Dankbetuiging. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. *(i8ti8ftLMK8 STA NO. Adverientïën. Aangezien er aan verschil-: lende stations der spoorwegen groote opeenhoopÏDgen van goederon zijn ont staan, en er niet zoozeer gebrek is aan werklieden als aan opzieht voerend per soneel heeft do minister v^n Waterstaat enz., aan zijn ambtgenoot van Oorlog verzocht, om op aanvrage tijdelijk een aantal geschikte onderofficieren beschik baar te stellen. Op dit verzoak is gunstig beschikt. ïn hot vorige jaar werden 3299 vreemdelingen zonder middel van bestaan uit het land verwijderd. gebruik gemaakt. Vrijdag voormiddag hebben er 990 personen gebruik van gemaakt. Vrydag ochtend is een hu zaar uit Deventer te Vaassen goarres- teerd, verdacht Donderdag nacht zyn vader in drift te hebben vermoord. Op Nieuwjaars avond is het 12-jarig zoontje vaa den kermis reiziger B., te Roermond, bij oageluk, door een revolverschot in het i eofd ge raakt en tengevolge dier verwonding overloden. De dader, de smidsknecht v. L., is aangehouden. Bij de commissie v o u 11 „Gratis Brood" te Amsterdam zijn weder - êit- ingekomen vao ƒ800 ho, 60, 50, vele van 2o, 20 en minder, en een van ƒ1000. Het tweede lokaal voor do gratis uit- deeling van koffie en brood, in het Militaire Lageeneat op de Lauriergracht, is Vrijdag geopend. Door een vleeschhouwer te Amsterdam werd Dinsdagavond tegen elf uur aan het politiepersoneel van h6t bureau aan de Oude Brug een emmer uitmuntende bouillon gesehonken, ten einde den mannen, die in deze koude de nachtronde doen, te verkwikken bij het op post trekken en het terugkeeren. De mededeeling werd er bijgevoegd, dat Woensdagmorgen nog ongeveer driemaal die hoeveelheid gereed zou zijn. Nabij Maastricht is Don- een werkman door een personentrein overreden. Hij is reeds aan de gevolgen overleden. Het in 1872 te Leeuwarden opgerichte Leesmuseum is, wegens ge brek aan voldoende belangstelling, op geheven. De bevolking van hot rijks- •pvocdiugsgestieht „De Kruisberg" nabij Deutichem, bedroeg op 1 Januari 1891 240 personen. Eon man kwam Donderdag op het perron van het Centraal-station te Amsterdam in aanraking met een der lifts, terwijl deze in beweging ge raakte. De ongelukkige werd nagenoeg verpletterd. Terwijl hy op een rader- baar naar het gasthuis werd vervoerd, blies hij den laatsten adem uit. Eene inzameling van gif ten te Zuid-Seharwoude, met het doel om de bedelarij op nieuwjaarsdag tegen te gaan, bracht f 225 en HL. boonen op. Op den R y n, van Leiden naar Bodegrave, wordt door de tenters geen sterke drank verkocht, maar zij bieden den schaatsenrijders een warme melk aan voor 6 cent, en geven daarby een brandewijntje cadeau. Een slimme ontduiking der drankwet De vereoniging „Israel en Oranje" te 'e Hage, heeft Nieuwjaarsdag aan ongeveer 800 personen onverschil lig van welken godsdienst, bons voor 1 kilo rundvleesch, 30 turven en 1 kilo brood uitgedeeld. Toen de werklieden van de firma Rutten en Co. Vrijdagochtend een waggon, inhoudende 10.000 kilo soda, wilden lossen aan het station van den Staatsspoor te 's-Hage, werd ontdekt dat- die waggon abusievelijk naar elders ver voerd was. Waarheen, dat moet nog blijken. Tot groot ongerief ondervond dezelfde firma dezer dagen dat men eenige vaten vergat te lossen en deze weder naar de plaats van afzending zijn teruggevoerd. Maar thans heeft men een waggon, met 10,000 kilo geladen voor gelost aangezien Te Naaldwijk is ten gevolg van do strenge koude een driejarig kind in zyn bedje doodgevroren. De bouwman K., aan den Rottordamechen weg bij Delft, verleende meermalen aan onvermogenden nachtver blijf op den hooizolder. Zoo gaf hij ook Donderdag aan zekeren W., die eenigszias beschonken toestand verkeerde, toestemming otn daar zijn leger op te slaan Toen W. echter de ladder be- steeg, gloei hij uit en viel, tengevolge waarvan «dj ueu nek brak. De dood volgde onmiddellijk. Bij den burgerlijken stand van Rotterdam werd Donderdag vau overleden personen aangifte gedaan. Bit cijfer was sedert de laatste jaren nog niet bereikt, zelfs niet toen daar ter stede de influeza heerschte. (V. R. O.) Van de kostelooze uitde ling van brood en koffie te Utrecht werd Donderdag door 1525 personen KGLÜf'iiEÜ BATAVIA, 5 December. Een van den goeverneur van Suma tra's Westkust ontvangen telegram, ge- dagteekend 2 dezer, bevat de volgende berich'en Door zware regens zijn in de laatste dagen naby Taloe, de standplaats van den assistent-resident van Ajer Bangis Rau, aardstortingen ontstaan, die eone rivierverstopping veroorzaakten tengevolge waarvan genoemde plaats en omstreken vele voeten onder water zijn geraakt. Den eersten dezer was iaën daar met een groot aantal heerendienst plichtigen uit alle lavassen aau het werk, toen door eene aardstorting vele meu- 8chen bedolven werden. Een bandar, 28 vadem lang, was daardoor totaal verstopt geraakt, hetgeen het water onverwachts zoodanig had doen stijgen dat de goevernementsge- bouwen tot aan het dak in't water ston den. Levensgevaarlijke pogingen tot lichting van het hoog opgeborgen archief, dat gedeeltelijk reeds onder water stond, bleven vruchteloosalleen de registers van den burgerlijken stand, het notariaat het venaukautoorbenevens het archief der laatste maanden, werden gered. Reeds waren tien lijken te voorschijn gehaald, en vermoedelijk waren er nog vijftig of meer personen bedolven. De larashoofden waren byna allen en de panghoeloe's kapaia allen zwaar ge kneusd, terwijl de heerendienstplichtigen ordeloos waren gevlucht. Tot het verleenea van do noodige ge neeskundige hulp is do officier vaa ge zondheid van Loeboe-Sikaping ontbodea. Donderdag verbeterde het verkeer op de spoorwegen in Schotland aanmerke lijk, ondanks de drukte wegens Nieuw jaar. In groote bijeenkomsten der werkstakers te Glasgow en te Edim- burg is het voorstel der werkstakers to Dundee verworpen ter benoeming van een comité voor het voeren van onder handelingen niet do belanghebbende spoor weghes!urea oaa tut een vergelyk to komen. In de bijeenkomsten to Glas gow en te Edimburg is integendeel be sloten de werkstaking tot het uiterste voort te zetten eu georganiseerd verzat tot stand te brengen tegen elke aanvraag by het parlement om concessie door de belanghebbende maatschappijen. De president der fransche republiek, antwoordende op de toespraak van het corps diplomatique, bij moudo van den pauselyken nuntius, zeida dat hij met innige voldoening de betuiging van sympathie jegens Frankrijk ontvangt.» Fraakryk heeic dio te danken aau de onuubbelainnigheid eü gematigdheid zyner buiUmlandaeh© staatkunde, aau de denkbeelden van vrede eu gerechtigheid waaraan de republiek vasc gehecht is. De aangekondigde besprekingen tus- schen Paruell eu O'Brien hebben niet, zooals eerst was aangekondigd, te Parys, maar te Boalogne-sur-Mer plaats gehad. Van het resultaat is echter weinig of niets gebleken. Slechts wordt gemeld, dat de beide afgevaardigden, die verge zeld werden door eenige vrienden, elkaar zeer hartelyk begroetten. Volgens de JDébatsheeft men voor namelijk de kwestie der terugtreding van Parcel! behandeld en verder gespreken over hec weaschelijke van een bijeen komst der beide tegenover elkaar staande fracties der ïersche partij, alsmede over het gebruik van het geld der Nationale Ligue. O'Brien zou voorgesteld hebben, het londs in handen te stellen vau een man, die geheel buiten den strijd staat en het uitsluitend ten behoeve van de zaak der uitgedreven pachters aanwendt, oiaar door Parneli zou er op gewezen zijn, dat hij, wanneer hij daarin toe stemde, zou handelen, alsof hij voor nemens was al te treden. Zoolang de algemeene verkiezingen hem met als wachter bij het fonds ontslagen hebben, meent hij geen afstand te mogen doen van het recht en den plicht ooi het gebruik der gelden na te gaan, onder garantie v«n zyu naam eu ten bate van het ierscke volk. Meet de stryd tusschen de fracties nog voortduren, dan zou hy liever het geld verdeeld zien, opdat de eene fractie het voor de zaak der pach ters en «ie anders het voor den poiitie- keu voldtoeht zou kunnen aanwenden. Luidens de luatste berichten, zyn Par- 11 en O'Brien niet tot overeenetem- iniiig kunnen komen, niettegenstaande zij tweemaal een cootorenlie hieUen. Na afloap keerden Parneli eu zya vrienden naar Loaden, O'Brien met de zijnen naar Parijs terug. Gelyk te verwachten was heeft de ex-koningin Nathalia van het regentschap Servië niets te hopen. Volgens de Kölnisehe Zeiturigis haar de vraag ge steld of zij zich uls lid der dynastie dan wei als gewoon burgeres beschouwt. In het eerste geval wordt zy er aau her innerd, dat zij dau onderworpen ïb aan de discipline des koniDgs, dus thans van het regentschap. In het tweede geval aou de regeeriug maatregelen kunnen nemen om te zorgen, dat land en dy nastie niet door eene burgeres in gevaar worden gebracht. Men ziet he' men keoft gezorgd, dat er geen uitweg is. Luidens de jongste berichten uit New-York, zijn de amerikaatasche troe pen, die bij Porcupine Creek met de Indianen slaags zya geweest, met 700 gevangenen in het hoofdkwartier to Piueridge teruggekeerd. Volgens het rapport van kolonel Forsyth sneuvelden den strijd 25 amerikaanseiie seldaien eri werden er 84 gewond. Den volgenden dag poogden 80 Indianen eenige wagens met ammunitie in de nabijheid van Pi ueridge te overrompelen, maar het es corte belette dit na een bevig gevecht, waarby alle Indianen werden gedood. De tijding van het gevecht bij Por cupine Creek heeft groote beweging ondsr alle indiaansche stammen veroor zaakt. Men is zeer beducht voor een aan val ®p Pineridge. Dit station wordt slechts door een feetrekkelyk gering garni zoen verdedigd, terwijl in de nabijheid omstreeks 5000 Sioux zijn gelegerd. Zoo spoedig mogelijk zijn per spoor verster kingen gezonden. Blijkens de nadere bizonderheden zijn slechts weinig vrouwen en kindren in het gevecht omgekomen, daar de meeaten terstond op de vlucht gingen of ontkwa men. De school te Clay Creek is door de Indianen in brand gestoken. Zij tracht ten een detachement cavalerie te om singelen, maar werden door de ameri kaansciie troepen verstrooid. De engolsche Kamer van Koophandel (Board of Trade) heeft be kend gemaakt, dat het engelsche goe- Ycracment zich zal blijven verzetten tegen het plan om een onderzeeschen tunnel van Frankrijk naar Engeland te maken. Zooals men weet, is dat plan op dit oogenblik woder by het Lagerhuis aan hangig gemaakt. Lord Ra n dolf Churchill, do bekende engelsche staatsman, is op een reis in Egypte zwaer ziek geworden en bedenkelijken toestand naar Londen overgebracht. Eene hevige longontsteking* heeft hom aangegrepen. Een verschrikkelijk on- geïnk had Donderdagavond te Worthly bij Leeds plaats. Men gaf een feest aau schoolkinderen bij gelegenheid van het Nieuwjaar en op eeu tooneel was een groot aantal kleiDe meisjes gegroepeerd, gekleed in tarlatan en die lampions in de hand droegen. Plotseling deed de kaars in een der lampions het kleedje van een der meis jes ontvlammen. In een oogwenk ver spreidde zich het vuur en toen men bulp bood, waren veertien der arme kleiDeB deerljjk gebrand, enkelen zelfs zoo dat men voor hun leven vreest. Grégoire, dio de wijk naar Palermo had genomen, maar zich aldaar bij den franschen consul had aangemeld als medeplichtig aan de ontvluchting' van Padlewsky, is, daar hij door de italiaansche overheid het land werd uit gezet wegens het deelnemen aan socia listische woelingen, te Modane aan de fransche autoriteiten overgeleverd. Zcoals men weet, is hij door de rechtbank te Parys bij verstek veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De minister van Koophan del heeft vier beurzen uitgeloofd voor jeugdige Franschen, die koopman wil len worden of die in buiteolandsohe handelshuizen willen gaan. Twee jonge lieden boaeden 18 jaar kunnen na vol doend vergslykend examen 4000 fr. hut eerste jaar, 3000 fr. het 2de jaar en, indien zy dit verdienen, 3000 fr. een derde jaar verkrijgen. Op gelyko wijze worden geldsommen, onderscbeideniyk van 2500 fr., 2000 fr. en 2000 fr., aan twee jongelieden beneden 26 jaar aan geboden of, indien zij buiten Europa gaan, 4000 fr., 3000 frs. en 2000 fr. Do geslaagde caadidaten moeten Frank rijk kort na hun examen verlaten en van hunae aankomst in den vreemde bericht geven, alsmede van de handels betrekkingen, die zij aanknoopten. Uit Berlijn wordt gemold, dat de koning* en de koningin van Italië den zesden zoon van keizer Wil helm II tot peter en meter zullen ver strekken. Te Pan stoeg Maandag jl. de luchtreiziger Cassoura met zyn ballon op. Het gevaarte reos statig omboog, toon plotseling op een hoogte van circa 400 meter, een groote scheur in den ballon kwam, zoodat deze met eoa ge weldige snelheid al draaiend naar be neden viel. Binnen een paar seconden bonsde het luchtschip tegen het dak van een schooi, met zulk een kracht, dat Cassoura uit de mand werd geworpen. Gelukkig wist hij zich aan de touwen vast te grijpen, terwijl de ballon zich weer verhief eD als het ware met groote sprongen zich van het dak verwijderde. Op een ander dak geslingerd, vond de luchtschipper een steunpunt, en liet den ballon los. Daarop wist hij door een venster te klauteren on kwam door eene woning op straat, waar de bewonderende menigte hem luidkeels toejuichte. Hij heeft wel ernstige doch geeno le vensgevaarlijke kneuzingen bekomen. Voor hot eiland S y 11 (bij Denemarken) ziet het er, bij vooridu- het eiland niet meer bereiken en de provisie van levensmiddelen, petroleum en brandstoffen raakt allengs uitgeput. Oostenryk „zfihlt die Haup- ter seiner Lïeben". want op dsn laatsten dag van het jaar moest ieder het biljet der volkstelling, behoorlijk invullen. Dit invullen nu was geen kleinigheid, want de regeeriDg was ditmaal bizonder nieuwsgierig geweest, en aiet minder clan in 29 rubrieken moc-st er behoor lijk aatweord gegeven worden. Men aaceet aiet alleen zyn eigen naam, dien van vrouw, kiaderon en dienstboden, ouderdom, geboorteplaats, godsdienst van ziebzelven en zijaor kuisgeneeten opge ven, maar ook was men verplicht te vercellen, of men getrouwd ol gescheiden was, welke taal men gewoonlijk sprak, welk bereep es? welke nevenbetrekkingen men had of men huisbezitter of grond bezitter was, lezen en schrijven kon. blisd, doofstom, krankzinnig of idioot en eindelijk of men vast verblijf hield das wel tijdelijk zich bevond ter plaatse waar men zijn biljet invulde. Da vragenlijst ging vergezeld van een siuk waarin de gestelde vragen toege- liehfc werden en de bedoeling der com- —.issio verduidelijkt werd. Maar nog was de nieuwsgierigheid der regeering niet bevredigd. Zij wilde nog weteD het jaiete aantal, den leeftijd der paarden, koeien, muilezels en ezels, geilen, scha pen, varkens en byen, welke de oosten- ryksche iagezeteKe de zijne mag noemen. Het postverdrag tusschen de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rifca ©n Duitsebland, betreffende de in richting van drijvende postkantoren tusschen dia twee lauden, is den 27sten December te Washington onderteekead. GEBOORTEN: 1 Jan. P. A. v. Amstai-Sarlet d. - J. Snoeks-Bakker d. - 2. M. J. Broek- meijer-Warning z. OVERLEDEN 1 Jan. E. W. Bogaart-Cornet 56 j. Raamsteeg. - M. A, Smit-Teepoal 75 j. Oranjebeoiaslaan. - A. Peper 55 j. Korte Hearonstraat. 2. H. v. d. Hurk 80 j. Sophiastraat. - M. Hoaaborgh-v. Danziek 87 j. Barrevoetestraat. - A. M.v. Beek- Blom 78 j. Hageotraat. - J. A. v. Roon 58 j. Vroowesteeg. - J. van Es 28 j. Lange Molenstraat. 8. J. W. Burger 2 nid. z. Lombardsteeg. UIT DB VERSCHILLENDE DAGBLADEN GEBOORTEN 31 Dec. E. KoolPierson s. Amst. - M. O. J. SnethlageDe Bruyn Kops d. Amst. OVERLEDEN 29 Dec. H. B. Bulaing 58 j. Amst. - C. A. van BrommenMerxlo. Amst. - J. G. Stronk 44 j. Amst. - 30. D. H. de Castro Dz. 53 j. Amst. - 31. C. J. Stammer 69 j. Amst. - 1 Jan. Wed. S» CoquerelMullet. P&rijs. - M. G. H. van Duinen Van Bysterveld. 'a-Hage. - 2. C. J. van dor Goes 33 j. 's-Hage. Zie vervolg Advertentiënin het Tweede Jilad. De gezamenlijke Werklieden der Werf „Conrad", te Haariem, be tuigen bij deze bunnen oprechten en welgemeendeu dank aan den WelEdelen HeerP. GOEDKOOP Dz., wegens zijne tevredenheid over den vooruitgang der fabriek, welke te vredenheid door hem betoond is met aan allen een extra geldelijke be looning uit te keeren op 31 Decem ber 1890. Moge de Werf «Conrad» onder haren wakkeren Directeur steeds bloeien en vooruitgaan is ons i ring van den vorst, slecht uit. Men kan aller wensch denk, dat gij jong en schoon zijt en voor de liefde zijt geboren, zoodat gij een gewillig oor moet leenen aan de liefdesverklaring van een jongen kantoorbediende, die een groot koopman en be zitter zal worden van een eiland in de Stille Zuidzee." „Vaarwel, Bock," zeide Katharina. „Hier moeten wij afscheid nemen." Hij huiverde alsof hij plotseling hevig ontstelde. „Vergeef het mij, Fr au le in. Ik zal uw broeder zijn en gi mijn zuster. Ik zal u Katchen noemen en u al mijne plannen en gedachten toevertrouwen, vindt gij dat goed, Katchen?" Hij stak haar de hand toe, welke zij zonder aarzeling aannam. „Dittmer," zeide zij, „gij zult mijn broeder zijn zoolang gij maar wilt." „En wanneer ik rijk ben en mijn eiland heb gevonden, dan zult gij daarvan koningin zijn, als gij dat wilt. Wilt gij dat niet, dan moogt gij hier blijven en zult rijk zijn met uw broeder. Dan krijgt gij een japon van fluweel of zijde in plaats van katoen." Een droeve glimlach speelde om hare lippen. „Dittmer, het zal altijd een zwarte japon zijn, al is zij van zijde of katoen." HOOFDSTUK VIII. Lily. Aldus verloor Katharina haar betrekking en kon zich nu voortaan scharen onder de meisjes, welke voortdurend naar een betrekking zoeken en er geen vinden. Het aantal harer is zeer groot, men kan ze oogenblikkelijk herkennen aan hare droeve, lustelooze trekken. Het aantal wordt met den dag grooter om zoo velerlei redenen, dat ik ze maar niet zal opnoemen. Deze vrouwen en meisjes hebben meestallen een goede opvoeding genoteD, zonder dat zij in haar jeugd konden voorzien, dat zij voor haar brood zouden moeten wer ken, zoodat zij zich op geen enkel vak in het bizonder hebben toegelegd, en dan eensklaps zonder eenige ervaring te bezitten, gedwongen worden door hard werken in haar onderhoud te voorzien. Dit leger bestaat uit vrouwen van allerlei leeftijd, maar de meesten zijn nog jong wellicht bezitten zij de eeuwige jeugd wreede spotternij, want immers is het een jeugd zonder liefde. Misschien worden in de hevige gevechten, welke zij voeren tegen de vereenigde troepen van Armoede en Honger de oudsten wel het eerst gedood. Deze vrouwen zijn amazonen, die zich willen laten aanwerven in het leger van den Arbeid, maar daar zij ongeoefend zijn en geen discipline kennen, worden zij óf ge weigerd óf aangenomen om bij de hulptroepen te worden inge lijfd, terwijl zij ieder oogenblik in het gevaar verkeeren zonder eenige waarschuwing vooraf, van haar post te worden ontslagen. Zij vormen als het ware de franje van ieder beroep, ieder vak, dat door een vrouw kan worden beoefend. Zij doen degenen, welke werkelijk een goede opleiding hebben genoten, groote overlast aan en wel om verscheidene redenen hoofdzakelijk omdat zij onbevoegd zijn. Zij leggen zich op alles toe, maar alles wat zij doen, doen zij slecht, en daar zij zoo vreeselijk arm zijn, moeten zij zich met een hongerloon tevreden stellendaar door worden de prijzen, waarmee de vrouwenarbeid betaald wordt, zeer gedrukt, en dit is de oorsprong van al die ellende. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2