NIEUWS- EN AD V BETEN TIEBLAD. De Schat van den Radjan. 8e Jaargang. Dinsdag 24 Maart 1891 No. 2369 A BOE NEM EN TSPKIJS FEUILLETON. Directeuren-Uitgevers 2, PEERJBBOOM en 2, Br AVIS. Hoofdagenten voor ktt buitenland'. Compagnie Genét ale de Fublicite Jtzrangère O. L. Fsti.JijC A Co., JÖIiF F. d O 2vA>'-, 6:-cc., Furtjs 'dibit Faubourg Men! ma? Ire. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. I ranco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. ADVERT EK TIÉN: vas 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 30 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoon na:aiuer 122. Abonnementen en Advertentie worden aangenomen doe onse agenten en door alltffbóekbardelajcen en courantkr*. STABSNIED WS. Haarlem 23 Maart 1891. VERGADERING van den Raad. der ge meente Haarlem, op Woensdag 25 maart 1891, des namiddags ten 1 ure Dc volgende stukken ea punten zullen aan de orde worden gesteld. 1, Mededeelingen en ingekomen stuk ken Verzoek om gratificatie van Wed. J. Doek; 2. Voorstel B. en W.W. ruiling grond hoek Parklaan en Tuin straat, mot advies comm. v. fin.3. Idem idem. adres directrice meisjesschool mid delbaar onderwijs, om eene vaste jaar- iijksche uitkeering in geld, in plaats van het genat van vrije woning4. Idem idem. bezwaarschrift kiezerslijsten5. Idem idem. verbouwing raadhuis 6. Idem idem. wijziging bouwplan open gronden in hot Scaoterkvrarfcier7. Idem idem. regeling vergoedingen diensten gemeente- reiniging 8. Idem idem. toelating kin deren uit naburige gemeente op open bare scholen alhier9. Idem idem. be titeling nieuwe straten 10. Benoeming gemeente-geneeskundige 11. Herbenoe ming gemeente-heelkundige .12. Happart opzichter gasverlichting over Februari 13. Voorstel B. en W.W. versterking onderwijzend personeel Middelb. Meisjes school. Stukken van den toad. De afd. Haarlem van het Ned. Ond. Genootschap verzoekt van dea Raad, om bij de aanhangige trakiementsregeling der onderwijzers hier ter stede, vooral de aandacht te willea vestigen op de financieele belangen van diegenen bij wier aanstelling het bezit van de hoofdakte verplichtend is gesteld. B. en W. zeggen, dat dit adres en dat van den Bond v. Nederl. Onderw. hun geene aanleiding geafü, om op hun voorstel terug te komen. B. en W. stellen voor het Raad huis te verbouwen en wel aldus Langs de Paadpoert, ingang Zylstraafc, kan eea nieuw gebouw verrijzen vaa ééne verdieping hoog, ingericht voor bu reaus van der. gameente-ontvsnger en ibewaarderswoiiing, terwyl de tegenwoor dige Raadszaal vergroot zal WGrden door het wegbreken van kasten ea echoor- steenen. De bij de laatste volkstelling voor deze gemeente verkregen uitkomst., doet na melijk ingevolge art. 4 der gemeentewet het aantal Raadsleden met 6 vermeerderen. De voor die nieuwe leden voreischte plaatsruimte, «ie thans ontbreekt, is op de aangeduide wijze te vinden, terwijl een gedeelte van het tegenwoordige bu reau van den gemeente-ontvanger kan worden is gericht tot kleedkamer. Do ontvanger verkrijgt drie kamers en een brandklqis in het nieuwe gebouw aan de Pandpoort. De bewaarder, wiens tegenwoordige woning veel te wenschen overlaat, verkrijgt de ovarige ruimte van dat gebouw, die alleszins voldoende io. Eeoe afzonderlijke bewaarders woning voor de poli tie-bureau 5 vervalt en de el.angen- wagen en brancard worden verplaatst naar do Groote Markt, naast de groote trap van het Raadhuis. De plaatselijke secretarie (afdeelïng algemeene zaken) wordt vergroot met één lokaal en wel met dat. hetwelk thans in gebruik is voor do nationale militie en schuttery. Deze afdeelitig verhuist naar het daar naast gelegen lokaal, dat veel in fri.sch- heid zal winnen docr de afbraak van het thans op korten afstand daartegen over liggend gymnastieklokaal. Ingekomen is van den Heer Overste der vereeniging //Broeders van Barmhar tigheid van Johannes de Deo", oen ver zoek oin volgens een daarbij gevoegde eituatieteekening te mogen bouwen een Liefdegesticht op een weiland bij de Maarten van Heemskerkstraat. Adressant wil een gedeelte gronds aan de. gemeente afstaan voor straat. B. en W. stellen voor, dit verzoek toe te staan, op voorwaarde, dat adressant verkrijge dat ook een daarnaast gelegon stuk grond, toobehoorende aan //Het On derling Crediet", te Rotterdam, aan de gemeente voor straat worde afgestaan, omdat anders in de toekomst een onge regelde toestand zal ontstaan. B. en W. stellen voor, ora naar aan leiding van een adres van de afd. Haar lem der Nederl. Vereeniging tegen de Prostitutie, gesteund door een adres van 171 ingezetenen, houdende verzoek om verbetering van het Stads Armen- en Ziekenhuis, te besluiten lo. de lijders aan syphilis en scabies niet meer in het Stads Armen- en Zie kenhuis, maar in het St. Elisabeths-Gast- huis te verplegen en ook tijdeiyk krank zinnigen daar op te nemen 2o. de lokalen, waarin die lijders vroe ger in het Stads- Armen- en Ziekenhuis werden verpleegdby dat gebouw te voegen 3o. aan het St. Elis.-Gasthuis ter ver pleging van bovengemelde zieken, drie barakken te plaatsen, te zamen kostende ƒ13000. B. en W. stellen voor eene conversie van het restant eener 4 parcentsgeldlee- ning van 1881, groot 160,000 en t8vens om aan te gaan eene geldleenïng van ƒ350,000, deels voor die conversie, deels lot goedmaking van verschillende bui tengewone publieke werken van den dienst 1S90 en 1891. Goedkeurend ad vis eer on B. en W. op een verzoek van H. W. E. Struve, alhier, om alsnog op de kiezerslijsten te worden geplaatst. In de Donderdagavond gehouden ver- tgadering der Vereeniging tot bevordering van fabriek- ea handwerknijverheid te i Rotterdam, voorzitter do heer I. A. M. J Bekking, trad aio spreker op de heer j E. von Saber, directeur der toekens.êhöol Ivoor kunstnijverheid te Haarlem, en wel mot een voordracht over //De kunstDy- verheid in verband mei den toestand in i Nederigiod". i De wanden der zoal prijkten met een j groot aantal fraaie plaatwerken op het gebied der kunstambachten, vervaardigd I in de kunstisdustrieschool te Haarlem, terwijl tevens door tussehonkomst van i den heer J. vaa der Schilden te Rot terdam een aantal prachtvolle meubelen van zijn fabrikaat in antiekon stijl aan wezig waren, ean en ander strekkende tot verduidelijking van het gesprokene. De spreker verdeelde zijne rede in twee afdoelingen, ais le be ambachts nijverheid in het algemeen en 2c de kunstnijverheid in het bizonder. Spr. begon met te wijzen op de mid delen, die moeten worden aangewend om do ambachtsnijverheid in het algemeen te verbeteren, eea zaak waarover reeds veel geschreven en gesproken ie, maar waarvoor nog zoo veel gedaan moest worden. Vöóraï ih/daa&oe noodig' ver betering van het ambachtsonderwys, waardoor voor vele jongelieden nieuwe bronnen van inkomst zullen geopend worden. WaDnecr men een blik slaat op den tegenwoordigen toestand, dan vindt men nog tal van gebreken, hetgeen vooral ook aan het licht trad tijdens de Pa- rijsche tentoonstelling, waar Nederland zelfs met tal van kleinere staten niet kon wedijveren, en waar alleen de schil derschool een goed figuur maakte. Dit bleek ook bij de haagsehe ten toonstelling, waar slechts enkele goede kunstproducten waren ingezonden. Vooral in Engeland is het kunstonderwijs op j een goede leest geschoeid, zooals daar de porselein-, papier- en 'tapijtfabrieken bewijzen. Goed ambachtsonderwys is noodig om in een en ander te voorzien, en waar tegenwoordig van de leerlingen zooveel misbruik wordt gemaakt, zou men in enkele opzichten zelfs ook den toestand der gilden terugwenscken. Een nieuwe regeling van het leer- lingenstelsel ia dan ook ten zeerste noo dig. Ook Frankrijk moge men daarbij ten voorbeeld nemen, waar algemeene ambachtsraden govormü worden, welke j onderzoek in de fabrieken zelve instellen. Eerst dan is het mogelijk de leerlingen tot goede werklieden te vormen. Na do pauze stond spr. meer ia het J bizonaer bij de kunstnijverheid stil. Hij wees er op dat het groote publiek deze te weinig is toegedaan. Hoi beschouwt deze nog als te kostbaar en onpractasch. De beoefenaars vinden dus geen zeer grsotc waardeering hetgeen niet beraoe- j dïgend is. Dc zonderlingste begrippen ireden ten opzichte der kunstnijverheid aan het licht en daarbij komt nog dat j er schaarachte is aaa omwikkelde jonge lieden om haar to beoefenen, betgeen I zeer to betreuren is. i Spreker vrees op het rauwe verband dat bestaat tU38chen de kunstambachten. Er valt dan ook op het gebied van de kunstnijverheid, nl is er eenige verbe tering te bespeuren, nog veoi te doen. Vooral ook mag men het oog niet ge sloten houden voor het role schoone dat vroegere tijden hebben opgeleverd, wil mes thans tot goede resultaten komen. Er ten slotte op wijzende, op welke wyze het onderwijs in de kunstnijver heid moet bevorderd worden, prees hij vooral aaa het oprichten van kunat- industriescbolen, het heuden van ten toonstellingen, enz. Daardoor zal het mogelijk zijn, de kunstnijverheid weder te doen herleven, en ook Nederland daarvan de goede vruchten te laten plukken. De voorzitter dankte in warme woor den den spreker voor zijne boeiende voordracht en deelde de door hem uit gesproken wenschen voor de herleving der kunstnijverheid in ons laud. Daarna sloot hij de vergadering. (N. R. O.) Door de verschillende afdeelingen der liberale kiesvereeniging «Veluwe", hoofd- kiesdistrict Apeldoorn, zijn op het gros van candidaten voor het lidmaatschap van de 2e Kamer gebracht: mr. H. Ph. de Kanter en E. H. Kielstra. Do toestand van den beer A. van Stralen, lid van Ged. Staten, is nog niet vooruitgaande. In den afgeloopen nacht was de zieke rustig en had hij minder pijn, doch hij blijft zwak. Op het eerstvolgende Bachconcert zul len optreden de bekende violist A. Brods- ky, en het orkeBt onder directie van den heer W. Kes uit Amsterdam. Naar wij vernemen, mag de pas op gerichte operetten-vereeniging //God Amore" zich in veler sympathie ver heugen. Reeds een zeventigtal kunstlie vende leden toch hebben zieh reeds aan gemeld. Vrijdag, den 17en April, za) de eerste- uitvoering plaats hebben. Alsdan zullen worden uitgevoerd //Incognito" of «de vorst tegen wil endank" en //Deprinses van Kannibalië", beide in twee bedrijven. Do 'vorige zoo welgeslaagde uitvoering vair. //Incognito" is een waarborg, dat de kunstlievende leden en hunne dames ook thans eeuen gonotvollen avond heb ben te verwachten. Wij ontvingen heden een door de Nederl. Heide-Maatschappïj uitgegeven brochure, getiteldOnderzoek naar de duinbeplaniingen in Jutland en langs de Oostzee. Op den achterkant van het omslag WGrdi ieder eigenaar van woeste gronden die deze wil verkoopen, verzocht zich te wenden tot don directeur der maatschappij te Wageningen. Wij komen in een volgend nummer op dit boekje terug. Zaterdag avond zijn de Gebr. Gerber, makelaars in effecten alhier, gearresteerd en aaar het huis van bewaring overge bracht. Nader vernemen wij dat hunne arres tatie in den laten avond van Zaterdag jl., is geschied ter zetke van verduisterin gen van gelden enz. in de uitoefening van hun beroep gepleegd, en zijn zij, na een eerste verhoor in het Paleis van Justitio te hebben ondergaan, Daar het Huis van Bewaring alhier overgebracht. Zondag nacht, ten ruim half vijf ure, is een hevige brand uitgebroken in het atelier van den beeldhouwer F. L. Straeké, dat gelegen is naast zijn woning aan deD Koudeuhorn, no. 82rood. Deze werkplaats is geheel uitgebrand. Het buis is door de brandweer behouden. De kunst8chade is belangrijk, daar een aantal modellen voor beeldhouwwerk zija verbrand het overige was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Rechtszaken. Do Arrondissements-Reehtbank alhier heeft in eene buitengewone zitting, bij vonnas van 23 Maart 1891, in staat van faillissement verklaard de firma C. Gerber Jr. en hare firmanten Carel Ger ber Jr. ea Abraham Gerber, comtnission- nairs in effecten te Haarlem, met ingang van 21 Maart 1891. Benoemd zijn tot Rechter-Commissaris de rechter mr. J. de Clercq van Weel en tot curator jhr. mr. F. W. van Styrum, advocaat en procureur alhier. Nar het eng els ch A. CONAN DOYLE. 24) HOOFDSTUK IX. Een kink i?i den kabel. Dit was echter niet het geval. Er kwam geen bericht van Wiggins noch van de anderen. Alle nieuwsbladen wijdden een artikel aan het treurspel van Norwood. Zij waren alle vijandig gestemd tegen den ongelukkigen Thaddeus Sholto. Er werden evenwel geen nadere bizonderheden vermeld, uitgezonderd, dat er den volgenden dag een verhoor zou plaats hebben. Dien avond wandelde ik naar Camberwall om aan de dames te ver tellen, dat onze pogingen nog vruchteloos waren gebleven; bij mijn terugkomst vond ik Holmes in een sombere, gemelijke stemming. Hij gaf nauwelijks antwoord op mijn vragen en hield zich den ganschen avond bezig met een onbegrijpelijke, schei kundige analyse, waarbij hij verscheidene retorten verhitte en stoffen uit den dampvormigen toestand in den vloeibaren toestand overbracht, terwijl er zich op het laatst in het vertrek zulk een heerlijke reuk ontwikkelde, dat ik daardoor bijna uit de kamer werd verdreven, In den vroegen morgen hoorde ik het gerinkel van glaswerk, waaruit ik afleidde, dat hij nog steeds met zijn proefneming bezig was. Eenige uren daarna werd ik plotseling wakker en zag ik hem tot mijn groote verbazing naast mijn bed staan, gekleed ineen grof schippersgewaad, met een pijjekker aan en een groote^ roode das om zijn hals. z/Ik ga de rivier langs, Watson. Ik heb er lang over nage dacht en zie daarin nog de eenige kans. Ik kan het in ieder geval beproeven." „Ik kan u toch zeker wel vergezellen?" zeide ik. z/Neen, gij kunt mij van meer dienst zijn door hier als mijn zaakgelastigde te blijven. Ik ga met tegenzin, want zeer waar schijnlijk zal er ieder oogenblik bericht komen, hoewel Wiggins gisterenavond aan den goeden uitslag wanhoopte. Ik zou gaarne willen, dat gij alle brieven en telegrammen, aan mij geadresseerd, opendet, en dienovereenkomstig naar eigen goedvinden handel- delt. Kan ik daarop rekenen?" z/Zeker." wIk vrees echter, dat gij mij niet zult kunnen telegrafeeren, want ik kan u volstrekt geen bepaald adres opgeven. Wanneer ik echter gelukkig ben, zal ik niet lang uitblijven. Ik wil niet terugkomen, zonder iets naders te hebben vernomen." Ik was aan het ontbijt, maar nog was er geen bericht geko men. Toen ik echter den //Standard" opensloeg, zag ik, dat er weer een artikeltje aan de bewuste zaak werd gewijd. ;/Wat be treft het treurspel van Upper Norwood", las ik, «hebben wij reden om te gelooven, dat de zaak ingewikkelder en geheim zinniger zal worden, dan eerst werd vermoed. Bij een nader onderzoek is het duidelijk gebleken, dat mr. Thaddeus Sholto niet schuldig kon zijn in deze zaak. Hij en mrs. Bernstone zijn beiden gisterenavond op vrije voeten gesteld. Men heeft ons ech ter verteld, dat de politie de ware schuldigen op het spoor is, dank «ij de slimheid en geestkracht van den welbekenden mr, Athelney Jones van Scotland Yard. Meerdere arrestaties worden ieder oogenblik verwacht." «Dat is tenminste in één opzicht een goede tijding," dacht ik. //Vriend Sholto is weer in veiligheid lk zou wel eens willen we ten, hoe zij den waren schuldigen op het spoor zijn gekomen, al hoewel het een gewone uitdrukking schijnt te zijn, wanneer de politie een domheid heeft begaan." Ik wierp het nieuwsblad voor mij neer op tafel, maar op het zelfde oogenblik viel mijn oog op een advertentie. Deze luidde als volgt: «Vermist. Een ieder, die inlichtingen kan geven omtrent Mordecai Smith, schuitenvoerder, en zijn zoon Jem, die verleden Dinsdag, ODgeveer drie uur 's morgens, Smith's Wharf hebben verlaten in de stoombarkas «Aurora", zwart met twee roode ran den, pijp zwart met een witten rand, zal als belooning vijf pond ontvangen. Zich te vervoegen bij mrs. Smith, Smith's Wharf of aan 22 ib Baker-Street."

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1