„Zang si ïrieitts" CONCERT Onkel Brasig. op Maandag 10 Januari 1891, den tol het den minister van Waterstaat to wenden met het verzoek om verplaatsing of geheels dorp Brammen Uit Deufcichem schryft mea s Door de aanhoudende strenge vorst en de steeds trage verzendingen der spoor wordt de voorraad petroleum hier gering waarom onze winkeliers besloten den prijs van dat artikel met circa 100 pet te verhoogen. Betaalde mea tot nu 8 a 8% ct. per liter, voortaan zal men voor die hoeveelheid 15 ct. moeten betalen. Een bewoner van het eiland Vlieland schreef dezer dagen aan zyne familieDoor den strengen en langdu- rigen winter verkeeren wij hier bepaald bijna in nood er is geen spek, petro leum, rijst, zout, koffie, thee, boter of reuzel meer te krijgen. Twee bakkers kunnen niet meer bakkeD, omdat hun voorraad meel op is. Bij de meesten zyn de aardappels bevroren. Het vervoer is door de vorst geheel gestremdde telegraafdraad tusschen Harlingen is stukgevroren. Laatstleden Zaterdag ontvingen wij een brief, die 22 December reeds ver zonden was. Als er eens een enkele m&al iemand met groot levensgevaar, grootondeels over het ijs, hier aankomt, komen er enkele brieven mede. In de vorige week vertrok een schip per met zijne twee zoons om met zijn schip proviand te gaan halen, maar hij moest, na van 11 tot 5 uren getracht te hebben er door ie komen, onverrich ter zake terugkeeren. Vele menschen gaaa reeds, wegens gebrek aan petroleum, vóór het donker wordt naar bed. Als de kinderen eenri grutjes in water voor hun middagmaal krijgen, dan smullen zij, terwyl er ook veel duivenboonen worden gegeten. Het is te hopen, dat er spoedig aan dezen toestand een einde kome, want velen kunnen het niet lang meer uithou den en geraken geheel uitgeput. Voor een der ramen van het postkantoor te Gorredijk is een brief geplaatst als onbestelbaar zeer zeker met het volgende adres: wAan Makkinga mijn beminde". Een der postambtenaren vraagt in een onderschrift: wWie is die ongelukkige?" De carnavalsoptocht t Maastricht, door de sociëteit w Mom us" in te richten, belooft zeer luisterrijk te zullen worden. Niet minder dan 36 vereenigingen hebben zich by genoemd© sociëteit aangesloten. De stoet zal bestaan uit 30 praalwagens, 20 rijtuigen,^700 personen ©n 300 paarden, terwijl 5 muziekgezelschappen hem zullen oplui steren. De optocht zal o. a. voorstel len ,/de plechtige intocht van prins Carnaval." Donderdagavond ontstond er eene geweldige opschudding ïn den schouw burg te Maastricht, waar in de stamp volle zaal een concert der sociëteit j,Momus" plaats had. Er werd nl. eens klaps eene sterk toenemende brandlucht waargenomen, later blijkende van vrij onschuldige® aard te zijn. Toevallig lag de oorzaak in hetbaignoire no: 11 (het wMomus"-nummer). Do Momuskinderen hielden zich flink; onder pianobegeleiding van een der com missarissen zorgen zy luidkeels do Momusliederen, hetgeen eene paniek voorkwam, die ernstige gevolgen had kunnen hebben (onder de schouwburg zaal bevindt zich nog eene balzaal.) In den Slangenburg h, onder Ambt-Doetinchem, moet een opzichter der jacht bijna zijn bevroren. Hij had 's avonds postgevat bij het huis van een strooper. Deze zag hem staan en kroop onder de wol. 's Nachts ongeveer 2 uur wordt de strooper wakker en kijkt eens door het raam, of de jacht opziener er nog is. Deze staat nog trouw op dezelfde plaats togen «en boom. De strooper gaat naar hem toe met het oogmerk hem mede te deelen, dat hij wel naar huis kon gaaD, daar hij nu toch ontdekt is. De man is echter ge heel bewusteloos. Do strooper pakte ajja vyand op en legde hem in zya eigen warm bed. Toen de opzichter ge heel hersteld 's morgens ontwaakte, was hij natuurlijk niet weinig verbaasd zich in het bed vra den stroopor te bevinden. De logementhouder A. H. te Noorbeek viel van een steenen kelder trap en werd zoodanig aan het hoofd verwond, dat hy kort daarop overleed. De verdachte H, K.land» bouwer te Fluitenberg, heeft aan den kantonrechter te Hoogeveen bekend op den onbezoldigden rijksveldwachter Wie- ringa te hebben geschoten. In tegen woordigheid van den kantonrechter heeft H. K. op de plaats des onheils aanwij zingen gedaan, en is hij met den ge wonde geconfronteerd, die hem ook her kende als den dader. Daarop is H. K. naar Asaen getransporteerd. De toestand van den verwonde blijft nog dezelfde. Door de timmerlieden-ver» eeniging //Door Eendracht sterk" en de metselaars-vereeniging tfHet Profiel" is eene circulaire gericht aan de burgery van Groningen, waarin zij steun vragen tot het verkrijgon van een werktijd van 11 uren per dag, en een loon van 17 cent per uur. heeft bereikt. Intusschen loopt te Berlijn het gerucht, dat Emm Pacha in olk ge val in duit8chen dienst zal blijven. Men spreekt er zelfs van dat Emin majoor Wisamann als goeverneur van Duitsch- Afrika zal vervangen. Volgens berichten uit Lissabon vor deren de anglo-portugeesche onderhande lingen uiterst langzaam en is de stand der zaak lang niet rooskleurig. Portu gal bemerkt dat Engeland aaadriogt op nieuwe concession. Reehtstreeksche tijdingen uit Santiago bevestigen, dat er revolutionaire onlus ten in Chili zijn uitgebresten. Het is niet mogelijk de gevolgen daarvan te voorzien. middeld 7« en van de vledermaïs 1 GÊHHNGD MEOWS. POLITIEK OVjgBZICill. De FrankfZeit. komt, naar aanleiding van de Nieuwjaarsbeschouwingen in de verschillende Ëuropeesche Staten tot de slotsom, dat er inderdaad geen gevaar voor oorlog bestaat en dat geen der mogendheden oorlogsplannen koestert, Maar, waartoe dan die ontzaglijke, steeds geweldiger wordende krijgstoerustingen? ïn Frankrijk heet het: laat Duitschland het voorbeeld geven en ontwapenen maar de Frankf Zeit- zegt he# is eene historisehe dwaling vau de Franschen te meenen, dat Duitschland het initiatief in deze zou moeten nemen. De geschie denis leert, dat sedert eeuwen bijua alle oorlogen tusschen Frankryk en Duitsch land het gevolg zijn geweest van pro- vocatiën van Frankrijk, en dat Duitsch land steeds eene defensieve houding heeft aangenomen. Duitschland zou dus eerst waarborgen moet hebben, dat men van den anderen kant niet meer offensief zal optreden, en het is de plicht der Fran- echen te bewijzen, dat zij niet meer de rustverstoorders van vroeger zijn. De Frankf. verzekert den FranscheD, dat zij dit gerust kunnen doen, en wel hoe eer hoe beter, want niemand denkt er aan, hen aan te vallen, en iedereen erkent de hooge waarde van een bloeiend en vosrspoedig Frankrijk voor de bescha ving der gehbele menschheid. Zij kunnen dit doen omdat zij hun eigen hoeren en meesters zijn zy hebben eene democra tische republiek, in welke het woord van het volk beslissend is, en daar zij in hunne groote meerderheid vredelievend zijn en van lasten wenschen bevrijd te worden, kunnen zij van die gezindheid onmiddellijk door daden blijk geven. De minister de Freycinet heeft nog slechts kort geleden in zyne bekende redo met prachtige kleuren de rol afge schilderd, welke de fransche repobliek in de wereld speelt, maar van het overige heeft hij zich, zegt de FrankfZeit. af gemaakt met de phrase, dat in de wereld helaas nog altijd het geweld het beslis sende woord heeft. Welnu, de Fransehen, met hun premier aan het hoofd, zijn in staat er ontzaglijk veel toe bij te dragen, dat deze betreurenswaardige toestand verandert en dat de volkeren worden bevrijd van don zwaren last, waaronder zij zuchten. Laat de Franschen scheids gerecht-verdragen sluiten en hun militair budget verminderen geheel Europa moet dan hun voorbeeld volgen, en de volkeren zullen hen zegenen voor eene daad, die minder bloedig, maar in hare gevolgen veel zegenryker zal zijn dan die welke zij voor honderd jaren hebben volbracht. Over het geschil tusschen Emin Pacba en majoor Yen Wissmann wordt niets meer medegedeeld. Men zal er ook wel niet van hooren, voordat Emin de kust Te Marseille is den 6on dezer zooveel sneeuw gevallen, dat de straten er twintig centimeter hoog mede bedekt waren. En dat in 't veel bezon gen zuiden van Frankryk. Het den hongaarschen mi nister van handel voorgelegde ontwerp voor het maken van een eieetrisclien spoorweg" tusschen Budapest en Weenen, strekt, om den afstand tusschen beide steden in 2£ uur te kunnen afleggen. Alle bladen beschouwen dat ontwerp als eene eerste proef om de electrische beweging over een zoo grooten afstand te gebrui ken. De lijn zal uitsluitend dienen voor het personenverkeer; de dienst zou zoo danig ingerieht worden, dat iedere 10 minuten van beide eindpunten eea wa gen vertrekken zal. Besmetting door mond et uk' ken van muziekinstrumenten Door Dr. Maljean is het vocht onderzocht, af komstig vau een trompet, die eenige maanden geleden bespeeld werd door oen teringlijder, Uit dit onderzoek bleek, dat de vloeistof', waarmede het instrument gewasschen werd, dezelfde eigenschap bezat ais een zuivere cultuur van tuberculose. Levert een aldus ver ontreinigd instrument gevaar voor be smetting op Theoretisch is de zaak zoo eenvoudig als men zou kunnen denken de onderzoekingen van Cornet bobben geleerd, dat uitgeworpen tuber culeus speeksel Blechts dan gevaariyk wordt, wanneer het opdroogt; in vochti- gen toestand neemt de sterkste lucht- 8trooming geen enkele kiem op. Inwendig bevat een trempet bijna altijd speeksel, maar het verdampt niet licht en hierdoor wordt voorkomen dat or zich besmettelijke stofdeeltjes vormen. Blyft het instrument evenwel ia rust, dan wordt d© binnenzijde droog, en de ingeademde fc^cht kan de kiemen, ia het speeksel aanwezig, medevoeren. Het geldt hierbij niet alleen den bacillus der tuberculose, maar alle ziekte-vormende microben, welke in die vloeistof zelfs ïn normalen toestand aanwezig zijn. Uit deze beschouwingen is af te leiden, dat het voorzichtig is, muziek instrumenten, die speeksel opnemen, te steriliseeren. Deze ontsmetting is drin gend noodig in gevalleo, waarin d© instrumenten door teringlijders bespeeld werden, maar ia evenzeer nuttig ten opzichte van gezonde personen. Do ontsmettende bewerking is zeer eenvoudig; men vuile de houten instrumen ten met een 5 pCt. oplossing van phoayl- zuur metalen instrumenten behoeft men slechts in kokend water te dompslen. (Mdbl.) De beweging der vliegende visschen door de lucht is door den duitsehen hoogleeraar Mttbius onderzocht. Naar het oordeel vau dezen geleerde, is de baan, die de visch door de lucht be schrijft meer een worp dan een vlucht. Door samentrekking van de zeer sterke spieren ter zijden van den romp, epringt de visch met groote snelheid uit het water, terwijl de borstvinnen tot stuur en tot bewaring van het evenwicht dienst doen. De spieren der borstvinnen zyn, volgens prof. MS bi us, niet sterk genoeg om het lichaam in de lucht op te heffen, omdat haar gewicht slechts Vas van de zwaarte van het lichaam bedraagt, ter wijl de borstspieren van de vogels ge bet goheele lichaamsgewicht uitmaken. Op grond van vele onderzeekiDgen komt daarentegen een andere geleerde, nl. de heer A. Seitz, tot de gevolgtrek king, dat de borstvinnen der visschen ook by het vliegen werkzaam zyn. De vliegende visch, zegt hij, springt door de werking zijner zijspieren uit het water en ondersteunt dezen sprong door een levendige fladderbeweging, waarvan de omvang bij visschen van 2 decimeter, 10 tot 12 cM. bedraagt. Vervolgens wordan de vleugels horizontaal uitge strekt of iets naar boven gericht en zeo daalt de visch weder langs de benedec- waartsohe boog van de bizonder lang gerekte vliegbaan. Alleen als de visch hooger wil, moet zij weder fladderen. Het aantal fladderingen is volgens Seitz verschillend tusschen 10 en 30 per sec. De vliegsselheid bedraagt 7 t®t 14 M., de langste duur der vlucht 18 seconden, de kortst# slechts een gedeelte eener seoonde. Ridderstraat. 9. G. H. Verhoeven— Toeset 70 j. Breestraat. -H. T. de Vries 9 md. d. Oudeweg. - J. Anten 3 dg d Drossestraat. Advertenties!. Zie vervolg Advertentiert ht het Tweede Blad. YAEIA. KoetsierSinds zes weken moet ik den dokter naar dit huis rijden vertel me eens, wie heeft hier den dokter noodig Huisknéeht. Mevrouw do gravin die is niet wel, als ze niet ziek is. Eén goed hart. 0-oevernante. Wat zoudt gedoen,Lïze, als er nu eens een oude, hongerige man binnenkwam, die ons zoo heerlijk zag eten? Li zé. Ik zou hem uwe pasteitjes geven Heden overleed onze liefde Zoon en Broeder JACÖB CHRISTIAAN HENNIS. Wed. J. HENNIS. A. J. SELIER-Hennis. D K. N. SELIER W. C. HENNIS. H. C. HENNIS-Littooy Haarlem. 9 Jan. 1891. STQGMVAMTBERICHÏEN. Het stoomschip Merapivan Rotterdam naar Java, passeerde 9 Januari Ponta de Guia. Het stoomschip Bromovan Java naar Rottendam, vertrok 9 Jan. van Marseille. Het stoomschip Soendavan Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Jan. van Colombo. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 9 Jan. van Suez. Het stoomschip Prinses Marievan Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Jan. van Port-Said. Het stoomschip Prins Frederilc Hendrik arriveerde 9 Jan. van Suriname te IJmuiden. Het stoomschip P. Galandvan de N. A. S. M., van de Plata-rivier naar Rotterdam, vertrok Vrijdag 9 Januari, ^eB voormiddags 9 uur, van Boulogne FAMILIEBERICHTEN UIT DE VERSCHILLENDE DAGBLADEN. GEBOORTEN 8 JaD. C. F. A. SinnigeWille d. Amsterdam. GEHUWD: 8 Jan. C. R. Kauling en A. C. van Ouwel, wed. E. F. J. Oosterbaan. Atnst. - 9. Jhr. G. C. Quarles van Ufford en H. M. E. Dudok van Heel. Amst. OVERLEDEN: 27 Dec. A. Lijphart62j. Winschoten. - B. G. UriotScholten 66 j. Amst. - 7. M. ButterPasterkamp 61 j, Durger- dam. - K. Boon. Beverwijk. - M. Baars Cox 49 j. Harderwijk. - A. D. de Greeuw 77 j. Amst. - F. C. Bruessing 79 j. Amst. - G. W. Koppel. Groesbeek. - 8. L. Halstein 85 j. Breukelen. - P. Vlaanderen 74 j. Utrecht. - Wed. J. E. van der MaasGrauss 67 j. Amst. - E. Jaski 6)£ j. Amst. Ieder die iets verschuldigd is aan-, vorderingen of borg tochten heeft ten laste van-, dan wel eenige andere bescheiden, be- hoorende tot de nalatenschap van den Heer W. H VAN MAAS, ge woond hebbende te Haarlem, KL Houtstraat No. 23, en aldaar over leden 26 October 1890 wordt ver zocht daarvan betaling, opgave of afgifte te doen vóór den 20en Januari a.s., ten Kantore van den Notaris A. J KLUPPEL, te Haar lem, Lange Veerstraat No 25. Koniriklijke liedertafil TE HAARLEM Beschermheer Mr. E. A. JORDENS. Directeur de Heer W. ROBERT. in de Muziekzaal der Sociëteit VEREENIGING". Aanvang half Acht. Solisten: Mej. SOPHIE SPOOR, {Sopraan), van Amsterdam. Mej. L. DENIJS, (Viool), van Amsterdam. Zij, die nog als Donateur of Kunst lievend Lid wenschen toe te treden, gelieven zich te wenden tot den Penningmeester den Heer K. VAN EDEN, Damstraat 2U. Namens het Bestuur: E. DE LANOY, Voorzitter. T. C. NIEPHAUS, le Secret. ütiRGEULÜKE mm GEBOORTEN 10 Jan. A. J. Keetlaer-Philippo Tuinman-Paai d. Meuwe Schouwburg, HAARLEM. Deutsche Vorstellung. directie Gebrs. A. VAN LIER. MONTAG 12 laniiar 1891: Gastspiel des Herrn AUG. JUJSKERMANN. OVERLEDEN: 8 Jan. Dr. C. Ekama 66 j. Bartel- jorisstraat. - J. Bogaard-Heiligers 82 j.|/2,Parterre ƒ1,50; 2e Zijlstraat. E. A. M. Heijligers 3 j. d.'/l, Gaanderij Lebensbild in 6 Bildern, von Fritz Reuter. An fang 7 UJir. Balkon en Stalles f 2,50; leLoge vervolgde zij, A-wilt gij mij het geld leen en voor de advertentie- kosten? Ik zou dan verzoeken om een antwoord aan mijn adres te zenden met mijn naam voluit: Katharina Regina Capel, Dat zou wellicht de aandacht trekken van een mijner bloedver wanten." Ad verteeren kost zeer veel geld," antwoordde James en had zijn blik van haar afgewend. ,/Het zal waarschijnlijk beter zijn, dat ik eerst eens naar het een en ander onderzoek. Zoudt gij zoo goed willen zijn om het laatste adres van uw vader en den naam van zijn club op te schrijven? Dank u zeer. Ik zal een onderzoek instellen en wellicht zullen wij wel de een of andere ontdekking doen. Plet is ongetwijfeld zeer zonderling hij ver hief zijn stem en knipoogde zes maal achter elkaar zeer zonderling dat iemand sterft zonder bloedverwanten na te laten. Misschien wonen zij wel in Amerika of in de koloniën; in dat geval is ons onderzoek natuurlijk geheel overbodig. Ik zal echter mijn best doen ja geloof mij, miss Capel, ik zal mijn best doen. Vertrouw uwe belangen aan mij toe en laat alles maar aan mij over. Gij begrijpt natuurlijk, dat wanneer gij uwe be langen door uw zaakwaarnemer laat behartigen, gij er u zelf volstrekt niet mee moet bemoeien. Laat het verder maar aan mij over." Hij sprak deze woorden op rassen toon, maar toch konden zij niet genoeg vertrouwen inboezemen. Zijn blik hield hij voort durend op den grond gevestigd. //Katharina," zeide Lily, toen zij zich weer op staat bevonden, z/daar is iets niet in orde met dien man. Hij heeft iets ver keerds uitgevoerd. Hij durfde u niet in het gelaat zien en werd rood en bleek tegelijk; en waarom knipte hij voortdurend met zijne oogen." wik geloof dat Tom en hij juist geen goede vrienden wa ren Hij zeide echter dat hij een onderzoek zou instellen." ,/Dat heeft hij ongetwijfeld gezegd, of hij het meent of niet, hoewel waarom zou hij het niet doen? Hij zal u een onkosten- rekening geven, Katharina; als ik u was, dan zou ik in een van de bladen een advertentie plaatsen zoodra gij maar eenigszins het geld er voor missen kunt." Maar helaas 1 er was geen geld. Toen de meisjes vertrokken waren, bleef James op zijn stoel zitten, met angst op zijn gelaat en onrust in het hart. Zijn lust tot slapen was voorbij. Hij schelde en weldra verscheen er een van de oude be dienden. //Ik wilde hebben de laatste kwitantie van de lijfrente, welke door mijn oom werd uitbetaald met 300 pd. st. per jaar aan kapitein Harry Willoughby, die ongeveer zes maanden geleden naar alle waarschijnlijkheid gestorven is. De bediende bracht het boek met de kwitantiën. //Dit is zijn handteekening, nietwaar? Uitstekend. De laatste is gedateerd op Januari van dit jaar. Juist. Herinnert gij u ka pitein Willoughby nog?" «Nog zeer goed, mijnheer." z/Waar woonde hij?" «Dat weet ik niet. Hij kwam hier ieder kwartaal om zijn geld te halen." z/Dank u, het is goed." Het schrift van de handteekening op de kwitantie kwam ge heel overeen met dat van het bewuste stuk van den brief. Er viel nu niet meer aan te twijfelen. Dit meisje -Toms ver loofde was de erfgename van het geld, dat aan zijn oom was toevertrouwd. Het was zijn plicht dat was duidelijk om van dat geld afstand te doen ten haren behoeve. (Wordt vervolgd.):

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2