NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Maandag 15 December 1890. No. 2287. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIËN: liner bestaat oit twee STADSNIEUWS. BlüOT's JU BIJL HUM. BINNENLAND. ^at^axxna Inlegtxxa. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en FeeBtdagen. BnreauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door allo bockhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. JHoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Puiliciti Etrangère G. LDAUBE CoJOHN E. JONES, Succ., Parijs Z\bis Faubourg Montmartre EERSTE BLAD. Haarlem 13 December 1890. Door het gemeentebestuur is vergun ning verleend aan: P. Loosjes, firma Erven Loosjes, tot oprichting van een stoomwerktuig in het perceel aan het Klein Heiligland no. 10 en aan F. C. Mauritz tot oprichting van een koek- en banketbakkerij in het perceel aan den Anegang get. no. 8. Het volgende adres is aan den Ge meenteraad gezonden Aan den Baad der gemeente Haarlem geeft met verschuldigden eerbied te ken nen de Anti-Revolutionaire Kiesveree- niging //Nederland en Oranje," alhier, dat zij, in aanmerking namende, dat hier ter stede de publieke huizen van on tucht en het geneeskundig onderzoek der publieke vrouwen nog steeds worden bestendigd; overwegende, dat de raad ongetwijfeld den ontucht ia ons oog zonde voor God als een maatschap pelijk kwaad beschouwt; terwijl het ge neeskundig toezicht geen waarborg tegen besmetting geeft, maar het kwaad door bet bieden van eene valsche gerustheid veeleer in de hand werkt; in deze ver- meenende te mogen wyzen op het loffe lijk voorbeeld van enkele steden, waar de openbare huizen van ontucht en het geneeskundig toezicht zyn afgeschaft, U dringend verzoeken ook in Haarlem de bedoelde toestanden op te heffen, 't Welk doende enz. A. VAN HUIZEN, Voorzitter JAC. POST, Secretaris. Haarlem, 12 Dec. 1890. De tentoonstelling van afbeeldingen van Soerabaja, Aden, Port-Said, Genua, Venetië en Milaanals ook die der speelkaarten, welke op het museum van Kunstnijverheid alhier gehouden worden, zullen aanstaanden Zondag op algemeen verlangen nog geopend blijven. Weldra zal eene tentoonstelling van bet beste werk der leerlingen der tee- sehool voor Kunstnijverheid, dat sedert Sept. 1890 vervaardigd is, plaats hebben. Onderhandelingen over het houden eener tentoonstelling van oude en nieuwe tapijten zijn reeds begonnen; de konink lijke tapijtfabriek te Deventer heeft daar voor hare medewerking toegezegd. Wij zullen dus weldra op genoemd museum veel nieuws te zien krijgen. Des Zondags is de toegang vrij. By de dienstdoende schutterij alhier is op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. B. de Jonge, als 1ste luitenant en zijn benoemd: tot laten luitenant mr. H. Tuymelaar, thans 2de luitenant en tot 2den luit. J. A. G. van der Steur, thans 2de luit. a la suite. Onze stadgenoot de heer F. L. Stracfeé, beeldhouwer, is benoemd tot lid der «SocietA, Romana d'Iocoraggia- mento per gli Artisti," te Rome. (Ro- meinsche Yereeniging tot aanmoediging van Kunstenaars). De eerstvolgende uitvoering van de lötterl. vereen. «J. J. Cremer", op 23 Dec. a.s., zal bestaan in de opvoering van het bekende tooneelstuk fft Was maar een loods" van A. Ruijsch, het stuk waar mede de vereeoiging zal deelnemen aan den tooneelwedstryd te Bolsward. Hedenmorgen te elf uur werd het stoffelijk overschot van Hendrik de Veer, hoofdredacteur van het Nieuws van den Dag, op het nieuwe gedeelte onzer begraafplaats, aan de aarde toe vertrouwd. Tal van belangstellenden omringden de groeve. Op de lijkbaar waren ver scheidene fraaie kransen gelegd, waar onder een van het Nieuws van den Dag een van de Erven P. Yan Santen, een van Migen Haard en een van den Neder- l&ndschen Journalistenkring. De heer R. Wüste, voorzitter van Commissarissen van de Naamlooze Ven nootschap het Nieuws van den Daghet woord nemende, herinnerde aan de Yeers groote verdiensten als hoofdredacteur van dat blad j de heer D. A. van Waal- wyk, secretaris van den journalisten kring, waarvan de overledene voorzitter was, herdacht hem als journalist, die voor dat vak eene nieuwe richting had geopend, waarin de jongeren hem slechts hebben te volgen terwijl ds. Van Gor- kom uit Amsterdam, intieme vriend des overledenen, een hartelijk, diepgevoeld woord zeide over het karakter van de Veer, als edel mensch en als liefhebbend man en vader. Door mr. W. de Veer, zoon van don overledene, werd aan de aanwezigen en vooral aan de sprekers dank gezegd voor hunne deelneming in het groot verlies, door hem en zijne familie ge leden. Blijkens achterstaande advertentie zal door de afd. Haarlem van het Nederl. Werkliedenverbond //Patrimonium" op Dinsdag 16 Dec. a.s. eene openbare vergadering worden gehouden. Spreker K. Kater (Bondsvoorzitter) van Utrecht. Wanneer mon dertig jaar acteur en gedurende het grootst© deel van dat tijdperk populair is geweest, dan mag men bij zijn jubileum-voorstelling opeen publiek van meer dan vijftig menechen hopen. Al is die hoop «isterenavond in onzen Schouwburg beschaamd, toch houde de heer Bigot dit niet voor geringschatting zijner talenten Al is hy méér met het amsterdamsche, dan met het haarlemsche schouwburgpubliek (ik mag zegg< saamgegroeid, toch mogen wij hem de verzekering geven, dat men hem ook aan de Spaarneboorden kent als een talentvol en vezdienstelijk acteur. Indien dit hem den krans, dien hij gisterenavond had moeten ontvangen, eenigszin8 vergoedt, dan zal ons dat aangenaam wezen. Andere redenen waren er, die den Schouwburg zoo ledig lieten als hij was. Het ijs ten eerste en de veelheid van wintervermaken ten tweede 't kan ook zijn, dat dit laatste het eerst be hoorde te worden genoemd, 't Is óveral leeg, bij Kes en in da Opera ook. //Tartuffe" gaf gisterenavond Bigot een zijner lievelingsrollen. Hij heeft deze rol dan ook bizonder verzorgd en speelde die, in weerwil van den naargeestigen indruk, dien de ledige zaal op hem moest maken, met niets minder dan zyne gewone gaven. De gebonden stijl van het door wylen professor Alberdingk Thym zoo keurig vertaalde blijspel van Molière die gebonden stijl schrikt hem niet af. Hy zegt verzend zóó, dat men den klank der poëzie hoort en toeh niet een schok krijgt bij het einde van iederen regel. Bigot is een acteur, die veel doet met weinig beweging, met andere woorden hij^ is sober in de hoogste mate, en het is verrassend om te zien, welke effecten hij teweeg kan breDgen, met een bijna onmerkbare geste of een enkelen blik. Daarbij heeft hij de groote verdienste van steeds in zijn rol te zijn en te blyven. Moge het getal der gister- aanwezi gen onbeduidend zijn geweest, de heer Bigot wete, dat bij hun voorzeker een nieuwe impressie heeft gegeven van zijn groote talenten. Mevrouw Rö?sing Sablairolles was eene uitnemende Dorine, guitig, oprecht en brutaal, zóo zelfs, dat wanneer in Molières tijd al de dienstboden zóo wa ren, een huisvrouw van den tegen woor- digen tijd zich over hare booien waarlijk niet mag beklagen. Yan de overige medespelenden behoo- ren mevrquw Huijzers-Rosenveldt (die volgeus onze meening over den bouw van een tooneelstuk, gerust gemist kon werden) Cleante, de heer van Kuijk en vooral Orgun, de heer Blaaser, met lof fce worden genoemd. De heer Smith (Valère) speelde het too- neel van zijne oneenigheid met Marianne, zeer verdienstelijk. Minder beviel ons Domis, de heer ten Hoonte, die zijn rol niet voldoende kende, zóo zelfs dat mevrouw Huyzers hem in het eerste tooneel het rijmwoord moest 80uffl8eren. Loyal, do deurwaarder, was goed. Hoe fraai de vertaling ook is, zoo trof ons toch eene wonderlijke uitdrukking, n.l.//Help Marianne in het boezem- strijdenwaarmede wordt bedoeld, dat Marianne moet worden getroost. Maar dit is als een haverkorrel in het gouden graan De opvoering van den //Tartuffe" heeft ons opnieuw over tuigd, dat dit tooneelgezelschap niet minder verwast is aan de kunst van het tooneel dan andere vereenigingen van wellicht grooteren faam. Hedenmiddag te 2 uur had op de Ijsbaan onder Overveen de aangekon digde hardrijderij voor leden der IJsclub plaats. De baan die zorgvuldig was glad gemaakt, was 150 meter lang. De deelnemers waren elf in getal, en wel de navolgende heeren mr. W. van Hulst, J. J. Eden, W. S. Bokma de Boer, K. J, Schorer, C. Verheul, P. F. J. H. Men ten, A. W. J. van Zijl, H. Pander, J. J. Sandberg, J. Feith en A,. W. van IJsseldijk, allen amateurs, die nog nimmer een prijs hadden gewonnen. Eerste prijs werd behaald door den heer K. J. Schorer 2e pr. door den heer J. J. Eden 3e pr., nog uitgeloofd door den heer W. J. H. Muiier, door den heer J. Feith. Door de Haarlem-Zandvoort spoor weg-maatschappij zijn in de maand Juli 40552 reizigers vervoerd. Opbrengst reizigers 8971.18% idem goederen 699.53 idem diversen 56.52 Te zamen f 9727.23% Per dag en per kilometer f 36.91% Een gewapend detachement van het 7de regiment infanterie, onder bevel van een luitenant, heeft Vrijdag een tocht op schaatsen gemaakt van Amsterdam naar Haarlem. Op de voordracht van onderwijzer aan school no. 4 te Haarlemmermeer, staat no. 1 T. Sorgdrager, te Haarlem. Te Nieuwer-Amstel wordt vermist de 16jarige D. S., die j.l. Donderdag van daar een reisje op schaatsen naar Haarlem zou maken, doch tot heden niet is terug gekeerd. Te Houtryk en Polanen is een ijsclub opgerichteen veertigtal personen hebben zich aangesloten. Letteren en Kunst. Honing Willem de Derde. Onder boven- sfcaanden titel ia bij de uitgevers Nijgh Van Ditmar te Rotterdam verschenen een hoogst degelyke en in zeer onder houdenden trant geschreven «schets van het leven, de regeering en den tijd van onzen ontslapen Koning". Zij zag in gedeelten reods het licht in de kolom men der Nieuwe Botterdamsche Courant waar zij zóózeer de aandacht trok, dat besloten werd haar afzonderlijk, met eenige aanvullingen, uit te geven. Men vindt in het werk, dat 54 pagina's groot is en slechts 30 ets. kost, vele kenschet sende bizonderheden uit het leven van wijlen Koning Willem III en verder een volledig overzicht van de staatkundige geschiedenis van Nederland en Oranje tijdens diens leven. Terecht merkt de schryver in zijn voorwoord op, dat, wie het leven van den overleden Koning schetsen wil, niet kan volstaan met eenige bizonderheden uit dat leven te verzamelen, maar daar nevens een overzicht moet geven van d© staatkundige geschiedenis des lands ge durende 's Kocings leven, en van de gebeurtenissen, die zyne regeering hebben Donderdag moest de Aoadémie Frarxjaise een opvolger kiezen voor Emile Augicr. Behalve Emile Olivier waren alle leden aanwezig. B:jj derde stemming werd Freycinet gekozen met 20 van de 38 stemmen. Na hem kreeg Thureau- Dangin de meeste stemmen (13), dan Brunetière, die achtereenvolgens 7, 4 en 3 stemmen haalde; Zola daalde van 3 op 2 en eindelijk op 1. Inhoud „Sempervirens11 No. 50 De Telegraaf&dant. Een fantasie-bloem werk, met een afbeelding. Catalpa en Tecoma. Ingezonden. Nederl. Maatschappij voor Tuinb. cn Plantkunde, afdeeling Leiden en Omstreken. De Awato. Weeknieuws Verschil lende medeelingen. Vrijdag middag was de groot-hertogin van Saksen de gast van koniogin Wilhelmiua en de Koningin regentes. Naar het Dblv. Z. Hverneemt, zullen prins en prinses Von Wied in den aan- F E U 1 L L E T O K Naar het eng else h van WALTER BESANT. 5) HOOFDSTUK II. „En de lippen «Jem is volstrekt geen kwade vent. Hij draagt mij geen slecht hart toe, heeft mijn verzoek ingewilligd en is de papieren gaan inkijken. In den beginne zond hij mij ieder uur briefjes, waarin hij mij meldde, wat hij ontdekt had nu eens goede berichten, dan weer slechte. Kortom, hij heeft uitgerekend, wat alles waard is en hoe het is belegd allerlei bizonderheden, die mij volstrekt niets aangaan. Die brietjes zullen, denk ik, alle in rekening worden gebracht op de onkosteu-nota. Deze briefjes bevatten evenwel niets, wat mij aanleiding tot ongerust heid zou hebben kunnen geven, en ik begon reeds te denken, dat wij rijker zouden zijn dan een gierigaard ooit zou durven droom en, zooals doctor Johnson zegt Maar toen kwam de groote teleurstelling er zijn altijd teleurstellingen." «Welnu, Tom want hij bleef eensklaps steken; «het was een soort vertroosting voor hem, dat hij besefte, dat hij zijn verhaal zoo juist deed, alsof het in de courant moest worden geplaatst. Wat was die teleurstelling?" «Gij kent Jem niet. Hij is wel wat zonderling in zijn manier van schrijven. Daar hij natuurlijk rechtskundige is, weet hij hoe de zaken erbij staan. Twee dagen geleden zond hij mij een brief, waarin hij mij verzocht, hem eens te komen opzoeken. Hij deed mij toen zeer ontstellen door de mededeeling, dat er een hypotheek stond op de bezitting van mijn oom met alles en alles tot een bedrag van twintigduizend pond. Deze was oorspronkelijk 12000 pd. st. geweest, waarvan 300 pd. st. ieder jaar betaald was, terwijl het overige bij het kapitaal moest wor den gevoegd voor de erfgenamen. Mijn neef kende den man, die van deze jaarlijksche lijfrente van 300 pd. st. genoot. Onze erfenis was dus twintigduizend pond minder dan wij gedacht hadden. Dat was dus nog al een aanzienlijke vermindering. Het ergste moest evenwel nog komen. Jan deelde mij verder mede, dat tengevolge van de geringe waarde van sommige effecten en van de verliezen, welke mijn oom bij zijne verschillende geld beleggingen had geleden, er niet veel over zou blijven, wanneer die som van twintigduizend pond zou moeten worden uitbetaald. Eerst zeide hij mij, dat er niet veel zou overschieten en daarna kwam hij met het bericht, dat er niets totaal niets over bleef, wanneer de schuld betaald was." «OEn wie krijgt nu die twintigduizend pond «Dat weet ik niet. Dat is Jems zaak, niet de mijne. Ik heb mij geheel en al uit die zaak teruggetrokken en hij heeft het op zich genomen, om alles in orde te brengen, natuurlijk tegen eene vergoeding, die nog wel voor hem zal overschieten. Zoo is hij dus de tenige, die nog eenig voordeel heeft van den dood van onzen oom, hoewel hij in zijn testament in het geheel niet is genoemd. Wat de erfgenamen betreft, zij zullen wel spoedig komen opdagen, wanneer zij weten, dat zij twintigduizend pond te verdeelen hebben." Katharina zuchtte. «Is dat alles, Tom?" «Dat is alles, lief kind. Het kan niet veel meer zijn, want het gedeelte kan toch niet grooter zijn dan het geheel." Katharina lachtte. Het was geen vroolijke, luidruchtige lach, maar een stille, vertroostende lach, die een vrouw dan slechts doet hooren, wanneer de man een grievende teleurstelling onder vindt en zijn hart in bittere bewoordingen lucht geeft. «Tom, het is als die heerlijke droom van den man m2t zijn mond vol eieren. Ons kasteel is ineengestort." «Liefste," Tom keek in de grijze oogen, waaruit moed en vertrouwen hem tegenstraalden, «liefste," (hij kuste haar bij dit woord), «het is om u, dat ik klaag. Gij zoudt weldra zoo ge lukkig worden, d3ar gij niet meer zoo hard behoefdet te wer ken en niets u meer zou kwellen. Gij hadt een kalm, genoeglijk even voor u. Verkiest een vrouw een kalm leven niet boven alle andere dingen Nu moeten wij onzen arbeid weer hervat ten en zijn niet gelukkiger dan onze buren, nog even arm." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1