NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang Zaterdag 24 Januari Ibül. No. 2319. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE^ ANDRIESSEN, HAARLEMSCH L1EÜEKË. Vijl en twintig Cents. STADSNIEUWS. Het Hederlandscb. Tooneel. BINNENLAND. FEUILLETON. Jiaf^arroa ^legtna. öc jaai^aiig. A -*■w v -"-» x^v/» HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenjf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel moer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale ie Publicité Etrangere G. IDAT]BE §p CoJOHN F. JONES£ucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre Wy hebben de eer te berichten, dat wij door eene overeenkomst met de druk kers, in staat zyn, aan diegenen onzer Geabonneerden die de muziek beoefenen, eene PREMIE aan te bieden ©n wel: Lied ïoor eene Zangstem. Gecomponeerd door N. H. ANDRIESSEN. Deze bevallige melodie kan, daar zij voor middelstem gesehreven is, door ieder worden gezongen, terwijl het piano-accom- pagnement, dat eigenaardig den golfslag van het Spaarne nabootst, aan den pia- Dist geen te hooge ©ischen stelt. Deze melodieuss compositie, die keurig en zonder fouten gedrukt is, mag in nie- mand8 muziek portefeuille ontbreken. Wij bieden het onzen Geabonneerden aan voor slechts per exemplaar. In ons a. s. Maandagavond verschonend Nummer zullen wij den RON afdrukken, tegen afgifte waarvan en betaling van 25 Cents, bet Lied aan ons Bureau kan worden afgehaald. Directeuren- Uitgevers. Haarlem 23 Januari 1891. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag, den 28sten Januari a. s., des namiddags ten 1 nur. Ter voorkoming van vervolging, ach ten wij het niet onnoodig, de eigenaars van honden, die deze nog niet voor do belasting hebben aangegevea, opmerk zaam te maken, dat 31 Januari a.s. daar voor de laatste dag is. De Haarlemsche Mannenzangvereeni- ging „Crescendo" zal binnenkort een liefdadigheidsooseert geven ten voordeele van de Voreeniging „Weldadigheid naar Vermogen", in de Concertzaal der sociëteit „Vereeniging," met medewerking van solisten. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Rekening en verantwoording over de weldaHitfheids-vcorstellingr, gegeven door de tooneelclub „Multatuli", op Dinsdag 20 Jan. 1891. Ontvangen werd aan vrij willige giften f 226.30, aan toegangs kaarten f 269.55, totaal f 4^5.85. On kosten 163.66 blijft ƒ332.19. Aldus opgemaakt en acceord bevonden 22 Jan. 1891. De Commissie v. ToezichtD. de Clercq, fabrikant, J. P. Nobels Jr., S. J. H. Terstraten, D. Sabelis. De heer E. Voet Jr., goud- en zilver smid alhier, is in het bezit van oen zilveren theelepeltje, op den bolleB kant waarvan gegraveerd staat: „Over het ijs gehaalt van Enkhuijsen 17—40 26 Februari" Op den steel bevindt zioh het wapan van genoemde stad. Waarschijnlijk is het afkomstig van Bijsitr. Sippeus, van Stavoren, dezelfde van wien in het rympje in ons vorig nummer sprake is en een der voorouders van den heer J. Th. Sippens, te Oosterend. Heden is door de commissie brood en koffie verstrekt aan 702 kinderen en 398 volwassenen, te zamen 1100 per sonen. „De onechte Zoon" (le fils naturel), van den jongen Dumasheeft, zooals vele zijner stukken, een scherp geteekende moraal. Zy is deee dat een naam alleen dan beroemd is en waarde heeft, wanneer de drager daarvan dien door zijn eigen werk beroemd heeft gemaakt. Dumas is voor krasse stellingen nooit bang geweest, en het bewys daarvan is wel, dat hij by het ontwikkelen der bovengenoemde moraal, den ambtenaar van den burgelijken stand heel en al over het hoofd ziet. Nu is het waar, dat men zich in Frankrijk (ef in Parijs, maar dat is wat dramatisehe kunst betreft hetzelfde) dat men zich daar niet zoo alge meen tot dien nuttigen ambtenaar pleegt te wenden, als wel in ons land maar toch zonden wij durven beweren, dat het niet heel natuurlyk is, wanneer een zoon, die den naam zyner moeder draagt, dien van zyn vader afwijst, hoewel hij een diplomatieke betrekking heeft. Maar voor het effect zyn schrille kleuren noodig. Dumas maakt er dan ook een ruim gebruik van en tooit den zoon met een edelmoedigheid, die buiten alle proportie gaat in vergelijking met het hoogste punt van zelfverloochening, dat in het werkelyke leven wordt be reikt. De zoon, die beroemd is geworden en macht heeft gekregen, biedt den man, die zijne moeder ongelukkig heeft ge maakt, den titel van Graaf aan en, wat sterker is, de man neemt dien aan. Sterker kon Dumas zijn moraal niet laten uit komen en de scène bewyst zijn meester schap in het verwekken van effect. Ter wille van dien indruk, moet men niet al te veel den nadruk leggen op don geringen kans. die er zelfs voor den bekwaamsten jongeo man bestaat, om in een tijdsverloop, waarin men geene bur gerwoning kan bouwen, secretaris van een minister en redder van Europa te worden. De heeren van Sehoonhoven, Clous, Morin en Schulze en de dames Frenkel, Lorjé, Poolman en Holtrop vervulden de hoofdrollen. Wij voor ons zien den heer van Schoonhoven liever in rollen als Rolofernes en Essex, waarvoor zich zijne geheele persoonlijkheid 000 uit nemend leent. De heer Clous was hoogst verdienstelijk, meer dan ooit ferm in zijn rol en Morin en Schulze hebben ons weer eenigo toonoeltjes laten zien, die als juweeltjes van humor lang in onze herinnering blijven, al mag niet ontkend worden, dat de heer Sehulzo meer beoogde om het publiek te doen lachen, dan wel een (deftigen) notaris te laten kijken, die de toekomst bespreekt van zyn petekind. En wij hebben den echten, den ouden Morin weer eens gezien in zyn gesprek met de trotscho markiezin fmevr. Pool man). Dit gesprek was een meesterstukje van ensemble, do dougd, die aan het „Nederl. Tooneel^ in zoo hooge mate eigen is. Mevrouw Frenkel speelde de rol van Clara Vignot op de wyze, die men van haar kentmevrouw Holtrop fHermine) was perfect als de jeugdige, onbevan gene, ietwat baekfi8ch-achtige Hermine, en voor mevr. Pauwels (Henriette Ster- nay) trad mej. Lorjé op, die wat ondui delijk en niet rolvast was, waarschijnlijk omdat zy ter elfder ure de rol had over genomen. Een paar opmerkingen tot slot. De heer Clous scheen in het eerste bedrijf met zijne handschoenen ais saamgegroeid, en de tuindeur was eigenlijk niets dan een breed en hoog gat in den wand. Dit stond niet mooi. Door den heer Van Schoonhoven werd medegedeeld, dat Do-derdag a.s. „Sche mering" van Carmen Sylva en „de kleine Lord" zal gaan. Wij durven ieder aan raden, laatstgenoemd stuk te gaan zien. „RIPPERDA." De haarlemsche scherravereeniging „Ripperda" hield Donderdagavond een feestelyken oefeningsavond met welwil lende medewerking van de grootendeels uit haar midden gevormde vereenigiBg „Amicitia", ter gelegenheid van het prevêts-e-xameD, in de groote zaal van de Sociëteit de Kroon. De uitslag van het examcD, waarvan de jury bestond uit de heeren G. Hesse, van Amsterdam, Eekhof, sergt. der inf., J. G. Martin Jr, en A. Robin, alhier, was, dat berorderd werden: tot meester op den degen de heer J. A. Lyeklama en tot prevóts op den degen de heeren E. A. du Croo, C. Loeff, L. V. Arnold, L. F. Keijser, A. W. F. Wijdoogen, A. Roos, D. Christen, P. M. Faber en Jac. Faber. De avond werd verder door muziek en voordrachten, scherven (fr. methode), een fraai „optisch bedrog" (uitgevoerd door den heer G. L. Smit en een tweetal dam6s), muzikale clowns en iableaux-vivants opgeluisterd. De talrijk© genoodigden vermaakten zich uitstekend. Een bal besloot den avond. De campagne aan de beetwortel-sui kerfabriek „Hollandte Houtrijk en Polanen, was Donderdagmorgen afgeloo- pencirca 36 millioen kilogram beet wortelen werden verwerkt. Men meldt ons: De in het Noerdzeakanaal voortgaande stoomschepen hebben de Hembrug be reikt, kraehtig wordt voortgewerkt om het ijs te verwijderen, waarbij Addich's nieuwe $sploeg goede diensten bewijst. Geniesoldaten zijn onder leiding van een officier mede behulpzaam met het doen springen der reusachtige schotsen. Binnen drie dagen hoopt men Am sterdam te bereiken; de stoomvaart was sedert de eerste dagen van Januari gestremd. De Qhristiania en de Ainstelstroem ■yu heden de Hembrug gepasseerd. De leden van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal zyn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Maan dag 26 Jan. a. s., des avonds te 8)4 uur. Naar wij vernemen, is er groote kans, dat het zenentarief dezen zomer door de Exploitatie-maatschappij op hare spoorlynen zal worden inge voerd. De hoofdingenieur IJzer- man, aan Sumatra's westkust werkzaam, zal een onderzoek instellen naar de beste gelegenheid tot afvoer van de steenkolen oostwaarts De heer IJzerman gaat nog deze maand over land naar Siak en zal vermoedelijk half Maart den tocht vol brengen. In het begin van September is by reeds te Loeboe AmbatjöDg ge- mi Deor den burgemeester van Helder is uit Brummon, van iemand die onbekend wenscht te blijven, een som van f 100 ontvangen, met verzeek die te willen verdeelea onder de redders der schepe lingen van het op de Razende Bol ge strande stoomschip Elstow. Over Koch's geneeswijze sohryft dr. Lamping te Utrecht aan het Wir. Dagblad Dank het toeval, dat my medio December naar Berijn deed gaan om de Koeh'sche methode en de verkregen resultaten te bestudeeren, was ik in de gelegenheid om van dichtebij en rustig de zieken te zien en de demonstraties ad personam meant te verkrijgen. De „run" der medici was voorby. Of ge heel alleen, öf met weinigen, zag ik in het ziekenhuis Friedrichshain, door de welwillende introductie van prof. Max Fürbringer, vroeger prof. in anatomie te Amsterdam, aan zijn broeder Paul Fürbringer, die directeur van dat ste delijk ziekenhuis is, alles wat er voor het oogenblik merkwaardigs te zien is van de behandelingswijze, volgens prof. Koch. Door hem zelf en door zijn assis tent dr. Sehwerin, werden mij al e zie ken getoond, de injecties in myn bijzijn gedaan, de verandering in den toestand aangewezen, en bij de avond-visite op de verschillende reaction opmerkzaam ge maakt. Van prof. P. Fürbringer evenals van prof. Güsserow bekwam ik introducties voor de „Charité". Het officieele schrijven van heeren regenten van het ziekenhuis alhier, dat ik zoo noodig vertoonde, ontsloot my alle deuren en bezorgde my alles, wat ik behoefde behalve het hoogstnoodige, de Koeh'sche lymphe. Gaarne gedenk ik de collegiale, vriend schappelijke ontvangst der professoren Leyden, Fürbringer, Fraentzel, Sonnen- burg enz, en der verschillende assisten ten, de doctoren SohlaDge, Runkwitz en Sehwerin, die my hunne bevindingen mededeelden en geen tyd to lang von den om mijne vragen en opmerkingen aan te hooren en te beantwoorden. Zooals reeds van algemeene bekend heid is, wordt de lymphe als genees middel enkel by tubereuleuse processen aangewend volgens prof. Koch bestaat daarbij alleen kans op beter schap. Wat ik van die beterschap gezien heb, is in het kort het volgende. By verschillende lupuslyders was groote verbetering in den toestand te consta- teeren,. De vroeger bestaan hebbende verzwering kon nog zeer goed worden nagegaan door de abnormale kleur van het gedeelte, dat genezen was. Photo- 37) Naar het en g els ch van WALTER BESANT. HOOFDSTUK XIII. Den volgenden morgefi. „In de donkerste uren, mijn kind," hoorde zij miss Beatrice zeggen, niet op fluisterenden toon, maar met luider stemme in de donkerste uren, wanneer de dreigende zwarte wolken zich meer en meer samenpakken, wanneer de wereld hardvoch tig is, en gij op het punt staat om onder uw leed te bezwijken, dan zal God u helpen, en wel zonder dat gij het eenigszins verwachttet." Het was weinig, één shilling is niet veel, en toch was zij er tot in het diepst van haar hart door getroffen, evenals een enkele zonnestraal een geheele berghelling beschijnt. En zij zette zich neer en barstte in tranen los, waarna zij opstond en verder liep, Katharina's weg voerde haar naar Covent Garden Market, waar verscheidene koffiehuizen zijn, die reeds goede zaken doen nog voordat de meeste menschen het zich bewust zijn, dat er weer een dag is aangebroken. Zij trad een van die inrichtingen binnen en gebruikte een ontbijt een flink ontbijt, bestaande uit een boterham, een ei en een groote kop heete, bruine koffie. Daarna viel zij weer in slaap en er was een barmhartige Sa maritaan, die medelijden met haar had. Het was de waardin, een eenvoudige, ruwe vrouw maar zij zag, dat het slapende meisje er fatsoenlijk uitzag en zeer uitgepu. scheen te zijn: zij liet haar dus slapen. Het was reeds acht uur toen Katharina ontwaakte. De vrouw stond voor haar. „Ik.... ik.... neem het mij niet kwalijk," zeide Katharina. „Ik heb geslapen." „Gij hebt langer dan drie uur geslapen, mejuffrouw. Gij moet wel zeer vermoeid zijn geweest, om te midden van dit rumoer ongestoord door te kunnen slapen." „Ik heb den ganschen nacht op straat doorgebracht, omdat ik geen geld had." „Is het waar? Den geheelen nacht? En dat een dame naar mij dunkt als gij uw haar in orde wenscht te maken en u wilt wasschen, dan kunt gij dat boven doen." „Was er ooit een betere Samaritaansche Katharina volgde haar. Zij had weer willen schreien, maar haar ontbijt had haar versterkt. Zij kuste de waardige vrouw van Samaria toen zij wegging, en nadat de fortuin haar weer begon toe te lachen, spoorde zij haar op en stortte tranen, toen zij hoorde, dat de goede vrouw weg was en niemand wist waarheen. Verfrischt, versterkt en met vernieuwde hoop en met zes stuivers in haar hand, het overschot van den shilling van den politie agent, ging Katharina den derden dag te gemoet. Zij meende, dat, wanneer zij naar St. James Park terug keerde, zij daar wellicht Lily of misschien Dittmer Bock zou vinden. De menschen zonder geld en zonder dak, die op de banken hadden geslapen, waren nu allen weg en zwierven weer in alle richtingen rond, on werk te zoeken, te stelen en om gebrek te lijden. De banken waren echter niet leeg. Het was een heldere, vroolijke morgen: een schooneherfstdag, en de weinige bloemen, die nog waren overgebleven, schitterden veelkleurig te midden van de afgevallen gele bladeren. De banken waren nu bezet met menschen, die niets te doen hadden. Dezen maken, geloof ik, een bizondere klasse der maatschappij uit; zij kennen elkaar, knoopen ongetwijfeld verbintenissen met elkaar aan, treden in het huwelijk, krijgen kinderen, worden oud en sterven. Maar eerst met hun dood verlaten zij het Park, evenals de eenden. Het is eigenaardig om te moeten denken, dat er zulk een klasse van men schen onder ons bestaat, een ras, dat geheel alleen staat; zij brengen hun geheele leven door in St. James Park en doen nooit iets anders dan zitten op de banken, welke onbezet zijn, zij dommelen in, wanneer de zon schijnt, lezen zoo langzaam moge lijk de couranten, houden een gesprek met elkadr zonder ooit in vuur of geestdrift te geraken, leunen over de brug om naa-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1