NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. aid arm a flegma. bikale Kroniek. Sr Jaargang. «as; Zaterdag1 14 Februari 1891. Nc. 2.337 ABONNEMENTSPRIJS: A DVEETENTIËN: EÜ1LLETO N. AARLEM1 Voor Haarlem per 3 maandenj1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschyut dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenfien worden aangenomen 'door onze agenten en door alle boekhandelaren en eourantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. \Iloojdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publicitê Ftrangère O. Z. DA VBE Sf Co., JOHN FJ ONES, Snee., P arijs 31 bis Ft Montmartre STADSNIEUWS. Haarlem 13 Februari 1891. verwezen gaarne naar de in dit r voorkomende advertentie ran Lekenschool voor Kunstnijverheid, wear a. s. Maandag, 16 Februari, :sas voor hot boetseeren en beeld- in bout en steen weder zal be- sn voorloopig tot den 16ea Jitli irden voortgezet, de josgelieden, die tot beeld- worden opgeleid, worden de gereedschappen door de school jrd. dames-leerlingen is een afzon- Ie boetseorenrsus ingericht ook zy, [eeo des Woensdags en Zaterdags lags van deze lessen wenachen gc- te maken, kunnen daartoe ie de pheid worden gesteld, het geven van dit onderricht de heer Oger, een beeldhouwer izondere begaafdheid, aan de schooi (don. waarom zeker velen, die voor [eoratieve en ornamentale beeld- uiist reeping gevoelen, van ffigo gelegenheid gebruik zullen Jere inlichtingen zijn te verkrijgen directeur der school, den heer [you Saher. ïderlanduche Opera. F A S T. mod's schepping is wel een der eslaagde pogingen, om een deel van grootsch gedicht op moziek te 13. Mannen als Spohr, Liotpaictner, m Wagner, Boifco, Berlioz en an- Rirachtten, de een meer, de ander ider geit kkig, vroeger en later een Jpaa Goethes meesterwerk voor de miust te bewerken, ook Weber kreeg (|b4, van Kembie, directeur van het oveut Garden Theatre" te Londen, de lid tussehen het makes van muziek op B of op Obéron. Zooals men weet »y het laatste. Schumann b. v., 10 jaar alleen aan het 3e en 4e Kjieaa zijn Fausfc. Van alle dramati- PP»edichten van Goethe, is Faust het geschikt, om in zijn geheel als fojium of opera bewerkt te worden. ,'jfeze stelling doorgaande, zouden wij wille van den tekst, vele groote muzi- icheppingen ais Don Juan, Figaro's seit van Mozart, Aloeste van Glüek koeten missen. Vaa dit staodpunt uit je, vereenigen wrj ons gaarne met de veranderingen van het libretto, om dionst te kunnen doen voor «en muzikale bewer king de door Carré en Barbier bewerkte tekst is behalve de scène van de juwee- len (die ia strijd is met het wezen van Gretchen) een der beste bewer kingen van het eerste deel (l) ons be kend. Berlioz b.v. verplaatste den hoofd persoon maar even Daar Hongarije, em er zijn berocrado Rakoezy-tnarseh in te kunnen brengen. Charles Francois Gounod werd in 1818 te Parys geboren. Op zijn 21e jaar behaalde hij den Prix de Romeevenals Liszt, had ook hij iu 1845 het voornemen zich in dea geeste lijken stand te begeven. Een rei» daor Duitschlaud en de kennismaking aet Mendelssohn en Schumann, deden hem echter voor do toonkunst behouden blij ven. Zijn groete naam als toonscbepper heeft hy hoofdzakelijk aan de opera //Faust" te danken. Geen zijner vroegere opera's (//Sapho", //la Noune saoglamte", //Lo Médecin malgré lui", of later //la Colombo", //Philémon et Baucis," //Mi reille", //Roméo et Juliette", Cinq Mars", z/La Reine de Saba" en //Le Tribut de Zamora") heeft zoo veel succes beleefd al» deze. Mijn denkwijze omtrent de Nederl. Opera in vergelijking met hare. buiten- lanusche zusters, gaf ik reeds ia Haarlem'8. Dagblad van 13 Dec. Ik kan dus beginnen met den indruk door mij gisterenavond gekregen, mede te dooien. Ik geloof, dat ieder kunstliefhebber met mij zeer tevreden en bevredigd zal zijn goweost. Zelden toch (wat zoor be grijpelijk is, met het oog op ds werk zaamheden) krijgen wij de besten van het gezelschap met elkaar vereanigd, zooals gisterenavond het geval was. Wij vroegen ons onwillekeurig af, of het niet beter zou zyn voor de opkomende opera, om minder uitvoeringen te geven, maar steeds de beste bezetting in het vuar te breagen; dit is eohter een zaak, die men als kuest- lisfhebber wensckfc, maar die voor een opera-directeur wei ie groote bezwaren zal hebben. Het geheel, solisten, koor en orkest, was, wat wij ook aan de boeiende en onderhoudende, prachtig geerkeatreerde muziek van Goaned toeschrijven, één geheel en met liefde ea toewijding van het begin tot het einde dor opera werkzaam. De rolverdeeling volgende, komen wij het eerst aan dokter Faust, den heer Pauwels. Deze tenor dien wij hier zoo zelden zien, zingt geroutineerd, zuiver en losin het eerste bedrijf hadden wij hem iets minder bewegelijk gewenscht t,Faust", wZweite Tkeil" henoerM door Pier son, -wordt sedert 1881 aan het hof-theater te Dresden met veel sucees opgevoerd. in contrast met zijn later verkregen jeugd. (Hier mankeerde ook de door Gounod gecomponeerde volledige koper bezetting). Het einde van dit bedrijs met Mephistopheles //My wacht het genot" was uitstekend, ook de aria in het derde bedrijf „o mengeling van vreugd en van smart", zeer goed door den solo-violist begeleid, kwam geheel tot haar recht hij toonde ons verder in het 8ste tafe reel //Zoete wijn, bedwelm myn zinnen", en in het 10e tafereel, //U behoort myn liefde", dat hij geheel en al doorgedron gen is in de moeilyke en vermoeiende party van Fai.st. De heer Arnoldi (Mephistopeles) is hier minder bekend eet besproken. Het pleit voor zijn talent, dat men reeds bij den aanvang twyfelde of het niet de heer Albers was, die voor dezen avond de rol van Mephistopheles bad overgenomen. In het geheele werk zong en speelde hij de hem toebedachte zware party naar behooren vooral in de serenade, êe tafereel, was de opvatting artistiek, en naar da eischen der franscke school. De party van Valentijn wordt bij de meeste gezelschappen gewoonlijk aan een zaoger van den tweeden rang gegeveDj hoe geheel anders kwam deze partij gisteren avond tot haar recht, gezongen en gespeeld door een kunstenaar als Albers Reeds bij zyn optreden met de woorden //Vaarwel myn Vaderland" (deze passage wao niet in het tekstboekje vermeld) won hij aller barfcen. Het vierde bedrijf //Hoor goed wat ik zeg, Margaretha" was zijn glanspunt. Zeor goed en weldoordacht, -ronder overdrijving, was zyn spel in do slorVeas- scène. Het publiek riep hsm dan ook herhaalde malen terug. Wagner, de heer Derickx, maakte zijn onbeduidend rolletje niet beduideedtr. Margaretha (aaejafir. v. d. Weghe) had, de bezetting van de heeren-partyen in aanmerking genomen, een zware taak, waarvan zy zich, wanneer men in het oog houdt, dat zij nog veel opera-routine mist, zeer goed kweet. In het dramatische gedeelte beviel zij mij het best: Het derde bedryf //Wie toch die jongeling ia" met het daaropvolgende was zeer goed, in den triller bij het aan schouwen der ju weelen, miste zij het karak ter van een jong meisje, dat door zulk een geschenk wordt betoovord. Ook het tempo van den wals was véél te langzaam, het einde *Mijn broeder is soldaat", was voor zekermet do tuin-scène het beate wat zij op dezen avond gaf. Jammer, dat bij laatstge noemde scène het voordoek te snel zakte. Mevrouw AlbersJahn was als Siebel zóo, als wij dit steeds van haar gewend zijn. Na de lieve eoupletten (3e bedrijf) //Bloempjes lieflijk en zoet" werd haar, uit het publiek, een werkelijk bloemen mandje geschonken. Mej. Martha Bre merkamp stond Margaretha zeer goed ter zijde. Uitstekend werd bat kwartet in het derde bodrijf gezongen; ook den koren en hot orkest, onder de leiding van den heat' van der Linden, komt voor de uitvoering een woerd van lof toe, vooral voor het Soldatenkoor. Het koortje: z/God schenk don zondaar geni" leed veel door het ts laag inzetten der alten. Over het ballet (2 personen) valt niet veel te zeggen op de duitsche theaters laat men on cas de besoin gewoonlijk de koristen mededanaeD. Q In den loop van den zomer zal op het sportterrein wde Phoenix" plaats hebbeD een groot öationaal concours voor fanfare- en harmoniekorpseD. Al de liefhebberij-g»zelschappen in ons land die zich op de instrumentale muziek toeleggen, w. z. ruim 300. zuilen eene invitatie ontvaageD. Men meldt uit Amsterdam: Door B. en W. alhier worden, ter ver vulling der betrekking van gemeente architect, door het aan den heer G. de Greef Jzn. verleend eervol ontslag, aan bevolen de volgende heeren J. A. Mu- lock Houwer, civiel en bouwkundig in genieur on gemeente-architect te Deven ter A. W. Weissraan, bouv/kundige le klasse bij de afdeeliag publieke werken, en J. Leyh, gemeente-architect te Haar lem. Hoe ongaarne men den heer Leyh ook hier zonde missen, mag men hem we gens de verbetering van positie, niet anders dan goed succè3 op zijne solli citatie toewenschon. Naar wij vernemen, had er Woens dagavond jl. eene buitengewone alge- naeene vergadering plaats in //Weten en Werken" van de leden van het zieken fonds der Hasrlemsche Katoen-Maat schappij. De zaal was overvol, ruim 150 personen waren aanwezig. Na afdoening van eenige huishoudelijke zakeD, waarby de aanwezigheid van den directeur, den heer jhr. Ch. van de Poll, vereiseht werd, richtte de voorzitter, een der beambten van de Maatschappij, het woord tot den heer van de Poll en deelde ZEd. mede, dat de werklieden in eene vorige vergadering geheel uit vrijen zin eenparig den wensch geuit hadden, hunnen geaehten patroon een bewijs van erkentelijkheid aan te bieden voor de behartiging hunner stoffelijke belangen en in het bizonder voor de oprichting der avondschool ten dienste van de nog jeugdige werklieden der fabriek. Hierna overhandigde de president ZEd. een geschenk, bestaande uit een fraaien zilveren inktkoker mot penhouder, waar voor bijgedragen was door ieder naar zyn vermogen. De inktkoker bevat de vol gende inscriptie //Aangeboden door de werklieden der Haarlemsche Katoen-Maatschappij aan hnn geachteB directeur, Jhr. Ch. F. van de PH1." Hierbij was gevoegd een album, waarin vermeld staat bet doel van het aange boden cadeau, met de namen van alle deelnemers, calligraphisch bewerkt door een der geëmploieerden van de Maat schappij. Blijkbaar aangedaan door deze aange name verrassing, nam de heer van de Poll welwillend het aangeboden geschenk aan en bedankte in welgemeende woor den de vergadering, waarna allen met een drismaal hoera 1 uitriepenwLeve onz6 directeur Daarop onderhield zich de heer van* de Poll nog eenigen tyd met de aanwe zigen en verliet onder daverende toe juiching de zaal- In dézen tijd van botsingen en werk stakingen is het dubbel aangenaam de be wijzen te ontdekken van zulk eene goede verhouding tussehen patroon en onder geschikten. Volledigheidshalve voegen wij hier nog bij, dat het fraaie souvenir afkomstig is uit het magazijn van den heer P. van Santen Jr., Groote Houtstraat, alhier. Naar wij vernemen hebben de Broe ders van Barmhartigheid van St. Johan nes de Deo hunne pogingen om de noodige gelden bijeen te krijgen voor de stichting van een nieuw gebouw aan den Schotersingel, tot uitbreiding en ver plaatsing van het St. Nicolaasgesfcicht in de Jaasstraat, met een gunatigen uitslag bekroond gezien. Bet stuk weiland, gelegen aan den SehoterwDgel, waarvan wij reeds melding maakten, is voor de som van ƒ25,000 door den Broeder-O versto aangekocht en de teekeningen voor het gebouw ontwor pen, zyn door den heer G. Blarrcke, architect te dezer stede, vervaardigd. Personen en instellingen van iedere geloofsrichting hebben voor het goede doei bijgedragen. Zoo heeft //Teylers Stich ting" een getal aandeeleu, elk van vijf honderd gulden, genomen, en de israëlie- tische instelling van weldadigheid Ge- mulath Gasodiem" heeft ook eene flioke gift in geld geschonken. Met innigen dank maken de Broeders melding van de hulp, die zy van de in woners dezer gemeente hebben onder vonden. Heden ontvingen wij den eersten jaargaDg van het door een onzer atad- genooten bewerkte //Jaarboekje van Haarlem voor 1891." Behalve de gewone zakeD, vindt men in dit boekje, dat, naar een vluchtigen blik te oordeelen, juistheid en volledig- Haar het eng else h van WALTER BESAMT. 55) HOOFDSTUK XVIII. I71 de werkkamer. fcwijl zij deze vraag deed, vulden zich hare oogen met n, en zij wendde zich onmiddellijk af. Daarna kwam de zuster, legde de druiven bij haar neer, schudde hare kus- op, en ook haar oogen waren vochtig verbeeld u, een ®leegster in een gasthuis, die iederen dag verscheidene zieken ff zich ziet, en dan op een zeker oogenblik hare tranen niet I bedwingen. Al dit raadselachtige werd voltooid door het g>ek van den eersten geneeskundige van he. gasthuis, die des Bddags de zieken bezocht en zich over het bed van Katha- boog met vochtige oogen. Warmear meriïchen herstellende zijn van de koorts, zijn zij slaperig als jonge kinderen, en even ongeschikt om zich een verklaring te geven van hetgeen om hen heen gebeurt. Dat is te zeggen, dat zij wel een verklaring zoeken, maar als zij die niet vinden, dan zullen zij er zich volstrekt niet over verwon deren, dat hun dat niet gelukt is. Zoodat, toen Katharina zich zelf afvroeg wWat beteekenen die verschijnselen en zij toen geen antwoord kreeg, zij die vraag niet herhaalde, weldra insluimerde en zoo vast sliep als een jong kind, terwijl in de bedden naast haar sommige vrouwen zich telkens onrustig om keerden, terwijl weer andere, evenals zij, sliepen; sommige met angstig starende oogen haar toekomst vol verdriet en kwel lingen voor zich schenen te zien en sommige ook vurig baden, dat de dood hen spoedig uit deze ellende mocht verlossen. In een gasthuis eind gt het leven, men hoort daar de regelmatige, kalme ademhaling van de slapenden, die herstellende zijn, maar hoort er ook de zuchten en het kreunen van hen, die in de stilte van den nacht de vleugelen van Azraël hooren. HOOFDSTUK XIX. Het kasteel stort ijicen. De familie Rolfe zat aan het ontbijt in de eetkamer van het huis iu Russell Square. Dat wil zeggen, James Rolfe zat te ont bijten, terwijl zijn vrouw bij het raam stond en in den tuin keek, welke een somberen indruk-maakte met zijne zwarte boo- men en vuile palmen. Donkere wolken, die een dreigend onweer voorspelden, zetelden op haar voorhoofd. //Harriet," zeide haar echtgenoot, terwijl hij zich naar haar omwendde, Wwaar is dat goed voor? Voor den duivel, waar is het goed voor, dat gij u op die wijze aanstelt?" Zij gaf geen antwoord. z/Ik zeg u, Harriet, zulk een norschheid helpt u niets. Gij moogt brommen zooveel gij wilt, maar daarmee zult gij Tom niet naar Egypte doen terugkeeren." z/Ik kan dat niet dulden," riep zij uit en liep de kamer op en neer. //Ik kan dat niet dulden." /,Wat wilt gij dan doen, Harriet? Gij kunt evengoed zeggen, dat gij geen kiespijn kunt dulden. Ja, mijn liefste, een slecht humeur is nooit heilzaam geweest voor kiespijn, en heeft nog nooit in het noodlot van iemand verandering gebracht." z/Ja, gij hebt mij bedrogen voortdurend bedrogen." wNeen, Harriet," antwoordde hij op kalmen toon, „ik heb u niet bedrogen. Ga zitten en laten wij op ons gemak ontbijten. Neen, liefste. Laten wij de dingen niet bij den verkeerden naam noemen. Ik heb sommige feiten slechts verzwegen." //Gij hebt mij niets van die schuld verteld." z/Dat heb ik ook niet." z/Gij hebt mij met geen woord over dat meisje gesproken. Het geld kwam haar toe, en dat wist gij; en gij zijt tot de ont dekking gekomen, dat zij in behoeftige omstandigheden ver keerde, en toch liet gij haar gaan zonder het haar te vertellen. O, Jem, gij zijt een schurk. Het zal nog slecht met u afloopen."

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1