NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Onze Wedstrijd. 8e Jaargang. Dinsdag 3 Februari 1891. No. 2327. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE^: VIJF EN TWINTIG GELDEN C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. Jiaf farina ^tegtua. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden;1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BnreanKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREB003E en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Ginérale de Puèlicité Etrangbe G. L. BudVBB Co., JOHN F. JONESSvcc.ftParyt 31 lis Faubourg Montmartre De Uitgevers van dit Blad loven een prys van uit voor de keste oorspronkelijke kleino Novelle of letterkundige Schets. Voor do mededinging worden de na volgende voorwaarden gesteld: De stukken moeten zyn oorspronke lijk, niet vertaald of omgewerkt. Zy moeten met eene duidelijke hand op haliblad zyn geschreven, en mogen ever het algemeen niet grooter zijn dan een halve bladzijde van onzs courant (de grootte van Fidelio's «Zaterdag- avondpraatjes Alle inzendingen moeten vergezeld gaan van een gesleten eouvort, waarin naam en woonplaats van den in eender zya vermeld. Buiten op dit couvert moet een motto zyn geschreven, welk zeilde motto ook moet zijn gesteld op de eerste bladaijd© van het daarkygaande handschrift. Alle inzendingen moeten vóór of op den 15den Maart e.k. aan ons Bureau worden bezorgd. Hot bekroonde stuk zal met den naam van inzender of inzendster in ons Blad worden opgenomen, terwijl ook do ove rige inzendingen ons eigendom blyven, die wy ons voorbehouden om (zender naam van den auteur) in onze Courant te plaatsen. ütukken waarin over politiek of gods dienst wordt gesproken kernen niet in aanmerking. De prigs van ƒ25.wordt onmid dellijk na de uitspraak der jury aan den bekroonde ter hand gesteld of per post wissel toegezonden. Aan den Wedstryd kan alleen worden deelgenomen door hen, die op don lsten Maart 1891 op dit Blad zijn geabonneerd en door hunne huisgenooten. De jury, aan wier uitspraak men zich volstrekt heeft t® onderwerpen, bestaat uit de Heeren JUSTUS VAN MAU RIK Jr. te Amsterdam, M. J. MEES alhier en onzen Redaeteur J. C. PEEREBOOM. Directeuren- Uitgever*. Haarlem 2 Februari 1891. Het stedelyk museum van schilderyen en oudheden op het raadhuis alhier, werd in de maand Januari bezocht door 157 personen, waarvan 66 tegen betaling. Het Museum van Kunstnijverheid al hier is gedurende de maand Januari 11. door 517 pereonen bezocht. Op de aardappelen- en botermarkten alhier zyn in de afgeloopen maand aangev. verk. laagste hoogste pr. Aardapp. 82 HL. 68 HL. f 1.75 1 8.75. Appelen. 20 8 l 6.f 9. Peren. 7 - 8 f 4. - f 5.— p. K.G. p. KG. Boter kil. 578 560 kil. f 1.S5 t 1.65 stuk p. stuk. p. stak. Biggen 148 126 stuks f4.50 f. 17.— Met genoegen vernemen wij, dat het gezelschap der Keoinklyke Fransche Opera van 's-Hage, het voornemen heeft a. f. Vrydag een tweede voorstelling alhier te kernen geven, en wel met «La Dame Blanche', van Boieldieu, een meesterwerk van geest en smaak, dat sedert 1825 een eerste plaats onder de Iransche opera's bekleedt. Een en ander over de samenstelling van dit gezelschap gaven wy reeds in onze Muzikale Kroniek' van 21 November j.l. Met genoegen makes wy onze lezers, die leden der sooieteit //Vereenigiog' ■jjn, opmerkzaam op het programma van het concert, a. s. Woensdag aldaar te geven, door het strijkorkest vas het ge- meeatelyk muziekkorps. Behalve het Adagio uit het strijkkwartet van Mozart en de ouvertures «Alphonso d'Estrella" van Schubert en «Hans Sachs' van Lort- zing, zullen vier stokken uit Wagners Lohengrin uitgevoerd worden«Kënigs Gebet, «e fled' ich Jubelweisen', de tweede acte scene II en de derde aote, Elsa und Lohengrin im Brautgemach, en de ge heele suite Peer Gynt van Gvieg, naar de dramatisohe Diehtung van Hearik Ibsen. De heer H. van Djjk heeft sjn zeep» en parfumerie-magazijn in de Anegaug, thaas avergebraeht va« No. 25 naar No. 29, welk laatste perceel daartoe is verbouwd. Het nieuwe nagasyn heeft zoowel uit- als inwendig een Iraai aan zien, terwijl door de meerdere ruimte daarin voorhanden, de sorteering der verschillende artikelen een belangrijke uitbreiding heelt ondergaan. Gedurende den tijd dat de heer Vaa Dyk alhier gevestigd is, heeft hy zich door de uitste kende kwaliteit zyxer waren een goeden naam mogen verwerven, terwijl de voor komendheid eo de vlugheid waarmede men bediend wordt, er niet weinig toe heelt bijgedragen hem eene uitgebreide clientele te bezorgen, die hem, wy be twijfelen het niet. ook in zyn nieuwen winkel zal velgen, Wy voegen hier nog aan toe, dat de inrichting van den winkel is uitgevoerd door dea heer V- F. Captein en de gasornamenten van den winkel en van de uitstalkasten zijn geleverd deor de firma Becht en Dyseriack te Amsterdam. Door de politie alhier is aaagehoodea en naar het huis van bewaring overge bracht de 29jarige kantoorbediende J. B. S., dio zich 11. Zaterdag mot f 200, ten nadesle van zyn patroon, uit de voeten had gemaakt naar Amsterdam, alwaar by op twee gulden na alles ia sleuht gezelschap heeft verteerd. Men schryft ons De Ringvaart ia Haarlemmermeer is thans vrij van ys, van de Kaag tot Aalsmeer, zoodat reeds ernstig sprake is van het hervatten van den stoombeot- dienst der verschillende ondernemers ep Amsterdam. Ruim 2 maanden is de dienst gestaakt geweest. Het eerste vaartuig na de stremming is de vorige week van de Oude Weteting te Burgerveen (Haarlemmermeer) aan gekomen. Aan ieder der veldwachters van Leeuwen en Visser, te Haarlemmermeer, is wegens buitengewone diensten aan die gemeente bewezen, door den Raad eene extra belooning toegekend van vyftig gulden. Letteren en Kunst* By den uitgever G. H. Priem te Amsterdam zyn versohenen aflevering 1 en 2 van «Braga Radivivus,' behel zende parodieën op de tegenwoordige literatuur, in navolging van de oude «Braga," waarvan wylen Ten Kate een der hoofdmannen was. Eene andere nieuwe uitgave is de «Litterarisehe Mereuur,' waarin men voor slechts f 1 per jaar, een maande- lyksch oveezicht krygt van veel wat er op allerlei gebied verschijnt. Ia de Leipeiger lUmtrie Zeitemg wydt Bomhard Vogel eeu waardeevend artikel aan de nagedaohtonis van onzen landgenoot Verkuist, wiens welgelijkend peftret in het blad is opgentmen. Dépóches uit Paiys melden, dat de kunstschilder Mcissonnier overleden is. Men moldt uit 's-Hage: Naap men verneemt, geeft H. M. de Koning-Regentes byna dagelijks blyken van hare belangstelling in den toestand van dat gedeelte des lands, waar door ijsgang en hoogen waterstand gevaar dreigt. De geruchten over aankoop door het ryk van het paleis van wylen prins Frederik in het Korte Voorhout staan in verband met het zeeken naar eene gelegenheid tot vestiging van den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten en de bureaux van de hoofden der ver schillende takken van het waterstaats- beheer in één gebouw. ÜFF1CIEELE BERICHTEN. Het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam is door den kapt.-luit. t/s. A. P. Tadema overgegeven aan den kapt.- luit. ter zee M. C. van Doorn, terwyl aan boord van dat wachtschip is ge plaatst de luitenant ter zee 2e kl. J. B. A. Jonckheer, met bestemming om met 1 Maart a.s. op te treden als hoofd der opleiding van stuurmansleerlingen. De by de kon. mil. academie gedeta cheerde le luit. der inf. J. P. Weitzel, wordt met 1 Maart overgeplaatst by den staf der inf. en definitief by die inrich ting werkzaam gesteld. By koninklyk besluit zyn jhr. mr. H. van Weede, gezantschaps-secretaris der eerste klasse by HarerMajesteits gezant schap te Parys en jhr. mr. A. J. van Citters, gezantschaps-attaché in algemee- nen dleast, bevorderd, de eerstgenoemde tot gezantschapsraad by bedeeld gezant schap en de tweede tot gezantschaps secretaris der tweede klasse by bet de partement van Buitenlandsche Zaken, terwyl bij hetzelfde besluit mr. A. F. L. graaf van Rechteren Limpurg benoemd is tot gezantsohapsattaché in algemeenen dienst. By koninklyk besluit is, op het daar toe gedaan verzoek, ingetrokken de by kon. besluit vaa 20 September 1890 no. 29 gedane benocmiug van mr. P. Buys tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Alkmaar, en is benoemd tot kan tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Alkmaar, A. M. de Lange, Advocaat en proeureur te Alkmaar. Bij koninklyk besluit is mq mr. P. Feeastra Kuiper, op zyn daartee gedaan verzeek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Leeuwarden. Bij koninklyk besluit is aan mr. F. G. H. Beitsma, ep zyn daartoe gedaan verzeek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Heereuveen, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van gemeld college van regenten, mi. E. M. von Baumhauer, officier van justitie by de arrondicBoments-rechtbank te Heeren veen. By koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter te Borlikum, mr. J. Klaaiug Sehonegevel, thans griffier b$ het kan tongerecht aldaar aldaar. Bij koninkl. besluit is, ter vervanging van wijlen mr. A. Blussé, met ingang van 1 Februari, J. H. Lebret, voor den tijd van drie jaren benoemd tot directeur uit den handel van het vrij- entrepot te Dordrecht. Bij kon. besluit is benoemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw de heer T. J. A. van Zyll de Jong, luitenant-generaal, commandant van het leger en ehef van het departement van oorlog in Nederlandsch-Indid. De plannen tot reorganisatie van den Raad van Toezicht op de spoorwegen in verband met den nieuwen toestand op spoorweggebied zyn dezer dagen gereod gekomen. Be Raad zal met eenlgo leden, onder welk® een rechtsgeleerd®, worden uitge breid, terwijl het ambtenaarspersoneel by het collega versterkt zal worden. De tegenwoordige voorzitter van deu Raad van Toezicht zal by het io wer king treden des nieuwe regeling zyue betrekking neerleggen, een en ander met ingang van 1 Juli a. 8. De omstandigheid, dat in Nederland jaarlijks meer dan een vierde gedeelte der overledenen in het eerste levensjaar bezwijkt heeft do ambtenares voor het geneeskundig staatstoezicht deex besluiten tot een onderzoek naar du kindersterfte in Nederland, in verband met de voeding. Daar dergelyk onder zoek echter slechts dko deugdelyke uit komsten kan geveo, als alle genees kundigen daartoe hunne welwillende medewerking verleenen, is door ien ge neeskundigen inspecteur iu Zuid-Holland aan heeren geneeskundigen een vragen lijstje toegezonden, met beleefd verzoek, daarop voor 16 Febr. te antwoorden. De vragen betreffen de verschillende wyzen van voeding vaa kinderen onder het jaar binnen den werkkring van de geneeskundigen, hetsy met moedermelk alleen, dan wel gepaard met kunstvoe ding of uitsluitend kunstmatig, en in hei laatste geval, met welk kunstmatig voedselhoe het werdt verstrekt, met lepel of znigfiesschen, en van welke soort, en hoe het reinigen dier fiesscken geschiedtwelk soort van water en hoe Naar het engelsch van WALTER BESANT. 45) HOOFDSTUK XV. Verblijdende tijding. «Welnu, Harriet, zoek dan zelf wat anders. Wat zijn uwe plannen Zij hief hare armen in de hoogte en snakte naar lucht. «Ol en ik dacht, dat nu alle ellende voorbij was, en wij deftige menschen zouden worden,' riep zij uit. „Zal ik nu ooit weer gelukkig zijn, mij mooi kunnen kleeden en mij kunnen Verheugen in het bezit van een eigen huis en dienstboden, ter» wijl ik mij nooit om geld behoef te bekommeren? O, Jem,wat was ik een dwaas, toen ik met u trouwde «Maar mijn kind, misschien zult gij ook wel niet willen ver geten, dat uw leven vier maanden lang werkelijk zeer gelukkig is geweest. Ik zou wel eens willen weten, wat Tom er van zal denken. Hoe zal ik het hem mededeelcn Ziet gij, hij is scherp- zinnig genoeg om te vermoeden, dat ik mij alles heb willen toeeigenen.' «O! Hij had niet moeten terugkomen. Na zooveel maanden had hij niet moeten terugkomen.' //Dat is waax. mijn kind. Ik ga naar beneden om onder het genot van een glas whisky een pijp te rooken. Ga met mij mee, wanneer gij tenminste verstandig kunt praten. Kom, Harriet,' hij wilde zijn arm om haar hals slaan, maar zij stootte hem van zich af. «Wees nu niet zoo wanhopig, wij zullen er ons wel uitredden. Hoor eens hier: het geld komt aan Toms meisje toe. Ik zal zoo ijverig zijn in het leveren van bewijzen, dat zij de rechtmatige erfgename is, dat er nog wel wat voor ons zal over schieten. Bovendien zijn cr nog de juweelen, het zilverwerk en verscheidene andere dingen, die wij ons kunnen toeëigenen en de onkostenrekening. Geef den moed nog niet verloren.' Zij stootte hem van zich af met een kracht, die men slechts kan verwachten van iemand met zulk een lichaamsbouw. «Ohet is goed wanneer gij steeds toornig wilt blijven, ga dan uw gang. Gij moet niet denken, Harriet, dat ik ter wille van een toornige, spijtige vrouw wil zwoegen en sloven mijn ge heele leven lang. Wanneer gij niets beters doen kunt, dan mij voortdurend uw gramschap toonen alsof ik Tom verzocht heb terug te komen dan zal ik gaan en alleen een pijp gaan rooken.' Het slot was echter, dat hij zijn plan niet doorzette, want zij keek hem zoo fier in het gelaat, dat hij zich bedacht. In het vroege morgenuur werd James plotseling wakker. De gordijnen waren opgehaald en het maanlicht viel naar binnesa. Harriet stond in haar nachtgewaad bij het venster. «Harriet,' riep hij uit, «wat doet gij daar?' «Ik heb gedroomd, Jem," antwoordde zij. «Het was een vreeselijke droom. Ik dacht, dat gij door de rechtbank wegens diefstal werdt veroordeeld en naar de gevangenis werdt gebracht, terwijl ik alleen hulpeloos achterbleef. En ik had een mes in mijn hand zij hief haar hand op en toonde het lemmet, dat glinsterde in het maanlicht; het was slechts een klein, sierlijk vouwbeen, dat flikkerde alsof het staal was en ik wilde mij van het leven berooven om een einde te maken aan de ellende. Cij waart als gevangene naar Portland gezonden, Jem.' «Kom dadelijk weer in bed," zeide hij op strengen toon. «Wat gaan mij uwe droomen aan ga maar weer slapen Zij gehoorzaamde en sliep weldra weer kalm en rustig. Maar haar echtgenoot klappertandde en beefde over al zijne leden, omdat hij wel begreep, dat zulk een loc hem kon wachten, wanneer zijn handelwijze rechtvaardig werd beoordeeld. En Tom was reeds op de terugreis, ongetwijfeld zeer op hem verbitterd. HOOFDSTUK XVI. Toms terugkeer. Tom legde natuurlijk den afstand tusschen Soeakim en Londen

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1