NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Winterg&ve. Jiaffarina ^tegtna. Se Jaargang. Donderdag 25 December 1890. No. 2296 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT ENTIRE: NIEUWJAARSWENS*, BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en 3. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciti Etrangère G. L. DA IJ BE f Co., JOHN F. JONES, SuccParijs 31 his Faubourg Montmartre. Uithoofde van liet Kerst feest aal het eerstvolgend num mer dezer Courant Zaterdag avond verschijnen. Evenals vorige jaren zal in ons op Oudejaarsavond ver schijnend nummer de gelegenheid opengesteld worden tot plaatsing van naar gelang van ieders maatschap, pelijke betrekking, ad 50 Cents per advertentie, mits men ze ons doe toe. komen uiterlijk op Woensdag 31 Dee, a. s., te halfdric des namiddags. Directeuren- U itgevers. Van alle zijden komen in deze koude dagen, nu de armen zooveel te lijden hebben, in de verschillende plaatsen des lands giften in, om in den dringenden nood te voorzien. Hier ter stede is de vereeniging //Wel dadigheid naar Vermogen" daarvoor on vermoeid werkzaam, maar zij heeft daarbij den steun der ingezetenen voortdurend noodig; de opbrengst der inteekeniDgen op de circulaires heeft dit jaar twee duizend gulden minder dar. verleden jaar bedragen. Zeer werd zij daarom dezer dagen verrast door vier giften van onbekenden, resp. van ƒ100, 35, ƒ25 en 4,35, on dit zoo onverwachte goede voorbeeld doet haar thans navolging inroepen, daar er nog zooveel noodig is. Dat de giften hun doel zullen berei ken, behoeft wel niet gezegd, als men slechts bedenkt op hoe uitstekende wijze het huisbezoek van de vereeniging werkt, waardoor zy volkomen op de hoogte is der toestanden. De kleinste giften zijn welkom en ieder gever vindt zijn be looning vertienvoudigd terug in de hart verheffende gedachte, een goede, een edele daad te hebben verricht. Ieder, die warm gekleed, wel gevoed en gehuisvest is, denke aan de armeD, die slecht gekleed en slecht gevoed, de koude en ellende bet hoofd moeten bieden. Weüdt u dus met uwe gaven, klein of groot, in navolging van de edele gevers hierboven vermeld, tot het bestuur van /Weldadigheid naar Vermogen". Ingevolge een by de redactie van Haarl. Dagblad ingekomen verzoek van „eene ge trouwe lezeres, die gaarne met nog an dere een gave wil afzonderen maar on bekend is met de namen der bestuursleden van W. n. V.", deelen wij hierbij mede, dat bijdragen kunnen worden gericht aan jhr. F. Teding van Berkhout, penning meester der vereem'ging, adres Baan hoek Kleine Houtweg of Haarlemsche Bank, Achtereenvolgens is ontvangenvan N. N. door mej. F. K. ƒ25, van N. N. in de bus ƒ10, en van een onbekende onder lett. A. Z. 500. STADSNIEUWS. Haarlem 24 December 1890. Door Burg. en Weth. is heden aan besteed in den perceel a. de verdieping van het Spaarne van de noord- tot de zuidgrens en b. van een gedeelte vaa den Kinderhuissingel, den Zijlsingel, gedeelte van de Leidschevaart tot voorbij de Nieuwe vaart, de Nieuwe vaart en de Raam-, Gasthuis- en Kampersingels. Inschrijvers 5. De hoogste H. T. Wie- gerink voor ƒ80,000; de laagste A. Vis ser voor ƒ41,680, doch met vrije grond- berging ƒ39,900. Examen middelbaar onderwijs, 's-Hage, 23 December. Fransch, geslaagd mej. J. J. S. Faber alhier. Voor de hardryderij voor hoofden van behoeftige huisgezinnen, Vrijdag e.k. op //de Phoenix" te houden, zijn reeds vele goede zaken ingekomen, dietotpry- zen zullen dienen, zooals kleedingstuk- ken, ham, worst enz. De directie van de Phoenix" is hiervoor zeer dankbaar, maar blijft zich aanbevolen houden voor verdere goede gaven. Hoe meer er inkomt, des te meer armen kunnen er gelukkig mee gemaakt worden 't Was maar een Loods. De tooneelstukken van Ruijsch zijn, al is het papier waarop ze geschreven werden reeds lang vergeeld, de inkt reeds lang verdroogd en de hand die ze schreef, reeds lang verstijfd de stukken van Ruijsch genieten bij een groot deel van het publiek nog eene goede reputatie. En terecht want al is de taal die men erin spreekt, ietwat verouderd, er ligt over die stukken een waas van eenvoud en van trouwhartige levensbe schouwing, die een aangenamen indruk maakt op den toeschouwer. Men moge dan zeggen, dat gravendochters niet met loodsen plegen te trouwen en dat er helaas, Teunis Haaien en Barbara van der Likken te over zijn, die nooit met de justitie in aanraking komen ons rechtsgevoel wordt bevredigd, wanneer ij de deugd beloond en de ondeugd gestraft zien en wij vragen ons niet af, of het wel eens niet zou kunnen gebeu- dat de jonge loodsvrouw-gravin te verlangen naar feesten, partijen, bals en komedies, dingen die voor eene gravin zeer zeker, maar voor een loods zeer zeker niet bereikbaar zijn. I t Was maar een Loods" zal door de i vereeniging /,Cremer" in Februari e. k. te Bolsward worden opgevoerd, by ge legenheid van den tooneelwedstrijd die aldaar wordt gehouden. Het is zeker moeilijk om te profetee- ren hoe het haar daar zal gaan, omdat men de mededingers niet kent, maar wij voor ons hebben alle hoop, dat zeo „Cre- mer" haar stuk te Bolsward evenzoo speelt als gisterenavond in den Schouw burg, zij minstens een goed figuur zal maken en, wellicht, een nieuw sieraad aan haar vaandel zal kunnen hechten. Gebrek aan ruit»te noopt ons, in de bespreking van het spel, zeer kort te zijn. Willem Liesveld werd door een nieuw lid der vereeniging verdienstelyk ge speeld wij achten hem een goeden aan winst. Ook de jonge Herman voldeed goed: eene zorgvuldige repetitie van zijn zang is wellicht niet overbodig. Zal die goed wezen, dan moet hy vast zijn. De overige medespelenden waren goede be kenden, van wie //Stijntje Kokinje" terecht het meeste succes behaalde. Een paar kleine aanmerkingen houde men ons ten goede met het oog op derf wedstrijd. De bediende van een Graaf leunt niet op zijns meesters stoel, terwijl hij met hem spreekt en in het woord z/Hollanda'.s" wordt de s niet uitgespro ken. Als Bram het zolderkamertje in Haai's huis verlaat, terwijl de jonge Herman achter het gordyn verborgen is, zou het effect verhoogd 'worden zoo hij (Bram) eens angstig naar dat gordijn keek. Dat zijn kleinigheden, gemakkelyk te verbeteren of in te voegen. Het geheel was goed en daarom wenschen wij de vereeniging /,Cremer" een oprecht ge meend //véél succès!" toe. Het strijkorkest onder directie van den heer Kriens gaf' een vijftal nummers, die zeer weiden toegejuicht. Dat gere geld dit orkest aan de uitvoeringen me dewerkt, is eene opluistering, waarvoor „Cremer"'s leden hun Bestuur erkente lijk mogen zijn. De commissie die zich te Velsen ge vormd heeft, met bet doel aan behoefti- gen van die gemeente brood en koffie te verschaffen, is daartoe door particu liere bijdragen in staat gesteld. De com missie verschaft thans iederen avond in een verwarmd lokaal op de Heide aan ruim 200 armen zooveel brood en koffie als zij nuttigen willen. Tevens heeft een ingezetene aan vele armen aldaar steenkolen en turf ge geven. Het Noordzeekaoaal is bevaarbaar ge bleven do haven te IJmuiden zit echter vol ijs, hetgeen bij het schutten der schepen groote moeilijkheden oplevert. Ingevolge machtiging van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes, heeft de minister van Buiten- landsche Zaken, onder dagteekening van den 228ten December 1890, een schrijven tot den minister van BuiteDlaDdsche Zaken in Brazilië gericht, houdende er kenning der Republiek der Yereenigde Staten van Brazilië door de Nederlandsche regeering. De consul-generaal der Nederlanden te Rio de Janeiro is belast met de over handiging van dit schrijven aan Zyne Excellentie generaal R. Bocayuva, mi nister van Buitenlandsche Zaken van de Braziliaansche Republiek. Naar wij vernemen, heeft de Hooge Raad der Nederlanden be slist, dat de ambtenaren voortaan trouw moeten blijven zweren aan den Ko ning, en Diet aan de Koningin. (N. JR. Ct Yan wege het ministerie van waterstaat, handel en nyverheid, wordt in de Staatscourant van 24 dezer het volgende bekend gemaakt Bij den buitengewonen toevoer van brieven en andere stukken voor den Nieuwjaarsdag is vertraging in de be stelling onvermijdelijk. Door vroegtijdige ter postbezorging kan daaraan echter worden te geaioet gekomen. Bij wyze van proef zullen dit jaar de brieven welke men op den Nieuwjaars-1 dag wenscht besteld te zien, reeds van den 27en December af ter post kunnen worden bezorgd. Opdat die brieven in het oog vallen, moet daarvoor op de adreszijde op in het oog vallende wyze met inkt, een kruis zyn getrokken. De bedoelde wyze van verzending, te rekenen van 27 December e.k. ook wat het aangewezen merk op de adreszijde betreft, gelieve het publiek mede toe te passen op de gedrukte nieuwjaarswen- soben en kaartjes. Op de bestelling dier stukken op 1 Januari, althans voor zooveel zij bestemd zijn voor de groote plaatsen, mag echter Diet worden gerekend. De griffier der Tweede Ka mer, belast met het stellen van het voorloopig verslag over de militaire wetten, is met zijn arbeid gereed en heeft zijn concept-verslag gezonden aan de commissie van voorbereiding, die tegen 5 Januari is bijeengeroepen ter defini tieve vaststelling van het voorloopig verslag. Van den coiisul-goiicraal te Buenos-Ayres is bij het departement van Buitenlandsche Zaken de volgende mededeeling ontvangen betreffende emi gratie Daar de Argentijnsche republiek. z/Bij de dezerzijdscne berichten, opge nomen in de Nederlandsche Staatscouran ten van 28 Maart en 2 April 11., werd aan belanghebbenden met het oog op de alhier heerschendo economische crisis de raad gegeven, van emigratie naar deze republiek voorloopig af te zien. z/In den toestand van Argentinië is sedert geen verbetering gekomen. De crisis doet zich integendeel steeds die per gevoelen en drukt op alle bedrijven en vooral op den werkenden stand. Ook van de nieuw opgerichte landbouwko loniën, waar vaak het noodige bedrijfs kapitaal ontbreekt, luiden de berichten in het algemeen ongunstig. //Onder deze omstandigheden moet verhuizing naar deze republiek opnieuw aan alle belanghebbenden ernstig worden ontraden, ook aan hen, aan wie men de reiskosten mocht willen voorschieten." (SM.) De h e e r e n jhr. L. A. P. S i x, kapitein der artillerie te Naarden en S. Yas Dias, fce 's-Hage, zijn benoemd tot ridder 4e klasse (officier) der orde van den Leeuw en de Zon van Perzië. Waaraan zouden zij die hooge onder scheiding te danken hebben? De d i r i g. off. van g ez. J. Binnendijk en de off. van gez. Ie kl. M. Straub zijn bestemd om te Berlijn Koch's geneeswijze van tuberculose te bestudeeren. De commissaris des Ko- nings in de provincie Gelderland heeft aan de burgemeesters in dat gewest het volgende schrijven gericht: Naar mij is medegedeeld wordt hier en daar op het ijs sterke drank in het klein verkocht. Aangezien zulks volkomen in strijd is met de drankwet, volgens welke zelfs geen vergunning tot dien verkoop op het ijs kan worden verleend, heb ik de eer, voor zooveel noodig, uwe aandacht hierop te vestigen en u uit te noodigen, ten strengste tegen voormelde wetsovertreding te doen waken. Door dr. Eijckman, arts te Zaandyk, wordt sedert eenigen tijd een cursus gehouden in anatomie en physio logic, voor de onderwyzers van Zaandijk en Koog aan de Zaan, die zich willen bekwamen voor het verlichte examen in de gymnastiek. Dit voorbeeld zal na 1 Januari worden gevolgd door dr. Donath, voor de onderwijzers van Wormerveer. By het korps genietroepen zyn reeds nu twee detachementen, één ter sterkte van 1 sergeant-majoor, 4 sergeanten, 4 korporaals en 16 genie soldaten, onder bevel van den 1. luit. ing. J. E. Verbrugb, aangewezen Naar het eng els ch van WALTER BESANT. 14) HOOFDSTUK IY. Een eerlijke zaakwaarnemer «Ja, ja. dat zullen wij, en Jem - beste Jem beloof mij, dat gij niet zoo Onverstandig met dit geld zult omspringen, als gij reeds met uw eigen geld hebt gedaan." ,/Dat zal ik zeker niet, lieveling. Ik zal niet meer wedden, daarvoor behoeft ge niet bang te zijn. Dat alles is nu voorbij, Harriet. Ja, wij zijn wel eens in geldverlegenheid geweest en een paar maal, ik moet het eerlijk bekennen, waren wij er slecht aan toe." ./Slechts een paar maal? Volgens mijn meening, waren wij altijd in geldnood sedert wij getrouwd waren. Er ging bijna geen dag voorbij, of ik wenschte mijzelf weer terug naar mijne uitstalling in de Soho-bazar. Een paar maalGij trachtte nog wel mij te doen gelooven, dat gij nogal wat geld hadt." z/Ja, Harriet, gij weet het, ik was verliefd. Dat alles is nu echter voorbij en wat ik u wilde zeggen is, dat wij dat alles moeten vergeten, en dat gij mij niet meer herinnert aan uwe vroegere betrekking, wanneer wij onze rechtmatige positie zullen hebben ingenomen." «Arme Tom Addison," zuchtte zij. „Ik zal zes maandenlang rouw dragen geen krip natuurlijk, want dat vindt ik afschu welijk maar halven rouw. Halve rouw staat altijd beter. Arme Tom Addison! Het zal mij altijd nog spijten, dat ik hem nooit gezien heb. Mijne deelneming in zijn dood zou oprechter zijn, wanneer ik hem maar had gekend." //O, dat doet er niet toe," zeide haar echtgenoot op ruwen toon. «Ga maar eens flink over zijn dood zitten schreien, juist alsof gij hem gekend hadt. Gij zoudt misschien gaarne willen, dat hij hier weer terugkwam, nietwaar Dat zou ons beiden veel genoegen doen." /,Dat niet, Jem. Het zou voor ons natuurlijk een groote ver andering zijn. Ieder mensch heeft echter gevoel en men kan op zeer verschillende wijze van de dingen spreken." //Spreek maar niet van gevoel," grinnikte Jem; „en zeg alles wat gij wilt, als hij maar niet terugkomt." //Maar dan dat arme meisje, dat met hem verloofd was. Wat zal er van haar worden? Ik wenschte wel, dat ik haar ook ge kend had. Ik zou haar opgezocht hebben in een zwart zijden japon om haar te troosten." //Ik geloof, dat zij goevernante is. Het is wel ongelukkig voor haar, vindt gij niet? Ik hoop, dat zij echter spoedig een ande ren verloofde zal kunnen krijgen." //Dat heeft zij maar niet voor het vragen, Jem. Er zijn maar weinig meisjes, die meer dan eens worden gevraagd, tenzij na tuurlijk, dat zij buitengewoon aantrekkelijk zijn." Zij glimlachte, daar zij zich voor een van die uitzonderingen hield. Uit dit gesprek zult gij het u kunnen verklaren, dat mijnheer en mevrouw James Rolfe in Russell Square woonden. Daaruit wordt ons ook verklaard, waarom James Rolfe iederen dag op het kantoor van zijn oom in New-Square Lincoln's Inn zat, terwijl hij diens naam voor den zijne had doen plaats maken, en daar nu de zaak voortdreef. Toen James Rolfe nog bediende bij zijn oom was, kwam er ieder kwartaal een heer, kapitein Willoughby genaamd, om een som van vijf en zeventig pond in banknoten van vijf pond in ontvangst te nemen. Hij was een man van reeds eenigszins ge vorderden leeftijd, onberispelijk gekleed en zeer welgemanierd. De jongste klerk stond hem dan te woord en overhandigde hem het geld tegen ontvangst van eene kwitantie. Dat duurde nooit lang. Op den 31 en Maart, wanneer kapitein Willoughby anders steeds verscheen, bleef hij weg. Jsmes haastte zich volstrekt niet met te gaan opsporen wat er van dezen man was geworden en wie zijne erfgenamen wa ren. Hij was druk bezig met een zeer ingewikkelde erfenis te regelen, hetgeen door hem niet al te vlug kon worden gedaan. Toen nu de toestand hem een weinig duidelijker begon te wor den, en hij zijne onderzoekingen voortzette, deed hij eenige zeer

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1