Sociëteit „De Har mooie", te Hattum Vereeniging van en voor Nsderlandsohe Indnsfcrieelen, te 's-Hage, (Gewijzigde statuten). De gewone audiëntie van minister van Justitie zal op Dinsdag 17 Februari a. s., en die van den minister van Oorlog zal op Donderdag den 19den Februari 1891 niet plaat3 hebben. Bij beschikking van de ministers van Waterstaat, handel en nijverheid en vaD marine van 2 Februari no. 169, afdee- ling handel en nijverheid flste onder- atdeeling), en letter B., no. 35, is eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren C. L. de Joag, kapitein-luitenant ter zee, H. C. Haacke, oud-gezagvoerder ter koopvaardij, en J. H. Meijer, oud gezagvoerder ter koopvaardij, om een onderzoek iu te stellen naar de practische waarde eener vanwege den Board of Trade in Engeland ontworpe nieuwe bewerking van het Internationaal Sein boek ten dienste van alle natiën. (Sitct.) overal, waar de grendeigenaren hua jaehtrecht of om niet weggeven bf het verpachten en dan 4 krijgen voor een haas, die hun geen 60 cents kost. De volksovertuiging, zegt de schr., is is oasu niets dan de stroopersovertuiging. Dat soort vindt het dan ook immoreel, dat de buitengewone ©i gewone jachtop zichter, die soms dagen en naohten in koude en regen hat wild tegen diefstal moet bewaken, eene beloouiag ontvangt, als bij den wilddief te pakken krijgt. Naar men uit Baarn meldt, zal eerstdaags het Paleis te Soestdyk met de baarusche waterleiding worden aangesloten. Men ziet te Baarn hierin een bewijs, dat de kon. familie dezen zomer daar zal komen. De bij het le reg. huzaren tot ritmeester bevorderde le luit. J. C. Camerling Helmolt is bestemd tot rit meester-instructeur bij het depot te Amersfoort. DE JACHTWET. De heer mr. Yan Appeltere heeft zich in het D. van Z.-Hals verdediger van de Jachtwet, door de beweging, die mr. De Kanter op touw zette, bestreden, aangegord. Da Jachtwet is in het begin der middeleeuwen ontstaan, doordat de leenheer gronden ten geschenke gaf, doch zich het jachtreaht voorbehield. Ofschoon dat schenken reeds lang geleden is ge schied, zou de heer Van Appeltere het oneerlijk vinden, indien zonder vorm van proces die voorwaarde over boord werd geworpen. Art. 3 der Jachtwet geelt den grondeigenaars het recht, het heerlijk jaehtrecht van hunne bezittingen af te koopen, doch slechts zeer zelden wordt daarvan gebruik gemaakt. Art. 26 opent, zegt 6chr., bovendien een ieder den weg, zonder acte in ge sloten jachttijd te overvloedig wild t© verdelgen. Den minister van Justitie is daarbij de bevoegdheid verleend, maat regelen te nemen tegen te groote ver menigvuldiging V8n wild. Werd de Jachtwet afgeschaft, zegt mr. van A., dan zou in twee jaren de geheelo wildstand zf n vernield. Dan moes ten wij ons wild in het buitenland gaan koopen, terwijl ook de grondeigenaren er schade door zouden lijden. Onder de bizondere belangen moet men ook reke ning houden met die der polsdragers en drijvers. En nu de schade, door het wild ver oorzaakt. Op de 2^ miliioen hectaren weilandaardappellandbraakliggend land, enz., die snen in ons land vindt, kan een haas per jaar geen twee centen per hectare schade doen, gesteld dat er op elke hectare een haas was, en Diet, als de waarheid is, op de 100,25 heGtare een haas, hetgeen V« cent per hectare uitmaakt. Resten 560,000 bunder bouwland, waarvan wintertarwe ongeveer 60,000 bunders, winterrogge 100,000 bunders, te zamen ongeveer 160,000 bunders, waarvan 60,000 bunder onder heerlyk jaehtrecht, maar dat recht kan worden afgekocht. Blijven dus over 100,000 bunders win tertarwe en rogge. Van half Augustus tot half April kan geen wild daar eenige schade does. En welke schade brengt daaraan gedurende 4f maand een baas te weeg op de 10 bunders? Immers Diets, zegt mr. Appeltere. Bijvoorbeeld de Zuid-Köllandsohe waard tusschen Maas, Biesboeeh en Oude Maasje, waarin zeer veel bouwland. Bij het einde van den jachttyd is op de 25 bunders geen baas tp vinden I En zoo is de toestand Door den Raad der gemeente Steenbergen ls besloten aan de Tweede Kamer ®ea adres in te dienen, om de erwerping te vragen van het wetsout- werp op den suikeraecyos, tenzij in art. 2 het cyier van 29 millioea kgr. voor den aanslag, worde veranderd is mias- tens 45 miliioen kgr., zonder den aan te verhoogen of eenigea anderen financieelen druk op de suikerindustrie te leggen. Maandag li. is eene t P a r ij a wonende Hollandsche dame, mevrouw de weduwe De Haan, geboren baronesse van Tengnagal, haar honderste jaar ingetre den. Omtrent een bezoek, op haar ver jaardag, aan de „Cenfcenaire" gebracht, deelt men het volgende mede: „Mevrouw De Haan is de weduwe van een kolonel van het nederlandsche leger, die de veldtochten van Napoleon I heeft medegemaakt. Haar vader, baron Van Tengnagel, woonde op het Loo als intendant van Koning Willem I. Zij is de schoonzuster van generaal Dibbits, die in 1730 te Maastricht het bevel voerde. Na den dood van haren echtgenoot, bijna eene halve eeuw geiedeD, is zij naar Parijs verhuisd, waar hare zusters gehuwd waren. Sedert 27 jaren bewoont mevrouw De Haan hetzelfde apartement te Passy, in de rue des Sablons no. 102, op de tweed© verdieping. Sinds jaren heeft sy dezeifde dienstbode, wier echtgenoot, eea beambte bij de drinkwater-maatschappij, mede by haar inwoont, evenals het kind van deze echtelieden. Mevrouw De Haan is een knappe oude vrouw, die een weinig hard- hoorend en zwak van gezicht is, maar overigens volstrekt niet lydfc onder de gebreken van den ouderdom. Zy praat keel vroolijk en opgewekt, zij vroeg naar allerlei zaken en toestanden in Nederland, en toen ik afscheid nam, stond ay op van haren stoel aan den hoek van den haard en, steunende op haar stokje, liet zij my zeiven uit. Zy beklaagde zich dat hare ge- heele familie overleden was, dat zy nog een paar achterneven had, en dat, terwijl de vorige huisheer haar vergunde in den tuin van het huis te wandelen, de tegen woordige huisheer haar dit niet m6er wilde toestaan. Zij maakte op mij den indruk van een zeer goed en zacht karakter te hebben en zij drukte mij herhaaldelijk de hand, om my te bedanken voor mijn boeoek, terwyl zij met belangstelling vroeg, wat ik over haar in de krant zou schrijven. Zy was ook zeer gevoelig ever de be leefdheid, die de nederlandsche gezant heden voor haar had gehad, evenals de nederlandsche consul-generaal, door haar een felicitatiebezoek te brengen en haar eenige bloemen te bomen aanbieden. Mevrouw De Haan spreekt niet ge makkelijk meer hollandsch. Hare zusters te Parijs waren met Fransehen gehuwd, en haar voortdurend verkeer in de frsDSche samenleving gedurende zoovele jaren maakt, dat zij zich gemakkelijker in het frausch uitdrukt. Maar zy stelt nog veel belang in haar geboorteplaats, 's Heutogonbosch; en met een bundel foto grafieën voor zich van Den Haag en ScheveniDgen, vroeg zij naar allerlei va- derlandsche toestanden en in het bijzonder Eaar de jonge koningin on de koningin moeder. Naar men ons uit's-Hage mededeelt, bevindt zich de schildwaoht, die dezer dagen voor de hoofdwacht een burger, die hem beleedigde, met zijne bajonet verwondde, niet in arrest, doeh is een streng onderzoek ingesteld, omdat de bajonetsteek moet zijn toegebracht terwijl de burger zich reeds verwijderde, en dus de houding van den schildwaoht in dat geval niet had kunnen worden aangemerkt tot zelfverdediging te hebben gediend. (i\T. fl. Ot.) Uit 'sGravenhage wordt gemeld Blijkens het verslag van dr. v. Maas- velt, voorzitter van het comité tot hulp van gekwetste en zieke krijgslieden in tijd van oorlog over het jaar 1889, is de deelneming in de belangen van het cemité alhier steeds afnemende. Wegens gebrek aan leeraar werd geea euraus voor mannelijke leerlingen ge houden, terwyl de lessen voor do vrouwo- lijke leerlingen door den heer K. de Foaw worden gegeven. Op de algemeene vergadering ver scheel» niet een der leden, terwyl de toestand der financiën voortdurend ach teruitgaat. Aan contributiën werd sleehts ƒ245.50 geïnd, terwijl de uitgaven 493.83 bedroegen. De overige middelen ter bestrijding der onkosten werdeu gevonden in het voordeelig saldo der vorige rekeniag eu in de renten van het kapitaal. Onder de uitgaven komt een voordee lig fcaldo van 213.23/4 voor. Het bestuur eindigt zijn kort verslag met de oprechten wensch, dat er eenmaal een tijd moge aanbreken, waarin men algemeen toonen zal, meer doordroegen te zijn, dan nu het geval is, van de waarhdfi, dat het bepaald noodzakelijk is, om in vredestijd onse pogingen krach tig te steuaen, ten ©inde in geval van oorlog gereed te ayn tot het verschaffen van de nooëige hulp. Aas de redders der equïpa- ge van het op den Razenden Bel ge strande stoomschip EUtow is door bet hoofdbestuur der Noord- en Zuidholland- 6ehe Reddingmaatschappy eene beleo- ning van ƒ395 toegekend. Ieder hun ner ontvangt van deze som ƒ16, de schippers der beide reddingsvaariuigen 10 extra. Men meldt uit Amsterdam: Door de afd. Amsterdam van den anti-dienstvervangingsbond, is een adres gericht aan de Tweede Kamer, om on verdeelde instemming te betuigen met het in het wetsontwerp tot regeling van dea krijgsdienst neergelegd beginsel, dat ieder, dis daartoe volgens de voorschrif ten der wet zal worden aangewezen, ge houden zal zijn persoonlijk zijnen dienst plicht te vervullen. Na dit nader te hebben toegelicht, besluit de afdeeling haar adres met het verzoek, om geen wijzigingen in het ontwerp te willen aanbrengen, die de volledige toepassing aan het beginsel van den persoonlijken dienstplieht zouden kunnen schaden, en alzoo aan Ns4rlands volk eene wet te geven, die het rechtsbewustzijn zal be vredigen en zijne weerbaarheid zooveel mogelijk verhoogen. Het adres is on derteekend door de heerenH. W. Groeneveld, voorzitterG. P. Wijnma len, secretaris-penningmeesterprof. dr. H. C. Rogge, dr. H. Blink, J. H. Ro vers, W. Hoogenboom, jhr. Hartsen. Men meldt uit Tessel: Vrijdag brachten de blazerschuiten, die hulp hadden geboden, het vaartuig van schipper Bakker in de haven binnen Veertig vissehers waren een groot deel van den nacht met alle inspanning zig om het vaartuig leeg te pompen en het lek te stoppen. Te Ryssen is V r ij dagavond een schipper, een bekend dronkaard, na de herberg verlaten te hebben, in be schonken toestand in het water geraakt in het Kanaal en verdronken. Uit Leeuwarden wordt meld: Sedert eenige tijd is eindelijk het Leger des Heils ook hier aan het werk getogon. Het heeft daartoe in huur bekomen een lokaal in de Heerenstraat, tusscheD twee bierbuizen gelegen. Tot dusver ging het er ordelijk en geregeld toe, of liever aan de oefeningen werd door het volk niets in doa weg gelegd. Avond op avond is het lokaal vol, meerendeels van nieuws giarigen, doch er komen vóór on na ook eanige proselieten bij. De zangstukjes, die in de leger-byeenkomsten worden gezon gen, worden intussehen buiten het lo kaal druk door de straatjeugd heven. Men schrijft uit Herwarden: Nu het water weggevallen is, kan men eerst goed de verwoestingen »en, die het, met behilp van het ijs, heeft aangericht. Behalve het reeds vermelde in vorige berichten, kan nog worden medegedeeld, dat de nieuwe rijweg, die van de buurt schap St. Andries tot aan het sngpunt met de Herwsrdensche Waart over de» dijk liep, geheel onbruikbaar is en dat het nog langen tijd zou mootea duren, de gemeenschap met Bomaaelerwaard van Bommelerwaard met Maas en Waal, op de zelfde wijze meet worden hersteld. In overleg met het polderbestuur heelt do hoofdingenieur Sehnebhsiie nu order gegeven, om den ouden weg, die buiten dienst gesteld was, mat den moesten ed in orde te brengen, zoodat men mag verwaehten, dat reeds ia de vol gende week het verkeer per as, dat vrij belangrijk is, wederom mogelijk zal zyn. Financieele mededelingen, De Stet. (no. 39) bevat de statuten der volgende naamlooze vennootschappen, a, Beiersch-Bierbrouwerij „Do Aastel", te Amsterdam. Kapitaal ƒ1,200,000, in 1200 aandeelen, bij de opriohting alle genomen, en wel daarvan 1184 stuks door de heeren jhr. Ch. A. de Pesters en J. H. van Marwyk Kooy, als do eenige leden der te Amsterdam geves tigde firma De Pesters, Kooy Sc Co., die daarvoor inbreDgen de stoombierbrouwery „De Amstel" met toebehooren. b. Nederlandsche Wijnhandel, voorheen C. Mennen, te 's-Bosoh.Kapitaal ƒ200,000 waarvan ƒ125,000 bij de oprichting geplaatst. Directeur de heer A. J. R. H. Borretcommissarissen de heeren jhr. A. A. A. M. van der Does de Willebois, L. I. N. Spierings en A. M. J, Ryckevorsel. Do Deli Batavia Maatschappij keert over het afgeloopen jaar 62 pet. divi dend uit. Het bestuur der Vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam bericht, dat in de Prijsoovrant der Vereeniging zul len worden opgenomen lo. dol. 10,000,00045 pets. Eer ste Hypothecaire Obligatiën en 2o. dol. 10,000,0005 pets. Bncoraebonds der Chicago Erie Railroad Company. VISSCBSÏIJ. Nieuwediep, 14 Febr. Door 34 korders werden hier heden 4 tot 20 mandjes kl. schol en 1 en 3 manden schar en door trekkers 5 tal haring aangevoerd; kl. schol gold ƒ2.50 i f 3.20 per mandje, schar 2 per mand en haring ƒ12 ai 13 per tal. Lemmer, 12 Febr. Nu de naring- visscherstengevolge van het ys, hun bedryf op de Zuiderzee niet kunnen uit oefenen, maken enkele onzer rookers nog al eens gebruik van zoogenaamde noordache haring, die, aan de zweedscho kust gevangen, in ongezouten toestand per spoor naar hier worden vervoerd om in de rookerijsn tot bokking bereid te worden. Ook in het begin dezer week kwam eene bezending dier visohjes hier aan. Over het 'geheel zijn zij grooter en vetter dan de Zuiderzeehariag, doeh kunnen, wat kwaliteit betreft, met laatstgenoemde niet wedijveren. Zij mis sen die fijnheid van smaak, welke aan de Zuiderzeeharing zoo bizonder eigen is. KOLÖMiEN. (Uit bataviasche bladen en de Deli Ot. van 14—17 Januari.) BATAVIA, 17 Januart. Het is thans zeker, dat de groot vorst-troonopvolger van Rusland op zyne reis naar China en Japan ook Batavia zal bezoekeD. Reeds rrorden ia het paleis op Rijowijk de noodigetoebereidselen gemaakt voor de ontvangst, doeh daar dit gebouw geen ruimte genoeg aanbiedt voor al de gasten, zal de resident ook zijn huis te hunner beschikking stellen; to Buiten zorg zal ditzelfde door den assistent resident worden gedaan. In verband met het voorstel van den resident van Japara tot oprichting van een asyl voor afzichtelijke bedelaars te Patti, is het denkbeeld in overwe ging, het bedelaarsgestioht te Patjeron- gang (Seoarang) zoodanig uit te breiden, dat daarin kunnen worden opgenomen bedelaars eii andere plaatsen. De BBiaacrs van een deel der uit het postpakes naar Atjeh gestolen bankbil- jettwa zijn thans gepubliceerd. Omtrent dan diefstal zelf, vernemen wij dat het ingesteld onderzoek tot niets geleid heeft. Met zeKerheid wordt aan het £g{, SU. medegedeeld, dat bet lid in den Raad van Nederlaiadsch Indië, de W. Groeneveldfc, het aanbod uit Nederland heeft ontvangen om als nister van Koloniën op te treden, voor welk aanbod door hem moet zija be dankt. De Oarpentierdie den 16en Januari de ongelsciae maii aaobraoht, heeft de reis van Singapore tot Batavia met inbegrip van oponthoud te Riouw en Muatok gedaan in 51 uur, zoodat de mail, di8 Woensdag ochtend 6 uur van Singapore ging, reeds Vrijdag mid dag tea 1 ure werd uitgegeven. De negea stoomschepen, die de N. I. Stoomvourtmnatscèappy nog over had, zijn door haar aan ©ene combina tie in de Straits verkocht, die er, naar men zegt, m&ê laags Java's noordkust zal gaan varen. De heer B. C. de Jong is naar Singapore vertrokken om dt eigendom der schepen over te dragen. Kei duitscfee stoomschip Celeev, West-Afrika, kwam den 14en Januar ter reede Samarang, Aan boord bsvon den zich de oéfceier van gezondheid Va» Driel en de «fribaansche recruten 187 man sterk, terwyl een atrikaaasclu vrouvr en een afrikaansch jengentj© van elf jaar hen vergezelden. Twee deraaD steaadezoaen vaa Mars schenen eij ongesteld te zyn, ahuans zij moestei uit het kavenbootje aan den wal g> gen werden. De overige lieden zagei er jeugdig en fikeeh gebouwd uit. Allei waren geséokea in etsropeesehe kleeder dracht doeh zonder jassen; een effei wit hemd bedekte sleohts hun boveuli terwyl enkelen sckeepsmntsen, andert rooden doeken op het hoofd droegeo De dame zag er zeer zonderling uit haar ohits peigaoirtje en was nogal vrij moedig. Nadat de twee zieken in eei afzonderlijken goederenwagon warei gelegd en de overigen in vier dergelijk wagens hadden plaats genomen, sneld de trein voort naar het spoorwegstatio waar de wagons W6rdem aangehaakt aai den gereed staanden trein dio om 2uu 2 müemen van Semarang vertrok De Afrikanen hadden oen groot aaata keffers en pakken bij zich, gevuld m« burgerkleeding. Daaruit zou men r olgtrekkïng kunnen maken meen de Loêomotief dal zij geheel onbe wust zijn van het doel waarvoor zij aangeworven. CIVIEL DEPARTEMENT. VerfoenèEen tweej. verl. naar Earopa wegens ziekte, aan den schout voor '1 politie op Groot-Banda (Amboiaa) Vos. MILITAIR DEPARTEMENT gekeerd zijt; ik ben er volstrekt niet verheugd om. Hoevreese- lijk zou het voor deze wereld zijn, wanneer sommige dooden weer levend werden! Wanneer James geld genoeg heeft en niet door zorgen wordt gekweld, dan drinkt hij niet, blijft thuis en doet zijn best om een goed echtgenoot te zijn en het zijn vrouw aabgenaam te maken. Wanneer hij geen geld heeft, dan doet hij verkeerde en schandelijke dingen. Dat is de voornaamste reden waarom het mij spijt, dat gij levend zijt teruggekeerd. Nu ik u dit alles heb verteld, zal ik u met hem alleen laten, opdat gij met u beiden de zaak verder kunt afmaken." Zij keerde zich tot haar echtgenoot alsof het haar moeite kostte hem te verlaten, maar toch vastbesloten. „Zoek een andere vrouw, Jem," zeide zij. „Gij zult altijd een winkelmeisje kunnen bedriegen door u voor een rijk man uit te geven." Haar echtgenoot bromde eenige onverstaanbare woorden bin nensmonds. „Vaarwel dan, Jem," zeide zij. „Gij zult nu alleen voor uzelf moeten zorgen, wanneer gij tenminste geen andere vrouw zoekt. Ik geloof niet, dat men voor zich alleen veel noodig heeft om te kunnen leven. Misschien zult gij in staat zijn om een eerlijk man te blijven." Hij knipte in een versneld tempo met de oogen en scheen te wiilen spreken, maar geen woord kwam er over zijne lippen. Daarna verliet zij het vertrek, na een kleine buiging voor Tom te hebben gemaakt, met de meest mogelijke waardigheid. De beide mannen waren nu alleen. Het was een pijnlijke toestand. Deze twee mannen hadden elkadr een kwartier geleden als vrienden begroet de een stelde een vast vertrouwen in den ander. En du.... „Harriet heeft u daar aardig wat leugens verteld," zeide Jem, na verscheidene malen met de oogen te hebben geknipt, en zijn best doende om opgewekt te schijnen. „Wanneer zij uit haar humeur is, kan zij verbazend veel nonsens uitkramen," hij wierp een vluchtigen blik op zijn neef, die met zijn hand op het koffertje, dat de juweelen bevatte, in diep gepeins was verzon ken. „Ja, ik verzeker u, dat ik er evenals gij niet het minste vermoeden van had, wat zij zou gaan doen. Zij deed het anders drommels aardig, vindt gij niet? Over een half uur slaat zij hare armen weer om mijn hals. Arme Harriet 1 Zij is zoo on standvastig. Arme HarrietEn wat betreft die leugens, hoe minder wij er over spreken des te beter. Zij zijn te bespottelijk om schadelijk te kunnen »jn." „Hoe kwamen de juweelen in dit koffertje?" „Zij heeft ze er zelf ingedaan. Ik weet er niets van." „Hoe is de sleutel van de brandkast in haar bezit gekomen VerleendEen tweej. verl. naar Europi wegens ziekte, aan don kapt. der int. P. A. Mollinger. TrouwGeboorte- en Doodberichten. Uit de inil. bladen van 10 tot 17 Jan- GEBOORTENM. J. Ahrens—Bell z.echeges. van Dirksz eehtgeu. va Benjamins eehtgeu. van Lap réecht; van Bragman echtgen. van Ostechïj v. Coster, allen te Batavia. - J. S. va ZonCobet z. Bandar. - Galestien- Kiiiaan z. Solo. - E. HoedtBroekhu z. Ambon. - L. Lucardic z. Bajaian. L. M. L. Schuller tot PeursumOlij' z. Lahar. - H. P. van Hoorn-—Jorisse z. Suikerfabriek Olean, Siteebondo. - W. R. ArnoldHeins z.H. A. Fiëcbe Reijneke d.E. van HekBirkuisz L. F. J. Müller—Spilt z. allen te Senas rang. - A. Ch. van der LindenWald man z.; E. T. van LigtenLandreeii „Dien heb ik haar gegeven. Ja, toen gij gestorven waar meende ik, dat de juweelen en al het andere voor mij warei Ik gaf haar dus de juweelen. Zij heeft ze in het koffertje gf daan met het «enige doel om een leugen te kunnen bedenken. „Ja, maar gij hebt mij beloofd plechtig beloofd dal als er nog iets overbleef, nadat de schuldvordering was betaal( gij het dan aan Kathie zoudt geven." „Dat heb ik beloofd, toen wij beiden meenden, dat er ongi veer niets zou overblijven. Gij hebt toch niet kunnen ve: wachten...." „Ga voort." „Welnu, ik gaf haar den sleutel van de brandkast, waari de juweelen lagen. Een andere verklaring kan ik er u nii van geven." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2