Een werkïoozen boercr.arbouer ast Haar- lemmerliedo, B. genaamd, kwam eeeiga dagen gelegen zijn hier wonenden vader op diens 90en geboortedag bezoeken, doch werd door zijne zuster den toegang tot het huis geweigerd. Berooid en ellendig zocht de 44-jarigë man een schuilplaats in een aan 'zijn va dor toebehoorend leeg staand huisje in de Kamperlaan, dat tot berging van gereedschappen werd ge bruikt. Vijf' dagen en nachten bracht hij daur zonder eten of drinken dooralleen cernge druiven vond hij daar, om zijn dorsf te kisschéa. Eindelijk werd de man door zekeren Z. ia het huisje gevonden. Hij verkeerde in een allerollonói^sten toestand eu toen men hem naar het gasthuis had overge bracht, barrevoets en ondersteund dour anderen, bleek, dat zijne beeuen geheel zwart waren gevroren, zoodat beidu boe nen onder do knie moesten worden af gezet. .Deze vreeBelijke amputatie ia thans geschied. De man verkeert iu zorgwek- kenden toestand. Door den rood dor gemeente Haar- letmncrliede eu Spaarnwoude is beslo ten het onderwijzend personeel aan de openbare school to Houtrijk en Polanen met oene onderwijzeres te vermeerderen. Dinsdag werd de nieuwe draaibrug over de ringvaart van den Haarlemmer- meerpolder bij Halfweg (aannemer de heer Zuithot alhier) voor het publiek verkeer opengesteld. Letteren en Kunst. Jhr. mr. Victor de Stuors is, naar het i,Vaderland" verneemt, benoemd tot lid der Parijsche //Académie des Inscrip tions et Belles Lettres''. BINNENLAND. Zondag 11. dineerde H. M. de Koningin-Regentes met de jeugdige Koningin bij den Groothertog en Groot her: ugin vau Saksen-Weimar. Het mid dagmaal droeg geheel een familie-karakter. Alleen de vier vorstelijke personen zaten aan de tafel. De minister van Waterstaat Handel eu Nijverheid brengt ter kennis van belanghebbenden dat inde maandMaart of April 1891 een vergely kend onder zoek zal plaats vinden van adspiraDten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posfceryen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling worden openge steld. Een tweede esamon zal waarschijnlijk gehouden worden in October of Novem ber 1891. Door den minister van Justitie is eene circulaire uitgevaardigd, waarby zonder eenig voorbehc-ad wordt gelast aan alle onder zijn departement ressorteerendo ambtenaren, in wier han den eeden plegen te werden afgelegd, om voortaan, in plaats van trouw aan den Koning, te doen zweren trouw aan de Koningin. Avoudp Men meldt uit Egmond aan Zee De voorloopigo commissie, bestaande uit de heeren Pranger, Conijn, De Groot en Van der Pol, voor het oprichten alhier van eone Maatschappij voor Zee- visscherij, heeft dezer dagen eene nieuwe circulaire verspreid, waarin zij mededeelt dat van het kapitaal groot 100,000, benoodigd voor het oprichten en instand houden der bedoelde Maatschappij, nog slechts ƒ18,000 (in 36 aandeelen van 500) bijeengebracht is. Ten einde iedsr in de gelegenheid te stellen van zijne belangstelling iu het lot der egmonder visschers te deen blijken, heeft nu de commissie, met goedviuding van de voor- loopige aandeelhouders en op aandrang van enkele belangstellenden, de aandeelen gesteld op minstens f 100. //Ieder die het wel meent met de be langen van de plaats onzer inwoning" zegt de commissie, //wordt nu dringend uitgonoodigd onze pogiügen wel te willen ondersteunen. Als men nagaat de gun stige uitkomsten der haringvisscherij ge durende de beide laatste jaren, dan lydt het geen twijfel of Esmond zal insgelijks deden in al de voordeeion, aan die vis- scheaij verbonden." Wij hopen dat het nader beroep der commissie op de welgezinde landgenooton niet vruchtdoos zal blijven. Het geldt hier voor de egmonder visschers eone levenszaak, voor het o.erige land de vraag of het lijdelijk wil aanzien dat een ganseh dorp wegkwijnt wegens gebrek aan tijdige doeltreffende hulp. Als een b e w ij s van het drukke goederenvervoer per trein 'tegenwoordig, moge dienen, dat dagelijks il goederen treinen, uit 30 tot 50 waggons bestaande, tusschen Amsterdam en Rotterdam rij den. D8 gewone treinenloop laat hierdoor veel te wtmschen over, daar onderschei dene personentreinen veel to laat aan komen. De beide groo te vetzaa«- 15ogen postzegel», door do firma G. Th. Bom én Zoon te Amsterdam in de varige week in veiling gebraeht, werden vóór de veiling uit de hand verkocht voor ƒ3850 aan een voornaam verzamelaar aldaar. Het bestuur der Gelder ach Overijselsche stoomtram wegmaatschappij heeft aan da weduwe van den machinist S., dio onlangs door eene omvallende locomotief werd verpletterd, voorloopig het tweederde gedeelte van diens trak tement toegekend. Het &6yl //Hooghullen" te Eelde, in Drenthe, tot herstel van drank zuchtigen, zal io Januari worden, geopend. Reeds vele aanvragen om plaatsing, waaronder van aariDtaando patiënten persoonlijk, zij u ingekomen. De leiding vau zaken, als verantwoordelijk hoofd der inrichting, is opgedragen aan dr. Wes ter hof, geueeoheer-direeteur, die zal wor den terzydegestaau door eone oeconoom- administrateur en verpleger. Het asyl ligt op ongeveer 2 uur afstand van Assen, en alias wordt er tot ontvangst der eerste patiënten iu gereedheid ge bracht. Ten einde behulpzaam te zyn bij het ontsmetten van gebouwen behoorende tot de Koninklijke Militaire Acadomie te Breda, ver rok Dinsdag een klein detachement van de 2e compagnie hospitaalsoldaten van Utrecht derwaarts. Uit Enk huizen meldt men: De mannen, die Maandagmorgen met eene vlet, van ijsloopers voorzien, deu tocht naar Urk ondernamen, ten einde de po8tgemeetïschap met het eiland te onderhouden, zijn, nadat twee hunner door het ijs waren gezakt, de een tot don hals toe, teruggekeerd. Het bleek, dat het ijs op vele plaatsen nog te zwak was, en dat er handen te weinig waren, om de vlet met de noodige snelheid vooruit te krijgen. Dinsdag zonden, een twaalftal mannen, een andereu koers nemende, nogmaals beproeven het eiland te bereiken. Maandag middag roden op den Bergscben Pias by Rotterdam twee personen bij 'c schaatsenryden in volle vaart tegen elkander aan. De een, zekere J. M., bleef op do plaats dooden de ander bezeerde zich ernstig. (N. R. C.) Het volgende is volgens de Arnh. Cé. historisch: In een restaurant te Arnhem op 14 Dec. jl. Een gastheer tot een bediende //Waarom is de champagne niet gefrap peerd, zooals ik je gisteren gelast heb?* De bediende //Mijnhoar, wo hebben in de heele stad om ys gestuurd, maar het was nergens te krijgen." Op de ijsbanen te Baarn wordt sterke drank iu het klom ver- tocht on vermoedelyk ia dit niet de eenige gemeente, waar de drankwet overtreden wordt. Ia het niet mogelijk ook op het ijs de wet toe lo passen Eene oude blinde bedelaar- ster, die aan vallende ziekte leed, werd Maandag te Maastricht op haar kamer tje, met het hoofd voorover gebogen, in een emmer met water verdronken ge vonden. In de gemeentekas te Koe- v rden is een aanmerkelijk tekort ontdekt, dat reeds geleid heeft tot het ontslag van een gemeente-ambtenaar. In den avond van 11. Zondag is een persoon uit Ameide, vermoedelijk door een dorpsgenoot, met een scherp werktuig zwaar gewond over neus en aangezicht; dit gebeurde op de Zederik op het ys; hoogstwaarschijnlijk als een gevolg daarvau zijn in deu avond van 11. Maandag aan de woning van zeke ren d. H. aldaar ergerlijke baldadighe den gepleegd door een opgewonden troep volk. U'it angst waarschijnlijk dat do bald&digen de woning zouden binnen dringen, zijn daaruit eenige revolver schoten gelost, toen juist de rijksveld wachter van Meerkerk aldaar aankwam on een einde maakte aan het tumult. De kerkdieven, die do n e- dvrlandschü en belgÏBche grensgemeenten i.'.ngen tijd in opschudding brachten, zijn eindelijk 1.1. Vrijdag nacht door au marecbauseées van Thenar in de kerk van Wegner, bij Verviers gevat. Zij hoeten; Francois Uolreban, 38 jaren, mandenmaker to Eken (Frankrijk), Nic. Poter, mandenmaker, 41 jaren, te Walcl- rath (Pruisen) en Jan M. Geurts, 23 jaren, mijnwerker, geb. te Suteodaal (België). ViSSCtilEttlJ. Nieuwediep, 16 'December. Door 20 korders en beugers werden heden 10 tot 350 schelt*., 3 tot 10 kabelj., 3 tot 5 roggen eu 6 tot 12 mandjes kl. schol aangevoerd; schelv. gold ƒ42 a f 48 't honderd, kabulj. j 2.50, rog f 1.20 per stuk en kl. schol 2.50 k f 3 per mand. T esse 1, 14 December. Het paling- viaschen was iu de afgeloopen week zeer moeilijk door het zware ijs in de binnen wateren. De vangst bleef zeer onbevre digend. De paling gold 20 k 55 ct. per KG. Eene kleine hoeveelheid garnalen kan nog verscheept worden naar Huil, Londen en Parijs. De visschers ont vingen daarvoor f 2.50 per mand. Door de visschersvloot kon overigens wegens den zwaren ijsgaug niets gedaan worde;:. Lil H&is naar Pretoria. I. In Augustus van dit jaar vertrok eene voormalige ingezetene onzer stad, me vrouw Van G., met hare kinderen naar Pretoria, waar haar echtgenoot een han delszaak heeft. Van deze reis vindt men het eenvou dige, onopgesmukte relaas ïo du navolgen de brieven vaa mevr. Van G., aan hare familie in Nederland. Do reisgenoot, van wien als Carl ge sproken wordt, is de schoonbroeder der briefschrijfster. De eerste brief ia aan boord geschre ven en verzondon bij aankomst van de boot te Dartmouth. Dartmouth 14 Aug. 1890. ab)ord Grantully-Castte. Mijne lieve ouders, broeders, zusters en vrienden. Van morgen te tien uur, kwamen we behouden hier aan, en daar we tot mor gen 3 uur hier blijven, wil ik maar eens vast begioneu met een flinken brief to schrijven want els later het schip zoo hob belt, gaat het schrijven niet al te best. Dat ik al van u allen zo® ver weg ben, kan ik me maar niet voorstellen, 't Is me alsof ik zoo ieder oogenblik een van allen zal zien te voorschijn komen. O! wat zou dat heerlijk zijn, als ik, al was het er dan ook maar ésn van li allen bij me had? Carl komt eerst morgen aan boord en als ik jutfr. Andersen niet had, waar ik wat mee spreken kan, zou ik het bepaald niet uithouden, 'i Is dan ook erg raar zoo om je heeu te kooreo spreken en lachen en niet te weten waarover men het heeft. Maar ik zal nu eerst maar eens beginnen roet u eer.u beschrijving te geven van alles, wat ik tot nu too gezien en ondervonden heb. Ik geloof, ik was geëindigd met den rijtoer nietwaar? We sliepen des nachts verrukkelijk, de kinderen waren erg zoet en lief. Verbeeld u een vreeselijk groot koperen ledikant, met rood damasten gordijnen, prachtig mod, waar we met 4 in moesten. Corri tusschen de juf en my in en net kleintje aan 't voeteneinde. Het ging echter heel best want we voel-, den elkaar niet eene. 's Morgeus om 6 uur stonden we op want we moostea te 8 uur klaar zijn. We ontbeten heerlyk i en gingen toon in 2 rij tuigen: Carl, du j juf, Corri, Johtje eu ik beneven9 de 2 honden in éeu en mynheer L. eu G. in een ander naar de boot, wat een rit vau een uur was. We gin-1 gen aan boord en oriënteerden ons een j beetje. Wai een prachtig schip is dat.! Groot en statig en prachtig iqgémbt. i In de 2de klasse ben ik nog met. ge weest, daar geef ik later wel eens eene behöhryviag van. In onze klasse ia alle? erg netjes eu betrekkelijk ruim, hou wel ouzo hut niet erg ruim Ï3 eu omdat zy zoo achter iu de boot is, heeft zij nogal last van slingeren. Wo hebben tot nu erg prachtig weer en niemand was er tot dusver zeeziek. We hebben een groeten salon met 4 lange tafels, rond om met sola's en fauteuils. Er is nog een damessalon op 'c dek, waar ik nu zit te schrijven.' 'i Is klei..', maar keurig. Rondom sofa's met rose trijp; de wan den beschilderd eu met spiegel<-n rond om vergulde randen, een keurig tapijt eu drie tafelljes. Geei zijden damasten gordijntjes; alles even sierlijk, liet eten is ook erg best, maar toch eet ïa veel liever //en familie," want zoo met alle maal vreemden om je heen en zoo'n Jan, den gebeden tijd achter je, die maar staat te kijken of je bord leeg is, is erg vervelend en ik, dio er nog niet aan gewend beu, eet maar gauw, gauw, dat ik weer weg kom. Het eten is zoo wat het zeilde als iu het Hotei. 's Mor gens om halfn.eg.en ontbijten, te 1 uur lunchen en halfzeven eten. Het smaakt me steedB goed en Corri eet ook lekker van alles. We liggen op 't oogenblik voor Dart mouth. Prachtiger gezicht kunt u je haast niet denken. De geheele stad ligt als het ware tegen de bergen en de huizen ziju in eeaigszina zwitsuncheu stijl. Dan prachtige boomen en overal kleurig groen, 't is waarlijk prachtvol. We worden nu al dichter naar deu wai gesleept en ik kan straks zeker weer wat meer van de stad zien. Konden we maar eeus van de boot af, dat zou heer lijk zijn. Met kleiue kinderen heeft men er ech ter weinig aan, want Co*rie is boven op erg lastig. We moeten haar voortdurend naloopen en daardoor heb ik gewu gela- genheid om alles precies te zien. Als wy zulk prachtig wear deu ge- heelen tijd houden, zou bat heerlijk zyn. Jammer, dat er geon enkele hollandach® dame aan boord is; alles engelsch. Ik bon tenmingte maar blij, dat ik op Carl gewacht heb, want nu hy er nog niet ie is het onplezierig. We hebben eene hut, met 2 be iden boveu elkaar. In 't bo venste slaapt de juf met Corri en in het onderste ik m. t Johtje. We liggen daar kop aan staart om eene hollaud- sche uitdrukking te gebruiken en dat gaat zeer goed, want alleen kan ik Corri toch niet vertrouwen. Het derde bed iB trouwens maar eene sofa met leer bekleed, waar men eeu bwd vau maken kan. We gebruiken die nu maar voor tafel en kast. 'c Is erg behelpen, alles ligt door el kaar, maar dat is nu eenmaal niet an ders. Met bussen melk gaat het heel makkelijk. Ik kan net zooveel en zoo dikwij s als ik wil kokend water krij- g»u. Als ik geen juf bij me had, zou het toch niet te doen zyn, want al die klein® werkjes zou ik toch onmogelyk zelf kunnen doen, dat was toch al te gek. Er zijn nog 2 kinderen aan boord, een jongen van 4 en een meisje Det als Corri, en daar is een kindermeid by, dio zich geheel met hen bemoeit. De moe der en vader kijken er haast niet naar om. Ik weet niet of er hier soms nog meer aau boord komen zullen. (9 uur) Tot hiertoe had ik van mid dag geschreven eu nu zit ik ondar het genot van heerlyke muziek verder te schrijven. U moet weten, dat we gisterenavond en nu ook waer aange naam verrast werden door prettige mu ziek. Dat geeft zoo iets gezelligs aan boord, vind ik. Van middag zat ik ees ourija to praten met den beer eu de ciatnu van de 2 kinderen, 'i Zijn cr, nette lui nit Johannisburg; hij ia a,jvo. cuat, zeker met niet veel praktijk, want zo zijn nu reeda 18 maanden op reis Zo spreken zoo wai Afrikaanse!] Hol', liudsch, doeb wel verstaanbaar en mi! begrijpen ze goed. 't I-j heerlijk nlsmea zoo eens met iemand spreken kau. 't Engelsok leert andets ai een beetje' Van avond liep ik neg even met keer te praten en 't ging gerust til wat Er ziju ook een paar verliefde paartjes' aan boord, zeker pao getrouwden. die kunnen hier bun hart ophaler-. Ze hebbeu niets te doen, dan zich i., i-!ka r tu verlustigen. Net zoo kost-do ik, dat m in Lissabon niet aan wal kannen, dus zal mijn eerste brief uit Maduira zijn. Ze ziju nu op 't dek aau 't dan.eu, zeet vermakelijk om te zien, maar nég ple zieriger «la toen isee ktm doen. 't Is prachtig om nu bat donker ij Dartmouth zon te aieu liggen bier eu daar verlicht; 't ia bopaali faatantueh. 't 13 dan toon ook zulk prachtig weer er is geen windje aan de lucht. Men zuj gerust den geheelcn nacht buiten kuureu zitten, zdo zacht >3 het. Verschiiendo families gingen van mil. dag varen. Er passeerden ons allerlei booten on zeilschepen, de een al mooier dan de ander. 't Li toch prachtig op 't water, dezes is geheel blauw en zoo kalm als eertjjilj da Rozenstraat. Ik zal nu maar eens eindigen, waet anners weet ik later niets meer. POLITIEK OVERZICHT. Op het congres van belgiscue uit werkers te La Louvi&re, onder voor zitting van den mijnwerker Callewaert, die bij de laatste groote werkstaking herhaaldelijk als vertegenwoordiger der werkstakers t>p den voorgrond trad, is na uitvoerige debatten, de volgende motie, door den gedelegeerde Defnet voorgesteld, aangenomen mes 60 tegen 12 stemmen: 1/ De gedelegeerden der mij «werkers van alle inyudiatricten des lands, iu buitengewoon congres den 14n December 1890 te La Louvière vergaderd, be sluiten lo. dat er reden zal zijn voor h«t uitbreken vau do algemeeue work- staking, indien do Kaoser «iet in do tegenwoordige zitting, d. i. uiterlijk in do maand April, zien zul bobben uitge sproken over het voorstel vau grondwots* herziening 2o. do algemeene werkstaking zal zonder nadere aankondiging uitbraken, indien hes herzieningsvoorstel door do Kamer verworpen wordt. Deze motie zal overal ia de mijndistricten worden aangeplakt." Met algemeene stemmen is later nog een motie aangeoomen, waarbij 'ijverige propaganda aanbevolen werdt voor eea algemeenen stilstand van werk op den ln Mei. Op aanvraag der Farnellieten vaar digde het iemhe kanselarij hot Dinsdag een verbodsbevel uit tegen do verders uitgaaf van Macoartby's blad Suppressed üai.ed Ireland. Parnellieten en anti- Farnellieten raakten slaags te Kilkeuny. Na heftige redevoeringen aan weerskanten zag Parnell zich genoopt weg te gaaa. Maar Tauaer en Davitt, zijne tegenstan ders, mées&en mede aftrekken. De gemeenteraad vad Edinburgh heeft, op voorstel van een comité uit zijn midden, besloten den naam van Paroell van do lyst der eereburgers van de stad te sehrappen. Bij de verkiezing to Bassotlan en Not tinghamshire, ter vervanging van den overleden conservatief Beckett, werd Sir Frederick Milner, unioaist, met 4381 stemmen gekozen, tegen 3653 op den Gladstoniaan Mellor. De conferentie te Berlijn betreffende de hervorming van het koogeie school wezen heeft in den loop haver verdere beraadslagingen zes stellingen aaDgeno- men, welke mat betrekking tot de op leiding der leeraars principieel© veran deringen afkeuren, omdat de tegenwoor dige opleidingsmiddelen toereikend zijn. By het eind-examon voor afgaande gym nasiasten moet het mondeling ondervra- halven stuiver per week, zoodat, wanneer zij zoo gelukkig mochten zijn een pond per week te verdienen, zij voor hare andere uit gaven elf shillings en negen en een halven stuiver overhouden. Wanneer men hiervan aftrekt zeven stuivers voor het middag maal iederen dag en acht stuivers voor den Zondag, dan blijven er nog zeven shillings en zeven en een halve stuiver over. Ieder meisje, dat niet genoeg heeft aan zeven shillings en zeven en een halven stuiver per week om daarvan haar wasch, klee ding, handschoenen, schoenen, versnaperingen, kerkgeld, aalmoe zen, reiskosten, omnibus, boeken en muziek te betalen is onge twijfeld slecht en verkwistend. Het House wordt bestuurd door een oude dame, die het toezicht houdt over het eten, de dienstboden berispt (en som tijds ook de jonge dames, wanneer zij zich niet aan de bepalin gen hebben gehouden) des avonds en des morgens de gebeden voorleest, het gas uitdraait en het geld bij vooruitbetaling op vraagt. Als zij een vriendelijke, hartelijke vrouw is, hetgeen somtijds gebeurt, dan kan zij voor de meisjes een tweede moe de: zijn. Wanneer zij, hetgeen ook dikwijls gebeurt, een vrouw is van een strenge levensopvatting en met vaste begrippen, zoo dat zij nooit den minsten inbreuk op de bepalingen van het huis zou willen veroorloven, dan kan zij dit huis veranderen in een gevangenis, het salon in een werkkamer en de slaapkamers in cellen. Somtijds brengen de leden van het comité een bezoek aan het House, kijken overal rond en keuren de soep, bij wijze van spreken, zien de rekening en verantwoording na en geven hare beslissing in sommige zaken te kennen, bij voorbeeld in het geval, wanneer een jong meisje zoo onverstandig is om des avonds een uur langer te willen uitblijven, dan het haar geoor loofd is. Onder een van de vele nuttige en schoone uitvindingen, welke nog voor den man zijn weggelegd ik ben er van overtuigd, dat nooit een vrouw een van die uitvindingen zal doen be hoort in de eerste plaats een stichting of een tehuis voor wer kende dames, die ook met het andere geslacht in aanraking kunnen komen. Daaraan begint groote behoefte te bestaan, om dat er in de laatste jaren steeds meer en meer dames komen, die door werken in haar eigen onderhoud trachten te voorzien. En het aantal harer neemt bij den dag toe. Wij schijnen inderdaad zoo arm te worden, dat naar alle waarschijnlijkheid het vol gende geslacht geen andere dames kent, dan degenen, die voor haar eigen onderhoud moeten zorgen. In mijne verbeelding zie ik dat tehuis der toekomst reeds duidelijk voor mij. Om te beginnen is het een tehuis zonder voorschriften en verordeningen. Volstrekt geen verordeningen. Eén uitgezonderd, die echter niet zoozeer een verordening dan wel een bepaling is, dat iemand namelijk moet ademhalen om te leven, waartegen niemand iets zal aanveeren totdat hij asthmatisch wordt. Deze voorwaarde is, dat kost en inwoning vooruit moeten worden betaald. Dat er volstrekt geen verordeningen bestaan is het eenig noodige om zulk een tehuis gezellig te maken. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2