NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, 8e Jaargang. Zaterdag 29 INovember 1890. No. 2274. ABONNEMENTSPRIJS:, ADYERTENTIËN: „Weldadigheid naar VermopiT BINNENLAND. FEUILLETON. Dl VROUW Vil D1I SPILEB. IMIlf :x PM -15-0 Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bareau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Pullicité Etrangère G. I. BAJJBE <J* Co., JOHN F. JONESSucc., 31 bis Fauèourg Montmartre. Het Slot der St. Nikolaas- Wuitdeling zal worden opge nomen in het volgende nummer. DIRECTEUREN-UITGEVERS. STADSNIEUWS. Haarlem 28 November 1890. De rouw waggon, waarin 'a Konings atof- I lelijk overschot per spoortrein zal worden 1 pervoerd, is in de groote remise bij het I oude spoorwegstation der Haarlem JZaadvoortlijn aan het Bolwerk in be- S working en moet Zaterdagavond tegen 6 uur gereed zyn. Wy waren heden in de id om een blik op de werk zaamheden te werpen. De bekende firma Pander uit 's-Hage beyvert zich om aan den waggon een karakter te verleenen treffende overeenstemming met de plechtigheid waarvoor hij is be stemd. De waggon is aan de breede zyden open, achter- en voorkant zyn gesloten. Alles is gedekt en afgehangen met donker zwart fluweel met zilveren belegsels. Op den waggon is oen groote verzilverde kroon geplaatst met gulden parelen. Reeds het geheel een stemmigen in druk, die nog verhoogd zal worden door de fraai uitgevoerde wapenschilden en verdere versieringen,die dezen vorstelijken lijkwaggen zullen tooien. Door het daraea-comitd tot oprichting eener Kookschool alhier is uit verschil lende sollicitanten tot directrice benoemd mej. W. Ffcnmer, van Amsterdam, die dezer dagen naar Hage vertrekt om zich aan de Kookschool aldaar vor der te bekwamen. Doer de zorgdragende commissie voor kraamvrouwen alhier, die reeds gedurende 70 jaar bestaat, wordt weder evenals vorige jaren een beroep gedaan om haar te steuaen door hydragen, maar ook door r algemeeat deelneming. Om het uit muntend geede doel, dat de commissie ieoogt, hopen wy dat de ingezetenen an deze roepstem gehoor zullen geven. In het afgeloopen jaar (1889) werden 187 kraamvrouwen (waarvan 95 roomseh- "a. en 92 prot.) bedeeld. By de Vereeniging iiabben zich de volgende personen voor werk aangemeld Ken voor stalknecht. - Twee voor oppasser, leu voor ziekenoppasser. - Een voor schrijver. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor behanger. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars knecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor opzichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister.- Drie voor breister. - Twee voor mangel werk. - Een voor stry kater Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: Door den velen regen in de laatste dagen heeft het water in de Haarlem mermeer eene verbazende hoogte bereikt. Op sommige plaatsen zijn de landerijen geïnundeerd, hetgeengevoegd by de thans invallende vorst, veel schade aan het hier en daar te veld staande jonge koren veroorzaakt. Aanbesteding. Haarlem. 27 November. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is heden by enkele inschrijving aanbe steed lo. Het 'maken van een remming- werk bewesten de groote sluis te ÏJmui- deD, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. (Raming ƒ15,100). Minste inschry ver W. A. Verbrugge, te Waddingsveen, voor f 15,379. 2o. Het 3jarig onderhoud van de wer ken der spoorweghaven en van het Krab- bersgrat te Enkhuizen. Raming 5500 per jaar. Minste in schry ver J. Mantel Azn., te Enkhuizen, voor f 5233 per jaar. Naar wy vernemen, zal H. M. de Koningin Emma hoogstwaar schijnlijk als regentes en voogdes over de minderjarige Koningin beëedigd wor den, niet in de vergaderzaal van de Tweede Kamer, maar in tegenwoordig heid van de leden der Staten-Generaal in een kerkgebouw in Den Haag, waarschijnlijk de Willemskerk aan de Naesaulaan. De leden van den Raad van Voogdij zouden eerst later in eene vereenigde vergadering der Staten-Generaal worden beëedigd. o.) Het mahoniehouten omhul- sel, hetwelk de lykkist van Z. M. zal omsluiten, is Donderdag naar uHet Loo" overgebracht. De minister van Justitie, jhr. Ruya van Beerenbroek, heeft zich Dinsdag naar ;,Het Loo* begeven, om tegenwoordig te zyn bij het plaatsen van de lijkkist, die het stoffelijk overschot des Konings be vat, in het mahoniehouten omhulsel. De verzegeling geschiedt in den graf kelder te Delft. Het stoffelyk overschot zal van wHot Loo* at naar Den Haag begeleid wor den door de 6 groot-officieren der Kroon. De Koninklijke rouwwagen, welke voor de begrafenis in gebruik wordt ge nomen, is van een anderen vorm als die vroeger bij vorstelyke begrafenissen ge diend heeft. Het rouwvoertuig, dat Koning Wil lem III grafwaarts zal voeren, is aan de vier zijden geheel open, zoodat de lykbaar niet enkel van twee kanten zichtbaar is. De lykkist namelijk staat in de rouw koets onder een gebombeerden hemel, waaromheen eene zilveren gebeeld houwde lyst loopt, welk plafond gedra gen wordt door vier stijlen. Uit het baldekyn loopen langs d'e kolommen gordijnen van zwart fluweel, afgezet met zilveren draperieën, bezaaid met zilve ren tranen en opgenomen met kwasten. Op den hemel waaien zes witte en zwarte struisveeren van merkwaardige grootte. Doordien nu ook de voor- en achter zijde van den rouwwagen open zyn, komt do baar geheel in het gezicht. Over de kist wordt een fluweelen lijkkleed gelegd, en daarop zullen de sabel en equipementsstukken van den ontslapen Monarch gerangschikt worden. De ordeteekenen, staf en Koninklijke kroon zullen achter den rouwwagen ge dragen worden door een der heeren van het Hof. De rouwkoets wordt getrokken door acht paarden geheel gedekt door zwart zijden fluweel, waarover kleinere met zilveren franje afgezette rugdekjes en waarop de Koningskroon in zilver ge borduurd is. Donderdag is in Den Haag het officieele bericht ontvangen, dat de graaf van Vlaanderen Z. M. den Koning der Belgen zal vertegenwoordigen bij de be grafenisplechtigheid. De prins van Wied wordt binnen enkele dagen in Den Haag verwaeht. De Staatscourant bevat het volgende PROGRAMMA voor het vervoer van het lijft van Zijne Majesteit Willem III, Koning der Neder landenPrim van Oranje-Naussau Groot-hertog van Luxemburgene., ene., enz., van hit Kasteel Het Loo naar s-Gravenhage Op Maandag den 1 December 1890, des voormiddags ten 11% vre, zal het Ko ninklijk Lijk vervoerd worden van het kasteel Het Loo op de volgende wijze Een eskadron va» het le regiment huzaren met den standaard, onder bevel van een hoefd-efficier, tot opening van den trein. Eene compagnie van het 8e regiment infanterie met het vaandel, en de regi- ments-muziek, onder bevel van eenen hoofd-officier. Twee adjudanten onderofficieren-or donnansen des Konings te roet. Het Koninklyk Lijk in de kist, onder een rouwkleedgedragen door twaalf jachtopzieners des Konings en waalt onderofficieren nit omliggende garni zoenen. De Koninklijke Kroon, gehecht op een rood fluweelen kussen, de sjerp, de sabel, de veldmaarsGhalks-staf, en de Neder- landsche en Luxemburgsche ordeD, door Zijne Majesteit gedragen, zullen op het rouwkleed, dekkende de kist, bevestigd zyn. Ter rechterzijde van het Koninklijk Lijk, gaat de opperkamerheer, groot meester van het huis des Konings en van Hare Majesteit de Koningin-Regen tos, mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis, en de opper-hofmaarschalk generaal-majoor C. H. F. graaf Du Monceau, en ter linkerzijde de adjudant- generaal der marine, chef van het mili taire huis des Konings, jonkheer J. H. van Capelien. Achter het Koninklijk Lijk volgen De adjudanten, de kamerheer en de ordonnans-officier van dienst op het Loo. De jagermeester des Konings in Gel derland, V. W. R. baron Bentinck tot Schoonbeten. De intendant van het koninklijk paleis en domein Het Loo J. A. van Steijn. De geneesheer van 's Konings hofhou ding op Bet Loo J. Vlaanderen Cz. Eene compagnie van het 8ste regiment infanterie. Een eskadron van het 1ste regiment huzaren. Het geheele dienstpersoneel van het paleis Het Loo zal zich op het oorplein op eene rij opstellen, het personeel van het domein en haie van af het hek van het koninklyk paleis tot aan het perron van den spoorweg, en blootshoofds, den stoet laten voor by trekken. Een koninklyk saluut van 101 kanon schoten wordt gegeven, zoodra het Ko ninklijk Lijk het paleis het Loo verlaat. Bij het spoorwegstation van het kasteel bet Loo plaatsen de infanterie en de huzaren zich ter rechter- en lin kerzijde in bataille. Aan voormeld station wordt het Ko ninklijk Lijk plechtig opgewacht door den Commissaris des Konings in de provincie Gelderland en Gedeputeerde Staten der provincie, en door den ge pensioneerden luitenant-generaal K. van der Heijden, adjudant des Konings in buitengewonen dienstdoor den gene raal-majoor commandant der tweede divisie door don burgemeester van Apel doorn, met het dagelijkseh bestuur der gemeente door den kolonel-commandant van het 8ste regiment infanterie, met den kapitein-adjudant van het regiment, en door den kolonel-commandant van het lste regiment huzaren, met den rit meester-adjudant van het regiment. Het Koninklyk Lijk wordt door de vier en twintig dragers in den trein geplaatst en begeven zich de opper kamerheer, grootmeester van het huis des Konings en van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuisde adjudant-generaal der marine, chef van het militaire huis des Konings, jonkheer J. H. van Capelien de opper-hofmaar schalk, generaal-inajoor C. H. F. graaf Du Monceau de adjudanten, de kamer- heeren en de ordonnans-officier, begelei ders van het Koninklyk Lijk in de voor hen bestemde rijtuigen. De orde en regeling der plechtigheid op het koninklijk paleis en domein van het Loo en de vorming van den stoet aldaar, is opgedragen aan den kapitein jonkheer S. M. S. de Ranitz, adjudant en particulier secretaris des Konings. De koninklijke treinhet station Amersfoort naderende, begint zyne vaart te temperen, en rydt dat station zeer langzaam voorbij. Aan het station bevinden zich de burgemeester van Amerfoort, met het dagelyksch bestuur der gemeeete. De dienstdoende scbuttery en het garnizoen zullen onder de wapenen zyn, ten einde aldaar de militaire eerbewyzen aan het Koninklijk Lijk te doen. Zoodra de koninklijke trein in het gezicht komt van het fort van Blauw- Kapel, zal van daar nit een koninklijk saluut van 101 kanonschoten worden gegeven. De trein, het station Utrecht nade rende, begint zyne vaart te temperen, en beweegt zich zeer langzaam binnen het station. Aldaar bevinden zich: De Commissaris des Konings in de provincie Utrecht en Gedeputeerde Staten der provincie. Nnar het engelsch van JAMES WYTTON. 65) HOOFDSTUK XXXVIII. //De volgende beschrijving mogen wij zeer vertrouwbaar noemen, 'laar wy de inlichtingen hebben ontvangen van den man, die Bland heeft meegedeeld, waar de bende zich schuil hield en van zekeren heer Brownson, die met geweld door de bende uit zijo woning werd verdreven op den vooravond van deze gebeur- tenis, en die tegen wil en dank toeschouwer van de schermutse- iog was geweest. //Gisteravond naderde een man te paard het politie-bureau te Wangaratta en vroeg, aldaar aangekomeu, om den dienstdoenden officier te spreken. Hy werd bij den inspecteur Bland gebracht en deze had een zeer langdurig onderhoud met hem. Het is waar schijnlijk, dat tengevolge van eenige zooeven ontvaDgen inlichtin gen, Bland vergezeld van Flood, die bekend stond als een der beste speurhonden van het district, om vier uur in den morgen de stad uitreed. Ongeveer ten vijf ure bereikten zij het huis van Brownson. Met de uiterste behoedzaamheid reden zij door tot op een halven myl afstands van het huis, stegen toen af, bonden hunne paarden vast aan een heg en vervolgden kruipende hun weg in de rich ting van de woning van Brownson. Zij wisten zich voor de struikroovers te verbergen door een hooischelf tusschen zich en het vuur der roovers te houden, dat in den schemering van den aanbrekenden dag den omtrek helder verlichtte. Toen zij bij de hooischelf waren aangekomen, bemerkten Bland en zyn metgezel, dat de vier bandieten buiten de woniDg waren gekampeerd, en dat twee hunner by het vuur lagen en de twee anderen op schildwacht stonden. Met den onverschrokken moed, dien hy, zooals wij vernomen hebben, reeds tweemaal aan den dag heeft gelegd, besloot Bland, om de twee schildwachten neer te schieten en een uitval te wagen op de beide anderen, alvorens zij ontwaakt zouden zijn. //Ik vertrouwde op mijne eigen krachten,* heeft Bland onzen verslaggever verteld, „en wat de arme Flood betreft, hij was zoo koelbloedig als een komkommer, en ik wist, dat hy prachtig kon schieten.* Achter de hooischelf legden beiden op de schildwachten aan, en daar de afstand zeer klein was, slechts ongeveer veertig voet, gelukte het hun de schildwachten Williams en Jepps neer te schieten. Aangevuurd door het welslagen hunner poping, riep inspecteur Bland Flood toe hem te volgen en hij snelde vooruit. Foggarty en Ellis waren evenwel niet slapende, zoodat zij oogenblikkelyk op de been waren en hunne pistolen aanlegden op de twee poli- tie-agenten, toen deze op hen kwamen toeanellen. Hunne kogels troffen helaas doel, want Foggartys kogel deed den armen Flood met verbrijzelden schedel dood neervallen en de kogel van Ellis maakte een gat in de mouw van Bland. Na te hebben gevuurd, snelden de beide struikroovers naar het huis, achtervolgd door den onverschrokken inspecteur. Het gelukte hun om ongedeerd in de hut te vluchten, hoewel Bland onder het loopen alle kogels uit zijn revolver afschoot en zy sloten de deur voor de neus van den inspecteur dicht, zooals Brownson ons tenminste vertelde (deze was aan een boom vastgebonden en sloeg dus geheel werkeloos het schouwspel gade). Met zulk een onstui migheid wierp zich de inspecteur met zijn volle lichaam tegen de deur, dat deze uit hare heDgsels sprong; oogenblikkelyk greep hij

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1