NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Dinsdag 27 Januari 1891. No. 2321. A mm NEMEIS1 TSPRIJS ADVERTENTIE*?: STADSNIEUWS. Stukken van den Raad. BINNENLAND. FEÜ1LLETOM. Jvai^arina "gftegina. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden^1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bir.auKleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummerj 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverfcentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. lloofdagetiten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Fublicité Etrangère G. L. DAVBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Farys 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem 26 Januari 1891. VERGADERING van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 28 Jan. 1891, des namiddags ton 1 ure. De volgend* stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en vermelding in gekomen stukken. Goedgekeurde beslui ten. Aanvraag em ontslag van dr. B. J. Kouwer, als gemeente-heelkundige tevens verloskundige. Geloofsbrief en verdere stukken nieuw inkomend lid. Bezoek instellingen bedoeld in art. 179 letter t en der gemeentewet. Recla matie plaatselijke directe belasting dienst 18902. Rapporten commissie voor pen sioenen, op adressen om wachtgeld twee onderwijzers voormalige gymnastiek- school; 3. Voorstel B. en W.W. vast stelling tweede suppletoire begrooting en staat beschikking post onvoorziene uit gaven, dienst 1890, met advies comm. v. fin. 4. Idem Idem vaststelling staat onvoorziene uitgaven, dienst 1890, met advies comm. v. fin.5, Idem Idem aanvaarding in eigendom van een deel der zoogenaamde Maarten-Spiestraat6. Idem Idem ooncessie-aanvraag tram Be verwijk 7. Idem Idem extra-toelage wegens tgdol^ke waarneming van vaoa- ture-gemeente-geneesknndige8. Idem idem extra-toelage aan tijdelijk hoofd tweede tuasckenschool en aan hoofden kostelooze scholen lett. B en C 9. Idem idem vaststelling derde suppletoir kohier plaatseljjko directe belasting dienst 1890 10. Idem idem vorhooging jaarwedden wegens diensttijd van onderwijzers en en ondrewijseressen aan lagere schelen; 11. Idem idem toelating betalende kin deren op kestelooze scholen12. Idem idem verharing grond fonds de Haas, met adviee comm. v. fin.; 13. Idem idem brief gedeputeerde Staten, zoldering Statenzaal14. Benoeming twee com missarissen gemeentelijk muziekkorps 15. Rapport opzichter over gasverlichting over November on December. Ingekomen is een verzoek van Mr. H. A. Groote te Velsen, om concessie voor den aanleg en de exploitatie van een paardentram van Haarlem over Schooien, Saadpeort en Velsen naar Beverwijk, voe* zoover die weg loopt over Haarlem's grondgebied, d. i. van het Ken nemerplein tot aan de grens van Schooten. Voer een te boawen nieuwe brug over dea Kloppersingel, die 13800 zal kosten (de oude bohoeft voorziening) wil adressant ƒ5000 bydragou. B. en W. stellen voor, de concessie te verleeneD, met bepaling dat de spoor breedte zal gelijk zijn aan die der Am- sterdamsche Omnibus Maats. Voor leden van het cellege van com mi8sarïssen van het Stedelijk Muziekkorps (vacatures de heeren F. Lieftinck en C. J. M. do Wilde reap, president vaa #Trou moet Blyeken" en voormalig pre sident van *de Vereeniging", worde* voorgedragen de heeren F. Lieflinek en J. Krol Kz. thans president van de ffVereeniging". Tot verhoogisg van traktement met 25 voor een jaar dienst worden voorge dragen do onderwijzers en onderwijze ressen K. J. Janse, A. van Ekeren, W. J. van Es, W. F. L. Blad, G. Spaan, mej. C. E. Sobels, mej. A. C. Sehreuder, mej. F. H. van Egmend, D. Brouwer, mej. M. H. C. Uzuret, mej. T. Visser, A. Breekhuijsen, mej. J. H. Franse, J. Kuijper, J. de Nobel, mej. A. S. Krom, W. H. Hoefman, mej. G. M. Eggink, mej. P. W. Kleijn, terwijl voor eene verheoging van 100 voor 10-jarigen dienst wordt voorgedragen de onderw. Ie kl. A. Serné. Voorgesteld wordt door B. en W. om toe te kennen de volgende gratifica tiën aƒ200 aan den onderwjjzer 1® kl. aan de tweede tusschenschool, O. Men- tauban voor de tijdelijke waarneming van de betrekking van hoofd dier school f 180 aan het hoofd der kostelooze sehool letter C 150 aan P. H. F. Bakker, het voor malig hoofd der kostelooze school letter B en 30 aan J. D. Franse, het tegenwoor dig hoofd dier sohool, als blijk van waardeering voor hunne buitengewone bemoeiingen wegens de plaatsing van afdeelingen hunner scholen in van hunne eigen inrichtingen verwij derde lokalen, onder dankbetuiging voor de daardoor aan de gemeente bewezen diensten. In den hoogen leeftijd van ruim 90 jaren is hier een oudstrijder overleden uit den Tiendaagschen veldtocht, genaamd Jan van Velthuisen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis o» behoord hebbende tot de bezetting van de citadel van Antwerpen. De lijsten in zake Leges-heffing liggen gedurende acht dagen voor belangheb benden ter teekening in de ^Haarlemsehe Boek- en Mnziekha»del", Groote Hout straat 45. Wij vernemen nader dat het concert door de Haarlemscbe Mannenzangveree- niging //Crescendo" te geven, ton voor- deele der vereenigiDg //Weldadigheid naar Vermogen", zal plaats hebben op Don derdag 5 Februari 1891, des avondsten 7% ure, in de «oncertzaal der sociëteit z/Vereeniging" alhier, dat als selisten hunne zeer welwillende medewerking hebben toegezegd: mej. C. Figé9 (sopraan), te Haarlem, en de heeren B. Schmeink (tenor) en F. H. van Duinen (baryton) beiden te Amsterdam, en dat op dit con cert o. a. zal worden ten gehoore ge bracht >/De Stalboef", compositie van den directeur van //Crescendo", den heer N. H. Andriessen. De entree is bepaald op 1 per persoon. Zullen velen zich reeds ter wille van het goede doel genoopt gevoelen dit con cert te gaan bijwonen, te meer zal dit nog het geval zijn, nu er teveBS veel muzikaal genot zal te smaken zijn. Van vele zijden ondervindt //Crescendo" reeds symphatie en steun by hare onderneming, zoowel van de syde der solisten en van het bestuur der sociëteit #Vereeniging" als van verschillende boek en muziekhandelaren en anderen. Lysten ter ioteekening zjjn aederge- legd bij de heeren Erven Loosjes, Ged. Oude Gracht 86, W. Kappers, Jansstraat 25, H. N. Mul, Kruisstraat 41, de Haan en Zoon, Groote Houtstraat 137, D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, J. C. C. Munk, Anogaag 38, L. P. G. Klees, Gierstraat 45, W. H. Voet, Kruis straat 39, A. W. J. Roeaer, Groote Houtstraat 7, alsmede in de sociëteiten //Trouw moet Blyken", ^Vereeniging", //Eendracht" en ffdo Kroon". Zondag maakte 747 en heden 1015 personen gebruik van de uitdeeling van brood en koffie in het Pand alhier. Aan ons bureau is ingekomen een bedrag van 3.25, ingezameld op eene vergadering der vereenigiBg *Amieitia" alhier, ten voordeel van het gezin Keel om ij Amsterdamstraat 20. Door de Haarlem-Zandvoort spoor weg-maatschappij zijn in de maand Ang. 56265 reizigers vervoerd. Opbrengst reizigers 12574.08)4 idem goederen 841.06% idem diversen 71.32 van het ijs te ondervinden. Zondag volgde de Frinses Sophie deze booten zijn even als de voorgaande voor Amsterdam moe ten blijven liggeB. Het Noordzeekanaa1, waarvan de vaar geul thans zoo goed als open is te be schouwen, veroorzaakt aan de evertoeht- veerea nog groote moeilyhheden, daar ook het vaste ijs in groote schotsen is gescheurd en de overtocht gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk in booten meet plaats hebben. Te 3.17 Zondagnamiddag bereikte de Emma, gevolgd door de Sophie en drie andere stoomschepen, de geul bij het Westerdok. Een paar uur later lagen de schepen aan de Handelskade. De European is dadelijk na het voor bijtrekken der schepen naar IJmuides opgestoomd. De bevolking der gemeente Oegstgeest bestond op 31 December 1889 uit 1727 mannen en 2104 vrouwe», te zamen 8331 personen. In 1890 werden aldaar geboren 140 kinderen, als 78 jongens en 62 meisjes. Er vestigden zich in die gemeente 382 mannen en 558 vronwen, totaal 940 personen. Overleden ayn 33 personen van het mannelijk en 44 per sonen van het vrouwelijk geslacht, totaal 77. Naar elders vertrekken 300 mannen en 476 vrouwen, totaal 776 personen. De bevolking dier gemeente bedroeg dus on 31 Deeember 1890 1854 mannen en 2204 vrouwen, te zamen 4058 zielen. Er werden 18 huwelijken gesloten. Levenloos werden aangegeven 2 kinde ren, als 1 van het manelyk en 1 van het vrouwelijk geslacht. Te zamen 13486.47 Men meldt ons Zaterdag zyn de stoomschepen Conrad en Iravange van IJ muiden naar Amster dam opgestoomd zonder veel tegenstand H. M. de K o n i n g i n-R egestes heoft jonkvrouwe T, L. H. Van de Poll benoemd tot sup.-intendante van de op voeding van H. M. de Koningin, en be noemd tot eerste hofdame bij H. M. de Koningin-regentes freule E. G. baronnesse Van Ittersum. De vies-admiraal jhr. J. H. Van Capellen vertrok Zaterdag van Den Haag naar Berlijn, om H. M. de Ko ningin - Regentes te vertegenwoordigen bij de doopplechtigheid van den jongsten zoon des duitsehen keizers. Het Filad verneemt dat de heer A. Gildemeester, die sinds 1883 door Amsterdam werd afgevaardigd voor de Staten-Generaal, bij de eerst volgende verkiezing voor het lidmaat- sohap van de Tweede Kamer zich niet weder beschikbaar stelt. Op het verzoek van den heer Jacq. de Kuyper, consul-generaal der Nederlanden te Antwerpen. aan de Rot- terdamsche K. v. SS-, omtrent de oor zaken waarom de vaart op Rotterdam opengebleven is en die ep Antwerpen niet, is door bemiddeling der Kamer een stuk opgesteld door den heer J. W. Welcker, ingeniear va» den Rotterdam- sehen waterweg, hetwelk door den con sul-generaal aas de antwerpsohe bladen is medegedeeld. Dit rapport geeft ver schillende redenen op waarom de Schelde dicht en de Maas voor Rotterdam open is. De hoofdreden is wel de massa op- perwater, die de Maas steeds afvoert en die het ijs naar zee drijft, terwijl de veel sterkere vlood op de Schelde het ijs opjaagt, samenperst en op elkaar doet schuiven. Nu het xiek ty da verande ring van wcerfgeeteldheid laat aanzien, dat spoedig hulp en bestand bij waters nood zullen worden gevraagd, wordt in herinnering gebraakt, dat bij de aanschrij ving van 26 Februari 1861, no. 49 B. (Beknopte uitgave vaa het Éeoueil Mili tair, blz. 851) aai de veraakillende mi litaire autoriteiten uitdrukkelijk aanbe volen is, om, wanneer de omstandigheden zulks vorderen, op eigen verantwoording zelfstandig te handelen, zonder den kost bare» tijd door het vooraf vragen van bevelen verloren to la&en gaan. De bedoelde hulp en bijstand moeten dus werden verleend,,a-iet alleen wanneer watersnood onverhoopt mocht zijn uitge broken, maar ook wanneer ze in drin gende gevallen tot voorkoming van rampen en onheile» worden ingeroepen. Stct Volgens beriokt uit Ham burg was do uitslag der Vrijdag aldaar gehouden wedstrijden ep schaatsen als volgt Op mijllste prijs Grunden, met 55Vs sec.: 2de prijs Norsing, met 55% sec.3de pry's Poeder, met 57V» sec. 4de prijs Eden, met 59% sec. Op de heele sayllste prys Norsing, met 2 min. 59% sec.2de prijs Grün- den, met 3 min. 1%. sec., 3de prijs Pander, met 3 ai». 5% sec., 4de prijs Eden, met 3 mi». 10% sec. Omtrent het geheel geres taureerde Czaar Peterhuisje te Zaandam, nat in de laatste jaren, vooral door ver zakking, bouwvallig was geworden, deolt men ons mede Gelijk men weet, is het huis thans eigendom van den Russisehen Keizer, die den bewakers bezoldigt, en thans op recht vorstelijke wyee de moedige ver betering liet aanbrengen. Nauwelijks was de Czaar door zijn gezant te 's-Hage graaf Kapnist, van de noodzakelijkheid der aan te brengen Naar het engelsch WALTER BESANT. 39) HOOFDSTUK XIV. De Nubische Woestijn. Zij spreken dezelfde taal als hunne voorouders, maar reeds langen tijd geleden zijn zij van godsdienst veranderd. Eerst aanbaden zij nog de goden van Troje en die van hunne naburen te Tyrus, Sidon, Ascalon, Zoan en Kadesh; daarna werden zij Christenen en vormden een schoone, godsdienstige gemeente, totdat de Arabieren de Roode Zee overstaken en er hen toe wisten over te halen, door zulke middelen, welke steeds doeltreffend zijn om een mensch tot in keer te brengen, om Christus te verwerpen en den profeet te volgen. Zij verdreven ten slotte de Arabieren wel uit hun land, maar bleven aan den profeet getrouw. Het kamp in de woestijn bestond uit menschen van dezen volksstam, maar wat hunne manieren, levenswijze, taal en volksoverleveringen aangaat, spijt het mij te moeten bekennen, dat ik u die niet tot in de bizon- derheden kan beschrijven, omdat ik nooit onder hen heb ge leefd, terwijl de twee blanken, die zoo lang bij hen hadden vertoefd en zooveel hadden kunnen leeren, hun taal niet mees ter waren kunnen worden, en volstrekt geen aanteekeningen hadden gemaakt. Zij deden dus niet als een duitsch reiziger, die onlangs gevangen genomen werd op de zuid-oostkust van ditzelfde land en steeds aanteekeningen hield van hetgeen hij zag en opmerkte, zelfs nog toen hij op het punt stond om den marteldood te ondergaan, en toen hij uit de kaken des doods werd gered, bewaarde hij deze aanteekeningen, welke er zeer veel toe hebben bijgebracht, om ons een overzicht te geven van die menschen; ook kon het gedrag van dien man als een voor beeld dienen, waardig tot navolging. Wanneer de zon in de groote Nubische Woestijn ondergaat, dan werpt zij een veelkleurig licht op de bergen en rotsen, purper, karmozijn en geel hebben dan echter den boventoon; dezelfde kleuren maar iets bleeker staan tegelijkertij i aan den hemel afgeteekend, terwijl op de vlakte de schoonste, verlok- kendste beelden en tafereelen zijn afgespiegeld. Dien avond bijvoorbeeld zouden degenen, die hunne blikken naar het zuid westen hadden gewendop korten afstand, een verleide lijke oase voor zich gezien hebben, zoo lommerlijk en vol natuurschoon, als men maar zelden zal vinden. Heeft iemand ooit zulk groen gras, zulke blauwe meren, zulke wuivende pal men, een zoo groote menigte van vlietende beekjes, zulke groene schaduw, prachtige bloemen, kortom, zulk verkwikkelijk natuur schoon gezien? Toch waren er in dit kamp twee mannen, die dit schouwspel zonder bewondering en vreugde gadesloegen. ffDaar is het weer, Tom," zeide een van beiden, «een zeer bedriegelijke luchtspiegeling. Men zou er op durven zweren dat het werkelijkheid was, nietwaar?" z/Ja. Het is het land van Tantalus. Wij hebben steeds do^st, en voortdurend vertoonen zich heerlijke vruchten en frisch, helder water voor onze blikken, en toch mogen wij niet drinken." Er heerschte geen overdaad in het kamphet water, dat men moest drinken was lauw en brakde eenige beschutting, die zij tegen den nachtdauw hadden, waren de katoenen lakens, welke de mannen voor dag als mantels droegen of ze om hun lichaam hadden geslagenhet voedsel, dat zij gebruikten, bestond hoofd zakelijk uit dadels. De mannen waren voor het meerendeel gewapend met lans en schild, terwijl zij ook nog eenige oude geweren bezaten. Niemand zou ongetwijfeld dezen volksstam voor zoover het dit verhaal betreft, de aandacht waardig achten, wanneer er niet midden in het kamp, zonder dat zij in een tent beschutting konden vinden, twee Engelschen hadden gezeten, welke wij zoo even hunne opmerking over het gezichtsbedrog, hebben hooren uitspreken. Zij waren krijgsgevangenen, en men had hun het leven - geschonken, terwijl alle Egyptenaren waren ter dood gebracht. Waarom zij niet met de overigen waren vermoord, wisten zij niet. Wellicht zal het steeds een geheim blijven. Zij zagen er steeds verwilderd uit, daar zij reeds zes maanden lang als gevangenen aan de vermoeiende marschen hadden deel-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1