NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Woensdag 18 Maart 1891. No. 2364 A BOS N'EM ES TSPRIJ S ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Een GymnasMfeest te Haarlem. FEUILLETON. De Schat van den Eadjah. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOtd Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters n&ar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantierz. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Lenèrule de Publiciié Eirangère 6LDAÜBE Co.f JOHN F. JONESSucc., Parijt 31 bis Faubourg Montmartre. ierassaacB® tsrmisiuwi Haarlem 17 Maart 1891. Betreffende den gezondheidstoestand lezer gemeente in de afgeloopen maand, [februari, kan 't volgende worden mede gedeeld Van in do wet genoemde be- imettelyke ziekten werden ter gemeente- lecretarie aangegeven 40 gevallen van aazelen, 3 van febris typheïdea, 1 geval 'an roodvonk en 1 van angiua diph therias. Aan mazelen bezweken 3 per ionen, terwijl 1 lijder aan febris typheïdea jverleed. Het totaal der overledene», laaronder begrepen 4 levenloos aange- revenen, bedraagt 93. Verhouding der >vcrlodenen tot 1000 inwoners per jaar, roor deze maand berekend, 23.2 togen 31.07 in de vorige maand. Aan lichaams zwakte stierven 18, aan kanker 2, aan stuipen 9, aan apoplexie 7, aan orga nische hartsgebreken 5, aan ziekten der ademhalingsorganen 17, (waarvan 6 aan ieel- en longtering of bloedspuwing), zan ziekten der apijsverteringswerktuigan .1, aaD andere oorzaken 5, aan onbe kende oorzaken 11 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 35, van 15 aren 8, van 514 jaren 2, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 9, van 5065 jaren 9, van 65—80 jaren 18, boven 80 jaren 6. Geboren zijn: 79 jongens en 75 meisjes. Wij vernamen dat de toestand van den heer van Stralen, lid van'Ged. Staten, niet ongunstiger en er zelfs eonige ver betering merkbaar is. Alhier is Maandag eene bekende per soonlijkheid overleden, n.l. de heer J. Picis, sedert 1848 tot 1 Januari 1890, lid der dienstdoende schutterij. Van 1870 tot aan zijn overlijden, bekleedde hij den rang van adjudant-onderofficier. Belangstellenden zij horinnerd, dat de heer P. L. Tak, vaa Bussum, heden avond in de kieavereeniging „Haarlem" spreekt. De vergadering, die plaats heeft in de bovenzaal der soeieteit „Vor- eecigiug," begint te half negen. Nader vernemen wy, dat de reden, waarom er geen genoodigden waren bij den flobert-schietwedstrijd, Zondag ge-, houden door de afd. Haarlem van den Nederl. Schutterij Kaderbocd, moet ge zocht worden in de omstandigheid, dat de wedstrijd een geheel huishoudelijk karakter droeg, en het dus niet aanging om de 42 donateurs der afdeeling hier ter stede, daartoe uit te noodigen, daar de afdeeling geen zelfstandig geheel vormt en dus de kosten zouden moeten komen vo»r rekening van de bondskas, waarvan natuurlijk in de gezegde omstandigheden geen sprake kon zijn. Door „de Vereeniging van ouderoffl- cioren der schutterij tot oefening ia den wapenhandel" te Amsterdam, was ter ge legenheid van haar 10-jarig bestaan, een scherm-concours uitgeschreven op degen, sabel, geweer, langen en korten stok, dat Zaterdag en Zondag plaats had, en waaraan vele vereenigingen deelnamen. De zooien, yzeren zaal van „Maison Stroucken" was, voor deze gelegenheid, «net vlaggen getooid. Zooals uit het volgende blijkt, hebben de Haarlemmers schitterend uitgeblonken. Colonne degen. Ie prijs gouden baniers medaille, aangeboden door den kolonel der schutterij aldaar, don heer Van Somerea Brandt, „Sparta", te Haarlem, met 76ï punten 2e pr. zilv. med., aangeboden door den auditeur van den schuttersraad aldaar, de //Vrije Wapen broeders", te Amsterdam, met 68!£ p. Voorts behaalde „OraDje", uit 'a-Hage 675a p. en „O. D. A. S. T. A. (art.- sehutterij) Amsterdam 55 p. Colonne of oewrégeweer. Groote zilv. mod., aangeboden door het gemeente bestuur van Amsterdam, de mariniers lo bat. aldaar met 88 punten, //Mars" te Haarlem verkreeg 87, de //Vrije Wapenbroeders" te 's-Hage 85% en „Oranje" te 's-Hage Q7% punten. Pvraeneele rijzén. Degen. Ie pr. goudeD med., aangeboden door de off. 2e batt. schuttery aldaar, M. Goudviach, van de „Vrije Wapenbroeders", Amsterdam 2e pr., verg. zilv. med., Joh. Martin, van „Ripperda", Haarlem 3e pr., z:lv. uaod., D. Wijnschenk, //Vrije Wapenbroeders", Amsterdam 4e pr., zilv. med., Kuipers, van „Progessus", Rotterdam. Sabel. Ie pr., verg. zilv. med., Meije- riak, van „Mars", Haarlem ;2epr.,zilr. med., P. G. van der Sloot, „Vrije Wapenbr.", 's-Hage; diploma,P. C. Gerth, „Hollandia", Amsterdam. Geweer. Ie pr., verg. zilv. med., Streep, van „Vrije Wapenbr.", Amsterdam; 2e pr., zilv. m«d., Van Volen, van idem; diploma, Broens, Haarlem. Lange etok. Ie pr. verg. zilv. med., Van Workum, van de „Vrije Wapen broeders", te Amsterdam 2e pr. zilv. med. 't Hert uit 's-Hage. Korte «tok. Ie pr. verg. zilv. med. J. Mercey, Rotterdam, 2e pr. zilv. med. Huikman, 4e reg. huz. Haarlem dipl. A. Citroen der „O. A. S. C." Amsterdam. Het gewestelijk bestuur van Noord- Iiolland, deel uitmakende van het Nederl. Gymn. Verbond, had aan de gymnastiek - vereenigingen hier ter stede den wensch kenbaar gemaakt, de openbare jaarlijksche uitvoering van het gewest dit jaar te Haarlem te houden. DiensvolgeDS waren do leden der al hier bestaande gycanastiekvereenigiugen Maandagavond in de bovenzaal van het caié Brinkmann samengekomen om het voorstel van het gewest, bestuur te bespre ken. De heer J. Nierop, president van „Sparta", opende de vergadering en zette zyn bezwaren uiteen tegen het plan, veel eer aanradende deel te nemen aaa de uit voering, die door het gewest Zeeland te Middelburg zal worden gehouden. De heer D. de Clercq, president lan de gymn. vereen. „Ripperda"achtte het evenzeer ongoweDseht Haarlem voor de uitvoering te bestemmen, de kosten tcch zouden niet opwegen tegen het nut dat de gymnastiek in 't algemeen wat tooh de bedoeling was ervan zou ondervinden, en iedere andere stad in Noord-Holland kwam hem daartoe ge schikter voer. Röeds was eeDe stemming do r de haarl. gy»Bastiokveroenigingen over het voorstel gehouden, niet in voordeel daarvan uitgevallen, maar thans ver wierf nat, bij hoofdelijke stemming ds>r aanwezige leden, 24 stemmen véér en 4 tegen, aoodat men mag aannemen, dat er wel sympathie onder onza haarlem- sche gymnasten bestaat voor bedoelde uitvoering, welke op dén dag zou afge loopen mooten zijn. Thans kwam men aan de financieole sy.de van het vraagstuk. Er werd eene begroeting van kosten gemaakt zooals voor muziek, gymn.-toesteilen, afrr.U v"i°S onz., beioopecde ongeveer 400.welke de afdeeling Haarlem moet dekken. Uit de gewestelijke kas wordt 100. vergoed. Men besloot, alreeds eeae fiaanoieele commissie te benoemen, welke zich zou belasten met het opstellen van eene cir culaire, ten einde daarmede de inge zetenen de gymn. vereenigingen zeiven voorgaande met eene flinke inschrijviag te „bewerken," en men twijfelt niet of de zaak zal wel den noodigen steun er langen. In eene volgende bijeenkomst zal deze commissie rapport doen van den uitslag harer bemoeiingen. Het is te hopen, dat men zal slagen, daar het zoowel ter vermeerdering van •nza zomeruitspanningen zal strekken als financieel velen ingezetenen ten goede komen. Er is toch in den aanstaanden zomer weinig feestelijks in 't voor uitzicht. De namen der leden van de fioan- oieele commissie zijn H. Broekmeijer, C. van Overeem en D. Brouwer. In den afgeloopen nacht is ingebro ken ten huize van don heer G. A. A. Middelbersr, woonaehti» iu het Kenau park no. 31. In de bovenachterkamer zijn een schrijfbureau en eenige kasten opengebroken. Ruim honderd gulden en verschillende zilveren voorwerpen zijn ontvreemd. Men heeft zich toegang verschaft door overklimming van deD tuinmuur uitkomende in de Tuinstraat, van daar ging men langs een vaste trap naar bedoelde bovenachterkamer, waarvan „met een centerboor" een paneel is verwijerd- De «enterboordïef is dus weer bezig geweest. Wanneer zal de politie hem teek eens snappen Cedina Goedewaagen, huisvrouw van Martinus Albertus Elliakhuizen, woon achtig te 's Hage, wier opsporing reeds door de amsterdamsche en haagsche politie wordt verzocht, heeft zich 11. Zaterdag alhier Bchnldig gemaakt aac oplichting van twee gouden horlogekettingen en twee bloedkoralen armbanden met gouden sluitingen ten naduele van den goud- en zilverkasthouder Haan, in de Groote Houtstraat. Hare aanhouding wordt mits dien ook door de haarlemsche politie verzocht. Zij is 11. Zaterdagnamiddag uit deze gemeente vertrokken ïd de richting van Leiden. Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring overge bracht Martin Postmus, oud 42 jaren, doofstom, geboren te Leeuwarden, gesig naleerd in het Algemeen Politiebladwaarin zijne opsporing werd gevraagd om 9 dagen hechtenis te ondergaan. Hij heeft zich alhier schuldig gemaakt aan bedelarij en hst stukslaan van eene glasruit eener woning in het Florapark, toen men wei gerde hem iets te geven. Rechtszaken. De Arr. Rechtbank alhier, heeft bij haar vonnis van 17 Maart 1891 in staat van faillissement verklaard le Jan Bas, sigarenmaker, winkelier en koopman te Krommenie ingang van het faillissement 11 Maart 1891. Rechter-commiasaris mr. W. A. 't Hooft, curator mr. L. C. Kro nenberg, advocaat en procureur alhier. 2e. E. Sohler, koek- en banketbakker en winkelier te Edam ingang van het faillissement 12 Maart 1891. Rechter commissaris mr. W. A. 't Hooft, curator mr. A. Kist, advocaat en procureur alhier. Als lid van het bestuur (poldermees ter) van den Yeerpolder onder Haarlem- meriiede, is gekozen de heer J. de Mol aldaar. De laatst gezaaide wintergewassen in Haarlemmermeer komen vrijgoed voor den dag. De overigen zijn reeds uitge- ploegd, en het land is weder bezaaid of klaar gemaakt voor de bietenteelt. Voornamelijk valt het oog dit jaar op zwaren grond voor do bieten, waarvan de contracten, die merkelyk verschillen met die van het vorige jaar, zijn f 9.50 a ƒ10. Ten nadeele van S. v. d. Helm aan don IJ weg te Haarlemmermeer ia door middel van inbraak uit een gesloten kist ontvreemd een bankbiljet van ƒ25, een muntbiljet van ƒ10, benevens een zilve ren horloge en een tabaksdoos. De poli tie doet onderzoek. Door eene onbekende oorzaak brandde Zondag te Haarlemmermeer af het huis bev/oond door N. v. Exter. Van den inboedel kon slechts weinig gered worden. Het aaDtal schoolgaande kinderen te Haarlemmermeer, verdeeld voorllopon- bare en 3 bizendere scholen, bedroeg op 1 Januari 1891 945 jongens en 887 meisjes beneden 12 jaar en dat der niet schoolgaanden beneden 12 jaar, 202 jon gens en 2S4 meisjes. De bevolking telt ruim 15000 zielen. Uit Velsen wordt gemeld Heden (Dinsdag) wordt do brug alhier van het draaipunt gelicht. Alle toebe reidselen tot dit kolossale werk zijn ge maakt. Algemeen is men van oordeel, dat de brug dit jaar niet in gebruik zal komen, maar ook wordt algemeen ge vraagd als 't de spoorbrug was, zou 't dan ook zoo laag duren Men meent van neen, maar waarom dan wel met deze brug die zeker niet minder vaa belang is voor 't verkeer in deze streek. Te Hillegom bad voor rekening van het R.-K. Kerkbestuur de aanbestediog plaats van het bouwen van eene R.-K. Parochiale Jongensschool met ouderwij- zerswoning. Ingeleverd waren elf biljet ten. Hoogste inschrijver was de heer C. Cobelens, te Haarlem, voor 15,647 laagste inschrijver de heer C. Alkemade te Nooidwijk voor 13,667, aan wien het werk is gegund. Blykcns de vastgestelde kiezerslijsten zijn er te Sassenheim 137 kiezers voor leden der Tweede Kamer, Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. Bij eene te Halfweg gehouden heogoten- keuring is van G. Klootwijk, knecht bij P. Biemond, te Haarlemmermeer, do®r een heDgst een der beenen bij het lijf stukgeslagen. D. d. K. kreeg een trap tegen de borst, maar gelukkig niet gevaarlijk. In de vorige week overleed te Sloten een bejaarde vrouw door haar gierigheid Naar het engelsch A. CONAN DOYLE. 20) HOOFDSTUK VII. Plet dwaalspoor. Wij liepen door Streatham, Brixton, Camberwell en bevonden ons weldra in Kensington Lane, en hadden de zijstraten tot den oostkust van de Oval gevolgd. De mannen, die wij vervolgden, schenen een zigzags-gewijzen weg te hebben gevolgd, klaarblij kelijk met het doel om agn een mogelijke vervolging te ont snappen. Zij hadden nooit een rechten weg gevolgd, wanneer zij een even wij digloopende zijstraat konden vinden. Aan het einde van Kensington Lane hadden zij links een hoek om geslagen en hun weg vervolgd door Bond-Street en Miles-Street Waar laatstgenoemde straat uitloopt, op Knight's Place, bleef Toby staan en begon toen voor- en achteruit te loopen met een opstaand en een afhangend oor ten teelten van dierlijke beslui teloosheid. Daarna begon hij in een kring rond te loopen en keek ons van tijd tot tijd aan, alsof hij meende, dat wij hem uit deze verlegenheid zouden redden. „Wat drommels scheelt dien hond?" bromde Holmes. „Zij zullen toch niet in een rijtuig of in een luchtballon zijn gestapt?" „Misschien hebben zij hier eenigen tijd stilgestaan," zeide ik. „Ja, dat zal het zijn. Hij gaat al weer verder," zeide mijn met gezel, op een toon van verlichting. Hij ging werkelijk verder, want na eenigen tijd te hebben rondgesnuffeld, scheen hij plotseling zijn besluit te hebben ge nomen en snelde verder met een vlugheid en beslistheid, als hij tot dusverre nog niet had getoond- Het spoor scheen nog zeer versch te zijn, want hij hield zijn neus niet meer zoo dicht bij den grond en wilde steeds sneller en sneller voorwaarts. Uit het glinsteren van Holmes' oogen maakte ik op, dat hij meende, dat wij het einde van onze reis zeer nabij waren. Onze weg voerde nu door Nine Elms, totdat wij de groote scheepstimmerwerven van Broderick en Nelson hadden bereikt, even voorbij de herberg „de Witte Arend". Half dol van opgewondenheid snelde de hond door een zij ingang de werf op, waar de werklieden reeds aan den arbeid waren. Zonder zich door de schavers en zagers te laten afschrik ken, snelde de hond voort over een pad tusschen twee stapels hout, en eindelijk sprong hij met een zegevierend geblaf op een groot vat, dat op een rolwagen stond, waarmee het blijkbaar hierheen was gebracht. Toby stond op het vat met glinsterende oogen en de tong uit den bek, ons beurtelings aanstarende, in afwachting van een bewijs van onze tevredenheid. De banden van het vat en de wielen van den wagen waren met een zwarte vloeistof ingesmeerd, en een sterke lucht van creosoot prikkelde ons reukorgaan. Sherlock Holmes en ik keken elkaAr verbijsterd aan en barstten toen gelijktijdig in een schaterend gelach uit. HOOFDSTUK VIII. De straatjongens in Baker-Street. „Wat nu?" vroeg ik. „Het is gebleken, dat Toby niet geheel onfeilbaar is." „Hij heett geheel naar zijne instructies gehandeld," zeide Holmes, nam den hond van het rat op en bracht hem buiten de timmerwerf. „Wanneer gij bedenkt, hoeveel creosoot er iederen dag in Londen -wordt vorvoerd, dan is het niet te verwonderen, dat het bewuste spoor door een ander gekruist is. Deze vloei stof wordt tegenwoordig veel gebruikt voor het hout. Wij kun nen het den armen Toby Diet euvel duiden." „Wij zullen nu naar ons uitgangspunt terugkeeren, nietwaar V' „Ja. Gelukkig moeten wij geea grooten afstand afleggen. Dat de hond bij den hoek van Knight's Place aarzelde, kwarrt waar schijnlijk, omdat er twee sporen in tegenovergestelde richting liepen. Wij hebben het verkeerde genomen, dus er blijft ons

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1