voldoen. De eigenaardige fransche mode,trepót was, wegens de lange stremming die dagen algemeen, is behouden in het vervoer, zeer belangrijk. gebleven, en zoo is dit onderwerp, behalve nationaal, ook nog in overeenstemming met de hodendaagsche dracht der dames, die, zeiven kragen en mouwen a la Henri II dragende, zullen kunnen contróleeren of haar modistes al dan niet van het his torische modd zijn afgeweken. Zoo zal de aanstaande Utrechtsehe maskerade ontegenzeggelijk //in de mode" z&jn. Mijnheer de B ar on en me vrouw de Barones. Benige dagen ge leden namen in het hotel Kasteel van Antwerpen." te Utrecht, hun intrek de Baron en Barones F. G. v. Ruit Door de aideelingea van de Tweede Kamer zijn uitgekozen tot rap porteurs voor het wetsontwerp tot uit voering van de grondwettelijke bepa lingen betrekkelijk den staat van oorlog en beleg, de iieerenHuber, Rooseboom, De Beaufort, Sehimmelpenninek v. d. Oye en v. d. Schrieck. Voorts zijn benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen houdende ont eigening voor verbetering van den Ouden IJssell. voor de vergrooting van de alg. begraafplaats te Zwollo, en voor den verkoop van heide enz. onder 4o. Het bouwen van filters, beambten- woningen, kolenloods en prise d'eau. Hiervoor was laagste insohrijver N. üoogedoorn te Giesendam voor 32,800. (M. C.) Arnhem, althans die naam prakte op j Oosterhout, de heeren V. d. Borch, v. d. het met een baronnenkroon versierde Velde, Zijp, Eogelberts en Branteen en naamkaartje, dat den keliner werd ter hand gesteld, om aan zijn patroon te geven. Da&r vooral d® barones zeer spraak zaam was, wist- men al heel gauw, dat het echtpaar eigenlijk Daar Utrecht was gekomen, om die stad, waarover het reeds zooveel had hooren spreken, eoas meer van nabij to leeren kennen, en dat zij dus met het oog hierop, mins tens een paar weken zouden blijven Aanvankelijk ging alles naar wenseh. de baron die blijkbaar veel van een goede tafel, fijne soupeetjes en dito wij nen hield, had reeds meermalen over een en ander zijne tevredenheid te ken nen gegeven, terwijl ook de hotelhouder geen reden had om ontevreden te we- zen. Zoo zou het ongetwijfeld nog gerui- men tjjd hebben kunnen voortduren, indien niet, na verloop van 8 dagen, den baron de eerste rekening, tot een bedrag van pl. m. f 250, was gepresen teerd geworden. Van af dat oogenblik liep het echter mis de baron kon namelijk niet beta len, omdat het geld, dat hij reeds sedert lang wachtende was, maar niet scheen te willen kgmen, terwijl de hotelhouder, die meer en meer kwaad vermoeden kreeg, ongeduldig werd en ten slotte weigerde langer logies te verleenen, indien niet eerst do oude rekening werd voldaan. Het gerolg hiervan was dat de hooge gasten op een gegeven oogenblik. met achterlating van een paar kisten en koffers, waarvan de inhoud onbekend is, het hotel verlieten en zich naar het hotel „Paya-Bas" begaven, waar zij echter maar een pmar dagen vertoefden, en toen, met achterlating van pl. ra. f 90 schuld, vertrokken. Wie en wat de zich noemende Baron eigenlijk is, schgnt nog niet met zeker heid bekend te wezen, doch wat de Barones betreft, moet reeds gebleken zijn, dat zij zekere juffrouw K. is, die vroeger eenigen tijd te Utrecht heeft gewoond, het daar met haar man niet te best heeft kunnen vinden en daarna naar Amsterdam is vertrokken. Iütu8seheB werd der politie van een en ander kennis gegeven, zo&dat men er te zijner tijd wel meer van zal hoo- reD. Omtrent de insolventie van de gearresteerde gebroeders Ver wiel, te Waalwijk, die voor rekening eener rot- terdamsche firma belast waren met het drijven van handel in huiden, leder en schoenmakersfoumituï'en, verneemt men nader, dat het tekort in hunne kas voor loop! r geschat wordt op minstens ƒ100,000. Te Ingën in de Neder-Betuwe werden Dinsdagavond half negen de be woners opgeschrikt door een fiinken donderslag. De lueht was donker, de wind W. Z. W. en stilna den slag sneeuwde het eenige minuten groote vlokken. Om 9 was de lucht weer ge heel beider. Omtrent de brand te Rozen- daal wordt nog medegedeeld, dat van de stoomkaodij-fabriek Java" zijn gered de schoorsteen, de machinekamer en het ketelhuis met de zich daarin bevindende stoommachine en ketels, terwijl ook nog de gemetselde steenen stoven in de fa briek eene betrekkelijke waarde hebben behouden. De voorraad suiker in fabriek en en- over die houdende overeenkomst met Haarlem tot ruiling van gebouwen ön tot bekrachtiging van eene beffing in Fries land, do heeren Boreel, Oppedijk, Zylker v. Löben Seis en Lambreehts. Uit Kuilenburg meldt men dd. 2 Maart De groote voorjaars-paardecmarkt is weder begonnen. Gewoonlijk duurt ze slechts éóa dag. In vroeger jaren waa ze drukker dan thans oude Kuilenburgers herinneren zich, dat er wel 150 paarden aan de lijn stonden. Doch vóór eenige jaren schijnt er een maal in de courant een onjuiste datum te zijn opgegeven, met het gevolg dat de paardenkoowers te vergeefs kwamen. Dezen zijn toen boos geworden en hebben zich schrikkelijk gewroken. Heden b.v. was er geen enkel paard te zien. Door den hevigen wind Dinsdag eene praam, geladen met zaad, in het vaarwater te Wijnsloot bij Ulst gezonken, waarbij een der opvarenden verdronken is. Hij laat eene wedawe met 8 kinderen in onverzorgder» toe stand achter. Te Frederiksoord kan men sinds eenige maanden getuige zijn van eene zeker hoogst zeldzame vriendschap tusschen een varken en eene kraai. Bij de hoeve //Willem III" is een varkensloop. Eenigen tyd vóórdat de varkens in dien loop zullen worden ge- latea, posteert zich eene kraai op de houten omheining. Nauwelijks hebben de varkens al brommend, snuffelend en wroetend hunne omwandeling begonnen, of de kraai strijkt neer op den rug van een der viervoeters, dien zij met hare vriendschap heeft vereerd en die zich dit vrachtje met blijkbare iiagenoaiecheici laat welgevallen. Na aldus eenigen tijd den loop te zijn rondgereden, vliegt de vogel uit om voedsel te zoeken, doch keert weldra terug om onveranderlijk altyd weer op den rug van hetzelfde varken neer te strijken. Men meldt uit Groningen, dat Dinsdagavond te 8 uren d3 machi nist der Staatsspoorwegen K., aldaar woonachtig, bij het oversteken der rails bij ongeluk door een raageeseaden trein ia gegrepen, zoodat hij onder de locomo tief kwam en daaronder levenloos werd weggehaald. De man laat eene weduwe met 2 min derjarige kinderen achter. Letteren en Kunst. Ibsens laatste drama //Bedda Ga- bier", heeft volslagen fiasco geleden in het Volkstheater te Kopenhagen. Dit is de eerste maal, dat een stuk van Ibsen geen succes in die stad behaalt. Merkwaardig ia het, dat de opvoering van hetzelfde stuk, tegelijkertijd gegeven in schouwburgen te Stockholm en Chris tiania, hetzelfde slechte resultaat heeft gehad. De heer August Kiehl, lid van het operettegezelschap der firma Prot en Zoon te Amsterdam, heeft naar het A. N. meldt, een oorspronkelijke holland- sche operette geschreven, waarin Czaar Peter de hoofdpersoon is. Rechtszaken. Aanbestedingen. Middelburg, 3 Maart. Heden! middag werden door Burg. en Woth. ten raadhnize aanbesteed de verschillende werken ten behoeve der duinwaterlei ding t. w. lo. de leveriog van de noodige gego ten buizen met hulpstukken. Hiervoor was laagste inschrijver de compagnie générale de cond. d'eau te Vennis bij Luik, vertegenwoordigers Van den Henert en Punt, te Amsterdam, voor ƒ63,566. 4o. het maken van een hoogreservoir- gebouw met ijzeren hoogFeservoirbak. Hiervoor was laagste inschrijver F. Hilarius te Leeuwarden, ad f 27,612. Bij eene rijzende graanmarkt was van do Fratelli F. en Co. te Br&Ila door de firma B. J. A W. te Rotterdam ge kocht 100 last gerst en door deze laatste weder verkocht aan do firma P. en Co. te leveren vrij langs boord en onder de mededeelicg//Augustas of September af te laden door F. en C«. te Braïla." In October d. v. komt alsnu bij de firma W. bericht in, dat do aflader bui ten staat is geraakt zijne verplichtingen na te komen en een accoord aanbiedt van 10 pCt. De firma W. stuurt het bericht door aan de firma P., met ver zoek om instructies, maar krijgt ten antwoord, dat bier van instructies ven geen sprake kan zijn en dat zij verkoopstor hare verplichtingen tegen over de firma P. heeft na te komen, d«t de firma P. met den aflader te Braïla niets to maken heeft. Daarover oneens wordt de firma W. door de koopster P. gesommeerd te leveren en vervolgens wegens wanpraos tatie gedagvaard tot betaling van scha devergoeding. Over de feiten zijn partijen het vol komen eens en de eenige vraag, die hen verdeeld houdt is dezebestond er bij den verkoop der gerst door gedaagde aan eiseheres een voorbehoud met bedekking tot de levering door dec aflader te Braïla Mr. Havelaar, den eisch toelichtende, was van oordeel, dat eea dergelijk voor behoud hier niet was gemaakt en de aflader uitsluitend genoemd was ge lijk in den graanhandel veelal voorfewain omdat bekendheid met de afkomst van het graan voor den kooper niet onverschillig kon zijn. Daar hier overigens van overneming van de rechten en verplichtingen uit het eerste koopcontract door den twee den kooper geen kwestie was; en zelfs gedaagde, die zich verbonden had te leveren vrij langs boord (welko clausule in het eerste contract; n i e t voorkwam), zich daarvoor een hoogeren prijs ver zekerd had, had gedaagde de risico te dragen on zelfstandig voor zijoe ver plichtingen in te staan, tenzij hij zich door een beroep op overmacht daarvan kon ontslaan. Mr. Knottenbelt, voor de gedaagde optredende, meende dat over de betee- k e n i s der bijvoeging wie aflader was, in den handel niet veel verschil zou ba- staan, en hier dan ook van niet anders sprake was dan van een onderkoop (gelijk men ook spreekt van een onder huur), zich daarbij tevens refereerende aan een vonnis der rechtbank te Am sterdam, wel is waar een unicum, maar dan toch geheel overeenkomstig de op vatting van gedaagde. Dat hier een koopcontract zou zijn eensluidend met dat van den inlader, werd dan ook niet beweerd, s'.echts dat de verplichting tot levering bij den tweeden koop onder jaar, arbeider te Rninen, sedert 8 Jan. gedetineerd in het huis van bewaring te Assen, ter zake dat hij in den namiddag van 6 Januari onder de gemeente Rui nen, in gesloten jachttijd jagende, op een a/stand van ongeveer 33 mete? nit zijn jachtgeweer een schot met hagel had gelost op den onbezoldigdea rijks veldwachter Klaas Wieringa, die hem achtervolgde ten einde hem wegens eene jachtovertreding te bekenren, door welk schot Wieringa zoo ernstig in het aasgezicht was verwond, dat deze dien tengevolge het gezichtsvermogen van zijn linkeroog had verloren. De beklaagde bekende het hem ten laste gelegde. De substituut-officier van justitie, mr. W. C. A. Scbolten, braebt hulde aan den wakkoren beambte, die in trouwe plichtbetrachting voor zijn leven deerlijk verminkt was; hij beschouwde den be klaagde, die om eene betrekkelijk ge ringe straf wegens de begane jachtover- treding te ontgaan, ziïn saïsdryf had begaan, als een gevaarlijk persoon en requireerde diens veroordeeling tot eene gevangenisstraf van 3 jaren tei sake van zware mishandeling, gepleegd een ambtenaar gedurende de rechtvaar dige uitoefening zijner bediening. De verdediger van den beklaagde, mr. M. Oidenhuis Gratama, advocaat te Asssn, noemde den beklaagde een slacht offer der jachtwet, wier afschaffing door den verdediger wenscheüjk gerekend werd. Met bet oog op do berouwvolle bekentenis door den beklaagde afgelegd en diens vroeger goed gedrag, terwijl volgens sprekers meening de beklaagde niet hot opzet gehad had ooi asn den onbezoldigden rijksveldwachter zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, verzocht de verdediger d* oplegging van eene mindere straf dan gere^uireerd was. Heden deed de rechtbank uitspraak en veroordeelde den beklaagde overeenkom stig het requisitoir tel eene gevangenis straf van 3 jaar. De beklaagde werd daarenboven overeenkomstig de vordering van Klaas Wieringa, daarin bijgestaan door mr. H, Haitzema Victor, advocaat te Assen, veroordeeld, om aan Wieringa 150 gulden als 8«hadeloosstelling voor het verlies van het oog en de verplegings- kosten te betalen. Financieel© mededeelingen. Het Weekblad van Broekman ®n Hou ders bevat o. a. de volgend® opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 7 Maart loopende, door hun tusschen soms» ver handeld. Aand. Bible-Hotel (Mpij. Exploitatie van het) a 70% pet. Aand. Lintorfer Mijnw. (Mij. tot Expl. der) 20 Aand. Nat. Hypotheekb. Opr.-Aand700. Oblig. Pal. voor Volksvl. (Uitgestelde Schuld) 17 Aand. Billit. Mij. Ie rubr. te 's-Hage 3000. Idem id. id. 2e rubr. te 's-Hagef 2400. Aand. British DeliLangk. Tobakko Cy Limited. 136 Idem id. id. id. preferred 105% Oblig. N. I. Cult.-Mpij. 104 Aand. Rotterd. Deli-Mpii. 174%-175 Scrip. Boxtel-Wezel spw. (van lo Hyp. Oblig.) 8% Aand. Ned. Soheepvaart- Maatschappy. 36 Aand. Br.- en Meelfabr. te 's-Hage s- 145 Oblig. Studenten-Societ. //No8 Jungit Amicitia", Amsterdam v 85 Aand. Holl. Societ. van Levensverzekeringen 365 Aand. Ned. Lloyd 89% 3o. het leggcD van de aanvoerbuis worpen waB aan de nakoming der ver- naar en van het buizennet in de stad J plichting Middelburg. Hiervoor was laagste in- j Maart. uit den eersten. Uitspraak 28 (W. R. C.) schrijver de Comp. gén. de cond. cCeau te Voor de rechtbank te Assen atond i; Vennis ad ƒ26,918. i de vorige week terecht H. K., oud 26 POLITIEK ÜVKRZÜCHT. Het stoomschip Glengylevau China komend, heeft in het Tilbury-dok te Londen twee dagen gelegen zonder gelost te worden, ook alweer ten gevolge van verschil mei unionisten. Daarna zija Zaterdag werklieden van den Bond der Scheepseigenaren met lossen begennen. Zoo gaat het tegenwoordig gedurig. Voor werk, dat slechts kracht en sappe handen vereiseht, bieden ziek liefhebbers bij menigte aan. Dat blijkt ook de reden te zijn, waarom do gevreesde algemuene werkstaking in de engelsehe havens ver leden Maandag niet is n it gebroken. De unionisten kregen er do lucht van, dat de Bond van Scheepseigenaren voldoende aanvraag van werkzoekenden had be komen, om met gos-d gevolg buiten de werkstakers te huanea. Naar men ve-i1- ne$mt, zeuden des avoads reeds 3000 ssaaBen vit de hustplaatsea naar de loadenscke dokken zijn overgebracht, om de plsataaa der oawilligen in te nemen. De uaionïstisehe leiders hebban daarom de algemeen® werkstaking tofc voor hen gunstiger tijdca uitgesteld. In de Woensdag gehouden zitting van het Landbonwcomité te Straatsburg, hel volgende adres aan den keizer voor gelezen Naar aanleiding vaa de dezer dagen in het buitenland plaats gehad hebbende voorvallen, die geleid hebben tot verechexpte maatregelen omtrent den pasdwang, verzekeren de vertegenwoor digers vaa Elzas-Lotharingen den keizer, dat zij elke inmenging van vreemde ele menten afwijzen. Geen vreemdo agitatie is ooit geschikt, om hunne gezindheid saa het wankelen te brengen. Vertrou wende op 's keizers welwillendheid ver zoekt het Laadscomité ophefflag of' ver zachting der bedoelde pasmaatregelen. Dit adres werd goedgekeurd. Volgens het Tageblatt is te Friedrichs- hatin da aldaar logeerende Rus Frisca, als verdacht van medeplichtigheid den moord van don russisehen generaal Seliwerstoff, in verzekerde bewaring nomen. Da portögoesche Cortes zijn Woensdag geopend. Men verzekert te Londen, dat lord Salisbury pas een telegram uit Fortugal heeft ontvangen, houdende de verzekering dat er betere vooruitziohten zijn voor bot welslagen der onderhandelingen tus- 8thon Engeland ou Portugal. In do italiaanseho Kamer van afge vaardigden interpelleerde de heer Ferrari de regeering over de opvatting, die gaaf» aan art. 5 der constitutie met be trekking tot het vernieuwen van het drievoudig verbend. De minister-president Rudini ai w®ordeude, gaf te kenneo dat hij verMaring op 14 Febr. afgelegd beves tigde. De regverisg is niet voornemens da banden van het drievoudig verbond te verzwakken. Op eene vraag van den heer San Onofrio antwoordde de minister dat Italië het cvenwioht in do Middellandsche zee wil. Koning Humbert heeft den president van den Ministerraad doen we'ea, dat hij 4 Eïillioen lire op zijn civiele lijst wil schrappen. In de grieksche Kamer kwam dezer dagen ook het verbod van een tooneel- stuk aan de orde. De onafhankelijker! interpelleerden Delyannis over het ver- biedon van de opvoring van een stuk, waarin de Cretonzers de mooie rollen hebben. De Premier verdedigdo het vei bod, op grond dat hy voor ongere geldheden vreesde en dat elke poging van de Cretenzers in Griekonland om hun landgenooteo ts hulp te komen slechts nadeelige gevolgen voor Creta zou hebben. Hij verklaarde verder, dat de Regsering elk® poging om uit Grieken land versterking ot' kruit naar Creta te zenden zou beletten. Noch TriconpiSj noch een van zijn partijgenooten nam deel aan het debat. De directie der Rosario Salpeter- Maatpchappij maakt een telegram uit Iquique openbaar, waarin bevestigd wordt dat de opstandelingen deze stad bezet houden sedert den 16en Februari, nadat het leger van den President drie dagen later tevergeefs beproefd had, de stad te hernemen. In bijna alle salpetermijnen is het weFk gestaakt, wegens gebrek aan voedsel. De berichtgever der Times te Lissabon i maakt esn uittreksel openbaar uit eenea 'e- voorschijn kwam. Het was helder genoeg om op eenigen afstand voor zich te kunnen zien, maar Thaddeus Sholto nam een van de lantaarns van het rijtuig om ons voor te lichten op onzen weg. Pondicherry Lodge stond geheel op zichzelf en was omringd door een hoogen steenen muur, bedekt met gebroken glas. Een enkele kleine met ijzer beslagen deur gaf toegang tot het huis. Op een zeer bizondere wijze klopte onze gids aan. „Wie is daar?" riep een barsche stem van den binnenkant. „Ik ben het, Mc Murdo. Gij herkent toch zeker mijn klop pen wel?" Wij hoorden een soort gebrom en het gerinkel van sleutels. De zware deur ging langzaam open en een korte, breed ge schouderde man stond in de deuropening, terwijl het gele licht van de lantaarn op zijn vooruitstekend gelaat en glinsterende, wantrouwende oogen viel. „Zijt gij het, mijnheer Thaddeus Maar wie zijn die anderen Mijn meester heeft mij omtrent hen geen orders gegeven." „Niet, Mc Murdo Dat verwondert mij. Ik heb mijn broeder gisteravond toch verteld, dat ik eenige kennissen zou meebrengen." „Hij heeft vandaag zijn kamer niet verlaten, mijnheer Thad deus, en ik heb geen bevelen ontvangen. Gij weet zeer goed, dat ik mij aan mijne bevelen moet houden. Ik kan u wel bin nenlaten, maai uwe vrienden moeten bujven waar zij zijn." Dit was een onverwachte hinderpaal. Thaddeus Sholto keek met een ontstelden, hulpeloozen blik om zich heen. „Dat is zeer verkeerd van u, Mc Murdo zeide hij, „Wan neer ik voor hen borg sta, is het toch zeker wel voldoende. Hier is bovendien ook een jonge dame. Zij kan toch op dit uur niet op de openbare straat blijven wachten." „Het spijt mij wel, mijnheer," zeide de onvermurwbare por tier. „Zij kunnen wel vrienden van u zijn, maar niet van mijn meester. Hij betaalt mij goed, opdat ik mijn plicht doe en mijn plicht zal ik doen. Ik ken bovendien uwe vrienden niet." „Dat is niet waar, Mc Murdo," riep Holmes uit met opge wekte stem. „Ik kan niet denken, dat gij mij zult hebben ver geten. Herinnert gij u den amateur niet meer, die te Ali on vier jaar geleden, op den avond van uw benefiet, driemaal met u heeft gekampt?" „Zou ik mijnheer Sherlock Holmes hebben vergeten," riep de kampvechter uit. „Goede genadehoe is het mogelijk, dat ik u niet herkend heb? Wanneer gij in plaats van daar kalm te blijven staan, mij een van uwe zijdelingsche stooten onder de kaak had gegeven, dan had ik u dadelijk herkend. Ja, gij hebt uwe gaven verspild. Gij zoudt het ver gebracht hebben, wanneer gij u meer op de kunst hadt toegelegd. „Gij hoort het, Watson, wanneer alles mij tegenloopt, dan staat er nog een beroep voor mij open," zeide Holmes lachende. „Onze vriend zal ons nu ongetwijfeld niet in de koude laten staan," „Kom binnen, mijnheer, komt binnengij en uwe vrienden," gaf hij ten antwoord „Het spijt mij wel, mijnheer Thaddeus, maar de orders zijn zeer streng. Ik moest eerst zeker zijn van uwe vrienden, alvorens hen binnen te laten." Aan den binnenkant leidde een grintpad door een kaal veld naar een hoog huis, vierkant en somber, geheel in duisternis gehuld, met uitzondering van een der hoeken, die beschenen werd door het licht der maan, dat weerkaatst werd in een der dakraampjes. De groote omvang van het gebo*w met die som bere, doodsche omgeving, deed ons het hart verstijven. Zelfs Thaddeus Sholto scheen zich niet op zijn gemak te gevoelen, want de lantaarn rammelde in zijn bevende hand. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2