POLITIEK OVERZICHT. De generaal-majoor, commandant der tweede militaire afdeeling. Depatatiën vau bet hoog militair ge rechtshof, van het munt-college, on van den senaat der Utrechtsche hooge- sehool. De burgemeester van Utrecht met het dagelij ksch bestuur der gemeente. De dienstdoende schutterij en bet garnizoen zullen onder de wapenen zijn, ven eii.do de militaire eerebewijzen aan het Koninklijk Lijk te d-ien. De koninklijke trein, het station W oorden naderende, begint zijne vaart te tomperen en rijdt zeer langzaam voor bij het station. Aldaar bevinden zich de burgemees ter van Woerden, met het dagelijksch bestuur der gemeente. De schutterij en het garnizoen zulleu onder de wapenen zijn, tan einde de militaire eerbewijzen aan het Koninklijk Lijk te doen. De Koninklijke trein het station Gou da naderende, begint zijne vaart te tem peren, en rijdt zeer langzaam voorbij het station. Aldaar bevinden zich de burgemeester van Gouda met het dagelij&scii bestuur der gemeente. De schutterij en het garnizoen zullen onder de wapenen zijn, ten einde de militaire eerbewijzen aan het Koninklijk Lijk te doen. Bij het pas8eereo van den koninklij ken trein aan do stations zullen de militaire muziekkorpsen op het perron geplaatst treurmuziek uitvoeren. Slot volgt') Tot diegenen, die tegen woordig zullen zijn bij de begrafenis, behoort ook de vader der Koningin weduwe, de regeerende vorst van Wal deck. Naar aan do I n d ép e n d an e e beige uit Den Haag gemeld wordt, zal de levensverzekering-Maatsch. „Caisse Paternelle" aan H. M. de Koningin- weduwe een som van 3 millioen hebben te betalen. Brieven ene. voor de Ko lo- niè'n. De min. vau Waterstaat, brengt nogmaals in herinnering, dat, aangezien het meermalen voorkomt, dat brievan en verdere stukken bestemd voor de Ned. koloniën in Oost- en West-Indië, niet juist gefrankeerd zijn, waaruit onzeker heid kan ontstaan omtrent de wijze van verzending, welke door den afzender ver langd wordt, de porten voor de brioven en verdere stukken voor Nederlrndsch Oost- en West-Indië bedragena. bij verzending laugs den rechtstreekschen zeeweg voor brieven gefrankeerd 10, ongefrankeerd 20 cent veor elk gewicht van 15 gram of gedeelte van 15 gram voor briefkaarten vijf cent per enkele kaart en tien eent voor eene kaart met betaald antwoord voor gedrukte stukken, papieren en bescheiden, alsmede voor monsters of stalen van koopwaren, bij vooruitbetaling 2 cent voor elk gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram, met eea minimum van tien cent voor de papieren en bescheiden en van vijf cent voor de monsters of stalen van koop waren, terwijl bij ongefrankeerdo ver zending het port der ongefrankeerdo brieven wordt toegenpast; b. bij verzen ding op eeno andere wijze dan langs den rechtstreekschen zeewegvoor brie ven gefrankeerd 15. ongefrankeerd 30 cent voor elk gewicht van 15 gram of gedeelte, van 15 gram voor briefkaarten 7cent per enkele kaart en 15 cent voor ecDo kaart met betaald antwoord voor gedrukte stukken, papieren en be scheiden, alsmede monsters of stalen van koopwaren 3 eent voor elk gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram, bij vooruitbetaling te voldoen, met een mi nimum van 15 cent voor de papieren en bescheiden en van 5 cent voor de mon sters of stalen van koopwaren. Onge frankeerd vindt geene verzending plaats. Dr. Delprat schrijft irt het Tijdse/tri/t voor Geneeskunde van 22 No vember omtrent Koch's //middel tegen do tering", o. a. het volgende: //Meer en meer krijgt men den indruk, dat bil lupus de beste resHlaten ver kregen worden, en dat bij phtisis pul-1 monum (longtering) voorloopig nog slechts verbetering van den toestand op treedt. //Entstof is met geen mogelijkheid te verkrijgen;" wij hebben daartoe, ook door bemiddeling van onzen gezant te Berlijn, de grootste moeite gedaan, maar stuitten steeds af op de mededeeling, dat er niet meer voorhanden was. De rus- sische keizerlijke familie, Lister, Bill roth, enz. hebben, volgens prof. Yon Bergmann, tevergeefs getracht stof mach tig te worden. z/Of het voor geueeaheorei: geraden is, op het oogenblik naar Berlijn te gaan, betwijfelen wij. Waarschijnlijk zullen, zoodra er weder nieuwe entstof voorhanden is, cursussen worden opge richt, waar men de toepassing vaa het middel zal kunnen leoren, ea eerst zal men met vrucht aldaar kunnen toeven". Men berekent dat door de schevoningsche vloot tot heden een ver lies is geleden van f 19,428 aan netten en toebehooren. De Kaad van beheer dei- Kou. vereenigiug //Het Ned. Tooneel" heeft, naar men verneemt, besloten, geen gebruik te maken vau de tijdelijke ver gunning tot het geven van tooneelvoor- stellingen na 30 November a. 8., en dus geene opvoeringen te doen plaats viadea dau na de begrafenis van Z. M. den Koning, en dit als dankbare hulde aan haren Koninklijken Beschermheer. IV ij z e raadgevingen Eon geneesheer van den ouden stempel schrijft aan het U. Dr. Het gebeurt meermalen, dat bij het gebruik van geneesmiddelen misverstond plaats heeft. Zoo waren dezer dagen in hetzelfde gezin 2 doosjes met een poeder aanwezig het een, voor den vader, bevatte: //anti- pyrhine" het ander, voor den zoon: z/bromkali." Door een toeval werden deze doosjes verplaatst, met het gevolg, dat de vader het middel voor zyn zoon en omgekeerd de zoon het miJdel voor zijn vader gebruikte. Dit misverstand had nu weliswaar geen ernstige gevolgen, maar het had toch anders kunnen zijn. Het is om deze reden, dat ik aan onze apothekers het vriendelijk verzoek richt (daarbij de hoop uitsprekende, dat de nederlandsche pers, in het algemeen belang dit verzoek wel zal willen over nemen op het opschrift van de door hen afgeleverde geneesmiddelen, niet alleen te vormeiden den naam en den voornaam van den patient en do wijze van gebruik (nooit de woorden gebri ik bekend" die ik 7.nn riikwerf int rniiu eraernis aantrof! geheel om en de machinist raakte er onder, waardoor hem de schedel ver brijzeld werd. De ongelukkige, woon achtig te Borkeloo, laat eene weduwe met één kind achtor. De passagiers kwa men met den schrik vrij. Het materieel beliep weinig schade. Letteren en Kunst. Vanwege de Vrije Vrouwenvereeni- ng is uitgegeven eene kleine brochure, getiteld: //Losse opmerkingen over het straffen van kinderen," door Trees. De inhoud van het geschriftje komt hierop neer, dat men kinderen meer vrijheid moet laten ia hunne neigingen niet in alles tegengaan, opdat ze hun mooie kleeren maar zullen schoon houden, en de nieuwe meubels niet be derven; dat men hen niet zoovaak moet verbieden en hun do inspraak van hun hart moet laten volgen, in plaats van heu te dwingen, bedaard en kalm to zijn als volwassen mensehen. Wat dit betreft, bavat het boekje vele goede wenken. Alleen is het do vraag, of de schrijf ster niet wat heeft overdreven, vooral waar zij vaders ea moeders sprekend op voert. z/Ik zal je armen en beenen stukslaan, aap," is een bedreiging, die toch wel evenmin algemeen zal zijn als de uiting van eene moeder (nogal), //die hare kin deren naar de hel wenscht," of van een vader //die ze wel plat zou willen trappen." Of' //Trees" heeft overdreven of zij heeft, (men zou het aan die uitdrukkin gen zeggen) slechts een enkele klasse van menschen op het oog gehad. ik zoo dikwerf tot mijn ergernis aantrof') maar tevens den naam van het voor naamste heatanddeel en bestemming van het middel, bv. chinine-koorts; bromkali- zenu «vlijden doverï-verkoudheid; salicine- rheumatiek, enz. Wij maken hier ten slotte nog opeen ander misverstand opmerkzaam Velen meenen, dat het in den winter voldoende is een kamer niet al te warm te doen worden, haar koel te houden, om haar frisch en gezond te doen zijn, Dit is onjuist. Niet de koude maakt een kamer gezond, maar wel de zuiverheid van lucht, die er heerscht. Koude lucht kan even goed onzuiver zijn als warme. In den winter i3 buiten dien een kamer, beneden de 65 gr. F. verwarmd, bepaald ongezond. Er moet in alle vertrekken zonder on derscheid, waar menschen verblijven, gezorgd worden voor voortdurende toe- 8trooining van versche, zuivere lucht, zoo mogelijk verwarmd, maar in elk geval aangevoerd zonder hinderlijke tocht. Vooral de slaapkamers moeten voort durend toevoer van vorsehe lucht heb ben, terwijl de gordijnen van het ledi kant nimmer geheel mogen zijn toege slagen, wil men zieh zelf niet vergif tigen. Versche, zuivere lucht is voor de ge zondheid van den mensch minstens even noodig als brood. Woensdagavond is de stoom tram van Deventer naar Borkeloo bij Laren ontspoord. De machine kantelde Rechtszaken. De arrondissements-rechtbank te Maas tricht, heeft uitspraak gedaan in de be kende wisselkwostie, waarbij het de vraag d, of, zooals de gedaagde (trekker) beweert, een halve maand steeds is 15 dagen, dan wei zooals de eiecher (hou der) volhoudt, zulks afhangt van het aantal dagen, dat de maand telt. De rechtbank heeft zich met het eerste ge voelen vereenigd, den eischer zijne vor dering ontzegd en hem veroordeeld in de kosten. VISSCHERSi. Nieuwediep, 26 November. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep Pernis (F. R. 7), sch. Meijbooro, met 900 schelv., terwijl door trekkerö 200 tal haring werd aangevoerdschelv. gold f 36 hot honderd 3.25 a 3.70 per tal. Lemmer, 25 November. In de af- geloopen week werden hier aangevoerd 75 kg. bot, 180 tal Zuiderzeeüaring, benevens 15,000 stuks groote spiering. Voor do bot werd betaald 15 b. 16 cent per kg., voor de haring 3.25 per tal en voor de spiering 60 cent p9r 100 stuks. Soerakarta17 October. Een geheim zinnige diefstal, gepaard met een atschu- welijken moord, is gisteren nacht ge pleegd op een geheel gezin, bestaande uit een Cuinees van 77 jaar, Baba Ga- reng, zijne 73jarige vrouw, een javaan- schen jongeling en een javaansch meisje van naar gissing 14 jaar. Tot de ont dekking daarvan kwam eene verkoop ster, die zich gisteren ochtend om negen uur naar de woning van den baba be gaf, om hare dochter, die daar in dienst- wa-, op ye zoeken. Aan de deur willende kloppen, zag zij dat de deur op eene kier stond. Dit gaf haar aanleiding om een kijkje te nemen in de binnengalerij maar wat zy daar zag was vreeselyk twee ziellooze lichamen en daaromheen plassen bloed. Haastig naar het achter huis loopende om hare dochter te zoe ken, vond zij deze eveneens vermoord op dezelfde plaats, waar zij zich te slapen had gelegd. Om hulp schreeu wende, liep zc hard naar den zoon van baba Gareng, Tjie King Hong, om hem te waarschuwen. Deze snelde toe, en weldra kwam alles wat politie heet. op het moordtooneel bij mekaar. Het volgende werd geconstateerd Baba Gareng werd op den vloer in de binnengalerij dood gevonden met twee wonden, eene in den hals en eene in pen buik. Op eene ronde tafel, waaraan de ongelukkige vóór den moord moet gezeten hebben, was een plas bloed. In het midden vau de binnengalerij lag het lijk van den javaanschen jonge ling met verscheidene snrjwonden. In hot achterhuis, in de binnengalerij votid men het lijk van het javaansche meisje met eene wond in den hals en eene in den buik. Op het achtererf fcussehen een djerook een pisangboom lag de vermoorde njonjah Gareng met een wond in den hals, eeno in den wang en een in den buik. In do hand had zij een mes. Blijkbaar ia zij weggeloopen, en heb ben de moordenaars haar gezocht en daar gevonden. Een petroleumlampje lag bij het lyk en een eindje kaars. Bij al de vermoorden hebben de schur ken tabak en opgerold katoen in den mond gestopt, waarschijnlijk om het schreeuwen te beletten bij allen zijn do slagaders doorgesneden. Verder onderzoekende, bevond men dat. de moordenaars de brandkast hadden willen openen, maar waarschijnlijk te ruw zijn te werk gegaan, zoodat de sleu tel, die nog in het sleutelgat zat, krom was gedraaid. In hot huis werden n:>g gevondon twee europeescbe sabels en eea knuppel. Een dikke Chinees, wiens naam ons onbekend is, verklaarde dat 40 zakken van f 500 aan rijksdaalders elk, moeten ontvreemd zij» en ook de inhoud van do brandkast. Hoe het mogelyk is, dat hy dat zoo precies wist te zeggen, is ons eea raadsel, daar de adaistent-resideat met geen mogelykheid de kast kon opeu- krijgen, en dus niemand kon zeggen wat rr in de brandkast was. Baba Gareng was door vlijt en groote gierigheid een vermogend man. Onder zijne landgcHooten had hij geen vrienden men zag slechts Javanen bij hem komen, aan wie hij togen woekerwinst geld leende. Hy werd op een paar ton geschat. Men verdiept zich in gissingen hoe en op welk uur de moordonaars in huis waren gekomen geen der huurlieden had iets gehoord of gezien. Sporen van inklïmming of wat ook, zijn niet te bo- speuren. Heden werd door de politio huiszoe king gedaan bij eenige personen. De patrol van den wykmeester is aan da politie overgeleverd, zoomede een in- landsch meisje uit Klaten. Soerakarta, 20 October. Naar wij vernemen, zijn twee zoons van den ver moorden baba Gareng gearresteerd, naar aanleiding van de verklaring van eene vrouwelijke bediende van den Chinees Kiem Soei, dat zij op dan morgen na den moord, om 7 uur, door iemand in huis van Gareng een tot eene verhuur- derij te Balappan behoorend rijtuig had zien aanroepen dat zij daarop een dor zoons van Gareng m^t. een z waren zak het huis had zien verlaten en plaats nemen in dat rijtuig. Op grond dezer bewering is de koetsier van bedoeld rijtuig verhoord, en heeft deze de ver klaring van Kiem Soei's bedionde be vestigd en verder medegedeeld, dat die zak bezorgd is geworden bij njonja So«i Haij en in ontvangst genomen door haren staljongen RadimaD, afkomstig van Madioen, die op denzelfden dag met den bewusten zak ia op stok ge gaan. De brandkast werd gisteren ge opend men vond daarin niets dan een paar kwartjes en wat zilverwerk van luttele waarde, zoodat Sing Gie, dat is de persoon dien wij met den dikken Chinees aanduiden gelijk had, toen hij beweerde to weten dat de inhoud van de brandkast ook verdwenen was. {N. F.) In de Kamerzitting van Luxemburg op Donderdag, las de voorzitter ej, brief voor van den minister van stan ken «is gevende van het overlijden vu,- den Koning-groothertog, welk boric,, ongetwijfeld het hart van idle Lux«m. burgers met droefheid zou vervullen daar zij den besten van alle souvei-einen* een waar vader des vaderlands, verhol zen. De minister is overtuigd <i&t c|(! Kamer zich aansluiten zal bij den roti h die het geheele land vervult. De voorzitter zeide, zich te veroei.i- gen met de droefheid, waarvan de mi nister gewaagde, ter gelegenheid vauu« groote ramp, welke het land en dynastie treft. De naam van Willem III zal gezegend blijven; zijne regeeiingzul de kalmste, de gelukkigste en de zege rijkste voor den vooruitgang des lands in elk opzicht geweest zijn. Thans heb ben wij slechts één weoach uit te spre ken, dat nl. het geluk, hetwelk ons deel is, voortduren moge onder de bescher ming van den nieuwen groothertog, die tot ons gekomen is bezield met hel innig verlangen om de traditie zijns voorgangers voort te zetten. De voorzitter stelde voor, een adres te riehten aan de koningin-weduwe, e,-, aan het bureau op te dragen een ont werp- gereed te maken. Toen daartoe besloten was, stelde do voorzitter voor ten teeken van rouw, de zitting op te heffen. Eene tweede zitting werd een uur later gehouden om het adres vast te stellen. De minister Eyschen deelde de Kamer mede, dat de Groothertog aan zijn oor spronkelijk voornemen geen gevolg heeft kunnen geren, om den eed af te leggen vóór du begrafenis des Konings, daar deze op een der eertvoigende dagen be paald is. De groothertog zal zoo spoe dig mogelijk komen om den eed af te leggen. Zoodra de dag der begrafenis vaststaat, zal de Regeering de Kamer daarvan in kennis tellen. De radicale italiaaDsche afgevaardigde Fwrrari heeft op het bureau der Kamer eeno interpellatie tot Crispi gelegd over de politiek der midden - ouropeesche staten. De oomcaissie voor de in- en uit gaande rechten uit de fransche Kamer heeft het, invoerrecht voor schaponvlouncli van 28 tot 32 fr. per 100 kilo verhoogd. Voorts bepaalde de commissie, dat van varkensvleesch een invoerrecht zal wor den geheven van 20 fr., van gerookt of gezouten varkensvleesch 50 fr. van ganzenleverpastei 50 fr. en van gezouten lundvleesch 27 fr. per 100 kilo. Tevens werden do invoerrechten voor verduur zaamd vleesch in blikjes en bouillon op 15 en 20 fr. bepaald. Te Parijs is zekere Dombrowsky ge arresteerd, die sterk gelijkt op hei sig nalement van Padlewski. Uis eon onder zoek is echter spoedig gebleken, dat hij de man niet is naar wien men zoekt, met wien hij overigens wei bekend was, terwijl verder bleek dat hij ook Seliver- stoff en Mendelssohn kende. De mau is thans weer op vrije voeten. Te Manchester 'is onder leiding van den burgemeester een meeting over dn arraenischo kwestie gehouden. Er werd oen motie aangenomen, verklarende de wenschelijkheid, over Armenië een goe- verneur-generaal aan te stollen, dóór de Porte in overleg met do mogendheden te benoemen. Op de druk bezochte ver gadering kwamen brieven van sympa thiebetuiging in van den aartsbisschop van Canterbury, Harrington, den hertog van Argyle e. a. Argyle heeft weinig hoop op verbetering, omdatde turksche administratie even bedorven als zwak ie en zoo zal blijven tot haar eindo. Generaal Miles, de bevelvoerder der troepen in het westen der Vereeuigdo Staten, zal weldra een legermacht onder ziju bevelen hebban, talrijker dan ooit na den oorlog tegen de Indianen 1876 daar bijeen is geweest. Alle gar nizoenen uit Missouri, Nobraska, Dakota Montana en Wyoming zijn ontboden en worden in de streek bij Pine Ridge samengetrokken. Generaal Miles heeft echter in last eerst, een onderzoek in 's Ellis aan en slingerde hem met bovenmenschelijke kracht van zich af, zoodat deze met zijn hoofd op den grond terecht kwam en geheel buiten gevecht was gesteld. Foggarty wankelde op zijne beenen door de geweldige kracht, waarmee de deur was ingedrukt en nog voor hij zich kon verweren, had Bland hem reeds aange grepen en getracht hem zijn revolver te ontrukken. Brownson heeft ons meegedeeld, dat er een vreeselijke worste ling volgde. Bland had eerst de overhand en het gelukte hem, Foggarty uit de hut te slepen. Laatstgenoemde is evenwel een verbazend gespierde vent en begreep blijkbaar, dat het een gevecht was op leven en dood, zoodat hij zijne uiterste krachten inspande en zich als een razende verweerde. Brownson zegt, dat hij nog nooit in zijn leven zulk een worsteling heeft bijgewoond. De twee gespierde mannen slingerden elka&r heen en weer met ver bazende spierkracht en woede. Hij was doodsbang, dat Bland het onderspit zou delven, want Foggarty slingerde hem voortdurend heen en weer en wierp hem op een gegeven oogenblik bijna over zijn hoofd. Eindelijk zag hij, dat Bland al zijne krachten inspande en Foggartys hoofd met zijn elboog achteroverduwde. Steeds ver der en verder duwde hij, totdat Foggartys lichaam eindelijk als een hoepel werd achterovergebogen en beiden op den grond vielen, de inspecteur evenwel boven, $lie zijn knie op Foggartys borst plaatste. In een oogwenk had hij zijne handboeien voor den dag gehaald en deed nu zijn vuist verscheidene malen met alle kracht op het hoofd van zijn tegenstander neerkomen, zoodat hij dezen daardoor weldra onschadelijk had gemaakt. ;/Nu is het, dunkt mij, wel genoeg," zeide de inspecteur balm, die my had opgemerkt, terwijl ik nog steeds aan den boom vastgebonden was. //Ik heb evenwel nog uooit met iemand zooveel moeite gehad, als met hem." Na deze woorden boeide hij den bewusteloozen Foggarty en bond diens handen achter op zijn rug vast. Vervolgens trad hij op mij toe en zeide//Doen die banden u geen pijn z/Ja zeker, mijnheer," antwoordde ik; „den ganschen nacht heb ik in deze houding moeten doorbrengen." Zonder verder een woord te spreken, sneed de inspecteur mijne baüden los. Na dit gedaan te hebben, zeide hij ,/Houd het oog op Foggarty, in geval hij spoedig weer tot bewustzijn komt, loop maar voortdurend om hem heen, dan kunt gij gelykertijd uwe leden uitrekken. Ik ga dien anderen knaap in de hut eens opzoeken." Met deze woorden verliet hij mij en keerde een oogenblik daarna terug, terwijl hij den nog ateeds bewusteloozen Ellis als een kind in zijne armen droeg. Hij legde hem naast Foggarty neer en met de boeien, welke hy in de zakken van den armen Flood vond, boeide hy de beide mannen aan elkaar. Daarna droe gen wij met ons beiden Flood, Williams en Jepps in myne wo ning; de twee laatstgenoemden waren zeer toevallig beiden in kt hart getroffen. Daarna beval Bland mij, om mijn paard voor den wagen fce spannen; om hem en de gevangenen naar te brengen, hetgeen ik deed Ik frommelde de courant ineen, wierp deze op de tafel en gaf aan mijne gevoelens lucht door een luid //hiep, hiep, hoerra!' Zoo plotseling was mijn droefheid overgegaan tot geestdrift vreugde, dat ik door de kamer danste en in myn blijdschap Con stance om haar middel greep en haar verscheidene malen achter een kuste. Zij trachtte zich wel uit mijne armen los te maken, maar zonder geweld. Ik zag, dat het haar genoegen deed, mijn vriend nog leefde en dat zy in mijn vreugde deelde, en juist drukte ik weer een hartelyken kus op hare glimlacheDdu lippen toen tot mijn grooten schrik de oude Maggie in de deur ver scheen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2