BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. Het pracss-Eyraud. Raming 30,800. Minste inschrijver T. Volker te Sliedrecht voor 26,500 per jaar. H. M. de Koningin-regen- tes heeft eene commissie benoemd voor de regeling der nalatenschap van wijion Z. M. Koaing Willem III. De commis sie is samengesteld uit de heeren mr. J. Heemskerk Azn., tevens voorzitter jhr. mr. E. de Brauw, mr. B. M. Vlie- lander Hein, beide laatsten advocaten te 's-Hage, geaeraal-majoor graaf Dumon- ceau, baron Snouckae-t van Sehauburg, thesaurier van wijlen den Koning, en jhr. S. M. S. de Ranitz, die ah secre taris der commissie zal fungeeren. Bij kou. besl. van 17 Dec. is, met ingang vaa 16 Jan., benoemd tot directeur van het postkantoor te Dor drecht F. H. H. Doffeguies, thans direc teur van het postkantoor te Deventer. In het Staatsblad no. 178 is opgenomen een kon. besluit van den llden December, tot bepaling van het maximum der verpleegden en het mini mum van geneeskundigen in het krank zinnigengesticht te Dordrecht. O. a. is daarbij bepaald, dat in dit gesticht niet meer dan 200 krankzinni gen, 104 mannen en 96 vrouwen, mogen verpleegd worden. Indien het aantal verpleegden op heden aldaar in behandeling, meer be draagt, wordt het vdór 1 Mei 1891 tot de in het eerste lid van dit artikel ge noemde of lagere cijfers teruggebracht. De gedenkpenning, b ij gel genheid van het overlijden van Z. M. Koning Willem III vervaardigd door de heeren J. Ph. M. Menger en W. J. Schammcr, stempelsnijders aan 's rijks munt, is thans verkrijgbaar gesteld. De prijs van den penning in zilver bedraagt 12 en in brons f 2.50. Naar men verneemt, zal door de Exploitatie-maatschappij te Am sterdam grond worden aangekocht, ten einde daarop woningen te laten bouwen voor het stationspersoneel. Aanleiding hiertoe schijnen gegeven te hebben de hooge huishuren, waardoor het grootste gedeelte van het personeel in de onmogelijkheid verkeert, geschikte woniDgen te huren. Sedert den morgen van Dinsdag 9 jl. wordt in de woniög van mej. F. C. van der Snee te Amsterdam Hemonykade 12, vermist 1 gouden broche met dito speld, in den vorm van eene halve maan, omzet met 13 15 brillant^n van verschillende grootte en uitmuntende zuiverheid. Bedoelde broche kan door het aanbrengen van eene lange stift ook voor haarspeld gebruikt worden. De waarde van het vermiste bedraagt ƒ650 a f 700. De commissaris van politie van sectie 3 te Amsterdam verzoekt opsporing en bericht. Notaris W., gevestigd te Hoogwoud, heeft zich verwijderd. Dinsdag is op brutale wijze diefstal gepleegd in het gebouw der theol. school te KampeD. De dief, die zich er waarschijnlijk dea vorigen avond heeft laten insluiten, schijnt op bedaarde wijze in het werk te zijn gegaan. In verschillende lokalen, waarvan 's mor gens do deuren open stonden, werden gebruikte lucifers gevonden. Uit eenige bussen die opengebroken zijn, wordt ee.i bedrag gemist van pl. m. 26 een hoeveelheid sigaren waren mede van zijn gading. Een jongmensch te Baard wijk, die Zondag avond wat veel ver gunning gebruikt had en zich niet stoorde aan het verzoek zijner moeder om naar huis to komen, is in de open lucht blijven bivouakkeeren, Te T iel is Donde dagnacht een kind doodgevroren. Ten nadeale van een m a- troos, zekeren Maurits Solcowits, die in het logement van Hendriks te Beek(L.) zijnen intrek had geDomen, zijn Woens dag nacht ontvreemd eene som van 2200 mark, waarvan 1000 in papier en 1200 in goud, benevens zijn gouden remontoir horloge, overjas en vilten hoed. Van dezen diefstal wordt verdacht zekere A. K., koopman in schryf behoeften uit Luxemburg, die eveneens daar gelogeerd was en heimelijk de slaapstede heeft verlaten, met achterlating van hoed en reiskistje. Te Sittard is Woensdag- Dacht diefstal gepleegd in de R, K. parechiekerk. Door het verbrijzelen van eene ruit in de aangrenzende doodkapel had men zieh toegang weten te verschaf fen tot het kerkgebouw. Drie ofierbussen werden opengebroken en van den inhoud beroofd. Een schandaal wordt uit Onstwedde medegedeeld Er werd daar eene hardrijderij ep schaatsen gehouden om 8 liter jenever. 'NR. C.) Uit Harlingen wordt ge meld Het wachtlokaal voor werklieden aan de haven is voor het gebruik openge steld. Het is gevestigd in het van ouds wel bekende koffiehuis «Friso" en dus in de onmiddellijke nabijheid van de engel- ache stoombooten. De losse werklieden, ten getale van 170, hebben zich allen opgegeven, om op beurttaak te arbeiden. De verver8chingea in het lokaal worden voor weinig geld verstrekt, nl. koffie en thee per greoten kop 3 ct., cacao en eea glas lagerbier voor 5 ct. en Dortmund en stout voor 8 ct., broodje met beter en kaas voor 5 ct. Voor het lezen van dagbladen en andere lectuur wordt gele genheid gegeven. gEen der beide orgeldraaiers, die Dinsdag den wedstrijd op schaatsen te Bergambacht opvrooly&ten, is Woens dag ochtend tusschen Stolwijk en Gouda doodgevroren gevonden. Te Heilouw is in eene scha- mele woning een kind van een jaar oud bevroren. de bezoeker, na een welriekende havannah te hebben ontvonkt, //jongens, de zaken gaan goed, hè?" Och ja", antwoordt de direeteur, zich op zyn luierstoel uitstrekkend. //Och ja, dat schikt nog al!" z/Wat schikken? Ben jij nog niet te vreden?" z/Wat zal 'k je zeggen?" verklaart de oofdfirmant", mijne betrekking is goed, maar dat schorriemorrie, waar je mee in aanraking komt, dat is voor 'n fatseen- Ijk man haast niet uit te houden „NETTE" MEXSCIIEX. van zich te bed to begeven. De gevolg* zijn niet uitgebleven, want men zegt, dat hij, teagevolge van de uitgestane koude, zijn handen en voeten niet ge bruiken kan. Mon leest in de Avondp.: Wij hebben in onze dagen vele en velerlei vennootschappen zien verrijzen, met bijbehoorende directeuren, commis sarissen, enz. Misschien is 't niet algemeen bekend, dat er, naar men zegt in de nabjheid der residentie, ook eene Vennootschap bestaat, tot //exploitatie van liefdadig heid." Het hoofd dier onderneming is iemand, die 't er goed van nemen kan. Hij heeft een staf van //bedelsujetton" in dieast, beambten dan, der meergenoemden//Ven- nootschap". Dezen krijgen hunr e instruc- j gebracllt' tien, worden in ploegen verdeeld, on brengen de baten van hun //arbeid" naar het eentraal-bureau, waar de ponds-pondsgewijze uitdeeling plaats heeft. De «directeur" draagt het volle be- wus'zjn der veelomvattende taak, die op zijne schouders rust. Oalangs komt een zijner keunissen, vermoedelijk //op eigen houtje" het bedrjf van zijn collega uitoefenend, te zijnen kantore. De heeren groeten elkaar met de hof felijkheid, aan hun maatschappelijken rang verschuldigd. z/Wat zal 'tzijn?" vraagt de gulhar tige gastheer, «een simpel bittertje, of liever een lekker glaasje madera?" Do ander plaatst de enblemata van zijn ambt (lucifersbakje of doosje met postpa pier) in een bescheidea hoekje, als een plaats 1 welopgevoed man betaamt KOIÖNIEN. In de Jan. Ci. is eene ordonnantie opgenomen, waarvan het eerste artikel aldus luidt.* //De aanwezigheid van vuur- en blanke wapeuen aan boord van in- landsche vaartuigen in de wateren van het goevernement Atjeh en onderhoerig- heden is verboden. Dooreen europeesehen vertegenwoordiger van het nederlandsch gezag in dit gewest, kan echter aan den gezagvoerder van een Lolandech vaartuig, of dengene die hem vervangt, schriftel jk eene vergunning worden verleend om, tot zelfverdediging, hoogstens vier tromp- laadgewerer, en door ue hoofden der betrokken staatjes om hoogstens zes kle wangs en zes rentjongs per prauw te voeren. Bovenbedoelde vertegenwoor diger vaa het nederlandsch gezag houdt van de vergunningen aanteekening in een regieter. De vergunning kan te allen tjde worden ingetrokken, van welke melding wordt gemaakt in het register. Zonder verguoniog zijn hoofden, wier positie overeenkomt met die van een Imam, gerechtigd tot het dragen van een blank wapen in den gordel*. Eene andere ordonnantie, ook opge nomen in de Jav. Ctzegt in art. 1. Aanvangende op zoodanig tijdstip zoolang als zulks door den goeverneur van Atjeh en OnderhoorighedeD, in ver band met het verbod van in- en uitvoer, bedoeld bij de ordonnantie van 18 De cember 1888 Staatsblad no. 195), nood zakelijk wordt geacht, is in Groot-Atjeh alle vervoer van goederen van het gebiod binnen de pocteelinie naar het gebied daarbuiten verboden. Evenzoo is dat ver voer, boven eene door den goeverneur van Atjeh en Onderhoorighoden nader vast te stellen hoeveelheid, verboden vaa Oleh-leh eH Kota-Radja naar de overige plaatsen binnen de postenlinie, anders dan op eene vergunning, af te geven door de daartoe door den goeverneur aan te wijzen personen. In bizondere ge vallen kan door den goeverneur ver gunning worden verleend van bovon- staaade verbodsbepalingen af te wyken. Voor het vervoer van goederen per stoomtram tusschen Oleh-leh eu Ko- ta-Radja is geen vergunning noodig. De besluiten, houdende vaststelling vaa het tijdstip van aanvang en beëindiging van den maatregel, worden door den goeverneur met allo te zijnen dienste staande middelen ter algemeene kennisse Curasao, 25 November. //Nu, geef my maar een oude klare, 'tis me nog te vroeg voor madera!" En de veelbelovende karaf werdt uit de kast gehaald. t Schijnt er bij jou aan te zitten." De goeverneur van Curasao heeft den 24sten November bij publicatie bekend gemaakt het overlijden van Z. M. koning Willem III en de opvolging van H. K. H. Prinses Wilhelmina onder het regent schap van de Koningin-weduwe Emma. In deze publicatie wordt o. a. gezegd: Diepen rouw verspreidt over Nederland en zijne koloniën het bericht van het af sterven van een vorst die ge.iurende zijne meer dan veertigjarige regeerin, steeds toonde dat hij zijn volk boven alles liefhad Wilhelmina is koniugin dor Nederlanden, Emma is regentes der Nederlanden. Haar is geheel de natie trouw verschuldigd. De trouw der kolonie Curasao is haar verzekerd. duitscho keizer o. a. nog dit gezegd «Hoewel ik anders niet gaarne iets voorlees, zon ik toch gaarne u van een artikel mededeeling doen, hetwelk ik zoo belangwekkend, zoo sehoon geschreven acht, hetwelk zoo in elk opzicht terug geeft wat myne gedachten waren, teen ik voor ongeveer 14 dagen tot u sprak, dat ik de hoofdpuntenwelke daarin ontwikkeld zyn, u zou wensehen veor te lezen. Het artikel is versohonen in den Hannöoeriscken Courier. Onder het op8ehrift«Missveratandnisse," komt daarin de volgende reeks van zinsneden voor //«Wie zich de ontzettende tegenstel ling tussehen voorheen en thans ten volle bewust is, hij zal tevens van de overtuiging doordrongeu z^o, dat het nieuwe staatswezen waard is behouden te blijven, en dat het eene taak is, de gansche kracht eens mans waardig, aan het behoud en de rustige ontwikkeling van het staatswezen mede te werken. Dat den leeraar in de uitzetting der toe standen van een weinig verblijdend ver leden de grootste vryheid gegund moet worden, ligt veor de hand maar even eeer is het onbetwistbaar waar, dat slechts hij leeraar onzer jeugd kan zyn, die trouw en uit veile overtuiging staat op den bodem dor monarchie en der constitutie. Een aanhanger van radicale utopieën is als leeraar der jeugd even onbruikbaar als in de bureau's van het staatsbestuur. De leeraar isovereen komstig zijne rechten en zijne plichten, in do eerste plaats dienaar des staats, en wel van den bestaandon staat. Han delende overeenkomstig deze positie en zyne daaruit voortspruitende taak, zou de leeraar, voor het grootste deel althans, ook reeds dat gewrocht hebben wat van hom verlangd wordt om do jaugd s6erk te maken in den weerstand tegen alle revolutionaire ideeën. Wat ver der tot zyne taak bohoort, do ernstige zorg namelijk voer do karaktervorming, voor het zelfstandig denken en oordeelen blyvo beden buiten behandeling evenzo# in hoever onze leeraars-bent de Uier ge schetste taak reeds nu volbrengtdaar over eeu anderen keer. Maar hieraan toch wel niemand in ernst denken, dat de leerlingen der sociaal-democratie in de school in bizonderheden behandeld en misschien door autoritairo verklaringen of in vrij debat bestreden zullen worden. Wie eene heldere voorstelling h®«ft van' het wezen des staats, van hut ontstaan en de ontwikkeling vaa ons staatswezen, nij zal volkomen by machte zya het on gerijmde, het verwerpelijke en gevaarlijke der sociaal-democratischc theorie en prac- tyk te doorzien hij zal hot als zijn plicht beschouwen, manmoedig zijne plaats te handhaven in de rijen van hen, die onzen staat tegen de vyandelijke aanvallen, van buiten als van binnen, verdedigen. De hoogste plicht van hot staatsbestuur blijft het, door verstandig tegomoeikomen op het gebied der openbare welvaarten vrijheid zich de sympathieën duurzaam te verzekeren van alle gematigde cd helderziende elementen. «Eene andere klacht, waaraan ook op misverstand berustende opvattingen ten grondslag liggen, is deze dat onze geheole klassieke forming met vernietiging be dreigd wordt. Wy gelooven dat het niet de ware vrienden dezer vorming zijn, die aan deze vrees lucht geven; hun kan ten minste het verwyt niet bespaard worden, dat zij van hetgeen onder klassieke vor ming verstaan moet worden, al een zeer oppervlakkig begrip hebben."" «Mijne heerenDe man, die dat gr schreven beeft, heeft mij begrepen, en Aan de limes wordt door den co?, respondent ts Brussel geseind, dat de confiscatie van wapenen te Banana toch waar is, ondanks de tegenspraak i Rotterdam. Aan de Timet wordt uit Consfanti- nopel gemeld, dat de engelsche, duitscke en belgiseho aa» kgelastigden geconfereerd hebben met den miaistor van Buiten- landsche Zaken over de Congo-kwestie deze moet gezegd hebben dat Turkije meegaat met de meerderheid der mogend- heden ep het brueselscho congies. De Keniugin, de Prins van Wales en andere leden der engelsche kouiiik- lyke familie hebben Donderdag in besloten kring het schoone, zes voet hooge beeld van keizer Friedrich van Duitschland, op effectvolle wijze uitgevoerd door Boehrn, in do St. Guorgekapel te Windsor ingewijd. De keizerlijke schoonzoon van koningin Victoria staat, in uniform ge- kleed en de handen rustende op het gevest van het zwaard. Generaal von Wittich Tsrtegenwoerdigde keizer Wilhelm bij de plechtigheid. Het kapelkoor zong ëuitsehe muziekstukken. Volgens de Pall Mall Nazette zou de portugeeache regeeriug voornemeD3 zijn, aan eene vermoedelijk duitsche maat- schappy, met een kapitaal van 1 millioen p. St., eene belangrijke concessie te ver* leenen op landen in Oost-Atrika, waar onder Manica, Sefdla, Quilimane en monden der Zambesi. Naar men verneemt, zullen eenige franseho bladen, o. a. de Gill Plas, de Lanterne en de Eeko de Paris f io Duitsch- land verboden worden. Volgens berichten, door de Timet uit Mozambique ontvangen, hebben de Engelschen in het laatst der vorige raaand Masschesee aangevallen, de por tugeeache vlag weggehaald, en zich meester gemaakt van de goederen der Mozambique-maatschappij. De italiaaasehe begrooting voor het dienstjaar 1890/91 zal een tekort ople veren van 25,346,U00 lire, hetwelk gedekt zal worden door het overschot uit het pen sioenfonds. Do bogrooting over 1891/92 wordt geraamd met een batig saldo van 6,6 millioen lire. De buitengewone mili taire uitgaven zijn op 11 nailioen lire geraamd. Van het aftreden van den duitachen ambassadeur te St. Petersburg, generaal von Schweinitz is in de officieele krin gen te Eerlij a niet-s bekend. In zijne slotrede, gehouden ter con ferentie over het onderwijl, heeft de ik ben hem er dankbaar voor, dat bij in do wijdere kringen des volks getracht heeft deze meening te verbreiden". Parnell kon Woensdag tengevolge van zijn toestand den kiesveldtocht in Kil kenny niet voortzottenhij vaardigde daarom een manifest uit aaa het volk, waarin hij het iersche volk oproept, om zich rondom hun getrouwen overste to scharen. Eene groote vergadering van Mac- carthyisten te Cork bekrachtigde Woens dag Parnell's afzetting. Het orgaan van Bennigsen. Onder grooten toeloop van nieuwsgie rigen is te Parijs het proces tegen den bekenden moordenaar Eyraud en zyne medeplichtige Gabrielle liom para begon nen. Ondanks de felle koude, verdron gen »ich reeds 'a ochtends om negen ure scharen nieuwsgierigen voor net gebouw op het Dauphinpleiu. Om elf uren, toen de deuren opengingen, stroomden allen binnen. In een oogenblik waren alle plaatsen bezet, uitsluitend door personen die van eene toegangskaart waren voor zien. lu het geheel Konden niet meer dan 18Ü kaarten worden uitgegeven. Alle voorwerpen, welke bij den moord hadden gediend, waren in de zaal. Tij dens de pauze verdrongen de mensehen zich vooral om den koffer, waarin het lijk va n don deurwaarder Gouffé werd ver zonden. De voorwerpen werden zorgvul dig bewaakt door ropublikeioscho gar den, ten einde te voorkomen, dat zy ver donkeremaand werden. Eyraud was zeer kalm en deftig in eooe zwarte jas ge kleed. Gabrielle Bompard toonde even min eenige ontroering. Zelfs had zij, getuige haar toilet, nog haar best gedaan er goed uit te zien en te behagen. Üe houding van Eyraud is dan ook volstrekt niet die van een berouwheb bend zondaar. Hij spreekt over zijne wandaad als een gewoon feit, en noch hij noch Gabrielle zien er uit als lieden, die een rijk man dagen lang bespied hebben om hem van kant te maken. Het openbaar ministerie werd waar- atmosfeer. Eerst zette zij zich neer naast de vrouw, die zoo onverpoosd voortwerkte. «Gij zijt nu reeds den ganschen dag aan het werk, mijn kind. Uwe wangen gloeien en uw hand is koortsachtig heet. Kunt gij voor een enkelen avond uw werk niet ter zijde leggen «Neen neen. Ik moet werken. Ik moet werken. De ande ren kunnen rusten, maar ik moet werken. Ik moet werken." «Waarom moet gij werken, mijn kind Gij zijt er zooveel beter aan toe dan de anderen. Gij hebt een aardig inkomen. Waarom moet gij werken Allen wisten, dat zij drie pond per week verdiende ja, drie pond I Dat is evenveel als een hulppredikant per week ver dient, en toch ging er geen avond voorbij, Zondagavond uitge zonderd. of zij bracht dien werkende door, zoolang totdat het gas werd uitgedraaid. «Zijt gij christen vroeg zij, in plaats van antwoord te geven. «Zeker," zeide miss Beatrice. «O, mijn kind, wat een zon derlinge vraagWelke andere troost is er voor ons, arme vrou wen, en welke andere hoop «Hij is gekruisigd voor hen, die hem toebehooren. Degenen, die hem niet toebehooren moeten zichzelven kruisigen." Het was een zonderling antwoord, dat uitgesproken werd in zulk een huis als dit, waarin men zou veronderstellen dat de wanhoop niet zou kunnen zetelen, evenmin als alle heftige aan doeningen. Zij worden gelijk met de mannelijke sekse buiten gesloten. «Mijn kind, mijn kind," zeide de arme dame ontsteld bij het hoo- ren van die woorden, «gij jaagt mij schrik aan. Ik begrijp niet wat gij bedoelt." «Het beteekent miss Beatrice,* zeide de borduurster, «dat ik moet werken, dag en nacht, zonder ophouden." Miss Beatrice zuchtte en ging verder. Zij bleef nu staan voor de dame van middelbaren leeftijd, op wier gelaat voortdurend een blik van ontevredenheid zetelde. «Is het vandaag niet beter gegaan, miss Stidolph vroeg zij. «Neen, het gaat steeds slechter?" «Hebt gij dan niets kunnen vinden «Neen, er was niets. Men krijgt nooit iets goeds, wanneer men niet jong meer ïs. Het is nu een zonde om oud te worden." «O, zeg dat nietDe meeste menschen verkiezen jonge en vroolijke goevernantes voor hunne kinderen. Wanneer wij ouder worden, dan verliezen wij onze vroolijkheid en luchthartigheid wel eenigszins nietwaar En ons uiterlijk schoon verliezen wij misschien ook wel." «Ik ben nooit mooi en vroolijk geweest," zeide miss Stidolph met een korten lach. «Het leven is steeds een last voor mij geweest. Verspil uw tijd niet aan mij, miss Beatrice. Misschien is er voor mij nog wat te doen, wat het vertaalwerk betreft. Gisteren heb ik in het museum gehoord, dat eenige dames weer werk wilden geven en nu komt iedereen weer in de stad terug." «Ja, en gij staat bekend als iemand, die zeer nauwkeurig ver taalt, miss Stidolph. Ik geloof stellig, dat men u nu wel werk zal geven. Gij zijt immers het stille seizoen seeds doorgeworsteld nietwaar Toen miss Beatrice haar verliet, ging de dame met het on tevreden gelaat achterovergeleund in haar stoel liggen en er speelde iets als een glimlach om hare lippen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2