BINNENLAND. POLITIEK OVElRICilL lukkig dat du uiterst geringe belang- j dam, die den morgens te 5% uur te Am- stelling van het publiek in de Congo- 1 aangelegenheden dit ten minste nog voor een dergelijke teleurstelling als ons ten deel viel, heeft behoed Heden zijn door de commissie ter ver strekking van brood en kolfie uitgereikt: aan kiuderen 534 portiën, aan volwasse nen 275, totaal 809 portiën. Hoe langer hoe doller! Een onzer in gezetenen, de heer R., die een kistje kaas bij de Holl. spoor reclameerde, dat reeds voor weken uit Purmerend aan hem was verzonden en van welk geval wij mede- deeling deden, kreeg een gedrukte brief kaart van de maatschappij, waarin hem werd te kennen gegeven, dat er een on derzoek naar de vermiste kist thee was ingesteld. En men wachtte ®p kaas! Donderavond zijn door de politie al hier aangehouden 4 knapen van 14 tot 18 jaren, die zich door middel van braak hadden schuldig gemaakt aan diefstal van eenige stukken boteruit een wagen staande aan den Heerensingel. De minister van Justit brengt opnieuw in herinnering, dat allen die tot den Nederlandschen Adel hehoorec, gehouden zijn, overeenkomstig do be' staande bepalingen, aan het departement van Justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfgevallen, en wel door de inzending van gelegali seerde volledige afschriften van de in de registers van den burgalijken stand inge schreven akten. De vereeniging de Volks- bond tot bestrijding van het misbruik van sterken drank zal in het hoofdbe stuur voor het asjl voor drankzuchtigen, naar wij vernemen, worden vertegen woordigd door den heer mr. H. Goeman Borge8ius. Do heer Van Lier, onze consul-generaal te Parys, ridder van het Legioen van Eer, is door den President der Fransefee Republiek bevorderd tot officier dier orde. Eene voorstelling, door den heer Oscar Carré Woensdagavond te Amsterdam in zijn circus gegeven ten voordeelo van de vereeniging „Liefda éigheid naar vermogen," heeft niet min der dan ƒ3720 opgebracht, ongerekend den inhoud van de bussen, waarin het ga\A werd ontvangen voor de sierlijk uitgevoerde programma's en voor de bloe men, door de kleine Katchen Carré den bezoekers aangeboden. De opbrengst was nog niet geteld. Te Amsterdam is thans een afrekenlokaal tot stand gekomen, be stemd voor op werk of loon wachtende scheepewerkers. Het ruime aan het 's-Gravert hekje geplaatste lokaal is keurig in lichte tonen geschilderd en voorzien van oen stevig, maar net en gemakkelijk ameublement, torwijl het buffet, waar de zindelijke behandeling van alles zoor de aandaeut trekt, de bezoekers voor minimum prijzen van het noodige voorziet. Een flink broodje 3 ct., boter «f kaas 1 et., een gemar, haring 5 ct., koffie (eone groote kom) 2 ct. en cacao (Van Houton's) 3 ct. per kop. Verplichting om iets te ge bruiken bestaat eekter niet, maar toch zullen de uitnemende kwaliteit van een en ander de lage prijs oorzaak zijn dat do buffethoiïder hst druk genoeg krijgt. Door de onderneming, de zuivel fabriek to Kampen, ï3 voor een biljart gezorgd terwijl het Amet. Genootschap voor kunst en letteren eenige spelen (domino, dambord enz.) zal verschaffen, de zorg voor de leestafel op zich nam, en later eenige avonden voordrachten zal doen houden. Het hoofddoel is mede te werken tot wering van drankmisbruik en zorg voor de gezondheid. De postwagen van Rotter- sterdam moet aankomenarriveerde hedenmorgen aldaar om 9 uur. Een ge woon rijtuig deed dienst als postwagen. Men meldt uit Alkmaar: Door ysgang, tengevolge van N. W. wind, is Woensdag avond groote schade toegebracht aan den golfbreker van de zeewering to Petten. Men meldt uit Nieuwe- diep van 14 dezer: Er is een schip gestrandl Deze tij ding, door de kustwacht Kijkduin be kend gemaakt, bracht heden in den vroegen morgen menigeen op de been, en was oorzaak, dat voor dag en dauw een aantal vletterlieden reeds tuut hunne kleine vaartuigjes in zee staken, om eens hoogte en breedte te nemen en te zien oi er wat te redden viel. Gisterenochtend hadden zij hetzelfde gedaan, omdat er toen in de richting van den gevaarlijken Razeuden Bol her haaldelijk een stoomfluit word overge haald, vermoedelijk aan boord van een atoomschip, dat aan den grond zat. Toen bleven alle onderzoekingen echter zonder gevolg, en was men naar de haven teruggekeerd, omdat er door den dikken mist niets viel waar te nemen. Eu toch bevond zich toen reeds een schip in nood dat evenwel door den oudoordringbaren nevel aan het oog van de wakkere vletterliedea werd onttrokken. Het was de engelache stoomboot Elsloioy inet ka toen geladen, die, op weg van Norfolk naar Bremen, door den mist uit den koers geraakt en op den Razenden Bol aan den grond geloopen was. Bijna on afgebroken liet men aan boord van dit schip de stoomfluit hooren, om de aan dacht op zich te vestigen, echter zoo als reeds gezegd zonder liet ge wwiech- te gevolg. Eerst in den atgeioopen nacht toen de lucht opklaarde, weruen door de kustwacht de noodvureu gezien, aan boord van de fflstoto ontstoken. Er is een schip gestrand! seinde men toon dus, welke tijding later door de op verkeu j.ing uitgezeilde vletterlieden werd be vestigd. Deze konden de strandings plaats echter niet naderen, omdat eene hevige branding tiet stoomschip omgaf, en het vele ijs daarenboven de ranke vletten met ondergang bedreigde. Men keerde dus naar de haven terug om krachtiger hulp in te roepen. De sleepbooteu Hercules en Stad Amsterdamt, die gewoonlyk in tijd van nood de reddingsbooten op sleeptouw nemen en naar de strandingsplaats bren gen, lagen te midden van eene massa dryfijs in do haven ingesloten en konden dus ditmaal geen dienst doen. Daarom werd de reddingsboot van den zeedijk te water gebracht, en, na te zijn bemand, door kolossale ijsvelden heen naar de Elstow geroeid. Met bijna bovuumeusche- lijke inspanning vreru het schip bereikt, en mocht men er in slager, de gehaele ekwipage, bestaande uit 21 man, in de beide reddingsvaartuigen over te bren gen. De reddingsvlot landde met 10 der geredden aan den zeedijk, terwijl de boot, die he: overige deel der schipbreu kelingen had opgenomen en door het ijs den wal niet kon bereiken, door de in middels van IJmuiden aangekomen s eepboot „Siaison" op sleeptouw go- nomen en naar de haven gesleept werd. De uitgeputte schipbreukelingen wer den dadelijk na aankomst door den britschen vice-consul alhier van het noodige voorzien en ander dak gebracht. Men heeft weinig hoop het verlaten schip te behouden, daar het onophoude lijk door zware s&ortzeeëa wordt beloo- pen. Men schrijft van Terschel ling dd. 8 Januari aan het Handels blad'. Heden kwam hier eene ijsvlet aan van Vlieland met brieven en couranten van den 23sten Dec. tot den 3den Januari. Verscheidene malen is de postschipper Klijn van hier met de vlet over ge weest, doch eerst nu kon hij terugkee- ren met eene buitengewone vracht. Het is to wenschen, dat hot ijs wat spoedig opruimt, want nu reeds zat men hier vijf dagen zonder brood, daar de bakkers niet konden bakken. Velen moesten zich be helpen met gort, pannekoeken, grove koeken enz. voor ontbijt. De koude was ongekend fel, de behoefte steeg met den dag, zoodat eene extra-gift voor de miudergegoeden noodig werd. Door eene commissie werd ƒ272.50 ingezameld ea een gedeelte van dat bedrag werd uit- gegoven in bons voor voedingsmidde len. Geheel ongedacht ontving die commis sie per telegram het bericht eener bydva- ge van ƒ300. Dat geschenk was welkom w&nt voor velen is er al in weken niets te verdienen geweest, en zij, die anders reeds naar zee waren gegaan, kunnen door het ijs dit eiland niet verlaten. Dat ijs is in do haven op enkele plaatsen 4 voet dik, en de jongens liepen voor den steven van de booten, toen deze gisteren beproefden het ijs in stukken te slaan. Wel lijden de menschen hier nog geen gebrek iu do uitgestrektste beteekenis van het woord, maar aan vele artikelen bestaat reeds behoefte. Zoo worden de straatlantarens niet meer aangestoken oca de olie te. rekken; in de winkels krijgt men sleohts een gedeelte van het geen men wenseht, opdat ieder oen wei nig kan krijgen, en om nu de maat vol te maken, zijn van vele luidjes de aard appelen en groenten bevroren. Zoo ver het oog reikt, is het een ijsveld en aan het Noordzeestrand liggen de ijs3cholleu in twee evenwijdige rijen als kleine duinen opgehoopt. De vreemdelingen en schipbreukelin gen, die hier opgehouden worden, heb ben eene goede verpleging in huune lo gementen, doch ook zij moeten hun deel dragen in de algemeene nooden. En als wij hier nog lang zonder voldoende ge meenschap per boot of schuit met den vasten wal blijven, komt er zeer zeker gebrek aan zout, zeep, meel en dergelijke goederen. Een winter als doze heugt zelfs den oudsten bewoners niet. Meu meldt uit Schevenin- geo: De wind liep in den afgeloopen nacht van het Noord-westen naar het Noord oosten met een flinken bries op zee, wat leu gevolge heeft gehad, dat al ijs dat ztch in zee bevona en dat uit de rivieren er henen dreef, langs de kust bij Zandvoort, Egmond, Noordwyk, Kat wijk, Scheveuingen enz. werd gevoerd, alwaar de ijsbergen, die ongeveer 1 meter hoog ea 20 meter breed waren, aanmerkelijke grooter zijn geworden, op sommige plaatsen tot 3 meter hoog on pl. m. 180 meter breed. Hje noorde lijker men koml, hoe grooter do ijsber gen zijn to Noordwijk wordt de berg op 6 5- 8 t. hoogte geschat; te Katwijk is hij ook ongeveer 6 meter hoog. Donderdag ochtend omstreeks 8 uren is aan het Strooveer ta Rotter dam door een man, die aldaar bezig was eene bijt te hakkeD, het lyk van een jongeling van omstreeks 23 jaar opge haald. Het iyk is naar het drenkelin genhuisje vervoerd. Eene gevaarlijke oplicht- ster, vrouw J. B die met man en kin deren in eeri woonwagen in Noord- Brabant en Limburg rondreisde, en voorgeeft uit Sprado, Pruisen, te komen is door de marécaaussées te Maasbree aangehouden en naar do gevanbenis te Roermond overgebracht. Zij had te Maasbree den landbouwer H. P., die zij vaD eene longziekte zou genezen, voor ruim 60 gulden aan goud, zilvur, klee- rer., enz. opgelicht. Te Zwolle is iemand verle den Zondag een paar uren op het tele graafkantoor opgesloten geweest. Hij was juist op het oogenblik, dat het perso neel bet kantoor ging verlaten 's Zondags is het slechts eenige uren geopend het wachtlokaal binnen getreden. Te Lemmer kwamen Woens dag ochtend twee urker visschors aan, j vorigen dag in den vroegen ochtend hun eiland verlaten met het doel zich naar Kuinre te begeven. In den namid dag van dien dag, terwyl de overijsel- sGhe kuet reeds zichbaar was, werden zij door zwaren mist overvallen, welke het uitzicht totaal belemmerde en ben, by gemis van een kompas, van den juisten weg deed afdwalen. Den gehee- len avond en nacht hebben zij, aan duizend aDgsten ter prroi, op het ijs rondgezwalkt, totdat zij Woensdag ochtend, nadat de mist was opgetrokken, afgemat on tamelijk verkleumd, te Lem mer voet aan wal zetten. Bij kennissen vonden zij oen zeer liefderijk onthaal. Een ingezetene der ge- meente Opsterland bemerkte, dat een koppel wilde ganzen dorst had. Hij vulde een kom met jenever en plaatste deze op een afgelegen land, terwyl hy zich voor het oog der vogels wist te verbergen. Spoedig kwamen ze aanvlie gen en dronken van 't vocht, werden bedwelmd en het gelukte den man e«n dozyn vogels te bemachtigen, die hij per stuk voor 50 ct. verkocht. Het onderzoek, door d offfeier van justitie te Heerenveen, to Oideboorn ingesteld, betreft den dood van het kind van den arbeider T. Bijls ma, dat voor eenige weken door den hoofdonderwijzer Posthuma aldaar in de school zou zijn geslagen en daarna ziek geworden. Over deze zaak is in de jong ste raadsvergadering ampel gesproken, en toen is gebleken dat er geene rechtsvervolging kon worden ingesteld, omdat dr. Folkersma geene verklaring kon geven dat de ziekte beslist een ge volg van den slag zou wezen. Rechtszaken. De arr.-rechtbank te iiroda heeft hij vonnis van 15 dezer een inwoner van Bergenopzoom wegens smaad jegens dea commissaris van politie aldaar, door middel van een artikel in de N. R. C. (de zaak van het meisje, dat met een hond zou zijn opgesloten geweest) ver oordeeld tot eene boete van 200, subs, eene maand hechtenis. Bij de beraadslaging, welke Don derdag in den duitscheu Rykadag werd voortgezet over de voorstellen der sociaal-demooraten en Duitsch-vryzinni- gen, ten aanzien der opheffing van de tolrechten op granen en vee, was in politiek opzicht het gewichtigst de ver klaring afgelegd door den conservatieven Elzasser Zore-Borlach. Kort en droog zette hy uiteen, dat de tollen onveran derd behouden moeten worden, indien de elzasser boeren niet met wangunst de economische bescherming zoudun aan zien, welke in Frankrijk met goed volg bestaat. Thans is het reeds buiten twijfel, dat de voorstellen ter opheffing van de tol rechten met groote meerderheid verwer pen zullen worden. In omloop is het merkwaardig be richt, dat de hoofdraden voor afzetting van Stoecker als hofpredikant volstrekt niet gelegen is in politieke saken, maar hierin, dat hij de verspreider is geweest vau het in den tusschentijd tegenge sproken gerucht, volgens hetwelk dos keizers particuliere kas in ongunstigen toestand zich bevond. Flocquet hield in de franache Kamer, toen hy optrad als voorzitter, een toe spraak, waarin hij constateerde dat het werk van deze zitting hoofdzakelijk zijn zou: het stemmen over de begrooting -Oa en de vernieuwing van het economisch regeerscelscl. Hij hoopte dat by laatst gemelde taak de Kamer zou weten re kening te houden met het algemeen belang van het land en de particuliere die den weg over het ys rechtstreeks 1 belangen, waarvoor hare hulp wordt in van ürk ie voet hadden afgelegd. Zijgeroepen. (Toejuichingen), waren voorzien van schaatsen, doch j De Kamer besloot de redevoering to hadden die tengevolge van den dooi j laten aanplakken, niet kunnen gebruiken. Zij hadden den! Uit Rushville, Nebraska, wordt hern onmogelijk voor Maandag terugbetalen. Wat moest hij doen Hoe kon hij hen helpen Acht stuivers is belachelijk weinig. Wilden zij hem naar zijn kamer vergezellen, dan zou hij aan de anderen verzoeken hunne bedden ter beschikking der meisjes te stellen, en zijzelven zouden dan ergens anders wel een slaap plaats vinden op het portaal bij de trap bijvoorbeeld? /.Neen," zeide Katharina, „dat kunnen wij niet doen, Dittmer. Ik vrees, dat wij hier den nacht in de open lucht moeten door brengen, en morgen wilt gij ons misschien wel komen opzoeken, en kunt gij ons dan op de een of andere manier helpen. O, het zal zoo erg niet zijn; de nachten zijn nog niet koud, en onze bovenkleeren zijn warm Ik ben niet bang meer, nu wij u hebben gevonden." Dittmer aarzelde. Hij had niets om te borgen geen hor loge, geen ketting hij had geen andere kleederen, dan die, welke hij aan had; zijne vrienden en collega's waren even arm als hijzelf; op dat oogenblik bezat hij slechts acht stuivers, waar mee hij het nog tot Zondag had meenen kunnen vol te houden. Met een inkomen van veertig pond heeft een jongeling wel eens dagen, dat hij gebrek lijdt; hij beschouwt ze echter als een nood zakelijk kwaad van een positie, die slechts tijdelijk is. Daarom lacht hij en is nog opgewekt van geest, al heeft hij een hongerige maag. Wanneer een oud man honger moet lijden, seiad dat 400 500 Roodhuiden op weg togen naar Badlans, alles wat zij naderen vernielend. Generaal Carr is met het 6o reg. eav. en 5 oompag. infanterie opge. trokken om hen te achtervolgen. Uit Pine Ridge wordt bericht dat het opperhoofd Red Eagle op het agentschap is aangekomen, hij acht het onraadzaam thans tot de Indianen over ontwapening to spreken, omdat hy overtuigd is dat zulk een poging slechts strijd kan ver-, oorzaken. Het ontwerp tot vrije zilveraanmun-; ting door den N.-Amerik. Sonaat aa;,|' genomen zijnde, wordt het oorsproukJ lyke financieele plan als vervallen be schouwd, terwijl het amendement, hou dende dat de eenheid dor muntwaarde van de Vereenigds Staten moet zijn dei dollar, wegende 412% greinen zilver, eveneens is aangenomen. Zooals men weet ligt de president vair Chili, Balmaceda overhoop met de Ka mers van die Republiek. De gewone zitting wa3 einde September gesloten en Balmaceda, dio in 1886 was gekozen, had ze in October tot eon buitengewone zitting opgeroepen, maar tusschen het Wetgevend en het Uitvoerend Bewind bestond eon levendige oppositie, zoodat de Regeering zeer bemoeilykt werd, Balmaceda riep do Kamer niet verder op in buitengewone zitting in November sn December. De Kamer weigerde over de begrooting te stemmen en Balmaceda pam daarop zijn toevlucht tot de voor- loopige twaalfden. De oppositie nu ont zegde hem het recht hiertoe en vaardigde een manifest in dien geest uit, inhou dende dat de Regeering leger on vloot niet mocht blyveu betalen en ze moest ontbinden, aangezien het Parlement geeo geld had toegestaan. Hot volk bleel echter kalm, het leger koos partij voor Balmaceda en van de vloot verklaarden zich slechts drie schepen voor de oppo sitie en de dissidenten scheepten ziel daarop in. Ziedaar de officieele lezing van den. gezant van Chili te Parys door tit XIXe Siècle meegedeeld. Die welke de lenigs geeft, steunende op de inlichtin gen van een oud-chilisch diplomaat, wykt daarvan nogal af. Volgens dezen had; Balmaceda herhaaldelijk de constitutie geschonden. Reeds sedert 30 jaren it een reformistische partij in de pers en in de Ka&iers bezig met hot omschrijven en afbakenen van de attributen van Wetgevend en Uitvoerend Bewind; die partij nam steeds in kracht toe eu d<3 willekeur van Balmaceda leidde ten slotte tot een confliet. De reformis ten hadden in den Senaat een meerder heid van 30 tegen 4, in de Kamer van! 79 tegen 25 stemmen, Zij bewerkten, datl een kieshervormingswet word aangeno men, waarbij aan de gemeenten bet ma- keu der kiezerslijsten en de controle over de stemming werd opgedregen; verder bewerkten zij een wijziging der consti tutie, die de Kamers bet recht gaf in urgente gevallen op eenvoudige oproe ping door hun bureel, bijeen te komeuj welk recht tot hiertoe alleen aan den' President dor Republiek v/as geschonken, Balmaceda weigerde beide wetten te be krachtigen, de Kamers antwoordden op- die weigering in Juli door de begrootiög der ontvangsten niet goed te keuren. D- President hield anderhalve maand vol,'j maar toen er to Valparaiso en te Tara- paca onlusten uitbraken, scheen hij tot, inkeer te komen; hij zond zijn Kabinet weg, koos een reformistisch Kabinet en! verkreeg nu van het Congres de begroe ting van ontvangsten. Zoodra hij eehtei zoover was, begon bij weer van voren af aan en riop hij het vroegere Kabinet terug. Het Congres weigerde nu het tweede gedeelte der begiooting, die der uitgaven, goed te keuren en de gewone zitting van drie maanden liep ten einde zonder dat het conflict wr.s opgelost. Op 1 Januari richtte Bf.lmaceda een manifest tot het land, waarin hij alle sohuld van del) verwikkelingen op hot Congres wierp en waarin hij op zijn eigen handje de uit gaven en de contingenten van leger en vloot regelde. Gedurende de vacantie der Kamers had de permaute commissie steeds geprotesteerd tegen Balmaceda'fk handelingen, maar Balmaceda bad zich dan verliest hij zijn opgewektheid, omdat er om zoo te zeggen in zijn toestand geen verandering te verwachten is. Maar dat hij juist op dit oogenblik zoo schraal bij kas was, dat was inder daad zeer ongelukkig. De acht stuivers waren natuurlijk ter harer beschikking. Maar toch.... „Ik ken wel iemand, die mij Maandag vijf of zelfs tien shil lings zal willen leenen," zeide Dittmer. „Mijn vriend zal mij bovendien op dienzelfden dag twee shillings terugbetalen van hetgeen ik hem geleend heb. Misschien wil mijn kostvrouw u wel in haar huis opnemen, hoewel zij er zeer tegen is om hare kamers aan meisjes te verhuren. Maar het is onmogelijk, IC a t- chen gij kunt den gèheelen nacht niet slapende op een bank doorbrengen. Dat is onmogelijk." „Wij moeten wel," zeide Lily. „Wanneer gij geen geld hebt, dan kunt gij ons ook niet helpen." „In dat geval," zeide Dittmer, „zal ik dan van nacht bij u blijven. Himmel! ik kan toch niet naar huis gaan en u hier alleen aan uw lot overlaten Hij keerde zich om en vergezelde hen naar St. James Park. O, Katharina!" zeide Lily, „wat een verschil wat een ver schil om een man bij zich te hebben Het schijnt mij toe alsof wij nu al ons leed zullen kunnen doorstaan. Ik weet niet op welke wijze dat zou kunnen gebeuren en waarom ik dat denk. Hij boezemt mij evenwel vertrouwen in. Moed, liefste, wij heb ben een man bij ons. O waarom is er in Harley House ook geen man, öm vertrouwen in te boezemen Het was ongeveer half acht, toen zij in het Park terugkeer den; het was er op dat uur vol wandelaars. De meisjes waren vermoeid, bonden hare zakdoeken om haar hals en gingen zoo dicht mogelijk naast elkaar zitten, Lily aan den buitenkant en| Katharina tusschen haar en Dittmer in, zoodat zij nog een,- weinig tegen de koude werd beschermd. Een nacht in de open lucht in de maand October is wellicht onder sommige omstandigheden aangenaam, bijvoorbeeld, wan neer men dik gekleed is, daar niemand dan door de warmte geplaagd zal worden. Wordt vervolgd!)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2