kant ook dien waïèrVal ten zynen nutte commandeur 2dc kl. der Frederiksorde, heelt aangewend. De Noren zyn een bij uitstek zeeva rend volk. Ongeveer 64 pCt. leeft van de zee, de visscherij inbegrepen. De bruto tonnen inhoud van hunne handelsvloot bedraagt een achtste van die der geheele aarde. De landbouw wordt er slechts op kleine schaal uitgeoefend, maar dit komt omdat van dit geheele land, dat ODgeveer negen maal de oppervlakte beslaat van het onze, slechts een deel, gelijkstaande met de oppervlakte van onze provincie Gronin gen, daarvoor geschikt is. Nog uitvoerig stond spreker stil bij de merkwaardigheden van de ve#rnaaai- ste steden, enkele uitstapjes door hem ondernomen en bijna gelijkluidend met hetgeen in dit blad voer eenige maanden door A. van Altena in correspondenties uit Christian!» werd gemeld. Hij besloot zijne lezing met eenige geschiedkundige bizonderheden, waarbij hy uitweidde ©ver het standbeeld ter eere van Bernadotte, een der grootste mannen van Zwedep, opgericht door dit volk, dat ook zijne groot© mannen niet vergeet. hem geschonken door Z. M. den Koning van Wurtemberg. De Stct. bevat het verslag der com missie, in 1890 belast geweest met het afnemen der examens van hen die akten van bekwaamheid verlangden voor mid delbaar onderwijs in Nederlandsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijks kunde, staathuishoudkunde en statistiek, staatsinrichting en scheonsehryven. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft bepaald dat de verkiesing van eeti lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistriot Rotterdam (ter vervanging van wylon den heer Verniers van der Loeif) zal plaats hebben op Dinsdag 17 Februari e. k. en dat de herstemming, is die noo- dig, zal geschieden op Dinsaag S Maart daaraan volgende. De ritmeester-instructeur bij de ryschool te Amersfoort, C- A. baron Bentinek, is door H. M. de Regentes met Mei a.s. benoemd tot stalmeester van het konisk- lijk huis. De brandverzekering - maatschappij «Beperkt Risico," te Groningen, verte genwoordiger alhier de heer T. C. Niephaus, heeft een kalender voor dit jaar uitgegeven. Als symbolen der brand— blusaching prijkt deze kalender met eene fraaie reproductie in chromo van den watertoren te Groningen en van een stoombrandspuit. Heden werden door de commissie voor brood en koffie aa® 752 kinderen en 428 volwassenen porties verstrekt, te zamen 1180. Het stoomschip European, van Amster dam naar Huil vertrokken, is door het ys zwaar lek geworden en in het zy- kanaai B (een half uur beoosten Velsen) aan den grond gezet, om zinken te voor komen. De naar Java vertrekkende booten Burgemeester den Tee en Pr hts van Oranje kunnen dientengevolge niet verder. Stoompompen van Goedkoop en Rutters zyn onmiddellijk uit Amsterdam ter assistentie derwaarts gezonden. Men meldt ons uit Haarlemmermeer; Waarschijnlijk voor de laatste maal hield de IJsclub te Hoofddorp Vrijdag jl., ge steund door haar groot aantal leden en particulier® giften, ©en hardrydery en wedstrijd in 't ringsteken op schaatsen ons levensmiddelen, ten voordeele der armon. Mot den dooi en den regen wor den d© banen en de gelegenheid thans slecht voor deze wyze van armverzor ging. Zeer wordt het goede gewaardeerd dat de IJsclab dezen winter heeft uitge werkt. Men ziet thans met verlangen uit naar arbeid, dat door de vede geniewer- ken, die gedurende den winter ongedaan zyn gebleven en spoedig met kracht zul len worden voortgezet, in ruime mate voorhanden is. Door de krachtige werking der ma chines te Haarlemmermeer zal het ys in de vaarten spoedig verdwenen zyn, waar door de vaart voor de schipperij weldra weder zal sijn geopend. BINNENLAND. De hefmaarsehalk, baron de Constant Rcbeeqne, is door H. M. de Koningin-Regentes belast met het terugbrengen aan hot hof van H. M. de Koningin van Groot Brifctannië van de door wijlen Z. M. den Koning gedra gen Orde van den Kouseband, en heeft hij zich da&rtea naar Londen begeven. OFFICIEELE BERICHTEN. By kon. besluit is aan den luit.-koi' jhr. H. I.aman Trip, van den generalen staf, vergunning verleend tot het aanne men cn draden der versierselen van De gepen s. kapitein der inf, van het O. I. leger L. J. F. K. Von Ende, te Brussel wonende, is door den koning van Zweden en Noorwegen be noemd tot ridder der eerste klasse van de Gustaaf-Wasa-orde. De «Holland Society" te New-York heeft den 24en November jl., op het bericht van het overlijden van den Koning, het volgende telegram aan H. M de Koningin-weduwe gezonden The Holland Seciety of New-York, descendants of supporters of the house of Orauge in the sixteenth century, tender respectful condolence. (De Holland Society van New-York, afstammelingen van aanhangers van het Huis van Oranje in de zestiende eeuw, innig en eerbiedig rouwbeklag.,) Rose velt, President. Van Siclen, Secretary. Den volgenden dag is voor dit tele gram door deu adjudant vaD dienst, uit naam van H. M., op do gebruikelyke wijze dank betuigd. Zondag 25 Januari werd door den directeur der Nederl. Steno- grafen-vereeniging //Willem Stolze", den heer J. L. Wéry te 's-Hago, het eerste exauaen afgenomen ter verkryging van de akte van bekwaamheid als leeraar in de stenographie, volgens het //Leer boek der nederlandsche stenographie voor school en zelfonderricht, bewerfct voor de nederlandsche taal door J. L. Wéry, 1889." Aan dit examen werd door twaalf leden der Vereeniging deelgenomen. Na afloop werden in eene vergade ring van het hoofdbestuur de heerea T. J. Nijman en C. H. Smets tot cor respondenten benoemd, respeotievelijk voor Amsterdam en Bergen-op-Zoom. De Avondpost meldt; De heer A. Zylker, de vroegere con cessionaris van de tegenwoordige Kon. Ned. Maatschappij tot ontginning van pefroleumbronnen in Ned.- Indië, die Nov. 11. van Yeendam vertrok Daar dea sultan van Langkafc, Sumatra, ten einde eene nieuwe concessie te krijgen op het resteerende gebied van dien sultan, is volgens ontvangen telegraphisch bericht, te Medan overleden. Naar men ver neemt, had de heer Zijlker van den sultan de neodige concessie verkregen en dus zyn doel bereikt. Door de 2de smeden-geweer- makers (sergeant-onderofficier), dienende aan boord van het wachtschip te Ara- sterdam, is een adros om lotsverbetering ingediend aan den minister van Marine. Nu de straten tc Amster dam geheel van de sneeu wlaag zyn ont daan, blykt, dat de zeer felle koude een nadeeligen invloed op de asphaltbestra- ting heeft gehad. Op de Nieuwendijk en in de Kalver- straat ziet men op verschillende punten, over de volle breedte van den rijweg scheuren, en ia laatstgemeld© straat bovendien kuilen, zoodat de cementen onderlaag bloot ligt. Ter aanvulling van het be- rieht, over do stremming in bot verkeer over den Oosterspoorweg verneemt men nader dat de dienst tusschen Bussum en Hilversum Zaterdagnamiddag over één spoor was hersteld, zoodat de treinen door kunnen gaan. Tusschen Aasel en Apeldoorn is de toestand zoodanig, dat bezwaarlyk ge zegd kan worden in hoeveel tijd de dienst hersteld zal zyn. liet water stroomt als een woeste bergstroom over den spoorwegdijk. Welke schade daardoor wordt aangericht, nu nog niet te beoerdeelen. De herstel ling zal stellig eenige dagen eischen de duur der stremming wordt op vyf dagen geschat. D« berlynsche reizigers zullen over Arnhem moeten gaan. Uit Apeldoorn wordt gemeld De goederentrein, die omstreeks vier uren vertrok, is tusschen hier en Assel ont spoord, ton gevolge der kolossale massa water, welke, van de asselsehe hoogten op de spoorbaan neerkomende, den grond onder de rails wegspoelde en verzakking veroorzaakte. De locomotief gelukte het met enkele waggons Assel te bereiken, maar een twintigtal goederenwagens ligt op on naast de rails. De conducteurs en remmers moesten tot den hals door het water waden om den spoordijk te bereiken. Men vreest nog meer verzakkingen. Het water kemt overal bij stroomen van de heuvels. Enkele huisjes zijn reeds veilaten. De gemeenschap per Centraalspoor van Zwolle met Utrecht is geheel ver broken. De lyu naar het station Elburg is weggespoeld en staat geheel onder water. Dezer dagen werd te A1 k- maa, wegens verregaande vervuiling, van overheidswege naar het gasthuis geveerd een man, algemeen bekend oin zyne armoedige kleediug en walging- wekkend uiterlyk. In zyae woaiag werd nochtans eene vrij aanzienlijke sem gelds gevonden, men zegt ©a. ƒ3000. Uit Koog aan de Zaan wordt gemeldDe bad-inriebting van onze afdeeling van de vereeniging //Het Witte Kruis" is voltoeid en zal Don derdag 29 Januari geopead worden. Er kunnen vier soorten van baden worden genomen regen-, stort-, kuip- en kuip' met stortbaden. Ook met schoolbadun zal binnenkort ©en aanvang worden genomen. Iv de pauze dor algemeen vergadering van de Marine-vereeniging te Den Helder, welke gehouden wordt op Woensdag a.s., zal de loodsschipper 2de klasse J. do Wija een door hem verbeterd toestel voor- verbinding van schepen in nood met den wal (stelsel uitvinder P. Koning op Tessel) ter be zichtiging stellenden daarvan eene ver klaring geven. Door het dooiwedor van d laatste dagen eyn op sommige plaatsen de rails, voornamelijk tusschen Den Haag en Rotterdam, van de Bpoorbaan der Holl. IJzeren Spoorweg Maaty. ge zakt. In het belang der veiligheid zyn dien tengevolge op afstanden signalen ge plaatst om langzaam te rijden. Omtrent de stranding de s.s. Zero wordt van 26 dezer uit Maas' sluis gemeld Het duitsehe stoomschip Energie, gis' tereuochtcnd naar zee vertrokken met bestemming naar Middelburg, keerde gisterenavond uit zee terug en rappor teerde aan den Hoek van Holland, dat het ecg. stoomschip Zerovan Baltimore naar Rotterdam en een onbekend bark echip op de Maasvlakte by de Goereo waren gestrand, en dat zy Energiehet s.s. Zere had vastgemaakt, doch door het breken der trossen de poging moest opgeven om het stoomschip af te slepen. De kapitein der Zero verlangde nu hulp van sleepbooten. Hoewel het stormweder was, de wind W.Z.W. en buiig, vertrok de sleepboot Zuid Rolland, onder bevel van kapitein J. van Rees, des avonds te ongeveer 10 gevaarlyka Maasvlakte, om de gestrande schepen help te verleenen, daar de zee steeds moeilyker werd en de wind op uitschot stond. Ongeveer 11 uur was de Zuid-Rolland van den sleepdienst L. Smit Co. nabij de strandingplaats genaderd, liet haar anker vallen véér de Zero, om de sleep boot langzaam te laten zakken en een sleeptros vaat te krijgen, doch naderbij komende werd van da Zero geroepen, dat de vuren door het water reeds waren uitgedoofd, het schip tot het tusschendek vol water stond en de ekwipage besloten had het schip te verlaten, Vóórdat de Zuid-Rolland pogingen aan wendde om de ekwipage over t« nemen, ging zy eerst nog naar het barkschip om ook daarvan do bemanning te reddan doch daarbij komende, scheen bedoeld schip geheel verlaten te zyn, daar er geen levend wezen aan boord te be speuren was de sleepboot ging daarna weder met spoed naar het stoomschip Zero terug, welks ekwipage de reddings- v V u ii g V 1 E C 1 I 1 boot gereed maakt. Toen een paar man met de reddingsboot waren overgekomen, zag kapitein Van Rees dat dit met te veel gevaar gepaard ging, om reden de wind W. N. W. geworden was en de zee steeds toeaam, waarna hij besloot mot de sleepboot zelve langs zijde dor Zero te gaan, om de bemanning over te nemen, hetgeea met zeer veel zorg en beleid moest gebeuren, daar het gevaar om met de sleepboot tegen het schip geslingerd te wordon, zeer groot was. Het gelukte echter alle manschappen, bestaand» uit 25 personen, behouden aan boord te krijgen, waarna do sleepboot van langezydo stoomde, na eerst de red dingsboot op sleeptouw genomen te heb ben, en n-et den moesten spoed naar den Waterweg vertrok. Ongeveer to 4 uur waren zij behouden binnen en te 5 uur do haven van Maassluis, alwaar de ekwipage der Zero aan wal stapte, doch eerst allen met een driewerf hoera on een handdruk de bemanning der sleep boot Zuid-Mollmd voor hunne uitstekende en gevaarvolle diensten bedankte. Later gingen zij per sleepboot Nieuwe- sluis naar Rotterdam, uitgezondera de kapitein, machinist ea 2 stuurlieden, die, zoodra het weder beter is, een onderzoek naar han schip willen instellen. De namen van de ekwipage der sleep' boot Zuid Rolland zynJ. van Rees, kapitein M. Dykgraaf, stuurman C. Braad, 2e stuurman C. A. P. Hoogen- dyk, machinistA. Biestheuvel, 2e ma- chinist G. Roodhard, N. Ryke en J, Slykhuise, matrozenJ. de Vaal, J. Snelleman «a B. van den Heuvel, stokers, (N. R. Ct.) Men meldt uit Zoeterwoudc dd. 25 Januari Hedenmorgen had de trein van hel Staataspcor, welke te halftien van 'i station Leiden naar Utrecht vertrekt alhier, aan de halte Zoeterwoude, eei belangrijk oponthoud, doordat in d( richting van Koudekerk eon goederen trein mot volle kracht kwam aanstoo- men. (Zooals bekend is, ligt hier tnaai enkel spoor.) De halte-wachter, het ge vaar bemerkende, liet den personentreii alhier aan de halte stoppen, terwijl d locomotief ervan een geruime» tijd d stoomfluit liet hooreri. De blokwachte rende, met do roode vlag zwaaiende den goederentrein te gemoet, waardoo deze aan den Weipoortschen Vliet tc staan werd gebracht. Na eenig hernat trok de goederentrein met zijn zware last zich terug naar Koudekerk, terwi; de personentrein op zyn gemak volgdt zoodat dit onheil zonder ongelukkei alleen met eenig oponthoud, afliep. Wat had het echter moeten wordei wanneer het mistig weer ware gewees zooals men in den laatsten tyd zoovet gehad heeft In ieder geval is het t hopen dat dit feit zal bijdragen tot voi krijging van een station alhier, waai voor een verzoekschrift aan den mink ter heeft gecirculeerd. Dau komt hu dubbel spoor met wissels. Dezer dagen werd een twintigjarige jongedochter uit Boksraet op den weg van Haps naar Beugen aai gesproken door eenige personen, die u liivier-bericliteu. Te Maastricht is Zondag da Jeker buiten hare oevers getreden en heeft een gedeelte van het Villapark over stroomd. Vele kelders zijn ondergeloo- pen. Ook de Maas begint te wassen ea men vreest daar voor hoog water. Er komt veel dryfijs van 4©- boveu-Maas.. Uit Roermond wordt geffield: Maas on Roer zijn zoo stork gewas sen, dat de gemeenschap met de gehsch- tera voor de stad verbroken is; d© stads- weilanden staan grootendeels onder wa ter; de kelders der bewoners van de Roorkade loopen onder. Te Venioo is Zondagmiddag da Maas met groot geraas los geraakt. Drie aehe- urpn uit der» N R. Waterwee naar dehet aan don weg staand houtgewas boren. Voor de vrijheid moet men echter iets wagen; ter wille van de vrijheid hebben duizenden hun leven gewaagd en grooter gevaren getrotseerd dan de kans om in de woestijn van dorst en honger te moeten versmachten. Deze twee mannen hadden iederen nacht een goede gelegenheid om te ontsnappen. Wat deed het er evenwel toe Men zou even goed in het midden van den oceaan over boord kunnen springen, in de hoop, om ergens aan land te zwemmen, dan in het hartje van een woestijn uit een kamp te ontvluchten. Toch wagen sommigen dien sprong over boord, in het geval, wanneer zij liever door de zee willen worden bedolven om kalm op den bodem der zee te slapen, dan om nog langer in de ketenen te zuchten. Wanneer mende hoop koestert om binnen een halven dag zijn vrijheid te kun nen verwerven, wie zou dan daarvoor de kans niet willen wa gen, om, zooals kapitein Mc Lauchlin had gezegd, een rondreis om de wereld te maken? Twee weken later lagen dezelfde twee mannen goedverzorgd te bed in het hospitaal van het gastvrije fort, dat nu zoowel door engelsche als door egyptische troepen wordt bezet. De marsch van een halven dag was geworden een marsch van twee of drie dagen, gedurende welken tijd zij geen voedsel en geen water over de lippen kregen; zij waren namelijk de ver keerde richting ingeslagen. Toen de vluchtelingen toevallig wer den gevc-nden op een tamelijk grooten afstand van het fort, I zagen zij er spookachtig uit; zwart en uitgemergeld, met holle j oogen, geheel uitgeput door gebrek aan voedsel en drinkwater, J en verlamd door de brandende woestijnhitte; zij waren echter dicht bij de kust van de Roode Zee. Zij hoorden reeds den j wiekslag van den gier en het gtblaf van den jakhals, welke aasden op buit, toen zij gevonden werden door eenige engelsche officieren, die het fort hadden verlaten om schietoefeningen te houden. Niemand herkende hen. Zij werden naar het fort vervoerd en te bed gebracht, en de eerste week waren zij niet bij machte iets van hunne wedervaringen te vertellen. Toen hunne lotge vallen bekend werden, stonden allen verbaasd, omdat hunne vrienden meenden, dat zij uit het graf waren opgestaan. Men was van meening, dat hunne geraamten met die van de arme Egyptische soldaten, welke geen tijd hadden gehad om te ont vluchten, reeds geruimen tijd lagen te verbleeken op het zand. In de dagbladen was de dood van kapitein Mc Lauchlin en van Tom Addison, oorlogscorrespondent, als een zeker feit vermeld. Hunne vrienden stonden juist op het punt om hun rouw af te leggen. «Zes maanden, Tom," zeide Mc Lauchlin op een namid dag hun kamer was heerlijk koel, en de pijn was bijna uit i hunne voeten verdwenen, welke vreeselijk verwond waren ge weest en hun bijna onduldbare smarten hadden veroorzaakt zes maanden, Tom, in dien tijd kan een meisje haar verloofde wel vergeten. Zij hebben nu de telegrammen ontvangen en de vol-' gende week zullen de brieven waarschijnlijk in hun bezit zijn. Ik ben wel nieuwsgierig...." z/Ik ook," zeide Tom. //Of Katharina mij zal hebben vergeten «Juist hetgeen ik ook wilde zeggen," zeide Tom. «Er is in de laatste zes maanden zeer veel gebeurd, beste vriend. Toen men ens naar hier vervoerde, en mijn hoofd gloeide alsof het zou barsten, toen wildet gij mij van uw Katharina vertellen, en meende ik, dat een van ons beiden in de war was. Uw meisje heet Katharina en mijn meisje ook. Ik hoop toch niet, dat wij. hetzelfde meisje bedoelen «Mijn verloofde heet Katharina Regina." IVordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2