B I X N K X I. A X Palels van Justitie. geduld om de nn'nnr lij ullo tijden, bij 1 spoedig, dat zyne gecsteermogeus deerlijk warmte, koude ot aonnescbyn te bestu- deeren, het heel ver brengen kan, Bn we zijn er nog nietik ben er zeker van dat Savry ons het volgende jaar met al weer beter werk verrast en zoo zal het voortgaan, want met zulk een ijver wordt men eens een groot man. Het deed me dan ook recht veel ge noegen, zijn werk door den bekenden kuDrttkooper, dan heer H. N. Mul, aan gekocht te zien. Dan volgen Veldheer en Graait van Roggen, en ofschoon de laatste veel geactieveerder is, zoo moet ik beiden toch den raad geven, oorspronkelijk te blijven. Ze zijn dit niet, copieerea en volgen de grilligheden #n liefst de fouten van een Maris en anderen, maar laten hot goede van dezen weg. Zij wer ken te veel op kleuren-effect caet eaoriae verwaarloozing van lijneD en ik betwij fel of b. v. No. 41 om die redeD ver kocht zal v/orden. Blijft op het punt van zien stijfhoofdig, zegt niet „ja, zoo moet het zijn" omdat deze of die be roemde schilder het ook 300 ziethebben we dan voor niets oogen bekomen? Hetzelfde gebrek, maar veel erger, zien we in het stuk „Vroeg denker", No. 3, van C. Duco Crop, een tweede Breit- ner, doch mag deze laatste nog zoo juist even door de mazen eener slechte eri- tiek heenglippen, ja kunnen zijne stokken op veel goeds boge«, tot mijn spijt moet ik het tegendeel bekennen van den in zender van No. 3. We zien hier een doode, ODbeteekenende navolging van Breitner, ook trams, zonder aeialiehten, geen dampende, maar echte houten carousselpaarden, beter benaming vond ik niet voor deze silhouetachtige diertjes. Meer woorden aan dit stuk te verspil len is het werkelijk niet waard en het is gelukkig dat H. Savry Sr. de eer van de stukkeu in olieverf meesterlijk op houdt. Het ware anders in deze afdee- ling treurig gesteld geweest Het werk van den heer Van Looy mag correct in contourlijnen zijn, het feu cCartiste ontbreekt helaas geheel bij hem. Braakcr.siek zou van no. 16, „Ben Opstootje", heel wat anders gemaakt hebben, hij zou do figuurtjes hebben doen leven, laten handelen, hen los en engo- dwongen op het papier gezet en er vooral... geen prentje van gemaakt hebben. Zijn beide andere stukjes konden ons eenigszins beter voldoen. Sevenhuijseu onthield ons geen paaltje, geen dakpan, alles kregen we van hem, maar we kregen... te veel! Van Grittkén is nog een weinig schoolsch, een weinig stijf, doch toonde anders reeds menigmaal een goed teeke naar te zyn. Ky volge meer den goeden en degelijken weg van den heer Voet Sr. Ik zou het werk van nog veleB en goeden kunnen bespreken, doch plaats ruimte bindt me een slot te maken en dit weDSch ik dan te doen, na alvorens het werk van den heer J. A. G. v. d. Steur nog even besproken te hebben, die met het ingezondene zoo niet de eerste, dan zeer zeker toch een der eerste onzer haarlcmscbe architecten heeft ge toond te zijn. Het is gelukkig, dat er zulke bouwmeesters opstaan, die den strijd aanbinden tegen al wat „valsch en walach" is, die weer in eoro herstel len de heerlijke oude kunstvormen, zoo goed op den voorgrond komende bij No. 38, „Eene kamerbetimmering". Zoo voortgaande, zal de tijd spoedig komen, dat we laatstgenoemden kunste naar mogen begroeten aan den spits onzer bouwkundigen, de toongevers van het ware en schoone! E. W. waren verstoord. Ook ter terechtzitting doet bekl. aller lei zonderlinge meriedeelingen 0. a. dat hij heeft gevaren als kok op een schip da Anna Catharixaen meegebracht heelt machines tot het vervaardigen van bloe men en papegaaien, die „lekker krabben kunnen." Dat alle6 heeft hij in Londen gelaten, naar hij zegt. Verder heeft de arme man beweerd, dat bij 1000 gulden in de spaarbank te Rotterdam had staan en doet de mede- deeling aan den president, dat hij nu een eigen huis heeft. De subs. ofi. v. just. rnr. J. P, van Outeren, requireert de plaatsing van bekl. in een krankzinnigengesticht, voor hoogstens éan jaar. W. V. 21 jaar oud, staat terecht, ter zake dat hij den 7den Januari uit den gang in Café Brinkmann heeft wegge nomen een overjas, en deze benevens twee kurketrekkers voor 35 cents (niet te duur) heeft verkocht. Het vorige jaar had deze man 3 maan den gevangenisstraf ondergaan wegens verduistering. Toen by de vrijheid her kreeg, ging hij op de haringvangst en ontving bij de afrekening als zijn aandeel het niet onbeduidende sommetje van 168. Hij wilde nu naur Egmond aan Zee waar zijne ouders wonen, maar zijn ongelukkig gesternte bracht hem naar Haarlem. Zyn ongelukkig gesternte? Zeker. Hoor hot vertellen door zijn verdediger, jhr. mr. F. W. van Styrum. V. maakte kennis met eene haarlemsche schoone, iowonendo bij de bekeede vrouw de R. de beklaagde vatte deze liaison zéo serieus op, dat hij huwelijksplannen koesterde en het meisje presenteerde aan zijne ouders te Egmond. Maar met dezelfde behendigheid waarmede bekl. de haring in zijne netten had ge lakt, kreeg Hendrika hem weder in haar net. Op haar verzoek betaalde hij eenige echulden die zij had, aan vrouw de R. en kocht voor haar verschillende nieuwe goederon. Maar toen werd hem (hij ver moedt wel door wie, maar is er niet zeker van) de rest van zijn geld, een niet onbeduidend bedrag, ontstolen. Daar stond hij, berooid #n arm en stal de jas. Ziedaar hoe het komt, zegt de verdediger, dat de man weinige maan den nadat hij ƒ168.— had ontvangen, geen cent meer bezat. Hij hoopt, dat de rechtbank dit in aanmerking zal willen nemen by de toemeting der straf, die de subs. off. van justitie heeft verzocht te bepalen op 3 maanden gevangenisstraf. Daarop staat terecht een 22-jarige boerenarbeider te Venhuizen, Willem W., die in den nacht van 5 op 6 Ja nuari onder Oosthuizon 2 schapen uit een land heeft weggenomen en die ver kocht. Beklaagde bekent het feit en de oiseh luidt veroordeeling tot een gevangenis straf van 6 maanden, met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis door gebracht. De toegevoegd verdediger, mr. A. J. van Thiel vestigt de aandacht op de verzachtende omstandigheid, dat bekl. door oene verwonding aan de hand niet wer ken kon en eenige weken kostgeld schul dig was. Spreker verzoekt daarom te meer vermindering van de gevraagde straf, omdat de beklaagde, die preventief gevangen is gezet uit vrees vcor her haling van diefstal, wanneer hem maanden straf wordt opgelegd, in een slechten tijd vrijkomt. Uitspraak over 8 dagen. vooral op het lager gelegen land, dat door het overtollige water, vóór de vorst geheel onderstond. Dinsdag en Woensdag jl. heeft de ge meente Haarlemmermeer hare bedeeling op onbekrompen wijze voortgezet. Te Hoofddorp werden 250 hoofden van ge zinnen rijkelijk bedeeld. Te Nieuw- vennep geschiedde dit aan 160 behoef tige gezinnon. Men meldt ons uit Halfweg: Naar wij vernemen wordt van wege de suikerfabrikanten nog niet tot het con tracteeren der beetwortelen voor 1891 overgegaaneerst wil men afwachten ouder welke wijziging der accijnswetlen bij de volgende campagne zal gewerkt moeten worden. Trein-onregélmatig heden. Dinsdagna middag stoomde trein '26, onlaDgs als stoptrein voor Halfweg ingesteld, met volle vaart dit slation voorbij eerst een eind voorbij het dorp wisten d.e in den eersten bagagewagen aanwezige conduc teurs den machinist op zijn verzuim op merkzaam te maken en reed de trein naar het station terug. Door den veehouder B. te Sloterdijk is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van drie schapen in den laatsten tyd zijn aldaar meerdere schapen ver mist de meeste veehouders laten ze on beheerd langs velden en wegen loopen. Men meldt ons De vaargeul in het Noordzeekanaal is tot de Hembrug open heden kunnen de booten zykaDaal G bereiken. De Seahorse (Hullboot) heeft vergunning verkregen do anderen booten te passeeren eu zal trachten het eerst Amsterdam te bereiken. De Amstelstroemdie met ge broken schroef in het ijs beklemd zat, is door de noorsche boot Christiania op sleeptouw genomen zy volgen de overige booten. ArroK<IUl88CMiieiaï®-H«ebtftoaiaS< Zekere Marinus van der Vliet, oud 53 jaar, zwierf in Haarlem rond zonder geld, zonder beroep en zonder huisvèsting. Door een ingezetene naar het bureau van politie gebracht, werd bij op last van den commissaris in het Huis van Bewaring opgenomen. Daar bleek echter den officier van gezondheid, dr. Sasae, al Maandag jl. gaf de Zangvereeniging in het gebouw „Maran-Atha" aan den Aalsmeerderweg eene goed geslaagde uitvoering, ten voordeel© der armeD. - Weldra hoopt „Crescendo," te Abenes, eene uitvoering te geven, om mede te helpen, den nog steeds klimmenden nood der armen to lenigen. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: Algemeen bestaat er vreesdat de wintergewassen in Haarlemmermeer, zoo zij niet geheel weg, zyn dan toch door het strenge weder veel geleden hebben De Nad. Sport deelt mede, dat da minister van Binnenlandsche Zaken afwijzend beschikt heeft op de verzoeken der Ned. Jachtvereenigiog „Nimrod," waarin or op aangedrongen wordt, dat de toepassing der wet op de hondsdolheid niet uitgestrekt worde tot honden, die zich onder toezicht hunner meesters jagende in het veld bevinden en op die, welke ingezonden zijn op eene hondententoonstelling van de Ver- eenigicg. Ook bij het bestuur van het Rotterdamsche Sanatorium is XVoensdag uit Berlijn de eerste hoeveelheid lymphe van prof. Koch ontvangen, ten dienste der daar verpleegd wordende lijders aan tuberculose. 'NR. C.) Amsterdam, 20 Januari. Zcoal8 men weet, is door den gemeen teraad van Amsterdam den 24sten Nov. jl. aan een commissie opgedragen, wegens het overlyden des Kouings aan H. M. de Koningin-weduwe, Regentes van het koninkrijk, een adres van rouwbeklag aan te bieden. Deze commissie heeft zich jl. Zaterdag, 17 Januari, van hare op dracht gekweten. H. M., haar leedwezen te kenDen gevende, door veelvuldige en gewichtige bezigheden en ten gevolge van eene lichte ongesteldheid verhinderd te zijn geweest de aangevraagde audiënties vroe ger te verleenen, heeft 's Raads adres op de volgende wijze beantwoord „Mjjné Heer en „Aan de woorden, namens den ge meenteraad van Amsterdam en de bur gerij der hoofdstad my toegesproken, ben ik zeer gevoelig en verzoek u den gemeenteraad, vertegenwoordigende de burgerij, daarvoor mijn oprechten dank te willen overbrengen. „By den zwaren slag. die mijne be minden doehter en mij heeft getroffen, streki mij de liefde en deelneming van een getrouw volk tot grooten steun, en de door u gesproken woorden bevestigen slechts mijne overtuiging, hoezeer die gevoelens in ruime mate oestaan in de hoofdstad des rijks. „Dankbaar ben ik u ook voor de hulde, gebracht aan de nagedachtenis van myn betreurden gemaal, door de herinnering aan hetgeen de overleden Koning voor Amsterdam mocht tot stand breDgen. „Gij weet evenalB ik, hoe ernstig de belangen van de hoofdstad Z. M. ter harte gingeD, hoe oprecht de overledene gehecht was aan de burgery van Am sterdam, die bij iedere gelegenheid ver nieswde bewijzen gaf van iiefde ei trouw aan den Koning en het Huis van Oranje. „Mijne heeren, met moed aanvaardde ik de taak, die mij thans is iopgelegd. in het vertrouwen op Gods hu„p. Moge mij daarbij ook uw steun nioi ontbre ken, rooge de gevoelens van 1 afde, die Amsterdam den overleden Koning toe droeg, overgegaan op mijne dochter en mij, en weest verzekerd, dat wij reeds hebben geleerd uwe stad lief te hebben, bare burgerij hoog te schatten. „Moge eeumaal eea rijk en bloeiend Amsterdam getuige zijn van eene geluk kige en gezegende regeering mijner be minde doehter." Uit Amsterdam meldt men: De Seahorseuit Huil, waarvan men hoopte, dat het de Koningin Emma zou voorbijst omen en zoo de vaart op het Noordzeokanaal openen, schijDt van eene poging daartoe te hebben afgezien. Ter wijl do Koningin Emma langzaam, maar toch steeds vordert, heeft men ook eene proef genomen met een vorensnijder, in den vorm van een landbouw ploeg, doch met vier achter elkander geplaatste steekbeitels mot toenemende diepte van snede, voortgetrokken door paarden. Die proef moet aanvankelijk wel geslaagd zijn. Het werktuig is vervaardigd aan de Amsfterdarosche Droogdok-Maatschap- pij, naar aanwijzingen van den heer J. H. Addieks, instrumentmaker hier tor stede. De werkzaamheden op het IJ bleven Dinsdag gestaakt. De Conrad passeerde waarschijnlijk Dinsdagavond Dungeness en zou dus heden te IJmuiden kunnen zijn. Te Amsterdam ontspoorde Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur, do achteras van machine 5.24 bij wissel 5 op de Kadijk, ontstaan door het maken een8r eDgelsche manoeuvrede ran geerder Bleeker, die deze manoeuvre uitvoerde, is beklemd geraakt tussehen den trekhaak der machine en den wagon, waardoor hij bijna onmiddellijk gedood werd. De weg en de machine kregen daarby geen beschadiging. Eea gevangenbewaarder te 's-Hage is in voorloopige hechtenis onder verdenking, van aan gevangenen zonder voorkennis van den directeur pakj en brieven te hebben doen toekomen. De sneeuw schyht zieh bizonder opgehoopt te hebben op den staatsspoorweg tussehen 's-BoBch en Gel- dermalsen. Woensdagmorgen half negen vertrok onder bevel van kapitein Versteeg eeó detachement genietroepen, stork 1 luite nant, 1 sergeant-majoor, 3 sergeanten, 3 korporaals en 60 minderen naar 's-Her- togenbosch, teneinde behulpzaam te ziin bij het wegruimen van de opeengehoopt! sneeuwmassa. Ui Limburg meldt men: Een zoon van den landbouwer Caspar Ploem te Schuulder-Wylré (L.), welke aan tering leed en zich deswege dezer dagen naar het Louisa-hospitaal te Aken begaf, ten einde zich te doen behandelen volgens de methode van dr. Koch, thans bijoa geheel hersteld, en zal binnen weinige dagen die inrichting als volko men genezen verlaten. Letteren en Kunst. Bij de veelheid en verscheidenheid van muziek, die wij tegenwoordig zien on met de ooren moeten „indriuken" bij de talrijke koren eD liederen (zoowel mit als ohne Worte), wier muziek voor de meesten „heerlyk duister" is en blijft doet het ons harte goed ook eens eenvoudige, maar schoone en levenslus tige muziek te hooren op eenvoudisen kinderlijken tekst. En waar mannen van groot talent zich neerzetten om zoo iets „gewoons" ziet u (och ja te scheppen, daar klopt ons het harte van dank Wij bedoelen de uitgave: St. Nico- laasfeest, kinder-cantate, woorden van Ant. L. de Rop, muziek van Bernard Zweers. Het onderwerp waarborgt den mees ters reeds volle belangstelling- Met piëteit heeft de dichter de lieve, eenvoudige volksdeuntjes als„Sinterklaas, goed heilig man!" „Sinterklaasje, kapoentje „Sinterklaasje bonne, bonne, bonne", „Sinterklaasje Bisschop, zet je groote muts op", enz. ingevlochten in zijn waarlijk aant/ekkelijken tekst en de com ponist heeft er meesterlyk partij van getrokken. Door zijne oorspronkelijke motieven en koren (voor meisjes en joDgens) heeft hy de cantate eene lyrische-, en door de dankbareneolo's van Vader en de waardige pastij van St. Niklaas eene dramatische kracht geschonken, die zijn werk vol karakter doet zijn het bezit kunstwaarde Zeer goed gedacht is o. a. de tegen stelling in koor I: „Het weer is guur, de winter nadert" en „Maar prettig is nu 'fi schemeruurtje", enz. Gaarne hadden wij op die plaats het lied ingevlochten gezien, det zooveel sentiment uitdrukt en steeds nieuw is „Zie de maan schijnt door de boomen". Wij missen tot onze spijt in de cantate die bekende volksmelodie. 't Kinderkoor II is vol kracht en kleur; zeer aantrekkelijk is het iu dansmaat natuurlyk slot. De kinderkoren liggen binnen 't bereik der kinderstem de hoogste toon is 2 maal gestreept f. Der cantate wenschen wy een wel verdienden bijvalden dichter en den componist schenken wij onzen dank voor hun éénig werk 1 l)e cwr. van de N. R. C. meldt uit Parijs van 17 Januari Gisterenavond half twaalf heeft menig vaderlandsck hart te Parijs sneller ge klopt bij het hooren zingen van het „Wion Neirlandsch bloed" door de Nödarl. zangvereeniging onder leiding van deis heer Cahen, die hare banier, met zooveel ©erepenningen gesierd, ge plant had in de „Balie Pleyel." Al de aanwezigen zyn opgestaan en hebben medegezongen uit volle borst, nog onder den indruk van al dat schoons, dat men in den loop van den avond geboord had. Want zij keert niet gemakkelijk weder, de gelegenheid om zooveel vaderlandsche talenten te zsmen te zien en eene zoo schoone hulde te hooren brengen aan de nederl. toondichters, wier werken zijn opgevoerd op het Nederl. Concert. Joseph Hollmann en Johannes Wolff waren daarvoor, trots storm en ijs, overgesto ken uit Londen, en Van Groningen was uit 's-Hago overgekomen, om met de te Parijs verblijvende nederl. kunstenaars deze eenige manifestatie voor nationale toonkunst te helpen tot stand brengen. De hedendaagsche muziek heeft wei is waar iu ons vaderland geen uitslui tend eigen karakter. Br bestaat duitsche, italiaaosche, spaansche 011 turksche mu ziek, maar geon zuiver nederlandsche muziek, zooals er eene nederlandsche schilderkunst of bouwkunst bestaat. Dc muziek heeft bij ons een internationaal karakter, maar dat draagt zij met eere, en daarom juist verdient zij veel meer in den vreemde bekend to zyn, dan zij is. Het „Concerto" voor violoncel van J. Hollmann en de „Elegie" van D. van Goods, mede voor violoncel, eveDals de „Habanera" van Johannes W0I8, welke stukken wij gisterenavond door de com ponisten zalven met zooveel smaak en gevoel hoorden uitvoeren, zyn cosapo- sitiën die indruk zullen maken bij ieder volk en in iedere hemelstreek. Ik zou nagenoeg al de een en twintig nommers van het programma dezer wonderschoon© uitvoeriag moeten noemen, om recht te doen wedervaren aan de nederlandsche artisten. Het vocale gedoelte van het pro gramma was minder aterk bezet dar> dat Nóg één stap en zij zou zich in het donkere water gestort heb ben, en de stroom zou haar meegevoerd hebben. Zij trachtte er zich een voorstelling van te maken, waaraan zij was ontsnapt; zij herinnerde zich Lily's woorden; op dit oogenblik zou zij reeds een lijk zijn geweest, voortgestuwd door de golven en meedoogenloos tegen de booten en bruggepijlers te pletter ge slagen. Later zou zij op de een of andere plek worden opge- vischt, niemand zou haar herkennen, en men zou haar zoo spoe dig mogelijk in een vergeten hoekje onder den grond stoppen. Zij huiverde, keerde zich om en verwijderde zich langzaam van de plek, waar zij geruimen tijd had gelegen. De groote klok sloeg drie uur. Lily was nu, evenals Dittmer, voor haar verlo ren. Zij stond geheel alleen op de wereld, zonder een cent te bezitten. De mist was echter weggetrokken; de zwarte duister nis was verdwenen. Ik weet niet waarheen zij hare schreden richtte. Zij liep niet meer langs het water, maar door eenzame en doodsche straten, waar zij nu en dan slechts een politie-agent ontmoette. Het is een zonderlinge gedachte, dat in een groote stad met vier mil- lioen inwoners, alle menschea slapen en de straten eenzaam en verlaten zijn. Zelfs de verdorvenste menschen slapen om drie uur in den morgen. Dat is het uur der onschulddan slaapt zelfs de duivel. Dit meisje ontmoette niemand, terwijl zij daar doelloos rond zwierf. Zij was nu zoo vermoeid, dat het haar onmogelijk was eenigszins geregeld te denken. Zij kon niet meer aan de toe komst denken, en geen vrees en angst beklemden haar. Zij zonk weldra op een drempel neer en viel in slaap. Om vijf uur werd zij in haar slaap gestoord door een politie agent, die zijn hand op haar schouder legde. „Kom," zeide hij op niet onvriendelijken toon, „gij weet, dat gij op straat niet moogt slapen. Kunt gij nergens heengaan Zij stond op en begon te beseffen wat er gebeurd was. Een nieuwe dag brak aan; zij had reeds twee nachten op straat doorgebracht. Weer een dag En zij had geen geld. O hoe lang zou het nog duren „Ik kan nergens heengaan," zeide zij. „En ik heb geen geld." „Kunt gij dan niet naar uwe vrienden en kennissen gaan „Ik heb geen vrienden en kennissen." Zij zag er in het geheel niet uit als de meeste meisjes, welke geen vrienden en kennissen hebben. De politie-agent keek nu argwanend de straat op en neer als iemand, die een slechte daad wil verrichten. Er was niemand te zien; niemand zou geloof slaan aan de woorden van dit meisje en er öp vertrouwen, zonder dat zij bewijzen kon leveren van de geloofwaardigheid daarvannie mand zou het ontdekken; hij bracht dus zijn plan ten uitvoer. Hij stak zijn hand in zijn zak en haalde een shilling te voorschijn een geldstuk, dat voor een politie-agent van meer waarde is dan voor u, waarde lezer tenminste, dat wil ik hopen en hij legde den shilling op Kathaiïna's hand. „Ziedaar," zeide hij. „Gij ziet er uit als iemand, met wie men medelijden moet hebben. God weet, wie gij zijt en wat gij zijt maar ziehierdan kunt gij tenminste nog iets koopen om te eten." Daarna vervolgde hij zijn weg, en Katharina ging weer op den drempel zitten en barstte in tranen uit. Zij had geen traan vergoten sedert dien langdungen nacht in St. James Park, toen Dittmer haar had beschermd; zij had op dien vreeselijken, lan gen, donkeren Zondag geen traan gestort; Lily had er haar toe overgehaald om zich van het leven te benemen, zonder dat het haar een traan had gekost maar nu ging zij zitten en schreide en snikte, omdat deze daad van goedhartigheid van den politie agent haar toonde, duidelijker dan al het leed, dat haar reeds getroffen had, in welk een rampzaligen, wanhopigen toestand zij eigenlijk verkeerde. Wordt verwlgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2