NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Maandag 8 December 1890. No. 2281. ^'41 IP ABONNEMENTSPRIJS ADYERTENTIËN: li teer Maat uit twee Men- WALTER BESANT, MARIA BEKIM. een tweeden Dickens J, C, PEKRËBOOM en J. B. AVIS. BINNENLAND. Dl VROUW VAI 511 SFSLEB. HAARLEM'S Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze^agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. LDAJJBE 8f Co., JOHN F, JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre EERSTE BLAD. Binnen een paar dagen Muilen wij een aanvang maken mee een nieuw Feuille- 3D, waarvan wy den titel en den naam las schryvers hierboven vermeldden. WALTER BESANT, da geniala en- gelsche auteur, is reeds herhaaldelijk door landgenoot en vreemdeling inoemd en terecht, want terwyl zijne romans alleraantrekkelijkst zyn door eiend© intrigue en aangenamen stijl, zijn om beurtea vol vaa frïsschen humor eo van diepen ernst. Zoo is het ook met „KatharinaBeginaJ' Wij aehten ons gelukkig, dezen waarlyk schoonen roman aan onze Geabonneer- den te kunnen aanbieden, overtuigd als wjj zijn, dat ook bij hen dit werk van den genialen Engelsehman zeer in den smaak zal vallen. Directeuren- Uitgevers STADSNIEUWS. Haarlem 6 December 1890. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is bepaald, dat de verkiezing voor een lid van dea Raad dezer gemeente (vaca ture mr. Gallandat Huet) zal plaats hebben op Dinsdag 18 Januari e. k. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 27 Januari daaraanvolgende. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier zullen aanstaanden Zondag op al ien verlangen de photographische afbeeldingen van Seerabaïa, Aden, Port- Said, Genua, Venetië en Milaan, uit de verzameling van kapitein J. C. Joekes, og tentoongesteld blyven. De tentoonstelling der speelkaarten is weder met eenige zeer merkwaardige exemplaren verrykt. ^Zondag vrye toegang. Het gewijzigde /Volkslied", geplaatst in ons vorig nummer, is gedicht door onzen stadgenoot J. Nierop, onderwijzer alhier, die dit lied heeft opgedragen aan het kwartet //Loreley". De heer Nierop gaf indertijd reeds meer blyken van zijn dichterlijken zin o. a. ter gelegenheid van het 12% jarig jubileum van de gymaastiek-vereeniging „Sparta", waarvan hy president is. Den 19den December zal hier in den schouwburg worden opgevoerd, door het gezelschap van het //Théatre de 1'Ambigu" uit Paryss //Devaat l'enmemi" (de fransch- duitsehe oorlog in 1870) comédie drama- tique in 6 tafereelen van M. Paul Charton. Het 2d8 tafereel stelt voor een gevecht op een spoorweg, naar de be roemde schilderij van A. de Neuville. Het gezelschap maakt onder directie van den heer Abel een tournéa door ons land. Vrydagnamiddag is alhier in bewus- teloozen toestand, liggende op straat in de Rustenburgerlaan, aangetreden een vooralsnog onbekende vreuw van ruim 40 jaren, fatsoenlyk gekleed met hoed en mantel, die eerst naar het politie bureau en van daar naar het Gasthuis is overgebracht, alwaar zij zich nog in denzelfden toestand bevindt. Zy was in het bezit van ruim driejgulden en van een wit schaaltje met gekookte aardappelen en boerenkoolspruitjes. De commissaris van politie verzoekt zoo spoedig mogelijk in lichtingen, vooral wat betreft haar naam en woonplaats. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer De pogingen tot oprichting van een onderling veefonds in den Houtrakpol- der hebben dit gevolg gehad, dat aldaar een vereenigiug van landbouwers is op gericht, die jaarlijks een vastgestelde contributie betalenterwijl (zoolang er nog geen kapitaal aanwezig is) ver lies van vee gemeenschappelijk wordt vergoed. Te Sloten is een vrouw, die op een melkwagen meereed, door het schrik ken van het paard daaraf gevallen en op het ijs van een sloot terechtgekomen, zij bezeerde zich daarbij zoodanig dat geneeskundige hulp moest worden ver leend. De scheepvaart is in de buiten wateren van Kaarlom weder hersteld. Men meld ons uit Zandvoort: Het gestrande barkschip F. H. von Lindórn zal waarschijalijk wel geheel verloren zyn. De stoompompen kunnen geen dienst meer doen. Men heeft nog getracht het schip leeg te pompen, doch tevergeefs het water kwam er spoediger in, dan dat de stoompompen het er kon den uitpompen. In het schip zitten nog eeDigo duizenden schuitjes tin, echter ge heel onder het zand. Het lossen van dat tin wordt daardoor zeer moeilijk. Het wrak zit hoog op het strand. Bij laag water kan men het droogvoets be reiken. Letteren en Kunst. Toen //Bogoriana", de Indische roman van Annie Foore, in //Eigen Haard" verscheen, maakte het zulk een opgang, dat eene afzonderlijke uitgave, zooals de heer Tjeenk Willink dezer dagen in het licht zond, stellig zeer velen welkom zal zyn. Het is een boeiend verhaal en ook belangryk als schets van het leven op Buitenzorg, voornamelijk in de hoogste, maar ook in de lagere ambtenaarskrin gen. Deze uitgave is tevens eene hulde aan de talentvolle schrijfster, mevrouw IJzerman, geb. Junius, die wij dit jaar moesten verliezen. Het is haar laatste werk, en hierom terecht versierd met haar portret. De Staats-c omj ant maakt twee Besluiten openbaar, in naam van Hare Majesteit Koningin Wllhelmina door de Koningin-weduwe, Regentes van het koninkrijk, onder dagteekening van den 3en December genomen, op voor dracht van den raad van ministers en dan ook gecontrasigneerd door den tijde- lijken voorzitter van dien raad, Mackay. Het eerste Besluitverwijzende naar de wetten van 2 Aug. 1884 (Stbl. no. 188) en 14 Sept. 1888 (Stbl. no. 150), als mede naar de arte. 43 en 34 der Grond wet, bepaalt z/dat de vereenigde vergadering van de Staten-Generaal, waarin de bij de artt. 43 en 34 der Grondwet omschreven eeden door Ons als RegenteB van het Koninkrijk en als Voogdes van Onze beminde Dochter, Hare Majesteit Wil- helmina, Koningin der Nederlanden, zullen worden afgelegd, zal gehouden worden op Maandag 8 December 1890." De leden der Staten-Generaal worden uitgenoodigd zich dien dag, des middags te twaalf uren, daartoe te vereenigen in de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer terwijl de ministers, hoofden van ministerieele departementen, de kanselier der orden en de leden van den Raad van State uitgenoodigd worden, zich des namiddags te één uur, mede in die zaal te vereenigen. Het tweede Besluitverwijzende naar de wet van 14 Sept. 1888 (Stbl. no. 150) en naar art. 34 der Grondwet, bepaalt dat de vereenigde vergadering van de Staten-Generaal, waarin de bij art. 4 der eerstgenoemde wet omschreven eed door de leden van den Raad van Voogdij, by art. 2 dier wet ingesteld, zal worden afgelegd, zal gehouden worden op Maan dag 8 December 1890, des namiddags te half vier urenterwijl de leden der Staten-Generaal worden uitgenoodigd, zich op voormelden dag en uur daartoe te vereenigen in de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer. Uit 'sHage wordt van 5 dezer gemeld: H. M. de Koningin-Regentes heeft heden ontvangen de ministers van staat en de ministers, hoofden van departe menten van algemeen bestuur. De minister van buiteolandsche zaken heeft heden de speciale missiën by de begrafenis des Konings aan de Konin gin-Weduwe voorgesteld. Ten Hove aal morgen een tweede gala-diner plaats hebben, bestaande uit vijftig couverts. Aan het //maarschalkendiner" dat gisteren en eergisteren, namens Hare Majesteit de Koningin-Regentes, in het //Hotel den Ouden Doelen" werd gege ven, werd door verschillende gezanten deelgenomen, waaronder de gezanten van Turkije, Portugal, Japan, Grieken land, Rumenië, graaf de Villers bene vens al de heeren, die de buitenlandsche prinsen vergezellen, de leden der buiten gewone gezantschappen en de officieren van wege Hare Majesteit aan de vreem de missiën toegevoegd. Het gala-diner, dat heden t'en Hove had ter eere van de vreemde vor sten, werd noch door H. M. de Konin gin, noch door H. M. de Koningin regentes bijgewoond. H. K. H. de Groother. ogin van Sak- 8eH-Weimar, Prinses Sophia der Neder landen, nam de honneurs waar namens HH. MM. De Groothertog aan Luxemburg heeft hedenochtend vertegenwoordigers van vreemde mogendheden ontvangen. Morgen verlaat Z. H. de residentie met het voornemen, Maandag te Luxem burg in het paleis aldaar aan te ko men. Verschillende vreemde vorsten, o. a. de graaf van Vlaanderen en de erfgroot- hertog van Saksen, maakten hedenoch tend wandelingenn door de hoofdstraten der stad.' Het militaire- huis van wijlen Z. M. den Koning maakte bij den aartshertog van Oostenrijk en bij den prins van Savoye, graaf van TurijD, zijne opwach ting. De erfprins van Sohaumburg-Lip- pe, gelogeerd geweest in het paleis van wijlen prins Hendrik, is heden nit de residentie vertrokken. Morgen verlaten deze stad de graaf van Vlaanderen, de aartshertog van Oostenrijk, de russisohe grootvorst Alexis en hertog Eduard van Saksen. De broeder van den Czaar zal eehter eerst den dag te Amsterdam doorbren gen en van daar de terugreis naar St. Petersburg aannemen. De Grootvorst van Rusland, hoofd d8r russisohe oorlogsvloot, ontving aan de legatie van het ryk, den gep. vice- admiraal de Casembroot. Ook de leden van het eiviel-huis des Konings maakten heden voormiddag hunne opwachting by de vorstelyke personen, in het //Hotel des Indes" ver toevende, zoomede by de andere vreemde vorstelyke personen, we'ke thans in de residentie verblyf houden. Z. Keiz. Kon. Hoogheid aartsher tog Frederik van Oostenrijk, Z. K. H. de graaf van Vlaanderen en Z. D. H. hertog Eduard van Saksen-Weimar, vereenigden zich heden met hunne adju danten aan een déjeuner-dinatoire in het ff Hotel des Indes." Onder de deputatiën, welke zich gisteren te Delft bij den begrafenisstoet aansloten, moet nog worden vermeld die van de ridders der Militaire Willems orde. De oostenrrjksche officieren van de deputatie bij de ter aardebestelling van Z. M., bezochten heden de merkwaar digheden dezer stad, o. a. de Trèveszaal en de troonzaal in de Tweede Kamer. Het trok zeer hunne aandacht, dat het kruis der Militaire Willemsorde, hetwelk zy op de borst van zoovele hooggeplaat- sten hadden zien prijken, ook gedragen werd door den hen rondleidenden bod© J. C. Jansen, eene onderscheiding, waaromtrent zij den toegge voeg den hollandschen officieren den man zelf, inlich tingen vroegen. Als hoofd van het Kabinet heeft de minister van Koloniën bezoeken af gelegd bij de vreemde vorsten. De heer mr. W. F. van Deinse, laatstelyk vice-president der arrondisse- ments-rechtbank, te Zwolle, heeft heden voor den Hoogen Raad den eed afge legd als raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. Eerstdaags zal verschijnen het verslag der commissie voor de arbeids-enquête betreffende spoorwegen en vervoermiddelen. De Luxembur gsohe Kamer is tegen Dinsdag a. s. bijeengeroepen voor de eedsaflegging van den Groot- FEUILLETON. Naar het engelsch van JAMES WVTTON. HOOFDSTUK XLI. //Het doet mij genoegen, David, dat het geluk u zoo toelacht, si dat, nu gy met mevrouw Andrews op meer vertrouwelijken voet staat, uw liefde voor haar steeds dezelfde is gebleven." //Wacht totdat gy haar gezien zult hebben," antwoordde ik fflet geestdrift, //ofschoon ik, bij nader inzien, u maar niet aan aar zal voorstellen." //Waarom niet Ben ik onwaardig om op zulk een betooverende engel een blik te slaan //Integendeel, gy zijt nu de held van den dag, een pair van het koDinkryk, kortom een beroemd, aanzienlyk man. Ik zou jaloersch °P u kunnen worden. Maar in ernst gesproken, Dick, wilt gij fltët mij gaan om haar een bezoek te brengen?" z/Wel zeker het zal mij hoogst aangenaam zijn. Waar woont zij z/Ik heb mijn huis ter harer beschikking gesteld, want zij kon nergens een toevlucht vinden, het arme kind. Ik woon op het oogenblik in een hotel in Collins-Street." z/Dat is niet kwaad verzonnen, David, maar wat zegt de oude Maggie er van //O Maggie heeft zich naar de omstandigheden geschikt." Gedurende de wandeling vertelde Dick, dat hy een telegram had ontvangen van de zaakwaarnemers van graaf Stargartyr, waarin zij hem den dood van den graaf en zijn zoon bevestigden en hem nadere instructies verzochtenden goeden jongeling scheen de verantwoordelijkheid, welke hem plotseling op zijne schouders was geladen, zwaar te drukken. De vroolyke, luchthar tige Bland was eensklaps de nadenkende, ernstige graaf van Star gartyr geworden. z/Het is een vreeselyke verantwoordelijkheidDavidzoo plotseling en zonder eenige voorbereiding te worden geroepen, om zulk een aanzienlijke positie te bekleeden in Engeland, het land der conservatieven. Ik zal er echter niet voor terugdeinzen, om die plaats te vervullen, hoewel ik de verantwoordelijkheid maar al te goed gevoel. Ik besef mijn onmacht maar al te wel." z/Zal ik u eens zeggen, hoe ik er over denk," zeide ik. ,/Wat dan, David?" z/Ik denk, dat aleer er twaalf maanden zijn verloopen, gij een van de meest beminde pairs uit het koninkrijk zult zijn." z/Dat is de meening van een vriend," zeide hij met een zucht. z/Dat is de meenïng van een man van de wereld, lord Stargar tyr. En wat betreft de bekoorlijke, lieftallige, schatrijke gravin Zy zal ongetwijfeld aller bewondering wekken." z/Wat bedoelt gij daarmee?" zeide de lord kortaf en wendde zich van mij af. //Niets," antwoordde ik. //Laat ons gaan dineeren." Wij gebruikten het middagmaal in mijn hotel en op mijn aan dringen begaven wij ons des avonds met den trein naar St* Kilda, om Whitehead een bezoek te brengen. De oude heer was thuis en scheen zeer verheugd, toen hij ons zag; den graaf begroette hij zeer eerbiedig. Miss Fanny, lieftalliger dan ooit, verwelkomde ons ook zeer hartelijk, en zonder melding te maken van haar verlegenheid, zal ik mij vergenoegen met te zeggen, dat zij en de graaf, naar het mij scheen, een zeer gezelligen avond doorbrachten een hoogst gelukkigen avond, want de oude heer en ik lieten hen geheel aan hun lot over. Eindelijk, nadat wij de politiek en verscheidene andere onder werpen hadden afgehandeld, begaven Whitehead en ik ons naar de biljardkamer zonder dat de beide anderen het ons trachtten te beletten en wy kortten onzen tijd door onze vaardigheid op het biljard te toonen. Gedurende het spel, maakte ik op kalmen toon de opmerking z/Hefc is jammer, dat Bland van zulk een geringe afkomst is; hij zou geheel anders zijn, wanneer zijn vader geen winkelier was geweest." {Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1