NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, Muzikale Kroniek. ^af^artna flegma. Maandag' 9 Februari Dit' Uwer bestaat au twee Mail- STADSNIEUWS. Ja;3i'£,"an{£. 2332. A BONKEMEN TSPEIJS Voor Haarlem per 3 maanden!1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers.0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zbn- en Feestdagen, liorean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. '"'r'. ADYEETENTIËN: van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents, Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiere. ^Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOl en J. B. AYI3. jHoofdagenten, voor het Buitenland'. Compagnie Lcnérale de Publiciti Mrangère G. L. BAVBE fy Co., JOHN F. JONES, SuccParijn 31 bis Faubonrg Montnwrtre. eekstjs blad. Haarlem 7 Februari 1891. De cemmissie voor het Musea» van KüüBtBÜverbeid alhier heeft besloten, in de lokalen van het Museum aaa de hier te laade gevestigde industrieel©» gele genheid te geven de productei van kunstnijverheid op de verschillende werkplaatsen vervaardigd, gratis ten toon te stellen. Daar genoemd Museum in het afgeloopen jaar door 14321 per sonen werd bezocht, is dit voorzeker oen goede maatregel om het publiek met de in Nederland vervaardigde kunstnij- verheids-producten bekend te maken. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den conservator van het Mnseum, den heer E. von Saher. Voor het oogenblik zye in het trap portaal tentoongesteld verschillende pro ducten der Koninklijke Deventer tapyt- fabriek. Benige groote tapeten en ver schillende stalen van divers© teekening en kleur ayn langs de muren opgehan gen, terwfêl de verzameling werdt aan gevuld door eene menigte teekeningen en testpatronen, die op genoemde fabriek worden uitgevoerd, .let geheel geeft ons een overzicht van wat deze merkwaar dige fabriek kas tot stand brengen, welke oeder de bekwame leiding van ha&r ijverigen directeur, den heer Kroo- nenberg, thans in een zoo bloeienden toestand verkeert. In de rotende van het Museum zijn tevens de werken der leerlingen van de aan het Museum verbonden Teekenschoel tentoongesteld. LA DAME BLANCHE, Koninkl. Frausehe Opera, van 'u-Hage. 't Was ons aangenaam, Vrijdagavond de kennismaking met het gezelschap der Fransche Opera, in dit seizoen te mogen hernieuwen. De opéra eomifue (zang spel met dialoog) La Dame Blanche, is, evenals de naam van den componist, bij iederen kunstliefhebber bekend en geliefdmen is tevens verzekerd, dat do door Scribe vervaardigde tekst degelyk, helder en onderhoudend is. Francois Boieldieu'a (geboren 1775) populariteit en roem begonnen (na een veel bewogen muzikale loopbaan) met de opera „Le Calife de Bagdad*, in 1800, van welke opera hij de 2000 voorstel lingen beleefde. Boieldieu was van 1803 tot 1810 keizerlijk kapelmeester te St. Petersburg en com poneerde voor het theater aldaar verschillende werken. Van 1818 tot 1824 liet hij niet van zith hooren, totdat eindelijk, in 1825, te Parijs met „La Dame Blanche" het schitterendste sus&èa van zijn leven behaalde. Hij overleed in 1834. In de tweede helft onzer eeuw gsraakte de opéra comique in vervalvroeger werd een bezoek aan haar beschouwd als geestelyke ontspanning zonder in spanning de tegenwoordige schouwburg bezoekers wensehen behalve een genot, een dieperen en blijvesden indruk. Was het misschien hieraan te wijten, dat de zaal gisterenavond maar half gevuld was? Het meesterlijke en fijne werk werd over het algemeen zeer goed naar de eischen ten geheere gebracht, tarwyl het spel, dank zy het den Franschen aan geboren acteurstalent, niets te wensehen ©verliet. ffG®orges Brown," de heer Sujol, was uitstekend gedisponeerd hoewel wij jjyn stem iets voller wensehten, bezit h« .i het noodigo voor een ténor léger. Het air in scène III, evenals de cavatina in scène V L waren zyee beste oogenblikken. Wy maken hem ons tom- pliment over den sohoonen triller aan het einde vaa die cavatina. De hoornist stond hem in de introductie uitstekend terzyde. De heer Frankin Gaveston (die de vorige maal aoo uitstekend Basile in de Barbier vertolkte) was ook gisterenavond in zang en spel aear verdienstelijk. Beide zangers werden zeer goed ter zyde gestaan door de heeren, Oraetz, Donval en Davalis, (Dickson, Mac Irton, Gabriel). Miss Anna (Mile Mar- gerie) hoorden wy gisterenavond voor het eerst, daarom wensehen wij ons oen beslist oordeel over haar tot later voor te behouden. Het recitatief, scène 7, tweede acte, aong zij zeer goed, maar by het duo daaropvolgend, schoot laar stem te kort. Haar geheele optreden, zoowel wat zang als wat spel betreft, scheen ons giste renavond voor een «trsie party te zwak. Ml. Bouvard (Jenny) speelde en zong zeer opgewekt en was geheel op haar plaats, veeral de eeuplotten aan het einde der 5e scèDe „d' ici voyez ce beau do- maine", zong zij allerliefst. Dat Mile. Conti (Marguérite) ons het tweede couplet in de tweede akte schonk, zal voorzeker niemand betreurd hebben. Het trio in de achtste scène, 1ste bedryf, werd zeer zuiver en correct gezongen. De koren waren den geheelen avond vast ea voldoende, vooral dat van de 3e akte scène III, was bizeBder goed. Een gedeelte van het haagsche opera orkest accompagneerde bescheiden, zooals wy dit ervan gewend zyn. De ongelijke in bet air scène III is niet aan h9fc orkest maar aan d: u or kest-directeur te wijten. Wanneer wij den heer Desuiten een raad mogen geven, gelcoven wij dat bij te Haarlem met opera's als Le Tri- but de Zamora, Catmen,Faust etc., eene betere recette zal maken. Q Bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde aan do rijksuniversiteit te Leiden, de heer J. van Breda de Haau, geb. te Haarlem, met aead. proefschrift, got.: //Anatomie van het geslach: me- locacfeus." Lezing dr. P. M. Heringa in „VOLKSBELANG." Geleid door het streven tot ontwik keling van de arbeidende klasse, heeft het bestuur van bovengenoemde vareeoi- ging dr. P. M. Heringa, leeraar aan het Gymnasium alhier, uitgenuodigd, een serie voordrachten in haar midden te houden over zon, maan en sterren. Seeds gaven wy verslag van de eerste dezer voordrachten en Vry dagavond woonden wij de tweede bij. Het bleek thans ook weer, dat de belangstelling voor dit zoo scheone en veelomvattende onderwerp groot is, want de benedenzaal van //Weten en Werken" was geheel gevuld. Voor zijn zeer aandachtig gehoor deelde spreker weder veel weteaswaar digs omtrent ons zonnestelsel in 'i kort resumeerde spreke* kVc dèoï hem in de vorige '«zing behandelde en stond nog eens stil by de duizelingwek kends oyfers betreffende afstanden tus- sohen de verschillende planeten en hunne afmetingen. De voordracht was verder grooten- deels gewyd aan de Aarde. De kennis van ons zonnestelsel wordt voor een groot deel ingenomen door die van de eigen planeet waarop wy leven, deze tooh berust het minst op hypothesen, is dus voor ons het zekerst en verklaart daardoor veel van het overige gedeelte van eng zonnestelsel. In de eerste plaats behandelde spreker het bewys van de draaiing der aarde om hare as, en hij putte dit bewys uit twee der proeven, die men daaromtrent kan nemen. lo. De schijnbare verandering van het slingervlak Wanneer een slinger wordt opgehangen binnen een raam, dat om een loodrechten as bewegelijk is, dan zal de slinger in hetzelfde vlak zich blijven bewegen, waarin men hem in slingering heeft ge bracht, ook wanneer men het raam laat draaien. Deze proef destijds door dr. Tan der Willigen in 't groot ia de St. Bavo- kerk genomen, leverde hetzelfde resultaat, waaruit met betrekking van der» veran derenden stand van het schip der kerk tan opzichte van het sliogervlak, bleek dat onze aardbol om zijn as draait. 2o. De draaiende tol. Een draaiende tol tracht zich steeds in hetzelfde vlak te bewegen, dat zijB omtrek beschrijft, al verandert ook de stand van het vlak, waarop hy zich Spreker trachtte daarvan een voorstel ling te geven door middel van een geajusteerden tol, die ongeveer zes uur kan draaien. Wanneer deze tol ia evenwicht en in beweging is gebracht, zal zijn draaivlak na verloop van ge noemden tijd een stand hebben aange nomen afwfkend van het oorspronke lijke. Met betrekking tot hetgeem hier boven geeegd is, is dit echter blykbaar niet het vlak des tols, maar dat waarop hij ajch beweegt, dus de oppervlakte der aarde is van stand veranderd. Gedurende do pauze waren enkele vragen ingekomen, door eenige toehoor ders tot den spreker gericht. Voorloopig zou spreker er daarvan één beantwoor den en de overige zooveel mogelyk in de volgende byeeskomst. De waag luidde //hoe meet men den omtrok der aarde Hoo eenvoudig deze vraag ook moge zijn, het antwoord is op verre na niet zoo gemakkelijk te geven, daar de aardmeting berust op wiskunstige eigen- sohappen, die spreker natuurlijk niet in ««kele oogenblikken kon verklaren. Wat hij daarvan mededeelde, komt ongeveer op het volgende neder: Ter bepaling van den omtrek der aarde is het voldoende wanneer men de lengte van o deel daarvan weet, gelijkstaande met die van 1 lengtegraad. Onze landgenoot Snellius komt de oer toe het eerst die meting te hebben ver- rioht. Hij nam daartoe een vast punt aae, een der torens van Bergsn op Zoom en mat den hoek, welken deze plaats met de Poolster maakt (de poolshoogte). In dezelfde richtiüg voortgaande bepaalde hij de poolshoogte van een ander punt van ons land, zeedanig dat de af stand van dit punt tot het eerstgenoem de 1 lengtegraad bedroeg. Hij vond daarvoor een der torens te Alkmaar. Teen deze arbeid afgeloopen was, had het trianguleeren der aldus gevonden lijn plaats, dat spreker in beknopfen vorm trachtte uit te leggen, maar dat naar wy vreezen voor velen wel een der duistere punten van den avond zal zijn gebleven. We twijfelen echter niet of de heer Heringa zal zijn dankbaar gehoor in de volgende voordracht, welko over 3 weken zal plaats hebben, door de beant woording der overige vragen nog eenige aangename uren bereiden. •De waarnemend voorz., dc heer J. G. ten Bokkel, dankte den spreker voor hetgeen hij thans ten beste had gegeven. Wij voegen hieraan nog toe, dat het bestuur van //Teyler" en het gemeente bestuur door het in gebruik afstaan van enkele instrumenten op den dank der vergadering aanspraak kunnen maken. Sedert de laatste opgave zijn bij de vereeniging //Weldadigheid naar Vermo gen" nog ontvangen van O. by den voorzitter 10, van 2 whisttafels bij den heer J. K. 1.30, van mr. W. H. de Beaufort ƒ50, op brengst eeaer lotery gehouden door de jonge dames de Haan Hugenholtz, Land, Sehorer, Fyan, De Clercq van Weel, Blok van Laeren Waller/106;vaöden heer J. K. Warnier, collecte op een soiréo op 2 Febr. f7.05, van den heer J. G. B. f 5. van den heer v. O. ƒ10. Ingekomen is bij de commissie voor brood en koffiebij den heer H. H. Kolkmeijer, van Mevr. P. L. ƒ10.N. UT. ƒ2.50, Naai vereeniging „Tibitha" f 1.mejuff. C, ƒ0.80, bij den heer H. v. Niel Hz. V. 100.—, J. C. G. ƒ2.bij den beer A. v. d. Vaard S. ƒ2.50, M. ƒ2.50, T. f2.50, B. 2.50. Verder is nog ingekomen i 50 liter melk H. M. I. Heden zijn 1121 portiën uitgereikt. Voorloopig is vastgesteld, dat de uitdeeling 15 dezer zal worden ge staakt. Vrijdagnamiddag omstreeks 8$ ure is op de Amsterdamsche vaart een paard, gespannen voor een tilbury, waarin de eigenaar met zyne vrouw gezeten waren op hol gegaan en in de Spaarnwouder- straat in aanraking gekomen met een boerenwagen, die aldaar hersteld werd. De tilbury is omgeslagen en de beide personen zyn voorover er uitgevallen waarbij zy verwondingen in het aange zicht hebben hekomen. Vrijdagavond heeft ten huize van den heer del C., in het Keaaupark, eene gasontploffing plaats gehad in de keuken, veroorzaakt door het laten openstaan van een paar gaspitten. Een begin van brand is ontstaan, maar is spoedig gebluscht. Ongelukken hebben hierbij niet plaats gehad. Heden morgen, ten 4$ ure, is een bespannen rijtuig, beboerende aaa den stslkeoder K. zonder voerman, aan den Dreef op hol geraakt en aan de Hout- brHg tegen een steenen paal terechtge komen, waardoor het lemoen brak en het rytuig aahteruifc in den Baamsingel ia Reroden. Het paasd werd bytyds ge- FEUILLETON. N k h r het engelach WALTER BESANT. 50) HOOFDSTUK XVII. De nasporingen wHet andere meisje," vervolgde zij, //was van een geheel andere natuur zij was minder geduldig en lijdzaam dan Katharina; zij beklaagde zich over de bitterheid van haar lot; zij leefde zonder hoop, hoewel zij nog zoo jong was de toe komst was voor haar niets dan duisternis. Ik beef voor het lot van Lilymaar voor Katharina heb ik meer dan hoop ver trouwen". //En toch is zij u geen enkele maal komen opzoeken sedert zij van hier gegaan is, en dat is reeds langer dan twee maanden geleden?" wja, ik begrijp ook niet, waarom zij niet gekomen is. Moed gehouden Gij zijt zelf op zulk een wonderdadige manier gered, dat gij hopen kunt, dat een zelfde wonder op minder buiten gewone wijze met Katharina heeft plaats gehad. Wanneer ik aan ons zeiven denk, dan schijnt mij alles mogelijk toe. Wij begonnen oud te werden te oud om ondorricht te geven, waar jonge en vlugge meisjes woiden gevraagd en wij waren reeds besloten om onze pogingen spoedig op te geven en naar het werkhuis te gaan". „Wat? Had gij dan ook geen vrienden?" „Wij hadden neven. Weet gij wel dat het somtijds beter is om een bedeelde te zijn, dan het genadebrood te moeten ónt- vangen van gedwongen liefdadigheid? Vraag mij niet naar mijne neven. Toch was er een, dien wij met dankbaarheid gedenken, want hij liet ons bij zijn dood een legaat van zestienhonderd pond in fondsen na. Zij leveren ons vijftig pond per jaar op. Wij wonen in dit huis, hebben geleerd om zeer goedkoop te leven van vruchten en dergelijke dingen meer, wij hebben elkaar lief, en verheugen ons in het bezit van onze boeken. Geloof mij, wij hebben in den winter van ons leven zooveel zonne schijn, als wij nooit in onze lente gehad hebben. Denk aan ons, jonge vriend, wanneer gij beeft voor het lot van Katharina". Geen spoor werd er van de meisjes gevonden. Bedenk eens hoe ontzettend moeielijk het is, om zich cenigen tijd voor de wereld verborgen te houden, wanneer men geen vertrouwbaren bondgènoot heeft. Het gelaat van iederen man, iedere vrouw is aan velen bekendin hun uiterlijk hebben zij bizondere ken- teekenenhunne kleeding, spraak en wijze van loopen zijn be kend aan hunne kennissen en vriendenwanneer iemand door de politie wordt opgespoord, dan is er altijd wel iemand te vinden, die de noodige inlichtingen kan geven; hospita's, her bergiers, portiers, allen zijn even begeerig om de uitgeloofde belooning te verdienen. Met welk een uiterste behoedzaamheid moet een weggeloopen moordenaar te werk gaan om zich slechts een week lang schuil te houden En toch waren er hier twee meisjes, voor wier opsporing een groote belooning werd uitge loofd, wier uiterlijk nauwkeurig werd opgegeven, de gestalte, de kleeding, toen zij het laatst waren gezien, de namen en het beroep dat zij hadden uitgeoefend en toch werd er geen spoor van hen ontdekt. Misschien hadden zij het land verlaten. Maar zij hadden geen geld. Of hadden zij zich misschien geheel van de we eld afgezonderd Het kwam echter wel wat onwaarschijn lijk voor, dat er in Groot-Brittannië één plekje zou zijn, waar men zoo geheel van de wereld afgesloten was, dat geen enkele krant tot u door kon dringen. De kranten hadden zich deze zaak aangetrokken, en iederen dag kon men in alle bladen brieven, gissingen en vermoedens vinden betreffende deze zaak. Het is waar er zijn vele vrouwen, welke geen kranten lezen. Het is een algemeene regel onder de dienstboden, dat zij ze nooit inzien, fabrieksarbeidsters evenmin, en ook naaisters en vrouwen uit diezelfde klasse nietook verscheidene winkelmeisjes lezen geen krantenen er zijn schilders en dergelijke kunstbe oefenaars meer, welke hun reine ziel niet zouden willen be- smetteu door het lezen van dagbladen, er zijn dames wier geest slechts bezig kan zijn met haar toilet en dergelijke nietigheden meerer zijn actrices, die slechts voor één kolom in de nieuws bladen aandacht hebben. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1