NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Schat van den Eadjah. Se Jaargang-. Vrijdag 3 April 1891. No. 2377 ABONNEMENTSPRIJS: A D V E R, TEN T1N STADSNIEUWS. Concert Gemeentelijk Mnzieüorps. Verwennen en Harden. 31) Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Borcan Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Tan 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen dm., onze agenten en door alle boekhandelaren en eoaraatiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PESREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Generale de Publicize Birargère C. L. BAVBE CoJOHN F. JONESSnee., Parijs 315»* Faubourg MontmartTe. Haarlem 2 April 1891. Het Museum van Kunstnijverheid alhier is gedurende do maand Maart laatstleden door 1126 personen be zocht. Tengevolge van het overlijden van den heer J. H. Droste, is eene vacature ont staan in het burgerlijk armbestuur alhier. B. en W. stellen het volgende drietal voorW. D. Nolting, J. Geldorp en G. F. Snyders. Ntïar wij lezen in de Birmingham Gazette heeft do hier ter stede welbekende jonge sportsman G. W. Spinks op den weristrijd gehouden door de „Burton Wanderers Football Club" te Burton, den eersten prijs behaald in de 200 yards Flat Handicap ea de eerste prijs in de 100 yards Handicap. Dat de concerten, welke door ons Gemeentelijk Muziekkorps worden ge geven, veel belangstelling ondervinden, bleek Woensdagavond weder bij het concert in de soe. „Vereeniging". Het kwam ons voor dat de opkomst van de leden en hunne dames grooter was dan den vorigen keer. Het programma was zeer gevarieerd en aantrekkelijk te noemen, en de kapel spande hare beste krachten in om het zooveel mogelijk naar den eisch ten ge- hoore te brengen. Reeds meermalen gaven j wij ons gunstig oordeel te kennen over j de uitvoering van sommige nummers, die ook nn weder op het programma prijkten, zooals o. a. Schuberts ouverture j „Alphonso d'Estrella" en de eigenaardige Sérénadedes mandolines", van Desormos. In het tweede gedeelte viel vooral de juiste en harmonische samenwerking van het orkest te bewonderen in de //Peer Gynt Suite" van Grieg, waarin schoon heid met volheid en kracht eamengingen. De heer George Smidt toonde zijn mees terschap op de fluit in het „Concert- atück über das Lied Gute Nacht, du mein herziges Kind" van Popp; zyne technische vaardigheid kwam vooral uit in de schoone tremoli, terwijl de bege- ;ding met veel tact werd uitgevoerd. Nu de concerten hier ter stede allengs vau binnen de muren worden overge plaatst naar de vrije natuur, en ons Gemeentelijk Muziekkorps met zijn be gaafden en bekwamen directeur ook in aanbrekend, naar wij hopen zonnige, seizoen, daarvan weder het leeuwendeel zal hebben, kunnen wij niet nalaten bij voorbaat onze stadgonooten te feliciteeren met het muzikaal genot, dat hen wacht. Dr. F. van Eeden uit Bussum, giste renavond met bovenstaand onderwerp in //Volksbelang" optredende, zeide o. a.Ik zal hedenavond een paar principes aan voeren volgens welke men handelen moet bij zijn lichaam. Dat lichi.am is een staat, een monarchie, waarvan de bewuste wil aan het hoofd staat. Verder heeft men in dien staat aibeiders, fourageurs en soldaten. Arbeiders zijn de hersenen en de spieren, do soldaten die de aan vallen afweren de huid, on fourageurs zijn de voedingsorganen van ons lichaam. Al dezen moeten wij onder discipline hebben en zy passen" zich dan ook z/aan", zijn vatbaar voor oefening en gewoonte. Allereerst dan de arbeiders, hoofdza kelijk de spieren. Lediggang verzwakt die, gebruik versterkt ze, maar overwerk ia doodend. Dat laatste weet men niet zoo goed, maar in de medische praktijk ontmoet men daarvan voortdurend voor beelden. Er is een grens voor het werk en het is verkeerd, om die te overschrijden. Zoo ontstaat schrijfkramp bij iemar.d die teveel sohryft on worden de spieren ver nietigd, zoo is er telegrafisten kramp en zelfs tamboerskramp. Doze grens van arbeid nu moet elk voor zichzelf bepalen. Voelt men {fijn, is men oververmoeid en kan toch niet slapen, dat is dat een waarschuwend teeken ik heb teveel ge daan. Slaap, rust en voeding zyn ons inkomen, arbeid onze uitgaven, en wij moeten toekomen liefst mat een klein inkomen. Dat kunnen sommigen doen. Froderik de Groote sliep maar vier uur in een etmaal en Voltaire werkte 16 uur per dag, wat voor hoofdwerk onge hoord is. Indische postboden leggen 25 dagen achtereen eiken dag 2maal een afstand als tusschen Amsterdam en Rot terdam af. Volgt de huid, de beschermer van het lichaam. De meeste vyanden, als o. a. kou en warmte, vallen daar aan. Het lichaam moet op een vaste temperatuur blyven, maar door te warm bloeden ver liest de huid haar werk. Snelle over gangen van kou in warmte en omgekeerd zyn voor de huid moeilyk, maar daarin behoort ze to worden geoefend. Ook hier moet men het juiste punt kiezen. Een brandende vraag is hetmoet men wol of linnen dragen? Wol sluit de warmte beter af, neemt dus de taak van de huid over en maïkt deze ten slotte kraehteloos voor andere temperatuurs omstandigheden. De ouden droegen daar om linnen, maar voor xneDsehen die spoedig bezweet raken, of gevaar loopon nat te worden, zooals postboden eo sportslieden, is wol beter. Koud water is voor het harden der huid vooral noodig. De vraag is nu hoever moeten wij onzs huid inspannen De Siberiërs loopon bij 40 gr. Fahrenheit onder nul in de bloote lucht en houden dat uit. De graad van inspanning i9 voor ieder verschillend. Eindelijk de fourage. Onze voeding moet zoo klein mogelijk zyn, niet alleen dat een tijd kan kome-, dat men het niet koopen kan, maar ook omdat soms een der voedingsorganen den dienst weigert en men dan tot een matig dieet ver plicht is. Wat moet men eteD, vleesch of planten Is het de natuur vau den meDseb, om vleeech te eïen Ik geloof dat wij geen vaste natuur hebben. Als het noodig waa, konden wij allengs uitsluitend vleesch- eters, maar ook evengoed planteneters worden. Dat vleesch noodig is voor do kraebt en de strijdvaardigheid van den menacb, daarvan leveren de olifanten en ossen, die niets dan gras eten, het tegen bewijs. Het is een misv jrstand dot vleesch vleesch maakt.De oude romeiDfiche-athleten waren planteneters en de japansehe bard- loopers eten niets dan rijst. De turkeche lastdragers, die leven van vijgen en maïs, zyn sterker dan in eenig ander land. Ieder, die zich tot nu toe, zij het dan ook gedwongen, van vleesch heeft ont houden, zee ik aaiiföJ'eiJ". begin er niet aan. Het vleeseheten is duur, walgelijk, wreed eu ongezond. De groote diners onder de hoogere standen *,yn onzinnig. Varkens en overdadig gevoerde schoot hondjes zijn niets dan vleeachklompen. En de overdadig gevoede men ach Kippen, die men met vleesch voert, leggen veel eieren, maar.... zijn binnen vier jaar dood. j Vleesch is een genotmiddel, als roo- ken, alcohol, thee, koffie enz. Dat er j onder de socialisten zoovele planteneters zijn, schrijf ik daaraan toe, dat zij ter- I wille van hun idee, al die kleine ge- j metingen kunnen opofïoren." De spreker eindigde nu met een parabel, waarvan do moraal was, dat bij die vele genotmiddelen begeert, in elk j daarvan een slaaf hoeft, dien hy duur j moet betalen dat hij, die slechts éen I slaaf heeft, wel toezie wie dat is, en dat j hij het beste eraan toe is, die geen J slaven noodig heeft. Thans werd gelegenheid tot gedachten- wisseling gegeven, en de volgende vragen worden gedaan Eten de leden van de dierenbescherming alleen plantaardig voedsel wat bedoelt de inleider j met discipline voor kinderen. Werkt die op hen juist niet verkserd Bestaat er I ook geen arbeiderskramp En hoe kan men het beefe afmeten of iemand teveel werkt? De mensen in deB natuur staat jaagde op dierenis dat geen bewijs, dat hy vleesch Doodig beeft Sommigen beweren, dat iotwat sterken drank gebruiken in ons klimaat goed is. Is dat waar De Voorz., de heer D. de Clercq, voegde er nog bij, dat men door vleeseh eten gevaar loopt ziektekiemen van dieren in zich op te nemen. Gemeste dieren zijn eigenlijk zieke dieren en door dat zij in de volle stofwisseling worden geslacht, krijgt men de producten daar van geheel binnen. Een vleeschetend menseh heeft per jaar een koe noo dig dat dier behoeft 1% bunder grond en op dien grond zouöe voor 6. 7. 8. meDSchen eeD jaarlijksche voorraad aan planienvcedscl kunnen worden verbouwd. De heer Van Eeden, antwoordende, zegt dat als dierenbeschermers vleesch eten, dit eene menschelijke zwakheid is. Discipline is voor eon kind nadeelig, maar er moet toch principe zijn in de opvoeding, daar het licht wordt ver wend. Arbeiderekramp is een sociaal, geen medisch verschynsel. De grens van arbeid moet ieder voor zichzelven weten. Dat do menseh op dieren joeg, zal wel uit nood zijn geweest. Het so cialistische idee een voor allen en allen voor een, is op het lichaam niet toepas selijk dat staat altijd alleen. Een dwaal begrip is het, dat in ons klimaat sterke drank-iccd;g zou zijn. De No0r,dpool reizigers hebben bij hun laatste reis alle spiritualie van boord geweerd, omdat gebleken was hoe verzwakkend ze werkte en de sportslieden onthouden er zich bij training strikt van. De door vleesch bevorderde ziekten zijn hoofdzakelijk jicht en ingewands wormen, en ook waarschijnlijk, volgens eene stelling van den nieuweren tijd, de zenuwkwalen, waaraan vooral personen uit de hoogere standen zoo veelvuldig lijden. Na dankzegging aan den spreker werd de vergadering gesloten, en in eene daarop volgende huishoudelijke bijeenkomst be sloten, deel te nömen aan de Mei-bewe ging. Hier ter stede zal die plaats hebben op den 4don Mei. De aan de centrale kiesvereniging in het district Beverwyk aangesloten plaatselijke kiesvereenigin'-jen hebben mot groote meerderheid van stemmen bet voorstel aangenomen, om bij de a.s. ver kiezing het bestuur der centrale vrijheid te geven twee candidateri te stellen, den voor de liberale eu don voor de radicale partijgroop. Tot voorzitter van het bestuur van den Veenpolder onder Haarlem en Heem stede, is gekozen de heer J. ter Hofl- steode, te Overveentot voorzitter van het bestuur van den Waarderpolder onder Haarlemmerliede de heer S. van der Feyet aldaar en tot lid van het bestuur, inplaats van den heer jhr. mr. W. H. Hoeuflt, de heer A. F. Kremer tefiaarlem. Letteren en Kunst. Onder toezending van den betrcfifenden catalogus, wordt door de firma C. F. Roos en Co. onze aandacht gevestigd op de veiling der //collectie P." die 14 April a.s. onder hare directie i «de Brakko Grond" to Amsterdam plaats vinnen zal. Zooels de rijk uitgevoerde en met do meeste zorg behandelde catalogus, mot zijn 28 reproduction, reeds dadelijk aan geeft, staan wij hier voor een Kunst auctie belangrijker dan sinds lijden hier to lande plaats vond. Parijs, Londen, zelfs Amerika, houden er het oog op gevestigdea met nog zoo veel meer belangstelling, de nederlandache kunst wereld, die er haar eigen groote meestors, naast do f'ransehc, te genieter, vindt, in al hun volle kracht en ontwikkeling. Aan deze zijde noemen wij, als in deze collectie vertegenwoordigd Corot DaubignyBias. Bujrrd, de groot mees ters van het moderne landschap, Rosa BonkeurHennermet hun eenige op- var' ir.g van wat //licht" ia, Gérdme, Kaemmerer, Pasini met hunne zoo fijn en teeder gepenseelde stukken. Aan de andere zijdeJozef Israels. Jaeob Maris BosboomMauveMesdag, Blommersmet hunne krachtige uiting van licht eu tin teling, leven en gevoel. Gelegenheid tot bezichtiging der col lectie bestaat op Zaterdag 11 en Zondag 12 April a.s., tegen toegangskaarten by de directie aan te vragenop Maandag 13 April a. s. voor bet publiek. Dinsdag 31 Maart werd ie Leiden door geoefenden in het Ned. stelsel van stenographic eon algemeene vergadering gehouden tot oprichting van een //Bond van Ned. stenografen." Het resultaat dezer bijeenkomst was, dat het voorgenomen plan tot uitvoering werd gebracht, en een Bondsreglement werd aangenomen, waarin als doel van den Bond wordt aangegeven de gele genheid tot aanleering der stenographie (Ned. stelsel) zoo algemeen mogelijk te maken en wegen te openeD, waarlangs de toepassing der sten. wordt bevorderd. Bij de middelen tot bereiking van dit doel zal in het oog worden gehouden de behartiging van de persoonlyke be- langen der beoefenaars, die bewyzen i hebben geleverd van voldoende bekwaam heid om met de opdracht ter vervulling FEUILLETON. Naar het engelse k A. CONAN DOYLE. HOOFDSTUK XII. Het zonderlinge verhaal van Jonathan Small. //Ik weet wel, dat zij hetzelfde gedaan zouden hebben, wat ik heb gedaan en den schat liever in de Theems hadden gewor pen dan hem in het bezit te zien van bloedverwanten en erf genamen van Sholto of Morstan. Wij hebben Achmet niet on schadelijk gemaakt om hen rijk te doen worden. Gij zult den schat vinden waar de sleutel de kleine Tonga liggen. Toen ik zag, dat uw boot ons zou inhalen, heb ik den schat op een veilige plaats verborgen. Ditmaal zijn er voor u geen rupees te verdienen." v „Gij bediiegt ons, Small,-' zeide Athelney Jones gestreng-, //wanneer gij den schat in de Theems hadt willen werpen, dan was er niets gemakkelijker geweest, dan hem met kistje en al er in te werpen." „Gemakkelijker voor mij om den schat er in te werpen, en gemakkelijker voor u om hem weer op te visschen," antwoordde hij met een veelbeteekenenden, zijdelingschen blik. „De man, die slim genoeg was om mijn spoor te kunnen volgen, is ook slim genoeg om een kistje op te visschen van den bodem der rivier. Nu de schat verstrooid is over een afstand van ongeveer vijf mijlen, gaat dat moeilijker. Het ging mij evenwel zeer aan het hart. Ik was half waanzinnig, toen gij ons achterhaaldet. Het is echter volstrekt overbodig hierover te treuren. Ik heb voorspoed en tegenspoed in mijn leven ondervonden, maar ik heb geleerd om niet te weeklagen over gestorte melk." „Het is een zeer ernstige zaak, Small," zeide de detective. „Wanneer gij de justitie hadt geholpen, in plaats van het haar zoo moeilijk te maken, dan zouden bij het verhoor de kansen voor u beter hebben gestaan." „Justitie!" bromde de ex-dwangarbeider. „Een mooie justitie Wien behoort de schat, wanneer hij mij niet toebehoort Is het dan recht, dat ik hem zou geven aan degenen, die geen aan spraak mogen maken op den schat? Bedenk eens, hoe ik hem verdiend hebTwintig jaar lang heb ik doorgebracht in moerassige, ongezonde streken, den ganschen dag werkende onder den amandelboom, den ganschen nacht opgesloten in de vuile barakken der gevangenen, gebeten door moskieten, geteis terd door koortsen, mishandeld door den een of anderen ver vloekten, zwarten opzichter. Op die wijze heb ik den Agra- schat verdiend, en gij spieekt mij van rechtvaardigheid, nu ik niet kan dulden, dat een ander zal genieten van den schat, waarvoor ik zooveel heb geleden Ik zou liever een van des Tonga's pijlen in mijn lijf willen hebben, dan te moeten leven in de cel van den dwangarbeider, met het bewustzijn, dat een ander in overvloed en weelde in een paleis leeft van het geld, dat mij toebehoorde." Small had zijn masker van stoïcisme laten vallen, en met zekere woestheid sprak hij deze woorden uit, terwijl zijne oogen vuur schoten, en de handboeien rammelden bij iedere driftige beweging van zijne handen. Toen ik de woede en den harts tocht van dien man zag, kon ik begrijpen, dat het geen onge gronde of onnatuurlijke schrik was van majoor Sholto, toen hij voor de eerste maal vernam, dat de bedrogen dwangarbeider hem op het spoor was. „Gij vergeet, dat ons dit alles nog onbekend is," zeide Hol mes kalm. „Wij hebben nog niets van uw verhaal vernomen en kunnen er dus niet over oordeelen in hoeverre het recht aan uw kant was." „Ja, mijnheer, ik moet zeggen, dat gij zeer vriendelijk voor mij zijt, hoewel ik niet goed begrijp, dat ik het aan u heb te dan ken, dat ik deze boeien aan mijne polsen draag. Toch koester ik geen wrok jegens u. Gij hebt eerlijk gehandeld. Wanneer gij mijn gesohiedenis wilt hooien, dan zie ik niet in, waarom ik die zou verzwijgen. Wat ik ga vertellen, God is er getuige van, is de zuivere waarheid. Dank u, zet het glas maar naast mij neer, ik zal het aan mijne lippen brengen, wanneer mijn keel droog wordt."

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1