DERDE it LAD BBHOORENDE BIJ UAAIILEM'8 DAGBLAD VAN Blaandag 22 December 1890 B1MENLMD. Wetgevend© Maciit. TWEEDE KAMER. Faillissement. Thans is in druk verschenen het dezer lagen bij de Kamer ingekomen wetsont terp op het faillissement en de surseance tan betaling. Het ontwerp bevat 233 artikelen en de Memorie vaE Toelich ting is 113 bladzijden groot. Aan de wetsvoordracht en de memorie van toe- ichting liggen niet slechte de voorstel en der Staatscommissie ten grondslag, maar deze zijn daarbij zelfs zooveel mo gelijk woordelijk gevolgd. Het ontwerp schopt geen nieuw recht is geen uitvloeisel van öieuwe theorieën, maar beoogt niet anders dan een loute ring van het geldend recht door verwer king van de resultaten eener ruim vyt- tig-jarige ervaring. Het ontwerp beperkt het faillissement niet tot kooplieden, maar maakt het toepasselijk op iederen schuldenaar. Van daar dat de regeling niet iu het Wet boek van Koophandel kan blijven opge nomen, maar in een afzonderlijke wet moest worden vervat. Wordt vervolgd). STOOMVAARTBESiCMTEN. Het stoomschip Utrechtvan Java naar Rotterdam, vertrok 19 December yan Port Saïd. Het stoomschip Zeelandvan Rotter dam naar Java, vertrok 18 Doa. van Port-Saïd. Het stoomschip Koningin Fmma, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 19 dezer te Gsnua. Het stoomsehlp Amsterdam, van de N. A. S. M., van Now-York naar Amster dam, passeerde Vrgdag 19 Dec,, des namiddags 1 uur 40 min., Wight. Het stoomschip Amsterda m van de N. A. S. M.op reis van New-York naar Amsterdamzal wegens den ijs gang te Rotterdam binnen komen en ook van daar Zaterdag weder naar New-York vertrekken. V1SSCHER1J. *NIE UWE DIEP19 December. Door 4 korders werden heden 18 groote en 50 kleine tongen40 mand jes kl. schol en 14 manden schar aangevoerdgr. tong gold 90 cent kleine id. 20 cent per stuk, kl. schol 2.50 a 2.70 per mandje en schar 1.50 per mand. Vervolg Stadsnieuws. Bij het genootschap ^Mfllpomena en Thalla" bestaat het voornemen om eene liefdadigheids-voorstelling te geven ten behoeve van eene weduwe alhier met zeven kinderen, wier huisgezia met Februari a. 8. nog zal worden vermeerderd. Cir culaires zullen dienaangaande aan de ingezetenen worden aangeboden. Hedenmorgen was sedert Vrydagmid dag de vaart in het Noordzeekanaal nog gestremd. Men is bezig het ijs, dat bg de spoorbrug opeengehoopt is, door te zagen, zoodat men verwachtte dat heden middag de vaargeul geopend zoa zijn. Op de scheepstimmerwerf van den heer A. Pannevis te Alfen a/d Rijn, word deze week de kiel gelegd voor een ijzeren schroefstoomboot tot vorvoer van passagiers, goederen on vee, voar rekening van da Maatschappij van Sthroef- stoombootdienst, directeur do heer W. Bus, te Haarlem. Tevens werden achtereenvolgens do kielen gelegd voor een ijzeren lichter, groot p. m. 90 last genaamd //Charles," en voor een dergelijk schip, genaamd //Alphon8e," beide voor rekeaing van da beeren Kugpervan Dam <S§ Smeer, te Rotterdam. In de O. L. V. Kerk aaa het Spasme is deze woek een begin gemaakt met den bouw van een zeer groot, nieu w orgel. Vervaardiger is de firm* Adama Zoon, te Amsterdam. Het instrument zal oagoveer medio Maart gereed zgn en belooft een waar sieraad voor dit fraaie kerkgebeuw te worden. Op dit oogenblik moet men zich, daar natuurlijk het oude orgel is afgebroken, met een pijporgel behelpen. W. van Loog oud 45 jaren, machine- stoker aan de Gasfabriek alhier, is heden- namiddag ernstig verwond aan een zijoer handen, zoodat een vinger is geampu teerd moeten worden en de andere be langrijk zijn beleedigd. Hij is bekneld geraakt tusachen een te reinigen bak en den hefboom van een in beweging zijnd werktuig, tengevolge eencr niet behendig uitgevoerde beweging. De bekende straatslij pater G. S., die 2 maanden gevangenisstraf moest onder gaan, wegens verzet tegen de politie en daarvoor in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd, is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebraoht. Men meldt ons De treinen der Noord-Zuidhollandsche Stoomtram ondervonden Vrijdagnamid dag door den sneeuw groote vertraging, enkele kwamen twee uur te laat aan de stations aan. De lijd moldt uit Beverwijk In de vergadering van gedelegeerden ter con trale r. k. kiesveraeoiging, Donderdag gehouden, kwam het voorstel in behan deling, om zich aan te sluiten bij den bond van kiesvereenigiagen in Noord- Holland. Met elf tegen vier stammen evenwel werd dit voorstel verworpen en aldus de zelfstandigheid vaa onze Centrale Kiesvereeniging gehandhaafd. Donderdag is de oudste inwoonster van Breda, Ant. de Colonia, in den ouderdom van ruim 100 jaren overleden. PGLSWK OVERZICHT. De Reiclis-Anzeiger bevat eene in groote mate opzien barende mededee- ling, uit welke blijkt, dat de Rijks commissaris Wissmann en Emin Pacba met elkaar in ernstige botsing zijn geraakt. Emin Pacbarekening hou dende met de bestaande Arabische elementen, wil deze aan zich dienst baar maken en hun oude, bekende hoofdstation Tabora behouden als het punt van samenkomst van de kara- vanenwegen, die van het binnenland naar de kust leiden. Wissmann daar entegen wil zich onafhankelijk ma ken van het Arabische Tabora, en een nieuw station oprichten in het gebied der machtige Wenjamwesi- hoofden, ten einde de vriendschap te winnen van de inboorlingen en in het binnenland een nieuw middelpunt voor den handel te verkrijgen. Aangezien Emin Pacha ieder bevel in den wind sloeg", heeft Wissmann hem terug geroepen, nadat hij de oprichting ver zekerd had van een station aan het Victoria Nyzza-meer, voor het stich ten waarvan Emin uitgezonden wis. Plet schijnt dat thans eene sam in werking der beroemde kenners van Afrika verder geheel onmogelijk is. De buitengewone gezanten, belast met aan Koningin Victoria mede te deelen, dat Koningin Wilhelmina den troon der Nederlanden heeft bestegen, hebben het middagmaal gebruikt en daarna den nacht doorgebracht in het kasteel der Koningin te Windsor. Ilet buitengewoon Nederlandsch ge zantschap, belast met bet overbren gen der tyding, dat Koningin Wil helmina den troon der Nederlanden heeft bestegen, is Vrijdagmiddag te 21/s uur door den President der Fran- sche republiek, den heer Oarnot, ont vangen. De heer Oarnot zeide bij deze ge legenheid: Het verheugt mij, mij te kunnen aansluiten bij de verwach tingen van het grootmoedige Neder land, aan welks hoofd thans de jeug dige prinses is gesteld. Carnot gaf een diner ter eere van het buitengewoon gezantschapdat gister nacht weder naar Nederland terugkeert. Bij de behandeling der staatsbe- grooting heeft de Fransche Senaat alle hoofdstukken betreffende de uit gaven aangenomen, met uitzondering van die, welke in verband staan met de nieuwe leening. In de Italiaansche Kamer heeft Imbriani den minister-president Crispi geïnterpelleerd over het aftreden van den minister van Financiën. In zijn antwoord ontwikkelde Crispi de stel ling, dat een minister die niet met zijne collega's instemt, geen lid van het ministerie kan blijven, en dat het ontslag van den minister van Finan ciën noodzakelijk was geworden door diens deelnemen aan den maaltijd der Irredentisten. Eene motie van vertrouwen in de regeering werd voorgesteld, en aan genomen met 271 tegen 10 stem men, terwijl 16 leden zich van stem ming onthielden. De goeverneur van Mozambique heeftnaar uit Lissabon gemeld wordt, per telegraaf een uitvoerig bericht gezonden over het optreden der En- gelschen in Manica-land zij zouden niet alleen eenige Portugeezen ge vangen genomenmaar hen tevens mishandeld en hunne woningen door zocht hebben. Men meldt uit Constontinopel dat de Sultan, in strijd met de verwach ting geweigerd heeft de regeling goed te kearen welke getroffen is ten opzichte van patriarchaat.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 9