NIEUWS- EN Jtaffyaxxxxa ^Icgina. 8e Jaargang. Dinsdag 30 December 1890. No, 2298, ABONNEMENTSPRIJS: AD M EBTE N TIEBLAD ffe4! ADVERTENTIEN: MEUWJAARSWËNSCHEN, BEEJGHTs KATHARINA REÖINA. STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bn-cau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Centsiedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en conraDtiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. LBATJBE Sp Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 315z« Faubourg Montmartre. Evenals vorige jaren zal in ons op ÜHdejaarsavoiid ver schijnend nummer de gelegenheid opengesteld worden tot plaatsing van naar gelang van ieders maatschap pelijke betrekking, ad S S Cents per advertentie, mits men ze ons doe toe komen uiterlijk op Woensdag 31 Dec. a. s., te halfdrie des namiddags. Direeteur&i- Uitgevers. Zy die zich met lo. Januari op dit Blad abonneeren, ontvangen gratis het tot dien datum verschenen gedeelte van het Feuilleton Men abonöeert zich aan ons Bureau, Kleine Houtstraat 9, bij onze Agenten, de Heeren H. N.| MUL, Kruisstraat; D. J. VAN DER WILK, Groote Houtstraat 105; C. VAN DUIJN, Ane- gang, on verder bij alle Boekhandelaars. Directeuren- Uitgevers u. Haarlem 29 December 1890. Een ingezetene dezer gemeente heeft 1000 aan de diaconie der Nederl. herv. kerk geschenken waarvoor aan alle armen, aan hare zorg toevertrouwd, by gelegenheid dor Kersdagen eene extra uitdeeling is geschonken. Volgens waarneming, gedaan aan Teylers Stichting, was in den afgeloo- pen nacht (Zondag op Maandag) de thermometorstand 8.5 graad Fahrenheit. Het vroor derhalve 23| graadhet hoogste wat in dezen winter nog is voorgekomen. Naar men ons mededeelt, is het ijs thans op de meeste plaatsen 45 centi meter dik. Haarlemsch Schaakgezelschap hield in zijn drie laatste byeeakomsten den ge wonen jaarlijkschen wedstrijd. Twintig leden namen daaraan deel en de uitslag was, dat den heer F. H. v. Emrik de prys en den hoer C. H. P. de Zwart de premie ten deel viel. Zij die da eerste maal verloren, speel den daarop onderling om prijs en premie, die door de heeren E. C. ink en G. Klees behaald werden. De wedstrijd wekte algemeen de be langstelling. Voor het lidmaatschap (ƒ0.25 per jaar) kan men zich eiken Zaterdagavond te 8 uur aanmelden in het Nutsgebouw in de Zijlstraat. De wedstrijd in het schoonrijden, uit geschreven op Zondag jl. door de ysclub //Haarlem en Omstreken," is bij gebrek aan deelneming niet doorgegaan. Donderdagmorgen is, terwyl de bewo ners naar de kerk waren, ingebroken in de woning van den landbonwer Velóti den Spaarndammerpolder. Verschillende gouden en zilveren voorwerpen worden vermist. Aanbesteding. Amsterdam, 27 December. Aan het bureau van de gesie alhier werd heden aanbesteed lo. Het maken van zandophoogingen enz. voor het fort in den Botshol, onder voorwaarde, dat het zaBd door den staat geleverd worde, (raming f 304,000). Laagste inschrijver was de heer C. Bos te Haarlemmermeer, voor f 306.000. 2o. Het maken van inlaatsluizen voor de 3de en 2de bedijking te Mijdrecht (raming f 42,100). Laagste inschrijver de heer Verbrugge te Waddingsveen, voor 41,854. 3o. Het maken van eene inlaatsluis bij het fort KHdelstaart (raming 60,700). Laagste inschrijver de heer T. Linthout te 's-Hage, voor 63,700. 4o. Het maken van een kustbatterij te Diemerdaaa, 4de gedeelte (raming f 13.500). Laagste insohryver de heer J. Volker Jz. te Heemstede, voer f 13,300. 5o. Het aanloggen van beplantingen op en bij de verdedigingswerken in de stelling Amsterdam framing f 6430). Laagste inschrijver de heer J. H. van Egmond te Utrecht, voor f 5339. Deventer, 26 December. Door den minister van Waterstaat enz. is aan den heer Th. Verhoeven alhier toegewezen het verrichten van grondwerken, afbreken en leggen van sporen en wissels, makon van gebouwen en inrichtingen voor de werkplaats der Exploitatie-maatschappij te Tilburg voor f 115.970. (Raming ƒ126,200.) BINNENLAND. Uit 'sHage wordt van 27 Dec. gemeld H. M. de Koningia Wilhelmina deed gisteren een sledetocht door het Bosch en passeerde op den terugweg het Voorhout. De slede was bespannen met de vier ponnoy's van de jeugdige Vorstin. Het Staatsblad no. 180 be vat een kon. besluit tot intrekking van de koninklijke besluiten van 27 Maart 1886 Staatsblad do. 74). 2 April 1887 {Staatsblad no. 47) en 19 Maart 18 "8 {Staatsblad no. 51) en tot regeling van den omvang van het examen, bedoeld in art. 63 der wet vaa 17 Augustus 1878 {Staatsblad no. 127), zooals die laatste lijk is gewyzigd bij de wet van 8 De cember 1889 {Staatsblad no. 175), van de wijze vau afneming en van hetgeen verder tot dit examen betrekking heeft. Daarbij is o.a. bepaald: Het getal der com missiën, belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer en hooldonderwijzeres, be- draayt zooveel als de minister, die met de uitvoering dor wet tot regeling van het lager onderwys belast is, telken jare naar bevind van zaken raadzaam zal oordeelen. Elke commissie bestaat uit ten minste zeven leden. Hun kunnen zoo noodig zeven plaatsvervangers worden toege voegd. De minister wijst een der leden van de commissie tot voorzitter cb een tot ondervoorzitter aan. De commissie be noemt een ander harer leden tot secre taris. Het mondeling examen strekt zich uit tot al de in het programma vermelde vakken. Het schriftelijk examen omvat de volgende vakken a. het schrijven; b. de Nederlandsche taal; c. het rekenen; d. de methode van onderwijs en opvoe ding. Het examen loopt voor iederen adspirant binnen drie dagen ten einde. Eén dag is bestemd voor het schrifte lijk werk; twee dagen worden aan het moüdeling onderzoek en het handteeke- nen besteed. Het schrijven kaB, zoo noodig, bij het mondeling gedeelte be handeld worden. Het examen duurt op éen dag voor ieder der adspiranten niet langer dan zeven uren. Bij het mondeling onderzoek worden de adspiranten afzonderlijk ondervraagd; het vangt aan ten minste 14 dagen na het schriftelijk examen. De minister van Binnen- landsche Zaksn heefc den burgemeester van Enschede, den heer T. v. d. Zee, zijn bizondere waardeering te kennen gegeven, voor de loffelijke houding, door hem aangenomen tijdens de werk staking bij de firma Ter Kuile Morsman. (Z. C.) De minister van Waterstaat heeft het gevoelen van God. Staten der onderscheidene provinoiën gevraagd over eon hun toegezonden ontwerp tot wij ziging en aanvulling van enkele bepa lingen van het regloment voor de KamerB van koophandel en fabrieken. De voor naamste veranderingen zyn lo. Intrek king der bepaling, dat men, om tot lid aeaer Kamer benoembaar te zijn, ge durende vijf jaren bestuurder van eene onderneming van nijverheid of fabrieks wezen moot zijn geweest die termijn is nl. weggevallen 2o. beperking van het kiesrecht, door de aanslagen in het patentrecht als tapper, slijter-, societeit- of koffiuhuishouder voortaan buiten aan merking te laten, daar de uitoefening van deze bedrijven geen aanleiding kan geven om bij de betrokken personen die kennis van en belangstelling in de aan- gelegeahaden van handel en nijverheid te veronderstellen, welke bij de overige aanslagen den groad tot toekenning van het kiesrecht veor de Kamers van koop handel en fabrieken oplevert3o. ver betering der bepalingen omtrent de wyze van verkiezing en bepaling, dat de verkiezing ter vorvulling der plaatsen, die door ontslag, overlijden of door eene andere reden open vallen, binnen zes maanden na dat openvallen geschiedt, (thans, evenals de gewone verkiezing, in de maand November). Men seint ons uit 's-Hage: De Eerste Kamer zal morgen (Dinsdag) de spoedeiBchende begrootingen be handelen. Er is in den jongsten tijd by herhaling sprake van het wenschelyke om, nu de ridderorden van de Eiken kroon en van den Gouden Leeuw van Nassau voor ons Koningshuis verloren gingen, een andere Huisorde in te stellen. Een inzender vraagt in het haagsche Bbld. of het niet wensehelijker zou we zen, de orde voor den Gouden Leeuw van Nassau te splitsen dan een nieuwe Huisorde in te stellen. Toen zy werd gesticht, geschiedde dit door de boide takken van het Huis van Nassau. Waarom zou nu die orde niet aan eiken dier takken zelfstandig kunnen worden verleend De nederl. tak zou dan bijvoorbeeld kunnen heeten de Leeuw van Oranje- Nassau, terwijl het tegenwoordige devies: „Je Maiatiendrai," zou kannen worden veranderdiü „Ce sera moy Nassau." Ook net lint zou kunnen worden ge- wyzigd. De vijf klassen zouden kunnen worden behouden en het aantal ridders onbe perkt gelaten. ^Volgens de Stand aardia op het congres van den Soc. Dem. Bond in Nederland, te Heerenveen gehouden, o. m. besloten, den zetel voor den Cen- tralen Raad, van 's-Hage naar Amster dam te verplaatsen ©p 1 Mei eene manifestatie te houden ten gunste van den 8-urigen arbeidsdagen de congres sen veortaan toegankelijk voor de pers te stellen terwijl eene mo'.ie werd aan genomen, waarin het congres zijne in stemming betuigt met de soo. dem. ppoorwegperaoneel-vereeDiging en de door haar ingestelde eDquête. V o1g e n 8 de 7e algemeene volkstelling was de werkelijke bevolking van Noord-Holland op 1 Jan. 1890 829.489 parsonen, nl. 400.631 m. en 428.858 vr. Amsterdam heeft 408.061 inwoners, Haarlem 50.500, Den Helder 22.221, Hoorn 11.033, Hilversum 12.470, Nienwer-Amstel 24.903, Alkmaar 15.737 en Zaandam 15.282 inwoners. Uit Neerbosch meldt men ran 26 dezer Heden was het voor alle weezen in de weesinrichting weder een hoogst ge lukkige dag. Door tal van levensmidde len en andere welkome zaken, was de directeur in staat gesteld, de kinderen rijkelijk te onthalen. Uit 's-Hage en Schiedam werden groote manden en kisten met kleedingstukken ontvangen. Uit Rotterdam ontving men kisten vel met allerlei speelgoed voor de kleine weezenuit Nijehaske en Assen met koek van een weezenvriend en vriendin uit Nijmegen drie groote kisten met sinaasappelen, elk 420 stuks bevattende veort8 een zak kastanjes, twee matten vijgen, een zak olienoten en acht tonnen stokvisch en een tal van worsten. Uit Ylissingen ontving men rijke geschenken alsmede uit Wolvega, Vlaardingen en Aarlanderveen. Uit Utrecht en andere plaatsen ontving men rijke giften, zoo wel in geld als in goederen, terwijl van de familie J. alhier 1000 broodjes wer den ontvangen. Naar de Oorlogskreetor gaan van het Leger dos Heils, thans mededeelt, is het voorloepig reisplan van de comm. Herbert Booth geb. Schocb, bij hun bezoek aan ons land, tot het houden van bizondere bijeenkomsten, als volgt vastgesteld Rotterdam Vrydag 23 Jan., 's-Hage Zondag en Maanoag 24 en 25 Jan., Utrecht Woensdag en Don derdag 27 en 28 Jan., en Amstordam Zondag en Maandag 1 en 2 Febr. Zij zullen worden vergezeld door etaf-kapi- FEUILLETON. Naar het engelsch 16) WALTER BESANT. HOOFDSTUK V. Katharina. De taak, die Katharina te vervullen had, was moeilijker dan die van den clownzij had haar betrekking van goevernante te vervullen. Men mag dan in tegenwoordigheid van de kinderen niets van zijn leed laten merken; in hunne tegenwoordigheid mag men niet schreien; geen pijnlijke trek op haar gelaat mag haar verraden, en toch kan ook niet voortdurend dezelfde glim lach zich om hare lippen plooienzij moet lachen, spelen, bab belen met de kinderen, zonder dat men mag vermoeden wat erin haar binnenste omgaat. Gedurende den tijd dat zij bij de kinderen is, moet zij al haar leed uit haar hart verbannen. De goevernante, die niet veel kennis heeft opgedaan, maar be minnelijk en vriendelijk voor de kinderen moet zijn en zich nogal aan het godsdienstige hecht, sterft uit; de sterk toene mende beschaving vertrapt haar. De hoogescholen en de col leges van Cambridge maken het haar onmogelijk langer te be staan Daarom moest Katharina zich gelukkig achten, dat zij nog een betrekking als goevernante had kunnen vinden in het zeer eenvoudige huisgezin der familie Emptage. Deze woonde in Doughty Street, in een benedenhuis. Er wa ren zes kinderen, allen meisjes; de jongste was zes en de oudste vijftien jaar oud, en allen waren leerlingen van Katharina. De broodwinner was klerk in de city; hij had, naar ik meen, al de deugden van zijne betrekking; niet een of twee daarvan, maar alle; er zijn er te veel om op te noemen; wij kunnen volstaan met te vermelden, dat hij schreef alsof het koperdruk was, in het boekhouden uiterst nauwkeurig was, even stipt was als de klok, nooit verstrooiing noodig had, nooit rookte, altijd een glas bier bij zijn middagmaal en bij zijn souper dronk, en steeds van zijn huis naar de City en van de City naar zijn huis liep deze wandeling had hij reeds dertig jaar lang gemaakt; hij was nu vijf en veertig jaar oud, terwijl zijn inkomen reeds tot de aanzienlijke hoogte van driehonderd pond was gestegen, waar mede het zijn toppunt had bereikt. Zijn vader was ook reeds een klerk geweest; zijne broeders, ooms en neven waren klerken; zijn vrouw was de dochter van een klerk; kortom, hij leefde en was opgevoed in een wereld van klerken. In zijne kleeding was hij altijd netjes en eenvoudig met een bescheiden zwarten kne vel; hij had het gewaagd om zoo kaalhoofdig te worden alsof hij patroon was; hij meende ook het reeds tamelijk ver te heb ben gebracht op de maatschappelijke ladder; het is waar, dat er ook meer beneden dan boven hem stonden, en hij was van meening, dat zijn loopbaan een sprekend voorbeeld was, hoever de mensch het door ijver en eerlijkheid in de maatschappij kon brengen. Zijn vrouw was klein en even netjes als hij, maar de jaren van onvermoeiden arbeid hadden duidelijke sporen op haar gelaat achtergelaten; hoevele vrouwen zouden dan ook in staat zijn om als echtgenoot van een klerk zes kinderen op te voeden en ze altijd netjes gekleed te laten gaan. Ik geloof niet, dat er een vrouw was, die zoo hard werkte als zij, en die tevens, het geen een groot geluk was voor Katharina, zoo goedhartig was als zij. Katharina's werkzaamheden namen een aanvang des morgens om negen uur, en zij verliet het huis des avonds om zeven acht of negen uur, want er was geen vaste tijdsbepaling. Zij ontving als belooning voor hare diensten haar middagmaal en haar thee. Bovendien was haar salaris twintig pond per jaar, hetwelk haar ieder kwartaal werd uitbetaald. Dit is iets meer dan een shilling per dag zeven shillings en acht stuivers per week. Het is voor een klerk met een inkomen van driehonderd pond een aanzienlijke som om die aan een goevernante te betalen, maar zij was zijn vrouw tot grooten steun, bespaarde haar een kindermeid en bovendien gaf zij de kinderen in het een en ander onderricht; er was natuurlijk geen sprake van, dat zij naar een kostschool zouden gaan; en wanneer zij haar opvoeding aan de een of andere meisjesschool genoten, dan zou natuurlijk de opvoeding van de zes kinderen meer kosten dan twintig pond

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1