fJMV u rT: NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Muzikale Kroniek. gfcai&axxna ^legina. 8e Jaargang. Donderdag 11 December lb90. No. 2284. ABON NEMEN TSPEIJS ADVESTENTIEN: STADSNIEUW S. BINNEN LAND. Voor Haarlem per 3 maanden/nl,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnreau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en couiantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AYIS. Hoofdagenten voor liet Buitenland'. Compaanie Génerale de Publicité Etrangére G. L, HAÜBE 8f o., JOHN F. JONAS, Snee., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem 10 December 1890. Aan het gemeentebestuur is vergun ning gevraagd, namens het departement van Oorlog, tot oprichting van eeme be waarplaats van patronen, in een paar voormalige stallen bij de infanterie- kazerne aan de Nieuwe Gracht. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand November, kan het volgende worden mede gedeeld Van in de wet genoemde be smettelijke ziekten werden ter gemeente secretarie aangegeven 2 gevallen van roodvonk, 4 van mazelen en febris ty- phoïdea. Sterfte aan die ziekten kwam niet voor. Het totaal der overledenen, daar onder begrepen 7 levenloos aangegevenen, bedraagt 91. Verhouding der overledenen tot 1000 inwonerB per jaar, voor deze maand berekend, 21.2 tegen 20.3 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stier ven 18, aan kanker 3, aan aanhoudende koorts 2, aan stuipen 4, aan apoplexie 5, aan hersenziekten 7, aan kinkhoest 4, aan organische hartgebreken 4, aan ziek ten der ademhalingswerktuigen 25 (waar van 11 aan keel- en longtering of bloed spuwing), aan ziekten der spijsverterings werktuigen 4, aan ziekten der organa urogenitalia 2, aan andere oorzaken 2, aan onbekende oorzaken 4 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 24, van 15 jaren 13, van 514 jaren 3, van 1420 jaren 0, van 2050 jaren 10, van 50—65 jaren 16, van 65—80 jaren 11, boven 80 jaren 7. Geboren zijn 77 jongens en 70 meisjes. 3 a Populair Concert door het orkest van het Concertgebouw. Het is een door de geschiedenis //bewezen feit, dat de kunst nooit en in ,/geen land ter wereld heeft kunnen be- v/Staan alleen van de gunst van het «Publiek." Deze woorden las ik voor eoDigen tijd in het maandblad voor Muziek, en ze kwamen mij gisteravond, bij het binnentreden van de Groote Concertzaal der Vereeniging, weer voor den geest. Het is bedroevend voor Kes en zijne artisten, dat het getal der bezoekers op de 3 gegeven Concerten, niet eens vol doende is om een a - ond de zaal geheel te vullen. Was het beter éen Concert te «even? heelt Haarlem in don laatsieri tijd te veel goeds gehad? Het ligt niet op mijn weg als Muziekverslaggever, hierover een oordeel uittespreken. Zeker is het, dat het Bestuur der Sociëteit de Vereeniging van 2 Nov. tot 22 Decem ber, geen Concert voor hare Loden geeft, dus van onwelwillendheid harer zijds kan geen sprake zijn. Heb orkest bestaat uit 61 Leden en wel 11 eerste en 10 tweede violen, 8 alten, 7 cello's en 6 bassen, te zamea 42; beuevens de gewone bezetting van blaas- es slag-instrumenten, waarbij zich bevinden o. a. engeische hoorn, contre- fagot, basclarinet, bastuba en 3de trompet. Deze afdeeliog telt 19 muzikanten. Dit orkest is voorzeker wel het beste, wat wij op dit gebied ooit iu Neder land gehad hebben, en daarmee meen ik hier niets ten nadeele der uitvoeringen door de Maatschappij Cecilia te Amster dam, Toekomst Den Haag etc. te zeggen, doch bespreek alleen het gezelschap dat voor het engageeren van de beste krachten zeker wel een jaarlijksch kapitaal va» 80000 gulden noodig heeft. Van de op het programma voorkomende stukken wil ik alleen bespreken wat wij hier het minst hoorden. De Triumph-Marsch van den bekenden directeur van het Leipziger Gewandthaus, Reineeke, was een waardige opening de ouverture wLe Roi d'Ys", van Lalo, hoorden wij het eerst in Haarlem door de Grenadiers (als arrangement van v. d. Linden) uitvoeren, maar hoe geheel anders komt dit werk iu zyn oorspron kelijke geifaanto tot haar rechtDe ka rakteristieke Danso Macabre, met de origineele orchestratie (hout- en stroo- instrumenten stelden het rammelen der knokken, de hobo het kraaien van den haan voor) werd ondanks bet terug houden van den solo-violist in de eerste maten, meesterlijk uitgevoerd. Gaarne hadden wij van de Suite l'Arlésienne van den te vroeg gestorven Bizet meer gehoord, o. i. past het scherzo zoo goed bij dit Adagietto. Met groote virtuositeit werden de moeilijke passages in de lste Rhapsodie van Liszt overwonnen, eeno kleine ver gissing in de 2e klarinetpartij was.... menschelijk. De zeer fijne muzikaal be werkte //Danse des Sylphes" uit //La Dam nation de Faust" van Berlioz, bewerkt op een liggende D in de contrabas-partij, werd op herhaald verlangea gebisseerd, een bewijs dat het bestuur der Maat schappij van Toonkunst het goed met ons meende, toen het den rorigen zomer I ons in de gelegenheid wilde stellen, het; geheele werk te hooren. De bekende variationen uit het Kaiser-awartet van1 z/Vader Haydn", gaven ons opnieuw het bewijs dat ook in de muziek, het ware, schoone en goede niet veroudert. Na de Ouverture Qbéron verlieten wij do zaal aankbaar voor het genot, dat Kes en de zijnen ons dezen avond weder ge schonken hebben. C?. Het volledig strijkorkest van het Ste delijk Muziekkorps zal Zondag e. k. een coneert geven in het gebouw //Park" te Hoorn. Het mtnerval aan het gymnasium al hier bedraagt ƒ80 per jaar. Zooals uit achterstaaude advertentie blijkt, geeft de Haarlemscbe Mannen- zangvereonigiDg //Crescendo" haar le concert in dit seizoen op Vrijdag 19 Dec. a. s. in de concertzaal der sociëteit Vereeniging. //Crescendo" heeft zich voor dit concert de medewerking verzekerd van twee solisten van naam, nl. mej. Piazza, le zangeres van de Nederl. Opera, die onlangs in eene opera hier ter stede opgetreden zijnde, een schitte rend succes verwierf, en den heer J. Mossel, le violoncellist aan het orchest van den heer Kes te Amsterdam, door alle muziekliefhebbers gekend en geroemd. De zangvereeniging zal hoofdzakelijk voordragen de nummers, waarmede zij ia dit jaar in verschillende wedstrijden te Behagen, Dusseldorf en Haarlem is bekroond. Het coneert belooft dus veel goeds en zal voorzeker DOg velen aan sporen toe te treden als, kunstlievend lid (a 3 8 jaars) of als donateur (minimum f 10 'a jaars) toe te treden. De heer J. C. van den Berg van Heerenveen, Dinsdagavond voor het de partement Haarlem der Mij. tot Nut van 't Algem. optredende, hield eene voordracht over den bekenden predikant Balthasar Bekker, die leefde in de 17de eeuw. Spreker gaf een vrij uitvoerig over zicht van de groote werkzaamheid van dezen man, die o. a. in 1672 door zffn kloek optreden tegenover do Staten van Friesland en later door zijnen strijd tegen de heksenprocessen zich een wel, verdiende vermaardheid heeft verworven- zoodat het nageslacht zynen naam heeft bewaard. De schouwburg was vrij goed bezet. Het fraai gelegen sportterrein wde Phoenix" leverde Dinsdagavond een al- lergezellig8teu aanblik cp. De flinke ys- baau, bestraald door het electriach lioht en geïllumineerd door lange rijen veel kleurige lampions, wemelde van de schaat senrijders. De muziek van Kriens' kapel, op volle sterkte, luisterde het //ijsfeest" op, dat van 8 uur tot ongeveer 11 uur duurde. Men meldt ons uit Nieuwe Niedorp: Maandagavond, 8 December, trad hier op in het lokaal van don heer R. Swa- german het haarlemscbe Mannenkwartet z/Loreley". De zaal was niet vol. maar het aanwezige publiek was ten hoogste voldaan over hetgeen //Loreley" te hoo ren gaf en herhaalde malen werden do zangers teruggeroepen. Nu, die hulde verdiende //Loreley" in ruime mate! De nummers van het pro gramma werden met bizondere zuiver heid en fijnheid van nuaDceering voor gedragen. Reeds in de pauze vormde zich eene commissie, die de zangers uitnoodigde, in Maart a. s. ten tweede male hier op te treden. z/Loreley" kan dan rekenen op eene volle zaal, want zijn optreden heeft zulk een allergunstigsten indruk achter gelaten, dat iedereen vol lof en bewon dering is. De heer Visser was ongetwijfeld de tolk van alle aanwezigen, toen hij z/Loreley" in hartelijke bewoordingen dankte voor het verschafte kunstgenot en den zangers een //Tot weerziens!" toeriep. Omtrent den toestand van den heer de Bordes, die bij den brand ten zijnen huize in de Wilhelminastraat, zulke ern stige brandwonden aan handen en armen bekwam, vernemen wij heden, dat zijn toestand nog steeds dezelfde is, al hoewel de patiënt gelukkig vrij is van koorts. Een heer, die echter onbekend wenscht te blijveD, heeft aan den Burgemeester 25 ter hand gesteld voor de gezamen lijke agenten van politie alhier, voor de uitstekende diensten door hen bewezen bij den plaats gehad hebbenden brand ten huize van den heer de Bordes, Wilhel minastraat. Te Aalsmeer zal op Donderdag a. s. en te Hoofddorp op Vrijdag a.s., ijs en weder dienende, eene hardrijderij op schaatsen plaats hebben. Donderdag a.s., des avonds te 6% uur zal te Hoofddorp de eerste openbare volkslezing plaats hebben vanwege /Patrimonium". Als spreker treedt op de heer D. .T. van Goor, van Harlin- gen, over //rangen en standen in de maatschappij". De magijzijnen voor nat schietkatoen in den Grooten IJpolder, zullen nog dit jaar aan de Marine worden overge dragen. Onder Sloten ia de boerenknecht C. H. door het schrikken van zijn paard, met de hand zoodanig tusschen den wa gen beklemd geraakt, dat zijn vingers werden verbrijzeld hij is in het buiten gasthuis te Amsterdam opgenomen. H. M. do Koningin-Regentes heeft den Hoogen Raad in audiëntie ontvangen. Nadat Maandag in de ver- eenigde zitting der Staten-Generaal de leden van den Raad van Voogdij over de Koningin, hun eed hadden afgelegd, heeft de Raad van Voogdij eene ver gadering gehouden en den heer jhr. mr. Van Reenen tot voorzitter en jhr. mr. Röell tot secretaris van dit collego ge kozen. Het bl ij kt, dat or nog alt ij d bij velen misverstand bestaat omtrent de wijze, waarop hier te lande de troonop volging is geregeld. Daarom kan het zijn nut hebben, die regeling nog eens mede te deelen. Op dit oogenblik staat het diclitst bij den troon H. K. H. Prinses Sophia der Nederlanden, groothertogin van Baksen- Weimar, als do eenig overgeblevene van de kinderen van Koning Willem II. Zoolang er, behalve Koningin Wilhel- mina, geen rechtstreeksche nakomelingen zijn van Koning Willem III, is do Groothertogin feitelijk onze kroonprin ses. De rechten van de Groothertogin gaan over op baren zoon, den erf-groot- hertog, die twee aoons heeft. Voorts heeft de Groothertogin twee dochters, van welke de oudste gehuwd is met prins Hendrik VII van Reuss en de jongste met hertog Albert van Meck- lemburg. Bij het ontbreken van een troonop volger uit bet Weimarsche Huis, gaan de rechten over op de kroonprinses van Denemarken, wier moeder, wylen konin gin Louise van Zweden, do oudste doch ter was van Prins Frederik der Neder landen, zoon van Koning Willem I. De deensche kroonprinses heeft vier zoons en drie dochters. Na deze vorstin en bare nakomelin gen staat het dichtst bij den nederland- 8chen troon de jongste dochter van Prins Frederik, Prinses Maria der Nederlanden, gehuwd met den vorst van Wied. Deze vorstin heeft twee zoons en twee dochters. Het laatst aan de beurt der troonop volging komen Prins Albert van Prui sen, zoon van Prinses Marianne der Nederlanden, en na hem en zijne af stammelingen de nakomelingen zijner oudste zuster, wijlen prinses Charlotte van Pruisen, en zijne jongste zuster FEUILLETON. N M ft r bet engel8ch WALTER BESANT. HOOFDSTUK I. Be erfenis z/Tom," zeide Katharina, „uw oom wist, wie van zijne fami lieleden het beste gebruik van zijn fortuin zou kunnen maken. Gij zult nog eens eeu groot schrijver worden, en kunt nu op uw gemak werken en uwe gaven aan de wereld toonen, zonder dat gij gedwongen wordt uwe krachten en tijd te verspillen aan afmattende bezigheden, welke u afkeer inboezemen. Katharina's vader was een eenzelvig man. Hij at in do club, speelde er zijn partijtje biljart en des avonds een partijtje whist, waarbij om geld werd gespeeldhij had geen vrien den uitgezonderd de leden van de club; niemand bozocht hem ooit in zijne woning in Southampton Row. Hij had een bizonder knap uiterlijk, was slank en had een deftige houding, hoewel men aan de rimpels onder zijne oogen dui delijk kon zien, dat hij ouder was dan veertig jaar. En wie hij was, wat hij was, wist niemand, zelfs zijn dochter niet. Nooit scheen hij in geldverlegenheid te verkeeren. De rekeningen werden steeds prompt betaald, maar Katharina be greep maar al te wel, dat wanneer zij een weinig geld voor zich noodig had, zij zich datzelve maar moest verschaffen, zonder het aan haar vader te vragen, die alles voor zichzelf noodig had. Dientengevolge wanneer hij zijn eenvoudig middagmaal met een mootje zalm gebruikte, dat hij met een glas St. Estèphe doorspoelde en een partijtje whist speelde tegen een shilling per punt, begaf zijn dochter zich iedered dag naar de familie Emp- tage, om de kinderen les te geven, terwijl zij des avonds de lessen aan het Birkbeck-instituut ging bijwonen, om te trachten op die wijze de leemten in hare opvoeding aan te vullen. Het spijt mij te moeten vermelden, dat na haar verloving met Tom haar dorst naar kennis sterk begon te verminderen. De geschiedenis kon haar niet meer boeien en zij wilde zich niet langer kwellen met den regel van drieën, en het begon haar geheel onverschillig te worden hoe de grensscheiding van Thibet was. Zoo gaat het altijd. Wanneer Amor zijne rozeroode wangetjes vertoont, dan verliezen de Muzen plotseling al hare aantrekkelijkheid. Het is zonderling om te zien welke schrik gestalten zij dan aannemen. Zij zien dan bleek en vermagerd met een bril voor de oogen, en hare haren vallen uit; zij kun nen haar eerst zóo vriendelijk gelaat niet meer herkrijgen; als Apollo glimlacht, dan slaan zij schielijk op de vlucht en worden niet gemist. Ik vind de liefdesgeschiedenis van Katharina een van de mooiste, treffendste, teederste, die ik ooit gelezen of gehoord heb. Lezer gij kent de mooiste levensverhalen niet, welke onge schreven blijven, ten deele omdat de schrijver moet te raden gaan naar het korte leven van den lezer en vooral omdat er rekening gehouden moet worden met dë kortheid van zijn eigen leven. Deze liefdegeschiedenis is er een van het onge schreven soort. Stel u* voor, zoo gij kunt, het eentonige leven van het meisje, dat den ganschen dag door haar vader alleen wordt gelaten en dat toen de jongeling tot haar kwam met liefde in zijne oogen en kracht in zijne handen. De geschiedenis bevatte al de boeiende perioden, zooals de Eerste Indruk, de Tweede Gedachte het Ontstaan van Vermoe dens, de Vermoedens Zekerheid, de Bestorming van het Hart en de Overwinning, in een: woord al de elementen in zulk een geschiedenis vereenigd, hoewel niet alle er in worden ge vonden zooals: Vreugde en Verwondering, Trots en Vernedering, Waardigheid en Persoonlijke Verantwoordelijkheid. Hoe kunnen man en vrouw de volmaking bereiken zonder door elkaar te worden geholpen En odat goddelijk geheim van het reine egoïsme van het minnend paar. Denkt gij dat Adam en Eva, in de volheid van hun geluk, hunne hersenen ooit pijnigden met de gedachte wat er buiten het Paradijs was? Ik geloof van nooit, totdat zij daar hun leven verder moesten doorbren gen en genoodzaakt waren zich tegen den leeuw en den tijger te beschermen en zij een voorbeeld namen aan het konijn om den ratelslang en den alliga'or te vermijden; Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1