NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. tSjxatfyaxma Utegiua. 8" Jaargang. Maandag* 29 December 1890. ABONNEMENTSPRIJS ADVERT ENTlEN: öittoe totaal bh twee Waden. lElMAABSWÜSCM, STADSNIEUWS. 151 N K X L A N I). E EUILLE T O N. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verscliijot dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefooimsimmer 122. Abonnementen en Ad ver te u tien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekha* delaren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publiciió Etrangere G. L. DATJBE CoJOHN E. JONESSnee., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre EERSTE BLAD. Evenals vorige jaren zal in ©us op Ondcjaarsavond ver scli ij oud iiuiamer de g*eleg*enïieid opengesteld worden tot plaatsing* van naar gelang van ieders maalsehap- pelijke betrekking, ad B teuts per advertentie, mits men ze ons doe toe komen uiterlijk op Woensdag* 31 Dee. a. s., te halfdrle des namiddags. Directeuren- Uitgevers. Haarlem 27 December 1890. Door H. Ja Jansen Fz., is aan het gemeentebestuur vergunning gevraagd tot oprichting van eene stooarzagery op het peroeel aan des Oostsingel kad. sectie E. ro. 1298. In de rotonde van het museum van Kunstnijverheid alhier,zullen aanstaanden Zondag 29 Dee. eene reeks teekeniagen tentoongesteld zijn, die sedert Sept. het begin van den cursus 189091, door de leerlingeu der school voor Kunetnijver heid vervaardigd zijn. Wij vinden er naast de ornwnentale composition, schil derwerken en teekeningen der hocgere klasse, ook meer eenvoudige teeke ningen naar stillevens en pleister, als mede eenvoudige ornementale samen stellingen door do leerlingen der lagere klassen vervaardigd, waardoor de ge leidelijke gang van het onderwijs duide lijk is aangetoond. Wij zien tevens dat de leerlingen practieck worden ontwikkeld, en later gemakkelijk hunnen weg zullen vinden. De vele leerlingen, dia hunne opleiding op do school ontvingen, zyn dan ook steeds in hun latere loopbaan goed ge- Ouders en voogden worden dringend uitgenoodigd deze tentoonstelling te be zoeken. De toegang is vrij. Des Zondags vrije toegang tot het museum. De tweede luitenant C. H. G. van Rijswijk de JoDg is niet verplaatst naar hier, maar naar de 2e comp.. 5e bat. in garnizoen te Gouda. Het verlof naar Noderland van den len luitenant der inf. van het O.-I. leger A. A. van Vloten is met 6 maanden verlengd. Op eersten Kerstdag is in den leef tijd van bijna negentig jaren hier ont slapen de heer inr. J. M. van Maaoyn, ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Hij bekleedde ran 1857 tot 1877 de betrekking van president van het Gerechtshof te Amsterdam. De be grafenis zal plaats hebben te Roaendaal by Arnhem. Zondag jl. zijn al de elf friesche ste den op schaatsen bezocht door den heer W. Muiier, alhier, 27 jaar oud en geboren Fries. Hij vertrok 'a morgens 7 uur van Leeuwarden en was 's avonds 8 uur terug. De rust, die hg hier eri daar nats, was te zamen 2 area. De afgelegde af stand bedroeg pl. m. 180 kilometer. De vader en de grootvader van doa heer Muiier deden in vroegere jaren denzelf den tocht. Naar aanleiding van een bericht, dat men het model voer den beelde naar op onzen nieuwen nederland- 8chen muntstempel vervaardigen doet in Oostenrijk, vraagt De Tribune te recht, of we dan hier te laBde geen kunstenaars rijk zy», die in staat mogen geacht worden, een behoorlijk afbeeldsel van onze jeugdige koningin te leveren. Het blad wysfc er op, dat men o. a. Bart Van Hove en de Strackds voorbij moest gaan, om dergelyke opdracht aan het buitenland te geven, en eindigt met de alleszins begrypelyke verzuchting „Waren wy maar de Chineezen van Europa, dan brachten wij het verder I De Chineezen halen alleen uit den vreemde wat zij geen kanB zien zelf te maken." In verband met het bovenstaande is het ons aangenaam te kunuen mede- deelen, dat de heer F. L. Straeke, beeldhouwer te Haarlem, de onderschei ding te beurt viel, zich tot lid benoemd t6 zien van de „Soeiefa romana d'inco- raggiamento per glï artiati" te Rome. {De Tijd), Het bestuur van de VereenigiDg tegen het mishandelen van dieren alhier, ver zoekt ons het volgende op te nemen. Het ia opgemerkt, dat do trekhonden, onder de wagens aangespannen, hunne pooten niet van een bloedige aanraking met d8 wielen kunnen vrijhouden vooral by korte wendingen van den wagen. Dit laatste van voorkomen worden, ii aan de veeren van de wagens plankjes of latten worden aangebracht, waartus- sehen het dier zich zonder gevaar, toeh vrij bewegen kan. Het behoeft geen betoog, dat deze weinig kostende verbeteringlatwerk binnen de wielen van de wagens de veiligheid van de dieren bevorderen zou en de eigenaars voor schade zou vrijwaren. De voordracht, die de heer P. L. Tak, van Russumin „Volksbelang" hield, had tot onderwerp „de Parijscho Ge meenteraad en de Arbeiderskwesiie." Spreker deed op den voorgrond treden 'hoe weinig ten onzent nog tot oplossing van die kwestie was gedaan en verge leek daarmede het vele dat do parijsche Gemeenteraad reeds voor de arbeiders heeft verricht, ondanks de vele onprak tische besluiten door dat lichaam geno men maar daartegenover stenden ook vele hoogst praktische maatregelen. Uitvoerig stood spreker stil bij de commissie voor den arbeid, op voorstel vaa het raadslid Vaillant uit het midden van den Raad gekozen, welke commissie zich ten doel stelt de bestudeering van het arbeidersvraagstuk in zijn geheelen omvang, zulks met een programma waarbij op alle ODderdeelen de aandacht wordt gevestigd. De uitstekende resultaten van dien arbeid zijn niet uitgebleven. Welvaart en bleei van Frankrijke hoof stad zijn sedert losgenomen. la de tweede plaats besprak spreker de arbeidsbeurs, sinds 1887 gevestigd in een voorloopig gebouw, terwyl, het nieuwe zyne voltooiing nadert een ge bouw met 130 lokalen voor de bureaux der YerschilleBÖe vakvereesigiDgen, lees zalen, bibliotheken, een statistisch bureau eene propaganda-commissie, eene com missie voor het geven vaa ünancieelen en moreelen steun bij werkstakingen enz. Voornamelijk met het volgend tweeledig doel werd zij opgerichtlo. het te samen brengen van werkgever werknemer, zonder dat deze laarsten van dure tusschenpersonen placeurs gebruik behoeven te makeD 2o. de be vordering van het vereenigingsleren onder de arbeiders. En die beide oog merken zyo, blijkens de resultaten, ten volste bereikt. Ook hier zoo eindigde spreker mogen zich de Regeerings- lichamon, waaronder onze Gemeentera den, wel eens de vraag voorleggen, of het óok voor de bezittenden niet enschelijk zou zijn, eens ernstige studio te gaan maken van de economische be hoeften des arbeidenden volks. Na oenig debat werd de vergadering door den voorzitter, den heer D. de Clereq, gesloten. Maandag 29 dezer treedt in „Volks belang" op mej. W. Drucker, presidente der „Vrye Vronwenvereeniging", met het onderwerp „Handenarbeid." Aan den Vrijdag (2en Kerstdag) ge houden hard.rijdery op schaatsen voor h of'den van behoeftige gezinnen, uitge schreven door de direetia van het sport terrein „de Phoenix", namen 200 per- sonen deel. Ieder huner ontving een prijs. De wedstrijd, te half een begonnen, was te half' 5 afgeloopen. j De prijzen bestonden hoofdzakelijk uit levensmiddelen, dekens enz., terwijl bo- vendien tien der beste rijders onderling een som van 40.hebben verreden, die tijdens den wedstrijd nog was inge komen. Een talrijke menigte was tegen woordig. Woensdagavond 11. is de slijter in sterken drank Br., woonachtig in de 2de Kleine Houtstraat, weder bekeurd ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Vrijdagnamiddag ten 2 ure heoft een begin van brand plaats gehad op het buiten verblijf van den heer Vaa Lannep, genaamd „Westerhout", gelegen aan den Wagenweg tegenover de Spanjaardslaan onder Heemstede, ontstaan in den schoorsteen, die gedeeltelijk is verbrand benevens eenigo planken van de bekap- ping. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt en geblusckt. Men meldt ons: Te Sleten, Houtryk en Polanen en Haarlemmerliede zijn om aan den stijgen den nood der armen eenigszins te gemoet te komen liefdadigheidshardrijderyen gehouden. De Sloter-ijstëlub had te beschikken over ƒ264, terwijl te Houtrijk en Pola nen circa ƒ300 was bijeengebracht. Aan behoeftige gezinnen werden flinke hoeveelheden levensmiddelen en brandstollen uitgereikt. B ij kon. besluit ie, met i n- gang van 1 Januari: lo. op verzoek, ingetrokken de by kon besluit van 4 Augustus 1889 no. 12, sub 2o., gedane benoeming van dr. C. Snouck HurgroDje tot hoogleeraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte, aan de rijks-universiteit en Leidea, on hem eer vol ontslag verleend als lector aan voor noemde universiteit: 2o. benoemd tot tijdelijk lector aan de rijks-universiteit te Leiden, om onder wijs te geven in de maleische taal- en letterkunde, zoolang voor genoemde vak ken geen hoogleeraar zal zijn aangesteld, H. C. Klinkert, loctor aan de gemeente inrichting voor de opleiding van oostin- dische ambtenaren te Leiden, en zulks met intrekking van de hem, bij ko«. besluit van 4 Aug. 1889 gedane opdracht 3o. benoemd fcat lector aan de rijks universiteit te Leiden, om onderwijs te geven iu den oorsprong en de instellin gen van den Islam, dr. H. D. van Gelder, thans tijdelijk rector. Bij kon. besluit is de officier van gezondheid le kl. bij de zeemacht J. H. Smit, op verzoek, met den lsten Januari eervol uit den zeedienst ontslageu. Bij kon. besluit zijn benoemd bij het departement van oorlog: tot hoofdcom mies, do commies H. van Dam tot commies, do adjunct-commies J. Wind jr., en tot adjunct-commies, de eerste- klerken J. K. Oosterman, G. W. H. L. Drost, A. Parent, W. G. de Bordes en E. L. van Ruyfcenberg, allen van ge noemd departementtot adjunct-commies by de topographische inrichting, de tijde lijke geëmployeerden bij dio inrichting J. H. Swijser, M. van RaveDstijn en A. Beekto6 eerste-klerk bij do topo graphische inrichting, J. J. Brook, J. E. van Ellinkhuizen en J. G. Bignell tot hoofdcommies bij het bureau van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht de commies bij dat bureau J. van Weezei Errens. By kou. besluit is ingetrokken het kon. besluit van 9 Deeensber 1887, en zyo air. W. A. baron van Verschuer, raad-adviseur bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid, en J. P. Breed veld, hoofdcommies bij het departement van waterstaat, handel en nyverheid, tevens benoemd respectieve lijk tot rijkscommissaris en adjunct- ryhseommissaris bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en by de Holland8che IJzeren spoorwegmaat schappij. Men 1 o o 8 t in d eHaagsoke kont der Prov. GrCt,. Als een staaltje van de goede opvoe ding, die de jeugdige Koningin van hare moeder ontvangt, vertelt men, dat zeke ren dag op het Loo het prinsesje aan du deur hsrer moeder kloppende, Koningia Emma laehend vroeg: „Wie is daar?" „De Prinses van Oranje," luidde 't antwoord der tienjarige. „Als Willemientje er is," riep de Koningin, „mag ze binnenkomen, maar de Prinses van Oranje kan ik op 't oogen- blik niet ontvangen." Onze Koningin-Regentes zal in de eenvoudige opvoeding, die zy aan de jeugdige Wilhelmina wil geven, dikwerf gedwarsboomd worden door hare omge ving, aristoaratische hovelingen, die met hunne vleierijen jegens het kind van staat, niet spaarzaam zullen zijn. Doch het is te veel waard, dat do moeder zelvo al het mogelijke zal doen, om onze jeugdige Koningin als oen gewoon sterveling op te voeden. Zooals kinderen van 10 jaar zijn, op wie de dood, zelfs van hunne naaste oloedverwar.ten, neg geen diepen indruk kan maken, is de j«uffdige Ko- Naar het engelsch van WALTER BESANT. 15) HOOFDSTUK IV. Een eerlijke zaakwaarnemer Wanneer hij Harriet de geheele waarheid had verteld, dan zou zij er wellicht op hebben aangedrongen, dat de schuld aan de erfgenamen van miss Willoughby werd uitbetaald, en zij zou misschien hebben voorgesteld om met Katharina een schikking te maken. Aan den anderen kant zou zij misschien met de han delwijze van haar echtgenoot hebben ingestemd en hem in zijn zedelijke kracht gesteund hebben. Wie weet het? Hij vertelde het haar echter niet en zij leefde gelukkig in het groote huis, voor de eerste maal van haar leven vrij van zorgen; nu haar echtgenoot rijk was, behoefde zij zich over niets meer ongerust te maken. Natuurlijk was hij eerlijk. Eerlijk? Daaraan zou zij nooit twijfelen. Een heer is altijd eerlijk; wie heeft er ooit van gehoorddat een heer een schelm, een dief en een oplich ter was HOOFDSTUK V. Katharina Tom was dood. De grootste ramp, voor een meisje denkbaar, had Katharina getroffen. Zij had haar verloofde verloren. In de hedendaagsche oorlogstactiek loopt een krijgscorrespondent meer gevaar dan een soldaat. De laatste krijgt zijn beurt om te vech ten, eerstgenoemde is steeds in het krijgsgewoel; de vechtenden worden gadegeslagen en beschermd, zij zijn als de figuren op het schaakbord, die van den een en hoek naar den andere wor den geschoven; de verslaggever moet voor zichzelf zorgen. De krijgscorrespondent van vroeger dagen waagde zich met het commissariaat in het slaggewoel en trachtte daar dan het een en ander te weten te komen. Nu trekt hij met de voorhoede, met den verloren hoop uit, gaat in het brandpunt van het slag gewoel zitten en haalt zijn notitie-boekje voor den dag, zoodat hij het mikpunt is van minstens een tiental vijandelijke geweren. Dientengevolge moet hij meestal zijn waagstuk met den dood bekoopen. De hoop, dat de twee vermiste Engelschen nog zouden terug- keeren, was zeer zwak en werd iederen dag minder, totdat zij ten slotte geheel vervlogen was. Zij waren dood. Er viel niet langer aan te twijfelen. Uit de groote zandwoestijn bereikt het bericht van iemands dood evenmin ons oor als van de breede watervlakte, waarin de zeeman, die schipbreuk heeft geleden, is verdwenen. Andere krijgscorrespondenten, mannen, die in het gevaar waren opgevoed, moesten alle hoop opgeven Tom Addison, een van de beste, een van de braafste kerels, was dood. Het is altijd goed wanneer gij te midden van uw wanhoop en smart verplicht zijt uw werk te hervatten alsof er niets bizon- ders gebeurd ware. De oude gemeenplaats van den clown, die moet springen en lachen wanneer zijn vrouw op sterven ligt, is juist niet een van de beste voorbeelden; ten eerste omdat clowns in den regel niet zoo teergevoelig zijn, dat zij zoozeer door hun gevoel worden beheerscht, dat zij niet in staat zijn om te werken en ten tweede omdat het volstrekt geen gemakkelijk werk is om door verschillende kunstjes op het paard de toe schouwers te doen lachen; dat is een zeer ernstig werk en dus is het in overeenstemming te brengen met den gemoedstoestand van den diepbedroefden mensch, en ten derde, omdat, wanneer de clown werkelijk teergevoelig was en hij bij zijne werkzaam- zaamheden een opgewekten geest noodig had, het dan een weldaad voor hem zou zijn, zijn leed een oogenblik te vergeten. Wordt ver volg dj)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1