Rivier-berichten. Rechtszaken. POLITIEK OVERZICHT. B. W.) in begin?©! toegekende bevoegd heid gebruik maakt, om zich het op dien grond zich bevindend wild toe te eigenen, en dat hy iijdeiyk de schade, hem door het wild veroorzaakt, moot aanzien, om aan anderen het genot te laten, het te doeden. En wanneer men dan tot die overtuiging gebracht moet worden door de straffende hand der overheid, dan komt het volksgeweten ia verzetmen aoekt op allerlei wijzen die wet te ontduiken men gaat de overheid haten, die deze wet handhaaft en onder bepaalde omstandigheden kan dat verzet zoodanig worden geprikkeld dat de voorbeelden zya trouwens talloos misdaad het gevolg wordt. En die omstandigheden worden inzake handhaving van de jachtwet kunstmatig in het leven geroepen en het zedebederi mitsdien verergerd: a. door het veelvuldig uitreiken van de bevoegdheid als onbezoldigd rijks veldwachter, waardoor een heirleger politieambtenaren ontstaat, niet ten dien ste van het algemeen, maar ten dienste van enkele particulieren, terwijl hun bevoegdheid van verbaliseereu met dat van gewono politiedienaren gelyk staat. Het ontzag voor dezen neemt af naar mate het aantal dezer dienaren der opeis bare macht in partioulieron dienst toe neemt 4. door het premiestelsel, hetgeen mo gelijk maakt dat ryksambtenaren door particulieren worden bezoldigd, om ten strengste eene wet toe te passen, die sohade doet aan het algemeen. Dit fooiea- stelsel bederft niet alleen de politie te velde, doordien zy tuk ep meerdere verdieaste voornamelijk de particulie^ ren helpt, aan wie wat te verdienen is, maar zy ontneemt eok aan de menigte het laatste ontzag voor die dienaren, omdat in haar oog, wat belooning is voor extra diensten, eenvoudig met om- kooping gelijk staat. Waar onder deze omstandigheden het aantal overtredingen dor wetopdejaeht en visschery reeds in 1887 tot over de 6000 gestegen was tegen 1300 in 1854, daar kweekt die wet een zekere ver trouwdheid met, eene stellige onderschat ting van het begrip misdryf, die almede zeer demoralieeerend werken op het volk, daargelaten neg do kolossale uitgaven, die deze veroordeelingen voor het Rijk medebrengen, daar bijna alle opgelegde geldboeten door het ondergaan van hechtenis worden gekweten. Re^uestranten komen op bovenstaande gronden tot u met het verzoek, om door eene uitspraak van uwe vergadering by de regeering aan te driegen op aooda- nige wijziging van do wet op do jaeht en visschery, dat de kunstmatige bosoher- ming van den wildstand en daarmede van het jachtvermaak een einde neme, en het in art. 641 B. W. uitgesproken beginsel eindelyk tot zyn recht keme; terwijl zy tevens ten dringends! e aanbe velen, em, ter inkrimping van de sehade door den land- en tuinbouw van heerlijke jachtreohten te lyden, de afkoopbaar- stelling daarvan te vergemakkelijken. 't Welk doende. De Standaard wyst op een leemte in de kieswet. Iemand, die als lodger op de kiezerslijst is gebracht en verhuist naar een perceel, voor welks bewoning hijzelf in de personeele be lasting wordt aangeslagen tot een be drag, dat recht tot kiezen geeft, verliest toch het kiesrecht, omdat hij geen aan slagbiljet kan overleggen, waaruit blijkt, dat hy in het laatstverloopen dienst jaar aan de wet heeft voldaan. Veranderingen in hetper- soneel der ryksveldwacht lo. ingetrokken de verplaatsing van de rijksveldwachters 3o kl. (jachtop zieners) C. Mouton (brigadier-titulair), van Waterlandkerkje naar KapelleJ. B. Boes, van Kapalle naar Waterland kerkje 2o. toegekend de rang van brigadier- titulair aan de rijksveldwachters Se kl. W. H. Driessec te AmsterdamP. van Os te Vlieland F. H. Jansen te Sant poort (Vehen); 3d. verplaatst mot 14 Febr. a.s. de rijksveldwachters 2e kl. (brigadiers) C. L J. Bruggemans, van Oost erhout naar Tolen, in de plaats vac C. Verpoorte, ontslagenJ. Baart, van Werkendam naar Oosterhoutmet 7 Maart a. s. de rijksveldwachters 2e kl. (brigadier-ma joor-titulair) J. Stapel, van Haarlem naar PurmerendE. A. v. d. Harst, van Purmerend naar Haarlem; F. Kars, van IJmuiden (Velsen) naar Den HelderB. H. Themmen, van Den Helder naar IJmuiden voornoemdde rijksveldwachters 8e kl. W. Orbaa, van Buaschoten naar den Helder; J. H. Kelderman (brigadier tjtulair) van den Helder naar BunschotenB. Nijdam (brigadier-titulair), van Koevorden Daar HoogevecnH. Beyering (brigadier- titulair), van Hoogeveen naar Koevor den A. Sparreboom (jachtopziener), van Haarlemmermeer naar Alkemade M. Koning (jachtopziener), van Alke made naar HaarlemmermeerP. J Deys (jachtopziener), van Schagen naar Zjj,e. De eommissie voor dc ver- loting ten bate vrü het Burgerzieken huis te Amsterdam heeft eene gift van 500 ontvangen van H. M.de Koningin- Weduwe Regentes. Na 25 Januari 1.1. is onder Amsterdam ontvreemd uit een waggon van het staatsspoor een houten doosje, inhoudende 500 gesneden ruwe diaman ten, ter waarde van 500 a 600 en wegende 34% karaat. Op het doosje het adresA. Cahen, N. N. Heerengraoht 203het was verzegeld met rood lak, waarin een stempelafdruk met do let ters R. H. Wijders is ontvreemd een pakjo gelds waardige papieren aan het adres van de effectenhandelaren Rupe en Gouda te Amsterdam een waarin borduursel aan het adres van den beer Janssen, wo nende Reerengraeht 575. De comm. v. politie in de 2e seotie te Amsterdam verzoekt opsporing en be richt. Uit 's-Hage meldt men: Tydens de aflossing van de wacht op Zondag middag jlM had zieh als gewoonlijk een groet aantal nieuws gierigen in de nabijheid der wacht op gesteld, waarby oen paar opgeschoten jongens baldadigheden pleegden zoo dat dc schildwacht, die tevens door een dier joDgens weid uitgesoholden, hun versocht eenigszins ruimte te laten. Schoon dit op zeer kalme wyze ge- sohiedde, gaf een der belhamels hem een slag in het aangezicht, dien hy door een tweeden liet volgen, waarop de schildwacht zftn geweer velde en don aanrander een steek met de bajonet in het dybeen toebracht. De gewonde werd door de politie naar het bureau vervoerd. De plaatselyke commandant heeft nu bepaald, dat by de aflossing de wachten voortaan tegenover elkaar, in plaats van naast elkaar zullen plaats nemen. Donderdag namiddag on t- stond er in de woning van den heer M., te Kralingen, een hevige binnenbrand, doordien een vonk van eene lucifer by het aanschrappen in de raamgordijnen vjoog, dat nist was opgemerkt. Door spoedige hulp is het gelukt den brand spoedig meester te worden. De heer M. bekwam aan de handen hevige brandwonden. Men leest in JD.In een slop in wijk C te Utrecht woont eea gezin, bestaande uit man en vrouw en 6 kinderen, van welke het oudste 14 jaar. Het was den heer S. Wesselink Jr., adjunct-hoofdinspeoteur van politie, speciaal met den gezondheidsdienst be last, ter oore gekomen, dat in die wo ning een ergerlyken toestand van ver vuiling aanwezig was. Met het oog op den algemeenen gezondheidstoestand vond de heer Wesselink het wensckelyk een blik in die woning te werpen en wat hy toen zag deed hem verbaasd staan. Het geheele gezin, behalve de man, zAt met eenige lompen bedekt om een pot warm water, zoo het schijnt om daarin do handen te warmen. Door ver arming waren de vreuw en kinderen zoo vuil en weinig gekleed, dat zij niet meer buiten kwamen en een tweede vertrek daarnaast werd gebruikt als een soost mesthoop. De man verdiende een klein weekloon, waarvan eerst de huur moest betaald worden en verder juist genoeg geld overschoot om brood van te koopen. De kinderen, onder welke ©en meisje, waren blijkbaar slecht ont wikkeld do ociiste kon men niot als leerlingen ergens in dienst zenden, omdat zij geen kleeren hadden. Die toestand was dus te wyten, misschien wel aan zorgeloosheid, maar niet bepaald aan onwil. Op verzoek van den heer Wesselink werd, met toestemming van het gezin, de gemeeate- reiniging aan het werk gezet. Verder verleenden de commissie van kleeding en dekking en de aalmoezenierskamer hulp, terwijl ook meergegoede buren iets voor het gezin afzonderden. Op deze wyze kan zeke* een gunstige wending komen in het leven dezer menschen, die thans nog slechter gehuisvest waren d in de varkens, wier hokken, althans in deze gemeente volgens politie-maatr'e'gel steeds behoorlijk schoongemaakt moeten worden. Uit Middel burg wordt ge meld Woensdagavond werd alhier eene toeneelvoorstelling gegeven door het ge zelsebap onder directie van den heer Alexander FaasseD. Toen de souffleur Donderdagochtend met het gezelscl naar Rotterdam wilde terugkeeren, werd hij op straat door de politie aangehou den, verdacht van diefstal van vier horloges, Woensdag in den schouwburg door jongelieden vermist. Toen hy op het politiebureau word gevisiteerd, wer den die horloges alle in zijn zak ge vonden. De souffleur is daarop Daar het huis van arrest overgebracht. Men sehryft ons uit de Lekstreek 4 Febr. 9 uur: Het laatBte berioht was ter nauwer- nood ep de post bezorgd, ©f het ys zette zie-, aan de Horden, even boven Jaars veld in beweging. Het was toen ongeveer 2a uur. Om 37« uur begon de ysbewe- gicg voor de kom der gemeente. Zy hield aan tot 4 uur, teen het ys weer vastzat. Intusschen is de stoomboot steiger totaal verdwenen. Om 3 uur werden 2 seinschoten te Vianen gehoord en om 5 uur eveneons 2 te Schoonhoven, verkondigende dat op beide plaatsen het ys in beweging was klemde, to verlossen, bleken, vruchteloos. Overigens is d© uitwerking van mij nen van 15 a 25 kilo's buskruit op 2 M. onder water geplaatst, aldaar alles zins bevredigend, want groote schollen van niet minder dan 200 vierkaöte meter oppervlakte worden op die wyze losgemaakt. Door het detachement onder den len luit. Frenkel werd op 3 en 4 dezer ge werkt aan het opruimen der ijsbezetting aan de Kievitswaard en den Hardenhoek, door met ladingen dynamiet van 10 kilo's schokken te weeg te brengen. De ijsdam is hierdoor driemalen achtereen aan het schuiven gebraeht, en daardoor telkeus eenige peilraaien benedenwaarts verplaatst. Donderdagochtend vertrok de kapitein Koolemans Beijnen met een opdracht van Utrecht naar Lage Zwaluwe; hy werd hie? bij vergezeld door een klein detachement, dat echter des avonds in het garnizoen terugkeerde. Het detachement van den kapitein Kaiser is nog steeds werkzaam aan de sluis te Asperen. Uit Gorinchem wordt gemeld: De Beneden-Waal en Merwede welke gedurende ©enige dagen zooveel ongerustheid te weeg braohten en waar door reeds velen den last hadden, dat zy hunne woningen moesten verlaten voor het binnendringend water zijn thans weer binnen de oovers. Wel ligt do yskorst, die de bezorgdheid en angst veroorzaakte nog en nu steeds onbewe- gelijker dan de vorige week, op de rivior maar de kracht daarvan is verloren ge gaan. Dit ys dat van het slot Loeven- stein at tot nabij Tiel de rivier nog be dekt, zal, naar gedachten, grootendeels moeten wegsmelten, eer het losraakt, omdat de stroom bij dezen normalen waterstand geen kracht genoeg heeft om er beweging in te brengen. Uit Herwarden van 4 Febr: Heden is het ys in de Waal weder ©enigszins in beweging geraakt, eo van St. Andries tot Roesum opgeschoven. De overvaart per roeiboot over de Waal naar Varik is nog steeds bezwaarlyk, wegens het vele kant- ef oevery*, terwyi die over de Maas gemakkelyk geschiedt over de nog steeds geheel overstroomde uiterwaarden. Ofschoon het water langzaam vallende blijft, stort zieh hier neg veel water van de Waal op de Maas over door de doorbraak der bazaltkade in den Boven- pelder en de gaten in deu nieuw aan- gelegden dyk in den Benedenpokler. Ook is er door die gaten veel ijs in den polder gekomen. De schade door ijs en water aan den dyk in de overlaten toe gebracht, zal groot zijn. VISSCHEUIJ. Nieuwediep, 5 Februari. Door li korders werden heden 12 to» 30 mand- jes kl. schol en 1 tot 4 manden schat en door trekkers 280 stuks haring aan gevoerd kl. schol gold 2.80 a 3.50 per mandje, schar 2 k 2.50 per mand, terwyl de haring ondershands tegen ge- heimen prijs werd afgeleverd. Op dit oogenblik is alles wèer rustig. Het ys zit weer van even beneden Vi anen tot hei Klaphek, van daar tot de Horden blank water; vandaar tot even boven Schoonhoven ijs vast. Voor Schoon hoven over pl. m. 300 M. blank water. Vandaar tot Bergstoop ys vast. Deze toestanden kunnen nog eenige uren dezelfde blyven. Het detachement genietroepen Woensdag onder luit. Burgdorffer to Lage Zwaluwe aangekomen, werkt thans met dat van den luit. Dekker op de Nieuwe Merwede. By de Deeneplaat zat het ijs Woensdagavond nog geheol vast. Het Hollandsch Diep daarentegen was om 5 uur geheel open. Het waren de stoombeoten Zeeland en Generaal van der Heydett, die door losgemaakt ys, dat met den vloed terugkwam, zoo tegen elkaar werden gedrukt, dat laatstge noemde zonk. De zinkende boot werd direct door de bemanning verlaten, en men meende reeds, dat een elk gered was, toen het bleek dat er nog een man in de machinekamer was achtergebleven. Deze, zyn toestand ontwarende, trachtte door aan de bul te luiden hulp te ver krijgen, maar die te vevleenen bleek oamogelyk. Hij is toen van het schip gesprongen en als door een wonder is het hem gelukt over het ys den vasten wal te bereiken. Pogingen door de genie-soldaten aangewend om de booten door mijren uit het ys, dat hen om- Voor de arrondissements-rechtbaak te Maastrioht stonden in de vorige week terecht een vader en zijne dochter, beiden te Heer, beschuldigd, de eerste van poging om eene minderjarige te ont trekken aan het wettig gezag vaa hare moeder, en de tweede van medeplichtig heid aan dat misdryf. Uit het getuigenverhoor en de ver klaring der beschuldigden is gebleken, dat voor omstreeks 8 jaren zekere He len© L., dienstmeid, ten huize van den eersten beklaagde, is bevallen van een meisjedat dit kind, hoewel de moeder intusschen is gehuwd, in de woning van daagde is gebleven tot de moeder, inmiddels weduwe geworden, het voor eenigen tijd kwam opeiachendat be klaagden hebben geweigerd het kind af te geven, eok toen het door de gewa pende macht werd opgeeischt, zoodat deze verplicht was, zich met gewold van het kind meester te maken. Door het O. M. werd tegon den vader 14 dagen en tegen de dochter één dag gevangenisstraf geëiseht. De rechtbank, Dinsdag uitspraak doende, veroordeelde de eerste tot 3 dagen gevangenisstraf, doeh ontsloeg de tweede bekl. van alle rechtsvervolging. In den duitsohen Rijksdag is, bij de behandeling van de begrooting van bui- tenlandsche zaken, Donderdag het plan in debat geweest omtrent het oprichten van een beschermingshorps (Schut strnppe) voor Oost-Afrika. De heer Mirbach noemde Helgoland eene onvoldoende compensatie voor den gebiedsafstand in Oost-Afrika. De rijkskanselier herinnerde, dat by zyn optreden, in de duitsohe belangen sfeer een toestand vaB oorlog bestond. Den 2ea Mei stelde de keizer het pro gramma vast, volgens hetwelk in zekere gevallen Witu prig's gegeven [zou kunnen worden, de souveroiniteitsrechten en het bestuar van het kustgebied zouden overgaan in handen van het ryksbestnur en het beschermingskorps keizerlijke troepen zyn, Eene font in koloniale politiek was dat) wij te veel gonomen hadden. Dat Witu eon land was, ge schikt voor akkerbouw, was volkomen onjuist. Reeds vódr het traotaat werd Witu beschouwd als een ruilobject. Ook is er gezegd dat prius Bismarok in den gebiedsafstand niet licht zou hebben toegestemdwelnu, het zoo plichtver zaking geweest zyn, indien ik mij van de plannen rayns voorgangers niet op de hoogte gesteld had. In het najaar van 1889 8okreef prins Bismarok „De Engelsohen in Zanzibar zyn voor ons van moer belang dan Witu", zoodat ik dit verwijt stellig afwijzen moet. Spre kende van hot verdrag der Oost-afrikaan- sche Maatsehappy, zeide Caprivif Myn bloed kookte, als ik letterlek in elke paragraaf van het verdrag der Maat schappij met den sultan van Zanzibar yf-, zesmaal het woord van „des Sul tans vlag las." Ons streven is om wat wij hebben van de kust uit varder uit te breiden, en er wordt naar getracht den handel van Zanzibar af te leiden. Met betrekking tot den slavenhandel moeten wij de gevoelens der knstbewo- ners ontzien. Graaf Soden is de eenige. dien wij daarheen kannen zendenhij is niet optimistisch gestemd teruggekeerd, maar geloot6 toch iets te kunnen tot stand brengen. Voor Wissmann en Emin- paoha is nog zeer veel ruimte, maar zij moeten ondergeschikt blyven aan graaf Soden. De rijkskanselier zeide ten slotte, dat hy hoopt, dat bet duitsohe volk het ver worvene behouden zal en voordeel daar uit putten. Riehter zeide, dat hy het verdrag met Engeland goedkeurt, maar do beperkin gen, door den rijkskanselier vermeld,, onvoldoende aoht. Het meest bevalt hem dat Engeland ontzien werdt. Hy kan den post echter niet goedkeuren. De door Caprivi vermelde zaak tussohen Wisstmann en Emin-pacha is nog niet ryp ter beslissing. Aan Wissman heeft men graote resultaten te dan keu, eu spreker betreurt het zeer, dal men over dezen in het openbaar een zoo ongunstig oordeelt velt. Vollmar verklaarde zich tegen het plan. Kardorff bestreed Richter. Heden voorzettteg. Naar nit Sofia wordt gemeld heeft Resehild-Bey zich Donderdag overeen komstig de uit Conscantinopel ontvangen instructies, begeven naar de audiëntie van vorst Ferdinand. Hij ontving het bevel zijne houding te regelen naar die van Oostenrijks vertegenwoordiger. Deze stap bracht een uitmuntenden indruk te weeg en doet voorzien, dat de erke; ning van den vorst door Turkije zoo goed als een voldongen feit is. De parysche correspondent van de I Timee heeft generaal Mi tra geïnterviewd. „Buiten op straat, zonder geld, zonder vrienden," herhaalde Tom. „Arme KatharinaArm kindWas er hier onder al die vrouwen, wel meer dan twintig, die allen haar leed, hare kwel lingen kenden, geen,die zoo menschlievend wilde zijn, haar van den hongerdood te redden Niet een „Er wonen hier dertig vrouwen en meisjes. Geen van ons allen," antwoordde miss Beatrice met kalme waardigheid, „is ooit rijk genoeg om een halven kroon uit te geven. Hier is Armoede gezeteld. Hier is de wijkplaats van hen, die vroeg of laat sneuvelen in den strijd om het bestaanwij allen zija bede- laarsters behalve mijn zuster en ik, die van een klein kapitaaltje leven, dat ons in staat stelt om een stuiver, maar nooit om een shilling weg te geven. Ja, er zijn hier wel medelijdende harten! Trek dat niet in twijfel. Somtijds breekt ons het hart van medelijden en door het besef aan onze machteloosheid om te helpen." „Ja, er zou zoo weinig noodig geweest zijn om hen vooreen of twee weken te helpen." „Maar hoe weet gij, dat nog niet een paar anderen hier in denzelfden toestand verkeerden? Veroordeel ons niet te haastig, mijnheer Addison. Op den avond, voor dat zij ons verlieten, hebben wij een kleine inzameling voor hen gehouden, en kregen op die wijze een klein sommetje van eenige shillingen bijeen. Helaastoen ik den volgenden morgen was opgestaan om het haar te overhandigen, waren beiden reeds verdwenen en wij hebben verder niets meer van hen gezien of gehoord. Dat wilde ik u nog vertellen. Het was niet tengevolge van onze hardvoch tigheid of liefdeloosheid, dat zij gedwongen waren om van hier te gaan. Mijn zorgeloosheid en luiheid was er de oorzaak van. Ik had vroeger moeten opstaan." „Het was het noodlot. Alles spande tegen hen samen." „Men heeft ze gezocht in het Britsch Museum, waar de meis jes somtijds heengingen, in de hoop daar kopiewerk te vinden. Zij zijn daar echter geen enkele maal geweest Niemand heeft hen ooit in het Museum gezien. Op alle dergelijke plaatsen hebben wij een onderzoek naar hen ingesteld, maar er vi as geen spoor van de ongelukkige meisjes te vinden." „Op straat bedenk eens zonder vrienden en zonder geld!" herhaalde Tom. „Ja, herhaal die woorden nog eens, en wanneer gij haar dan gevonden zult hebben, zal uw vreugde des te grooter zijn. Mijn heer Addison zij legde haar hand op de zijne ik ben nu een oude vrouw, en heb veel doorleefd mijn zuster en ik hebben veel geleden en veel ontbeerd. Wij hebben ook des nachts op straat moeten ronddwalen bij gebrek aan een rust plaats, en hebben honger geleden wegens gebrek aan voedsel. Toch waren wij nooit geheel verlaten. Uw Katharina is niet geheel en al zonder vrienden. God heeft u uit de handen van de Arabieren bevrijd, en zal ook haar beschermen tegen de duivelen der londensche straten, die het zoowel op de ziel als op het lichaam hebben gemuntVerlies de hoop en het ver trouwen niet, jonge man. Verhef uw hart ja, verhef uw hart tot God Zulke woorden worden niet zooveel meer gesproken als vroeger en vooral niet tot troost en bemoediging van een londenschen journalist, die wel over godsdienst zal kunnen schrijven, maar van wien men niet zal verwachten, dat er dikwijls godsdienstige aandoeningen in zijn hart zullen opwellen. Toch drongen deze woorden, die liefelijke stem, en die vaste, heldere oogen vol vertrouwen tot in zijn ziel door als een verkwikkende regen in. een door den zon uitgedroogden grond. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2