leider 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e .Jaargang, Dinsdag- 2 December 1890. 2270. ABONNEMENTSPRIJS ADVEKTENTIËN: {raaien Premie-Scheurkalender voor 1891 STADSNIEUWS. Stukken van den Raad. FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEKEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale dé Publicitê jWrangere G. L. BATJBE 8g CoJOHN F. JONESSuec., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Aan onze Gearbonneerden, die tot heden nog niet hun BON voor den hebben ingeruild, met betaling van 2© Cents, berichten wij, dat de afgifte nog aal geschieden tot en met 5 D C 0 in fo e 1' e. k. Na dien datum kunnen wij aan gecne aanvragen meer voldoen, daar nu reeds do voorraad zeer gering is. Directeuren- Uitgevers. Haarlem 1 December 1890. VERGADERING van den Raad der ge meente Haarlemop Woensdag 3 Dec. 1890, des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeeling ingekomen stukken. Adres van hulde en trouw aan H. M. i Koningin, bij haar optreden als Re gentes, wegens de ziekte van Z. M. den Koning en antwoord. Proces-verbaal op neming kas en boeken gemeente-ontvan ger. Ontvangst bericht wijziging alge- eene politie-verordening. 2. Voorstel en W.W. eoncessie-aanvraag stoom tram HaarlemZandvoort (Hymans Z,j v. Minden en de Jong), met advies Kamer van Koophandel en Fabrieken en verschillende adressen tot ondersteuning. 3. Idem id. concessie-aanvraag D. Storm, atoomtram, in aansluiting met een loeaal- spoor naar Zandvoort. 4. Idem id. vast- 'ling le suppletoirs begrooting, dienst 1890, met advies commissie van finan. 5. Idem idem afkoop erfpacht door G. B. i Vaal, met id. 6. Idem idem verhu ring huis Kennemerplein, met idem. 7. Idem idem verkoop twee epen stukjes grond bij het perceel Groote Houtstraat, hoek Gierstraat, met idem. 8. Idem idem grond Bakkerstraat, aan de Vereeniging f,Christelijke Bewaarschool", met idem. 9. Id. id. verhuring walgrond Spaarne, met id. 10. Id. id. verkeoping grond Kinderhuisvest, met id. 11. I'd. id. ver hooging jaarwedde leeraar Gymnasium. 12. Id. id. wijziging reglement H. B. S. ter opleiding voor handel en nijverheid en aanvraag crediet tot aanschaffing van leermiddelen. 13. Id. id. crediet gemeente- i reiniging. 14. Id. id. verkoop boomen. 15. Voordracht id. onderwijzeres oplei- i dingsschool voor meisjes. 16. Benoeming 1 gemeente-geneeskundige. 17. Idem drie leden plaatselijke commissie van toezicht lager onderwijs. 18. Id. regent St. Elisa-1 betfes- of Groote Gasthuis. 19. Rapport commissie van financiën begrooting 1891 St. Elisabeths of Groote Gasthuis. 20. Id. id. le suppletoire begrooting 1890 id. De concessie-aanvragers stoomtram HaarlemZandvoort hebben weder hunne aanvrage gewijzigd en wel zoodanig, dat z/de lijn komende van de Raaks uit de richting Zandvoort, dezen weg niet ver der vervolgt dan tot het einde der Ged. Ondegracht, de steenen palen bij het Verwutfï;" en hnn verzoek uitgebreid met een zijlijn, van het Wilsonsplein af, langs Molenpad, Wijde Geldeloozenpad, overgang Dreef, Baanlaan, Kleioe Hout weg, tot den grens van Heemstede. Voordracht voor onderwijzeres 3e kl. aan de opleidingachool voor meisjes 1. Mej. M. C. H. Uzuret, alhier; 9. Mej. C. Voget te Nichtevecht en 3. Mej. A. M. van der Ley, alhier. Betrefieade het verzoek van de agenten van politie om verhooging van jaarwedde, adviseeren B. en W. aldus aan al de agenten le kl. de bezoldi ging toe te kennen van ƒ625 welke thans slechts vier hunner genieten; aan die der 2e kl. ƒ600 terwijl zy die der 3e kl. voorstellen, onveranderd to laten op ƒ525, na een jaar te brengen op 550. Hierbij echter stellen B. en W. tege lijk voor, aan de agenten der 3e en le kl. verhooging in het vooruitzicht te stellen na een zeker aantal dienstjaren; aan die der 3e kl. na 6-jarigen dienst eene verhooging van 25 en aan die der le kl. na 10- en 15-jarigen dienst ©ene verhoogiDg telkens van 25. De voorlezing van de proclamatie van H. M. de Koningin-Regentes zal mor gen (Dinsdag) te 12£ uur plaats heb ben op de Groote Markt door den heer majoor-commandant der d.d. schutterij in tegenwoordigheid van den Edel Aehtb. heer Burgemeester. Deze plechtigheid zal dus, zeker ten genoegen van velen, niet op de Doelen plaats hebben. In de afgeloopen maand is het stede lijk museum van schilderijen en oudhe den op het raadhuis bezocht door 310 personen, waarvan 83 tegen betaling. Op de aardappelen- en botermarkten alhier zijn in de afgeloopen maand aangev. verk. laagste hoogste pr. Aardapp. 5730 HL. 8?84 HL. f 1.5) f 8.75. Appelen 1080 900 - f 2.5 f 5.50 Pereu. 96 521 u f 2.50 f 4. p. E.G. p. K.G. Boter 1004 kil. 8',8 kil f 1.40 t'1.55. p. stuk. p. stuk. Biggen 795 stuks 6S0 stuks f'6. - t 22. De staatscommissie van de arbeids- enquête heeft patroons, werklieden en alle anderen, die over bestaande toestan den in de gemeente Haarlem uit eigen ervaring inlichtingen meenen te kunnen geven, verzocht uiterlijk 25 December hunne namen ©n woonplaat- sen mede te deelen, met beknopte opgaven van de onderwerpen waaromtrent zy de com missie meenen te kunnen inlichten. Door de anti-revolutionaire kiesver- eeniging //Nederland en Oranje" is het volgende adres verzonden Aan H. M. de Koningin-Regentes. Mevrouw Met diepen weemoed vernam de A.-R. Kiesvereeniging //Nederland en Oranje" te Haarlem, de treffende en voor Uwe Majesteit, de jonge Koningin en het Vaderland, zoo uitermate smartelijk© tij ding van het overlijden van Z. M. onzen geëerbiedigden laatsten Koning uit het dierbare, aloud© stamhuis van Oranje. De KiesvereewgiBg, voornoemd, welke het zich eene hooge eere rekent in haren vereenigingsnaara den doorluchiigen naam van //Oranje" aan dien van //Nederland" te verbinden; gedachtig aan het verbond dat de groote prins Willem I, de Va der des Vaderlands, met den Potentaat aller Potentaten sloot, beveelt Uwe Ma jesteit en de jonge, geliefde Koningin den God des eeds en des Verbonds vurig aan, en bid in Christus' naam, Uwer Majesteit en de Koningin 's Heeren na bijheid in deze droeve dagen innig toe. De God van Nederland en Oranje neme het Koninklijk Huis en Neêrlands Volk in zijne Heilige bescherming. Moge de innige deelneming van alle Uwer Majesteits getrouwe onderdanen, die altyd met Oranje, zoowel in treurige als in blijde dagen, op 't hartelijkst medeleefden, Uwe Majesteit eenigszins ten troost zijn in deze dagen van die pen rouw. Namens de A.-R. KNederland en Oranje A. van HUIZEN, Voorz. JAC. POST, Secretaris. Tot voorzitter van den Ouden Spaarn- dammerpolder is benoemd mr. A. W. Thöae alhier. De ysbaan te Overveen wordt Dins dagmorgen te eén uur geopend. Natuurlijk alleen bij doorgaand vriezend weêr. Door den dooi van Zondag is de baan wel wat beter geworden. De dikte is 1% duim, hier en daar misschien 8, wat het Bestuur nog niet toereikend achtte, i De heer K. Pander was dan vanmid-j dag ook de cenige ryder op de baan. Hg verklaarde oos, dezen winter niet meer aan wedstryden te zullen deelnemen. Of hij niet van gedachte veranderen zal, wanneer straks de gelegenheid daar is om tegenover den vreemdeling te toonen, wat de Hollander op zijne yzeren wieken vermag? De ijsbaan van de sociëteit //de Phoe nix" werd hedenmiddag reeds druk be reden. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betreffende de ope rette „Incognito," Zaterdag e. k. in de //Kroon" op te voeren. Wij waren Zondagmorgen in de ge legenheid, eene repetitie daarvan bij te wonen en hebben met genoegen de op gewekte, aardige muziek en de goede vertolking door de vertoonors waarge nomen. De firma J. Fréoay, Anegang 1, meldt ons, dat zij geen plaats heeft er langt in de St. Nicolaas-wandeling van onzen medewerker Fidelio, en dat haar magazijn van goedkoop en goed speel goed toch waarlijk de vermelding wel waardig is. Daar wij dit ook gaarne gelooven, haasten wij ons door daze, d© aandacht alsnog op bedoeld magazijn te vestigen. In den winkelkast van het depót der broodfabriek //de Yolhardicg", aan den Kruisweg alhier, is een fraai© rouwver- siering aangebracht om het portret van wijlen Z. M. Koning Willem III. Het geheel is do aandacht wel waard. In de Vrijdagavond gehouden verga dering van de Kon. Liedertafel //Zang en Vriendschap" werd op voorstel van den voorzitter, den heer Ed. de Lanoy, besloten, uit eerbied voor de nagedach tenis van onzen overleden Koning, waaraan door den voorzitter in eene korte, sierlijke rede groote hulde werd gebracht, de gewone zangoefening niet te houden, maar in plaats daarvan eenige huishoudelijke zaken af te doen. Met groote instemming van alle leden werd de heer H. van Breemen, vice- voorzitter, benoemd tot lid van ver dienste. Vrijdagavond vergaderden een aantal belangstellenden in zake de oprichting van een ambachtsschool hier ter stede, daartoe per circulaire opgeroepen, in de bovenzaal van het Nutsgebouw alhier. Een dertigtal personen waren aan wezig. Zooals men zich zal herinnen was in vorige daartoe belegde vergadering besloten om over te gaan tot de verkie zing van eene commissie van uitvoering in plaats van de voorloopige, wier taak thans ten einde is, en waartoe deze tweede vergadering was belegd. Do heer de Clercq, voorzittter van "Volksbelang", opende de vergadering en zette nog eens in een kort woord het doel zoowel uit een moreel als uit een vakkundig oogpunt uiteen en de eischen waaraan eene dergelijke inrich ting moet voldoen. Ter vergadering was ook aanwezig de heer Berghuys, directeur aan de ambachtsschool te Arnhem, die zich door een 17-jarige ondervinding op het gebied van de inrichting van dergelijke scholen naam heeft gemaakt. De heer de Clercq meende een mis verstand uit den weg te moeten rui men, nl. dat het niet in de bedoeling ligt om de bestaande burgeravondschool op te heffen, maar die inriehting met de op te richten ambachtsschool te doen samenwerken. Eenige personen die de vergadering niet konden by wonen, o. a. de heeren Roog, Stracké en Goedkoop, hadden schrif telijk hunne instemming met het denk beeld van een ambachtssohool betuigd. De heer Berghuys zal eenige sprekers beantwoorden. Reeds een drietal jaren geleden heeft hij met enkele haarlemsche heeren over de oprichting van een am- bachtssefc,ooi gecorrespondeerd. Verschil lende ambachtsscholen heeft hg helpen organiseeren en reorganiseeren. Haarlem, met 50000 inwoners, heeft behoefte aan aan een dergelijke inrichting. Met deze overtuiging gewapend heeft men thans de vraag te beantwoorden, hoe een derge lijke inrichting tot stand is te brengen Toen vroeger de ambachtsscholen wer den opgericht, was men daarmede nog niet zoo bekend, maar langzamerhand agn zg bemind geworden. De inrichting van een ambachtsschool moet zoodanig zijn dat de jongens la ter practisch op een werkplaats werk zaam kunnen zijn. Op de school loe ren zij oordeelkundig werken. Do tijd is niet ver meer weg, dat men o. a. in Arnhem slechts meesterknechts zal vindendie oud-leerlingen van de ambachtsschool zijn. De meeste tegen werking, die men destijds ondervond, was juist van de zijde der meesterknechts, die niet konden verdragen, dat de jongens buiten hun om gevormd werden, maar later is dat geheel omgekeerd. De heer Beijnes vraagt of het in de bedoeling ligt een dag- en avondschool of uitsluitend een ambachtsschool in te rich ten of de bestaande inrichtingen van vak onderwijs des avonds bij te laten wonen, dit laatste zou heel mooi kunnen samen werken met de ambachtsschool.De burger avondschool en de school van kunst nijverheid leveren goede resultaten, dit zou een avance kunnen zijn voor do jon gens. Hij zou er voor zgn, de jongens in 66 Naar het en g els ch van JAMES WYTTON. HOOFDSTUK XXXVIII. Ik zal niet trachten u een beschrijving te geven van haar ge laat, toen zg zag, dat ik Constance in mijne armen hield en haar kuste, maar ik kan mijn lezers verzekeren, dat het een studie waard was. Nadat zij ons een oogenblik met open mond had aangestaard, maakte zij een buiging voor mij. //Neem mij niet kwalijk, mijnheer David, ik dacht dat gij mij hadt geroepen, maar ik h6b mij zeker vergist want gij zult mij hier wel niet noodig hebben." De oude vrouw was niet aangenaam verrast door hetgeen zij had gezien, en daar zij steeds een goede huishoudster voor mg was geweest, en mij, zooals ik reed3 heb gezegd, meer als een moeder behandelde dan als iemand wier diensten men betaalt, besloot ik om haar de waarheid te vertellen ik nam dus haar rimpelige hand in de mijne, en zeide: //Kom hier Maggie en ik zal u alles vertellen met deze dame zal ik in het huwelijk treden, en ik zou gaarne willen, dat gij vriendelijk voor haar waart." z/Wel, goede hemel riep de oude dame uit, gaat trouwen //Juist Maggie, nu nog niet, maar later, en met een van vreugde kloppend hart kan ik zeggen, dat mevrouw Andrews erin heeft toegestemd om mijn vrouw te worden." z/God zegene dan dit paar," zeide de onde vrouw en hare oogen vulden zich met tranen//hij zal een goed echtgenoot voor u zijn, mevrouw, en ik hoop, dat gij hem ook gelukkig zult kunnen maken." Na deze woorden gezegd te hebben, maakte zij een buiging voor Constance, wel wat stijf naar mijn meening. z/Hoor eens, Maggie, ik heb u groot nieuws te vertellen," zeide ik. //Mijnheer Bland heeft de bende struikroovers uitgeroeid; twee hunner zgn doodgeschoten en de twee andere heeft hij gevangen genomen." z/Wat zegt gy daar, mijnheer?" riep de oude vrouw uit.//Heeft mijnheer Bland die vier schavuiten alle onschadelijk gemaakt „Ja, Maggie, ik heb nu geen tijd meer, maar mevrouw An drews zal u het bericht uit de courant wel willen voorlezen, daar twijfel ik geen oogenblik aan (de arme Maggie kon lezen noch schrijven) ik moet dadelijk naar de stad terug." z/Mynheer Bland is ongetwyfeld een groot man en oen zeer knappe man ook mevrouw," zeide de oude vrouw en wendde zich tot Constance, „hij heeft zes maanden in dit huis gewoond, toen mijnheer in Sydney was." Ja, Maggie," antwoordde Constance nog blozende en met een glimlach op het gelaat, „hier in deze courant staat uitvoerig be schreven, hoe moedig hij zich bij de overrompeling der vier struikroovers heeft gedragen, en als gij het goed vindt, zal ik het u voorlezen." „Dat zou ik zeer gaarne willen, mevrouw." „Ik moet nu gaan," zeide ik. „Vaarwel, Constance, en denk er aan, Maggie, dat gij voor mevrouw Andrews zorgt, zooals gij het steeds voor mij hebt gedaan." HOOFDSTUK XXXIX. De trein, die my naar de stad terugbracht, was bijna leeg, want

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1