bekend. Niettegerstaar dc haar hoogen ouderdom 6n de strenge koude der laatste maanden, kon zij maar niet be sluiten zioh een kachel aan te schaften. Toch was die zuinigheid niet noodig, want zij liet een aardig kapitaaltje na. De diaconie der Hervormde gemeente te Sloten ontviDg daarvan 14000, de kerkvoogdij f 150, een heer uit Leiden f 200, een familielid het door haar be woonde huisje met inboedel, terwijl ver schillende behoeftige bloedverwanten een klein legaatje ontvingen. Letteren en Kunst. Lamoureux zal te 's-Hage 1 April Beethevens Pastorale, Vincent d'Indy's La Forêt enchaniée, Saint-Saëns' Rouet d'Omphale, Venusberg-muziek uitTann- hauser, drie stukken uit Delibes' Sylvia en Guirands Carnaval uitvoeren. Het programma 4 April is 4e ëym- phonie van Schumann, La Chêne et ie Roseau van Chevillard, Adagio en Rondo van Vieustemps (viool-solo door Houf- flack), Phaéton van Saint-Saëns, Scène d'Amour en La Reine Mab uit Berlioz' Romèo et Juliette, ouverture Rienzi. BINNENLAND. Eene belangrijke wijziging is door de directie der N. A. S. M. gebracht in het vaarplan van New-York. Zaterdag 21 dezer vertrekt de Werkendam van Amsterdam naar New-York, daarmede is de zaterdagsche dienst van daar vervallen. Te beginnen met 28 Maart, zal van Rotterdam op Zaterdag een wekelijksche dienst plaats hebben, en van Amsterdam een dienst op Woensdag om de andere week. Het stoomschip Amsterdam7 Maart van New-York vertrokken, komt te Rotterdam binnen, en de P. Galand te Amsterdam. De correspondent van de N. R. C. te Batavia seiüt, dat de on lusten in het landschap Endeh, eiland Flores, onderdrukt zijn, en het hoofd der onruststokers, Baranoeri, gevangen ge nomen is. Deze Baranoeri hield verblijf in de kampong Manoe Ngoob, een uur gaans van de baai van Ipi, welke kampong de landingsdivisie van Hr. Ms. stoom schip Java, onder bevel van den luitenant ter zee Hennequin, versterkt door hulp troepen onder den posthouder Brugman, den 9d.en Januari jl. vruchteloos getracht heeft te bereiken. Met verlies van vijf gewonden, waaronder de divisie-com mandant, moesten de onzen terugtrekken. Daarna is de Javamet den resident van Timor aan boord, in de baai van Ipi gestationneerd gebleven, en versterkt door Hr. Ms. stoomschip van Speijk, dat den 8aten Februari jl. van Soerabaja vertrokken is. Aan de vereenigde scheeps macht schijnt het nu gelukt te zijn, Baranoeri en de kamponghoofden, die ayne zijde hielden, ten onder te brengen. Men deelt aan de Bel. Ot. (van 14 Febr. jl.) mede dat de heer L. R., die indertijd uit Siak ontvluchtte om zich aan de eventueele gevolgen van koelie-mishandeling te onttrekken en ook Singapore heimelijk verliet om eene uit levering aan onze regeering te voorko men, te Antwerpen is gevat en dus weldra te Batavia zal kunnen terecht staan. Het volgende ingezonden stuk komt voor in De Opmerker, orgaan van het genootschap „Archifcectura et Amicitia." Het komt ons voor dat dit stuk met het oog op het architecten-vak kennisname in wijderen kriag verditnt Aan het Bestuur van de Af deeling van de Maatschappij) tot Bevordering der Bouwkunst to Arnhem. Mijne Heer en In de Arnhemsche Courant van 9 Maart jl. (eerste bijvoegsel) komt als toelichting op een vroeger vermeld be richt aangaande het examen voor op zichter bij den Ryks-waterstaat het vol gende voor „Naar aanleiding van het dezer dagen door verschillende bladen vermelde, a's zouden zich voor ééüe plaats als opzieh-1 tor bij den Ryks-waterstaat 50 sollici tanten hebben opgegeven, diene het vol gende ter aanvullingHoewel er op het oogenblik werkelijk slechts éene vacaturs is, valles de zes eerste nommers van het examen in de termen voor eene be noeming, zoodat nommer 1 onmiddellijk kan worden aangesteld, terwijl de vijf anderen naar- volgerde eene plaatsing tegemoet kunnen zien. Niet allen is het evenwel te doen om opzichter bij 's Rijks-waterstaat te worden integen deel zijn er onder de opgeroepenen velen, die slechts trachten naar het diploma wegens voldoend afgelegd examen als zoodanighetgeen wordt uitgereikt aan allen, welke aan de ge stelde eÏ8cheu beantwoorden. Al hebben dan niet te Delft gestudeerd, toch kunnen zij door dit diploma de bewijzen leveren van bekwaamheid in de architea- tuur, waterbouwkunde, landmeetkunde, het waterpassen, de stoomwerktuigkunda en wiskunst. De bedrevenheid in alle deze vakken is een onmisbaar vereischte om als architect te kunnen optreden, en waar men voor deze positie bij een langrijk werk heeft te kiezen tusschen al- eu niet gediplomeerden, zullen eerst- genoemden natuurlijkerwyze in den regel de voorkeur genieten. Men heeft hier door een zekeren waarborg tegenover hen, die zonder in het bezit te hebben kunnen komen van het radieaal als ingenieur of opziehter, zich toch vestig den als architecten, en daarvoor later onbekwaam bleken" enz. Ondergeteekenden meenen dat het op den weg der Afdeeling ligt, in dezelfde courant tegen de in dit stuk gedane on ware voorstellingen op te komen, en het publiek daaromtrent in te lichten, en doen daartoe een voorstel. Niets toch is onjuister dan do bewe ring dat door dit examen de bewijzen worden geleverd van bekwaamheid „architectuur," daar absoluut geen kennis van //architectuur" word geëiseht, maar slechts de gewone bouwkundige oonstrue- tiën, die elke onderbaas of timmerman dient te kennen (zie het programma), Wat bouwkunst aangaat, wordt alleen gevraagd algemeene inrichting van eeno zeer eenvoudige woning of keet, zoo van hout als van sieeri (zie programma XV, lid 6). Voor wis- en werktuigkunde had to doen met eene tegenpartij van zes niet te versmaden schaakspelers, en met den rug naar die borden gekeerd, wist hij met evenveel zekerheid als zelf bewustzijn de etukkea zóó te leiden, dat van de geringste fout, de onbeduidendste zwakheid van een dier zes heeren party werd getrokken om do partners te slaan. Op alle zes de borden hield hij met be wonderenswaardig geheugen vastheid de spellen uit elkaar, geen plan ontging zijne aandacht, en toen de eëanee, half negen begonnen, te half een eindigde en de heer Tresling, nadat er één partij lewise was verklaard, vijf had gewonnen, brak in de zaal, die gevuld was me6 belang stellende toeschouwers, eea luid gejuich voor den kloeken speler los. De bouw van het orgel voor het Concertgebouw te Amsterdam is naar het Hbl. verneemt, aan eene neder- landsche firma opgedragen, namelijk aan de firma Van Maarechalkerweerd, te Utrecht, die de oudhollandsche kunst der orgelfabricatie met roem handhaaft. Men meldt uit 's-Hage, 16 Maart. De berlijnsche hoogleeraar dr. Liebreiöh, thans in Frankrijk vertoeven de, wordt deze week alhier terugver wacht, teneinde zich persoonlijk to overtuigeis van de uitwerking, die de toepassing zijner geneeswijze op den door hem behandelden persoon hier ter stede gehad hoeft. Een Hagenaar, die nog al eens gebruik maast van briefkaarten en er dus ook wel eens verschrijft, had er in den loop van eeu jaar 40 opgegaard, om ze te gelegener tyd aan het postkantoor voor nieuwe in te ruilen, en gaf het pakje dezer dagen aan een bediende mede. Den volgenden morgen al vroeg stond de modiste van mevronw voor de deur, om te vrage« wat mevrouw toch bedoelde met, die booze briefkaart, om nu einde lijk de japon eens af te leveren, want ze had volstrekt geen japon voor me vrouw onderhanden. Een paar uur later bracht de post een brief van een koopman elders, met de vraag wat meneer toch bedoelde met zijn reclame op die oude rekening, die al laag in orde en en betaald was, Den volgenden dag arriveerde een be zending wijn, //overeenkomstig uw ge- eerde order van 9 dezer". Op hetzelfde oogenblik komt een be— worden vereischt de eerste beginselen, I zoek van iemand, die volstrekt niet be- zooals men die ongeveer op eea burger avondschool onderwijst. De vergelijking van de studie to Delft met het opzichters-examen is dus louter onzin, en beleedigend voor den architect, 't zij dan gediplomeerd of niet. De verdere tirade in bedoeld stuk, dat bij een belangrijk bouwwerk opzich ters van den Waterstaat de voorkeur zullen genieten boven de zoogenaamde niet gediplomeerde architecten, is te dwaaa om te weerleggen, en waarschijn lijk uit de pen gevloeid van iemand, dia of niet 't minste begrip heeft van archi tectuur of met het examenprogramma voor waterstaats-opzichter volkomen on bekend is. Ondergeteekenden betuigen hun leed wezen dat zij door geldige redenen de vergadering niet kunnen bezoeken om deze zaak mondeling te behandelen. Arnhem, 10 Maart 1891. V. G. A. BOSCH, bouwk.-ingenieur. BERGHUIS, dir. Ambachtschool. A. R. FREEM, architect. Naar wij vernemen, heeft d Bond van beetwortel-suikerfabrikanten in Nederland, na de aanneming van de wet op den suikeraccijue in do Tweede Kamer, besloten den. inkoopeprijs dit jaar te bepalen op per 1000 kilo's, in plaats van /II zooals in 1890, ofschoon de suikermarkt op dit oogenblik nog zóóveel hooger staat dan het vorige jaar om dezen tijd, dat er in verhaudiug wel ruim 1 meer, dus ƒ12, zou kunnen besteed worden. Voor vele landbouwers vertegenwoor digt dit verschil in ontvangst de volle pacht. (W. R C.) In het Vereenigd Amster- damsch Schaakgenootschap te Amsterdam werd Zaterdagavond door den heer J. D. Tresling eeno hoogstbelang wek kende blinde-séance gegeves. De heer Tresling grijpt, hoe meneer nu nog boos kau zijn o\er een zaak, die ze immers eeD half jaar geleden uit de weeeïd hadden ge maakt. Enz. enz. enz. De bediende had.... de 40 briefkaarten aan het poetkantoorin de bus ge stoken, en zoo waren al de 40 verouderde of met opzet teruggehouden boodschap pen de wijde wereld ingegaan Van twee z ij den worden te Utrecht naar het U. B. meldt pogingen aangewend in hot belang van de ontwikkeling onzer volksklasse, Terwijl de Volksbond, afdeeling Utrecht, onderscheiden genootschappen hoeft uitgenoodigd om samen te werken tot in het leven roepen eener volkeleeszaal hebben een viertal jonge dames. mej. J. Beijerman, M.de Favauge, Ethe Fles en J. v. d. Hoeven, aan eten Jansdam eene volksbibliotheek geopend voor jongelieden die aacvaskelijk alleen des Maandags avonds open is, maar die men, als de middelen het toelaten en de belangstel ling groot genoeg blijkt, gaarne eiken avond zal open stollen. Men wensoht daar den jongelieden niet alleen gelegen heid te geven, goede boeken ter lezing te bekomen, maar ook om ze daar te lezen men wil er met hen lezen, hun het gelezene verklaren, toespraken hou den, muziok m-ken, plaatwerken ter be zichtiging stellen, kortom lang verschil lende wegen willen zij jongeliedon, op den leeftijd waarop dezen veelal na gednnen arbeid laDgs de straat zwerven, daar allerlei kwaad leeren en den weg naar de kroeg en de gevangenis zoo gemak- kelyk vinden, voor hooger, voor be ter, voor ontwikkelend genot opwekken. Eigenlijk heeft den gt.ichsters, bij het ontwerpen van haar plan, People's Palace van Londen in het East-Endvoor den geest gezweefd. In de beruchte armen wijk, Whitechapel, staat daar te midden van lage, onaanzienlijks h wizen, te mid den van ellendige sloppen, gangetjes en rookende fabrieken, een ontzaglyk groot gebouw, ven paleis met een hoog koe peldak, met fraaie torens, die naar om hoog wijzen. Het werd 14 Mei 1887 door koningin Victoria geopend en staat voor mannen en voor vrouwen open, die er willen komen om zich te ontwik kelen. Er is o. a. eene groote biblio theek, eene achthoekige zaai van 75 v.k. voeten oppervlakte vol met boeken, tijd schriften en nieuwsbladen, met gezellige groene tafelsvoorts zyn er kleinere leeskamerswaar groepen meisjes, jongens en volwassenen plaats kunnen nemen met ean onderwijzer, die hen leert waar lezingen gehouden worden voorts wordt ep onderwijs gegeven in allerlei ambachteD, in teekenen, etseö, boetseeren, houtsnijden, «aetaaldrijven, in talen en in kunsten en wetenschappen. Veerde vrouwen zijn er verder kook-en naaischolen, wordt er les gegeven ziekenverpleging en velerlei nuttige vak ken. Tal van genoegens worden hier verschaftmen heeft er speeltuinen en ipeelkamers voor kinderen, sportterreinen in zwembassins, eene concert- en eene kunstzaal enz. ens. Dat zulk een ideaal den daraas voer den geest staat, is een bewys, dat de zaak op touw gezet is door jeugdige krachten, nog niet terneergeslagen doer do teleurstellingen, die men ondervindt bij allen arbeid aan de ontwikkeling des volks, nog niet verbitterd door den on dank, waaraan men daarby blootgesteld is, nog niet ontmoedigd doordar men steeds aooverre blijft beneden het ideaal dat men traoht te bereiken. De veerkracht der jeugd, noodig by het aanvaarden van zoodanige taak, is dus hier aanwezig moge daarnaast de taaie volharding, die van oudeher eene echt nederlaodsohe deugd is, zich ook openbaren, want die zei zee* Doodig zijn ook al blyft men wat lager bij d grond dan de stichters van „Peopli Palace" doden. Hier te* stede heeft men nu nog slechts eene kleine kamer en een zeker aantal geschikte boeken, die ter lozing gegeven worden. Zonder «enige aarzeling zullen zy, die liefhebberij in lezea heb ben, daarheen gaan, en dat zijn er ge lukkig velende een zal den ander er heen lokken. Zoo kwamea er de eerste maal 25, de tweede maal 43 belang stellenden, en ais men goede boekon ge noeg krijgt, zal men er hoe langer hoe meer zien kom«n. Worden nu de domos in haren arbeid krachtig gesteund, krij gen aij meer medewerkers, wordt haar door de welwillendheid van onze stad- genooten een j early k«ïh inkonaaa ver zekerd, wordt hare bibliotheek n»#t goede boeken ruim voorzien, dan zullen do jongelieden er niet alleen komen om boeken te halen, maar moo zal hun in een of meer lokale» kunnen ontvangen, wat muziek voor hon maken, de lees zalen gezellig inrichten eu zoo de jon gelui van de straat lokken naar eene omgeving, waarin zij niet alloen zoolang zij es vertoeven, nuttig tm aangenaam bezig gehouden worden, maar waar zij ook scuaak krygen in bete? ea hooger genietingen dan ruw zingenot. De zaak heeft geea godsdienstige kleur, zij is niet bestemd om eenige geloofs richting voer te staan, maar om bescha ving, ontwikkeling eu zedelijkheid te bevorderen. De volksbibliotheek voor jongelieden is dus de aanvang eener uitmunten Je zaak de «prichtera wenschen, dat zij een tahuis moge worden voor jongeliedo», waar zij iu gezellig verkeer, ten nutte van zichzelveo en van anderen, leoron zich aang.«oRam bezig houden, zonde? zich over te geven aan zoogenaamde genietingen, die ziel eu lichaam ver derven. De cadet der Kon. Milit. Academie K., van het 2de studiejaar icf. O.-I., is aaar 's Hertogen bosch overgebracht, om voor den krijgsraad terecht te staan ter zake van het rast woorden beleedigen van den lste-luite- nant-ingenieur v. li., leeraar aan de Academie. (Fad) Zeker persoon had met e e u e. pleegzuster in het Sanatorium aan din Westersingel te Rotterdam eene liefdes- betrekking aangeknoopt. Door jaloezie beheersoht, doordien hij veronderstelde dat een ander boven hem de voorkeur had, begaf hij zich Zaterdag avond zeer opgewonden naar dat gestieht, trad de vestibule binnen, en vroeg ep hoo^eo toea bedoelde verpleegster te spreken tegelijkertijd dreigende met eeno gela revolver, waarmede hij haar en zijnen vermeenden mededinger wilde doudscbiti. ten. In den blinde loste hij vier schoten zonder echter iemand te rnben, ea vluchtte daarna de straat op. Aan den WeatersÏDgel werd hij door een agent van politie gegrepen, dien hij mede met de revolver dreigde. De agent wist hem echter het vuurwapen afhandig te maken bracht hem over naar het pslitiu- bureau aan de Witte da Withstraat, waar tegen hem proees-vei baal is opge maakt. He t ongeveer lSjarig zoon- tje van den arbeider J. W. S. te Magefo (Dan Ham) dat Zaterdagavond eene brui loft in de buurt bijwoonde, heeft bij die gelegenheid zooveel sterken drank bruiht, dat het, na te bed te zijn g bracht, kort daarop is overleden. Een gerechtelijk onderzoek zal worden inge steld. Zoadagnaehi is in de c h o- coladefabriek Kwatta te Breda ingebroken. De dief of dieven zij» door een losge* maakten rooster binnengedrongen, hebben eenigen voorraad chocolade medegenomen doch scbfsen niet in bet kantoor te hebben kunnen komen. UitVeendam meldt man van 15 Maart Hedenmiddag ontspoorde een tram wagen en sleurde den anderen wagen oaede in het kanaal. Ben vijftal passa giers geraakten te water. Eene met haar kind werden ernstig gekwetst, en eene asdere dame heeft by dit ongeluk don dood gevonden. Rechtszaken. Bet O. M. bij de Haegsche rechtbank vorderde Maandag voor J. P. te Leidei die zich hot geld en de zakken totëigcn- de, heat verstrekt om stesakolen voor een i ander te koopeD, zoomede een kruiwagen waarop hij de kolen zou bales, 3 maan de», en voor J. B., voddenraper te Lei den, die aldaar een handwagen ont vreemdde en dien te Haariom verkocht, 3 maanden. Uitspraak Donderdag 29 Maart. Zacal8 bekend is werd de le-klerk ten kantore van de-n rijksontvanger t Bolsward, vader va» 11 kinderen, ver oordeel tot een gevangenisstraf van menden, wegens het orsder zich houden van gelden, aan den Staat benoorem Sedert 31 jaren vervulde deze klerk zyn betrekking met de meeste nauw keurigheid, tege» een salaris van ƒ600 gedurende de laatste jaren. De Rijksontvanger Hora Siceama te Zeist heeft in Be Tiecus voor dezen be« klagenswaardigen mac partij getrokken, ea thans heeft H. M. de Regenteo aan deu klerk kwijtschelding van straf voor den tijd van S maanden verleend. VISSGHERIJ. T esse I, 15 Maart. Ia de afgeloopeu week kou de mossclvloot wesr de wone bezending mosselen naar Londen en Huil verschepen. De uitvoer alikruiken naar België had ook weer vrij geregeld plaats. Overigens belem merde de harde wind meermalen het visschen. De Noordzeevisehers besoindea van 25 tot 45 per schuit. Haring werd laEgs de kust nogal gevan_ De prijs liep van 5 tot f 2,50 per tal. Garnalen golden 5 per mand. De vaDgst beliep nagenoeg 200 manden. De verzonding der garnalen geschiedde naar Londen. Huil en Parijs. De paling- vangst was van geringe beteekeois. De paling gold van 20 tot 55 ct. per kg. Enkhuizon, 15 Maart. Gisteren hadden onze haringviFSchcrs eeoe zeer goede vangat. Alhier werd aangebracht 620 tal (een tal 200 stuks) haring., prijs niets anders over, dan nu het andere spoor te volgen." Dit leverde geen bezwaren op. Toen wij Toby terugbrachten naar de plek, waar hij zijn dwaling had begaan, liep hij in een grooten cirkel rond en snelde vervolgens weg in een andere richting. z/Wij moeten nu oppassen, dat hij ons niet naar de plaats brengt, waar het vat vandaan kwam," merkte ik op. ffDaaraan heb ik reeds gedacht, maar ziet gij niet, dat hij nu het spoor op het trottoir volgt, terwijl het vat over den rij weg is vervoerd. Nu zijn wij op het goede spoor." Het spoor bracht ons naar de rivier door Belmont Place en Prince's Street. Aan het einde Broad Street liep het recht op den oever aan naar een smalle landingsplaats. Toby bleef staan op een van de uiterste hoeken en begon te janken, met zijn blik gevestigd op het stroomende water beneden hem. ,/Wij zijn niet gelukkig," zeide Holmes. „Zij zijn hierin een boot gestapt." Verscheidene kleine bootjes en schouwen lagen in het water, en djcht aan den kaDt van de landingsplaats. Wij brachten Toby in de nabijheid daarvan, maar ofschoon hij verbazend snoof, gaf hij geen enkel teeken, dat hij het spoor weer gevon4 den had. Dicht bij de kaai stond een klein, steenen huisje. Boven het tweede raam hing een houten uithangbord. /,Mordecai Smith" stond er met groote letters op te lezen, en daaronder//Booten te huur bij het uur of bij den dag". Een tweede opschrift boven de deur vertelde ons, dat hij er e®n stoombarkas op nahield hetgeen werd bevestigd door een grooten hoop cokes, die op het havenhoofd lag. Sherlock Holmes keek langzaam om zich heen, en zijn gelaat nam een onheilspellende uitdrukking aan. z/Dat ziet er slecht uit," tfeide hij. „Die snaken zijn slimmer dan ik dacht. Zij schijnen hunne sporen te hebben willen uit- wisschen. Het plan was zeker reeds geheel vooraf beraamd." Hij naderde de deur», toen deze geopend werd en een kleine jongen van ongeveer zes jaar naar buiten snelde, gevolgd door een vrouw met een flinke gestalte en een roodgekleurd gelaat, die een groote spons in haar hand hield. „Kom terug, Jack, en laat je wasschen," riep zij. „Kom hier, jou kleine deugniet, want als je V3der thuiskomt en je zoo ziet, dan zal het niet goed met je afloopen." „Lieve krulleboli" zeide Holmes, die een krijgslist wilde ge bruiken. „Wat een aardig, gezond kereltje! Wel, Jack,zoudtgij iets van mij willen liebben?" De jongen scheen een oogenblik te aarzelen. „Ik zou graag een shilling willen hebben," zeide hy. „Niet liever iets anders?" „Nog liever twee shillings," antwoordde het kind, na een oogenblik te hebben nagedacht. „Hier hebt gij ze danVangEen aardig kind, juf frouw Smith. „Ja, ja, dat is hij, en bij de band ook. Hij kan het mij erg lastig maken, vooral nu mijn man reeds zoolang niet thuis is." „Is hij niet thuis zeide Holmes, met teleurstelling in zijn stem. „Dat spijt roij zeer, want ik wilde hem spreken." „Hij is sedert gisterenmorgen van huis, mijnheer, en ik moet bekennen, dat ik mij reeds ongerust over hem begin te makeu- Maar wanneer gij een bootje verlangt, mijnheer, dan kan ik er u wel aan helpen." „Ik wilde de stoombarkas huren." „Wel drommels, mijnheer, hij is juist met het stoombootje vertrokken. Dat juist maekt my zoo ongerust, want ik weet, dat zijn voorraad kolen uitgeput is, wanneer hij de reis van hi« naar Woolwich en terug heefjl afgelegd." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2