Be stoomboot Minister Eu-\ Zaterdag velaar was Zaterdag op harea tocht van'«-Ron*». naar S Urk naai' Kampen nauwelijks een half uur van genoemd eiland ot door de be manning werd in de verte een schip ontdekt, dat in nood verkeerde. De kapitein der boot stoomde onmid dellijk derwaarts om hulp te bieden. Het bleek toen dat het vaartuig, zijnde een met meat geladen tjalk van schipper A. Haagsma, door de hevige windslagen mast en zeilen verloren en het schip lekkage had bekomen. Na het toewerpen van een tros, dat eerst met veel moeite gelukte, werd het vaartuig, nadat de opvarenden op de booten waren over genomen, op sleeptouw genomen. Vóór men aan den Ketel was trot het ongeluk, dat de bolder van het vaartuig losraakte, zoodat de boot zich opnieuw keeren moest om bet schip op sleeptouw te krijgen, dat weder met groote moeite gepaard ging. In plaats van te halt zos kwam de Havelaar eerst te kwart voor acht te Kampen aan. De tjalk kwam van Zaandam en was bestemd voor Gasseltemy veen. De schip per had niets verzekerd. Een woord van lot voor deze rnensch- lievende daad mag voorzeker den kapitein De Groot niet worden onthouden. Uit Egmond a/Z wordt van 21 dezer gemeldGisteren avond om streeks 8 uur zijn twee egmondec bom men, van de schippers T. Zwart en F. Zwaan, in de Noordzee met elkander in aanvaring gekomen. In de daardoor ontstane verwarriDg, sprong de beman ning van de eersto schuit op de tweede over, maar toen bleek, dat die schuit zeer zwaar beschadigd was, ging het volk van de eerste weder op hunne schuit over met 8 man van de andere; schipper Zwaan wilde zijn vaartuig niet verlaten en bleef er op met twee man, Beide schuiten zijn hoewel zwaar be schadigd, behouden hier aangekomen. BI ij keus gehouden prorf- nemingen in de Rotterdamsche Dier gaarde door den directeur, den heer Van Bemmelen, is do wreede gewoonte om slangen met levende dieren to voederen, niet noodig gebleken. De directie der Amsterdam8che Diergaarde heeft dusver nog geen gehoor verleend aan het ver zoek van het bestuur der Sophiavereeni- ging tot bescherming van dieren, om het te Rotterdam gegeven voorbeeld te volgen. Het hoofdbestuur vertrokken van» Aan dr. J. Campbell Graham is Bosch naar Sleeuwijk de rechter com- voor den tyd van 75 jaren in erfpacht missaris, do officier van justitie en de griffier der rechtbank, ten einde een onderzoek ic te stellen Daar eeue ver moedelijk door den secretaris te Sleeuwijk gepleegde knevelarij. Twee jongens te Kubaard hebben jl. Vrijdag het eerste kievitsei gevonden, waarvoor zij negentien gulden ontvingen. Te Keasenich werd Vrijdag een boerenknecht door een paard dood- Rechtszaken. Tegen den redacteur-uitgever van het blad Extra Tiding te Den Helder is door de rechtbank te Alkmaar een gevange niastraf van 8 maanden geëiaeht wegens voor den commissaris van politie te Den Helder beleedigende artikelen in genoemd blad. VfSSCtJEEU. Enk huizen, 22 Maart. Gisteren werd alhier aangebracht 260 tal tal is 200 stuks) haring, prijs aan des afslag ƒ1.05 ƒ1.30 per tal en 2000 ICG. schol, prijs ƒ7.60 a 8 per wichtje. Gedurende de afgeloopen week werd in het geheel 1900 tal haring aange voead, hoogste prys 2.50, laagste 1.05 per tal. T e s 8 a 1, 22 Maart. Do haringvis- scheiij leverde in de afgeloopen week eene matige vangst op. De baring gold ƒ2 3.50 per tal. Het palingvisschen in de binnenwa teren wa3 van geen beteekenis. De Noordzeevi8schers konden van 30 tot 60 per schuit besommen. De mossel- vloot zond de gewone hoeveelheid mos selen ter verzending naar Huil en Lon den. Naar do belgischo markt werden mooie hoeveelheden alikruiken afgeleverd. De garnalenvisschere vingen van 5 tot 7 manden per schuit, tegen f 5 a 6 per mand. De verzending der garnalen geschiedde naar Londen, Huil en Parijs. Lemmer, 22 Maart. In de drie laatste dagen der vorige week werd we der veel haring aangebracht. De gehewle dor Nederlandsche j Ran.oor bedroeg ongereer 60 last ot Vereeniging tot bescherming van dieren heeft thans de aaodacht harer zuster verenigingen te Antwerpen, Keulen, Parijs en Londen op de Rotterdamsche methode gevestigd, met verzoek om te trachten respectievelijk in België, Duitsch- land, Frankrijk en Engeland aan de voedering van slangen met 1 jvende dieren, waar dit nog in zwang is, een einde te maken. N .R. C.) Een persoon uit Pernis, die zich voor het leger in Nederl.-Indië had laten aanwerven, is met het ont vangen handgeld naar België gedeser teerd. In deRemonstrantschekerk te Utrecht ontstond 11. Zondeg een be gin van brand, door het vuurvatten van een stoof. Spoedig vertoonden zich rook wolken in het ruim van de kerk, wat by de overvolte van hot gebouw, tenge volge van de bevestiging van lidmaten, tot ernstige ongelukken aanleiding had kunnen geveD. Door de tegenwoordig- heii van geest van den predikant, dr. P. H. Ritter, die eene opkomende pa niek wist te bezweren door de gemeen te tot kalmte aan te manen en onmid dellijk te laten zingen, liep gelukkig de godsdienstoefening zonder verdere stoornis af. Met, het oog op het grooto gevaar, waarin de dicht opeen gepakte menschen- maeea in het kerkgebouw een oogenblik dreigde te verkteren, vernemen wij dat wordt in overweging genomen, ter voor koming van dergelijke gevaren, brand- bluachmiddelon in de kerk aan te bren- gen. Maandag is aan het station Utrecht by het doorwisselen van eene machine een wiss-1 wachter gestruikeld en onder de machine geraakt, waardoor zijd rechtervoet werd afgereden. 3000 tal, terwyl de prys daalde van ƒ1.50 tot 1.10 par tal. De vangst was per dag van 5 tot 30 tal per span. -20 KQLQftlOi. (Uit bataviasehe bladen van 16 en de Eeli-Ct. tot 25 Februari jl.) BATAVIA, 20 Februari. Aan een particulier schrijven uit Atjeh ontleent de Deli Ct. het volgende „Den 18n Februari kwam ter reede Oleh-Leh Hr. Ms. stoomschip met 3 gesneuvelde en 5 zwaar europeeeche schepelingen. Bij het nemen van een visschereprauwtje te Riga: werd de gewapende sloep, waarin zich pl. m. 80 man bevonden, bovig besche ten, niet bet treurige gevolg dat de be manning bovengenoemd aantal dooden en gewonden bekwam. Bij besluit van den geeverneur- generaal, is de resident van Timor en onderhoorigheden nitgenoodigd den heer G. P. van Mierlo, onderpastoor te Batavia, te erkennen als onderpastoor te Maumeri (Flores). Zaterdag 14 Februari zyn twee engelseho oorlogssehepen te Tandjong Priok aang» komen het eene is de Ala crity met admiraal Sir Frederik Richards aan boord, het andere de Mereury. Naar de Loc. verneemt, is de ge- peDsionnecrde luitenant-kolonel der in fanterie J. W. van Son, ridder der Militaire Willemsorde 4de klasse, in den nacht van 12 op 13 Febr. te OeneraDg overleden. Ten stadhuize te Batavia is op plechtige wijze de gouden medaille voor burgelijko verdiensten uitgereikt aan den majoor der Chineezon Lie Tjoe Hong. afgestaan eene uitgestrektheid woeste gronden groet 7006 bouws en 78, 6 vierk. Rhijnl. roeden, gelegen in de af- deeling Illiran en Baajoeasin, residentie Palembang, tegen betaling van een paeht- sehat van f 0.25 per bouw 's jaars. Volgens telegraphisck bericht uit Ne derland is de N. I. bierbrouwerij „De Kroon" alhier insolvent verklaard. De gebouwen en de inventaris zullen nu ipoedig worden verkocht. De hoogst belangrijke reorganisatie, die in het vorige jaar het militair onder- wys in Iaalië onderging, heeft voorgoed haar beslag gekregen door eene wyziging de samenstelling der commissie van examen. Voortaan zal nl. in elk garni zoen om de drie maasden slechts éeoe commissie, door den piaatselykea com mandant benoemd en samengesteld uit Óen kapitein, éen luitenant-adjudant en éea luitenant-kwartiermeester, zitting ne men voor die militairen, welke naar een hoogeren graad dingen. De noodige toebereidselen worden gemaakt voor twee feesten, die de goe- veraeur-generaal aan den russiechen grootvorst-troonopvolger zal aanbieden een diner ten paieize eu een bal in de zalen van de „Harmonie". Tengevolge van hevige regens op 24 en 25 Januari ji. hadden talrijke dessa's in de afdeel ing Japara van over- stremmingen te lijden. De tusschen de atdeelingen Djoewana en Japara stroo- niende rivier Gelis rees daar aaar de schatting der bevolking osgeveer dertig voet. De geweldige stroom verwoestte een honderdtal bouws sa wak, tachtig vaa de tot de dessa behoorende honderd en tachtig bouws tegalveiden geveer dertig bouws vruchtdragende kof- lietuineo. Een zestigtal huizen van Tem poer verdween met al het huisraad en den voorraad voedingsmiddelen oer be woners in den vloed. Voorts werden verscheidene dammen vernield, benevens de waterleidingen Winoug en Boetjoe over eene lengte van respectievelijk p. m. 700 en 200 R. r. Ook hadden de hevige regens aardaeheuringen ion gevolge o. a. op enkele gedeelten van het voetpad op den stellen bergweg tusschen de deesa'a Ngetoek en Temgoer en aan den voet van den berg Soeterenggo over eene lengte vau pl. m. 500 li. r. Niettegenstaande de door do desoa Tempoer geleden grooto schade beslaat er voor het oogenblik geen vrees voor gebrek aan voedsel, dewijl de aanwGzi voorraad rijst ea maïs nog voor twee of drie maanden zal kuooen strekken. Alweer worden, zooals wij uit Bata via vernemen, schrijft de Locproeven genomea met militaire kleedingstukkee. Thaas heeft helmhoeden van kurk met serge overttekken laten vervaardigen evenals de in gebruik zijnde vilten helm hoeden. De koperen ornamenten aan den helm blyven in gebruik. De nieuwe helm wint het vaa de nog in gebruik zijnde vilten in lichtheid en betere ventilatie. Ook ia de attila's worden veranderingen gebracht en eveneens ia do kwartier- mutsen. Het bestaande model worat ech ter daarbij niet losgelaten, zoodat van do verbeteringen oj» het oog niet veel zal zya te bemerken. Eveneens wordt verandering gebracht in de wijze, waarop tot nu toe de veldfleech door den soldaat wordt gedragen; de riem waarom de flesck hangt, komt te vervallen ea de fleech zal voortaan op de wijze als dit met het kapmee gebeurt, aan 's mans gordelriem worden opgehangen. Blijken deze veranderingen voor eenigen tijd doelmatig te wezen, daD zal de definitieve invoering voor het geheeie indische leger bevolen worden. Volgens den schry ver der Militaire Causerie in de Locomotief beeft de raad van o«derzoek in de zaak van luitenant Davia, die te Atj k handel zou hebben gedrevea in wapenen, ojiium en kains, de vraag af hij aan die feiten schuldig was, gedeeltelijk bevestigend, gedeeltelijk ontkennend beantwoord, en de tweede vraag of hij diensvolgens het leger moest verlate», met vijf tegen twee stemmen ontkennend. Soerakarta, 16 Februari. In den nacht van Vrydag op Zaterdag te 2 uren overleed in den Kraton alhier Pangaran Ario Pakoe Ningrat, eeB dor zonen van Z. H. den Seesoehoena», in den ouder dom van ongeveer 28 jaar tengevolge van een leverabcea en daarop gevolgde koortsen. De overledene stond algemeoa bekend ala een van de braafste prinses van ket Soloaeke Hef. Zijne vrye ure» besteedde hij om zijnen goest te ontwik kelen, waarom hy steeds de» omgang zocht van ala ontwikkeld bekend staande inlanders. (E. F.) Omtrent den brand van de Swn- wa meldt een telegram uit Maeacairr aan de Soer. Ct. De lampenjongen tapte petroleum is eene neg brandende lamp en de inhoud vatte vlam. Hij zelf viol, bekwam brandwonden, is ook daaraan omgekomen, spoedig stond alles om hem heen in vlam. Het vuur greep zoo snel om aieh keen, tenten, banken, enz. brandden oo- middellyk, zoodat blasschen onmogelyk was. De bluschmiddelen waren niet mt-er te genaken. Passagiers en equipage zijn zonder de hoogst noodige kleere» te kunnen mee nemen gered in de boete», die gelukkig reeds te water lagen. Onder dak kwamen ze by arakiecke handelaars, tot de Arend met de» resident aan boord hen haalde. De Bloomer bracht vivres. Soerabnia, 14 Februari. Tot »ns ge noegen kunnen wy mededceien dat de zaken van Sa«setbi*i'g bollandsehe too- neelgezelschap thans zoover gevorderd zijn, dat e.s. Dinsdag de eerste vergade ring zal worden gehouden ter bespre king der voorloopige maatregelen. Het kapitaal is, op oeue betrekkelijk kleine som na, bijeen e» deze zal, wanneer de troep hier reeds gearriveerd gezonden kunnen worden. Kemt er niets tusschen beide, dan kan saedie Juni de eerste opvoering van het „Eerste Ncderlandsehe tooeeelgczelsekap iu N.-I." tegemoet gezien worden. De keer 8ame- thini heelt dan iets tot stand gebracht, waarvoor ia de hoofdstad va» Jav meermalen stemmen zij» opgegase, o.a. van rar. N. P. van der. Berg e» prof. Yetli, zonder dat me» het daar eeit zoo ver heeft kunnen brengen. Voor de muziek zal op een aantal dillettanten en op de italiaaasohe musici gerekend kunne» worden, voor de figu ranten op eon contisgeat ait het gar nizoen. Het voornemen is om het gezelschap bekuorlijk bij het publiek ia te leidea fraaie costumes en goede decors (waar aan onze schouwburg inzonderheid zoo veel behoefte heeft) zullen deur de» k«er Samethini z> lf wordea medegebracht ait Europa, werwaarte hg tbani eerstdaags vertrekt. Genoemd heer staat er voor in, dat zyne artisteu ee»e behoorlijk fi guur zeilen maken, zoowel op de plan ken als in het bizo»d*re levee e» dat wij hier geen verloopeu sujetten va» hoilandsche kermistheaters zullen te zien krijgen. In de commissie van teeaickt zulle» zitting hebben de hh. Boumaa Krwse- man, Thierry Boom en W. Stier- mondt. (Soer. Rbld.) Met de kookflcheol fee Soeraba^ya gaat het slecht. Ou welke rede» dan ook, de zaak neemt niet op. Het aantal leer lingen is tot een half dozyn geslenke», een paar gratie-leerlingen niet asedege- rekend. Velen is een uitgave van ƒ100 voor een cursus, waarby da» nog de transportkosten komeD, te boeg; daerby wordt de zaak niet gesteund deer ket damuspubiiek, er kwamen reeds bisbillea voor over dc richting vsa ket culinair onderwijs, deze wilde ket zus en die weer zoo enfin, wanneer er opdeoc» of andere manier niet spoedig nieuw leven in de zaak komt, da» is ket te voorzien dat deze jonggeborene spoedig zal bezwijken. De ondernemer Reinte blijft dan zitten met zyne gebakken peren (indien dit tevens een der sehetels op zijn menu is.) (Jaoaboie). Uit Kote Radja wordt va» 13 Fe bruari aan de JDeli Ct. geschreven Keta Radja wordt gaandeweg leven diger. Nadat de Mikado-treep, na een tal ven vooratelliagee, eergisteren voor 't laatst was opgetreden, kw»m een paard- ryders troep ons verrassen, die heden avond hare le voorstelling zal geven. De Mikado-tr»ep heeft hier goede za ken gemaakt en is hel voor de paard rijderstroep to hopen, zy he-tzciidj voorrecht tal moge» genietje. Een treurtg feit racet wederom in de analen vaa de indischo krijgsgeschiedenis worde» ingeschreven. De europeesche sergeant Carli, zoon van den met den titulairen rang van majoor gepensionaeerden hapitc-in Carli, is op den Gen dozer dya morgens ten 5 U uur, uit do besting te Kota Pohama naar den vijand evorgeloopen, osei medeneming va* «ij» geweer, kapmes o» 400 scherpe patroaea. Genoemde deserteur werd een paar maanden gelede» vaa Edi aasr Kola Pohama overgeplaatst, omdat hij te Edi getracht had deor een revolverschot zich het leven te basemen. Door den geeverneor is een premie uitgeloofd van f 1500.vcor cieogerie die hem levend of dood bij ons terug brengt. Meer eergevoel bezat wijlen de euro- peesche fuselier Fihps vaa bet 12e ba taljon. Wegens dronkenschap riet op wacht kunnende trekken, zou bij uen volgeaden morgen, wegens onverbeterlijk gedrag, in de 2» kla.sso van militaire discipline geplaats worden. Deze voor hom zoo ontverende straf gaf aaaleiding, nat htj, na ee»a distributie van zyne kleeding aan aijao kameraden te hebben gedaan, stil wegsloop on zich doodseheot op den 10e» dezer. Een door hem achtergelaten schrijven meldt, dat hij zich liever doo iochoot, dan naar den vyand over te loopen om zijn straf te ontduiken. Filips was wel «en dronkaard, maar goea landsverrader. Met de Wearboot, die op den Hen dezer hier aankwam, arriveerden de kapitein der artillerie Kerrebyu, de le luitrnant-adjudanfe E. C. van Swibten, de le luitenants R. C. H. Bouman en J. K. R. Deerleben eu de 2o luitenants der infanterie H. B. I. Terstcege eu D. Toekamp Lemmers. De drie le luitenants eyn ingedeeld by het 14o bataljon, ter wijl de twee 2e luitenants bij het 12e 13e bataljon eene plaatsing hebben gekregen. Met dienzelfd. n stoomer zijn van hier naar Edi vertrokken, do genorarl-majoor van Toijn, de kapiteia chef van den staf van Heutz, de le luitenant-adjudant van den gone raai, do luitenant-kolonel Terzenaar, de 3e compagnie van het 3e bataljon infanterie, sterk 150 bajonetten, onder commando va* don kapitein Grevers en drie luitenants, de opnemings brigade es 40 dwangarbeiders. Zou Edt's rust bodreigd zijn Onzo po3Eenlinie word nog steeds be schoten, ook do werk04*8 die et voor terrein »«rj onze bostiögs moeten opan- kappen. Te Lamrecg werd eei-o ialaud- scNe vrouw vrij ernstig doos een vyandelykeB kogei getrofien, terwijl te Lambare» gisteren een itlor.dsche fuselier in den buik verwond werd. Gisteren werd voor de ben ting ts Lam- djemoo cioor het bestuur ontvangen. Toa- koe Abas 8©tia Oelaoaa Sagi hoofd van do 25 Eoekims. Aldaar waren aanwezig de magistraat va» Kot?. Radja ea de H«#fd-Djak«a. Het Safi-hoofd werd begeleid dcor Toekoe Kedjoeroeaa van L«- g, Toekoe Nasta Raycet en een aantal pangiima's e» aadergoschikte ho»/den, waaronder de beruchte Panglima Poetih, Oemars vol- geliag, do gewezen reover van sappïes te Peeloe Bras. Bij den magistraat ©n Hoofd-Djzksa kadde» zi«h geveegd Toekoe Kadli, Toeke* Tjeels Ba»ta en Piagliasa Missi- git R»|a. Deze opwachting van het Sagihoofd Toeken Abas Setia Oelama had ten doel om zy* zoon, Toekoe Radja Mahmoed, doer enn bestnnr te deen erkennen als Safihoefd in zij*e plaats. Nauwelyk waren Toekoo Abas en zijne geleiders Teeko? N^nti en Toekoe Wij zullen u hier houden, of gij wilt of niet, totdat onze vriend is teruggekeerd." De oude man deed een paar stappen naar de deur, maar toen Athelney Jones er met zijn breeden rug voor ging staan, be greep hij wel, dat tegenstand nutteloos was. „Een mooie behandeling!" riep hij uit en stampte met zijn stok op den grond. „Ik kom hier om een heer te spreken, en door u beiden, die ik nooit in mijn leven heb gezien, word ik ge vangen gehouden en op een dergelijke wijze behandeld „Gij zult er geen schade door lijden," zeide ik. „Wij zullen u het verlies van tijd vergoeden. Ga op de sofa zitten en gij zult niet lang meer behoeven te wachten." Nog zeer onwillig begat hij zich naar de sofa en zette er zich op neer, met zijn gelaat rustende op zijne handen. Plotseling echter hoorden wij de stem van Holmes „Het zou, dunkt mij, niet kwaad zijn, als gij mij eens een sigaar aanboodt." Wij sprongen beide» van onze stoelen op. Daar zat Holmes naast ons, met een vroolijken trek op zijn gelaat. „Holmes!" riep ik uit. „Gij hier! Maar waar is de oude man „Hier is de oude man," zeide hij en liet een bosje witte haren zien. „Ziehier, wenkbrauwen, bakkebaarden en pruik. Ik was wel van meening, dat mijn vermomming nog al goed was, maar ik dacht niet, dat zij deze proef zou kunnen doorstaan." „Ha! gij schelm!" riep Jones vroolijk uit. „Gij zoudt een uitstekende tooneekpelér hebben kunnen worden. Gij kunt hoesten als iemand uit het werkhuis, en uwe beenen zoo krom en stijf, zijn tien pond per week waard. Ik meende u echter aan het glinsteren van uwe oogen te herkennen. Het was toch niet zeer gemakkelijk om hier vandaan te komen, zooals gij hebt gezien." „Ik ben den geheelen dag in deze kleeding aan het werk ge weest," zeide hij en stak een sigaar aan. Verscheidene misdadi gers hebben mij reeds leeren kennen, vooral sedert mijn vriend hier een paar zaken, door mij behandeld, heeft laten drukken en uitgegevenik kan mij dus slechts onder de een of andere vermomming op het slagveld wagen. Hebt gij mijn telegram ontvangen „Ja, dit is dan ook de reden, dat ik hier ben." „Is uw zaak al goed gevorderd?" „Mijne pogingen hebben tot niets geleid. Ik heb twee van mijne gevangenen in vrijheid moeten laten stellen en van de schuld der beide anderen kan nog niets bewezen worden." „Dat doet er niets toe. Wij zullen er u twee anderen voor in plaats geven. Maar gij moet uzelf onder mijne bevelen steh uwe aanstelling, hebt gij volmacht tot hande- moet mij in alles gehoorzamen. Vindt gij dat len. Krachtens len, maar gij goed?" „Zeker, als gij mij de schuldigen maar in handen speelt." „Welnu, dan heb ik in de eerste plaats een politieboot een stoomboot noodig welke om zeven uur te Westminster Stairs moet zijn." „Dat zal geen bezwaren opleveren. Er ligt er altijd een in den omtrek; ik zal echter dadelijk gaan telefoneeren, zeker heidshalve." „Dan heb ik bovendien nog twee flinke mannen noodig, voor het geval, dat wij tegenstand ontmoeten." „Er zullen er twee of drie in de boot aanwezig zijn. Wat verder „Wanneer wij de misdadigers in onze macht hebben, dan zullen wij ons van den schat meester maken." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2