NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Onze Wedstrijd. L^at^arroa Igtegina. Se Jaargang. Dinsdag 17 Februari 1891. No. 2339. ABONNEMENTSPRIJS: IJF EN TWINTIG GULDEN AARLENS Voor Haarlem per 3 maanden}1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleino Houtstraat No. 9, Haarlem. Tclefoonuuniincr 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer lOCent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteniiën worden aangenomen door onze agenten en door alle^boekbaadelarsn en cotirantiers» Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdei, voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L1)AUBE 8p Co., JOHN F. JONESSnee., Parijs 31 bis Faubourg Montnmrtre. ;Eb Uitgevers van dit Blad loven een n van Hvoor de beste oorspronkelyke kleine Belle of letterkundige Seh6ts. [oor de mededinging worden de na- ode voorwaarden gestold stukken moeten zijn oerspronke- niet vertaald of omgewerkt, i moeten met eene duidelijke hand ialfblad zyn geschreven, en mogen het algemeen niet grooter zijn daa 'halve bladzijde van onze courant (de jtte van Fidelio's „Zaterdagavond- [tjes" ,1e inzendingen moeten vergezeld gaan gesloten couvert, waarin naam •oonplaats van den inzender zyn ield. iten op dit couvert moet een motte geschreven, welk zelfde motto ook zyn gesteld op de eerste bladzijde het daarbijgaande handschrift. Alle inzendingen moeten vóór of op 15den Maart e.k. aan ons Bureau feen bezorgd. iet bekroonde stuk zal met den naam inzender of inzendster in ons Blad [den opgenomen, terwijl ook de overige indiagen ons eigendom blyven, die ons voorbehouden om (zonder naam den auteur) in onze Courant te ttsen. itukkon waarin over politiek ofgeds- rénet wordt gesproken komen niet ia Sffinerking. De prjjs van 25.— wordt «nmiddel- p na de uitspraak der jury aan den llfoonde ter hand gesteld of .dezen per os'twissel toegezonden. an den Wedstrijd kan alleen worden ;enomen door hen, die op den lsten irt 1891 op dit Blad zijn geabonneerd .oor hunne huisgenooten. lij, die zicïi nog' aiet hebben gea- cerd, wordendoor dit alsnog Jr den eersten Maart e. k. te doen, ]8de mededinging toegelaten, j De Abonnementsprijs is 1.20, fr. p. p. ^65 per 3 maanden. e jury, aan wier uitspraak men zich [trekt heeft te onderwerpen, bestaat (lit de Hoeren JUSTUS VAN MAÜRIK te Amsterdam, M. J. MEES alhier §|onzen Redacteur J. C. PEEREBOOM. Diredeuren- Uitgevers STADSNIEUWS. Haarlem 16 Februari 1891. VERGADERING van den Raad dar ge- meerite Haarlem op Woensdag 18 Febr. 1891, des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten sullen aan de orde worden gesteld. 1. Beëediging en installatie nieuw in komend lid 2. Mededeeling ingekomen verzoekschriften dankbetuigingengoed gekeurde besluiten 3. Voorstel B. en W.W. dading met mej. Koenen, met advies comm. v. fin.4, Idees idem, derde suppletoire begrooting, 1890, met idem 5. Idem idem, verharing grond bezuiden tolgaarderswoning aan Leidsehe vaart, met idem 6. Idem idem idem, voormalig nachtwachtshuisje aan den Burgwal, met idem 7. Idem idem idem grond Koudenhorn voor volksdouchebad- iarieht., met idem 8. Idem idem idem, verschillende gemeente-eigendommen, met idem 9. Rapport rekening jl890 Kamer van Kooph. en Fabr.10. Idem idem, locaal-spoorweg Nieuwer-Amstel (Am sterdam)Haarlem11. Idem idem, voorwaarde verlof leerares meisjesschool voor middelbaar onderwijs12. Idem idem, vergunning dr. P. G. Buekers, oen werkzaam te zijn aan de Rijkskweek school voor onderwijzers 13. Voordracht idem, onderwijzer tweede tusnchenschool; 14. Idem idem, onderwijzeres eerste tus- schenschool15. Idem idem idem, koste- looze school lett. D.16. Aanbeveling idem, leeraar gymnastiek twee H. B. scholen voor jongens; 17. Benoeming commissaris stads-apotheek18. Idem lid comm. v. toez. stedelijk museum 19. Idem. stads-heelkundige, tevens ver loskundige SO. Idem, stembureau ver kiezing lid Kamer van Kooph. en Fabr. Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld, om aan de leerares mej. A. de Vlaming, die wegens ongesteldheid een verlof van 3 maanden heeft ont vangen, gedurende dien tyd slechts de helft van haar traktement toe te leggen. Gunstig adviseeren B. en W. op een verzoek van dr. P. G. Buekers, o» eenige uren onderwys te mogen geven ia plant- en dierkunde. Het Koloniaal Museum alhier ontving dezer dagen o. a. van onzen codsoI te Vera-Cruz, den heer F. Dahms, eene kist, inhoudende Zacaton-planten. Zaca- ton is eene vezelstof die, in Mexico aangekweekt, veel naar Europa, voor namelijk naar Hamburg, wordt uitge voerd zy dient tot het maken van bor stels en bezems. Verder ontving het museum van dr. H. Bos, leeraar aan de ryks landbouw school te WageniDgen, een exemplaar van den voor het suikerriet schadelijken kever, Apogonia destructor nov. sp. met larvo en pop. Hierbij was een afdruk met platen gevoegd van de door dr. Bos in het Tijdsehrijt voor Entomologie ge geven beschrijving van dit dier en zijne levenswijze. Door het departement van O. E. en N. werden op aaavrage welwillend ge stuurd twee monsters zout, zooals dit thans door het goevernement geleverd wordt, en van de Vereeniging voor den koffiehandel vijf monsters koffie van par ticuliere ondernemingen. De boekerij van het Museum, voor namelijk bevattende werken over de grondstoffen en cultures van onze kolo niën, is voor alle belangstellenden open gesteld. Alle boeken over deze onder werpen of over andere belaDgen van onze koloniën handelende, worden gaarne ter aankondiging ontvangenook ge- sohenken aan de boekerij blijven steeds welkom. Benoemd tot onderwijzeres te Groot Schermor (N. H.) Mej. H. C. M. Stoel alhier. Het populair concert, Zondagavond in de Concertzaal der //Vereeniging" gege ven door hot Stedelijk Muziekkorps, met medewerking van het kwartet j/Loreley", is door eon groot publiek by gewoond. Deze eerste proeve, om op deze con certen vocale met instrumentale muziek te verbinden, mag dus als goed geslaagd werden besoheuwd. Wellicht zal men nu meerdere stappen doea op dezen weg. Zooals de letterlievende vereeniging „i. J. Crctner" meestal pleegt te doen vóór zy naar een wedstrijd gaat, geeft zij eene laatste repetitie van bet daarin door haar op te voeren stuk. Voor Vrydag 20 Febr. a.s. kondigt zij de laatste repetitie aan in #üe Kroon" van ff'tWas maar een Loods", het schoons oorspronkelijke tooneelspel in vijf bedryven van G. Ruijseh, met welk stuk de vereeniging zal deelnemen aan den wedstrijd te Bolsward op Zon dag 22 F eb?, a.s. Wenschea wij /,Cremer" een welgevulde zaal toe, evenzeer hopen wij dat haar streven op den wedstrijd moge worden beloond. Zaterdagavond leverde de groote zaal van de sociëteit //Vereenigifig* weder een vroolijken aanblik op. De heer J. G. Martin aaf zijn jaarlijksch kinderhal, en het behoeft wel niet gezegd dat de jeugd en ook de ouderen zi®h kostelijk amuseerden. Aan het slot slot van den avond werd eene wkermease" gehouden, waarvan de opbrengst ten bate zou komen van Weldadigheid naar Vermoges". Zondag zijn onderi, geleide der politie alhier naar het Huia^ö'Bewaring over gebracht 8 west-indi8^3-»ilitaire gevan genen, per mailboot fce IJmuiden aange bracht, tot het ondergaan van verschil lende hen opgelegde gevangenisstraffen. Omtrent eene reoktstreeksche spoor wegverbinding van Amsterdam met IJ- muiden heeft de minister van Water staat In zijn antwoord aan de Eerste Kamer verklaard, dat van hem geene voorstellen te wachten zijn voor een {dan. dat z. i. ten slotte zou uitloopen op het afbreken van datgene, wat ia de laatste 25 jaren is verricht em de heofdstad des lands deor een kostbaar kanaal langs don kortsten weg met de zee te verbinden on tot eene goed inge richte haven te maken. Onder de bekroonden op de tentoon stelling van //Arohitectura et Amicifia", te Amsterdam, komt in de afdeeling Kunstnijverheid onder groep I, Schrijn werken, ook voor J. Keur, Zandvoert, houtsnijwerk. (No. 31). Hem viel een diploma van verdienste ten deel. Letteren en Kunst. Door de commissie van toezicht op de rijk-academie van beeldende kunsten te Arasterdam is aan den minister van Bisr.enlandsche Zaken medegedeeld, dat de heer P. Pander, bij koninklijk be sluit van 14 Augustus 1889 no. 24, voor de derde maal begunstigd mot het jaargeld, bedoeld bij artikel 15 der wet vaa 26 Mei 1870 (Staahhled no. 78) aan de commissie als proefstuk heeft gezondon een beeldwerk, voorstellende eene romeinsche groentevrouw. De commissie heeft den heer Pander wederom aanbevolen voor het genot van evengemeld jaargeld, hetwelk hem by koninklijk besluit van 9 Februari 1890 no. 2 is verleend, ten einde ham de gelegenheid te geven, zich in de beeld houwkunst verder te bekwamen. CSict Het plan tot het bouwen van een Bouwmeester-theater in de PlaDtage te Amsterdam gaat niet door, Het eerste nummer is verschenen van De gevleugelde Penorgaan der Neder- landsche Stenografen vereeniging HWillem Stolze," geredigeerd en uitgegeven door J. L. Wéry, da Costastraat 71, den Haag. Behalve de opschriftjes der rubrieken en enkele advertentiëD, is het blaadje geheel in stenografisch schrift gesteld en kan op deze wijze een goeden leiddraad vormen voor de beoefenaren van boven genoemde methode. Het verschynt den lstea van elke maand. InhoudSsmpervirens no. 7. De be graafplaats 0 Wester veld''. Juweel- of Bal-Aster, met een afbeelding. Hop (Humulus Lupulus). De Hep. Viola cornuta. Chrysanthemum fru- tescens Etoila d'or. Het begieten van Liliam auratum. Colutea arborescens. Gevolgen van den streBgen winter. Tegen winterhanden. Tegen triphs. Nederl, Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Leiden en Omstreken. Verslag van de Algemee ns Vergadering der Pomologische Ver eeniging te Boekoop. Weeknieuws. Verschillende mededeelingen. Antw. ep het Vraagbord. Ontvangen Prijs couranten. Verbetering. Inhoud van Het Ned. Tuinbouwblad. BINNENLAND. Mag men de looponde ge- ruchten gelooven, meldt men aan de Amst Ci., dan gaat onze jeugdigen Ko- siingiag dezen zomer met hare moeder,, do Koningin-Weduwe, een bezoek bren gen aan de groote gemeenten des Rijks en wel in de eerste plaats aan de hoofd plaatsen van onze noordelijke provin ciën. Natuurlijk zal de voorgenomen rei8 niet worden ondernomen, vóór het eindigen van den rouw over wijlen Z.M. den Koning. OFFICIEELE BERICHTEN. De Sict. (co. 3y) Devat de statuten der volgeos de wot van 22 April 1855 (Stbl. ne. 32) erkende vereeniging ,..West- friesche Kanaalvereeniging" te Telegen (gevestigd te Behagen). In hetzelfde nummer der Stet. zijnde statuten opgenomen van de Coöperatieve Bouwvereeniging /Eigendom schept Orde", te 'a Heereuberg. Bij kon. besl. van 13 Febr. is be noemd tot griffier bij hat kantongerecht te Sommelsdijk, mr. H. B. van der Eist, thans kantonrechter-plaatsvervanger, ad vocaat en procureur te Rotterdam. Bij kon. besl. van 13 Febr. is aan den ritmeester jhr. W. F. H. van de Poll, van den groeten stuf, adjudant des konings, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de klasse der orde van de IJzeren Kroon en van officier der Kroon orde, hem respectievelijk door Z. M. den keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije, en door Z. M. den koning van Italië geschonken. De Stct (no. 39) bevat de statuten der volgende vereenigingen, erkend volgens ,de wet van 22 April 1855 (Stbl.no. 32\ FEUILLETON. Naar het engelse h van WALTER BESANT. 157) HOOFDSTUK XVIII. In de werkkamer. |//Hebt gij mij verder nog iets mede te deelen Gij hebt mij Ischreven of ik hier van morgen wilde komen, daar uw echt- jnoot en gij mij zeer vele belangrijke mededeelingen hadt te Jen. Dat Kathie de erfgename is, wist ik reeds. Of hij het Riter wist, voor dat ik het hem vertelde." 1//Hij wist het voor dat gij het verteldet. Hij heeft er met over gesproken, nog voor dat gij in Londen waart terug- Ikeerd." J//Ga voort, Harriet. Ik vermoed, dat gij toch eindelijk wel pis zult hebben uitgesproken," zei de haar echtgenoot en ging zitten, ,/lk zal u verder niet meer in de rede vallen.» Harriet verliet de kamer en keerde terug met een handkof fertje, dat zij op de tafel neerzette. «Dit zijn de juweelen van uw tante, mijnheer Addison. Mijn echtgenoot heeft mij gedwongen, ze in dit taschje te rakken. Hij wilde ze meenemen om ze te verkoopen. Hij zeide, dat gij ze toch niet zoudt missen, en ze veel geld waard waren." Haar echtgenoot zeide niets, maar sloeg met de vingertoppen op de tafel. wHij heeft meer dan de helft van de schilderijen hier in huis weggenomen en wil die ook meenemen. Hij zegt, dat gij ze niet zult missen. Gij kunt ze alle ingepakt in de gang zien staan." #Ga voort," zeide Tom. wIs er nog meer?" Harriet opende de deuren van het buffet, een ouderwetsch meubel, met een plankenkast in het midden. Deze was gevuld met het ouderwetsche zilver van oom Joseph bekers, kom men, schotels en lepels een verzameling, die tamelijk wat geld waard was. „Hij heeft al het zilver hierheen gebracht en het staat nu gereed om weggenomen te worden. Hij wilde het van avond in een rijtuig vervoeren." Tom kreunde. ;/Is er nog meer?" ,/Neen. Alleen nog over den wijnkelder van uw oom. Wij hebben 'uw wijn gedronken van af den dag, dat wij hier geko men zijn, en hij is van plan om alles mee te nemen. Hij zegt, dat gij het toch nooit zult te weten komen, dat er een welvoor ziene kelder was, en hij wil óf alles zelf opdrinken óf den wijn verkoopen." //Ga voort, mijn engel," zeide haar echtgenoot. z/Ik heb verders niets meer te vertellen, mijnheer Addison. Nu weet gij wat voor soort neef gij bezit. Laat hij het eens loochenen als hij kan." //Waarom vertelt gij mij dat alles?" vroeg Tom. «Omdat zij oneenigheid heeft gehad met haar echtgenoot," zeide Jem, die het natuurlijk kon weten. //Wanneer zij woedend is zegt zij alles." z/Ik vertel u dit ten eerste, om hem te straffen, omdat hij mij bedrogen heeft, en ik niet voor zijn genoegen naar de ge vangenis wil worden gebracht, en ik ook niet rot de levenswijze van vroeger wil terugkeeren. Hij bedroog mij, toen hij mij ach ter mijn toonbank vandaan haalde en zwoer, dat hij een rijk man was hij had geen geld meer en had wel een zaak, maar geen cliënten. Hij bedroog mij ten tweeden male, wat betreft die schuld, en eindelijk wil hij, dat ik hem de behulpzame hand zal bieden om te rooven en te stelen. En dat heeft de deur dicht gedaan Ik ga hem verlaten, mijnheer Addison. Ik zet mijn hoed op en ga dadelijk weg. James," zeide zij met een ruwen lach, //ik heb u voor een misdaad behoed. Gij zult er mij later wel eens dankbaar voor zijn. Bovendien zijt gij Jnu van mij ver lost. Wanneer gij mij niet achter mijn toonbank hadt vandaan gehaald door te beweren, dat gij een lijk man waart, dan waart gij nu voor al dit leed gespaard gebleven. Mijnheer Addison, ik heb u de waarheid verteld, de juiste waarheid. Het spijt mij werkelijk, dat het jonge meisje niet eerder in hare rechten heeft kunnen treden, en o! het doet mij werkelijk leed, dat gij terug-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1