NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. NJ 111 tf T-lft Muzikale Kroniek. 0J^èJlggiS $xatfyaxina Zaterdag' 10 Januari 1891, No. 2307. ABONNEMENTSPRIJS: AI) VERTEN TIÉN: lafoeêracistltsg STADSNIEUWS. jaargang. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, bebaive op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TelcfooniiiiHimer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en eourautiers. Directeurs»-Uitgevers J. C. PEEBEBOOM en .1. B. AVIS. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Publiciié Etrangère G. Z. DAUB F. Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmarlre. uit den Gr©m©on.t©raadU Er was Woensdag in de zitting niet veel te doen. Men had de heeren bijeen geroepen, blijkbaar alleen ota de kre- dietverhooging voor de uitdieping van het Bianen-Spaarne toe te staan, daar Woensdag te 2 uur B. en W. zich moes ten uitspreken. Men begrijptdat er haast bij was, nu hat Spaarne zich in zulk een tot baggeren uitnemenden toestand be vindt. Maar dat is gekscheren, evenals het malligheid zou wezen om. te beweren, dat de Raad opeens de radicale beginselen was gaan aanhangen, op grond van de hoogroode kleur van het scherm, dat bij de deur is neergezet om de heeren voor tocht te behoeden. Evenmin behoeft men lang stil te Btaao bij de abonnementen voor den tol aan de Kleverlaan en kan voldoen met do opmerking, dat de mid- deneeuwsche instelling der tollen altijd eenige Raadstongea in beweging zet. Wat echter voor een goed waarnemer treffend mocht heeten, dat was het debat over de vraag of men al dan niet zou voldoen aan het verzoek van den //Volks bond", om eeae officieele gezondheids commissie in het leven te roepen. Men •weet reeds, dat afwijzend op hot adres is beschikt. De heer Krol zeide, dat de motieven van burgemeester en wethouders tegen de instelling eener zoodanige commissie hem bijna hadden overtuigd ra« het nut van de commissie. Nu moet mij de be kentenis van het hart, dat ook ik die motie ven bitter zwak vond. Vrees, dat het te veel geld zou kosten, scheen het hoofd motief van het verzet van B. en W. Ik zeg«seheen," want recht duidelijk gebleken is het niet. Noch de voorzitter, noch de wethouders lichtten hunne be zwaren toe, except de weinig zeggende opmerking van den heer de Kanter, «dat hij zulk eene gezondheidecommissie niet noodig achtte." Laat ik nu dadelijk zeggen dat ik mij zeer goed begrijpen kan, dat de burge meester niet op zulk eene commissie ge steld was. Oude menechon plegen niet te dwepen met nieuwe commissiën, maar wat de leden van den Raad tegen zulk eene commissie hadden, is mij nog maar niet duidelijk mogen worden. Daar kwam de heer Enschedé en ver klaarde zich tégen de opinie des heeren Krol. Nu, dat ie zijn recht. Maar op welken grond Op grond, dat wanneer zulk eenp commissie eens een gansche reeks huizen als onbewoonbaar aanwees, de gemeente in een moeilijk parket zou komen... de gemeente... enfin, zou moe ten handelenJa juist, natuurlijk maar zou de heer Enschedé dan liever willen, dat men als oen struisvogel den kop in het zand stak, om toch vooral maar Diets to zien? Kom, dat kan de heer Enschedé niet meenen. En de heer Prins zei dat hij ook vond, «dat men b moest durven zeggen, wanneer men a had gezegd. Zeer zeker! en c ook desnoods en d en e, want, mijne heereD, al is er niet veel kans, dat men ooit het geheele alfabet van te verbeteren toestanden zal door- loopen, men moet toch niet te angstval lig zijn om a te zeggen, alleen omdat men terugschrikt voor b. De afwijzing van het adres, zonder meer, ken gelukkig bij den heer Snelijes geene instemming vinden en dank zij zijne amendementen, besloot men aan de Volksbond nadere aanwyzing te vragen, welke woningen speciaal slecht waren en daarover weer te vragen het advies van de gemeente-geneesheeren. Er werd nog wel een spaakje in het wiel gestoken door den heer Van Weel, die meende dat men dien doktoren wel kon verdoeken, maar niet opdragen een zoodanig rapport uit te brengen; maar dat spaakje kwam pas toen het wiel al draaide, d. w. z. toen het besluit genomen was. De voor zitter gaf dan ook vroolijk zijn vertrou wen op de goede gezindheid van de hee- ren doktoren te kennen. De zaak staat derhalve op "ditoogen blik zoo, dat de gemeente-geneesheeren zullen worden uitgenoodigd eens na te gaan, of werkelijk de woningen die de //Volksbond" zal aanwijzen, zoo slecht zijn. Nu ben ik, met den burgemeester, ten volle overtuigd van de goede gezindheid der heeren doktoren, maar ik betwijfel of het praktisch is, hun zulk een onder zoek op te dragen. En ziehier waarom. Een dokter heeft gewoonlijk veel te doen. Wanneer hij do zieke voor wien hij komt heeft gesproken en verzorgd, dan convenieert het hem waarlik niet, een balfunr te besteden aan het onderzoeken van de be zwaren, die de //Volksbond" tegen deze woning heeft geopperd. Ik zie hem al met ren duimstok de hoogte van deuren en wanden opmeteD; den neus in den kelder steken, naar gaten in den vloer zoeken terwijl zijn paard rheumatiseh wordt van het lange staan en een andere patiënt, wat erger is, snakt naar 's dokters komst. Met al de goede gezindheid, die de Burgemeester bij de geneeskundige ar- mencommissie verwacht te vinden, zal geen onderzoek zoo goed kunnen zijn als dat van eene speciaal daartoe be noemde commissie. En wanneer deze eene heele straat als onbewoonbaar aanwees, welnu, dan zou die sLant moeten worden omvergehaald! Dat vind ik geen schrik beeld ik zou juichen waaneer op die maaier de krotten konden verdwijnen, ook al kojtte hei, (wat ik nog niet ge loof) de Gemeente wat geld. Het ligt niet op dea weg van de ge neeskundige armencom missie, om wo ningen to keuren, evenmin als van den stads-architekt te vorderen waro, dat hij de stads-zieken zou gaan qureeren. Vol- geDs mijne meening vergt men te veel van de geneeskundige armen commissie, door hun advies te v-^gen ©var een zoo uitgebreid rapport als dat van den Volks hond" en zou, zoo men geene vaste com missie wil, aan eene tijdelijke Raadscom missie, waarin ©en of meer bouwkundigen zitting hadden, dit lastige en moeilijke werk veel beter kuchen werden opge dragen. En is nu werkelijk de toestand in H»arlem zóo slecht Op deze vraag hoop ik in een volgend nummer dezer cou rant antwoord te geven. vele schoone gedeelten en eindigt met een flink slot. Behalve deze werken worden neg «Les Presents", «Vineta" en //Ossian" sitge- voerd, terwijl de beide dames-solisien zich vcor 't eerst in Haarlem zullen doen hooran. Nederlandsche opera. „ZAMPA". Haarlem 9 Januari 1891. Het adres van winkeliers en nering doenden hier ter stede an de Gasfabriek, houdende verzoek tot v daging van den gasprys, prijkt met ru'ial 4UÜ üandtee- keningen. Wij wenschen adressanten gaarne veel succes toe op hun pogen, maar al hopen wij het beste, wij vreezen het ergste. De Gasfabriek zal niet zoo licht tot prijs verlaging «vergaan, wetende dat de meeste winkeliers geen petroleum kunnen of willen branden. Wellicht zonden adressanten meer kans vae slagen hebben gehad, wanneer zij ingeval van weigering, de Gasfabriek hadden gedreigd met haren doodvijand: electrisch licht. Waarom Diet vierhon derd gezeten burgers kunnen by goede samenwerking veel tot stand brengen. In Amsterdam zullen immers spoedig ook vele winkels electrisch worden ver- lieht Naar wij vernemen wordt op de aan staande uitvoering der Kon. Liedertafel z/Zang en Vriendschap", op 19 Jan. e. k., het zeer schoone maar moeilijke werk //Columbus" van Hiller uitgevoerd. Dit werk wordt in Nederland voor het eerst door //Z. en V." gezongen, evenals 't nieuwe werk van onzen stadgenoot den hoer Philip Loots, //Het Vaderland." Ook dit werk, naar woorden van dr. SchaepmaD, is zeer moeilyk, maar bevat of de //marmeren bruid", is na Lo Pré anx Clercs, do beste en meest j bakende door Héreld gecomponeerde operas. Dit werk werd te Parijs den 3en Mai 1831 voor het eerst opgevoerd en voor kwam door het groote sucees den finan- cieelen ondergang der «Opéra Comique". De tijden en de menschen zija veran derd en met hen ook de richting der kunst. In de muziek heeft de opvolging ea afwisseling van het recitatiefde arioso, de eavatina, de aria, de arietta, duo, trio, koor, enz. enz., plaats gemaakt voor o«ne meer vrije bewerking, eB hoe wel wij de grootste vereering koesteren voor difc meesterwerk van Hérold, kan vol gens mijne zienswijze deze opera, ofrehoon pas eenige weken op het répertoire der Ne derlandsche Opera, de over haar heen gegane zestig jaren niet meer inhalen. Canaille, mej. Sewing, heeft eene lieve stem, do hoofdzaak voor eene zangeres. Met véél muzikale en dramatische stu diën twyfelen wy niet aan haar toekomst als zangeres voor de Nederl. Opera. Ritta, mevr. AlbersJahn, was, zoeals wij dit van haar gewoon zijn, geheel op haar plaats in zang zoowel als in spel. Wij betreurden het gisterenavond, dat niet aan een dor onziehtbare vaders, de Monza of Lugano, een werkzamer rol als baszanger was toebedeeld. De heer Vennema toch, die als Zampa de baryton- partij vervulde, mist de volheid ea diepte voor die partij voreischt, hij is m. i. meer tenor dan barytenzoodat wij over het algemeen in het lage register weinig te heoren kregen. Het maakt een vreemden indruk, wanneer men aan het einde eenor phrase, van den zanger een lagen noot verwacht en dien dan door een koperen blaasinstrument hoort over nemen, terwijl de zanger heel gerust een octaaf hooger zingtWy maken den heer Vennema echter een compliment over zyn manier van zingen en voor zyn spel* Alfons de Monza, de heer Tyssen, was wat stem aangaat, bizonder gedisponeerd hy zong zijn partij zeer correct, en ga ons zcll3 een lage Es te hooren, hij mist echter in zijn spel de losheid, een itali- aansch edelman en oifieier eigen. Dardolo, de heer DerïekXj was, om een hollasdsch gezegde te gebruiken, geknipt voor zijn rolVrij en los zonder over drijving, iets wat wij niet kunnen zeggen van Daniël Capuzzi, (de heer De Beer) die, wat zang betreft, voldoende was, maar wiens spel ons nu en dan aan een koopman op de markt dood denken. Koor en orkest werkten onder v. d. Lindens leiding vast en goed, wat wy hoofdzakelijk toeschrijven aan den korten tijd, die tueschen de opvoering alhier, en de instudeering verloopen is. Gewoonlijk krygen wij toch de opera's te Haarlem, wanneer zij reeda eenigen tyd op het répertoire zijn geweest. Vooral het koor in de kapel was zeer zuiver.Het tempo der ouverture wordt in Frankrijk sneller genomen. Van de instrumentalisten ver dient vooral de clarinettist een woord van lof voor zijn schoonen toon en pia- ni8simi. De vertaling van den tekst was ditmaal eens meesterlyb, en met zorg waren de hoofdwoorden op de goede maatdeelen geplaatst. Het decoratief was voldoende, wanneer men ia aanmerking neemt, dat do directie van een particulier provin ciaal theate^ niot voor een opera, die ééns of twee malen gegeven wordt, een daarby toehoorend décor kan doen ver vaardigen. De kunstvoorwerpen en medailles voor de Bondstentoonstelling van den Ned. Postduivenbond, Zondag a.s. hier ter stede in //de Phoenix" te houden, zijn ter bezichtiging gesteld bij de Alge- meene Haarlemsche Boek on Muziek handel", in do Groote Houtstraat, aihier. Naar wij mot zekerheid hebben ver nomen heeft het bestuur der sociëteit z/de Kroon" het edelmoedig voornemen om Zondag 18 Januari a.s. een buiten gewone voorstelling te doen geven ten bdte van het behoeftige gezin van den kermiswag«D. Geheel belangeloos heeft het bestuur de zaal enz. besehikbaar ge steld, terwijl de redacties van dit blad en de Spaarnebodeadvertentiën voor dit doel kosteloos zullen plaatsen. Verschillende artisten uit Amsterdam zullen belange loos medewerken alsmede eenige familie leden. Twee der oudste kinderen van het gezin zullen mede optreden. Het bestuur doet ook stappen om van de aihier gevestigde vereenigingen mede werking te erlaDgon. Het kwartet van //Crescendo" heeft die reeds toegezegd en nog andere zullen volgen. FEUILLETON. 25) A'nar het enaelsch WALTER BESANT. HOOFDSTUK IX. De zaakwaarnemer Nog slechts vijf minuten, en deze kalmte zou plotseling ge stoord worden om, wat den patroon betreft, nooit meer te wor den hersteld, Voor hem was de kalmte voor altijd verdwenen. Deze dag was werkelijk de laatste van kalme, ongeruste rust. Twee meisjes, welke deze stoornis zouden veroorzaken, bevonden zich op dat oogenblik in Lincoln's Inn Fields. «Het is ongetwijfeld het beste wat gij kunt doen, Katharina," zeide een harer. «Wanneer die man werkelijk een vriend van Tom is geweest, dan zal hij tenminste in staat zijn u eenige inlichtingen te verschaffen gij zult toch wel bloedverwanten hebben." «Ik geloof niet, dat zij vrienden waren, zij waren echter neven. Tom heeft mij evenwel gezegd, dat ik mij in tijden van nood tot hem moest wenden. Wij kunnen het echter beproe ven, Lily." Plotseling zonder dat er een waarschuwing aan vooraf ging werden de slapers opgeschrikt uit hun rust. Er werd gebeld. De patroon ging rechtop zitten, liet de half-opgerookte sigaar vallen, en strekte zijn hand uit naar de papieren, welke voor hem op zijn schrijftafel lagen en met roode lintjes waren vast gebonden. Wie de bezoeker ook mocht zijn, die hem kwam storen, deze moest hem verdiept vinden in zijne papieren. De twee oude klerken sprongen op in hunne stoelen, beiden gre pen hun penhouder en doopten in; met hunne vierkante schou ders en het hoofd over hun werk gebogen, terwijl de pennen over het papier vlogen, waren zij het toonbeeld van vlijtige kantoorbedienden; ik weet echter niet wat zij schreven. Het is algemeen bekend, dat de buitenwereld niet te weten zal komen, dat er niet wordt gewerkt. De jongste bediende werd in zijn slaap opgeschrikt, hief het hoofd op en sloeg een lijvig boek, dat voor hem lag, open, en dat ik weet niet welke oude rekeningen en posten uit vroeger jaren bevatte. Met een uitdrukking in zijn gelaat van iemand, die gloeiende van ijver en werklust in zijn arbeid wordt gestoord, opende hij de deur. Er was gebeld door twee hem onbekende jonge dames. Een harer gaf hem haar kaartje Miss Capel. James sprong op wij kunnen de beweging, die hij maakte, niet met andere woorden weergeven toen hij het kaartje ontving. De plechtige belofte, die hij Tom gedaan had, had hij zoo diep mogelijk verborgen, zoodat hij den naam van Katha rina Capel en de belofte bijna geheel was vergeten. «Wat drommels, wat zou zij hier moeten mompelde hij. Toen de bezoeksters evenwel binnentraden verbleekte hij, en sloeg eerst een blik op het kaartje, toen op Lily en Katharina, vervolgens weer op het kaartje en toen weer op Katharina. «Miss Capel zeide hij, boog voor Lily en keek Katharina eenigszins angstig en verbijsterd aan. «Neen; dit is miss Capel." «Is... is uw naam Capel?" vroeg hij. «Waarom zou haar naam niet Capel zijn «Gij kent mij niet, mijnheer Rolfe," zeide Katharina. «Ik ken dat wil zeggen, ik was de verloofde van uw neef, Tom Addison." «Gij waart de verloofde van mijn neef gij?" Hij staarde haar nog voortdurend in het gelaat. «Gij Hij deed al het mogelijke om zijne ontroering te verbergen. «Waart gij dat? Vergeef mij mijne ontroering, miss Capel; ik heb hem wel eens over u hooren spreken, maar ik letle eerst niet op den naam. Ja juist miss Capel o jaWanneer hij van u sprak, dan noemde hij alleen uw voornaam." «Mijn naam is Katharina Regina." «Katharina Regina.... Regina?" hij herhaalde den tweeden naam en bleef haar voortdurend aanstaren, niet onbeschaamd, maar als iemand, die een oude kennis herkent. «Dat is een familienaam.'' Rolfe ging zitten, zonder de dames te verzoeken zijn voor beeld te volgen; zij deden het echter uit eigen beweging.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1