NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Muzikale Kroniek. De Schat van den Radjah. Maart 1831 FEUILLETON. Ót}<J J ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Hijb, per 3 maanden 1,65. 0,05. Afzonderlijke nummers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleino Hontatraat No. S, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERT&KTlÊE: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10'Centr. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door allb boekhandelaren en eonrantierö. Directeuren-Uitgevers J. C. PEERESOOM en J. B, AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicilé Elratigere G. L1)A VEE Co., JOHN F. JONES, Snee., Parijs 31 bis Faubourg Montmarire* STADSNIEUWS. Haarlem 6 Maart 1891. Weeasclag 11 Maart e. k. vergadering van den Gemeenteraad des vooraaidelags 11 uur. Daor H. de Lugt is aan het gemeen tebestuur vergunning gevraagd eene iinederg op te richten ia het perceel aan de Burretstraat no. 2, giasMiftiOS •X.'fir«ViïA.V£2£ Nedcrlaiidsclie Opera. LUCIA VAN LAMMERMOOR. Onder de vyftig door Donizetti gecom- poneerde opera's i3 Lueie eene der meest bekende. Donizetti heeft zija groot J scheppitsgs verinogen aan verecbilleade soorten van opera's beproefd. Lucie vrerd 1 het eerst te Napels in 1835 opgevoerd. 1 Door do verouderde handeling geniet deze opera echter niet zooveel bijval als „La f fllle du Régiment", „Don Pafeqaale" etc., van denzelfdon meester, welke opera's nog steeds de lievelingen van het publiek zijn. De invloed der d^itscho school is Doniaetti's werken merkbaar, da orkestratie weldoordacht en meesterlijk. De hoofdpwrtyea waren gisterenavond a 'nandea van aej. Piazza, de feeeren J Albers, Tyssen, de Beer, Deriekx ea Poons, en ik moet eerlijk bekennee, de Nederlaadsche Opera nog nooit zóo eleeht gehoord te hebben. Behalve de heer Albers, die, zooals altijd, «set groot talent i cd opgewektheid zijn rol vervulde, was alles zeer middelmatig. De eavatïne het eerste bedrijf, //Gij» die in dwazen overmoed", werd doer Albers ge- decideerd en gezond voorgedragen, ea den geheelea avoad zong en speelde hij met de meest mogelijke toewyding. De tenor, de heer Tyssen, begon pas in het derde bedrijf eenig teekea van leven te geven; da drie andere heer ea partijen i wensch ik maar liever buiten bespreking te laten. Waarom mejuffrouw Piazza met bui» tengewooe letters op het programma ves- meld werd, zal voorzeker de directie van de opera beter weten dan ikiets bizonders heb ik v®or mij, den goheeien avond in haar spel of zang niet kunnen I ontdekken. Wei waren eenige oogenblik- ken, b. v„ in het duo van hot tweede I bedrijf, beter dan wat daarveer cn daarna door haar werd gezongen, aoch over het algemeen lag den geheelea avond een l waas van eentonigheid ovar Lucia ver spreid. Ztolfs koor en orkest schenen onder den seatimenteolen invloed gebukt te gaan alleen het koor ven het dorde bedrijf „O, welke boosheid", kwam goed tot zijn recht. Zij, die mijne vroegere veralftgea over de Hollariasche Opera hebben gelezen, weten welke sympathie ik v*«r dat ge zelschap gevoel. Na eene uitvoering en mei eene bezetting als gisterewavond, geloof ik echter, dat zijselve zal gevoe len, dat betere vertolkingen nooaig zijn, zal zij bij voortduring op dea steuu van het publiek mogen rekenen. Woensdag 11 Maart zal door de leer lingen van de 8«lo klassen der Muziek school van //Toonkunst" alhier, in de Groote Zaal der Vereoniging" eene uit voering worden gegeven. Na afgelegd examen zijn tot de Rijks normaallessen alhier toegelaten: J. E. Bijleveld van Halfweg, J. E. Wesselink van Zilk, M. R. Endars vaa Vogelen zang, C. M. Botman, J. E. Jenny Weyermaa, W. Berg en -A. de Jonge van Haarlem, M. Klok van Houtrak- polder on P. Gertenbaoh van Zandvoort. Gedurende de maand Februari is in de Snuivers-spaarbank vaa de afdeeiing Haarlem van den Volksbond ingebracht in 587 posten 1271.28 ea terugbetaald in 56 pesten 1009.43)£. Er zijn 25 nieuwe boekjes afgegeven. Het vrij uitvoerig verslag van de rode» Donderdagavond door den heer Fr. Lief- tinck in „Volksbelang" geheudea, moet wegens plaatsgebrek tot het volgend nummer blijven liggen. In bet hoeden- en petêemnagazijn van J. W. Boeree, Riviervischmarkt 5, is een soort van pet voerhanden, die door den fabrikant „levensredder" (Lebeas- retter) wordt genoemd. In de voering van de pet n.l. is, volgens voorschrift van dr. Esmarcb, een zakje gemaakt, waarin eene enveloppe, die verschillende artikelen bevat, welke by ODgelukkea te pas kunnen komen, zooals eojapres, ver- bandstof, veiligheidseaald, watten ge drenkt in ijzerchloride en engelochen pleister. Bij bloedende kwetsuren en brandwonden kan werkelyk deze „Lebens- retter" voor de eerste hulp van groot belang wezen, eo, om maar dadelijk te preeiseeren, vooral velocipadisten zü11«d, naar het ons voorkomt, wel doen met zich zulk een pet aan te schaffen, om bij kleine of groot-ere ongevallen, zelfs «lid den op de heide, hulp te kunnen brengen. Bij de Yereeniging: „Wsidadighgid naar Vermogen" hebben zich do volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppaeoer. - Een v»or ziekenoppasser. - j Eeo voor sehrijver. - Drie voor kau- toorlooper. - Era veor portier. - Eeo voor schilder. - Een voer behanger. - Een voor schoenmaker. - Een voor met selaarsknecht. - Een voor broodbakkers- kaecht. - Twee veor lukamanskaeoht. - Een veor opzichter. - Een voor steelen- mattor. - Vijf veer aardwerkers of les werkman. - Tien veer werkster ef sehooamaakster. - Eea voor burgerwasch- vreuw. - Een voer helpkeokster. - Een veor liaBenrtasieter. - Drie voor burger- naaister. - Drie veer breister. - Twee veer mengelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren e* werkgevers, die van beveastaande aanbiedingen gebruik wen- echea te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvrage» schriftelijk tot het Be stuur te richten bus Doelen of Stadhuis. Men schrijft uit Hillegom, dd. 4 MaartSinds onheuglijke tijden bestaat er in do Hillegoramerbeek aan de Hip- pelerbrug een tolboom, welke ligt ia het vaarwater. Elke schuit of elk schip, welke daar moet passeeron, moet daar voor dan ook den toi'betalen. Die tol is daar gelegd door de be stuurders van de armen-tuineu om de turfschepen, welke vroegere jaren aan de aldaar bestaande kalkovens turf moes ten leveren, tol ie laten betalen. Toen evenwel de kalkovens werden opgehe ven, hebben die bestuurders de tol- belasting toegepast. Of die tol recht vaardig is ef niet, zal nog bewezen moe ten wordeü. Het feit evenwel is nu, dat eenige belanghebbende heeren, voornamelijk bloemisten, hedenmiddag om halfdrie die afsluiting hebben verbrokeD. Vele belangstellenden waren daarby tegenwoordig, en onder het gewone „hoeeee" ging de eerste schuit //tolvrij" er door. Wat hiervan do gevelgen zullen zyn, is nog niet te zeggen. Waarsehynlijk zullen de leden van bedoelde armbestu ren zich er wel bij neerleggen, daar men zeer betwijfelt of zij er wel recht op hebben eeD nieuwen tol te plaatsen. Graan en zaadmarht gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, den 5den Maart D-91: Witte tarwe 7.20 h 9.10; roggo ƒ6 k 6 30; haver 7 h 8.40; ehevaliergerst ƒ5.30 A 6,25; wintergerst ƒ5 A 5.50; duivenboonen ƒ6.80 &7.2S; paardenboonen ƒ6 6.35 r groene erw ten 7.25 a 9; kanariezaad ƒ7.15. Alles per Hectoliter. Door den Rijksveldwachter vaa Half weg ia een Duitscher aangehouden, zoader beroep of vaste woonplaats, ia het bezit van een paar horloges, een wekker en een tasefeje met werktuigea. Aan do Baarsjes ouder de gemeente Sloten zijn Donderdagnacht twee houten wosicgen afgebrand; alachts roet moeite konden de bewoners zich reddeü; van een hunner is niets verzekerd. Letteren en Kunst. Bij de Kon. Vereen. //Het Neder- landsch Teoneel" is, naar de Amst. Ct. meldt, een nieuw oorspronkelijk histo risch teoaeeiapel in studie, getiteld Een nieuwe dag, waarvan ,H. M. de Regen tes da eerste opvoering in de residentie zou bijwonen. Naar men verneemt is het koor- personeel van het nederlandseh-opera- gezelscbap voornemens, gedurende don aanstaanden zomer vereenigd te blijven en in do provinciale hoofdsteden van ons land een reeks voorstellingen te geven, zoo van operetten als van kleinero zang werken. B IN NE N L A N I). De oud-minister van Jusfci- tie, lid der Tweede Kamer, mr. Sroidt, heeft Woensdag verscheidene zijner staatkundige vrienden ten zyoent aau een feestmaal vereenigd, ter gelegenheid vao het 20ste jaar zyner intrede in de Tweede Kamer. OFFICIEELS BERICHTEN. De gewone audiënties van den minis ters van BinnenL Zaken en Waterstaat zullen op Zaterdag 7 Maart a. s. niet plaats hebben. De eerste helft der leden van de Tweede Kamer is ten hove te diDeeiren gevraagd tegen Maandag 9 Maart. Behalve het adres van mr. H. Ph. de Kanter c. s., houdende ver zoek tot wijziging van de jachtwet enz., zijn tot dusver 123 meest gelijkluidende adreseen van gelijke strekking en 17 houdende adhaesie aan het verzoek bij de Tweede Kamer ingekomen. Bovendien zijn er nog 9 ingediend roet verzoek tot berzioning der wet op de jacht en yisscherij, onder welke een van den kerkeraad der hervormde ge- meeste te Tubbergen. Koningin WilltelntinalDoor het prachtige voorjaarsweder de vorige week was onze jeugdige KeDiEgin in staat herhaaldelijk reeds in een half geopend rijtuig uit te rijden. Men heeft haar dus voer 't eerst sedert 's Konings dood in haar rouwgewaad gezien. Onze kleine Vorstin ziet er flink uit; zij groeit heer lijk op en belooft een sehoone vrouw te worden. Eon uitnemende leefregel wordt met haar gcvolgfl en de Koningin-regen tes waakt tegen alle noodelooze afwijkin gen daarvan. Koningin Wilnelmica staat 's morgens te 7 uur op; zoodra zij gekleed is, gaat zij naar Mama en ontbijt te 8 uur met H. M. Van 9 tot 11 uur wordt geleerd talen, teekenen en muziek. Te 11 uur wordt daarna reeds hot tweede dejeuner genomen, dat vrij substantieel is, in tegenstelling met hot hoogst eenvoudige breakfast. Na de lunch wordt een hoofdstuk in den Bijbel gelezen. De Koningin-Regentes blijft zich zelf met de godsdienstige vorming barer dochter belas- ton. Na 't gebed gaat de kleine Koningin spelen, meestal alleen, een enkele maal met een paar jonge dametjes; haar pop- perskamer vooral is daarbij een groote aan trekkelijkheid. Tegen 2 uur rijdt de Ko ningin, hetzy met freule Van do Pollof met miss Saxton Winter uit, veelal naar Schovemngen, of terug, soms ook door 't Bosoh of langs andere buitenwegen, maar zoo min mogelijk door de stad. Te huis gekomen, wordt weer wat gewerkt, tot 6 uur, wauneer gedineerd wordt. Daarna is 't ai spoedig, ca het gabruïk van een kopje thee, tijd cm te gaan rusten. Te 8 uur neoint de Koningin afseheid van Moeder on gaat zij naar haar bedje. (N. Gr. GU) De gemoenteraad van Lei- den heeft Donderdag besloten, de Indi sche Instelling op to heffen. Hot U. D. bovat het volgend weerbericht over de maand Februari De maand Februari is een weinig met hare temperatuur onder de nor male gebleven. De gemiddelde tempera tuur, zotals dio is waargenomen, be draagt 2°.86 C, jterwyl de normale waardo 2Ü.90 O., bedraagt. De ochtoudfeiBper^tuur bleef 0°.43 en d8 avondtei»p9Mituur 0°.32 te laag, ter wijl do muldagterapesatuur de normale met 0°.65 heeft overtroffen. Tefc en mefc 12 Februari was de tem peratuur afwisselend te laag on te hoog Nr het eng els ch A. CONAN DOYLE. u) HOOFDSTUK V. Het treurspel van Pondicherry Lodge „Ik begrijp er niets van," zeide hij. „Het moet een misver stand zijn. Ik heb Bartholomew duidelijk genoeg gezegd, dat wij zouden komen, en toch is zijn raam niet verlicht. Ik weet niet wat ik er van moet denken." „Is zijn huis altijd zoo goed bewaakt?" vroeg Holmes." rja; hij heeft de gewoonten van mijn vader overgenomen. Gij rnoet weten, dat hij zijn lieveling was, en somtijds denk ik wel eeus, dat mijn vader hem meer heeft verteld dan mij. Daar op die plek, waar de maan haar ligt werpt, is zijn raam. Het is helder verlicht, maar ik geloof niet, dat er van binnen Hcht brandt." „Neen," zeide Holmes, „maar ik zie de glinstering van een licht in dat kleine raam naast de deur." „O, dat is de kamer van de huishoudster. Daar zit de oude juffrouw Bernstone. Zij kan ons wel de noodige inlichtingen geven. Gij zult hier misschien wel een paar minuten willen wachten, want wanneer wij allen tegelijk binnenkomen, en zij geen woord van onze komst heeft vernomen, zal zij ongetwijfeld ontstellen. Maar stil! wat is dat?" Hij hief de lantaarn in de hoogte, en zijn hand heelde, zoo- dat de lichtkringen om ons heen, zich heen en weer bewogen. Miss Morstan greep mijn hand, en wij allen stonden daar met kloppend hart en gespitste ooren. Van uit het groote, sombere huis bereikten, door den stillen nacht, droevige klanken ons oor het was het klagende, eentonige geschrei van een ang stige vrouw. „Het is juffrouw Bernstone," zeide Sholto. „Zij is de eenige vrouw in huis. Blijf hier wachten. Binnen een oogenblik beh ik terug." Hii snelde naar de deur en klopte aan, weer op dezelfde eigenaardige manier. Wij zagen een oude, lange vrouw hem binnenlaten, die in hare handen klapte van genoegen, toen zij hem zag. „O, mijnheer Thaddeus, wat ben ik blij, dat gij gekomen zijt Wat ben ik blij, dat gij gekomen zijt!" Wij hoorden, hoe zij hare blijdschap herhaaldelijk in deze woorden lucht gaf, totdat de deur zich achter hen sloot en haar stem wegstierf. Onze gids had de lantaarn bij ons achtergelaten. Holmes zwaaide deze langzaam rond en bekeek aandachtig het vierkante huis en de groote hoopen puin en afval, die dea grond bedek ten. Miss Morstan en ik stonden naast elkadr en haar hand lag in de mijne. Wat is de liefde toch scherpziende, want hier ston den nu twee menschen, die elkadr vóór dien dag nooit hadden gezien en gesproken, tusschen wie geen woord, ja, zelfs geen blik van liefde ooit was gewisseld, en nu in dit uur van angst en vrees, zochten onze handen elkadr instinktmatig. Ik heb er mij later over verwonderd, maar op dit oogenblik kwam het mij als de natuurlijkste zaak ter wereld voor, dat wij aldus handel den, en zooals zij mij later ook dikwijls heeft verteld* gevoelde zij instinktmatig, dat zij bij mij steun en bescherming moest zoeken. Zoo stonden wij daar hand in hand als twee kinderen, en ondanks^, onze geheimzinnige, sombere omgeving, was er vrede in ons gemoed, „Wat een zonderlinge plaats!" zeide zij en keek om zich heen. „Het schijnt wel alsof alle mollen van Engeland hier zijn los gelaten. Ik heb iets dergelijks gezien langs de helling van een heuvel nabij Bollarat, waar men opgravingen had gedaan." „En dit zijn de sporen van de schatgravers," zeide Holmes, „Gij moet bedenken, dat zij er zes jaar lang naar gezocht heb ben. Het is niet te verwonderen, dat de grond er uitziet als de kuil van een steengroeve." Op dat oogenblik werd de deur opengeworpen en Thaddeus Sholto snelde naar buiten, met de handen voor zich uitgestrekt en angstig gelaat. „Er is iets niet in orde met Bartholomew!" riep hij uit. „Ik

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1