NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ^at^arina Inlegt na. 8e Jaargang. Donderdag 12 Februari 1891. No. 2335. ABONNEMENTSPRIJS: ADVEBTENTIËN: STA DSN i E t] U'S. BINNENLAND. HAARLEMa DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden}1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. [Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVJ&. ^Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publicity Btrangére G. LBACBB Co., JOHN F. JONES, SuccParyt 31 lie Faubourg Montmartre. Haarlem 11 Februari 1891. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag den 18on Februari a. s., des namiddags ten 1 uur. De le-luit-ing. A. C. Bargdorfier, van het korps genietroepen te Utrecht, wordt met 1 Mei overgeplaatst bij den staf der genie alhier. Naar men verneemt zal evenals het vorige jaar, ook dit jaar in bet begin van Augustus door de volon taire-sergeants van het oudste studio jaar va.i de Militaire School alhier, onder geleide van een olfieier-leeraar dier school, een bezoek worden gebracht aan de legerplaats bij Zeist., ten einde gedurende een 3-tal dagen het kamp en de daarin door het korps gesietroe- pen gemaakte werken te bezichtigen en pionieroefeningea bij te wonen. De altijd jeugdige //Faust" van Gou nod gaat Donderdag weder in onsen schouwburg. De bezetting is eenigszins gewyeigd. De heer Arnoldi, over wien wij een woord van waardeeriog zeiden bij zijn optreden in de uHugenoten zingt den Mephisto, Albers den Valentija en, wat zeer zeker opmerking verdient, de Faust partij is in handen van den heer Pauwels, den heldentenor der ne- derlandeche opera. Verder zingt mevr. Albers als altijd den -/Siebel" en mej. v. d. WegheMar- garetha. Met deze bezetting kan zeer zeker deze opvoering van Gounods schoonste opera een groot kunstgenot opleveren. De Haarïemsche afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond viordo Maandag avond feest. De groote zaal van Felix Favore was geheel gevuld met leden en geïntroduceerden. Twee tooneelstukjes z/Een nieuwe manier van poffen// en //Het spreekuur van den dokter," beide blijspel in éen bedrijf, werden zeer ten genoege der aanwezige® afgespeeld. De vier zangstukjes //Er is een roos ont loken," ,/Godes eere," //Haarlemsch Lie- deke" en ;/In dea vreemde," werden verdienstelijk ten uitvoer gebracht eD de zangera warm toegejuicht. Jammer dat veel van het genoegen werd vergald door den dikken sigaren- damp, welke de zaal vulde en waarover ernstig werd geklaagd, zoodat het bestuur maatregelen zal nemen om dit ongerief in ket vervolg te voorkomen. Wéry's honden- en apentheater gaf Dinsdagavond eene vertooning in den Sohouwburg. Het publiek, dat voor het grootste deel uit menschjes beneden de tien en voor een klein deel ait die van boven de twaalf bestond, gaf terecht zijne erkentelijkheid te kennen voor al het fraais en grappigs, dat de artisten te aanschouwen gaven. Bij eene voorstelling van Wëry zou de felste tegenstander van Darwins theorieën tot zachter beoordeeling geneigd zijn. Deze vierbeenige artisten praten niet, dat is waar, maar daartegenover staat, dat de menschen wel eens wat te veel praten. Vermoedelijk is daaraan het ontstaan van de spreuk //Spreken is zilver, maar zwijgen is goud", te danken. CONCERT-KUS. Alle warme vereerders van muzikale kunst hebbon Dinsdagavond in de con certzaal der soe. //Vereeniging" hun hart kunnen ophalen by de uitvoering door den heer Kes en de' zijnen gegeven. Weder werd het bewys geleverd, hoe innig muzikaal onzo natie kan zyn on danks de velerlei tegenspraak, dia men op dit punt hoort, maar welke wij meteea minachtend schouderophalen kunnen be- antwoorden,na indrukken als die welke wij j Dinsdagavond ontvingen. Vooral in de j laatste jaren is in ons land een groote j verbetering op het gebied der orkestrale muziek bemerkbaar ea een toenemende vlucht ïn hare ontwikkeling. Het amsterdamseha orkest, dat uit by na 70 leden bestaat, bezit alle gegevens om ons bekend te maken met de schoon heden der klassieke meesters en ons ook de niewoeren wanneer althans ia de muziek van oud en nieuw sprake kan zyn naar waarde te deen schaiten. Op het programma kwamen de namen voor van Mendelssohn, Beethoven, Wagner, Liszt, Brahms, Saint-Saëns e. a., dus eene keuze van stukken, die de meeateischen- den kon bevredigen. De uitvoering van het eerste DUtnmer //Ouverture Meeres- stille", van Mendelssohn, had reeds ter stond de //fesseinde" uitwerking, die men van dit orkest gewoon is. Het zoet- orgelaehtige gevoegd bij de kleurige klank effecten maakte een betoverenden in druk, die ons zelfs met den zwarea paukslag ïn het laatste gedeelte vrede deed hebben. Van Saint-Saëns werd gegeven het nummer waarmede Lamoureux eesigen tijd geleden zulk een triomf behaalde. Wij kiassifieeeren deze soert muziek niet onder de hoogste. Het klank en beweging na bootsende rhytmu8 begint allengs te ver velen, ofschoon wij bewondering gevoelen voor de buitengewoon technische vaar digheid van den componist van dit nummertje. De vry naïeve toelichting op het pro gramma Le sujet de ee po*me...." was niet geschikt om ons voer deze compositie gunstiger te stemmen. De doorwrochte Symphonie No. 8 (F dur) van Von Beethoven bracht ons wader in de reebt muzikale stemming en met ons zeker velea dar toehoorders, want het was geen //applaus d'estim©", dat o. a. het //tempo di menuetto" hun ontlokte. Na de pauze was het eerste nummer het onvergelijkelijk sehooae //Vorspiei" en //Isoldeas Liebes Tod" uit Wagners bekende werk. Heerlijk kwam hier de harmoniouse kracht van het orkest uit. Forsoh en breed werd het //Vorspiel" uitgevoerd en wij bewonderden de machtige forti ea vooral het klagende largo in het andere gedeelte. Dit nummer werd gevolgd door twee violoncel-soli van den heer J. Mossel, lid van het orkest. Hij voerde met or kestbegeleiding uit een Adagio van W. Bargiel en den Elfentanz van David Popper. De heer Mossel bespeelt zyn instrument met groote teehnische be kwaamheid en bovenal beschikt hij over een innige voordracht, zooala in het Adagio uitkwam. Het fijne nummertje van Popper was geschikt om zijn tech nische ontwikkeling te doen zien, maar kon ons door het vlinderachtige karakter weinig boeien. Het daaropvolgende orkestnummer was defantastische//Tanz in der Dorfss^henke" van Liszt, Mephistó's wals, Episode uis Lenau's Faust. Het valt niet te ontkennen, dat de zware danspassen daarin aan den hon- gaarschen ozarda9 does denken en het stuk is uit dat oogpunt eigenaardig. De componist heeft den nationalen daas zijoer landgenooten erin te pas gebracht. Met de schitterende Akademische Fest- ouverture van Bramhs werd het concert besloten. Het is een veelomvattende com positie waarin aan het slot het//Gaudeamus ïgitur" op verrassende wijze is inge weven. Heden werden namens de commissie voor breod en koffie verstrekt 970 portiën. Als poldermeester en hoofdingeland vau den Middelveldschen Aker polder, onder Sloten (N.-H.), zijn herkozen de heeren H. F. van Breemeu en .HAcker- man. I Naar aanleiding van de be noeming van den heer Van Son tot burgemeester van Nieuwer-Amstel, doet men oas opmerken, dat dit de eerste maai is dat de mogelijkheid bestaat, dat een deurwaarder der belastingen lid van de Eerste Kamer kan worden. Zooals men weet, zijn burgemeesters van gemeenten boven 20000 zielen, voor de Eerste Kamer verkiesbaar. Nieuwer- Amstel telt 24000 inwoners. Naar mea verneemt, heeft ook het gemeentebestuur van Nieuwer- Amstel het goede voorbeeld gevolgd, door andere openbare besturen reeds ge geven, door in het bestek voor den bouw van het nieuwe raadhuis aan den aan nemer de verplichting op te leggeg, de werklieden tegen ongelukken te ver zekeren. Men meldt ons: Het stoomschip Regnet van de Ned.- Indische paeketvaart is bij Makassar ge strand. De opvarenden zijn allea gered. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besl. is aan de na te noemen personen vergunning verleend tot aan neming der onderscheidingsteekonen ach ter hunne namen vermeld A. D. Zur Mfchlen, te Amsterdam, lid der Prov. Staten van Noord-Holland, ridder eerste kl. der orde van de Waak zaamheid oi den Witten Valk, waartoe hij door den Groothertog van Saksen Weimar Eisenach is benoemd G. Rosenthal, te Amsterdam, bankier en consul-generaal van Portugal in dit ryk, grootkruis (grand cordon) der orde van den Leeuw en de Zon lste kl„ hem door den Schach van Perzië geschonken H. A. M. Roelants jr,, te Amsterdam, uitgever, medaille van verdienste lste kl., hem door het regeerend hoofd der rep. San Marino geschonken H. May, te Amsterdam, bankier, rid der 2da kl. (groot-officier) der orde van den Leeuw en de Zon, waartoe hij door den Schach van Perzië is betioemd N. Haasnoot Nzn., te Katwijk aan Zee, reeder medaille 2de kl. voor mee8chlievend hulpbetoon, hem door den Koning van België geschonken C. M. Pleyte Wzn., te Amsterdam, conservator van het Ethnographisch Mu seum van het Kon. Zoöl. Gen. r/Natura Artis Magistra", ridder der orde van Cambodja, waartoe hij door den Koning van Cambodja is benoemd M. J. M. van Lier, consul-generaal en dir. der kanselarij van het gezant schap te Parijs, commandeur der orde van Jezus Christus en otfioier der orde van het Legioen van Eer, hem resp. door den Koning van Portugal en der AL arren endoor den Pres. der Fransche republiek geschonken mr. M. W. baron Du Tour van Bel- linehave, te 's-Hage, opper-ceremonie- meester van wijlen Z. M. den Koning, ridder lste kl. der orde van verdiensten, waartoe hij doer den Vorst van Waldeck en Pyrmout is beneemd, ridder-groot kruis der orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk, waartoe hij door den Groothertog van Saksen-Weimar-Bise- Dach is benoemd W. A. vaü Raamd, te 's-Hage, hof beambte, medaille van verdiensten, hem door den Vorst van Waldeck en Pyr- mont geschonken mr. J. D. C. C. W. baron de Constant Rebeeque te 's-Hage, hofmaarschalk en kamerheer-ceremoniemeester van wijlen Z. M. den Koning, comm. der orde van de Wurtembergsche Kroon met ster, waartoe hij door den Koning van Wur- temberg is benoemd S. Vas-Dias te 's-Hage, journalist, ridder 4e kl. der orde van den Leeuw en de Zon, waartoe bij door den Schach van Perzië is benoemd L. Meijer, te 's Heerenberg, rentmees ter van Z. D. H. Leopold, Vorst van Hoheozollern, enz. eerekruis 3de kl. van de Hohenzollernsche buisorde, hem door Leopold Vorst van Hohenzollern enz. geschonken J. H. Wei8senbruob, te 's-Hage, kunst schilder, ridder 4de kl. der orde van verdiensten van den H. Michaël van Beieren, waartoe hij door den Prins- regent van Beieren, namens den Koning van Beieren, is benoemd F. J. Du Chattel, te 's-Hage, kunst schilder. ridder 4de kl. der orde van verdiensten van den H. Michaël van Beieren, waartoe hij door den Prins- regent van Beieren, namens den Koning van .Beieren, is benoemd C. J. van der Oudermeulen, te 's-Hage, stalmeester in buitengewoner, dienst van wijlen Z. M. den Koning, commandeur der orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk, waartoe hy door den Groothertog van Saksen-Weimar-Eise- nach is benoemd W. Prinzen W. Fzoon, te Helmond, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, waartoe hy door den Paus is benoemd den kapt. ter zee C. E. Uhlenbeck, comm. 2de kl. der Dannebrogorde, hem geschonken door den Koning van Dene marken. FEUILLETON. Naar het en gelsch WALTER BESANT. 53) HOOFDSTUK XVIII. In de werkkamer. Toen het Zondagmorgen was, bracht miss Willoughby het beloofde bezoek. Zij vernam dien morgen echter niets van Ka- tharina's lotgevallen, want het meisje lag in bed en was koortsig. Haar voorhoofd en hare handen gloeiden en zij begon te ijlen. Zij sprak van den mist en van den nacht, en„ riep voortdurend aan Tom om haar te komen helpen. Zij kon Katharina niets van haar levensloop mededeelen, omdat haar brein beneveld was en zij niet geregeld kon denken, hetgeen de voorboden waren yan een ijlende koorts. Zij werd naar het vrouwengasthuis in Marylebone Road ver voerd. Er werd niets bij haar gevonden, dat eemge aanduiding kon geven omtrent de plaats waar zij vandaan kwam, of omtrent hare kennissen. In haar zak meisjes verbergen dergelijke schatten niet meer aan haar hart, dan alleen in boeken vond men een pakje brieven. Zij waren van een man, die slechts onderteekende met /,Tom" kortaf //Tom", en die haar Ka tharina noemde. Wie -was die Tom Deze Tom beminde haar hartstochtelijk. Hij noemde haar met allerlei namen, welke slechts door een verliefd jongmensch kunnen worden uit gevonden; hij herinnerde haar aan hunne gelukkige dagen in het verleden en besprak ook reeds de toekomst. Hij bevond zich in een spoortrein; hij was aan boord van een schip; hij was onder de soldaten; hij schreef over de bewoners van het land, over de Arabieren klaarblijkelijk was deze Tom dus in Egypte. Waarschijnlijk had hij daar den dood gevonden. Hij schreef echter niet alsof hij officier was; zijDe brieven bevatten volstrekt geen krijgsberichten; daarvoor verwees hij haar steeds naar de kranten. Alles wat hij haar te vertellen had, was, dat hij haar liefhad haar liefhad haar innig liefhad en steeds was en bleef haar Tom. De pleegzuster las deze geheiligde brieven en legde ze met een zucht, omdat zulk een reine, oprechte liefde een zoo droe vig einde moest nemen, onder Katharina's hoofdkussen. Wanneer zij verergerde, dan had men nog tijd genoeg om te trachten op te sporen, wat er van Tom was geworden en wie zijn Katha rina eigenlijk was. Haar ziekte verergerde, maar haar jeugd en sterk gestel kon- i den haar nog redden; het laatste was ongetwijfeld niet verzwakt door een al te overdadige levenswijze of door gebrek aan lichaamsbeweging. Zij zweefde een oogenblik tusschen leven en dood; ware zij gestorven, dan zou men haar identiteit uit niets andeis hebben kimnen opmaken, dan uit haar brieven en uit haar zakdoek, die gemerkt was //K. R. C." Dan zou men haar begraven hebben en Lily's profetie gedeeltelijk zijn uitgekomen. wZij is van morgen veel beter," zeide de pleegzuster. wHaar hoofd is koel. Zij heeft geruimen tijd geslapen." z/Zij is in haar ziekte schooner dan ooit." Het was miss Wil loughby, die met de pleegzuster voor het bed stond. //Zuster, bedenk eens!" Zij vertelde mij, dat zij geen bloedverwantenen kennissen had. Is het mogelijk z/Het kan niet mogeiijk zijn," was het antwoord. vZulk een volmaakte onschuld staat op haar gelaat te lezen en wat nog meer zegt vindt men ook in haar spreken. Wij hooren dik wijls de wartaal van ijlhoofdige vrouwen, die een verre van on schuldig leven hebben geleid en leeren op die wijze haar ver leden kennen. Het gemoed van dit meisje is even rein als haa gelaat. Men zou dit tot model kunnen nemen voor eene schil derij en deze noemen //Eva voor den val", of //Una", of z/Marie, de zuster van Martha". Het is mogelijk, dat zij geen bloedverwanten en vrienden heeft, maar...." De zuster schudde met het hoofd en ging heen. Miss Willoughby zette zich bij het bed neer. «/Geen vrienden en geen bloedverwanten Hoe kon een meisje bloedverwanten noch vrienden hebben Het zou toch onrecht vaardig en wreed zijn om daaruit de gevolgtrekking te maken, dat zij ze niet verdiende te hebben. Miss Willoughby schaamde

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1