BINNENLAND. De Veldslag bij Tokai', Mg tot haar wendende, zag ik dat de arme met een inwendige aandoening worstelde, dio haar scheen te zullen overwinnen, Zoo kalm mogelyk, ofschoon met weerzin, ging rij zitten en trok de tafel naar zich toe. „Nu kinderen, nu moogt ge niet te dicht bij haar komen, omdat go eens postzegels mocht nemen/ zeide ik met een wanhopige poging om te glim lachen. Zoo sprekende plaatste ik stoelon rondom haar. „Dit papier en deze potloódea roootan verdeeld worden, daar er echter geaa poliooden genoeg zijn moeter. wij om beurten doen. Dit is niet zooals het oude spel, het is volgens myn eigen vinding, Kyk, nu zal ik een brief sehrijven en op do post brengen. Jufirouw Ness zal hem stempelen en hem u geven, wanneer gij geroepen wordt.'7 Mijn Brief ia voor Willie May eK hij moet hem gaan hsle». Ik had erin geschreven: „Willio ga naar buiten en haal die groote sohelp, die gij in het kleine tuinhuis zult vinden, Zij las dit steelsge wijze, denkende dat ik hot niet had gezien. Zij gaf hem glimlachende over. Nu had ik goade roden om dien jongen naar baiten te zenden. Ik wist dat anderen mij a voor beeld zouden volgen en ik myn oogmerk zou bereikon. Zooals ik verwachtte, be gonnen de kinderen nu hwsne brieven heen en weer \e zenden. Mijn beurt kwam weder. Juffrouw Ness was druk bezig brieven te stempelen. Ik nam myn kans waar. Een fiinken jongen ter zeide nemende, zeide ik: „Hier, neem dit briefje en geef het aan myohaer Leao. Kent ge hem? Ja wel, maak dan geen leven en zeg het aan niemand. Snel naar zijn bureau en kom spoedig terug." Hg liep heen en zij die zoo dxak met de kinderen bezig was, merkte het niet op. Mijn briefje luidde: „Spoed, spoedjuffr. Ainswerth is in ons huis en speelt raet de kinderen, zij heeft geen argwaan ik koes aan het venster. Ik zal roepenbreng hulp zend uw mannen achter het huis om kom zelf door de voordeurvertrouw op mij, breDg handboeien mede FLOY ELTON". Toen alles gereed was, werden eenigo woorden gefluisterd, ganoeg om hem te doen begrepen, wy giugen in de kamer terug en geide „Ik ben de earste gevangene ik heb juflroaw Belmanns mof gesioles, en ik moet vaor een rechter komen." Op een teeken van mij, begreep de heer Leao wat ik van hem wenschte, en ik stak mijne handen toe, werd gebonden en naar d« rechtbank gebracht; de kinderen wachtten mij op. Ik werd ondervraagd, schuldig bevonden on veroordeeld. On geveer een half dozijn kinderen speelden voor gevangene, toen tot mijne vreugde de kleintjes ona jufirouw Ness riepen. Zou zy willen En zoo niet zij was half verschrikt maar toen men haar zeide dat het geen pyn deed, onderwierp zij zich. Da handboeien waren in een oogwenk om hare armen, de kinderee snelden naar do andere kamer, terwyl ik, als naar gewoonte, de deuren sloot, maar ze tevens op slot deed. De heer Laan floot, twee sterke mannen traden uit de gang en zij werd overmeesterd. Nooit zal ik den blik vergeten, dien zij mij toewierp. De drie mannen had den moeite haar te houden, toen zij zich tot my wendde met hare armen omhoog, gereed om te slaan, terwijl ik, daarvoor bevreesd en nu blijde mij in veiligheid te zien, achter de piano kroop, terwijl werd weggevoerd. Ik vertelde den kinderen dat zij met den heer Leao was medegegaan, auders zouden zij bang zyn geweect, om naar huis te gaan. Al die vreeseltjke angst duurde twee uren. Toen het avondmaal geëindigd was en de kinderen weg wa ren, sloot ik het huis en ging op de sofa liggen, want ik had «en vreesslijko hoofdpijn. De volgende week meldden de couranten het verhaal harer gevangen neming en dood. „Wat? Is zy dood?" riep ik uit. „Ja, zij werd woest op weg naar hat krankzinnigengesticht, wierp zich onder den trein en werd vermorseld." Dit was de geschiedenis, die mij werd verhaald. Hoevele jonge meisjes zouden hare tegenwoordigheid van geeat hebbeB gehad P déazolfden spoorwegtijd op de europeesche 1 deringon trad Eea onsamenhangend briefje, maar u moet denken, hoe ik te moede was. De jongen kwaaa spoedig terug en fluisterde „in orde" de jonge guit daoht mis schien dat ik, een meisje van zeventien jaar, verliefd was op dien oudon man, onzen inspecteur van politie Enfin, ik liet het* maar in dien waan. De minuten schenen mij uren toe, tot ik ze eindelijk zag komen zij zag hen niet. „Daar koaat mijnheer Leao. Papa is niet thuis en masaa is niet in staat hem te ontvangen en ik zal hem roepen om mede te spelen," zeide ik luide. Juffrouw Ness schrikte, maar werd ter stond weder kalot. Ik ging naar 't ven sier en riep „Mama is niet wel, mijnheer Lean, maar u moet maar hier komen." Bert snelde naar de deur en deed open, hij kwam binnen. Was ik gered? Ik wist het niet. Hij schudde mij de hand en ik stelde hesa aan juffrouw Ness voor, die verwonderd opzag, daarna kalm boog en haar oogen neersloeg. Hij sprak met haar over onverschillige onderwerpen, terwijl ik op de piano speelde. Toen schoot mij plotseling eene nieuwe ge dachte te binnen, ik keerde my op mijn stoel om en zeide „Kinderen, ik weet een nieuw spel letje: wo zullen rechtbankje spelen. De aadere kamer is de rechtszaal. Kom, mijn heer Lean," zeide ik, „laten wij haar gereedmaken en de deur open laten (het was een dubbele deur) nu nog een getuigenbank is deze stoel goed Gedurende al dien tijd spraken wij luide, om geen achterdocht bij haar op te wekken. Ik vond het hatelijk, haar te moeten bedriegeD, ik gevoelde dat ik huichelde en toch, wat moest ik doen De commissie van voorb reiding der wet op den krijgsdienst hield Donderdag en Vrijdag eene ver gadering. Aan den heer A' D. Wert- heïm, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, is door een honderdtdl telegrafisten van het kantoor te Amster dam, dank betuigd voor de waardeoren de rede, door hem in de zitting dei- voorgaande week omtrent hun vak en hunne dienstpraestatiëa uitgesproken. (A.) Te rekenen van 3 Maar e.k. zal de verzending van de mails naar Nederlandsch Oost-Indiö weder geschie den op den gewonen tijd, te wsten langs don weg van Marseille en langs den weg van Genua iu aansluiting ep de nederlandsche paketbooten met den trein van 5.50 a. van Amsterdam naar Antwerpen langs den weg van Marseille in aan sluiting op de fransche paketbooten met den trein van 7.45 m. van Amsterdam naar Antwerpen langs den weg van Brindisi in aan- sluiting op de britsche paket-booten met den trein van 12.55 van Amsterdam naar Antwerpen. Op een den 30n e a 3 1 n J u 1 i en 1 Augustus 11. te Dresden geh, vergadering van vertegenwoordigers der verschillende tot den „Verein Deutscher Eiseabahn VerwaUungen" behoorend* spoorwegen, omtrent de vaststelling der winterdienst- regeling voor 1890/91, was onder de te behandelen pusten ook een voorstel in gekomen van de hongaarsche staats- spoorw. dir. omtrent de invoering van spoorwegen. In Duitschland, Oostenrijk-Hongarya en vele andere staten heeft dit plan veel bijval gevonden; in ons land echter niet. Volgens besluit van den minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid zal men in den eersten tijd voor den in- wendigeo dienst, dus ook op grafieken eïi diecstboskjes, gebruik blijven makes van den amsterdacisehen tijd, die voor da aankondigingen op aanplakbiljetten en reisgidsen voor het publiek wordt gebezigd. Met de invoering van zonnetijd voor het gebruik, zoowel in den inweo digen dienst als in dien tegenover het publiek, zal gewacht worden totdat die tijd tevens wordt toegepast op het bur gerlijk leven en aan de invoeriug van het laatste kan ingNederland niet wor den gedacht voordat de omliggende sta ten daartoe ook besloten zijn. (V. D.) Aan de universiteit van Amsterdam promoveerde Vrydag tot doctor in de rechtswetenschap, op proef schrift art. 424 wetboek van strafrecht, F. E. Posthuttus Meijjes, geb. te Am sterdam. Het bij de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amster dam nieuwgebouwde pantserdekkorvet Sumatra wordt op het IJ uitgerust, en zal biunenkort naar Willemsoord wordes overgebracht, om van daar uit den proeftocht op do Noordzee te maken, ondeE bevel van den kapt-luit. ter zee P. G. Braeh. Zondag 1 Maart, des middags te halfeen, zal in een der lokaleD van het gebouw „D' Geelvinck", aan den Singel te Amsterdam, een openbaar debat over landnationalisatie worden gehouden door de heeren mr. Z. van den Bergh en J. Stoffel. Laatstgenoemde is daartoe door mr. van den Bergh uitgedaagd. De Tyd deelt mede: E«a meubelfabrikant geen baasje, maar oan baas in een onzer grooïe steden, by een klant ontboden ea door dezen gevraagd, hoe hij het- best zijn huis zou meubelen, gaf ten antwoord „Wal, u kunt 't krijgen zooals u wilt: Louis XIV, veertiende eeuw, Louis XV, vijfiieude eeuw, prcGiea zooals u maar verkiest...." Gelukkig (zegt De Tijd) voor dien meubelfabrikant, ,éat er geen styl- Heiorieh von Heess bestaat, want hij zou raar hebben staan kijken, zoo zyn klant hem een ameublement-Heinrich von Reuss XXIV, vier en twintigste eeuw, had besteld. Zestig pereent rente Aan den gemeenteraad van Amster dam ia een adres gecieht, om de aandacht, te vestigen op de huizen van koop en wederinkoop, een soort „stille lombard" Deze inrichtingen heffen over de daar feitel^k beleende goederen een interest van zestig percent en brengen dusdoende ontzaglijk veel ellende. De adressant, de hoor E. De Prouw, vraagt of de Raad daaraan niet iets kan doen. Le Raad heeft echter een beslist ontkennend ant woord gegeven. Men meldt nit Zaandam: In do Donderdagavond gehouden raadsver gadering werden, na breede debatten, aangenomen le. de voorstellen van Burg. en Weth. in zake den verbouw en de uitbreiding der gasfabriek. Ra ming ruim 91,000. Zes leden stemden tegen. 2». de voorstellen van Burg. ess Weth. in zake sluisbouw in den Dam alhier. Raming f 300.000, waarvan ia het "/3 zal bijdragen Zaandam Wor- merveer 3 7, Koog aan de Zaan Zaandijk geeft ia eens ai een, maximum van ƒ5000. De gezamenlijke gemeenten zuilen trachten van het rijk èa van de provincie elk 13 subsidie te verkrijgen in de kosten. Tegen dit voorstel stem den 2 leden. Op 63-jarigen leeft yd is overleden de heer Wouter Sluis, vroeger landbouwer te Beemster. ia vele verga der landbouw-maatachappijen hy eerstijds als spreker op, en was een verdediger van de nieuwste methoden van zuivelbereiding. Zyne bescheidenheid on eenvoud waren algemeen bekend, en steeds vond hij een groot en welwillend gehoor. Donderdagavond is ineen hooiberg te Wageningen gearresteerd da persoon van B. W., zijnde een Duiescher, gedeserteerd van zijn regiment te Metz, en aan zyne geleiders tusschen Metz Straatburg ontvlucht, toen hy werd overgebracht naar laatstgenoemde plaats, om 3 jaren ves ingstraf te ondergaan wegeas insubordinatie enz. Hij is Vrydag gevankelijk naar Arn hem overgebracht. Donderdag had teVlissin gen, iu togenwoordigdheid vaa do heeren Beucker Andreae, Turk en Jongkees, op de roede met uitstekend gevolg de olficieole proefteckt plaats met Hr. Ms. torpedoboot No. XXI (klein model). Ge durende 2 uren met volle kraohfe wer kende, werd met 470 omwentelingen der schroef eene vaart van 17% aiji be haald. Deze torpedoboot wordt binnen enkele dagen naar de directie dor ma rine te Amsterdam gedirigeerd: Do stoommachines en hotel werden op de fabriek der Kon. Mij. „De Sehelde" te Vlissiegen vervaardigd. Een ongehuwd man had een kosthuis betrokken te Jubbega-S*hu- rega. Steada betaalde hy geregeld zijn kostgeld, dat hy veor eenigeu tyd door ziekte daartoe niet meer in staat was. Zijn kostbaas had geen zin om hem langer te on«3«rhouden. Hij legdo zijn commensaal in een kruiwagen en ver voerde hem op die wyze naar het eea paar uur verder gelegen Wysjeterp, waar do man eigeelyk thuis beheerde. Niemand wilde zich daar over den ar- mea zieke ontfermen. Goede raad was nu duur, ea de verlegen kostbaas zag geen anderen uitweg dan ayn kruiwagen om te keeron en den last aan den dyk te laten liggen» Eenigen tyd late? word hy daaF dood gevonden. NaaF aanleiding van dit voorval vertrokken Vrydag vaa Zwolle da officier van justitie, do rechter commissaris en oen beëedijfde klerk ter griffie, vergezeld van de doctoren Rinkes Kijstra, naar Wijejeterp om een onderzoek ter plaatse in te stollen. (2. C.) De conducteur Bonke, ge- stalionneerd te Lingen, had Woensdag nabij het station Drentsteiafurt het on geluk onder den goeaereutrein te gs»ra- ken. Ean arm werd hem afgereden ea hij bekwam verder zulke hevige wonden aan het hoofd, dat men vreest voor zsgn loven. Donderdagavond wilden eenige dienstmeisjes te Kampareilanii het ys vaa het Noordsrdiep oversteken. Twei> harer zakten er door en een, eene aeveiïlien jarige, werd levenleos opge kaald. Omtrent het geveoht van 19 dezer wordt thans nader het volgende gemeld Kolonel Holled Smith had Woensdag bericht ODfcvangen dat de vijand van plan was de egyptische troepenmacht, op weg naar Tokar zijnde, aan to vallen. Hij besloot geen tijd te verliezen en bij het aanbreken van den volgenden dag trok hij van El Teb weg. De cavalerie maakte de voorhoede uit onder kapitein öeeeh. Majoor Wingafce, van den staf, leidde den opmarech. Te 10 uur 's mor geus bereikte de cavalerie Tokar; 20 minuten later volgde de infanterie. Juist bij tijds, want men kon bespeuren dat de vijand in een halven cirkel door het dikke struikgewas oprukte; vooral door de vele vaandels, die boven de struiken uitstaken, werd dit verraden. Op eea mijl afsfands merkte men de reserves op, die de bergen geheel bedekten. Kolonel Holled Smith stelde daarop aijn troepen in drie afdeelingen op aan drie zijden, tegenover het halfrond vaB da vijandige kolonne. Water en ammu»itie werden dooF kameelen en muilezels meegedragen; dew werden onder de hoede der cavalerie, ten noorden van het dorp, bij elkander gehouden. Nu begon een ware wedstrijd tusschen de troepen en de Darwishen otn 'n het. bezit ta komen van da enkele huizen, die buiten de lijn van verdediging lagen. Kapt. Marty? nam het eerst een kleine wooing, reeat v©o* de troepen nit, in bezit; en van daar uit kon hij, de voor uittrekkende beweging dor Derwiachen belemmerende, op 't midden vau hun ge ledere» zijn vuur richten. Op een zee? korten afstand van 't ingenomen huis vielen dan ook meer dan 100 Derwi achen; deze trokken nu eerst een eind terug, maar om spoedig daarop een po ging aan te wanden de egyptische troe pen in de fiaok aan te grijpen, juist op '6 zwakste punt, waar de operawën door de aanwezigheid van de transportdiereu worden bemoeilijkt. Osman Nslb zou den aanval dor Derwi6than leiden. Hoewol hst 11e bataillon Egypteaaren ondor kapt. Maodonald, de reserve mede in 't vuur bracht, bleek de vijand te sterk om tegen hem te kuunon ageeren, zooda» op den linkervleugel werd terug getrokken en nu avanceerden do ver- oenigde llo ea 12e bataljons ongeveer 500 meters en sloegen den vijand in 't froni uit elkaar, met groot torliee; de huizen werden ingenomen en de hooge ;ronden daarom hoen bezet. Daarbij werd sea hardnekkig gevecht geleverd; aan kaft. Maodonald en lait. Jackson wer den de paarden onder ft lijf doodgescho ten; kapt. Barvow word gedood. Men bleef den vijand steeds achter- volge*j en beachooc hem ook uit de ingenomen woningen. Ongelukkig begon nen de trassportbeestea die door de arabiëek® drijvers in dsn steek waren gelaten, schichtig te worden ou liepen weg; door den staf worden velen achter haald en gelukkig ook, want do vijand had er dea reuk van gekregen en reeds eeaige van de beesten buit gemaakt. De cavalerie ontdekte dit al spoedig en sloeg er op in; de Dsrwiseken werden als kaf uiteengejaagd, maar daarbij kwamen enkele heftige sohermutsoliogoa, man tegen man, voor. Zoo wsrd een egyptisch officier van zijn paard beroofd on zwaar gewond; kapt. Besch zng dit en ijlde hem te hulp; hij die gelegenheid v/erd ook hij gekwatst. Overigens hielden zien de egyptische 8n soudan&esehe troepen zeer goed; maar er was ook algemeen vertrouwen in de flinke cn krachtige leiding de operatiën door kol. Holled Smith en zijn chef van den staf, luit.-kol. S«tle. Anderhalf uur was er zwaar gestreden voordat de vij and werkelijk dérouté was; de egyptische cavallerie volgde de Derwischen nog op den aftocht en nam al <5e vaandels van de oproerlingen in beslag en do meeste Emirs gevangen. Toon men zóóver was, v/erd op de hoogsten gekampeerd; na eenige uren rust echter trok 't 11e bataillon voor waarts in de richting van Afafite, een kleiae afdseling achterlatend* om Tokar te beschermen en de trassporten an ge wonden te bewaken. Men zag den vijand toch nog in de vorte op de hergen en een hernieuwden aanval van uit een dikbegreeid boschje werd niet onmoge lijk goacht. De cavalerie vond echter geen tegenstand en bereikte weldiaOsman Digna*s tweede stelling, van waar men ean blik kon werpen op het dorp, waarin de arabisehe aanvoerder zijn hoofdkwar tier had. Die blik was verrassend. Verschillende rijen van tonten en daarachter groepen van duizenden strooien hutten (tokuls), waten ever de uitgestrektheid van mijlen verspreid. De infanterie rukte nu ook voorwaarts, een heftigon tegenstand ver wachtende. Maar zie, een aantal Ara- „Na ook de handen van Pedro te hebben gebonden en hem een opgerolden doek in den mond gestopt om hem het schreeuwen te beletten en hem daarna den langen mantel te hebben omge worpen die hem tot aan de voeten reike en ten slotte nog een grooten vilten hoed op het hoofd te hebben gedrukt zoodat ook zijn gelaat acht»» den breeden rand daarvan onzichtbaar was, verlieten ay de bouwvallen. De maan scheen helder en zond hare stralee loodrecht omlaag, zoodat de voorwerpen bijna geen schaduw afwierpen. Aan weerszyden van Pedro plaatste zich een der broeders, de jongste volgde hen en zoo begaf de geheimzinnige stoet zich op weg en werden slechts de voetstappen gehoord. Nauwelyks hadden zij ongeveer de helft der aangrenzende straat afgelegd ef zij hoorden een gebiedende stem luide roepen „Wie daar Een oogenblik deed deze stem d©D uitgebluschten moed van Pedro herleven. „Het is de nachtwacht, en wy zijn verlorea vlucht," zeide de jongste der broeders. „Houd je stil!" gebood de oudste, een dolk te voorsehyn halende, welks lemmer in het maanlioht glinsterde „als ge een enkele beweging maakt, steek ik je dood I" zeide hij tot Pedro. De andere broeders volgden zyn veorbseld en Pedro be- vond zich tusschen de punten der dolken, die de booswichten onder hunne rosatels verborgen hielden. Op dit oogenblik kwam de nachtwacht aan. ln Portugal iteeds uit militairen beetaande. „Wie daar?" vroeg de hoofdman. „Wij hebben een dokter gehaald voor onze arme moeder, die plotae'iog zwaar siek i* geworden," antwoordde óe oudste broeder op ernstigen toon. Do hoofdman zag Pedro van het hoofd tot aan do voeten aan en deze, die geen woord kon spreken en niet de minste beweging maken, bemerkte tot zijn leedwezen dat de nachtelijke rustbe waarders zich verwijderden met den regelmatigen stap, die den militairen eigen is. „Een beetje vlugger loopen," zeide de oudste der boeven, toen het drietal met Pedro zich weer naar de puinhoopen richtte. Maar voor zij daar aankwamen, werd opnieuw de hoofdman der ronde gehoord, die thans met krachtige stem riep^: „Halt daar!" De schurken bleven vloekend staan. De ronde naderde in ver snelden pas, voorafgegaan door eene vrouw, die met loshangende haren en bebloede handen vooruitSDelde en met heesche stem riep „Redt hem, redt hem t" ZQ wierp zich tusschen het viertal, rukte den hoed van Pedro's hoofd, waardoor zijn gelaat ziektbaar werd en zeide, naar adem snakkend„Gij.... zyt gered I Het on schuldige bleed is gered.... zij het ook ten koste van dat der schuldige...." „Wat hebt ge gedaaa, ongelukkige?" vroeg Pedro ontsteld: „Het eenige wat mij overbleef te doen," antwoordde zij, „u redden en daarna sterven." „O, gy zult aiet sterven, ik zal u redden!" riep Pedro uit. „Maar mijn dolk zult ge niet ontkomen," zoide de oudste der schurken met van woede verstikte stem, en eer men het kon verhinderen, stak by bet moordtuig tot aan 'c gevest ia haar borst. „O I hoe koud en sch&rp is dat staalzeide de gewonde tie. hand op haar doorboorde borst drukkende. „Vaarwel I.... Pedro!" zeide zij, zich tot hem richtende, terwyl hy haar in zijne armen opving: „ik sterf, nadat ik u gered heb en zoo is mijn dood gelukkiger dan myn leven is geweest I" „Gij zult niet sterven, neenl" riep Psdro wanhopig uit. Mijn redster zal mijne levensgezellin zijn voor het oog des Hemels en dat der wereld." „Neen neen antwoordde zij mat zwakke stem: de bloem der puinhoopen moet sterven tusschen henalleen en veriaten zoo als zy leefde Rechter aller zielen," zeide zij, de gebroken oogen hemelwaarts heffend, „scheuk gij my het medelijden, dat de mannen mij hebben onthouden 1" Eenigen tyd later werden te Lissabon een drietal booswichten terechtgesteld, terwijl juist op denzelfden dag in een der aanzien lijkste huizen der stad een schitterend feest plaats had, tot viering van het gelukkig herstel van den eenigen zoon, wiens leven dagen laDg door zware hersenkoortsen in gevaar had verkeerd. (Vert, van J. B. A.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 6