grafische van vóór de behan-gedaan. Er is, zooals algemeen bekend deling bleken my by navrage niet te syn gedaan. Wellicht heb ik daartoe niet aan de j siste deuren geklopt. By een enkelen individu, die als genezen was aangemerkt, v/as opnieuw de ziekte uitgebroken. Prof Koek sprak daarover in het ziekenhuis Moaiit de meening uit, dat er niet van genezen e ij n kon gesproken worden, zoolang er nog is, eene wetsbepaling, die theologen van krygsdienst vrijstelt wanDear de adspi- rant-theolaoh nog op het gymnasium is, als hij zyn dienstplichten moet gaan vervullen, kan hij na overlegging van een èewjjs van den rector gyranasii, verlof krijgen tot den tyd, wanneer hij bij den rector magnificus der universiteit is ingeschreven en van die inschrijving na-eruptieB kwamen. Hy hield 1 een bowys kan overleggen. De heer v. vaat aaa de zekerheid, dat bij voortdu rende behandeling allo ziek weefsel zon worden uitgestoeten, en de tuberkel bacillen geheel moealen verdwyoen. Hij sprak trouwens zoo zeker over zijne verwachtingen en daarby^zoo eenvoudig, dat wil allen daar aanwezig (prof. KLbs I V. ci. P., als zynde theoleog, geene d. F. nu verkeerde in dit geval. Hy verkreeg verlof tot 2den Dee. jl. Doch aangezien om welke reden is onbe kend geen verklaring van het minis terie van Oorlog bij den plaatselyken commandant was ontvangen, dat de heer uit Zürieh was een der geïnviteerdeu) ons gedrongen voelden tot gelooveo. Een blik werd ons daar door prof. Sonnenburg gegund in do door hom geopende cavernen by vier lydersbij allen was een gunstig beloop waar te nem. Of de injeetie der lyoiphe, die één, of meer dagen na de operatie werd begonnen en later herhaald, invloed op den toestand van de cavernen uitoefende, moet in het midden worden gelaten, daer de holto werd gevuld met verband gaas ^met jodoform. Bij een volgeud be zoek kon ik mg overtuigen van een beteren toestand der wond. Daar deze gevallen van alle tubsreu- leuse zieken den gróótstee indruk ma ken, zie ik met belangstelling nadere berichten tegesaoei omtrent het verder verloop, dat prof. Sonnenburg beloofd heeft, naar waarheid te zullen 'eekend maken. Om over verbetering, of liever ver andering te kunnen spreken bij gewone teringlijders, moet men een kleiner aan tal observeeren, dan ik zag, en er lan ger tijd aan besteden, dan ik kon doen. Volgens de msmdeliago berichten en de ziekenlijsten was by velen eene aan merkelijke beterschap waargenomen, én in het algemeen, én plaatselijk. Natuurlijk wordt in Berlijn in alle ziekenhuizen de Koch'sche methode toe gepast. In don aenvaDg waren de ver wachtingen, als ovoral, verdeeld. Aan hangers en bewonderaars van wat nieuw is oageloovigen aan alles, wat van anderen komtea daartusschec eene derde rubiiek, de wetenschappelijke objectieve arbeiders en waarnemers, die bij het voor het tégen in aanmerking nemen en afwachten, eer zij een oordeel vormen. Welk resultaat toch kan men wach ten in drie maanden by eene ziekte, die voor haar verloop gewoonlyk jaren ge bruikt De indruk omtrent de behande ling, die ik alsobjeetief waarnemer in Ber lijn heb gekregen, is deze, dat de lymphe onmiskenbaar een zekeren invloed heeft op tuberculeuse processen doch wat de phtisis betreft, dat het tijdsverloop sedert de uitvinding nog te kort is om over de heilkracht van het middel te kunnen oordcelenwaar evenwel de lupus in betrekkelyk korten tijd met zoo gunstig gevolg wordt behandeld, zal men niet te haastig mogen afbreken, ook al zijn er dreigende wolken aan den horizont zichtbaar. Nu prof. Koeh de samenstelling van het middel heeft bekend gemaakt, mag ons standpunt niet veranderen, nml. om ernstig te blij ven onderzoeken welke rol de lymphe in de toekomst zal vervullen bij de behandeling der zoo gevreesde tuberculose. Wij zijn toch daak ver- schudigd voor de nieuwe behandelings methode, al zou ook blijken dat aan de hooggespannen verwachting niet werd voldaan. Doer den direeteu r-g ene- raal der Exploitatie-maatschappij is be paald, dat het aan het stations- en trein personeel aan premie voor den regclmatigen loop der treinen over de maanden Nov. en Dec. 11. uit te keerea bedrag zal worden berekend, alsof alle treinen op tyd hadden gereden, aangezien de voorgekomen treinvertragingen niet aan tekortkoming van het personeel zijn te wijten. Met den heer F. C. v. d. P., theol. student aan de universiteit to Leiden, heeft zich een gek geval voor- militïeplichteo hekoefde te vervullen, kwam dea 2den Dec. een soldaat zich bij genoemden heer aanmelden en ver zocht hem dien dag in de kazorne te willen komen. Aan dit verzoek werd voldaan en door den sergeant-majoor werd hem een verlof van 4 dagen toe gestaan. Den 6den Dectoen dit verlof om was, begaf de heer v. d. P. ziek naar de kazerne en vernam, dat er nog geea bericht was gekomen, maar dat hy niet behoefde terug te komen, daar de zaak wel in orde zou worden gemaakt. Zoer verbaasde het genoemden heer, toen hij den 29sten Dec. terwijl hij aan tafel zat, weer bezoek kreeg van een soldaat, die bevel had, hem enmiddellyk naar de kazerne te transporteerea. Gewillig ging bij mede» denkende te vernemen, dat alles in orde was. Doeh in plaats hier van werd hij door de aangename mededeeling verrast, dat hij de wisseling des jaars maar in de kazerne moest ge denken. Inmiddels was door den vader vae den belanghebbende naar den re ferendaris van Binnenlandsche Zaken, afdeeling militie, getelegrapheerd oas de stukken, en werd een telegram ontvan gen, dat het besluit vaa vrijstelling door den minister was geteekend. Men had niet eerder naar 's-Eage geseied omdat de luit.-kol. verzekerd had, dat de heer v. d. P. tot 2 Jan. verlof had. Op Nieuwjaarsmorgen verscheen eea kapitein in de kazerne, die den heer v. d. P. een arrest van 2 dagen oplegde, aangezien hy 19 uur 35 min. te laat op het appèl gekomen vfas. Hy moest dus in de kazerne blyven, doch hij werd zeer goed behandeld. Toen dit arrest uit was, stond de kapitein aan den armen gevangen theoloog toe naar huis te gaan, mits hy van 's avonds 10 tet morgens 7 in de kazerne kwam 's middags om half 4 op 't appèl ver scheen. Dit duurde tot den 8aten Jan., toen de heer v. d. P. eindelijk het gewenschte stuk van het stadhuis had ontvangen en hij verlof kreeg de kazerne verlaten. Hy kreeg nu telkens een verlof van 4 dagen en krijgt dit nog, totdat eene kennisgeving van het depar tement van Oorlog zal ontvangen zyn, dat hy van den dienst is vrygesteld. Tot nog toe heeft de heer v. d. P. reeds f 1.24 aan soldij ontvangen. (N. Pros. Pr. en Ass. Crt.) Men meldt uit Amstar- dam Op de begrooting voor 1891 is uit getrokken eene som van f 3000 voor de inriehting aan twee scholen van school- baden. Bij het opmaken der ontwerpen tot het inrichten tot badlokalen van de over dekte speelplaats bij school no. 48 en van het vertrek van hot hoofd der school no, 2, is echter gebleken, dat de uitge trokken som niet toereikend is. De raming der kosten is namelyk: Voor de inrichting op de eerste school vaa 15 baden 2705, op de tweede school van 12 baden ƒ1980, sponsen, handdoe ken. enz. ƒ105, samen ƒ4850. Tot het doen der meerdere uitgaaf van /"1850 wordt thans door B. en W. machtiging gevraagd, Het leger des Hoils te Am- sterdam herbergt thans 's nachts 100 tot 114 zwervers en eenige zwerfsters. Dank zy den 40 pakken gedragen goet en nieuwe onderkleeren, konden 58 men sehen van onder- of bovenkleederen wor den voorzien. Men zou de werkloozsn gaarne aan het werk zetten, en zoekt daartee een lokaal waar voldoende ruimte is. De ondernemers van de stoomboot KampenEnkhuizen hebben Dinsdag naet paard ea slede eene reis naar Urk gemaakt; van Kampen 's och tends om zes uur vertrokken, kwamen zy te halfeen des middags op Urk aan om drie uur namen zij de terugreis weder aan|en arriveerden te Kampen om negen uur des avonds. In verband met het bericht omtrent het ongeval, aan een beambte der Rijalandsehe stoomtram Zondagoch tend overkomen, wordt uit Rhijnsburg meegedeeld De werkelyko toestand ia deze. I« begin November werd begonnen aaa bet vernieuwen van het emplacement, doeh door de vroeg ingevallen vorst kon dit werk niet voltooid worde*, zoodat de trein voor den wissel moest worden tot staan gebracht om de machine los to maken, ten einde op een aDder spoor te kouaen de overige rijtuigen moesten dan worden geduwd. Alhoewel telkenmale door den heer Smits, chef van den uitvoerenden dienst, was gewaarschuwd, had men de on voorzichtigheid, onder het afkoppelen zooveel gang te behouden, dat als de machine los was, de volgende wagens zonders te duwen de bepaalde plaats be reikten. Op den heer Smits, die zich bij het reizend publiek (en zeker ook by de Maatschappij) door nauwgezette plicüts- betrachtiug kennen doet, kan dus niet de minste schijn van tekortkoming wor den geladen. Omstandigheden van ver schillenden aard, als de tijdelijke toestand van het emplacement, de gladheid en de noodlottige onvoorzichtigheid, hebben tot dit droevig ongeluk eaamgewerkt. In Overysel werd onlangs een wild zwijn gesohoten. Sen ah ui». Te Feize heoft zich een ooievaar op het nest vertoond. Het dier heeft zich echter wijselijk woer verwyderd. Men sohryft uit Maastricht van 21 dezer De sneeuwstorm, die gisterenavond hier in den omtrek woedde, heeft aan de spoorwegen leelijke parten gespeeld. De treinen uit alle richtingen zyn te laat aangekomen. Eene locomotief mocht de machineloods niet bereiken, en kon eerst heden met behulp van twee an dore locomotieven vrij gemaakt worden. Den geheelen nacht is gewerkt, om de banen van sneeuw te zuivoren. Toch deden zioh nog heden de gevolgen van den sneeuwstorm gevoelen. De eerste personentrein naar Hasselt kon niet vertrekken wegens de massa's sneeuw, die zich tusschen deze stad en Lanaeken bevonden. Ook de eerste trein van Has selt kwam hier ruim 2 uur te laat aan. Met de treinen van den staatsspoorweg was het niet beter gesteld. Ook deze arriveerden hier met 1 a 2 uur vertra ging zoodat van aansluiting geen sprake was. Men meldt uit Aken: Zooals wii indertijd mededeelden namen de duitsche tolbeambten aan het station TemplerbeniAkeD, 21000 KG. ameri- kaaaseh spek iu beslag, welke op eene valsche verklaring, afgegeven door den burgemeester van B., by Maastrieht, van het station Maastricht, bestemd voor Duitschland, waren verzonden. Dit goed zal definitief, den 26en dezer, openbaar aan gemeld station Templerbent worden verkocht en wel onder voorwaarde, dat I het spek voor het gebruik ongeschikt wordt gemaakt door begieting met petrO' Reeds 18 jaren zwerft bjj als kwak zil ver door het land en als landleoper zal hij worden veroordeeld. By zyne aanhouding werd er niets ia 't bezit van den man gevonden dan een handvol kamferworte, tegen kiespijn; een fleseh vuil vocht voor winterhanden en aan contanten 15 cents. Een berucht colporteur in sociaal-democratische gesehriften, Jochetn Lerk, is naar aanleiding van opruiende taal, in eene openbare vergadering van werkloozen te Leeuwarden gebezigd, door den commissaris vao politie aldaar in arrest genomen en ter beschikking der justitie gosteld. Donderdagochtend werden' leum, terwijl de daarbiyhehoorende ham voor een handelaar te Rotterdam met'J het stoomschip Batavier van Londen, aan de Boompjes aangevoerd 26 paarden, die bestemd zijn voor de slachtbank. De beesten waren voor het meeren- deel gebrekkig, oud en afgeleefd. (A. B. O.) Naar wij vernemen, heeft J, K, te Hillagersberg, jl. Dinsdag door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tel zes jaar gevangenisstraf wegens op zettelijke brandstichting en diefstal, zich in zyne eel doer worging van het leven beroofd. Op 14 Januari des voor mid dags werden aan het adres van den heer J. H. Boers, poelier te Dordrecht, door de erven Vos, expediteurs te Rot terdam, als bestelgoed ter verzending aangeboden aan het station Delfrsche Poort twee zakken ii?et wild (12Q kilo) goed verpakt en verzegeld en voorzien van een duidelyke adreskaart aan iederen zak. Die twee zakken werden don heer Boe-s op 21 Januari ter ontvangst aan geboden, maar natuurlijk door hem ge weigerd, daar het wild op die laoge reis wel al te *ad«llyk" zal gewor den zyn. De adreskaarten waren bij de bestel ling nog volkomen in orde. De trein, die Woensdag om 10.58 van Arnhem naar Zutfen vertrok, is tengevolge van het braken van de stoomschuif van de locomotief, te Dieren niet verder knnnen stoomen. Met den locaaltrein, die om 11.49 van Dieren vertrekt, konden de passagiers eerst hunne reis vervolgen. Zij misten to Zut fen de aansluitingen. Men meldt uit Zevenaar: De landbouwers, wonende buiten den dyk in deze gemeente, bevreesd voor overstrooming by invallend dooiweder, hebben zieh reeds van woningen voor zien binnen den dijk, en enkelen hebben die reeds betrokken. Het water is hier thans zeer laag, maar door de massa ijs in de rivier is men terecht bevreesd voor buitengewone styging. Door jhr. G. de Jongevan ZwyDsbergen is Dinsdag op zijn landgoed te Heivoort (Nb.) een wolf geschoten. Nader wordt hierover gemeld: Daar het eerste schot niet good trof, kwam het beest grimmig op syn aanval ler aanloopen; doch eene tweede welge richte kogel deed het nederstorten. men worden uitgevoerd, hetzy naar Ne derland of naar België. De kantonrechter te Mid delburg heeft 7 personen, alleD beklaagd van het verkoopen van sterken draDk op het ijs, zonder daartoe vergunning te hebben, ieder veroordeeld tot f 15 boete, subs. 7 dagen gevangenisstraf. Te Dwingeloo hebben aa deelhouders ia de Nntsspaarbank aldaar besleten, eene procedure te beginnen tegen diw spaarbank. Zooals bekend is, is er in de kas een aauzienlijk te kort. Te Goes zyn vergaderingen gehouden om te trachten eeoe kolen vereeniging in het leven te roepen, fir zijn reeds 81 leden. D© vereeniging kreeg den naam van „De Kolenvereeniging Uit Voorzorg." Zij is op zoodanigen voet ingericht, dai iedereen lid kan worden. De contributie bedraagt 10 cent per week, doeh het staat ieder vrij daarboven te storten. In het groningsche gehucht LeSe, onder Bellingwolde, leefden tot voor vier jaren letterlyk alle gezinnen van den smokkelhandel. In 1886 werden daar en te Bellingwolde 786 liter spiri tus aangehaald, in 1889 slechts 33 liter. Dit is kennelijk le danken aan de ver hoogde belasting op spiritus in Duitsoh- land. Nu is het opmerkelijk dat de armoe de in Lete niet merkbaar toegenomen is, en hierin ligt zeker een bewijs hoe dat bedrijf, zelfs by grovon wisst, on gunstig werkt op de welvaart, terwijl door het gemis van genoemd middel van bestaan, door de meesten een eerlyker werk is ter hand genomen. Alberdina Maria Pruim, de vrouw, die in den Dacht van 22 op 23 Juli van het vorige jaar te Gronin gen door zekeren Jan Zuidema meteen mes in den buik werd gestoken, zeodat de darm op twee plaatsen was doorsne den, is thans genezen uit het academisch ziekenhuis aldaar ontslagen. De beruchte kwakzalver H. Cuvée of Kuvée, geboortig uit Leeuwarden, die reeds onderscheidene vonnissen wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst heeft ondergaan, ia op last van den commissaris van politie te Bergen-op-Zoom aangehouden endoord© I maréchaussee naar de gevangenis te Br© I da overgebracht. Rechtszaken. Ter zake van het zich als ambtenaar toeëigenen van een in een brief gesloten voorwerp, stond Dinsdag terecht A. v. S., 46 jaar, colporteur, wonende te Rotter dam. Uit de behandeling der zaak bleek (en beklaagde bekende,) dat hij op den 19den April 1885 op trein 10, gaande van Haarlem naar Vogelenzang, ais cod- dueteur der brievenmalen, in dienst der Koninklijke Noderlandsche Posterijen, een mot vijf lakken gesloten brief' met aangegeven waarde van 260, welke brief aan bovengenoemde openbare in stelling van vervoer was toevertrouwd, opzettelijk aan den bovenkant heeft opengesneden en daaruit genomen een bankbiljet van ƒ200 en een dito van ƒ60, Vervolgeus had hy met dextrine den opengesueden kant weder dichtgemaakt. De ontvangster van den brief te Kaats heuvel miste de gelden by opening van den brief, terwyl dr. J. W. Gunning, hoogleoraar te Amsterdam, rapport heeft uitgebracht omtrent de specie waarmede het couvert was gesloten. Had bekl. j zich niet vrijwillig bij de justitie aan- gegeven, zoo zou do dader van dit feit wellicht nooit bekend zyn geworden, verklaarde het O. M. Bekl. verklaarde dan ook er zich geen denkbeeld van te kunnen vormen, hoe hy er toe was gekomen. Honderden brieven met groote waard© had hij onder zich gehad, en nooit had hy aan zou iets gedacht. Het geld was hem dan ook als vuur in do handen geweest. Daar de feiten volgens het O. M. bewezen waren en gepleegd waren onder ïigeur van het oude strafwetboek, waar bij zij by art. 173 C. P. strafbaar wa ren gesteld met veel zwaarder straf dan thans bij art. 373 wetboek van strafrecht daartegen wordt bedreigd, zoe moet, volgens art. 44 der overgangswet, laatst genoemde strafbegaling od bekl. worden toegepast. Was het feic op zich zelf zwaar en zeer ernstig moes6 daarvoor een© ernstige straf worden opgelegd, zoo het O. M. toch verzachtende om standigheden aanwezig door de eigen aangifte van beklaagde bij do justitie als de dader en in de omstandigheid dat hij ooit van een strafbaar feit was verdacht geweest. Het vorderde veroerdeeling tot een jaar gevangenisstraf. Over 8 dagen uitspraak. Do vrouw, die voor de rechtbank te 's-Hage werd veroordeeld wegens poging tot moord, omdat zy aan haar man boterhammen met een soort van witte phoephorpap had ten gebruike gegeven, is door het Hof aldaar in de zitting van Donderdag daarvan vrij gesproken, doch veroordeeld wegens poging tot doodslag tot een gevangenisstraf voor den tyd van vier jaar. K0L9NIEN. DE LI, 20 December. In de Belt-Courant wordt van 11 Decem ber het volgende uit Atjeh geschreven De blokkade en de strenge maatre gelen te lande genomen om allen invoer tegen te gaan, schijnen op de Noordkust een verbazenden invloed uit te oefenen op da Radja's aldaar. Het gebrek is daar zoo nijpend, dat aanhoudend zendelingen en brievon door het bestuur hier zijn ontvangen van Toekoe Pabih vorst van Pedir) en hij zelf zich gewend hoeft en wel per- de booten en de eenden te staren, gaan bij den ingang van het paleis staan om de dames te kunnen zien, die ter receptie gaan, maar nooit werken zij. Toch leven zij en worden zwaarlijvig Zij laten anderen voor zich werken. Deze menschen zaten dus in het Park, maar geen Lily, geen Dittmer was te zien. Laatstgenoemde was dien morgen vroeg teruggekeerd van den noordelijken hoofdweg, dien hij had in geslagen, toen de mist hem het spoor bijster had doen worden. Hij had zich te bed begeven, maar droomde reeds, dat het tijd was om op te staan, zich aan te kleeden en het kantoor in de City op te zoeken, om correspondentie te voeren in het fransch, duitsch, zweedsch en russisch, totdat het avond zou zijn gewor den. Dan kon hij over zijn tijd beschikken, en zou hij zich naar het Park begeven om K&tchen weer op te sporen. Katharina wandelde langzaam de wandelplaats op en neer. Zij herinnerde het zich nu, dat Dittmer Bock op datoogenblik op zijn kantoor moest zijn. Wist zij nu maar waar z-ijn kantoor was 1 Nergens was ook iets van Lily te bespeuren. Zij verliet de wandelplaats en begaf zich in het Park. Daar ging zij zitten om er over na te denken wat zij verder zou doen. Een reeds bejaarde dame ging haar voorbij; zij was zeer net hes gekleed in een japon van zwarte zijde en een mantel van zwarte zijde en gitten, met een zwarte borstspeld en een klein, zwart leêren koffertje. Zij was in het zwart niet ten teeken van rouw, maar omdat zij van zwart hield. Zij had een eenigszins hinkenden tred, scherpe trekken en een neus, die aan een vogel deed denken, zoo ook hare schitterende oogen. Toen zij Katharina bemerkte, bleef zij voor haar staan en bekeek haar, hoewel niet vrijpostig, van het hoofd tot de voeten. Mejuffrouw," zeide zij, //Zaterdagavond waart gij hier ook reeds." Katharina gaf geen antwoord. //Gij schijnt er, zooals de wereld het noemt, fatsoenlijk uit te zien. Gij verkeert zeker nog wel in fatsoenlijke kringen. Weini ge van degenen, die hier hun verblijf houden, komen in fat soenlijk gezelschap." Katharina bleef nog steeds zwijgen- //Mejuffrouw, Zaterdagavond heb ik u hier ook reeds gezien. Ik kom hier dikwijls, om te zien, welke menschen hier zijn. Gij waart hier in gezelschap van nog een meisje en van een heer. Waarom hebt gij hier met uw drieën den nacht doorgebracht? Het was bovendien zoo koud. Als het een grillige daad van jeugdige onbezonnenheid was, meisje, laat ik u dan zeggen, dat zulke grillen u duur te staan kunnen komen. En vandaag zijt gij hier weer, maar alleen. Wat is daarvan de oorzaak?" Katharina schudde het hoofd, maar gaf geen antwoord. //Ik kom dikwijls in het Park. Verscheidene merkwaardige personen vertoeven hier. Bijna allen hebben tot den deftigen stand behoord." Waarom zeide deze onbekende dame die woor den op zulk een fluisterenden toon: //mannen en vrouwen,bijna allen uit den deftigen stand? Iedereen heeft natuurlijk zijn le vensgeschiedenis Ik houd ervan, om hun geschiedenis te leeren kennen. Daaruit is mij de wisselvalligheid van de fortuin steeds duidelijk gebleken. Het schijnt mij toe, mijn kind, dat gij reeds op jeugdigen leeftijd door het noodlot wordt vervolgd. Zoo was het ook met mij het geval. Ik zou u wonderlijke dingen kunnen verhalen. Mijn levensloop bijvoorbeeld is zeer merkwaardig, zeer bizonder. En de uwe ongetwijfeld ook. Waar is uw vriendin «Ik weet het niet. Ik ben haar kwijt geraakt." Wordt vervilgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2