NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Se Jaargang. Dinsdag 10 Februari 1891. No. 2333. Jvaf^artna *glegma. A BOH NEMENTSPEIJS Voor Haarlem per 3 maandengf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVEBTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en comautiera. Directeuren-Uitgevers J. C. PEESEBOOSX en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PulliciM Mrangère G, L, li AU BE §- Co., JOHN E. JONES, Sa cc., Parijs 31 bis Faulourg Montmartre STA Si SNIK LAVS. Haarlem 8 Februari 1891. De rekening en verantwoording opge maakt door J. Steel, directeur der ïevensverzekeringmaatschappy Haarlem (voorheen het N.-H. begrafenisfonds) over 1890, is door commissarissen goed gekeurd. Uit die rekening biykt, dat in 1890 aan contributie werd ontvangen ƒ21628.22 en aan rente ƒ4385.40, dat de nitkeeringen wegens overladen belie pen ƒ9008.85 en dat het kapitaal der maatschappij op 1 Januari jl. bedroeg ƒ103261,56. Het getal leden nam in 1890 toe met 2113 er bedroeg op 1 Jansari jl. 11482. Het ten voordeele van „Weldadigheid naar Vermogen" door Crescendo ge geven concert heeft financieel een goed resultaat opgeleverd. Na aftrek van de onvermydelyke on kosten tocb, is er een batig saldo van ƒ503.43 gebleven, welk bedrag door het Bestuur van „Creeeeodo" aan den Voor zitter van "Weldadigheid naar Vermo gen" zal worden ter hand gesteld. De vereeniging van spoorwegambte naren alhier, „Het Vliegend Wiel", hield Zaterdagavond eene buitengewone ver- gsdering met dames, in "de groote zaal der sociëteit „de Kroon". Er werden eenige toóneeïstukjes zeer ten genoeg© van de vrij talrijke leden opgevoerd en de pauzes werden aange vuld met muziek. Een bal besloot den gezelligen avond. Het bestuur van de Militaire Ver eeniging" in de Zoetestraat alhier, had Zondag een feestavondje voor hare leden bereid. Aanleiding daartoe was de instal latie van een aantal nieuwe leden. Het installeeren eolve geschiedde in de St. Jozefskerk in de Jansstraat. Nadat de eerw. heer Klooapé, directeur der vereeniging, onder het plechtig Lof, op het voorrecht van lid van do Militaire vereeniging te zijD, gewezen had, spoorde hij het groot aantal aanwszige militairen aan om steeds, als goed soldaat, getrouw hun plicht te doen. Daarna ontvingen de nieuwe leden, onder hunne banier ge schaard, uit handen van den heer Kloaapé hun insigne. Nadat deze plechtigheid ten einde was, begaf men zich naar het lokaal in de Zoetestraat. Daar was een welvoorziene tafel gereed gemaakt. Broodjes met vleesch, bier, sigaren enz. waren er ruim op te vinden. Door het bestuur waren verschillende militaire autoriteiten uitgenoodigd. Inzon derheid de majoor der cavalerie en adj. Van I voort meer aantrekkelijk zal zijn, dan in Wiel hadden aan de invitatie gehoor gege ven. De hoofdeifieier sprak een zeer opge wekt woord na de onthulling der beeltenis van U. M. de jeugdige Koningin, was verheugd zooveel militairen vaa versohil- lende wapens VFiendsehappelyk byeen te zien cn dankte den ijverigen direct car en het bestuur voor do moeite en opof fering, die zij zich getroosten om by te dragen tot het zedelyk welzijn van den soldaat. Nadat de militairen zich aan een en ander hadden te goed gedaan en zich met verschillende spelen hadden ver maakt, keerden zij, zichtbaar voldaan, naar hun kazerne terug. Dat het bestuur nog veel tot ontspan ning voor den soldaat zou willen doen, die aan hun zorgen is toevertrouwd, spreekt wel van zelf. Maar ook hier hapert het weer aan de noodige gelden, Zij, die het wel meenen met den soldaat kunnen daarvan blijk geven door een jaarlijksehe bijdrage van ƒ1.20, in twee termijnen te voldoen.Nadere bizonderheden geeft gaarne Kaanders, concierge van de Vincentius-Vereeniging in de Zoetestraat. Gedurende de afgeloopen maand zyn door de politie alhier 22 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. Ia de maand Jan. van het vorig jaar was dit getal 29 dus 7 meer. Men meldt ons uit Haarl.meer: Bij de inschietplaats voor vischtorpedo's in zijkanaal F. wordt weder alles in ge reedheid gebracht en zal het proefstoo- men in het laatst dezer maand plaats hebben, zoodat, ijs en weder dienende, bet logementschip, de kanonneerboot No. VII, met het detachement torpedisten tegen medio Maart kan verwacht worden. Men schryft ons uit Zandvoort De bezoekers van Zandvoort in den zomer van 1887 zullen zich zeer zeker nog wel met genoegen herinneren de dage- lijksche concerten, die door het syndicaat tot exploitatie van het Hotel Kurzaal in de Passage gegeven zyn geworden. In het daarop volgende jaar werden door datzelfde syndicaat zeer weinig concerten gegeven en in het jaar 1889 zelfs geene. In dat jaar hebben eenige badgasten ge tracht de gezelligheid alhier te bevorde ren door nu en dan bepaald mooie con certen te doen geven. In het vorige jaar was hier een concert eene zeld zaamheid. Naar wij vernemen bestaat er kans dat in het aanstaande badseizoen Zand de laatste jaren. Mochten vooral ir 1890 de amusementen veel te wenschen over laten, het jaar 1891 zal, naar te ver wachten is, op dat gebied weder veel goed ir aken. Dank zij de onderhandelingen van den Burgemeester, mr. P. H. Engelberts, met ar. Polaesek, Director der Nordseebader auf Sylt, heeft laatstgenoemde, als ver tegenwoordiger eener combinatie, het plan gevormd om in den aanstaanden zomer alhier dagelijks concerten te geven. De concerten zullen niet alleen in de Kurzaal gegeven worden, zooals in 1887 het geval was, maar op verschillende plaatsen, die door den burgemeester zul len worden aangewezen. Daarbij zullen er nu en dan strand feesten, volksfeesten en andere verma kelijkheden plaats hebben. De vier villa's „de Ruyter", ,/Tromp", //Heemskerk" en //Piet Hein",gelegen aan zee in de nabijheid van de halte //Dorp Zandvoort" der HaarlemZandvoort Spoorwegmaatschappij, zullen tijdelijk voor casino worden ingericht. Bij de be doelde combinatie bestaat het voornemen om, mocht het een en ander eenigszins opgang maken, in het jaar 1892 alhier een groot casino te bouwen, waardoor dan tot stand zal komen datgene, waar aan zooveel behoefte bestaat, wat een ieder, die Zandvoort kent en bezoekt, erkennen moet, n.l. een vereenigings- punt. Het is dan ook te hopen, dat deuroef, in den aanstaanden zomer te nemen, met gunstigen uitslag zal bekroond worden. Ook in de exploitatie der zeebaden zal eene groote verandering gebracht worden. De gemeenteraad heeft n.l. op initiatief van den Burgermeester, eene verordening op het expleiteeren der zeebaden in het leven geroepen. De zee baden zullen dit jaar door de gemeente geëxploiteerd worden. Het is nu met die nieuwe verordening te voorzien, dat er meer eenheid in de badplaats gebraoht wordt en de verschil lende badinrichtingen niet meer zoo ver spreid zullen liggen als tot nu toe het geval was. De gezelligheid zal daardoor zeer zeker oek verhoogd worden. Letteren en Kunst. De talrijke hier te lande verschynende vakbladen zijn weer vermeerderd met Onze Gids veertiendaagsch vakblad voor den behanger, stoffeerder en meubel fabrikant, uitgevers Dufour en Co., te Amsterdam. Het keurig gedrukte blad stelt zich voer een juiste en betrouwbare gids te zijn op genoemd gebied. Bij ditnum- ner is gevoegd een fraaie toekening van meubelen, stijl Lodewyk XY. De redaetie vat blijkbaar haar taak ferm op en zij verdient succes op haar streven, want op welk gebied van kuastnijverheid is meer neigaag tot vooruitgang merkbaar ia welken tak laten in smaak en kennis van de beoefenaren nog zooveel te weasebam over als deza B. en W. van 's-Hage hebben den Gemeenteraad voorgesteld, de be speling van den Franschen Schouwburg gedurende het speelseizoen 1891/92 op te dragen aan den heer Jos. Mertens, oomponist, thans wonende te Brussel. Voor Meissonier zal oen monument worden opgericht. Te Dresden aal in 1892 een derde internationale tentoonstelling van aqua rellen worden gehoudeD. Onze Gids, vakblad voor den be hanger, stoffeerder en meubelfabrikant, heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een eenvoudig, maar artitiek //Hoofd". Alleen abonnés kunnen er aan deelne men. Pry zen van 50, 15 en 10 zyn uitgeloofd. Het opschrift Onze Gids enz. mbet in de teekening van het hoofd begrepen zijn. Inhoud Semgtervircise no. 6Hop II. Rtyodkoifdistel, met een ai beelding. Een reusachtige Camelia. Het nut der bijen. Rupsenbeslrijding. Union horticole, Fraoeaise et étrangère te Parijs. Dieven in dea boomgaard. Handel op Engeland. Boekaan kondiging. Vaste Commission der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Weeknieuws. Ver schillende mededeelingen. Antwoorden op het Vraagbord. Vraagbord. Correspondentie. Inhoud van het Ned. Tuinbouwblad. BINNENLAND. De groothertog van Luxsm- burg heeft in de orde van de Eiken kroon bevorderd tot commandeur jhr. mr. Gevers Deynoot en jhr. Vegelin van Claerbergen referendarissen; tot officier, den heer G. O. G. de Ridder, en benoemd tot officier mr. R. baron van Zuylen van Nijevelt, beiden hoofd commies allen bij het Kabinet des Konings. OFFICIEELS BERICHTEN. Bij koninklijk besluit is benoemd tot pre8ideut der arrondissements-rechtbank te Assen mr. I Roessingh, thans vice- president van gemeld college. Bij koninklijk besluit zijn benoemd in bet rijks-krankzinnigengesticht te Hedem- blik, voor den tijd van 1 jaar, met in gang van 1 Maart 1S91, tot huismees ter W. Monsing, te Bovencarspel, en tot huismeesteres zijne echtgenoot© T. van der Deure. Bij koninklijk besluit ïs de gepension- neerde luitenant ter zee 1ste klasse J. J. KraakmaD, met ingang van 16 Febr. a.8., benoemd tot permanent lid der com missie tot het examineeren van zeeoffi cieren en adelborsten. Bij koninklijk besluit is aan den kaptein ter zee G. J. Buyskes de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder 3de klasse der orde van den Rooden Adelaar, hem geschonken door Z. M. den Keizer van Dnitschland, Koning van Proisen. Bij koainklyk besluit is in rang en anciënniteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Neder- landsch Indië, de tweede luitenant J. A. Kdhler, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, thans by het Indische leger gedetacheerd. Bij koninklijk besluit is, met ingang van 1 Maart 1891, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zeist, W. Geerke, thans tijdelijk in gelyke betrekking te Hengeloo. Bij kon. besl. zijn benoemd tot ridder der orde vaD den Nederlandschen Leeuw de heeren G. A. Deibel. gen.-maj. der artillerie M, Wiüamstijn, koi.-intendant hoofd-intendant der militaire adminis tratie F. Pompe van Meerdervoort, luit-kol. van den generalen stafW. C. Nieuwenhuyzen, majoor der infanterie, en J. Haga, officier van gezondheid der lste kl. allen van het leger in Ned.- Indië. By kon. besl. zijn, met ingang van den tweeden Dinsdag van de maand Mei 1891, de heeren P. C. Gorsira en Leon V. Leyba benoemd tot lid van don kolonialen raad in de kolonie Curasao. De ingenieur le kl. bij den aanleg van staatsspoorwegen in Indië, J. M. Sweep, thans met verlof hier te lande, is belast met het instellen van een onderzoek naar de middelen, die kannen leiden tot eene verbetering in de afwatering van de kleine rivieren in Drente. De dezer dagen bijhetreg. gren. en jagers overgeplaatste le luits. der infanterie zijn als volgt ingedeeld: J. Witteveen en W. H. van Wieringhen FEUILLETON. Naar het engelsch van WALT E'.R B E S A N T. 51) HOOFDSTUK XVII. De naspofiiigen. Toch, al lezen deze vrouwen geen kranten, dan hebben zij hare verloofden, vriendinnen en kennissen, die het voor haar doen. En de geheele wereld sprak van de beide vermiste meisjes. Zij waren niet vermoord, voor zoover de politie kon getuigen; zij waren misschien gewelddadig weggevoerd dit vermoede» werd echter slechts op fluisterenden toon uitgesproken; zij had den elders misschien een betrekking kunnen vinden en waren met een stoomboot de zee overgestoken; misschien ook.,.. Ja, duizend verschillende vermoedens waren mogelijk. Moord, zelf moord, gewelddadige ontvoering niets was vergeten. Men bleef voortgaan met adverteeren; de belooning werd verdubbeld; meer dan honderd brieven ontving men van menschen, die in de hoop van de beloofde belooning te ontvangen, schreven over twee meisjes, die zij niet lang geleden in hun buurt hadden ge zien. En iedereen wist nu, dat de oorlogscorrespondent, wiens dood in de kranten had vermeld gestaan, terwijl hij een paar maanden later in levenden lijve uit zijn gevangenschap was teruggekeerd, verloofd was met een van de vermiste jonge dames. En iederen dag las men in de kranten, dat er nog geen spoor van de meisjes was gevonden. Het was ongelukkig* dat er juist twee meisjes te zameu wer den opgespoord, omdat niemand er nu een oogenblik aan dacht om één meisje op te sporen. Het was alsof zij het siameesche tweelingpaar vormden. Toch weten wij reeds, dat zij sedert geruimen tijd reeds van elka&r waren gescheiden. Het was in het begin van December, dat men de eerste wer kelijk belangrijke ontdekking deed. Dittmer Bock deed die ontdekking bij gelegenheid van een zijner gelief koosde uitspanningen, welke goedkoop en aangenaam waren, en zelfs iederen avond in het bereik lagen van een kan toorbediende met veertig pond salaris per jaar. Hij ging gere geld des avonds om elf uur bij den uitgang van den schouw burg staan, om een blik te kunnen werpen op de dames, die het gebouw verlieten. Goede hemelHoe bekoorlijk zijn zij in de oogen van die arme, jonge kantoorbedienden, die hen aan staren alsof zij verschijningen uit een andere wereld zijnEn hoe schoon, hoe volmaakt, hoe bestendig en gelukkig is die wereld van rijkdom en pracht, in de oogen van die jonge man nen, wier wenschen zoo veel omvattend, en wier bezittingen zoo klein zijn Op zekeren avoad stond Dittmer weer bij den ingang, in volle bewondering voor deze menigte van schoone vrouwen, wier aan blik zijn bloed sneller door zijne aderen deed vloeien, en hij vroeg zich verwonderd af, hoe hij zich zou gevoelen, wanneer hij een oogenblik werd overgeplaatst in de wereld, waar zulke lieftallige wezens thuis behooren. Plotseling, tot groote verbazing van de omstanders en tot groote verontwaardiging van den politie-agent, drong hij zich door de menigte heen en greep de hand van een dezer hemelsche verschijningen. z/Lilyriep hij uit. z/Gij, Dittmer Bock Het was Lily. Zij was prachtig gekleed en liep aan den arm va-n een heer. Dien avond was er in de gansche schouwburg geen vrouw, die in schoonheid met Lily kon wedijveren. Zij kon trotsch zijn op haar kleeding, haar mantel, de algemeene bewondering, die haar ten deel viel, op het rijtuig, dat haar wachtte kortom op alles. Zij trok echter haar hand terug en een donkerrood bedekte haar wangen. ,/Zijt gij het, Dittmer Bock?" „Wie is dat, Lily?" vroeg de heer. „Een vroegere kennis van mij. Een oogenblik, Dittmer. Waar is Katharina Vertel haar niet, dat gij mij gezien hebt." „Ik weet niet waar zij is. Wij kunnen haar niet vinden. Wij

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1