemburgers alteos den Oranjestam hebben toegedragen. De regeeringspresident is Maandag voormiddag naar Frankfort vertrokken om den Groothertog te bezoeken. De Uit Luxemburg wordt meldIn eene proclamatie, onderteekend ster8 eeu tafel met enkele benoodigdhe- den. door al de ministers, wGrdt kennis gege- In het vertrek wordt fluisterend ge- j ven van het overlijden van den Koning- sproken. Een der leden van de hofhou- Groothertog, dio het land achterlaat in bijeenkomst der Kamer van Afgevaar digden, die Dinsdag zou plaats hebben, is voor onbepaaldeu tijd uitgasteld. In de zitting van het hooggerechtshof heeft de procureur-generaal eene lofrede op den overleden Koning-Groothertog ge houden, en diens verdiensten in hat licht gesteld, waarna hij een welkom wijdde aaa den opvolger, dien het land reeds heeft leeren kennen en thaas met vertrouwen als souveroin begroet. Uit Luxemburg, wordt van 25 November gemeldHet officieel orgaan bevat het antwoord van den antwoord van den Groothertog aan het goevernement. Hij verklaart do kroon van het groothertogdom te aanvaarden onder inroeping van Gods zegen op zijne regeering en zijn nieuw vaderland. Hij hecht zijne goedkeuring aan de spoedvorderende maatregelen, door het goevernement genomen. Verder zegt hij //Ofschoon ik had willen gaan knielen aan de lijkkist van den soeverein dien gij hebt verloren, en aan de Koningin mijne innige deelneming gaan betuigen, geloof ik mij in de eerste plaats te moeten schikken naar de wenschen en de constitutie, door mij naar mijne hoofdstad te begeven en bij de Kamer van afgevaardigden den eed af te loggen" Uit Londen wordt gemold: Over Koningin Emma behelzen do meeste bladen slechts lof. De Daily News noemt haar eene der merkwaardigste europeeache vrouwen. Gedurende haar eltjarig verblijf in Nederland won zij aller harten. Naast een tactvol en inue- mend optreden, ontwikkelde de Konin gin zeldzame geestesgaven en regeerings- beleid. Sommige bladen hopen, dat het Prinsesje onder de wijze leidiog der moeder eene even goede en voorspoedige vorstin zal worden als Victoria. Geen orgaan vourziet politieke verwikkelingen uit 's Konings dood. Dienaangaande merkt de Times op, dat de genomen maatregelen alle gevaarvolle eventuali teiten schijnen uit te sluiten. Zonder Luxemburg, dat slechts eeu geschied kundig merkwaardig overblijfsel is van een verouderd diplomaten-geknutsel, moeten Hollands buitenlandsche betrek kingen allereenvoudigst blijven. Neder land is te klein om agressief op te tre den, en te goed verschanst achter den nay ver der groote mogendheden, dan dat er buitengewone maatregelen tot hand having van 's lands onafhankelijkheid noodig zouden zijn. De Standard zegt, dat er geen reden bestaat em te vermoe den dat eenigerlei mogendneid thans of later zou wenschen zich te mengen in Nederlands binnenlandsche aangelegen heden. Nederland geeft geen aanstoot en lokt geene overweldiging uit. Het voert een rustig en onschadelijk bestaan. Ne derland moet altoos bizonder belangrijk eindigt de Standardzullen Engelands beste sympathieën en wenschen Koningin Emma's regeering vergezellen. Uit Sloten wordt gemeld: Door enkele dames in deze gemeente en wel in de wijken Sloten en Osdorp initiatief genomen om eene vereeni- ging van vrouwen in het leven te roepen, wier doel het is behoeftige zieken of kraamvrouwen te ondersteunen. Niet minder dan 125 leden zijn reeds toegetreden. Aan 't hoofd staan rnej. Demmers-v, Waveren, Kimman-Koning, v. d. Laarse-v. Noord wijk en Kramer- De Jong. Bij de Dinsdag te Amster dam gehouden verkiezing voor den Ge meenteraad zijn uitgebracht 6593 stem men. Gekozen mr. W. S. J. van Water schoot van der Gracht met 3673 stemmen. De heer A. Rot bekwam 1764 stemmen. De heer B. Poesiat verkreeg 906 stemmen. Naar uit gcede bron wordt vernomen, wordt voor den bouw van een Stads schouwburg te Amaterdrm met B. en W* onderhandeld over een terrein in het Weteringplantsoen, naast het terrein be hoord hebbende aan de Hollaudsohe Gas maatschappij. De commandant der amste damsche brandweer heeft den Raad een adres ingediend, waarin hy verzoekt dat zoo bij voorkomende brauden „door dan burgemeester bevelen worden gegeven, welke naar de meaning van den com mandaat der brandweer, de officieren gehoord, den dood van brandwacuta kunnen veroorzakenhij, commandant, die bevelen niet zal hebben uit te voeren". Als eenebizouderheid deelt men mede, dat de heer H. H. Stant, oud-notaris te Wormer, op 9ijarigen leeftijd is herkozen tot hoofdingeland van ;/De Nooröer IJ en Zeedijk." Nog altijd ia de hoogst achtenswaardige 91jarige man op zijn post in de verga dering. Tot voorzitter van den Noor- der IJ- en Zeedijk is mot alge stemmen herbenoemd de heer D. F. Pont, dijkgraaf van De Puriner te Edam. Maandagavond viel te Sche- veningea een 80-jarigo vrouw in een regenput. Ofschoon dadelijk hulp werd verleend, bleek het, dat zij reeds over leden was. U it Delft meldt men: Dins- dagmorgen had do werkman aan de Ned. gist- en spiritusfabriek A. A. J. E., oud 49 jaar het ongeluk, dat zijne kleederen door een rad der machine werden aangegrepen. Na eenige malen in de rondte te zijn geslingen, was het lichaam totaal verbrijzeld. Da ongeluk kige laat een weduwe aekter met 5 kinderen. De officier van Justitie en de rechter-commissaris bij de rechtbank te Rotterdam brachten Dinsdag met een paar deskundigen een bezoek aan de bierbrouwerij //d'Oranjeboom," om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van een ongeluk, waardoor een man de beide beenen brak en zwaar aan het hoofd werd verwond. In het engelsche Hoogerhuis uitte Granville zijne voldoening over de over eenstemming tusschen de regeeringen ten opzichte van het behoud des vredes. Hij betreurde het aannemen der Mc. Kiuley-wet in de Vereenigde Staten. Salisbury betreurde de in Afrika ge pleegde schandalen, doch verklaarde dat het Goevernement zich niet verplichten kon tot het beschermen van leven en eigendom in Afrika. Er zal geen onder zoek worden ingesteld. Het Parlement werd heden geopend. In de troonrede word gewag gemaakt van de gevoerd wordende onderhande lingen betreffende den toestand in Afrika en ook van de onderhandelingen met Italië betreffende Kassala. De troonrede Op de duitsche rijksbegroofing vr,. 189192 worden inkomsten en uitgaven, geraamd op 1,130,645,888 M. Daaronder zijn, wat de uitgaven betreft, 941,135 067 blijvende, 90,720,452 éénmalige gewon, en 98,790,369 éénmalige buitengewone uitgaven. De raming der opbrongat van rechten en tabaksbelasting is 130,010,000 op 140,242,500 verhoog. De opbrengst der verbruiksbelastingen ;eraamd op 41,354,500 meer eau"in het vorige jaar, en die van p st en telographie op 17,188,895 moer. De mcy der e raming der uitgaven is 16,110,360 Voor het leger is 25,754,707 meer noodig grootondeela tengevolge van de bij cL laatste legerwet verkregen versta-kin... Onder de éénmalige uifcgav. n kom, 7,221,130 meer voor da zeemacht voor. Er zullen aangebouwd worden drie par,i- serechepen, een kruiser, eeu adviesjacht en acht torpedobooten. De Norddeutsche deelt mede, dat de Keizer Maandag bij het vrije onderhoud na een parlementairen maalsyd, herhaal delijk Windhorst aangesproken beeft,en hem ook naar zijnen gezondheidstoe stand heeft gevraagd. Do Keizer sprak tegen de afgevaardigden zijne bevredi ging uit over de zakelijke beraadslaging over de her vorvormings voorstellen in het Huis van afgevaardigden. Zakelijke kri tiek was zijn wensch, en hij hekeido de onvruchtbaarheid der sociaal-daaiu- cratisch» congressen voor do wetklioden. Hij verklaarde een vijand te zijn van dogmatische twietleuzen, en laakte de politici. Vervolgens roerde hij de om wikkeling van het verkeer aas, sprak ten gunste van hot maken van water wegen en kanalen, en wees op hunne strategische beteekenis en hunne nuttig heid voor het vervoer van zieken ea gewonden. Volgens verscheidene berichten omtrent de uitingen des keizers bij den parlemen tairen waaaltyd heeft Z. M. zieh oek in dien zin uitgelaten, dat de Protne- tanlscho Kerk liever in het practiscke en ethisohe hare krachtan aanwenden moest, dan die te verspillen met dogmatiek getwist. Hat Journal de St. Pétersburgzij a leedwezen uitsprekende over den dood van don Koning d*r Nei -Handen, zegs dat Rusland zich opr-cht en warm aan sluit aan don rouw van bat nederlaod- sche voik, wegens de banden van bloed verwantschap tusschen de beide dynas- tiën on de ongestoorde vredelievende </n hartelijke beirekkingen tusschen beide landen. De berichten betreffende de Sioux- Indianen luiden nog ongunstig. Zeven settlers in Dakota zouden reeds door hen vermoord zijn. Er zijn troepen naar White-River gezonden, waar de Roodhuiden verzameld zijn en krijgs dansen uitvoeren. Volgens Deriohten nit New-York gaat de bekende Buffalo-Bill naar Nebraska om te trachten de beweging onder de indischo stammen tot bedaren te brengen. Hij ziet don toestand ernstig in, onver schillig of de troepen aanvallend of verdedigend te werk gaan. Sitting Bull is volgens hem de gevaarlijkste onder de Indianen en hy wil, desnoods, eenen opstand tegen hem verwekken. Zesdui zend Indianen hebben het reser egebied van Dakota verlaten en trekken west waarts. c voorts de hoop uit op eene bo- voor de Eogelsehen zijn door historische I vredigende oplossing van de moeilijkheid herinneringen, niet minder dan door een j in New-ioundland, en kondigde eindelyk overeenstemmend volkskarakter en ge-1 maatregelen aan tot bestryding van den lijksoortige volkszeden. Daarom (zooaardappelnood in Ierland. Het fonds v «i n generaal Booth is reeds tot 50.000 pd. st. ge klommen. Een oplaag van 100 000 ex. is aan zijn werk verzekerd. Mevrouw Gladstone zond hom o. a. 50 pd. st. De bekende londenscho tooneel- speler Banciofft schonk 1000 pd. et' voor Booth's liefdadigheidsinstelling. Te Berlijn heeft zich eeu geval van oogziekte voorgedaan, dat de aandacht verdient. Een ambtenaar kreeg plotseling een ernstige besmette lijke oogontsteking do geneesheer meende dat de ziekte door besmetting was ont staan en de patiënt herinnerde zich nu, dat hij eenige dagen te voren in de opera naast een dame gezeten had, die /,iets aan de oogen scheen te hebben" aarde onverdiend hebben geledeiic Mijn lichaam zal op de Richmond vlakte, by de verlaten steengroeve, worden gevon den; en ik smeek u bij de vriendschap, welke gij voor mij hebt gekoesterd, bij de herinnering aan mijn vrouw en kin deren en aan mijn gelukkig huis, om mijn lijk naast die der mijnen te begraven, door wier dood mij hot leven een last is geworden." Toen ik dezen brief had gelezen, ging ik achterover in myn stoel geleund liggen, in droevig gepeins verzonken. Vóór ik hem had gelezen, verkeerde ik in zulk een kalme, gelukkige stem ming. Ik had de vrouw, die ik zoo hartstochtelijk liefhad, een veilig tehuis aangeboden en alle andere gedachten waren verdron gen door de zelfzuchtige vreugde van mijn eigen geluk. Nadat ik echter dezen droefgeestigen brief had gelezen, was al mijn opge wektheid verdwenen. Aldus in mijn stoel achterovergeleund, sloot ik mijne oogen en zag, als in een panorama, het huiselijk leven van dit door het noodlot zoo diep getroffen huisgezin voor mijne oogen voorbijgaan. De kleine villa met den goed onderhouden tuin en het uitgestrekte grasveld; de vroolijke, levendige kinderen, die met luidruchtige vreugde oom David kwamen verwelkomen, terwijl op den achter grond in de verandah de flinke, knappe echtgenoot en het lief tallig, gelukkig vrouwtje op mij stonden te wachten. Dit tooueel verdween voor mijne oogen om weer plaats te maken voor een ander een dartel spel op het grasveld en het vroolijk gejuich der schelle kinderstemmen. Dan werd er gespeeld en stonden vader, moeder en oom David beurtelings in den kriDg. De duis ternis begon te vallen en de kinderen gingen naar bed; waarna de oudste nog iets zongen en speelden. Vervolgens op Zondag avond de kerkgang. Het slottooneel, wanneer Walters en ik ge noeglijk een pijp zaten te rooken en de verschillende onderwerpen van den dag behandelden, terwijl de vriendelijke vrouw des hui zes naar ons luisterde en zich nu en dan in het gesprek mengde, terwijl zij haar blik vol liefde op haar echtgenoot liet rusten. Met schrille levendigheid zag ik in mijn verbeelding bet laatste, droe vige tooneel voor mij, toen de echtgenoot en vader zijn ontslag had gekregen en den koelen, offieieelen brief voorlas, waarin hem zijn ontslag werd gegeven, en hij begreep, dat zijn ondergang nabij was. Het was een brief, die zijn huiselijk geluk verwoesten zou. Wat beteekende dat evenwel Het geluk van slechts één familie verwoest om de wraakzucht tusschen twee strijdende par tijen te bevredigen; slechts één familie opgeofferd als wraak voor de vrijheid van onze kolonisten en de overmaeht van het volk. In mijne mijmering verzonken, hoorde ik het gerucht van vele stemmen op straat, vermengd met de schelle kreten van de cou- raotenverkoopers. ik had hierop evenwel geen acht geslagen en werd eerst uit mijn gepeins opgeschrikt, toen ik een luide, ge biedende atem, in een der andere lokalen van het kantoor, hoorde vragen„of mijnheer Fowler binnen was." Een oogenblik daarna snelde de reusachtige gestalte van Samuel Whitehead het ver trek binnen. „Drommels, Fowler, beroerd, slecht nieuws, hé brulde de millioDnair meer dan hij sprak en wischte zich het zweet van het voorhoofd; „drommels slecht nieuws, nietwaar P" „Wat voor slecht nieuws vroeg ik; „ik heb er niets van gehoord.'' „Hebt gij het niet gehoord Iedereen in Melbourne weet het. In zekeren zin zeer eervol, maar lees het zelf maar." Met deze woorden haalde de oude heer een zeer verkreukeld extra-nummer van de Argus te voorschijn en overhandigde het mij. Ik nam het van hem aan en las het volgende „Roemrijk nieuws Verdelging der struikroovers Eervol gedrag van inspecteur Bland en konstabel Flood Hardnekkige weerstand van de bende Inspecteur Bland doodgeschoten I Foggarfey levend gevangen genomen door Trooper Flood! Jepps, Ellis en Williams doodgeschoten (Wordt vervolgd')

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2