NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. |Ko - >MSm ^ai^axxxxa Utegtna. Maandag- 12 Janua i 1891. ABOM NEMEN TSPRIJS ADVERTEKTLÊN: twee si STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEU1LLETOH. o '1* i. c JS K cl II ^4 HAARLEM'S Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- f BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem, Telefoonnummer 122. -v4s H van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advex'tentiën worfien aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en eonractier». Directeuren-Uitgevers J. C. PEEKEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publicize Etrangère G. L. BAJJBE ff to., JOHN F. JONES, Snee., Parijs Slbis Faubourg Montman In de //Muzikale Kroniek7' in ons afgesneden kop bij de woning. De polilïo schapen, geiten vorig nummer is een drukfout geslopen,is, jammer genoeg, de daders nog niet! land ÜtijJli Lfi.ti' f' Ê&STiS BLAD. Haarlem 10 Januari 1891- Zondag a. s. zal op het museum van kunstnijverheid tentoongesteld zijn de buste van madame Recamier geb. Bernard, een der schoonste en meest bevallige vrouwen vau Frankrijk uit de eerste helft dezer eeuw. Zij was eene intieme vriendin van Chateaubriand en bad door den ingang mvt vele schrijvers eenen beslissender! invloed op de litteratuur van genoemd tijdperk. De buste werd vervaardigd door Jean Antoine Houdon een leerling van Pi- galle, die met reoht ouder de eerste beeld houwers van zijn tijd wordt gerangschikt. Het werk der leerlingen van de teeken- school voor kunstnijverheid blijft nog steeds tentoongesteld. Des Zondags is de toegang vry. Naar men ons meedeelt, werd 11. Vrij dagavond de avondschool, vanwege //de Haarlemsche Katoenmaatschappij" opge richt en gevestigd in de lokalen der tus8chenschool, geopend. Behalve de uïf werklieden der fabriek bestaande Commissie van Toezicht met hun ijveri gen Voorzitter, den heer Schrösr es 't onderwijzend pereooeel, was ook de heer van de Poll namens de directie der fabriek tegenwoordig. Met een woord van 't hart tot het hart wekte deze de leerlingen op, van de aangeboden gele genheid een goed gebruik te maken en te toonen in hun werk, dat het onder wijs aan hen gegeven goed besteed was. Aanstaanden Maandag beginnen de eigenlijke lessen. Wy hopen van harte, dat dit goede voorbeeld der direetie van de Haarl. Katoenmaatschappy navolging vinde. In het afgeloopers jaar zy n uit de rich ting van hot Noorderspaarne binnenge komen 6891 schepen, metende te zamen 305450 tonnen en uit de richtiDg van het Zuiderspaarne 8760 schepen, metende te zamen 396373 tonnen. Mee leest in de Avondpost „Eindelijk heeft de gemeente 's-Hage raet eenige kracht een aanvang gemaakt met de vuilopraiming. Voorzoover zij maar eenigszins te plaatsen zijn, werden losse werklieden aangenomen." Konden wij hetzelfde van Haarlem zeggen varkens uit Neder- getrokken wordt. De invoer e-r- ,-W.v H Er is nog een goede kat,t aan de zaak. Uit het ie it, dat bet stichten eener op die verbetering eischt. Er staat //Alfons de Monza, de heer Tijssen, was wat stem aangaat, bizonder gedisponeerd.... hij gaf' ons zelfs een lage Be te hoor en.... dit moet zijn hooge Es. De commissie tot verstrekking van koffie en brood heeft heden weder 440 portiën verstrekt. De behoefte blijkt dus inderdaad groot to zijn en.... de financiën raken uitgeput. Om dus voort te kunnen gaan zijn verdere giften zeer gewenscht en houdt do commissie zich aanbevolen in öe gewaardeerde medewerking harer stadgeuooten. Zij, die daarvoor nog iets wenseken af te zonderen, wenden zich tot den heer P, D. Huidekoper, secretaris der oomm., Wilhelminastraat. Morgen, Zondag, geschiedt de uitrei king in het Pand. Heden is aan ons bureau ingekomen, onder letter J. A., „voor den kermis wagen 2.50 id. van B. v. B2.50 id. van E. M. „voor het paard" 1*50 id. van N. N2.50 z/voor de kermisvrouw, zonder paard voor haar wageD, veor warme kleeren", van E. T. 5. Dit maakt met het vorige bedrag van 38.35 een som van 52.35. We naderen reeds 1 maar zijn er noj niet. Wie wil nog helpen op het spoor. Wegens plaatsgebrek zijn wij genood zaakt het verslag van de feestelijke bij eenkomst van den //Volksbond", atd. Haarlem, tot het volgende nummer uit te stellen. Als nieuwe bydrage tot den toestand van den dieDSt op de spoorwegen wordt ons gemeld dat een waggon beetwortelen voor de suikerfabriek te Halfweg, van Weesp tot dit station twaalf dagen is onderweg geweest. Men meldt ons Onder toezicht van verscheidene mi litaire en civiele autoriteiten zijn Vry- dagmiddag op het Noordzee-Kanaal proe ven genomen om door middol van buskruit het ijs in de vaargeul te doen springen; ook van dit werk waren de resultaten niet bevredigend te noemen, terwyl de kosten circa 1000 per kilometer zouden Ten nadeele van den veehouder N. onder Sloterdyk is Donderdagnacht een schaap ontvreemdden volger,den morgen vond men den op ruwe wijze Bij kon. besl. van 8 Jan. is aan den majoor jhr. A. W. van der Wijck, van het 3e reg. huzaren, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van de Eikenkroon, hem geschonken door Zijne Koninklijke Hoogheid den Groothertog van Luxemburg. Bij kon. besluit vau 9 Jan. is: lo. de luit.-gen. F. J. Pfeiffer, inep. der infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en dit bepaald op 3000 's jaars: 2o. dien opperolfieier dank betuigd voor de be langrijke en trouwe diensten, door hom gedurende zijn veeljarigen diensttijd aan den lande bewezen. Bij kon. besl. van 9 Jan. is: lo. bij het wapen der inf., benoemd tot insp. van het wapeo, de gen -maj. J. N. A. baron Taets van Ameroigen, comm. der lste divisie int. en waarnemend gouv. der residentie 2o. bepaaid, dat genoemde opperolfieier, ook in zijne nieuwe be trekking, voorl#opig zai belast blijven met de functiën van waarn. gouv. der residentie. Bij kon. besluit van 8 Jan. is, met ingang van 15 Jan. beaoemd tot burgemeester der gem. Krommenie, D, Koeleman, burgen?. n Yerseko, met toekenning van eervol ontslag uit laatst genoemde betrekking. Den 8 sten Januari heeft Hare Majesteit de Koningin-weduwe, regentes, in een bizonder gehoor entvan- gen graaf Kapnist, die aan Hoogstde- zelvo zyne nieuwe geloofsbrieven heeft overhandigd als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Zijne Maje steit den keizer aller Russen bij het Nederlandsche Hof, benevens een eigen handig echryvon van keizer Alexander IH, houdende autvroord op de kennisge ving van Hare Majesteit van het over laden van Zyne Majesteit den Koning en van de troonsopvolging van Hare Majesteit koniDgin Wilhelmina onder Harer Majesteits regentschap. De afdeeling Leeuwarden van den Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het zodelijk bewust zijn zal daar een Tehuis voor dienst meisjes openen, waar zij Zondags en Don derdagsavonds een paar uren gezellig kunnen doorbrengen. Het Journal offiéiel b e- helst een besluit, waarbij het verbod van in- en doorvoer ter zee van runderen, van blijft voor het overige onderworpen j z oh zelf staande effectenbeurs van het aan de bepaling betreflende het overleg- i vertegenwoordigend lichaam van den gen van een certificaat van oorsprong, i effectenhandel zelf uitgaat, mag men op- afgegeven door de overheid ter plaatse van herkomst. In het Utr. B. geeft iemand den volgenden raad, door hem met suc ces toegepast by bevroren waterleiding 1. Onderzoek of de hoofdkraan bevroren is; zoo ja, ontdooi die, zoomede de af- tapkraan, met heet water, 2. Sluit daarna de hoofdkraan, en zet de aftapkraan open. 3. Wanneer dit mogelijk is, draai de hoogst gelegen kraaD om, zoodat het spuitgat naar boven gekeerd is, zet de kraan opeD, en giet er kokend water in. Kan de kraan niet omgedraaid worden, laat dan de plug er uitnemen, en doe eene kurk in het spuitgat, om op die wijze het kokend water in de leiding te gieten. 4. Zet de overige kraDen een voudig open, om de lucht eeaveu- dig te deen ontsnappen, en giet in de onder 3 genoemde kranen zoolang kokend water, tot de aftapkraan begint te loopen, hetgeen «en teeken is, dat de leiding is ontdooid. 5. Sluit daarna alle kranen, ook de aftapkraan, draai do hoofdkraan langzaam open, en gij hebt weer uw water. Met twee kleine ketels kokend water, sehrijft de inzender, was op die wyze mijne waterleiding in een kwartier zoo goed als vroeger. De uitslag der Eiameas in Boekhouden en Handelscorrespondentie voor du praktyk, in December te Am sterdam gehouden van wege de Veree- nïging van leeraren in het Boekhouden, is als volgt: BoekhoadeD, geslaagd: B. Schendstok, W. Ameschot, J. G. Hiddiük, W. L. Tol, D. H. do Boer en H. J. de Boer van Amsterdam en mej. E. C. P. Massae van Goes. Handelscorrespondentie: in de engel- sche taak 3 candidaten; geslaagd: W. J. Rooeeboom on C. J. W. Scholte van Amsterdam; in de fransehe taal 1 can- didaat, die werd afgewezen. E^ndely k I De Vereenigng voor den effectenhandel te Amsterdam, lange? wachten moe, heeft het voorne men opgevat, eene afzonderlijke effecten beurs te doen bouwen en daartoe eene leeniDg van 500,000 uit te schrijven. Indien men bedenkt, dat in het plan voer dit beurslokaal verschillende looa- liteiten en kantoren zijn opgenomen, die afzonderlijk verhuurd zullen worden en elk bezoeker der effectenbeurs thans met ƒ25 's jaars zijn recht van toegang moet koopen, schijnt het welslagen van het plan, financieel, genoegzamen waarborg aan te bieden. maken, dat de voroeniging van alle beursbranches onder éen dak Diet nood zakelijk is. De door de gemeente in uit zicht gestelde beurs kan nu van veel geringeren omvang worden, hetgeen het vinden van een terrein, de klip, waarop tot heden al de voornemens strandden, zeer vergemakkelijken zal. Misschien wordt nu wel weer het oude plekje gekozen, in de nabijheid van de „zustèr-beurs Uit Amsterdam meldt men van 9 dezer: Het gaat met de werkzaamheden der doorijzing van het kanaal niet voorspoe dig, gelijk naar de ervaring in 1880 verkregen, te vriezen viel. Verdere po gingen om met stoomschepen door het ijs te breken, zullen vermoedelijk ge staakt worden. Do Koningin Emma en en de Prinses Sophie hebben beide scha de aan den boeg bekomen. Het stoom schip Penelopein de buitenhaven lig gende, bekwam order voor Retterdam. Er wordt thans te Stettin een onder zoek ingesteld naar het resultaat, met de aldaar in gebruik zijnde ijsploeg verkregen. Het werd lijd! Aan de zijde van Amsterdam is ®0R evenmin gelukkig. De sleepbooten 't Zand en Hollandwaarmede gisteren in het IJ werd gewerkt om te breken, hebben dat werk met verlies van schroef bladen moeten opgeven. Wel is het heden gelukt de Prins van Oranje aan de Handelskade door u tijzing zoo-te doen zwaaien, dat het stoomschip met den voorsteven naar IJmuiden is komen te liggen. Een bekende kwartjesvin- der, vordacht van to Amsterdam in eene melkinrichting roet valsch kaartspel ƒ300 te hebben gewonnen van oen inwoner van N.-Amstel, is in hechtenis genomen. Men meldt uit Arnhem, dd, 9 Januari Alweer die spoorwegen Gisteren avond zou hier de Koninklijke vereeni- ging //Het Nederlaadsch Tooneel" op voeren //Adrienne Lecouvreur. Door eene onbegrijpelijke oorzaak was evenwel hot geheugen der artisten te Amsterdam achtergebleven. Daar men evenwel een uitstekenden souffleur bij zich had, werd beslo'en de voorstelling toch te doen doorgaan. Het is te begrijpen dat onder deze omstandigheden var. de flinke voor bereiding, die do Koninklijke Vereeni- ging gewoonlijk aen hare reprises doet voorafgaan, weinig tot haar recht kwam. De Raad der gerneonteBruna men heeft besloten, zich bij adres tot Naar het. enaelsck van WALTER BESANT. 26) HOOFDSTUK IX. De zaakwaarnemer. «Uw eigen naam is Katharina Regina," vervolgde hij, //en de zijne was Willoughby Capel, en hij had een lijfrente van drie honderd pond 's jaars. Wie betaalde dat geld?" „Dat weet ik niet. Ik meende, dat gij mij ter wille van Tom zoudt helpen hiernaar te onderzoeken." z/Ja zeker," antwoordde hij en sloot beide oogen. „Ik zal u helpen. O ja!" Tom schreef mij in zijn laatsten brief zijn laatsten brief," zij maakte een handbeweging, waarschijnlijk om zich te verze- Jceren, dat de brieven nog in haar bezit waren, „dat gij mij zoudt helpen, wanneer ik u om hulp kwam vragen." „Uw vader hoe zag hij er ongeveer uit?" „Hij was een knap man en is dat tot zijn dood gebleven. Hij had een slanke gestalte en regelmatige gelaatstrekken; hij was reeds over de vijftig jaar oud, maar toch bleef zijn haar hetzelfdehet was lichtbruin van kleur; hij had een kleinen puntbaard en lange knevels. Iemand, die hem eens gezien had, zou hem niet licht vergeten." „Gij gelijkt wel op hem," zeide James, zijne gedachten overluid uitsprekende in plaats van ze te verbergen, zooals men van een ver standig man zou verwachten. „Hebt gij hem dan ooit gezien „Neen, maar te oordeelen naar de beschrijving, die gij van hem geeft. Gij wilt natuurlijk gaarne uwe bloedverwanten op sporen." „Ja, ik ben goevernante geweest, maar ik ben mijne betrek king kwijt geraakt, en nu tracht ik werk in het Museum te krijgen. Wanneer mijne bloedverwanten rijk zijn, dan zullen zij mij wellicht kunnen helpen. Uitgezonderd mijn vriendin hier, is er niemand in de geheele wereld, die mij kent of zich om mij bekommert. Wilt gij mij helpen, mijnheer Rolfe, terwille van uw armen, gestorven neef, die mij liefhad?" Tranen stonden haar in de oogen; die smeekende stem en dat gelaat, waarop bittere smart, gebrek en hulpeloosheid te lezen stonden, moesten dien jongen man van zijn stoel hebben doen opspringen en doen zweren, dat hij bereid was om naar het andere einde van de wereld te vliegen, wanneer hij haar daar mee kon helpen. Dat hij dit niet dadelijk deed en haar oogen- blikkelijk zijne diensten aanbood, was toe te schrijven aan het ontstaan van een vreeselijk vermoeden neen, meer dan een vermoeden een ontdekking. De vader van dit meisje had een iaarlijksche toelage van 300 pd. st. gehad; zijn naam was, zeide zij, Willoughby Capel; de beschrijving, die zij van dien man gaf, was ook geheel van toepassing op kapitein Willoughby Capel, die geregeld ieder kwartaal bij zijn oom was gekomen om hetzelfde bedrag in ontvangst te nemen: zij, die de som, daartoe benoodigd, had gestort, was miss Katharina Regina Wil loughby; bovendien, wanneer dat alles nog niet genoeg was, dat meisje was in hare gelaatstrekken het evenbeeld van kapi tein Willoughby; de gelijkenis was treffend; daaraan kon geen oogenblik worden getwijfeld; iedereen, die den kapitein had gekend, zou dat gezien hebben. Hijzelf herinnerde zich kapitein Willoughby nog zeer goed; toen zij binnentrad, had de gelijke nis hem reeds getroffen, en hij meende hij vergat daarbij Katharina en Tom dat de dochter van kapitein Willoughby in eigen persoon hare rechten kwam opeischen. Zij was het kon niet anders de dochter van kapitein Willoughby, en was gekomen niet om hare rechten op te eischen maar om hem te vragen waarom ter wereld juist hem? of hij de noodige stappen wilde doen welke, dat wist zij zelf niet om haar in hare rechten te herstellen. „Ik kan u geen anderen raad geven dan dien, welke mij het best toeschijnt," zeide hij op kalmen toon. „Wij kunnen adver- teeren. Hebt gij daarvoor geld over? Adverteeren is zeer duur." „Ik kan volstrekt geen geld missen." „Dat is ongelukkig." „Wanneer gij bereid zijt mij te helpen," zeide Katharina aar zelend, en daar zij zijne gedachte niet uit zijne oogen kon lezen

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1