leumier, oud-bcogleeraar aan het voori&a-1 sterten en A. P. zelf bareid was, zioh I te verbinden, aan da drie boekhouders- diakenen, die elkander in de laatste v$f jaren badden opgevolgd, onder wier bestuur de verduisteringen hadden plaats gefeaden die in de kas dar diaconie reeds omstreeks f 2000 tot aan zuivering van het tekort hadden gestort, dat bedrag terug te gaven, wanneer ky eventueel van zyn sehoonvader zou erven. Desniettegenstaande kwam de zaak ter kennis van de justitie en werd de ontrouwe administrateur 11. Dinsdag ia het paleis van justitie gevangen geno men. Hij kwam tot zyn misdryf doordat by en zijae vreuw veel meer verteerden dan hun inkomen toeliet. lige Athenaeum Illustre aldaar. °De overledene was lid van den amster- damsshen Gemeenteraad en van de Staten van Noord-Heiland, voorzitter der commissie van toezicht op bet lager onderwijs te Amsterdam, en van het bestuur der Vormschool voar bewaar schoolonderwijzeressen, lid van de Ge- zondheid88ommissio en van dan Geneeskun digen Raad, regent van gevangenissen en lid van hei; hoofdbestuur van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbete ring der gevaBgtnen. De electriscbe tramwagens op de lijn 's-Hage—-Scheveningen wor. den volgens een nieuw stelsel gewijzigde Op 2den Paaschdag ver- voegde zich iemand, als heer gekleed, bij den iondsbode M. te Delft, voorge vende dat hij by hem was gerecomman deerd om over de begrafenis van zijn neef te spreken. De vereisehte aangifte van het over lijden werd opgemaakt, en bepaald, dat M. den volgenden dag met een delftschen timmerman naar Schipluiden zou komen om den maat voor eene kist te nemen. Varvolgens spraken zij af, dat "net lijk te Delft zou worden begraven de kosten van een en ander werden goedge vonden. Onder het gesprek werden eenige ververschingea gebruikt. Ten slotte vroeg de bezoeker of M. hem niet f 5 kon leenen, daar hij nog eenige eommis- siëa had to doen en geen geld genoeg meer bij zieb had hij zou die f 5 wel goedmaken. Het geld werd met genoe gen gegeven. Tot nu toe laat de slimme oplichter echter niets van zich hooren, en de woonplaats van den overledene is te Schipluiden Diet bekend. Woensdagavond is doorde politie te Rotterdam naar het ziekenhuis overgebracht een 27-jarig veedrijver, die in de Anna Paulownastraat met een daar wonenden veedrijver twist had, en bij hens de ruiten insloeg, waardoor een zijner polsen nagenoeg werd afgesneden. (N. R. C Woensdagavond ongeveer te 7 uur is te Roermond bij het ran geeren een wisselwachter gestruikeld en met het linkerbeen onder de wagens ga- raakt, waardoor dit been werd verbrij zeld en onder de knie moest worden geamputeerd. Woensdag 11. geraakte de 33jarige dienstknecht van de weduwe Horstmans te Ubachsberg onder zijne zwaar geladen kar, en werd dusdanig gekwetst, dat hij bijna onmiddellijk over leed. Donderdagochtend is tus- schen Breukeleu on Harmeien eene vrouw uit den trein gevallen en zooda nig aan het hoofd verwond, dat opzen ding naar het ziekenhuis te Utrecht noo- dig was. Dat de zucht tot landver- huizen in het Noorden des lands nog niet afneemt, blijkt hieruit, datiD de vorige week alleen uit Friesland en Groningen ruim 400 personen naar Rotterdam ver trokken, om van daar per stoomschip Veendarn de reis naar Amerika te on dernemen. Naar de Aster Ct. verneemt was de aandaeht der justitie door een anoniem schrijven gevestigd op de ver duistering, ten nadeele der diaconie van de Nederl. Hervormde gemeente te Assen Letteren en Kunst. Uit Den Haag meldt men s Het Nederlandach Toon«el gaf Don derdagavond, met medewerking van het orkest en eenige artisten der Fransohe Opera, eene voorstelling ten voordeele van bat koor dier Opera, dat duer de bekende eastastrophe veel sehade leed. De voorstelling slaagde voortreöalyk ea bezorgde aan de dames van het Neder- landsch Tooneel booquetten, aan de fransche artisten terugroepingen, maar vooral uit een financieel oogpunt was de uitkomst zeer gelukkig, want de zaal was eivol ea de recette zeer aanzienligk. Zaterdagavond te Amsterdam door Het Ned. Tooneel eerste opvoering vaD Maaldrinks Cleopatra; Bouwmeester en mevr. Frenkel vervullen de twee hoofd rollen. 11 April eerste opvoering in den Parkschouwburg van Van 't Kruys' i „Bloem van IJsland.# De heer M. J. van Dam, onder wijzer te Utrecht, is als bas-zanger ge- engageerd by de Hollandsche Opera te Amsterdam. (Avdp). C a e c i 1 i a. no. 9. Chopiniana, door dr. J. de Jong, JÊIII (slot). Brief uit België, deor dr. P. Con certen, opera's enz..- 's Hage (Toonkunst Nederlandsehe Toonkunstenaars-Vereeni- gingZesde en zevende Diligentia-con- eert)enz. macht, tot dien maatregel overgaan. „Het is thans aan u te beslisseD, door inlevering uwer stukken vóór den Ssten April a. s., (voor zoover dit nog niet is geschied) of u, door het toetreden voor uwe vordering tot de voorgestelde rege ling, de schier kostelooze minnelijke schikking verkiest, dan wel of u de wisselvallige kansen en aanzienlijke kos ten wilt beloopen, aan eene gedwongen likwidatie verbonden. I Mocht u, zooals wy in uw belang wenschen, tot het eerste besluiten, dan verwiyzon wij u alsnog naar de oproe pingen in de couranten, betreffende de versehillende eategoriëo van sehuldbrie- veD, waarbij 1. de houders van obligation in de eerste hypothecaire 4j£ pet. geldleening werden uitgenoodigd, hnnne stukken bij de Amsterdamsehe Bank in te leveren met ©ene door hen ingevulde en getee- kende verklaring, waarvan het formulier verkrijgbaar is bij de firma C. A. Spin en Zoon, alhier 2o. de houders van obligatiën iu de tweede hypothecaire 5 pet. leening wer den uitgenoodigd, hunne obligatiën met talon en coupons in te leveren ton kan tore der Kasvereeniging met door hen ingevulde en geteekende verklaring, waarvan de formulieren eveneens ver krijgbaar aijn by de firma C. A. Spin en Zoon, alhier 8o. de houders van obligatiën in de 4 pel. leening, groot i 300,000, werden uitgenoodigd, hunne obligatiën met daar toe behoorende coupons in te leveren bij de Kasvereeniging, eveneens met eene door hen ingevulde en geteekende ver klaring, W6lke formulieren verkrijgbaar zijn bij do firma C. A. Spin en Zoon, alhier. Den boekcrediteuren, welke, na ont vangst onzer eireulaire van Januari 1.1., van hunne toetreding nog niet lieten blijken verzoeken wij de hun toegezonden ver klaring alsnog geteekend bij de liquida- teuren te willen inzenden. Omtrent de te Assen veel geruchtmakende zaak van verduisteringen ten bedrage van omstreeks ƒ3000, ten nadeele van de Hervormde diaconie aldaar in de laatste vijf jaren gepleegd door A. P., administrateur by den boek houder-diaken, tevens beëedigd klerk ter grifiie van de rechtbank en klerk in de gevangeais te Assen, ver .leemt men nog dat de kerkeraad nadat deze van de gepleegde verduisteringen kennis had bekomen, besloten had, de zaak voor de justitie geheim te houden, omdat de vader en de schoonvader van A. P. zich bereid hadden verklaard te zamen I tenzij de beheerders der eerste hypotheek, 1000 golden in do kas der diaconie tekrachtens hunne onherroepelijke 'vol- Financieele mededeelingen. Aan de hypothecaire en concurrente crediteuren van de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, is door de likwidateuren en commissarissen eene circulaire gericht, waarin e. a. ter hunner kennis gebracht wordt, dat hst kapitaal verkregen i3 om de nieuwe vennootschap Nederlandsehe Fabriek van werktuigen en spoorweg- materieel op te riehten en de middelen t© verschaffen, om de likwidatie volgens de bestaande plannen ten uitvoer te brengen. Van de versehillende eategoriëo der crediteuren zijn tot heden toegetreden lo. van de houders van obligatiën le hy potheek, vaa de uitstaande 920,500, 627,500; 2o. van de houders van obli gatiën 2e hypotheek, van de uitstaande ƒ647,000, ƒ591,000; So. van de houders der 4 pet. obligatiën, van de uitstaande ƒ300,000, ƒ291,600 4o. van de con currente crediteuren, van de uitstaande ƒ818,000, ƒ798,000. Hoe bevredigend deze uitkomst ook aanvankelijk moge zijn, zij is onvol doende immers aller medewerking is noodig om langs minnelijken weg, dat is zonder gedwongen verkoop, op den ontworpen grondslag tot eene likwidatie te komen. De combinatie kan, met het oog op eigen verplichtingen, niet tot in het on eindige wachten. Zij is dus, haars on dasks, in de noodzakelijkheid om haar aanbod terug te trekken, als niet binnen zeer beperkten tijd het vergelijk is tot stand gekomen. Dan zou de noodzake lijkheid geboren worden, de bezittingen in openbare veiling te doen verkoopen, Het Rotterdamsch Weekblad voor fondten die met geregeld in oj^cieelc beursnotee- ringen voorkomen(redacteur de heer John M. Maury), bevat de volgende opgave van fondsen, verhandeld in de week, geëindigd den 3en April Oblig. N. Rott. Ct. 1889. a 103 pet, Oblig. Mpij. tot Espl. v. h. Gr. Hotel Coomans Café Restaurant 1886. Aand. Haagsche Assur. Comp. voor Brand enz. 1002 86 Rechtszaken. Ter zake van valschheid in geschrifte stond Donderdag voor de rechtbank te 's-Hage terecht C. v. d. G„ gewezen agent van de verzekeringsbank „de Ne derlanden# te Rotterdam, voor Oegstgeest en omstreken. Beklaagde zou in Februari 1890 voor een bij genoemde bank verzekerden per soon, wiens dochtertje overleden was, 50 van ds direetie ontvangen hebben ter uitkeering, maar slechts ƒ25 hebben uitbetaald voor het volle bedrag hebben gequiteerd en de dus vervalschte kwitan tie aan de direetie der Bank hebben opgezonden. Beklaagde lichte de zaak aldus toe De pastoor van Voorhout had hem, als agent der verzekeringsbank, verzocht het volle bedrag van 50 niet aan den ver zekerden persoon uit te betalen dooh aan hem, pastoor, of aan den armenvader daarvan 25 uit te keeren. De verze kerde achter kwam daarentegen op en eischte het volle bedrag dat bekl. hem daarop had uitgekeerd en waarvoor de verzekerde had gequiteerd. De verzekerde ontkende pertinent 50 ontvangen te hebben, of eene kwitantie te hebben geteekend. Bekl. had hem 25 uitgekeerd zonder eene kwitantie te vorderen. De pastoor ontkende bepaald aan den agent beklaagde verzocht te heb ben hem 25 van de uitkeering uit te betalen, wel dat hij beklaagde gemaand had em den verzekerde ten voüe uit te be- taleD, toen dit in October a. p. nog niet gebeurd was. De getuigen deskundigen in wier han den waren gesteld de van valschheid verdachte quitantie en een paar stukken door beklaagde geschreven, kwamen tot de conclusie, dat de handteekening doer bekl. was geschreven. Beklaagde bleef evenwel bepaald ont kennen, hield vol dat den verzekerde ƒ50 waren uitbetaald en deze daarvoor had geqaiteerd. Er was nog eene zeer verzwarende omstandigheid voor bekl. Hg had namelgk aan pastoor v. L. een brief geschreven waarin hij mededeelde dat aan den ver zekerde voorloopig 25 kon worden uit gekeerd, dat 15 Maart a. p. de overige ƒ25 zouden worden gezonden aan den pastoor (welk bedrag echter nooit kwam). Uit de verklaringen van de gehoorde getuigen achtte het O. M. niettegen staande de ontkentenis van bekl. de ten laste gelegde valsohheid in geschrifte wettig en overtuigend bewezen, en vor derde voor bekl. 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Voor de rechtbank te 's-Hage ston den Donderdag terecht twee delftsche studenten, E. H. V. en A. P., die een machinist en een stoker van de Holl. Spoorw.-mij. gewelddadig hebben aange rand. Het O. M. yorderde voor ieder der beklaagden tien dagen gevangenisstraf. Mr. D. van Houten betoogde, dat de machinist zich met zaken had bemoeid, waarmede hij niet noodig had en achtte het niet bewezen, dat de machinist den twist niet had uitgelokt en dat beklaagde niet uit noodweer hadden gehandeld. Pleiter eoncludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, subsidiair tot het opleg- geD van eene geldboete. Uitspraak over 8 dagen. Bij vonnis dor arrondissements rechtbank te '3 Bosch van Donderdag is W. J. S., provisor ia de apotheek dor firma P. J. van Gils te Waalwijk, schuldig verklaard aan moord op zyn vrouw, door vergiftiging met striohino, en veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf. De rechtbank overwoog, dat de vrij willige, volledige en in al hare onder- deelen nauw verband houdende en logiseh samenhangende bekentenis van den be klaagde in onderscheiden opzichten wordt bevestigd door de verklaringen van de gehoorde getuigen en deskundigen ea alzoo die bekentenis naar eisch van de wet als een wettig bewijsmiddel moet worden aangenomen. Derhalve achtte de rechtbank wettig en overtuigend bewezen lo. dat bekl. zgn vrouw het vergift hoeft toegediend met het oogmerk, haar vaa het leven te berooven 2o. dat de vrouw tengevolge van de strichnine-vergiftiging is over leden en volgde op die gronden boven genoemde veroordeeling. (P. NC.) V1SSCHERIJ. Lemmer, 1 April. In de afgeleo- pen week werd hier aangevoerd ODge- veer 65 last Zuiderzeeharing, welke tegen ƒ1.10 a ƒ1 aan de rookeryon werden afgeleverd. Gisteren en heden bedroeg de vangst van 10 tot 40 tal per span, prys per tal 75 k 65 e. Nieuwediep, 2 April. Door 30 korders werdea hier heden 4 tot 18 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar, en door trekkers 130 tal haring aangevoerd kl. schol gold 2.50 k 3.35 per mandje, schar 1.85 per mand en haring 2 2.65. per tal. POLITIEK OVERZICHT. Al de esgelsche bladen spreken over het incident tusschen Italië en de Ver eenigde Staten. De Daily Telegraph kiest party voor Italië, en hoopt op eene min nelijke schikking door concessiën van Amerika's zijde. De Standard neemt het mede op vcor de italiaansche diplomatie, die geen oorlog wil, maar integendeel ppne vredelievende houding aanneemt immers het afbreken der diplomatieke betrekkingen is voor beschaafde mogend heden een middel em tegea krenkingen te protesteeren. De Timet zegt, dat dit conflict koren op den molen is voor het weinig homogene Kabinet-Rudini, het welk op deze w$ze zyne vaderlandsliefde staven kan. Italië (zegt het blad) zal geen oorlog gaan voeren, want bezuini gingen maken 's lands eerste levensvoor waarde uit, en de italiaansche pantser- schepen zyn le kostbaar om ze in de waag schaal te stellen tegenover de ameri- kaansche torpedo's. De staatssecretaris Blaine is Woensdag den geheelen dag bezig gewesst met het opstellen van een antwoord op de jongste nota van den italiaansehen gezant. Het mijawerkers-congros heeft met 58 stammen tegen 40 een voorstel aange nomen van een belgisehen gemachtigde om te stemmen naar nationaliteit, en niet naar het aantal vertegenwoordigde mijn werkers. De engelsche gemachtigden heb ben tegen het voorstel, de belgisahe, fransche en duitsche er voor gestemd. Aan de diplomatieke verwikkeling tus schen Italië ea de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt in de poli- I tiehe kringen te Berlijn volstrekt geen overdreven boteekenis toegekend. Ook I bevestigen telegrammen uit Rome, dat daar nog niet gedacht wordt aan eene demonstratie met Italië's vloot in de amerikaaneohe wateren. In het Rijksdag-kiesdistrict Gees te- minde, waar Bismarck als oaadsdaas is ge- I steld, is da verkiezings-agitatie in vollen gang. De sooiaal-demoeratenduitsch I vrijzinnigen en Bismarekiaaen zonden een redenaar rond door het uitgestrekte kies district, dat de geheele kust dar Noordzee van den mond der Weser tot den mond der Elbe omvat. Bij eene groote I vergadering van kiezers te Stotel, waar de landelijke bevolking groot aantal was opgekomen, overkwam I den Bismarekianon een komiek ongeluk. Die vergadering moest zonder resultaat naar huis gaas, omdat de rondreizende redenaar, de nationsal-liberala ar. Jeru salem, aiet verscheen. Deze had, zonder het te weten, een 3oeiaal-demoeraat tot koetsier, en die reed zijn politieken I tegenstander opzettelijk op dea avond der vergadering in plaats van naar Sto tel, naar een geheel ander verafgelegen gehucht, waar gf en enkele kiezer woont. Italië's zaakgelastigde te Washington I stelde Blaine het antwoord van zgne regeering ter hane. Hierin wordt gezegd dat Itplië nimmer iets anders gevraagd hoeft dan een vonnis langs regel matigen weg, ea dat het dia vraag nogmaals I doet. Het diplomatiek inoident zal slechts geëindigd beschouwd kannen worden, j wanneer de Vereenigde Staten in dui- ëelgksn vorm zullen hebben verklaard, dat hot gereobtelyk onderzoek weidra zal geopend worden. Italië aeemt acte van de belofte van schadeloosstelling. De heeï Blaine heeft dea italiaansehen gezant een brief doeQ toekomen, waarin aijn leedwezen betuigt over het ver trek van den gezant, dat veroorzaakt is door een misverstand. De bondsregee- ring heeft niet het recht de verzokering te geven dat de sehuldigen te New- Orleans gestraft zullen worden, want I elke beschuldigde heeft recht op eens I onpartijdige rechtspraak. Te Merewood, in PennsylvaDië, eene botsing ontstaan tuBschen de mijn werkers, die den arbeid hebben gestaakt I en gewapende sherifs. De werklieden vielen de werkplaatsen vaa de Freeeoh Company asn en sehoten op de sherife, die terugschoten, verscheiden werksta kers doodden en een groot aantal éezen wondden. Uit St. Petersburg wordt gomeld Aan de JSowosti is voor de tweede maal eeae waarsehGwing gericht, omdat, naar het oflicieele blad zegt, het door zieh aan den toestand der Israëlieten gelegen te laten liggen, Rusland in een valsch licht plaatst en onder hen ook ontevre denheid wekt. Berichten uit Sofia melden, dat Bul garije'® regeering zou hebben verzameld bewyzen van het bestaan van een «brn- plot, dat vertakkingen heeft te Belgrade en te Constantinopel, en dat ten doej op zonderlinge plaatsen ben geweest. Ten eerste was het ge bouw reusachtig *n omtrek. Het zal tamelijk wat bunders be slaan. In het nieuwe gedeelte nam ons geheele garnizoen met vrouwen en kinderen en alles wat er bijbehoorde, intrek, en nog bleef er ruimte genoeg over. De ruimte van het nieuwe gedeelte is echter nog niets ver geleken bij de grootte van de oude vesting, waar evenwel geen menschelijk wezen komt en waar schorpioenen en duizendpoo- ten dus rustig kunnen leven. Zij bestaat uit groote, leege ver trekken en kronkelende, lange gangen, die alle in elkaar uit- loopen, zoodat men er zeer gemakkelijk kan verdwalen. Om deze reden waagde er zich nooit iemand alleen in; slechts nu en dan werd er door een aédeeling soldaten, allen met toortsen ge wapend, een onderzoekingstocht gedaan. De rivier stroomt langs het front van het oude fort, zoodat het van dien kant ontoegankelijk is, maar aan de zijkanten en aan de achterkant bevonden zich verscheidene ingangen, die natuurlijk, evenals die van het nieuwe gedeelte, bewaakt moesten worden. Wij waren gering in aantal en bezaten nauwelijks man nen genoeg om het gebouw te bezetten en de kanonnen te bedienen. Het was dus onmogelijk om bij iederen ingang een sterke wacht te posteeren. Ons bleef düs niets anders over dan in het midden van het fort een hoofdwacht neer te zetten en iederen ingang te doen bewaken door een blanke met twee of drie Indiërs. Twee Sikhs had ik onder mijne bevelen en met hen moest ik des nachts op geregelde uren een kleine, eenzame deur aan den zuidwestkant van het gebouw bewaken. Men had mij bevolen, dat ik mijn geweer moest alschieten, wanneer eg onraad was, daar men mij dan van de hoofdwacht onmiddellijk hulp zou toezenden. Daar de hoofdwacht echter meer dan twee honderd schreden v«n mijn post verwijderd was en men een labyrinth van donkere gangen moest doortrekken om tot mij te komen, twijfelde ik er sterk aan, of ik voor het geval van een onverhoedschen aanval op die hulp zou kunnen rekenen. Daar ik nog maar een rekruut was en nog wel een rekruut met een houten been, was ik er niet weinig tirotsch op, dat deze post aan mij werd toevertrouwd. Twee nachten achter elkaar hield ik de wacht met mijne Punjaubees. Het waren rijzige, flinke mannen, Mahomet Singh en Abdullah Khan genaamd, beiden flinke strijders, die te Chilian Wallah de wapenen tegen ons hadden gevoerd. Zij konden tamelijk goed engelsch spreken, maar zij richtten bijna nooit het woord tot mij. Den ganschen nacht bijna onderhielden zij zich met elkaar in hun eigenaardige taal. Ik stond dan meestal buiten den ingang en had het ge zicht op den breeden, kronkelenden stroom en op de groote stad met hare tallooze flikkerende liohten. Het geroffel der trommen, het gillen en schreeuwen der opstandelingen, dronken van het I opium, deden mij den ganschen nacht geen enkel oogenblik I vergeten, welke gevaarlijke naburen aan den overkant van de I rivier woonden. Om de twee uur kwam de officier van de I wacht, die de ronde deed, om te zien, of bij alle posten alles nog in orde was. Toen ik voor de derde maal waakte, was de nacht duister I en het regende zachtjes. Het was bizonder vervelend om in zulk weer uren achtereen op post te staan. Telkens en telkens trachtte ik met de Sikhs een gesprek te beginnen, maar alles was tevergeefs. Des morgens om twee uur kwam de ronde voorbij, en deze verbrak nog eenigszins de eentonigheid van den nacht. Toen ik begreep, dat ik met geen mogelijkheid een gesprek zou kunnen aanknoopen met de beide Sikhs, haalde ik mijt I pijp te voorschijn en zette mijn geweer neer om een Jucifer aan te steken. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2